Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

(όπως σε καμία επιστημονική μελέτη στη διεθνή βιβλιογραφία αποδείκτηκε ότι ο τοκετός με μαιευτήρα, ανεξαρτήτου κινδύνου, είναι πιο ασφαλής απ' αυτόν με μια μαία για hbac)

δεν υπάρχει τέτοια έρευνα γιατί το δειγμα του hbac είναι πολύ μικρό

όμως οι αριθμοί που σου έδωσα είναι πραματικοί (ρήξη, θνητότητα)...

τώρα αν η εναλακτικοί δεν τους δέχονται....

νομίζω ότι δεν πρέπει να παθιαζόμαστε με τίποτα και με κανένα, πολύ σωστά είπες να ψαχνόμαστε ας το κάνουμε και σε αυτό το θέμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δεν υπάρχει τέτοια έρευνα γιατί το δειγμα του hbac είναι πολύ μικρό

 

Συγνώμη εδώ έκανα λάθος από ταχύτητα, εννοούσα απλά hb, δηλαδή τοκετό στο σπίτι.

 

Δηλαδή στην Ελλάδα οι μαίες στο Ευτοκία δεν αναλαμβάνουνε VBAC αν δεν υπάρχει και ανάμειξη γιατρού; Μου κάνει εντύπωση αυτό γιατί πολλά birth centers στο εξωτερικό που αποτελούνται αποκλειστικά από μαίες αναλαμβάνουνε VBAC μια και τα νοσοκομεία και οι γυναικολόγοι συνήθως το αποφεύγουνε.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα ξερετε καποια γυναικα που χωρις ιδιαιτερο προβλημα προτιμα να κανει καισαρικη;;;αυτο στο ξαναρωτησα αλλα δεν απαντησες. εγω αληθεια λεω,δεν ξερω καμια, τι να πω, ετυχε ή πετυχε;

 

 

Polles ξερω......και το λενε χωρις προφασεις.......οπως και θα πρεπε αλλωστε! Η γιατρος μου μαλιστα οταν ανεφερε την περιπτωση καισαρικης και της το απεκλεισα, μου πε "ολες παρακαλανε απο την αρχη για καισαρικη κι εσυ δεν θελεις?" και μιλαμε για γιατρο σε δημοσιο νοσοκομειο που για να περασουν καισαρικη ειναι δυσκολο, υπαρχει ελεγχος....

 

 

Αυτο που λεει η Rosie οτι ο πονος του φτ ειναι στο μυαλο, εχει δικιο και το βιωσα δυο φορες.........ημουν κατα της επισκληριδιου απο την αρχη και δεν την δεχθηκα, ημουν ψυχολογικα προετοιμασμενη να αντιμετωπισω τους πονους με αλλες μεθοδους (αναπνοες και μασαζ) και οντως ο πονος διαρκει ενα λεπτο καθε φορα.....

 

Για μενα ηταν πολυ χειροτερος ο πονος των ραμματων στη συνεχεια (δεν επιαναν οι ξυλοκαινες) και εχω να το λεω οτι περισσοτερο πονος μου εμεινε απο τα ραμματα και στους δυο τοκετους παρα απο τους πονους των τοκετων.

 

Οντως η μυωπια θεωρειται λογος καισαρικης, γι αυτο και δεν την ανεφερα καν στους γιατρους, αν βαλεις και το οτι εκανα το πρωτο παιδι στα 37, το δευτερο στα 40, και τα δυο παιδια ηταν 4 κιλα με μεγαλα κεφαλια, ειμαι ζωντανο παραδειγμα οτι μπορεις να γεννησεις φυσιολογικα και με ολα τα ντεφω μαζεμενα!!!! Απλα πολλες γυναικες δεν ειναι ενημερωμενες και ακουνε τυφλα τους γιατρους τους......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

ki εγω το ειχα ακουση για το οτι καθε επομενο παιδι ειναι μεγαλυτερο......1ο 3870κ. 2ο 3100κ. 3ο 3000κ.ειμαι η εξαιρεση στον κανονα?

000203FC.gif

 

 

 

 

 

Εμενα το δευτερο ειναι πιο μικρο, 100 γραμ ελαφρυτερο και μικροτερο κεφαλι (εχουμε μεγαλο κεφαλι οικογενειακως) δεν εχω ακουσει τετοιο πραγμα......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμενα με εκανε να αισθανθω καλυτερα μιας και εγω ειχα διαστολη 10 και καναμε εξωθησεις για 2 ωρες! Τελικα ομως εγινε καισαρικη γιατι η μικρη πιο λαθος το κεφαλι μες στη λεκανη δε θα μπορουσε να τοχε βαλει!!Αφου οταν εσπρωχνα ο γιατρος και το εβλεπε και το επιανε και οταν σταματαγα να σπρωχνω ξανατριαβοταν μεσα! Βεβαια μουπε να κανω υπομονη τον απαιτουμενο καιρο να γεννησουμε το επομενο φυσιολογικα.

Το θεμα ειναι πως μεχρι τωρα που διαβασα αυτο το θεμα μια μικρο στεναχωρια την ειχα που δεν καταφεραμε φ.τ. και ας μουλεγαν και ο γιατρος και ο αντρας μου οτι η ολη διαδικασια ηταν φ.τ. μονο το τελικο σταδιο κ.τ. Ας ελπισω πως την επομενη φορα θα το παμε μεχρι τελους!!Οτι επιτρεψει ο Θεος.

 

 

Δεν ξερω αν ειχα την ιδια περιπτωση, ξεκινησε ο τοκετος και η γιατρος διαπιστωσε οτι το μωρο ηταν γυρισμενο στο πλαι (πως ακριβως δεν καταλαβα ειχα πονους εκεινη την ωρα) και με εβαλε να περασω τους πονους γυρισμενη στη μια πλευρα, για να παρει τη σωστη θεση το μωρο......και οντως οταν εφθασε η διαστολη 10 το μωρο ειχε γυρισει......ηταν εξαιρετικη η ιδεα της, μου φανηκε οτι εμπειρικα ηταν πολλη καλη η γιατρος.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας...όσο πάει απελπίζομαι περισσότερο με αυτα που διαβάζω εδώ! Αν είναι ποτέ δυνατόν, τι πράγματα συμβαίνουν πια σε αυτή τη χώρα...την Ελλαδίτσα μας........$κ@τ@:evil:

Δεν το χωράει ο νους μου! Ο Έλληνας....να κοιτάξει τη βολή του, να δείξει τη μαγκιά του....νιωθω ντροπή, ντροπή και αίσχος για όλα αυτα που συμβαίνουν....

rad_mid αυτό που λες για χαρτί συνέναισης για καισαρική;;;;Τι είναι αυτό βρε παιδιά; Εσείς, όλες οι κοπέλες που κάνατε καισαρική υπογράψατε τέτοιο χαρτί; Γιατί εγώ δε θυμάμαι να υπέγραψα κάτι τέτοιο.... εκτός και αν όταν μπήκαμε το πρωί στην κλινική μέσα στα τόσα χαρτιά που φτιάξαμε, υπέγραψα πάνω σε κάτι τέτοιο...χωρίς να το πάρω χαμπάρι.....:roll:

Σκέτη απελπισία είμαστε πια. Έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά σε τι κόσμο φέρνουμε τα παιδιά μας και μήπως να μην κάνω άλλο παιδί τελικά...

ή να πάω στο εξωτερικό...

ή έστω να γεννήσω στο εξωτερικό...

αλλά είμαι εκτός θέματος τώρα. Συγνώμη.....:(

 

Zaharenia mou, i perisoteres kopeles ipografoun afto to harti horis na tous dothoun exigisis yia ta riska tis kesarikis. Oti diladi ta anagnorizis prin bis mesa.

I kanoniki diadikasia ine na erhi o yiatros na sou exigisi ti bori na pai lathos me tin kesariki, na se rotisi ean to katalaves ke na ipograpsis.

Idika ean mia gineka pai mesa yia programatismeni kesariki ine ipohreosi tou yiatrou na to kani, yiati ehi hrono.

Nomika ean bis na kanis enhirisi dilonis mia morfi sinenesis,,,horis omos afto to harti ine paranomo. Nomika i sinenesi prepi na gini afou epexigithi ston astheni to risko.

Thimame haraktiristika se epemvasi stin elvetia - ke malista imoun shedon emergency- ton yiatro na ehi ZOGRAFIZI to ergalio mias shetikis mikris epemvasis ke na mou epezigi epanalamvanomenos ean dehome na prohoriso stin sigekrimeni epemvasi...meta ipegrapsa....

Link to comment
Share on other sites

rad_mid καλησπέρα...πέφτω απ' τα σύννεφα...ειλικρινά δε θυμάμαι για τέτοιο χαρτί. Σίγουρα δεν μου είπε κάτι ο γιατρός σχετικά με παρενέργειες της καισαρικής. Τι να πω πλέον....:(

Να σε ρωτήσω κάτι; Αναφέρει η Μάριαλ ότι πιο ασφαλές είναι φ.τ. μετά από κ.τ. σε κλινική ώστε σε περίπτωση ρήξης να μπορούν να σε βάλουν χειρουργείο. Από τη στιγμή που - Θεε μου φύλαγε- συμβεί κάτι τέτοιο, νιώσεις π.χ. συνεχόμενο πόνο, σε βάζουν άμεσα για καισαρική και δεν υπάρχει πρόβλημα η πάλι κινδυνεύεις; Επίσης σε τέτοιες περιπτώσεις, σου κάνουν επισκληρίδειο ή γενική αναισθησία;:roll:

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΤΙ Ο ΤΟΚΕΤΟΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΠΙΚΝΔΙΝΟΣ....

περίπου 1 στα 200 μωρά (ή και περισσότερο) θα πεθάνουν στον φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική στο σπιτι...

 

Μαριαλ τα παντα εξαρτωνται απο το χαρακτηρα του καθε ανθρωπου . Σε βρισκω εξαιρετικα επικινδυνολογα! σε αυτο το σημειο κ ξερεις ποσο σε εκτιμω. Ο τοκετος ειναι μια υποσυνειδητη διαδικασια με μεταφυσικες πτυχες . Δε μπορεινα χωρεσει σε νουμερα. Την ωρα του τοκετου το σωμα της γυναικας λεει ολη την ιστορια της ψυχης της.Αν δεν ανοιγει ο τραχηλος πχ η γυναικα στα τρισβαδα του υποσυνειδητου της δεν θελει να ταπεινωθει Καποιες ξερουν να ακουν και καποιες οχι. Αρα επικινδυνο για μενα ειναι το νοσοκομειο γιατι οπως ειπε κ η Ροσσυ δεν θα χαλαρωσω να ερθω σε φαση να γεννησω τοσο προσεκτικα.Επισης ειναι σιγουρο οτι καμια γυναικα δεν παιζει με αυτη την αποφαση. Οποια δεν της ταιριαζει δεν θα το κανει ποτε οτι μα οτι και να της πουνε στα φορουμ. Παραθετω παλι Λεμπουαγιε, και εννοειται δεν προτεινω τιποτα σε καμια.

"...μπορει να εχουμε ενα τοκετο να εξελισσεται πολυ καλα, με Παλμους Της Καρδιας τελειους απο την αρχη ως το τελος και ...η γυναικα γενναει ενα παιδι νεκρο. Αυτο μπορει να το επιβεβαιωσει καθε τιμιος κ εμπειρος μαιευτηρας.

-Θα επρεπε να χαμε κανει καισαρικη...Ε λοιπον δεν ειναι αληθεια για ποιο λογο?Αφου οι παλμοι ειναι τελειοι? Αν με εναν τελειο τοκετο εχουμε ενα νεκρο παιδι ειναι ΑΝΑΓΚΗ να πουμε οτι αυτο ηταν το πεπρωμενο του παιδιου αυτου. Και αυτης της γυναικας.

Κι ομως η επιστημη δεν θελει πια να πιστεψει σαυτο το πεπρωμενο. Τοσο υπεροπτικοι εχουν γινει οι θετικοι επιστημονες.Ολα θα επρεπε να μπορουν να ελεγχονται. Αυτο ειναι το ΜΟΝΤΕΡΝΟ ΠΙΣΤΕΥΩ, που καθε ψυχιατρος δε θα μπορουσε παρα να το χαρακτηρισει παρανοια.

Αν η ιατρικη κοιΝοτητα ηταν εντιμη , θα δηλωνε καθαρα οτι δεν ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ. Πραγμα που δεν μπορει να κηλιδωσει την γοητευτικη εικονα που αρεσκεται να δινει στον εαυτο της , σε ενα κοινο που δε ζηταει παρα ΝΑ ΑΦΗΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΞΑΠΑΤΟΥΝ"

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Ειχα συσπασεις απο την 30η εβδομαδα κ εμεινα στην κλινικη με ορους, χαπια, ακινητη ωσπου τελικα στις 32w+2d οι συσπασεις γιναν τοσο εντονες που γεννησα με καισαρικη. Ειχα εξαλλειψη τραχηλου αλλα καθολου διαστολη.Δεν με αφησε να προσπαθησουμε για φυσιολογικο γιατι οπως μου ειπε δεν επρεπε να ζοριστει καθολου το μωρο γιατι ηταν προωρο κ δεν ειχε "ολοκληροποιηθει" ακομη.

Κορίτσια, ακόμη και μία πιθανότητα στις χίλιες να υπήρχε όμως να πάθει κάτι το μωρό, ποιος παίρνει την ευθύνη να πει ότι δεν ήταν έτσι?

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν με εναν τελειο τοκετο εχουμε ενα νεκρο παιδι ειναι ΑΝΑΓΚΗ να πουμε οτι αυτο ηταν το πεπρωμενο του παιδιου αυτου. Και αυτης της γυναικας.

Κι ομως η επιστημη δεν θελει πια να πιστεψει σαυτο το πεπρωμενο. Τοσο υπεροπτικοι εχουν γινει οι θετικοι επιστημονες.Ολα θα επρεπε να μπορουν να ελεγχονται. Αυτο ειναι το ΜΟΝΤΕΡΝΟ ΠΙΣΤΕΥΩ, που καθε ψυχιατρος δε θα μπορουσε παρα να το χαρακτηρισει παρανοια.

 

Αυτό ακριβώς για το πεπρωμένο του παιδιού μου είχε πει η γυναικολόγος μου στην πρώτη μου εγκυμοσύνη όταν τη ρώτησα κάποια στιγμή τις τελευταίες βδομάδες για την πιθανότητα της περίδεσης του μωρού με το λώρο. Ασφαλώς γνωρίζετε ότι υπάρχει η φρενίτιδα εδώ στην Ελλάδα τον τελευταίο μήνα να γίνονται εβδομαδιαίες επισκέψεις στο γυναικολόγο και φυσικά υπέρηχος για να διαπιστωθούν τυχών "προβλήματα", ένα απ' αυτό είναι και η περίδεση του παιδιού με τον ομφάλιο λώρο. Και έχω ακούσει ουκ ολίγες περιπτώσεις στις οποίες έγινε άμεση κ.τ. λόγω περίδεσης. Οπότε σαν νεαρή εγκυμονούσα λίγο ανησυχούσα όταν άκουγα τέτοιες ιστορίες από φίλες μου, έτσι ήθελα να το συζητήσω μαζί της γιατί υπέρηχους κάνουμε μόνο όταν υπάρχει πραγματική ανάγκη.

 

Έτσι μου εξήγησε πόσα λίγα μπορεί να μας πει ένας υπέρηχος (πχ μπορεί να μας δείξει μόνο ότι υπάρχει περίδεση αλλά δεν μας λέει τι περιθώριο έχει ο λώρος πίσω από το μωράκι μέχρι τον πλακούντα) και ότι η περίδεση δεν αποτελεί κατ' αυτή λόγος να βγάλουμε ένα μωράκι προώρο (και πάλι όχι σύμφωνα με τη συμβατική ιατρική και τα τυπικά όρια των βδομάδων). Και στο τέλος μου είπε ότι αν η περίδεση είναι τόσο άσχημη που τελικά θα πνίξει το παιδί πρέπει να το δεκτούμε και να πούμε ότι αυτό ήταν το πεπρωμένο του...

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειχα την ιδια περιπτωση, ξεκινησε ο τοκετος και η γιατρος διαπιστωσε οτι το μωρο ηταν γυρισμενο στο πλαι (πως ακριβως δεν καταλαβα ειχα πονους εκεινη την ωρα) και με εβαλε να περασω τους πονους γυρισμενη στη μια πλευρα, για να παρει τη σωστη θεση το μωρο......και οντως οταν εφθασε η διαστολη 10 το μωρο ειχε γυρισει......ηταν εξαιρετικη η ιδεα της, μου φανηκε οτι εμπειρικα ηταν πολλη καλη η γιατρος.......

 

Εγω τοξερα οτι ηταν σε λαθος θεση γιατι τοδαμε στον υπερηχο δυο μερες πριν γεννησω. Και εμενα με ειχαν πλαγια με τα ποδια σε περιεργη σταση αλλα τιποτα.....

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ακόμη και μία πιθανότητα στις χίλιες να υπήρχε όμως να πάθει κάτι το μωρό, ποιος παίρνει την ευθύνη να πει ότι δεν ήταν έτσι?

 

Yia sou Dolli,,,,gnorizis oti ke na min kanis vbac ehis periptosi 1/1000 na pathis rixi se periptosi epanalamvanomenis kesarikis.....afto simeni rixi prin tin imerominia pou dini o yiatros yia tin epomeni kesariki,,,i ke perisptosi na anixi i mitra meta tin kesariki,,,na min desi sosta, logo oti ine xanakomeni....

 

parola afta shedon oles riskaroun to 1/1000 meta apo kesariki....

Link to comment
Share on other sites

Μαριαλ τα παντα εξαρτωνται απο το χαρακτηρα του καθε ανθρωπου . Σε βρισκω εξαιρετικα επικινδυνολογα! σε αυτο το σημειο κ ξερεις ποσο σε εκτιμω. Ο τοκετος ειναι μια υποσυνειδητη διαδικασια με μεταφυσικες πτυχες . Δε μπορεινα χωρεσει σε νουμερα. Την ωρα του τοκετου το σωμα της γυναικας λεει ολη την ιστορια της ψυχης της.Αν δεν ανοιγει ο τραχηλος πχ η γυναικα στα τρισβαδα του υποσυνειδητου της δεν θελει να ταπεινωθει Καποιες ξερουν να ακουν και καποιες οχι. Αρα επικυνδινο για μενα ειναι το νοσοκομειο γιατι οπως ειπε κ η Ροσσυ δεν θα χαλαρωσω να ερθω σε φαση να γεννησω τοσο προσεκτικα.Επισης ειναι σιγουρο οτι καμια γυναικα δεν παιζει με αυτη την αποφαση. Οποια δεν της ταιριαζει δεν θα το κανει ποτε οτι μα οτι και να της πουνε στα φορουμ. Παραθετω παλι Λεμπουαγιε, και εννοειται δεν προτεινω τιποτα σε καμια.

"...μπορει να εχουμε ενα τοκετο να εξελισσεται πολυ καλα, με Παλμους Της Καρδιας τελειους απο την αρχη ως το τελος και ...η γυναικα γενναει ενα παιδι νεκρο. Αυτο μπορει να το επιβεβαιωσει καθε τιμιος κ εμπειρος μαιευτηρας.

-Θα επρεπε να χαμε κανει καισαρικη...Ε λοιπον δεν ειναι αληθεια για ποιο λογο?Αφου οι παλμοι ειναι τελειοι? Αν με εναν τελειο τοκετο εχουμε ενα νεκρο παιδι ειναι ΑΝΑΓΚΗ να πουμε οτι αυτο ηταν το πεπρωμενο του παιδιου αυτου. Και αυτης της γυναικας.

Κι ομως η επιστημη δεν θελει πια να πιστεψει σαυτο το πεπρωμενο. Τοσο υπεροπτικοι εχουν γινει οι θετικοι επιστημονες.Ολα θα επρεπε να μπορουν να ελεγχονται. Αυτο ειναι το ΜΟΝΤΕΡΝΟ ΠΙΣΤΕΥΩ, που καθε ψυχιατρος δε θα μπορουσε παρα να το χαρακτηρισει παρανοια.

Αν η ιατρικη κοιΝοτητα ηταν εντιμη , θα δηλωνε καθαρα οτι δεν ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ. Πραγμα που δεν μπορει να κηλιδωσει την γοητευτικη εικονα που αρεσκεται να δινει στον εαυτο της , σε ενα κοινο που δε ζηταει παρα ΝΑ ΑΦΗΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΞΑΠΑΤΟΥΝ"

 

Δε συμφωνώ με τίποτα απ 'ότι γραφεις...

 

Ο τράχηλός μου δεν άνοιγε γιατί στο υποσυνείδητό μου δεν ήθελα να ταπεινωθώ;;; :shock:

Και όταν ένα παιδί γεννιέται νεκρό απλά ήταν το πεπρωμένο του;;; Ελεος!!! Νομίζω ότι ξεφεύγουμε!

Αν είναι έτσι να αφηνουμε τα παιδιά να γεννιούνται φυσιολογικά, ας πεφτουν οι παλμοί (μπορεί να ναι και λάθος αφου με τελειους παλμους μπορει να βγουν νεκρα), και στο τέλος θα δουμε απλά ποιο ήταν το πεπρωμένο τους!!! Είμαστε καλά τωρα;;;;;;;;!!

 

Προσωπικά, θα ξαναρίξω μια ματιά στο φόρουμ να δω τί λέει η καθεμία και πόσο υπερβάλλει γιατί αν οι ελπίδες που έχω πάρει για ενα vbac στηρίζονται σε τέτοιες πεποιθήσεις τότε μάλλον θα πρέπει να το σκεφτώ καλύτερα...

 

Χάρηκα πολύ που η Μάριαλ, που τόσο υποστηρίζει το vbac, είναι ενάντια σε vbac στο σπίτι .... αυτό μου δείχνει ότι η συγκεκριμένη μιλάει χωρίς πάθος και χωρίς παρωπίδες! Και ότι αυτά που λέει όντως ισχύουν!!! Είπαμε μακάρι να με αξιωσει ο Θεός να βιώσω το φυσιολογικό τοκετό ,όχι μόνο για μένα αλλά κυριως για το μωρό μου αλλά πάνω απ 'όλα, θέλω να με αξιώσει να γίνω ξανά μάνα ενός ακόμα υγιούς παιδιού και να 'μαι κ εγώ καλά να μπορώ να τα μεγαλώσω!

Link to comment
Share on other sites

Εβελίνα κάθε τι που αποφασίζουμε στην ζωή μας έχει ρίσκο!

 

Για παράδειγμα στην εγκυμοσύνη αν αποφασίσουμε να κάνουμε υπέρηχους υπάρχει κίνδυνος μεγάλος να επιδράσουν αρνητικά στην εξέλιξη του εμβρύου, αλλά και στη μετέπειτα ζωή του (να κάτι άλλο που δεν σου λένε οι γιατροί εδώ πέρα αλλά σε άλλες χώρες μέχρι και φόρμα συναίνεσης υπάρχει όπως και με την κ.τ.).

 

Αν αποφασίσεις να κάνεις τοκετό στο μαιευτήριο (όπως έκανα κι εγώ άλλωστε και μάλλον θα ξανακάνω λόγω προβήματος) τότε αναλαμβάνεις το ρίσκο να υπάρχει μεγάλη παρέμβαση στον τοκετό σου και οι πιθανότητες σου αυξάνονται δραστικά για κ.τ., είτε είναι η πρώτη σου είτε είναι η δεύτερή σου κτλ.

 

Επίσης, άλλο παράδειγμα, αν αποφασίσεις να εμβολιάσεις τα παιδάκια πάλι αναλαμβάνεις μεγάλο ρίσκο (και αυτό δεν στο λένε συνήθως οι παιδίατροι εδώ παρόλο που στην επιστημονική αρθρογραφία υπάρχει πληθώρα άρθρων για τους κινδύνους των εμβολίων). Και αν πάλι δεν εμβολιάσεις όπως για παράδειγμα εγώ, θα πρέπει να ζήσεις με το ρίσκο μιας επικίνδυνης επιπλοκής σε περίπτωση αρρώστιας.

 

Φαίνεται ότι εσύ δεν το αποφάσισες μέσα σου για το VBAC για να περιμένεις να πειστείς και να ενθαρρυνθείς μέσω ένος δημόσιου συμβατικού φόρουμ! Θα πρέπει να το μελετήσεις πολύ το θέμα μ' ανοικτό μυαλό, να το ψάξεις πολύ μέσα σου και να πάρεις ΕΣΥ την απόφαση πριν μιλήσεις με τον οποιοδήποτε γιατρό, συγγενή, συνομιλητή σε φόρουμ...

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό ακριβώς για το πεπρωμένο του παιδιού μου είχε πει η γυναικολόγος μου στην πρώτη μου εγκυμοσύνη όταν τη ρώτησα κάποια στιγμή τις τελευταίες βδομάδες για την πιθανότητα της περίδεσης του μωρού με το λώρο. Ασφαλώς γνωρίζετε ότι υπάρχει η φρενίτιδα εδώ στην Ελλάδα τον τελευταίο μήνα να γίνονται εβδομαδιαίες επισκέψεις στο γυναικολόγο και φυσικά υπέρηχος για να διαπιστωθούν τυχών "προβλήματα", ένα απ' αυτό είναι και η περίδεση του παιδιού με τον ομφάλιο λώρο. Και έχω ακούσει ουκ ολίγες περιπτώσεις στις οποίες έγινε άμεση κ.τ. λόγω περίδεσης. Οπότε σαν νεαρή εγκυμονούσα λίγο ανησυχούσα όταν άκουγα τέτοιες ιστορίες από φίλες μου, έτσι ήθελα να το συζητήσω μαζί της γιατί υπέρηχους κάνουμε μόνο όταν υπάρχει πραγματική ανάγκη.

 

Έτσι μου εξήγησε πόσα λίγα μπορεί να μας πει ένας υπέρηχος (πχ μπορεί να μας δείξει μόνο ότι υπάρχει περίδεση αλλά δεν μας λέει τι περιθώριο έχει ο λώρος πίσω από το μωράκι μέχρι τον πλακούντα) και ότι η περίδεση δεν αποτελεί κατ' αυτή λόγος να βγάλουμε ένα μωράκι προώρο (και πάλι όχι σύμφωνα με τη συμβατική ιατρική και τα τυπικά όρια των βδομάδων). Και στο τέλος μου είπε ότι αν η περίδεση είναι τόσο άσχημη που τελικά θα πνίξει το παιδί πρέπει να το δεκτούμε και να πούμε ότι αυτό ήταν το πεπρωμένο του...

 

Στειλε πμ τηλεφωνο της. Το αποφασισα! Σευχαριστω πολυ !

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Δε συμφωνώ με τίποτα απ 'ότι γραφεις...

 

Ο τράχηλός μου δεν άνοιγε γιατί στο υποσυνείδητό μου δεν ήθελα να ταπεινωθώ;;; :shock:

Και όταν ένα παιδί γεννιέται νεκρό απλά ήταν το πεπρωμένο του;;; Ελεος!!! Νομίζω ότι ξεφεύγουμε!

Αν είναι έτσι να αφηνουμε τα παιδιά να γεννιούνται φυσιολογικά, ας πεφτουν οι παλμοί (μπορεί να ναι και λάθος αφου με τελειους παλμους μπορει να βγουν νεκρα), και στο τέλος θα δουμε απλά ποιο ήταν το πεπρωμένο τους!!! Είμαστε καλά τωρα;;;;;;;;!!

 

Προσωπικά, θα ξαναρίξω μια ματιά στο φόρουμ να δω τί λέει η καθεμία και πόσο υπερβάλλει γιατί αν οι ελπίδες που έχω πάρει για ενα vbac στηρίζονται σε τέτοιες πεποιθήσεις τότε μάλλον θα πρέπει να το σκεφτώ καλύτερα...

 

Χάρηκα πολύ που η Μάριαλ, που τόσο υποστηρίζει το vbac, είναι ενάντια σε vbac στο σπίτι .... αυτό μου δείχνει ότι η συγκεκριμένη μιλάει χωρίς πάθος και χωρίς παρωπίδες! Και ότι αυτά που λέει όντως ισχύουν!!! Είπαμε μακάρι να με αξιωσει ο Θεός να βιώσω το φυσιολογικό τοκετό ,όχι μόνο για μένα αλλά κυριως για το μωρό μου αλλά πάνω απ 'όλα, θέλω να με αξιώσει να γίνω ξανά μάνα ενός ακόμα υγιούς παιδιού και να 'μαι κ εγώ καλά να μπορώ να τα μεγαλώσω!

Δεν ξερω σε ποια κοπελα αναφερεσαι σαν "καθεμια" .Προσεξε μην σε αξιωσει ο Θεος να επικοινωνουν οπως εσυ οταν με το καλο τα μεγαλωσεις. .Για τα υπολοιπα δεν σχολιαζω γιατι δεν σε αξιωσε ουτε να μαθεις να διαβαζεις.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Εβελίνα κάθε τι που αποφασίζουμε στην ζωή μας έχει ρίσκο!

 

Για παράδειγμα στην εγκυμοσύνη αν αποφασίσουμε να κάνουμε υπέρηχους υπάρχει κίνδυνος μεγάλος να επιδράσουν αρνητικά στην εξέλιξη του εμβρύου, αλλά και στη μετέπειτα ζωή του (να κάτι άλλο που δεν σου λένε οι γιατροί εδώ πέρα αλλά σε άλλες χώρες μέχρι και φόρμα συναίνεσης υπάρχει όπως και με την κ.τ.).

 

Ισως, αλλά το ρίσκο να μη βλέπεις σε τί κατάσταση βρίσκεται το παιδί σου (από αυχενική διαφάνεια μέχρι τί βάρος παίρνει, αν εχει πχ υδροκεφαλία και τόσα άλλα που δεν μπορείς να τα μάθεις αλλιώς) είναι πολύ μεγαλύτερο!!

 

Αν αποφασίσεις να κάνεις τοκετό στο μαιευτήριο (όπως έκανα κι εγώ άλλωστε και μάλλον θα ξανακάνω λόγω προβήματος) τότε αναλαμβάνεις το ρίσκο να υπάρχει μεγάλη παρέμβαση στον τοκετό σου και οι πιθανότητες σου αυξάνονται δραστικά για κ.τ., είτε είναι η πρώτη σου είτε είναι η δεύτερή σου κτλ.

 

Σε αυτό με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη! Δυστυχώς, στα μαιευτήρια μόνο παρεμβάσεις γίνονται για να συντομεύσουν τον τοκετό και στο τέλος, είτε αργοπορούν είτε σταματούν την εξέλιξή του.

 

Επίσης, άλλο παράδειγμα, αν αποφασίσεις να εμβολιάσεις τα παιδάκια πάλι αναλαμβάνεις μεγάλο ρίσκο (και αυτό δεν στο λένε συνήθως οι παιδίατροι εδώ παρόλο που στην επιστημονική αρθρογραφία υπάρχει πληθώρα άρθρων για τους κινδύνους των εμβολίων). Και αν πάλι δεν εμβολιάσεις όπως για παράδειγμα εγώ, θα πρέπει να ζήσεις με το ρίσκο μιας επικίνδυνης επιπλοκής σε περίπτωση αρρώστιας.

 

Οσο γι 'αυτό, δεν το έχω ψάξει όσο εσυ ισως... τί να πω..

Η αλήθεια είναι ότι το πρώτο που μου 'ρχεται στο μυαλό είναι ότι χάρη στα εμβόλια τόσες και τόσες αρρώστιες π.χ. παιδικές που πριν κάποια χρόνια σκότωναν τώρα τις περνάμε σαν χαζοιωσούλες!!!

Επίσης, για να κυκλοφορήσει ένα εμβόλιο είναι δοκιμασμένο! Δε μιλάω για τα καινούργια που κάνουν εμάς πειραματόζωα μέχρι να εγκριθεί ή να αποσυρθεί αλλά αυτά που κάνουν τα παιδιά μας τουλάχιστον ειναι χρονια δοκιμασμένα! Και πάλι σου λέω πως δεν είμαι σίγουρη για το τί ειναι καλύτερο... δεν είμαι απόλυτη σε τίποτα αν δεν έχω λόγο (Εχω ακούσει πχ για το mmr νομίζω ότι υπάρχει πιθανότητα το παιδί να γίνει αυτιστικό!! Δεν ξέρω πόσο αυτό ισχύει -θα ρωτήσω πολλούς και θα διαβάσω πολλά πριν το κάνω στο παιδί μου αλλά γενικώς, φοβάμαι περισσότερο να αφήσω το παιδι μου εκτεθιμένο από τη στιγμή που υπάρχει τρόπος να το προστατεύσω...

 

Φαίνεται ότι εσύ δεν το αποφάσισες μέσα σου για το VBAC για να περιμένεις να πειστείς και να ενθαρρυνθείς μέσω ένος δημόσιου συμβατικού φόρουμ! Θα πρέπει να το μελετήσεις πολύ το θέμα μ' ανοικτό μυαλό, να το ψάξεις πολύ μέσα σου και να πάρεις ΕΣΥ την απόφαση πριν μιλήσεις με τον οποιοδήποτε γιατρό, συγγενή, συνομιλητή σε φόρουμ...

 

Εγώ μέσα μου το έχω αποφασίσει!! Είμαι έτοιμη να περάσω όλους τους πόνους του τοκετού όσο δυνατοί κ αν είναι όσες ώρες κ αν κρατήσουν χωρίς επισκληρίδιο (μακάρι να ήξερα ότι η επισκληρίδιος επιβραδύνει τον τοκετό να μην την έκανα ποτε...)

Το έχω αποφασίσει ότι ευτό ΘΕΛΩ όσο τίποτα για το δεύτερο παιδάκι μου!

Απο κει και πέρα φυσικά και θα μιλήσω με γιατρούς, φυσικά θα διαβάσω ότι θεωρώ πιο αξιόπιστο και φυσικά θα δώσω βάση σε λόγια γυναικών που είτε έχουν περάσει από αυτή τη διαδικασία είτε γνωρίζουν λόγω μελέτης ή επαγγελματος! Με συγγενείς όχι δε θα μιλήσω γιατί πολύ απλά, αυτοί έχουν άγνοια ! Θα μιλήσω και θα ακούσω όσους ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ, εχουν ΕΜΠΕΙΡΙΑ και μιλούν ΥΠΕΥΘΥΝΑ! Χωρίς πάθος και παρωπίδες!

Θέλω πραγματικά, να κάνω vbac εφόσον όμως υπάρχουν οι απαραίτητες προϋποθέσεις και εφόσον έχω πεισθεί ότι δε διακινδυνεύω εμένα και πολύ περισσότερο το παιδί μου!!!

Αλήθεια, το "ανοιχτό μυαλό" κατ' εσέ ποιο είναι; Να κλείσω τα μάτια στους κινδύνους(εφόσον αυτοί υπάρχουν) και να πω "οχι, εγω θα γεννήσω φυσιολογικά;" Αν αυτό εννοείς, τότε όντως δεν το χω αποφασίσει μέσα μου γιατί για μένα πάνω από τον φυσιολογικό τοκετό θα είναι πάντα η υγεία των παιδιών μου και της μητέρας τους που έχουν απόλυτη ανάγκη!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω σε ποια κοπελα αναφερεσαι σαν "καθεμια" .Προσεξε μην σε αξιωσει ο Θεος να επικοινωνουν οπως εσυ οταν με το καλο τα μεγαλωσεις. .Για τα υπολοιπα δεν σχολιαζω γιατι δεν σε αξιωσε ουτε να μαθεις να διαβαζεις.

 

Καθεμία σημαίνει κάθε μία από τις κοπέλες που εχουν γράψει = όλες οι κοπέλες που έγραψαν... (και συγκεκριμένα,αναφερόμουν σε αυτές που εμένα έχουν επηρεάσει! )

Οσο για τα υπόλοιπα.......... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσω και θα ακούσω όσους ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ, εχουν ΕΜΠΕΙΡΙΑ και μιλούν ΥΠΕΥΘΥΝΑ! Χωρίς πάθος και παρωπίδες!

 

 

Προσωπικά, θα ξαναρίξω μια ματιά στο φόρουμ να δω τί λέει η καθεμία και πόσο υπερβάλλει γιατί αν οι ελπίδες που έχω πάρει για ενα vbac στηρίζονται σε τέτοιες πεποιθήσεις τότε μάλλον θα πρέπει να το σκεφτώ καλύτερα...

 

 

δηλαδη ο Λεμπουαγιε που εχει κανει 10.000 τοκετους και εγραψε τα παραπανω ειναι η" καθεμια που υπερβαλλει " ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ ΕΧΕΙ ΠΑΘΟΣ ΚΑΙ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ο Λεμπουαγιε που εχει κανει 10.000 τοκετους και εγραψε τα παραπανω ειναι η" καθεμια που υπερβαλλει " ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ ΕΧΕΙ ΠΑΘΟΣ ΚΑΙ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ.

 

Κατ'αρχάς, δεν αμφισβητώ ούτε φυσικά κρίνω τον Λεμπουγιέ! Αν αυτός είπε ότι "αν δεν ανοιγει ο τραχηλος πχ η γυναικα στα τρισβαδα του υποσυνειδητου της δεν θελει να ταπεινωθει" τότε δε συμφωνώ με το συγκεκριμένο που είπε! Τί να κάνουμε τώρα! Εγώ δεν το πιστεύω αυτό!!

 

Οσον αφορά εσένα δε στέκομαι τόσο στα λόγια σου όσο στον τρόπο που αντιμετωπίζεις το όλο θέμα! Δε σου λέω ότι εγώ έχω δικιο κ εσυ άδικο! Μπορεί να συμβαίνει το αντίθετο!

 

Για μένα πχ είναι υπερβολή να θέλει κάποια να γεννήσει φυσιολογικά στο σπίτι της μετά από καισαρική! ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ!! Δε λέω ότι αυτό που λέω είναι το σωστό! Μπορεί να μην είναι! Ισως, έχω επηρεαστεί από όλο αυτό που επικρατεί στην Ελλάδα και μάλλον έτσι είναι. Οι γιατροί σε "αναγκάζουν" να τους ακούς χωρίς δευτερη σκέψη... Μπορεί να φταίει η νοοτροπία της Ελλάδας και των γιατρών εδώ που δε διαννοούμαι να μεινω εγκυος και να μην επισκέπτομαι κάθε μήνα το γιατρό μου, να κάνω όλες τις απαραίτητες κατ' αυτούς εξετάσεις και να γεννήσω σε μαιευτήριο είτε πρόκειται για vbac είτε όχι! Και τώρα δε λέω όχι στο vbac αλλά έχω ανάγκη από έναν γιατρό(ή μαία) που θα μπορώ να εμπιστεύομαι τυφλά! Δεν είμαι γνώστης ... δε μπορώ να πάρω την ευθύνη! Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ενημερωθώ όσο καλύτερα γίνεται και να καταφέρω να βρω κάποιον γιατρό που θα μου πει τί κίνδυνοι υπάρχουν ΟΝΤΩΣ!!

Link to comment
Share on other sites

Yia sou Dolli,,,,gnorizis oti ke na min kanis vbac ehis periptosi 1/1000 na pathis rixi se periptosi epanalamvanomenis kesarikis.....afto simeni rixi prin tin imerominia pou dini o yiatros yia tin epomeni kesariki,,,i ke perisptosi na anixi i mitra meta tin kesariki,,,na min desi sosta, logo oti ine xanakomeni....

 

parola afta shedon oles riskaroun to 1/1000 meta apo kesariki....

Η ένστασή μου αφορούσε την τάση των γυναικών να κρίνουν τις αποφάσεις των γιατρών..και προς Θεού δεν λέω να μην είμαστε υποψιασμένες και να εκτελούμε τα πάντα χωρίς βούληση...Αύτό που θέλω να πω είναι ότι όλες λίγο πολύ εμπιστευόμαστε τον γιατρό μας και τον θεωρούμε κορυφαίο, η κάθε μία για τους δικούς της λόγους...Αν σου λέει λοιπόν ότι πρέπει να γίνει καισαρική γιατί το μωρό είναι πρόωρο και δεν θα μπορέσει να ανταπεξέλθει σε έναν φυσιολογικό τοκετό τι κάνεις? Το διακινδυνεύεις? Η άποψή μου είναι καλύτερα μια καισαρική άσκοπη παρά να πάρω μια αμφίβολη απόφαση που θα αφορά την υγεία του μωρού μου..Και για να τοποθετηθώ, είμαστε κι εγώ και ο γιατρός μου υπέρ του φυσιολογικού τοκετού...όμως τελικά δεν έπαιξα με τη ζωή του παιδιού μου, όταν έπρεπε να γεννηθεί νωρίτερα και όταν ο ενδεδειγμένος τρόπος ήταν η καισαρική... Και πριν λίγους μήνες που έκανα διακοπή κύησης αρχές του πέμπτου μήνα, ο γιατρός μου επέμενε να μην κάνω καισαρική, για να μην επιβαρρυνθεί κι άλλο ο οργανισμός μου..κι εγώ έπραξα αναλόγως. Και θα πω και κάτι άλλο..Η εμπειρία μου μου δίδαξε ότι το πιο σημαντικό είναι να γεννηθεί το μωρό μου υγιές και με ασφάλεια...Έχω ένα παιδί υγιέστατο μετά από καισαρική και ένα αγγελούδι που δεν είδα ποτέ μετά από φυσιολογικό τοκετό....Η απόφασή μας πρέπει να βασίζεται και στις προυποθέσεις που διαθέτουμε..Εγώ θα επέλεγα να γεννήσω φυσιολογικά μετά από την καισαρική, αλλά όχι στο σπίτι, μόνο σε νοσοκομείο.

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

 

Οσον αφορά εσένα δε στέκομαι τόσο στα λόγια σου όσο στον τρόπο που αντιμετωπίζεις το όλο θέμα! Δε σου λέω ότι εγώ έχω δικιο κ εσυ άδικο! Μπορεί να συμβαίνει το αντίθετο!

 

 

Για ανελυσε μου τι εκανα λαθος λιγο ρε Εβελινα.Παρεθεσα βιβλιογραφια κανονικα και το μονο που τονιζω συνεχως ειναι οτι δεν ειναι Ολα για Ολες.Ξαναλεω Καθε γυναικα εχει συγκεκριμενα ορια ψυχης σθενους κ αντιληψης κ αυτα πρεπει να καθοριζουν τις αποφασεις της.

Εγω στεκομαι μονο στον τροπο που επικοινωνεις.Ψαχνεις απο δω κι απο κει κ επιτιθεσαι με εκφρασεις του στυλ "δεν ειμαστε καλα".Δεν σε αναγκασε κανενας να συμφωνησεις.Κατι σε χαλαει και δυστυχως αυτο ειναι μεσα σου.

Μισω τους τσακωμους εδω μεσα γιατι καποιες κοπελες δεν αντεχουν ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.Αν την αντεχαν δεν θα εναντιωνονταν ετσι ασχημα.Αν απλα διαφωνουσαν θα ειχαν επιχειρηματα.Χαρακτηριζουν τις αποψεις του Λεμπουαγιέ ως παρωπιδιστικες! Που ολες οι γυναικες του κοσμου χρωσταμε ΕΥΓΝΩΜΟΣΥΝΗ σε αυτους τους μαιευτηρες που εβγαλαν τις παρωπιδες κ μιλησαν για πρωτη φορα για τον αγωνα και την αγωνια του μωρου στον τοκετο.

Αντι να κυνηγησουν αυτον που τους την απεκρυψε κυνηγουν αυτη που ξημεροβραδιαζεται να τα αντιγραφει με ενα μωρο στο χερι.Αλλα οπως ειπε το κουφετακι που να τρεχεις τωρα να κανεις μηνυσεις στην χωρα του Τιποτα καλυτερα να βρισεις λιγο τη yogamama ή τη Rossie...

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Η ένστασή μου αφορούσε την τάση των γυναικών να κρίνουν τις αποφάσεις των γιατρών..και προς Θεού δεν λέω να μην είμαστε υποψιασμένες και να εκτελούμε τα πάντα χωρίς βούληση...Αύτό που θέλω να πω είναι ότι όλες λίγο πολύ εμπιστευόμαστε τον γιατρό μας και τον θεωρούμε κορυφαίο, η κάθε μία για τους δικούς της λόγους...Αν σου λέει λοιπόν ότι πρέπει να γίνει καισαρική γιατί το μωρό είναι πρόωρο και δεν θα μπορέσει να ανταπεξέλθει σε έναν φυσιολογικό τοκετό τι κάνεις? Το διακινδυνεύεις? Η άποψή μου είναι καλύτερα μια καισαρική άσκοπη παρά να πάρω μια αμφίβολη απόφαση που θα αφορά την υγεία του μωρού μου..Και για να τοποθετηθώ, είμαστε κι εγώ και ο γιατρός μου υπέρ του φυσιολογικού τοκετού...όμως τελικά δεν έπαιξα με τη ζωή του παιδιού μου, όταν έπρεπε να γεννηθεί νωρίτερα και όταν ο ενδεδειγμένος τρόπος ήταν η καισαρική... Και πριν λίγους μήνες που έκανα διακοπή κύησης αρχές του πέμπτου μήνα, ο γιατρός μου επέμενε να μην κάνω καισαρική, για να μην επιβαρρυνθεί κι άλλο ο οργανισμός μου..κι εγώ έπραξα αναλόγως. Και θα πω και κάτι άλλο..Η εμπειρία μου μου δίδαξε ότι το πιο σημαντικό είναι να γεννηθεί το μωρό μου υγιές και με ασφάλεια...Έχω ένα παιδί υγιέστατο μετά από καισαρική και ένα αγγελούδι που δεν είδα ποτέ μετά από φυσιολογικό τοκετό....Η απόφασή μας πρέπει να βασίζεται και στις προυποθέσεις που διαθέτουμε..Εγώ θα επέλεγα να γεννήσω φυσιολογικά μετά από την καισαρική, αλλά όχι στο σπίτι, μόνο σε νοσοκομείο.

 

Επειδη δεν ξερω Μαριαλ κοριτσια που εχετε ασχοληθει λυστε μου την απορια.Το προωρο μπορει να βγει φυσιολογικα?Εγω απο οτι εχω καταλαβει ειναι ενδειξη καισαρικης. Ντολυ μου σε θυμαμαι απο το τοκετος στο σπιτι. Σου ευχομαι ολοψυχα ενα επομενο μωρακι κοριτσι μου με το καλο.

Ντολυ μου δεν εμπιστευομαι κανεναν γιατρο για τους δικους μου προσωπικους λογους. Εσυ καλα κανεις αφου ετσι νιωθεις ασφαλεια.Και μονο που ηρθαν οι μαιες στο σπιτι μπλοκαρα. Ειχα πολυ αναγκη να περασω τις συστολες ολομοναχη με τον αντρα μου. Αλλα δεν ηξερα πρωτη φορα ουτε ειχε βρεθει τοτε μια ευλογημενη Rossie να μου πει.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Παραθετω παλι Λεμπουαγιε, και εννοειται δεν προτεινω τιποτα σε καμια.

-Θα επρεπε να χαμε κανει καισαρικη...Ε λοιπον δεν ειναι αληθεια για ποιο λογο?Αφου οι παλμοι ειναι τελειοι? Αν με εναν τελειο τοκετο εχουμε ενα νεκρο παιδι ειναι ΑΝΑΓΚΗ να πουμε οτι αυτο ηταν το πεπρωμενο του παιδιου αυτου.Και αυτης της γυναικας.Μαλιστα...νιπτω τας χειρας μου και καθαρισα....την πιθανοτητα να μην αξιολογηθηκε σωστα ολη η διαδικασια του τοκετου την αποκλειουμε!

Κι ομως η επιστημη δεν θελει πια να πιστεψει σαυτο το πεπρωμενο. Τοσο υπεροπτικοι εχουν γινει οι θετικοι επιστημονες.Ολα θα επρεπε να μπορουν να ελεγχονται.Οι περισσοτεροι γιατροι συρονται στα δικαστηρια για ΑΜΕΛΕΙΑ δηλ.οχι για κατι που εκαναν λαθος αλλα για κατι που θεωρειται οτι υποτιμησαν η δεν προσεξαν επαρκως και που θα μπορουσε να αλλαξει το αποτελεσμα καθοριστικα. Αυτο ειναι το ΜΟΝΤΕΡΝΟ ΠΙΣΤΕΥΩ, που καθε ψυχιατρος δε θα μπορουσε παρα να το χαρακτηρισει παρανοια.Η πιο απλα προνοητικοτητα.

Αν η ιατρικη κοιΝοτητα ηταν εντιμη , θα δηλωνε καθαρα οτι δεν ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.Οταν ειμαστε ενημερωμενοι,προνοητικοι,με τα ματια ορθανοιχτα μπροστα απο το προβλημα μπορουμε να ελαχιστοποιησουμε η και να εξαλειψουμε την πιθανοτητα ανθρωπινου λαθους και να γεννηθει ενα υγειεστατο μωρο.Αν ειμαστε εγωιστες,θα το ριξουμε στο πεπρωμενο,στον τραχηλο,και δεν ξερω που αλλου.... Πραγμα που δεν μπορει να κηλιδωσει την γοητευτικη εικονα που αρεσκεται να δινει στον εαυτο της , σε ενα κοινο που δε ζηταει παρα ΝΑ ΑΦΗΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΞΑΠΑΤΟΥΝ"

Αγαπητη yogamamma δεν ειναι για σενα τα σχολια,για τον λεμπουαγιε ειναι....
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...