Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

spyni θα σε στεναχωρήσω πρέπει να αλάξεις γιατρό...

 

οι περισσότερες τομές σήμερα ράβονται σε ένα στρώμα...

δεν μπορώ να κατάλαβω τι σκεύτεται :confused:

όσες κοπέλες θέλουν vbac φοβούνται μην τυχών περάσουν κατά πολύ τη ΠΗΤ και χρειαστούν πρόκληση ... αν χρειαστούν πρόκληση καταλήγουν σε μια δεύτερη καισαρική, γιατί κανείς δεν πέρνει το ρίσκο της πρόκλησης (και καλά κάνει)...

όντως θα συμπερηφερθεί η μήτρα σου σαν προτότοκη δηλαδή θα κάνεις αρκετές ώρες να γεννήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ spyni μου θα σε στενοχωρήσω όσο κι αν δεν το θέλω γιατί καταλαβαίνω τη λαχτάρα σου...Ξέρεις τι είναι πολύ χειρότερο από μία δεύτερη (ή τρίτη) καισαρική; Ένας γιατρός που δεν τηρεί τα πρωτόκολλα της vbac και που προφανώς δεν τα γνωρίζει καν..Δεν λέω μπορεί να έχει ξανακάνει vbac αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι εκπαιδευμένος στο vbac, απλά ήταν τυχερή η εκάστοτε πελάτισσά του και της έκατσε το vbac (ας πούμε να την έπιασαν οι πόνοι πολύ πριν τις 38 εβδομάδες που έχει βάλει αυτός όριο και να πήγε έτοιμη με διαστολή).

Γι'αυτο σου λέω γλυκό μου κοριτσάκι, καλύτερα μην το επιχειρήσεις με αυτούς τους όρους που σου θέτει, ή ακόμα καλύτερα ψάξε να βρεις έναν άλλο γιατρό που δεν σου θέτει τέτοιου είδους περιορισμούς...Η ασφάλεια του μικρού σου θησαυρού πάνω απ΄όλα!

Ελπίζω να μην με παρεξήγησες έτσι, φιλικά στα είπα όλα αυτά.

Καλή συνέχεια ότι κι αν αποφασίσεις...

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

spyni η πρώτη καισαρική για ποιο λόγο έγινε;

Σε άλλον γιατρό πήγες;;

Θα συμφωνήσω και γω με τα κορίτσια που σου λένε να τον αλλάξεις.

 

Και κάτι ακόμη που δεν γνωρίζω και θέλω να με διαφωτήσετε εσείς...

Για ποιον λόγο μετά την πάροδο της ΠΗΤ στην Ελλάδα οδηγούμαστε κατευθείαν στην καισαρική;

Εφόσον όλα πηγαίνουν καλά και η διαδικάσια του τοκετού προκύψει έπειτα απο τις 40 εβδομάδες γιατί να μην το αφήσουμε στη μοίρα του.

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιογκαμαμα, Μαριαλ, Μανινα και ιρναντι, καλα μου κοριτσια σας ευχαριστω πολυ ολες παρα πολυ!!εχω προβληματιστει παρα πολυ ειλικρινα...λετε λοιπον παω για καισαρικη και απλα μου το ειπε για να μη λοξοδρομησω απο πελατισσα του....φοβαμαι να αλλαξω γιατρο...τι να κανω????που να παω??την πρωτη καισαρικη την εκανα μετα απο ιστορικο αποβολων, κατακλιση εννεα μηνων και γενικα πολλα προβληματα εμφανιστηκαν με αποτελεσμα το μονο που μας ενοιαζε ηταν να κρατησουμε το μικρουλι μας γερο, με οποιο τροπο....θα με δεχθει τωρα καποιος γιατρος???ειμαι και εκτος Αθηνας-Αθηνα θα ερθω τελη Ιουνιου-οποτε και εχω ραντεβου με το γιατρο και την αιματολογο .....Αθηνα θα γεννησουμε με το καλο...

Link to comment
Share on other sites

ειναι παντως αθλιο το συναισθημα εσυ να κανεις τα παντα για να πετυχεις κατι, και επειδη αυτο το κατι περναει και απο το χερι και καποιου αλλου, αυτος να προαποφασιζει για σενα και το μωρο σου....

Link to comment
Share on other sites

ειναι παντως αθλιο το συναισθημα εσυ να κανεις τα παντα για να πετυχεις κατι, και επειδη αυτο το κατι περναει και απο το χερι και καποιου αλλου, αυτος να προαποφασιζει για σενα και το μωρο σου....

 

Σε παει με μαθηματικη ακριβεια για καισαρικη . Ποιο ειναι το προβλημα να αλλαξεις και να εχεις ενα γιατρο που δοκιμασμενα θα σε οδηγησει οντως σε αυτο που θες Σπυνακι? Αν ο αγαπημενος σου σε στηριζει δεν εχετε να φοβηθειτε τιποτα. Ισα ισα που η τυχη σου χαμογελασε οταν μπηκες εδω μεσα!

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να του μιλήσεις πρώτα και να του ζητήσεις να σου ξεκαθαρίσει τους λόγους για τους οποίους θέλει να σου κάνει πρόκληση στις 38 βδομάδες.

 

Μετά βλέπεις και κάνεις ανάλογα με την απάντησή του...

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

μου ειπε οτι θα πρεπει να εχουμε ρυθμισει την αντιπηκτικη αγωγη...οταν του ανεφερα τις ερευνες περι vbac και χορηγηση ωκυτοκινης μου ειπε οτι ειναι θεμα ραφης καθαρα...οτι η τομη θα αντεξει με τον τροπο που την εραψε...μπηκα με στο φορουμ του Mothering χτες και με πηραν τα χαραματα, αλλα ακρη σε σχεση με τη θρομβοφιλια δεν εβγαλα...το μονο ξεκαθαρο ειναι οτι δεν γινεται προκληση....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μου ειπε οτι θα πρεπει να εχουμε ρυθμισει την αντιπηκτικη αγωγη...οταν του ανεφερα τις ερευνες περι vbac και χορηγηση ωκυτοκινης μου ειπε οτι ειναι θεμα ραφης καθαρα...οτι η τομη θα αντεξει με τον τροπο που την εραψε...μπηκα με στο φορουμ του Mothering χτες και με πηραν τα χαραματα, αλλα ακρη σε σχεση με τη θρομβοφιλια δεν εβγαλα...το μονο ξεκαθαρο ειναι οτι δεν γινεται προκληση....

Αχ βρε σπυνάκι πολύ θυμώνω με αυτές τις μπούρδες που σου αραδιάζει...δηλαδή αυτός είναι ο μόνος γιατρός παγκοσμίως που ράβει τόοοοσο καλά όπου ως δια μαγείας εξαφανίζει την τομή άρα δεν σε αντιμετωπίζει πλέον ως περίπτωση vbac...

Δεν λέω ότι και με πρόκληση μπορεί να έχουν καταφέρει κάποιες γυναίκες να γεννήσουν φυσιολογικά μετά από καισαρική, αλλά αξίζει να το ρισκάρεις τόσο, εφόον όπως κι εσύ με την έρευνα που έκανες είδες ότι δεν συντρέχει ιατρικός λόγος στην περίπτωσή σου να γεννήσεις νωρίτερα...

Και πραγματικά ο γιατρός σου μπορεί να είναι άριστος επιστήμονας αλλά για τον συγκεκριμένο σκοπό νομίζω ότι "δεν κάνει".

Θύμισέ μου πόσων εβδομάδων είσαι; Πιστεύω ότι προλαβαίνεις άνετα να βρεις άλλον.

Επίσης από άλλο φόρουμ που στμμετέχω ξέρω δύο κοπέλες που έκαναν vbac, η μία με τον Πατσούρα στο Αττικό και η άλλη με τον Μπιλάλη στο Μητέρα, πρόσφατα και οι δύο, οπότε σου δίνω δύο ιδέες-προτάσεις για να ξεκινήσεις τώρα όσο είναι καιρός την έρευνα σου για την εύρεση του κατάλληλου μαιευτήρα..

Δες λίγο και αυτό που βρήκα..

http://icanofdupagecounty.club.officelive.com/ProVBACProviders.aspx

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

Σπυνακι μου πηρε πολυ ωρα για να αποφασισω να σου γραψω σαν κολλητη μου.Ειμαι πολυ κατα στο να συμβουλευω ανθρωπους . Νομιζω δεν πρεπει να ακουμε κανεναν οπως εχει πει και ο Βουδας, παρα μονο τη συνειδηση μας.Πρεπει να ζησουμε οτι μας εχει γραφτει για να οδηγηθουμε μονο απο τον δικο μας δρομο. Τι γινεται ομως οταν στο δρομο μας σηναντησουμε καποιον που πνιγεται και εμεις εχουμε το σκοινι-βοηθειας στο χερι? Εγω προσωπικα πεταω το σκοινι .

Οποτε θελω να σου γραψω 2 πραγματα και η πετα τα η χρησιμοποιησε τα δεν με πειραζει οτι κιαν κανεις.

Τυχαινει να εχω δουλεψει με χειρουργους ολων των ειδικοτητων 4 χρονια. Σε καταλαβαινω παααααααααρα πολυ πως νιωθεις.Πιστεψε με ομως ο γιατρος ουτε που σε θυμαται και ουτε που θα θυμαται ποιο ειναι εσενα το ονειρο σου. Δεν το κανει απο κακια , και στη γυναικα & παιδι του το ιδιο θα εκανε να εισαι σιγουρη.Οι αντρες δε μπορουν να νιωσουν την ομορφια της μητροτητας και τον αγωνα του τοκετου. Γιαυτο και σε προηγμενες χωρες ξεγεννανε μονο μαιες τις γυναικες. Στα δημοσια νοσοκομεια της Αγγλιας ξεγεννανε οι μαιες. Μια φιλη μου γιατρος(παρακαλω) στο Λονδινο εισηχθη για καισαρικη μετα απο τρια 24ωρα πονων!!!Τοτε πρωτοειδε τον γιατρο. Αλλα εσενα αυτη τη στιγμη δε σε νοιαζει ο γιατρος.Εχω την εντυπωση οτι εκανα σχεδον 3 μερες να γεννησω επειδη νομιζα οτι η μαια θα με βοηθησει να γεννησω. Αλλα καμια δεν ξερει πριν την πρωτη φορα τι σημαινει ΓΕΝΝΑΩ.

Οταν το καταλαβεις αυτο θα γεννησεις τελεια νομιζω.Φυσικα με την υποστηριξη του καλου σου και του γιατρου και με καμια κουβεντα σε κανεναν αλλο( γιατι ολοι εχουν να πουν το μακρυ κ κοντο και να σε αποπροσανατολισουν τη στιγμη που πρεπει να βυθιστεις στον εαυτο σου.

Φανταζομαι εκανες τις προβολες οτι τρεχεις γρηγορα προς το νοσοκομειο και γεννας αμεσως!! Οπως βλεπεις ξεκιναει το ονειρο σου να παιρνει σαρκα κ οστα. Ο γιατρος δε χωραει στο σεναριο !Δεν πειραζει κοπελα μου...Εσυ εκει στους οραματισμους σου.Πρεπει να εισαι χαρουμενη και μονο . Αυτος ειναι το τελευταιο εμποδιο και το πιο ευκολο . Σου προτεινουν εδω ποσους γιατρους οι κοπελες. Παρε τους τηλεφωνο. Ανοιξε την καρδια σου και νιωσε ποιος σε αγγιξε πιο πολυ. Με την καρδια θα γεννησεις .Ειμαστε οτι σκεφτομαστε και η ζωη αρχιζει να φτιαχνεται γυρω σου οπως εσυ αποφασιζεις και το μωρο μαζι ! Ειδες τι σοφα που ειναι τα μωρα... Your own personal Jesus ! Αυτα ειναι πολυ πιο σοφα απο εμας και σου στελνει βοηθεια ηδη.Με το ενστικτο ακους το μωρο σου! Ανοιξε καρδια και προχωρα.

 

Η εμπειρια της Ευτοκιας με τις 15 γυναικες να γενναμε κοντα η καθεμια με το γιατρο της ηταν πολυ σκληρη.Βλεπαμε ολες ποιες πανε για καισαρικη αλλα τι να πεις σε ενα τετοιο θεμα. Στην πιο κολλητη μου ειχα πεσει στα ποδια της , αλλα δεν ηθελε ο αντρας της τις μαιες . Εκανε τελικα καισαρικη και πληγωθηκε παρα πολυ μετα. Εκανε να συνελθει μηνες και συνεχως ενιωθε οτι το μωρο ειναι νευρικο ντε και καλα...

Τωρα μου λεει οτι με αγαπαει. Δακρυζω μεσα μου καθε φορα , το πιστευεις???

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

πηγα στην Ευτοκια και ειδα οτι ειναι η μονη αληθεια που υπαρχει τελικα γυρω απο το θεμα της γεννας και γενικοτερα της θεσης που πρεπει να εχει η γυναικα απεναντι στην εγκυμοσυνη ,στο τοκετο και στο παιδι της ,γιατι απλα στηριζεται στην δυναμη της γυναικας και σε τιποτα αλλο...χρησιμοποιει τη βοηθεια της τεχνολογιας υπερ της γυναικας οχι εις βαρος...ειναι απιστευτες γυναικες και ανθρωποι .....

μου ειπαν οτι ο γιατρος μου δε θα με βοηθησει να κανω Vbac...αποφασισα να τον ζορισω και αν δε θελει θα γεννησω με οποιον συνεργαζεται με την Ευτοκια...το λεω εδω δε θελω να το μοιραστω με τους γυρω μου γιατι δε πιστευουν στο δικο τους εαυτο θα πιστεψουν σε εμενα?

μου ειπαν ακριβως τα πραγματα που εγραψε η Μαριαλ στο Πρωτοκολλο για Vbac....

θα ελεγα σε ολες τις γυναικες εγκυες και μη ,να μιλησουν με την Ευτοκια και να διαβασουν τα βιβλια του Λεμpουαγιε και του Ονταν...δεν υπαρχει κατι αλλο περα απο αυτο,οσο απολυτη και αν ακουγομαι...ακομα και να μη πετυχουν οι προσπαθειες μας πρεπει να παψουμε πια να ζουμε στην αγνοια ,στο φοβο και κατω απο το καθεστως της αυθεντιας του καθε γιατρου και ειδικου...να γνωριζουμε και να ψαχνουμε...να δουλεψουμε το φοβο μας που μας ακολουθει απο την ωρα που γεννιομαστε και να τον ελενξουμε....ακουγομαι ισως ουτοπικη....

Link to comment
Share on other sites

Τρωνε και αυτες πολυ πολεμο και ειναι πολυ μονες . Προσπαθουν.Κανουν ομως οτι μπορουν . Δυστυχως δεν βλεπω καμια συνεχεια στο εργο τους . Δηλαδη αν αποσυρθει η Δημοπουλου δεν θελω να σκεφτω τι θα γινει...

Και παλι , αν η γυναικα δε νιωσει οτι γενναει ολομοναχη , ουτε οι μαιες μπορουν να βοηθησουν.

Να ανοιξεις τα ποδια , να σκεφτεις το γεννητικο αγωγο που θα περασει το παιδι σου , να προσπαθεις να νιωσεις πως ειναι απο την πλευρα του . Πως θα περασει απο τα 3 δυσκολα σημεια , με λεπτομερεια .Να το νιωσεις να κατεβαινει. Εκει πινεις και ενα κρασακι και τσουπ!

Κοριτσια ευχομαι να βοηθαω , σας λεω απλα τι θα ηθελα να μου εχουν πει οι ηδη μανες για να γεννησω πιο ευκολα.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε σπυνάκι πολύ θυμώνω με αυτές τις μπούρδες που σου αραδιάζει...δηλαδή αυτός είναι ο μόνος γιατρός παγκοσμίως που ράβει τόοοοσο καλά όπου ως δια μαγείας εξαφανίζει την τομή άρα δεν σε αντιμετωπίζει πλέον ως περίπτωση vbac...

Δεν λέω ότι και με πρόκληση μπορεί να έχουν καταφέρει κάποιες γυναίκες να γεννήσουν φυσιολογικά μετά από καισαρική, αλλά αξίζει να το ρισκάρεις τόσο, εφόον όπως κι εσύ με την έρευνα που έκανες είδες ότι δεν συντρέχει ιατρικός λόγος στην περίπτωσή σου να γεννήσεις νωρίτερα...

Και πραγματικά ο γιατρός σου μπορεί να είναι άριστος επιστήμονας αλλά για τον συγκεκριμένο σκοπό νομίζω ότι "δεν κάνει".

Θύμισέ μου πόσων εβδομάδων είσαι; Πιστεύω ότι προλαβαίνεις άνετα να βρεις άλλον.

Επίσης από άλλο φόρουμ που στμμετέχω ξέρω δύο κοπέλες που έκαναν vbac, η μία με τον Πατσούρα στο Αττικό και η άλλη με τον Μπιλάλη στο Μητέρα, πρόσφατα και οι δύο, οπότε σου δίνω δύο ιδέες-προτάσεις για να ξεκινήσεις τώρα όσο είναι καιρός την έρευνα σου για την εύρεση του κατάλληλου μαιευτήρα..

Δες λίγο και αυτό που βρήκα..

http://icanofdupagecounty.club.officelive.com/ProVBACProviders.aspx

 

σε ευχαριστω Μανινακι μου!!και εσενα και τις κοπελιες που προσπαθουν να βοηθησουν...ειμαι 24 εβδ.και εγω νιωθω οτι μπορω να βρω ενα γιατρο που θα ειναι στη θεωρια και την πραξη πιο υποστηρικτης της επιθυμιας μου...σε ευχαριστω για τα ονοματα...χτες μεχρι αργα ξαναδιαβασα ολες τις σελιδες του τοπικ και το αποφασισα να τον αλλαξω.απλα επειδη τον αγαπησα αυτον το γιατρο-αυτος εξαλλου με βοηθησε να χαιρομαι σημερα το θησαυρο μου, την κορουλα μας- ειναι σαν να χωριζω μια λατρεμενη σχεση...νομιζω θα τα καταφερω να βρω κατποιον καλυτερο!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σπυνακι μου πηρε πολυ ωρα για να αποφασισω να σου γραψω σαν κολλητη μου.Ειμαι πολυ κατα στο να συμβουλευω ανθρωπους . Νομιζω δεν πρεπει να ακουμε κανεναν οπως εχει πει και ο Βουδας, παρα μονο τη συνειδηση μας.Πρεπει να ζησουμε οτι μας εχει γραφτει για να οδηγηθουμε μονο απο τον δικο μας δρομο. Τι γινεται ομως οταν στο δρομο μας σηναντησουμε καποιον που πνιγεται και εμεις εχουμε το σκοινι-βοηθειας στο χερι? Εγω προσωπικα πεταω το σκοινι .

Οποτε θελω να σου γραψω 2 πραγματα και η πετα τα η χρησιμοποιησε τα δεν με πειραζει οτι κιαν κανεις.

Τυχαινει να εχω δουλεψει με χειρουργους ολων των ειδικοτητων 4 χρονια. Σε καταλαβαινω παααααααααρα πολυ πως νιωθεις.Πιστεψε με ομως ο γιατρος ουτε που σε θυμαται και ουτε που θα θυμαται ποιο ειναι εσενα το ονειρο σου. Δεν το κανει απο κακια , και στη γυναικα & παιδι του το ιδιο θα εκανε να εισαι σιγουρη.Οι αντρες δε μπορουν να νιωσουν την ομορφια της μητροτητας και τον αγωνα του τοκετου. Γιαυτο και σε προηγμενες χωρες ξεγεννανε μονο μαιες τις γυναικες. Στα δημοσια νοσοκομεια της Αγγλιας ξεγεννανε οι μαιες. Μια φιλη μου γιατρος(παρακαλω) στο Λονδινο εισηχθη για καισαρικη μετα απο τρια 24ωρα πονων!!!Τοτε πρωτοειδε τον γιατρο. Αλλα εσενα αυτη τη στιγμη δε σε νοιαζει ο γιατρος.Εχω την εντυπωση οτι εκανα σχεδον 3 μερες να γεννησω επειδη νομιζα οτι η μαια θα με βοηθησει να γεννησω. Αλλα καμια δεν ξερει πριν την πρωτη φορα τι σημαινει ΓΕΝΝΑΩ.

Οταν το καταλαβεις αυτο θα γεννησεις τελεια νομιζω.Φυσικα με την υποστηριξη του καλου σου και του γιατρου και με καμια κουβεντα σε κανεναν αλλο( γιατι ολοι εχουν να πουν το μακρυ κ κοντο και να σε αποπροσανατολισουν τη στιγμη που πρεπει να βυθιστεις στον εαυτο σου.

Φανταζομαι εκανες τις προβολες οτι τρεχεις γρηγορα προς το νοσοκομειο και γεννας αμεσως!! Οπως βλεπεις ξεκιναει το ονειρο σου να παιρνει σαρκα κ οστα. Ο γιατρος δε χωραει στο σεναριο !Δεν πειραζει κοπελα μου...Εσυ εκει στους οραματισμους σου.Πρεπει να εισαι χαρουμενη και μονο . Αυτος ειναι το τελευταιο εμποδιο και το πιο ευκολο . Σου προτεινουν εδω ποσους γιατρους οι κοπελες. Παρε τους τηλεφωνο. Ανοιξε την καρδια σου και νιωσε ποιος σε αγγιξε πιο πολυ. Με την καρδια θα γεννησεις .Ειμαστε οτι σκεφτομαστε και η ζωη αρχιζει να φτιαχνεται γυρω σου οπως εσυ αποφασιζεις και το μωρο μαζι ! Ειδες τι σοφα που ειναι τα μωρα... Your own personal Jesus ! Αυτα ειναι πολυ πιο σοφα απο εμας και σου στελνει βοηθεια ηδη.Με το ενστικτο ακους το μωρο σου! Ανοιξε καρδια και προχωρα.

 

Η εμπειρια της Ευτοκιας με τις 15 γυναικες να γενναμε κοντα η καθεμια με το γιατρο της ηταν πολυ σκληρη.Βλεπαμε ολες ποιες πανε για καισαρικη αλλα τι να πεις σε ενα τετοιο θεμα. Στην πιο κολλητη μου ειχα πεσει στα ποδια της , αλλα δεν ηθελε ο αντρας της τις μαιες . Εκανε τελικα καισαρικη και πληγωθηκε παρα πολυ μετα. Εκανε να συνελθει μηνες και συνεχως ενιωθε οτι το μωρο ειναι νευρικο ντε και καλα...

Τωρα μου λεει οτι με αγαπαει. Δακρυζω μεσα μου καθε φορα , το πιστευεις???

 

γιογκαμαμα μου...τι να πω για τα συναισθηματα που μου προκαλουν τα μηνυματα σου...μονο οτι απο την καρδια μου σε ευχαριστω παααααααρα πολυ...και φυσικα εχω οραματιστει οτι πηγαινω και γενναω, διπλα μου και ο αντρας μου ο αγαπημενος μου, και στο οραμα και στην πραγματικοτητα....βρισκεται και ο ιδιος με τη δουλεια του σε ενα πολυ ζορικο σημειο, ομως ειναι παντα κοντα μου.στηριζει ο,τι και αν αποφασισω...χτες αργα μοιραστηκα τη σκεψη μου μαζι του και αμεσως βρηκα υποστηριξη...απο αυριο θα κανω τα τηλ. μου και ελπιζω τελη του Ιουνιου να συναντω αυτον που θα με εμπνευσει....το μωρο μας μεχρι τωρα μου δινει το πρασινο φως και συμφωνει σε ολα-ελπιζω μεχρι τελους!-

οπως ειπα και πιο πανω απλα τον ειχα αγαπησει αυτον το γιατρο, γενικα δενομαι με ολους και τα παντα , απαξ και βρω καποιον να μου ταιριαζει τον αγαπω για παντα...οποτε και οι αποφασεις μου δεν ειναι παντα τοσο νηφαλιες....αυτη τη φορα ομως λεω να το δω και αλλιως.... σε ευχαριστω πολυ πολυ πολυ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πηγα στην Ευτοκια και ειδα οτι ειναι η μονη αληθεια που υπαρχει τελικα γυρω απο το θεμα της γεννας και γενικοτερα της θεσης που πρεπει να εχει η γυναικα απεναντι στην εγκυμοσυνη ,στο τοκετο και στο παιδι της ,γιατι απλα στηριζεται στην δυναμη της γυναικας και σε τιποτα αλλο...χρησιμοποιει τη βοηθεια της τεχνολογιας υπερ της γυναικας οχι εις βαρος...ειναι απιστευτες γυναικες και ανθρωποι .....

μου ειπαν οτι ο γιατρος μου δε θα με βοηθησει να κανω Vbac...αποφασισα να τον ζορισω και αν δε θελει θα γεννησω με οποιον συνεργαζεται με την Ευτοκια...το λεω εδω δε θελω να το μοιραστω με τους γυρω μου γιατι δε πιστευουν στο δικο τους εαυτο θα πιστεψουν σε εμενα?

μου ειπαν ακριβως τα πραγματα που εγραψε η Μαριαλ στο Πρωτοκολλο για Vbac....

θα ελεγα σε ολες τις γυναικες εγκυες και μη ,να μιλησουν με την Ευτοκια και να διαβασουν τα βιβλια του Λεμpουαγιε και του Ονταν...δεν υπαρχει κατι αλλο περα απο αυτο,οσο απολυτη και αν ακουγομαι...ακομα και να μη πετυχουν οι προσπαθειες μας πρεπει να παψουμε πια να ζουμε στην αγνοια ,στο φοβο και κατω απο το καθεστως της αυθεντιας του καθε γιατρου και ειδικου...να γνωριζουμε και να ψαχνουμε...να δουλεψουμε το φοβο μας που μας ακολουθει απο την ωρα που γεννιομαστε και να τον ελενξουμε....ακουγομαι ισως ουτοπικη....

 

Αντζελα και εγω το σκεφτομουν καιρο για το Ευτοκια και το μηνυμα σου τωρα με κανει να το αποφασιζω κιολας... δηλ.μπορεις να βρεις γιατρο που να συνεργαζεται και με τα κοριτσια του Ευτοκια-που οι κοπελιες εδω τοσο εκτιμουν???-σε ευχαριστω πολυ πολυ....

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσια ειναι αληθεια οτι κανενας αντρας δεν μας καταλαβαινει. εμενα λεει ο δικος μου οτι αποκλειεται, γιατι να κανεις και αλλου ραμματα, και ειναι επικινδυνο και και και και δεν θυμαται καν πως ημουν μετα την καισαρικη οπου ουτε με ρωτησαν, ουτε μου το ειπαν ετσι χαλια οπως ημουν-ημιλυποθυμη. ουτε καταλαβαινει που καθομαι και ψαχνω.

spyni οτι μπορεις να μαθεις και εσυ, γιατι εγω θα παω αργοτερα σε γιατρους, ειμαι αναμεσα στον Πετρογιάννη και τον Μεταξα κλεινοντας προς τον πρωτο γιατι ειναι στρατιωτικος γιατρος και αυτους τους εχω πιο εμπιστοσυνη για την τιμιοτητα τους.

yogamama να ρωτησω, στην ευτοκια αν πας σου προτεινουν εκει καποιον γιατρο που ξερουν οτι κανει;θα γεννησεις εκει ή σε μαιευτηριο; πως γινεται ακριβως σε vbac;

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι μου, σε σκεφτομουν διοτι δε θελω να σε παρω στο λαιμο μου...εγω απο τον Πετρογιαννη σκεφτομαι να φυγω, διοτι α[πο οτι καταλαβαινω με παει για καισαρικη ερημην μου και μου υποσχεται ομως vbac...ριξε μια ματια στα μην. αυτης και της προηγουμενης σελ. αν δε σου κανει κοπο...εγω απο αυριο ξεκινω ψαξιμο...και ο θεος βοηθος....

Link to comment
Share on other sites

ναι Spyni θα σε βοηθησουν ...παρε τηλεφωνο να μιλησεις μαζι τους...κλεισε καποια συναντηση με καποια απο τις μαιες ...θα νιωσεις οτι και σε ακουν και μπορουν να σε βοηθησουν ....η Δημοπουλου ειναι 36 χρονια μαια και ενας τοσο δυναμικος ανθρωπος...δε ζηταει να πιστεψεις σε αυτα που σου λεει αλλα να πιστεψεις τον εαυτο σου και το ενστικτο σου....

Link to comment
Share on other sites

θα βρεις και σου ξαναλεω το θεμα δεν ειναι να εμπιστευτουμαι αυτους αλλα εμας...να πουμε εχουμε αυτες τις θεσεις (λογικες και ψυχραιμες παντα) μπορειτε να μας στηριξετε,θελετε??? αυτο που καταλαβα ειναι οτι με μια σωστη καθοδηγηση ,ενημερωση και υποστηριξη απο τη μαια μας μπορουμε να γεννησουμε με οποιοδηποτε γιατρο(ο οποιος ομως εχει και τη διαθεση να συνεργαστει αλλα και τις γνωσεις για VBAC)...δυστυχως ομως οι μαιες στην Ελλαδα πλην των γυναικων αυτων ακολουθουν οτι πει ο γυναικολογος,δεν ειναι εκπαιδευμενες καταλληλα και δε μπορουν να στηριξουν τη γυναικα οδηγωντας την ετσι σε καισαρικη ή σε φυσιολογικους αλλα τραμυαμτικους τοκετους......

Link to comment
Share on other sites

νΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΟΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΖΕΛΑ.Φανταζομαι στην Ευτοκια θα σας προτεινουν το Μπιλαλη. Δοκιμαστε και ενα τηλεφωνημα στην Αριστη. Ειναι γυναικα και εχει γεννησει . Ειναι πολυ χαλαρη αλλα μου πε δεν κανει vbac .Α ναι αποφασισα να παω σε γιατρο μετα απο ενα χρονο ακριβως .

Η Δημοπουλου ειναι το μεγαλυτερο κεφαλαιο αυτη τη στιγμη στη Χωρα μας οσων αφορα τη στηριξη του δικαιωματος της γυναικας να γεννησει οπως ΕΚΕΙΝΗ το επιθυμει. Εχει τεραστια εμπειρια , βροντερη φωνη , και εχει τ' αρχ#%^*# και τα βαζει με ολα τα μεγαλα κεφαλια. Στον τοκετο τα δινει ολα. Διαβαστε την ιστορια μου στο ΤΟΚΕΤΟΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

spyni έχοντας διαβάσει όλους τους προβληματισμούς σου και καταλαβαίνοντας πολύ καλά το συναίσθημα και την επιθυμία σου για vbac παίρνω το θάρρος να γράψω για να εκφράσω τη γνώμη μου αλλά και να σε προβληματίσω κιόλας.

 

 

.......φοβαμαι να αλλαξω γιατρο...τι να κανω????που να παω??την πρωτη καισαρικη την εκανα μετα απο ιστορικο αποβολων, κατακλιση εννεα μηνων και γενικα πολλα προβληματα εμφανιστηκαν με αποτελεσμα το μονο που μας ενοιαζε ηταν να κρατησουμε το μικρουλι μας γερο, με οποιο τροπο....θα με δεχθει τωρα καποιος γιατρος???.

 

Η πρώτη σου επιτυχής εγκυμοσύνη έφερε στη ζωή σου ένα γλυκύτατο πλάσμα χάρη στη θέληση του Θεού, τη δική σου θέληση, υπομονή κι εργατικότητα, τη συμπαράσταση και βοήθεια του συντρόφου σου και της οικογένειάς σου (κατάκλιση εννέα μηνών δεν είναι και λίγο πράγμα) και φυσικά τις συμβουλές του γιατρού σου που σε παρακολουθούσε.

 

(Σε παρακαλώ να με διορθώσεις αν κάνω λάθος)

 

FGBKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...