Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

Yogamama γιατί κάλεσες τις μαίες στα 2 εκ. διαστολή; Πονούσες; Πολλά βιβλία αναφέρουν ότι ο τοκετός δεν αρχίζει παρά μετά τα δύο εκατοστά.

 

Για παράδειγμα εγώ ένα βράδυ είχα πόνους άσχημους και πήγα με τη γιατρό μου στο Μητέρα να με εξετάσει. Μου είπε ότι είχα δυο εκατοστά διαστολή και περπατούσαμε για κανένα δύωρο μαζί της και μαζί με τον άντρα μου γύρω από το μαιευτήριο (στις 2.00-3.00 τα ξημερώματα!). Αλλά η διαστολή δεν προχωρούσε έτσι πήγα στο σπίτι μου. Πέρασα ένα άσχημο βράδυ με έντονους πόνους, οι οποίοι υποχώρησαν κάπως την επόμενη μέρα. Μετά υποχώρησαν σχεδόν τελείως! Μέσα στην ίδια βδομάδα πήγα δύο ακόμη φορές να μ' εξετάσει και μου είπε ότι εξακολουθούσα να έχω 2 εκ. διαστολή. Και παρά το γεγονός ότι μου έκανε τραχηλική εξέταση εντούτοις δεν προχωρούσα σε πραγματικό τοκετό. Έτσι πέρασαν 10 ολόκληρες μέρες ώσπου τελικά έσπασαν τα νερά και προχώρησε η διαστολή!

 

Αν ήτανε άλλος γιατρός πάντως σίγουρα θα μου έκανε πρόκληση τοκετού τη νύχτα εκείνη (ήτανε και Αύγουστος με αφόρητο καύσωνα)...

 

Τι λες τωρα?????????????

Εννοειται οτι πηγαινες για προκληση!! Την Αρίστη ειπαμε εχεις ε?Μπράβο της. Αξια!

Τι να σου πω ρε Ροσακι... Ειχα αιμα απο το πρωι , ποναγα πολυ πρωτη γεννα, ο αγαπημενος μου ανησυχουσε και τις πηρε τηλεφωνο. Βεβαια αυτες το βραδυ κατεφτασαν.Εκανα ολη νυχτα βαθια καθισματα για να αυξησω τη διαστολη και τελικα τα ξημερωματα μου εσπασε τα νερα η Ευαγγελια.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια εμενα το παιδί μου είπαν ότι ειναι μεγάλο για τη λεκάνη μου. Σε κάθε υπέρηχο ήταν κατά μιαμιση βδομάδα μεγαλύτερο..

Στην 36η ήταν 3100 στην 37η ο γιατρός μου ειπε οτι ισα ισα που χωρούσε από τη λεκάνη μου εκείνη τη στιγμή.

Είχα συσπάσεις όλο τον 8ο και μάλιστα όχι ακανόνιστες. Μου έδωσε yutopar για αναστολή πρόωρου τοκετού από τα μέσα του 8ου και μου τα συνέχισε μέχρι και την 37η που ήταν διακοπές!! Πήγα δυο φορές στο μαιευτήριο κατόπιν εντολής του επειδή ειχα συσπάσεις ανα 5 λεπτα και με διώξανε. Τη δεύτερη φορα που πήγα στην 38η μου είπε ότι εχει ξεκινήσει η διαδικασία αλλά ειναι στην αρχή της. Μου είπε να πάω σε 2 μερες στο ιατρείο του και την 3η να μπουμε με προκληση. Οταν πηγα στο ιατρείο του κ ενω έβαζα υπόθετα μπουσκοπάν τις τελευταίες μερες οπως μου ειχα πει, είχα καφε βλέννα (πριν πάω) και 1 διαστολή όταν με εξετασε. Μου ειπε να μπω το ιδιο βράδυ για προετοιμασία (υπόθετο και διχτυ για εξάλειψη τραχήλου) και το πρωι να μου βαλουν ορο. Ετσι κ εγινε... Με το που μου βάλανε το δίχτυ στον τραχηλο αρχισα να εχω καλούς πόνους όπως είπε ο γιατρός και δυνατές συσπάσεις . Αυτα από τις 6 το πρωι. Κατα τις 8 μου εβαλαν ορό και κατα τις 11 μου εσπασε τα νερα. Η διαστολή κολλημενη στο 1 μου εκαναν απισκληριδιο και η διαστολη πηγε κατευθειαν 2μισι. Στις 11 αυτα. Στις 2 με ξαναεξετασε .... η διαστολη ακριβως το ιδιο και τοτε μου ειπε για την καισαρικη! Μου ειπε οτι δεν κανω διαστολη γιατι το παιδι δε χωραει να κατεβει! (Ομως εγώ ένιωθα την ανάγκη να πάω τουαλέτα.. και ακουσα οτι αυτο σημαινει οτι κατεβαίνει το παιδι, ετσι δεν ειναι;;). Τελοσπάντων, μου είπε ότι ακόμα και να ανοιξει τον τραχηλο με φαρμακα και χερι θα φτασω να εχω τελεια διαστολη το βραδυ και το παιδι δε θα χωραει να βγει και θα χρειαστουν κουτάλες (κατι που μου ξεκαθαρισε οτι δεν κάνει γιατι εχουν παρατηρηθει βλάβες στο μωρο και μαλιστα σοβαρες) οπότε πάλι καισαρική θα έκανα και τοτε και απλά θα ταλαιπωριόμουν κ εγωφ και το μωρο!

Σας τα εγραψα όλα αυτά για να μου πείτε εσείς που το έχετε ψαξει τοσο αν εχω καλες πιθανότητες για φ.τ. την επόμενη! Είχα μια χαρα συσπάσεις και πόνους πριν μου βαλουν ορο αλλά δεν ειχα καλή διαστολη. Το ότι εφτασα σχεδόν 3 βοηθαει καθόλου;;;

Πιστεύω ότι αν περίμενα κ αλλο θα γινόταν διαστολή και μπορεί να τρωγα ραμματα πολλά ή να χρειαζόταν βεντούζα αλλά θα γεννούσα φυσιολογικά!

Βέβαια, η αλήθεια είναι ότι στο πίσω μέρος του μυαλού μου υπάρχει και η πιθανότητα να μη γινόταν όντως... δεδομένου ότι είχα συσπάσεις όλο τον 8ο (το παιδι δλδ προσπαθούσε να κατεβει) αλλά δεν κατεβηκε τελικά! Μηπως οντως δε χωρούσε, τί να πω.

Στην καισαρική με το που με ενοιξε είπε στον βοηθό του "κλασική περίπτωση απόλυτης δυσαναλογίας.... και δυο περιτυλίξεις μπράαβο..." Δεν ξέρω όμως αν τα ελεγε για να τα ακούσω και να του πω και ευχαριστω που εκανε καισαρική!!

Είμαι σίγουρη πως αν περιμενα θα με επιαναν οι πονοι οι δικοί μου και τοτε ισως εξελισσονταν και πιο γρηγορα η διαδικασια..!! Εν τω μεταξύ, από τον 8ο που ειχα συσπάσεις πονούσα πολύ και χαμηλά στα οστά της λεκάνης κατι που απ οτι διαβασα σημαινει οτι ανοιγε, ετσι δεν ειναι;;;; Δεν ξερω.... στριφογυριζουν ολα στο μυαλο μου και ακρη δε βγάζω....

Τέλος, μηπως γνωρίζετε αν ισχυει το ότι επειδή γεννησα στην 38η ειναι επικίνδυνο να περιμένω μεχρι τις 40 στο επόμενο επειδη θα τεντωθει περισσότερο η μήτρα;;;

Συγγνώμη για το τεράστιο μνμ... Εχετε διαβασει τοσα και ισως γνωριζετε να μου πείτε κατι ενθαρρυντικό η μη για τη δικη μου περιπτωση..

 

Φιλιά και ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

εμενα βεβαια με απασχολει εντονα η θρομβοφιλια μου..δεν ξερω βρε κοριτσια μου, δεν εχω βρει ακομη κατι, οσο τουλαχιστον μπορω και διαβαζω!

αν έχεις θρομβοφιλία (και παίρνεις αντιπηκτικές) ο φυσιολογικός τοκετός ενδείκνειται (και προτειμάται), ο φυσιολογικός τοκετός στην πλειονότητα των περιπτώσεων έχει μικρότερη απώλεια αίματος
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ρε Ροσακι... Ειχα αιμα απο το πρωι , ποναγα πολυ πρωτη γεννα, ο αγαπημενος μου ανησυχουσε και τις πηρε τηλεφωνο. Βεβαια αυτες το βραδυ κατεφτασαν.Εκανα ολη νυχτα βαθια καθισματα για να αυξησω τη διαστολη και τελικα τα ξημερωματα μου εσπασε τα νερα η Ευαγγελια.

 

Ίσως αν το άφηνες να είχες την ίδια εξέλιξη μ' εμένα. Κι εγώ όλη τη βδομάδα έκανα ασκήσεις και πήγαινα και γιόγκα αλλά τίποτα, η διαστολή δεν προχωρούσε και οι πόνοι υποχωρούσαν ώσπου εξαφανίστηκαν!

 

Αχ φοβάμαι πάρα πολύ τη διαδικασία του σπασίματος των νερών από άλλο, ελπίζω να μην χρειαστεί να το βιώσω.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ζαχαρενια μου και Σπυνακι μου σταματηστε να ψαχνετε τι δεν εχετε και ποσο δεν θα τα καταφερετε και επικεντρωθειτε ΜΟΝΟ σαυτο που εχετε:ΘΕΛΗΣΗ!!!!!!!!!!!!!

Γιαυτο σας λεω παρτε κ κανενα βιβλιο κ διαβαζετε ιστοριες απιστευτων τοκετων τις τελευταιες εβδομαδες , κολληστε τες στο ψυγειο , στους καθρεπτες παντου. Αποφυγετε συζητησεις με ατομα που ξερετε οτι μπορει να σας ριξουν. Και το λεει καποια που της συνεβηκε. Νομιζω αν ειχα παραμεινει μονη μου κ δεν ελεγα οτι εχω συσπασεις δεν θα μπλοκαρα στο 2 για 2 μερες.Ηρθαν οι μαιες και ισως μπλοκαρα.Γενικα ειμαι ανθρωπος που μονη βγαζω παντα ακρη. Συγκεντρωθειτε στον εαυτο σας και βρειτε τι σας ταιριαζει και τι οχι για να γεννησετε. Και μην ξεχνατε την προσευχη σε οτι πιστευετε κ οτι αγαπατε. Δειξτε ευγνωμοσυνη για οτι σας εχει δοθει. Ταπεινοτητα επισης. Ολη η εμπειρια του τοκετου ειναι για να νιωσει η γυναικα ταπεινοφροσυνη. Να ταπεινωθει , να πονεσει να λυγησει ωστε μετα να γινει μανα.Σκεφτειτε ΜΟΝΟ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΔΩΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΧΑΡΙΣΕΤΕ. Και αν δεν πετυχει παλι δεν πειραζει. Δεν μπορουμε να ελεγξουμε το πεπρωμενο μας πια , πως να το κανουμε? Μπορουμε ομως να προσπαθησουμε.

 

εχεις δικιο ΑΠΟΛΥΤΟ!!!!!σε αυτο πρεπει να εστιασουμε!!!στην προσπαθεια και μονο!1προσωπικα σε ευχαριστω πολυ για τη στηριξη!!!να εισαι καλα!!

Link to comment
Share on other sites

στην 37η ο γιατρός μου ειπε οτι ισα ισα που χωρούσε από τη λεκάνη μου εκείνη τη στιγμή.

σου έκανε μέτρηση της πυέλου με ακτίνες χ; (κανείς δεν το κάνει είναι επικύνδινο για το μωρό)

γιατί μόνο έτσι ξέρεις αν χωράει η όχι ένα μωρό

δεν κοιτάζεις απλά τη γυναίκα και επειδή έχει στενή περιφέρεια της λες ότι δε χωράει το μωρό... έλεος

Τη δεύτερη φορα που πήγα στην 38η μου είπε ότι εχει ξεκινήσει η διαδικασία αλλά ειναι στην αρχή της. Μου είπε να πάω σε 2 μερες στο ιατρείο του και την 3η να μπουμε με προκληση.

γιατί σου είπε για πρόκληση είχε πλόβλημα το μωρό;

είχα καφε βλέννα (πριν πάω) και 1 διαστολή όταν με εξετασε.

η καφέ βλένα είναι θετικό σημείο υποδηλώνει ότι όντως έχει αρχίσει ο τοκετός

και το πρωι να μου βαλουν ορο. Ετσι κ εγινε... Αυτα από τις 6 το πρωι. Κατα τις 8 μου εβαλαν ορό και κατα τις 11 μου εσπασε τα νερα.

περιτή πίεση από πλευράς του

Η διαστολή κολλημενη στο 1 μου εκαναν απισκληριδιο και η διαστολη πηγε κατευθειαν 2μισι. Στις 11 αυτα. Στις 2 με ξαναεξετασε .... η διαστολη ακριβως το ιδιο και τοτε μου ειπε για την καισαρικη!

το ότι σου έκανε επισκληρίδιο τόσο νωρίς (το κατώτατο όριο είναι το 3 διαστολή) ήταν εγκληματικό, θα μπορούσες να είχες πάθει αδράνεια μήτρας και εκτός από την καισαρική να έχανες και τη μήτρα σου

Μου ειπε οτι δεν κανω διαστολη γιατι το παιδι δε χωραει να κατεβει!

ψέμα τεράστιο η πρώιμη επισκληρ'ιδιος έφταιγε ακους εκεί στο 1

Τελοσπάντων, μου είπε ότι ακόμα και να ανοιξει τον τραχηλο με φαρμακα και χερι θα φτασω να εχω τελεια διαστολη το βραδυ και το παιδι δε θα χωραει να βγει και θα χρειαστουν κουτάλες

καλά αφού τόση ώρα σου έλεγε ότι δεν χωράει πως θα χωρούσε με τις κουτάλες;

θα μίκαινε το κεφάλι του;

έλεος αυτοί οι γιατροί

Σας τα εγραψα όλα αυτά για να μου πείτε εσείς που το έχετε ψαξει τοσο αν εχω καλες πιθανότητες για φ.τ. την επόμενη!

λοιπόν εγώ από όσα μας είπες πιστεύω

 

  • δεν είχες δυσανολογία, αλλά και να είχες στον επόμενο τοκετό μπορεί τα οστά του κεφαλιού του μωρού να εφαρμόσουν καλύτερα και να ανοίξουν περισσότερο τα οστά της λεκάνης, επείσης μπορεί να είναι κορίτσι (τα κορίτσια έχουν μικρότερο κεφάλι)
  • το ότι είχε αρχίσει μόνο του ,το αρχίσει δεν συμαίνει ότι γενούσες εντός δεκαλέπτου μορεί να περνούσες κανα δυο μέρες με μικροπονάκια και μετά να έμενες σε αληθινό τοκετό, είναι πολύ θετικό η μήτρα σου έχει δημιουργήσεο υποδοχείς οκυτοκίνης οι οποίοι θα ενεργοποιήθούν σε επόμενο τοκετό

δεδομένου ότι είχα συσπάσεις όλο τον 8ο (το παιδι δλδ προσπαθούσε να κατεβει) αλλά δεν κατεβηκε τελικά!

πως να κατέβει το έρμο αφού σε είχε ο χασάπης ο γιατρός μέχρι την προηγούμενη με μυοχαλαρωτικά

Τέλος, μηπως γνωρίζετε αν ισχυει το ότι επειδή γεννησα στην 38η ειναι επικίνδυνο να περιμένω μεχρι τις 40 στο επόμενο επειδη θα τεντωθει περισσότερο η μήτρα;;;

στο σημείο που υπάρχει η τομή δεν λεπταίνει περισσότερο μετά την 38η εβδομάδα

 

η διάγνωση;

βουρ για φυσιολογικό (αφού γίνει το μεγάλο μωρό τουλάχιστων 1,5 χρονό)

Link to comment
Share on other sites

Μαριάλ σε ευχαριστώ πολύ κούκλα μου... Αχ πόσες ελπίδες μου δωσες...!!!

 

Πάντως κορίτσι ήταν το μωρο...

Ο μπαμπάς μας εχει μεγάλο κεφαλι και του το πηρε!!! Ξεχασα να αναφερω οτι το παιδι βγηκε με το κεφάλι παραμορφωμενο.. Ειχε σφηνωσει στη λεκανη

 

Πρόκληση μου ειπε γιατι αν το αφηναμε να μεγαλωσει κ αλλο δε θα χωρούσε με τιποτα!

 

λεω να ξεκινησω προσπαθειες αφου η μπεμπα κλεισει τα 3 κ αυτο για να μη μπορεί να μου πει κανενας οτι ειναι νωρίς. Είναι καλυτερα οσο περισσοτερο διαστημα περάσει ή δεν εχει σημασία απο καποια στιγμη και μετα;;;

 

Σ ευχαριστω πάρα πολύ και πάλι!!!!!

 

Φιλάκια!

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις θρομβοφιλία (και παίρνεις αντιπηκτικές) ο φυσιολογικός τοκετός ενδείκνειται (και προτειμάται), ο φυσιολογικός τοκετός στην πλειονότητα των περιπτώσεων έχει μικρότερη απώλεια αίματος

 

το επιχειρημα των γιατρων συχνα ειναι οτι αν εχεις φυσικο τοκετο ακριβως π.χ. την ωρα που εχεις κανει την αντιπηκτικη, τοτε ειναι ακρως επικινδυνο για ακατασχετη αιμορραγια, καθως η ροη του αιματος θα ειναι επηρεασμενη απο την προσφατη ενεση....βεβαια το ιδιο ρισκο εχεις και σε μια βεβιασμενη - επειγουσα- καισαρικη, αλλα τελοσπαντων...

ας επικεντρωθουμε στα θετικα μας στοιχεια, που σοφα λεει και η yogamamma!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ki εγω το ειχα ακουση για το οτι καθε επομενο παιδι ειναι μεγαλυτερο......1ο 3870κ. 2ο 3100κ. 3ο 3000κ.ειμαι η εξαιρεση στον κανονα?

koufetaki θέλω κ εγώ να είμαι η εξαίρεση στον κανόνα!:lol:

 

evelina αυτα που γράφεις μου θυμίζουν κατά κάποιο τρόπο τα δικά μου. Με τη μόνη διαφορά ότι εγώ δεν βίωσα καν διαστολή κτλ.Πήγα προγραμματισμένα 6/6/09 (με ΠΗΤ 17/6/09).

Μεγάλο το μωρό υπερηχογραφικά κατά 2 βδομάδες από την αρχή. Μεγάλο κεφάλι (αν και κορίτσι) και μικρό άνοιγμα λεκάνης (όχι, δεν κάναμε ακτινογραφία). Συν τοις άλλοις, μέχρι και τις 5/6/09 δεν είχε κατέβει καθόλου η μικρή και ο γιατρός υποπτευόταν περιτύλιξη ομφάλιου λώρου.

Εμένα μου είπε ότι αν το άφηνα και άλλο,μήπως και κατέβαινε δηλαδή, δεν θα χωρούσε.

Εγώ συσπάσεις δεν είχα, μάλιστα κάποια στιγμή (δε θυμάμαι τώρα ποια μέρα ήταν) είχα έντονο πόνο χαμηλά και στη μέση και πήγαμε κλινική γιατί νομίζαμε ότι γεννάω....αλλά τζίφος! Ένιωθα το μωρό να σπρώχνει προς τα κάτω και πονούσα απίστευτα. Αλλά συνεχόμενα και για μία ολόκληρη μέρα.

Με έβαλαν στο μηχάνημα, συσπάσεις δεν είχα, ήρθε ο γιατρός και μου έκανε υπέρηχο, το μωρό ήταν καλά.

Τώρα, ή η μέση ήταν ή τα έντερα ή όλα μαζί...τι να πω!

Πάντως για το γιατρό μου ξέρω ότι γενικά αποφεύγει καισαρική και γι αυτό δεν αμφέβαλλα.....αλλά τώρα που διάβασα τα της Εβελίνας... :roll:

Μπορεί να είναι τυχαίο βέβαια...αλήθεια Εβελίνα ποιος ήταν ο ΓΙατρός σου; Βασικά εγώ είμαι Ηράκλειο Κρήτης....

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Α! Και εμένα πάντως μου είπε ότι όντως ήταν λωροδεμένη και κρατούσε και το λώρο και δεν τον άφηνε(αυτό το σχολίαζε με την άλλη γιατρό).

Πάντως κορίτσια πρέπει να πω ότι ήμουν και τυχερή.

Η αριστερή μου σάλπιγγα ήταν γεμάτη υγρά και αίμα (λίγο πριν μάθω για την εγκυμοσύνη είχα μάθει ότι δε λειτουργεί) και έπρεπε να αφαιρεθεί....

Και σκέφτομαι, ότι, αν είχα γεννήσει φυσιολογικά δεν θα το έβλεπε, μπορεί να περνούσε καιρός μέχρι να το βλέπαμε και να μου δημιουργούσε και άλλα προβλήματα, χωρια του ότι θα έπρεπε τελικά να κάνω εγχείρηση για να αφαιρεθεί....οπότε....με ένα σμπάρο, 2 τριγώνια!:lol:

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν περιπτώσεις οτι το μωρό είναι μεγάλο και η μητέρα έχει στενή λεκάνη (χωρίς να έχει προηγηθεί η κατάλληλη εξέταση άρα ο μονόδρομος είναι καισαρική, έχεις μυωπία , χωρίς να έχει γίνει βυθοσκόπηση ,άρα πρέπει να κάνεις καισαρική, 2 ώρες μετά την πρόκληση άρα καισαρική μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι. Τελικά υπάρχουν πάρα πολλοί γιατροί που δεν τιμούν το επάγγελμά τους και δεν σέβονται στο ελάχιστο την πελάτισσά τους. Χαίρομαι που υπάρχει αυτό το φόρουμ και είμαστε λίγο πιο υποψιασμένες.

Link to comment
Share on other sites

καθε εμποδιο για καλο !Σπυνακι μη μασας μπραβο

Ζαχαρενια Τα βιβλια μπορεις να τα βρεις στο ιντερνετ κ πληρωνεις με αντικαταβολη. Πατα τους τιτλους στο google. Aλλιως θα σου τα στειλω εγω βρε Ζαχαρενια μου ΑΑΑΑΑΑΑ και εδω ειμαστε για στηριξη να ξερετε γενικα. Ειναι πολυ σημαντικο αυτο που θα κανετε

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Yogamama γιατί κάλεσες τις μαίες στα 2 εκ. διαστολή; Πονούσες; Πολλά βιβλία αναφέρουν ότι ο τοκετός δεν αρχίζει παρά μετά τα δύο εκατοστά.

 

Για παράδειγμα εγώ ένα βράδυ είχα πόνους άσχημους και πήγα με τη γιατρό μου στο Μητέρα να με εξετάσει. Μου είπε ότι είχα δυο εκατοστά διαστολή και περπατούσαμε για κανένα δύωρο μαζί της και μαζί με τον άντρα μου γύρω από το μαιευτήριο (στις 2.00-3.00 τα ξημερώματα!). Αλλά η διαστολή δεν προχωρούσε έτσι πήγα στο σπίτι μου. Πέρασα ένα άσχημο βράδυ με έντονους πόνους, οι οποίοι υποχώρησαν κάπως την επόμενη μέρα. Μετά υποχώρησαν σχεδόν τελείως! Μέσα στην ίδια βδομάδα πήγα δύο ακόμη φορές να μ' εξετάσει και μου είπε ότι εξακολουθούσα να έχω 2 εκ. διαστολή. Και παρά το γεγονός ότι μου έκανε τραχηλική εξέταση εντούτοις δεν προχωρούσα σε πραγματικό τοκετό. Έτσι πέρασαν 10 ολόκληρες μέρες ώσπου τελικά έσπασαν τα νερά και προχώρησε η διαστολή!

 

Αν ήτανε άλλος γιατρός πάντως σίγουρα θα μου έκανε πρόκληση τοκετού τη νύχτα εκείνη (ήτανε και Αύγουστος με αφόρητο καύσωνα)...

 

Έχω την εντύπωση ότι κατάλαβα ποια είναι η γιατρός σου. Καλά, είναι φοβερή αυτή η γυναίκα!

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι λες τωρα?????????????

Εννοειται οτι πηγαινες για προκληση!! Την Αρίστη ειπαμε εχεις ε?Μπράβο της. Αξια!

Τι να σου πω ρε Ροσακι... Ειχα αιμα απο το πρωι , ποναγα πολυ πρωτη γεννα, ο αγαπημενος μου ανησυχουσε και τις πηρε τηλεφωνο. Βεβαια αυτες το βραδυ κατεφτασαν.Εκανα ολη νυχτα βαθια καθισματα για να αυξησω τη διαστολη και τελικα τα ξημερωματα μου εσπασε τα νερα η Ευαγγελια.

 

μμμμμμ τώρα το είδα. Όντως την Αρίστη έχεις, όπως το φαντάστηκα.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν περιπτώσεις οτι το μωρό είναι μεγάλο και η μητέρα έχει στενή λεκάνη (χωρίς να έχει προηγηθεί η κατάλληλη εξέταση άρα ο μονόδρομος είναι καισαρική, έχεις μυωπία , χωρίς να έχει γίνει βυθοσκόπηση ,άρα πρέπει να κάνεις καισαρική, 2 ώρες μετά την πρόκληση άρα καισαρική μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι. Τελικά υπάρχουν πάρα πολλοί γιατροί που δεν τιμούν το επάγγελμά τους και δεν σέβονται στο ελάχιστο την πελάτισσά τους. Χαίρομαι που υπάρχει αυτό το φόρουμ και είμαστε λίγο πιο υποψιασμένες.

 

Simfono apolita- ke mena mou ihe pi loro,,,piga se allon mou elege ohi,,,girnaga ston diko mou elege ne (kanonika o loros fenete sto doppler iperiho- ke i dio ihan....)....sto mitera ean rotages, stis perisoteres loro ihan pi,,,,ine sketi apati afti i anthropi,,,,den iparhi pleon apo meros mou kamia ebistosini,,,

 

Sorry koritsia pou grafo greeklish alla opos ipa ke se alles kopeles den eho ellinko pliktrologio,,,elpizo na paro sidoma

 

;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Μια ερώτηση: Αν το σώμα μας δεν έχει να θυμάται κάτι από φυσιολογικό τοκετό (γιατί μπήκαμε προγραμματισμένα για κ.τ. ) έχουμε δηλαδή λιγότερες πιθανότητες για φ.τ. την επόμενη φορά;;;; Αν είναι έτσι την πάτησα............ :(

Και αν ισχύει ότι βγαίνουν τα δεύτερα μωρά μεγαλύτερα από τα πρώτα, πάλι την πάτησα............:(

Θα μειώνονται από παντού οι πιθανότητες για φ.τ.

Βέβαια, τι συζητάμε τώρα, ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει.......:roll::-)

 

Zaharenia mou, ohi ta deftera pedia den vgenoun megalitera....apla i kilia ine pio halari ke fenete pio noris,,,afto ine olo....

 

Episis to oti den ekanes fisiologiko tin proti, den simeni oti ehis ligoteres pithanotites,,,to mono pou simeni ine oti den sou dothike i efkeria na dokimasis....pote den xeris to sou ximeroni, opos sosta les,,,,alla me thetiki skepsi polla ebodia bori o anthropos na ipervi ;)

Link to comment
Share on other sites

Όταν περιπτώσεις οτι το μωρό είναι μεγάλο και η μητέρα έχει στενή λεκάνη (χωρίς να έχει προηγηθεί η κατάλληλη εξέταση άρα ο μονόδρομος είναι καισαρική, έχεις μυωπία , χωρίς να έχει γίνει βυθοσκόπηση ,άρα πρέπει να κάνεις καισαρική, 2 ώρες μετά την πρόκληση άρα καισαρική μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι. Τελικά υπάρχουν πάρα πολλοί γιατροί που δεν τιμούν το επάγγελμά τους και δεν σέβονται στο ελάχιστο την πελάτισσά τους. Χαίρομαι που υπάρχει αυτό το φόρουμ και είμαστε λίγο πιο υποψιασμένες.

 

Γνωρίζω πολλές κοπέλες που δέκτηκαν αμέσως χαζές προφάσεις των γυναικολόγων τους γιατί πολύ απλά ήθελαν να κάνουν κ.τ.. Δυστυχώς επικρατεί η άποψη ότι ο φ.τ. πονάει αφόρητα και ότι καλύτερο είναι να τον αποφύγουν! Ο πόνος είναι μόνο στο μυαλό μας, καλό είναι πριν πάμε στον τοκετό (αν φοβόμαστε φυσικά, ειδικά αν είναι ο πρώτος μας) να προετοιμαστούμε σωματικά και ψυχικά. Αν μάθουμε να ελέγχουμε το σώμα και το μυαλό μας τότε ο τοκετός θα είναι μια μοναδική εμπειρία.

 

Συμφωνώ ότι φταίνε και οι γιατροί που προσπαθούν με ανέντιμες δικαιολογίες να πείσουν τις γυναίκες να κάνουν πρόκληση τοκετού ή κ.τ. αλλά κατά τη γνώμη μου φταίνε και σε μεγάλο βαθμό οι ίδιες οι γυναίκες που μοιάζουν να πηγαίνουν σαν πρόβατα για σφαγή. Υπάρχουν αμέτρητα εξαιρετικά βιβλιά, περιοδικά (όπως το Mothering), ξένα φόρουμς (πχ MDC) και sites που μάχονται για μια φυσική εγκυμοσύνη και τοκετό. Δεν βλάπτει να ασχοληθεί μια κοπέλα έστω και λίγο μ' αυτό το θέμα, που κατά τη γνώμη μου η κυοφορεία και η γέννα ενός παιδιού, του παιδιού μας, είναι από τα πλέον σημαντικά γεγονότα της ζωής μας. Δεν γίνεται να εμπιστευόμαστε τυφλά τον κάθε γιατρό, ο οποίος συνήθως μας αντιμετωπίζει ως πελάτη.

 

Θυμάμαι στην αρχή τη εγκυμοσύνης αυτής (πρώτο τρίμηνο) γνώρισα μια κοπέλα στις ίδιες περίπου βδομάδες με μένα που μου είπε ότι ο γιατρός της θέλει να της κάνει υπέρηχο κάθε δεκαπέντε μέρες, αλλά τον εμπιστεύεται απόλυτα και το μόνο θέμα που την ανησυχούσε ήτανε το οικονομικό, ήτανε πολύ δύσκολο γι' αυτή να πληρώνει 100 Ευρώ το μήνα. Ανατρίχιασα πραγματικά με την άγνοια της κοπέλας σχετικά με το θέμα των υπερήχων αλλά και την ανηθικότητα του γιατρού της!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Έχεις την ίδια γιατρό Κατερίνα;

 

Όχι, αλλά την έχει η κουμπάρα μου και μία άλλη γνωστή μου και από τις περιγραφές τους την έχω εκτιμήσει όσο ελάχιστους γιατρούς (εκ των οποίων το 95% τους θεωρω κάφρους).

Αν δεν είχα ως απαραίτητη προΰπόθεση για να επιλέξω ένα γιατρό το να συνεργάζεται με δημόσιο νοσοκομείο, θα είχα πάει κι εγώ σφαίρα στην Αρίστη.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω πολλές κοπέλες που δέκτηκαν αμέσως χαζές προφάσεις των γυναικολόγων τους γιατί πολύ απλά ήθελαν να κάνουν κ.τ.. Δυστυχώς επικρατεί η άποψη ότι ο φ.τ. πονάει αφόρητα και ότι καλύτερο είναι να τον αποφύγουν! Ο πόνος είναι μόνο στο μυαλό μας, καλό είναι πριν πάμε στον τοκετό (αν φοβόμαστε φυσικά, ειδικά αν είναι ο πρώτος μας) να προετοιμαστούμε σωματικά και ψυχικά. Αν μάθουμε να ελέγχουμε το σώμα και το μυαλό μας τότε ο τοκετός θα είναι μια μοναδική εμπειρία.

 

Συμφωνώ ότι φταίνε και οι γιατροί που προσπαθούν με ανέντιμες δικαιολογίες να πείσουν τις γυναίκες να κάνουν πρόκληση τοκετού ή κ.τ. αλλά κατά τη γνώμη μου φταίνε και σε μεγάλο βαθμό οι ίδιες οι γυναίκες που μοιάζουν να πηγαίνουν σαν πρόβατα για σφαγή. Υπάρχουν αμέτρητα εξαιρετικά βιβλιά, περιοδικά (όπως το Mothering), ξένα φόρουμς (πχ MDC) και sites που μάχονται για μια φυσική εγκυμοσύνη και τοκετό. Δεν βλάπτει να ασχοληθεί μια κοπέλα έστω και λίγο μ' αυτό το θέμα, που κατά τη γνώμη μου η κυοφορεία και η γέννα ενός παιδιού, του παιδιού μας, είναι από τα πλέον σημαντικά γεγονότα της ζωής μας. Δεν γίνεται να εμπιστευόμαστε τυφλά τον κάθε γιατρό, ο οποίος συνήθως μας αντιμετωπίζει ως πελάτη.

 

Θυμάμαι στην αρχή τη εγκυμοσύνης αυτής (πρώτο τρίμηνο) γνώρισα μια κοπέλα στις ίδιες περίπου βδομάδες με μένα που μου είπε ότι ο γιατρός της θέλει να της κάνει υπέρηχο κάθε δεκαπέντε μέρες, αλλά τον εμπιστεύεται απόλυτα και το μόνο θέμα που την ανησυχούσε ήτανε το οικονομικό, ήτανε πολύ δύσκολο γι' αυτή να πληρώνει 100 Ευρώ το μήνα. Ανατρίχιασα πραγματικά με την άγνοια της κοπέλας σχετικά με το θέμα των υπερήχων αλλά και την ανηθικότητα του γιατρού της!

 

καλα μη τα ισοπεδωνουμε ολα...ειναι τοοοσες πολλες που θελουν κατι τετοιο;εγω δεν ξερω καμια, ειναι λιγο τραβηγμενο μου φαινεται αυτο που λες. οσον αφορα τους υπερηχους, ρε παιδια, δεν ειμαστε γιατροι, δεν μπορω αφενος να πω εγω τι θα πρεπει να κανω το παιδι μου, εμπιστευομαι αυτον που εχω μπροστα μου και ουτε μπορω ή ουτε καν σκεφτομαι οτι πριν παω σε ενα γιατρο πρεπει να εχω διαβασει τα μυρια για να πω τι θα κανω εγω ασχετως τι θα πει αυτος. αν πρεπει να κανει υπερηχο (ετσι λεει εστω) εσυ τι θα πεις, οχι γιατι εχω διαβασει εκεινο και εκεινο...

εγω αν πω σε εναν γονιο οτι το παιδι του υστερει σε αυτο το μαθημα ή στο αλλο η καλο ειναι να κανεις αυτο η εκεινο δεν θα με εμπιστευτει; βεβαια εγω δεν παω να του παρω λεφτα...

εγω ηθελα οσο τιποτα στον κοσμο να γεννησω με φτ και ζηλευω πααααρα πολυ αυτες που το εκαναν και θα το προσπαθησω οσες αντιδρασεις και αν εχω απο τον αντρα μου οταν με το καλο ερθει η 2η εγκυμοσυνη και για αυτο συζηταμε αλλα οταν με πηραν τρεχοντας, ημιλυποθυμη τι επρεπε να κανω εγω η ο αντρας μου που ειχε ασπρισει απο τον πανικο;να πει, "ε, στασου...να δω"

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

καλα μη τα ισοπεδωνουμε ολα...ειναι τοοοσες πολλες που θελουν κατι τετοιο;εγω δεν ξερω καμια, ειναι λιγο τραβηγμενο μου φαινεται αυτο που λες. οσον αφορα τους υπερηχους, ρε παιδια, δεν ειμαστε γιατροι, δεν μπορω αφενος να πω εγω τι θα πρεπει να κανω το παιδι μου, εμπιστευομαι αυτον που εχω μπροστα μου και ουτε μπορω ή ουτε καν σκεφτομαι οτι πριν παω σε ενα γιατρο πρεπει να εχω διαβασει τα μυρια για να πω τι θα κανω εγω ασχετως τι θα πει αυτος. αν πρεπει να κανει υπερηχο (ετσι λεει εστω) εσυ τι θα πεις, οχι γιατι εχω διαβασει εκεινο και εκεινο...

εγω αν πω σε εναν γονιο οτι το παιδι του υστερει σε αυτο το μαθημα ή στο αλλο η καλο ειναι να κανεις αυτο η εκεινο δεν θα με εμπιστευτει; βεβαια εγω δεν παω να του παρω λεφτα...

εγω ηθελα οσο τιποτα στον κοσμο να γεννησω με φτ και ζηλευω πααααρα πολυ αυτες που το εκαναν και θα το προσπαθησω οσες αντιδρασεις και αν εχω απο τον αντρα μου οταν με το καλο ερθει η 2η εγκυμοσυνη και για αυτο συζηταμε αλλα οταν με πηραν τρεχοντας, ημιλυποθυμη τι επρεπε να κανω εγω η ο αντρας μου που ειχε ασπρισει απο τον πανικο;να πει, "ε, στασου...να δω"

 

Distihos ine ena terastio pososto meeftiron pou ta ehoun isopedosi ola ke polles ginekes pleon den tous ebistevode.

Otan to 80% kani kesariki me iatrika dokumenda oti se xenes kanoun poli ligotero apo ellinides, ti lei afto?

Yiati o diethnis organismos igias lei 10-15% ke i ollandia to akolouthi, eno i agglia prospathi na to miosi apo to 25-30%?

Iparhi sovaro provlima to opio tha eprepe na ehi sizitithi apo ton iatriko sillogo,,,,ehoun distihos isopedosi tin meeftiki....

Link to comment
Share on other sites

Είναι λυπηρό αυτό που συμβαίνει, πραγματικά...λυπηρό και άθλιο!

Πατάνε στην άγνοια της εγκυμονούσας, στο φόβο της να προστατέψει το παιδί της και την ίδια και βάζουνε μαχαίρι.

Με αυτά που διαβάζω εδώ, έχω αρχίσει να αμφιβάλλω και για το δικό μου γιατρό, παρότι ξέρω από άλλες κοπέλες που γέννησαν σ'αυτόν, ότι αποφεύγει την καισαρική.... είναι απογοητευτικό και μόνο που πρέπει να ζεις με την αμφιβολία, που πρέπει να έχεις διαβάσει και ενημερωθεί για τόσα πράγματα που στο τέλος καλύτερα να είσαι εσύ ο ίδιος γιατρός!

Πρέπει να το παλέψουμε μέχρι τέλους..........

 

Yogamamma, σ'ευχαριστώ για την πληροφορία και την καλή σου πρόθεση να μου στείλεις υλικό, σήμερα παρήγγειλα το 1ο μου βιβλίο, του Λεμπουαγιέ ''φυσικός τοκετός''. Και θα συνεχίσω με τα υπόλοιπα!

 

Φιλιά

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...