Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

Rad_mid μήπως σου είναι εύκολο να πεις το όνομα αυτού του γιατρού; Εδώ ή σε πμ.. Οτι θες... Σκέφτομαι να το ψάξω! Εχω ανάγκη να βρω από τωρα το γυναικολόγο μου... Ισως έτσι σταματήσω να σκεφτομαι συνεχεια αυτο το θέμα! Κ από αυτά που έγραψες, θα ήθελα να αποφύγω το συγκεκριμένο γιατρό!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Opos mou ipe....ean ponas sto simio tomis kata tis sispasis tha parakalas yia kesariki...ke leo giati? mou apadai : pos otan ponas tha xeris ean sou ehi spasi i mitra...ma tou leou sinithos ean i tomi pathi provlima o ponos tha parameni ke endiamesa ton sispaseon--diladi tha ine sinehis, episis ean i rixi ine telia tote stamatoun edelos i sispasis....

 

Tote xinise....ke mou ipe--kita na dis, ean pistevis oti alli mia kesariki tha ine toso megalo provlima yia sena diskolo na se analavo oso ke na ipostirizo to vbac

 

hahahaha.....

Link to comment
Share on other sites

Άσπα πού μένεις; Η γυναικολόγος μου αναλαμβάνει VBAC, αλλά είναι Αθήνα και στον ιδιωτικό τομέα.

 

μενω Γιαννενα και ειναι δυσκολο να πηγαινοερχομαι Αθηνα.το καλο ειναι οτι δεν ειμαι ακομα εγκυος αλλα ψαχνομαι θα ηθελα να γνωριζω λιγο τον γιατρο...το καλο ειναι οτι εμαθα για ενα κεντρο μαιων και θα παω να ρωτησω...το πολυ πολυ να παω θεσσαλονικη ειναι σχτικα κοντα 2 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Opos mou ipe....ean ponas sto simio tomis kata tis sispasis tha parakalas yia kesariki...ke leo giati? mou apadai : pos otan ponas tha xeris ean sou ehi spasi i mitra...ma tou leou sinithos ean i tomi pathi provlima o ponos tha parameni ke endiamesa ton sispaseon--diladi tha ine sinehis, episis ean i rixi ine telia tote stamatoun edelos i sispasis....

 

Tote xinise....ke mou ipe--kita na dis, ean pistevis oti alli mia kesariki tha ine toso megalo provlima yia sena diskolo na se analavo oso ke na ipostirizo to vbac

 

hahahaha.....

αυτο ακριβως μου ειπε και εμενα για τη τομη....

και οτι με την επισκλειριδιο δε το καταλαβαινεις αν υπαρξει ρηξη μητρας...ας μην κανω τοτε επισκλειριδιο ....

 

διαβαζω το τοπικ πολυ καιρο και προσπαθω να δω πως θα χειριστω μ ετο δικο μου γιατρο το θεμα...ενα ειναι σιγουρο πως και σε καισαρικη να παω παλι δε θα ειναι προγραμματισμενη....γενναω και μεσα στον Αυγουστο (13-19 μου εχει δωσει τελευταια εβδομαδα) δε βολευω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oso yia tis imerominies den iparhoun apolita oria. O diethnis organismos igias lei apo 37 mehri to telos tis 42 evdomadas analoga me ton organismo. To 70% ton ginekon gennoun meta tin 40,,,ara ean sou vali tin 40 eos orio ehis hasi to 70% tis pithanotitas yia vbac.

Theli poli pliroforisi yia na tous adimetopisis....tote tous vlepis na 'strivoun' i allios na exafanizode...

Link to comment
Share on other sites

Theli poli pliroforisi yia na tous adimetopisis....tote tous vlepis na 'strivoun' i allios na exafanizode...

αυτο με ενοχλει παρα πολυ....να ειναι ο γιατρος σου ,για τους α,β δικους σου λογους να τον εμπιστευεσαι και παραλληλα ομως να πρεπει να τον πεισεις να σε "αφησει" να γεννησεις οπως εσυ θες.....

εγω απλα θα του ξεκαθαρθισω πως θα γεννησω χωρις ραντεβου,αν θα ειναι διαθεσιμος καλως διαφορετικα να με συστησει σε καποιον που εκεινη τη περιοδο θα ειναι διαθεσιμος.ΞΕρω πως θα μου συστησει το καλυτερο οποτε νιωθω καπως καλυμμενη και με αυτο.

οφ τοπικ Χτες ειδα στους πρωταγωνιστες τις σκηνες απο το φυσιολογικο τοκετο και συγκλονιστικα....το πιο ομορφοο πραγμα στο κοσμο....

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως μου ειπε και εμενα για τη τομη....

και οτι με την επισκλειριδιο δε το καταλαβαινεις αν υπαρξει ρηξη μητρας...ας μην κανω τοτε επισκλειριδιο ....

 

διαβαζω το τοπικ πολυ καιρο και προσπαθω να δω πως θα χειριστω μ ετο δικο μου γιατρο το θεμα...ενα ειναι σιγουρο πως και σε καισαρικη να παω παλι δε θα ειναι προγραμματισμενη....γενναω και μεσα στον Αυγουστο (13-19 μου εχει δωσει τελευταια εβδομαδα) δε βολευω....

 

Angela ειχαμε μια κοπελα στην Ευτοκια που λογω πιεσης οικογενειακου περιβαλλοντος τελευταιο μηνα αλλαξαν γνωμη με τον αντρα της κ πηγαν σε γιατρο. Τον ειχε κανει χρυσο να την περιμενει να της δωσει χρονο να μην της βαλει ωκιτοκινη κλπ κλπ.

Ειχαμε πεσει στα ποδια της να την παρακαλαμε να μην παει. Οι γιατροι ξεχνανε και επισης δεν μπορουν αν κανουν εισαγωγη και να σε αφησουν να γεννας 3 μερες πχ που εκανα εγω. Αυτο μονο στην Αγγλια γινεται.

Τελος παντων , δεν εκανε διαστολη (οπως εγω), οποτε της εχωσε και υποθετο ωκυτοκινης χωρις να το καταλαβει η κοπελα και στο τελος εκανε καισαρικη. Το Ιασω δεν μπορει να περιμενει.

 

Μακριγορω θελοντας να διαβεβαιωσω πως οι γιατροι ΞΕΧΝΑΝΕ κ οι γιατροι δεν χανουν πελατισσα για πλακα. Θα σε διαβεβαιωσει πως θα γινουν ολα οπως θελεις αλλα οταν ερθει η ωρα ...

 

Παντως επαναλαμβανω ο Γουμαλατσος στο Αλεξανδρας εχει πολυ καλο ονομα και ειναι ομολογουμενως πολυ καλος ανθρωπος.Aν φευγει για διακοπες θα στο πει. Εχεις καιρο ακομα.Επειδη θα παω για τη μετα τη γεννα εξεταση , θα κανω ενα ρεπορταζ για εσας που ενδιαφερεστε για vbac.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Angela ειχαμε μια κοπελα στην Ευτοκια που λογω πιεσης οικογενειακου περιβαλλοντος τελευταιο μηνα αλλαξαν γνωμη με τον αντρα της κ πηγαν σε γιατρο. Τον ειχε κανει χρυσο να την περιμενει να της δωσει χρονο να μην της βαλει ωκιτοκινη κλπ κλπ.

Ειχαμε πεσει στα ποδια της να την παρακαλαμε να μην παει. Οι γιατροι ξεχνανε και επισης δεν μπορουν αν κανουν εισαγωγη και να σε αφησουν να γεννας 3 μερες πχ που εκανα εγω. Αυτο μονο στην Αγγλια γινεται.

Τελος παντων , δεν εκανε διαστολη (οπως εγω), οποτε της εχωσε και υποθετο ωκυτοκινης χωρις να το καταλαβει η κοπελα και στο τελος εκανε καισαρικη. Το Ιασω δεν μπορει να περιμενει.

 

Μακριγορω θελοντας να διαβεβαιωσω πως οι γιατροι ΞΕΧΝΑΝΕ κ οι γιατροι δεν χανουν πελατισσα για πλακα. Θα σε διαβεβαιωσει πως θα γινουν ολα οπως θελεις αλλα οταν ερθει η ωρα ...

 

Παντως επαναλαμβανω ο Γουμαλατσος στο Αλεξανδρας εχει πολυ καλο ονομα και ειναι ομολογουμενως πολυ καλος ανθρωπος.Aν φευγει για διακοπες θα στο πει. Εχεις καιρο ακομα.Επειδη θα παω για τη μετα τη γεννα εξεταση , θα κανω ενα ρεπορταζ για εσας που ενδιαφερεστε για vbac.

 

Κι εμενα η γιατρος με ειχε βαλει απο το προηγουμενο βραδυ μεσα με υποθετο ωκυτοκινης που τελικα δεν εκανε τιποτα οπως και οι τεχνητοι πονοι το επομενο πρωι.Ουτε και εγω εκανα διαστολη και μετα απο 18 ωρες ημουν στο 3 με το ζορι.Βεβαια με εβαλε να γεννησω στις 40 και 1 μερα.Αν ημουν Αθηνα και τωρα γιατι στο πρωτο ημουν θα πηγαινα αμεσως ευτοκια...

Link to comment
Share on other sites

ποιος είναι? πες μου να τον σβήσω

δε μπορεσα να βρω τη λιστα ,θα με βοηθησετε???

εγω την επομενη εβδομαδα θα προσπαθησω να κανω μια πιο ξεκαθαρη συζητηση με το γιατρο μου...

Link to comment
Share on other sites

δε μπορεσα να βρω τη λιστα ,θα με βοηθησετε???

εγω την επομενη εβδομαδα θα προσπαθησω να κανω μια πιο ξεκαθαρη συζητηση με το γιατρο μου...

 

Δες την προηγούμενη σελίδα την καταχώρηση της ΜΑΡΙΑΛ

 

FGBKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπόν κορίτσια να μια λίστα με γιατρούς που αναλαμβανουν φυσιολογικό μετά από καισαρική:

 

Χασιάκος ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ

Πετρογιαννηας ΙΑΣΩ

Ροσόλυμος ΕΛΕΝΑ

Πατσουρας ΛΗΤΩ, ΙΑΣΩ, ΑΤΤΙΚΟ

Μπιλλαλης ΕΥΤΟΚΙΑ

Τυμπανίδης ΜΗΤΕΡΑ

Πυργιώτης ΛΗΤΩ

 

 

την έφερα μπροστά μήπως ενδιαφέρεται και κανείς άλλος

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω ξαναγράψει κι εγώ σ'αυτό το θέμα πριν μερικούςμήνες. βασικά θα ήθελα να κάνω 4ο παιδάκι (υπόσκέψη βέβαια ακόμα) και έχωκάνει έναν φ.τ και 2 κ.τ. Εχω επικοινωνήσει κι εγώ με μερικούς γιατρούς μέσω e-mail και μου έχουν απαντήσει θετικά για vba2c οι παρακάτω:

Καραγιαννίδης (ο οποίος όμως βλέπω αφαιρέθηκε από τη λίστα για κάποιο λόγο) οπότε φυσικά και δεν μπορώ να τον προτείνω, σίγουρα κάποια κοπέλα κάτι ξέρει παραπάνω.

Επίσης θετικά μου έχουν απαντήσει

ο κος Ευάγγελος Κοψιδάς ΛΗΤΩ

και ο κος Ηλίας Μεταξάς ΓΑΙΑ

επίσης και η κα Αρίστη Προκοπίου ΜΗΤΕΡΑ (δεν έχω επικοινωνήσει με mail αλλά ξέρω από κοπέλες πόσο υπέρ του φυσικού τοκετού είναι, δεν ξέρω βέβαια αν αναλαμβάνει vba2c και πολύ θα ήθελα να το μάθω)

για τον Μπιλαλη και τον Πατσιούρα ξέρω κοπέλες από άλλο φόρουμ που συμμετέχω που έχουν όντως κάνει vbac μαζί τους μάλιστα με τον δεύτερο και πολύ μεγάλο μωράκι.

Αυτά προς το παρόν, θα παρακολουθώ το τόπικ αυτό με μεγάλο ενδιαφέρον

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια αυτα που γραφετε ειναι πολυ σημαντικα!!σας ευχαριστω ολες παρα πολυ!θα ηθελα ομως να ρωτησω τι γινεται αν γνωριζετε με προβλημα θρομβοφιλιας???επισης λετε οτι δεν πρεπει να κενεις επισκληριδιο...δηλαδη αν τελικα δεν εχεις διαστολη η τελοσπαντων υπαρξει καποιο αλλο θεμα, γεννας τελικα με ολικη αναισθησια???

επισης καλο θα ηταν καλη μου rad mid να μας πεις το ονομα...εγω εχω τον Πετρογιαννη...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ προβληματισμένη κορίτσια!!

 

Σήμερα γεννούσε η κουμπάρα μου... με τον ίδιο γιατρό που γέννησα κ εγώ! Μου έκανε καισαρική γιατί το παιδί ήταν ψηλά και μετά από 10 περίπου ώρες η διαστολή ήταν ούτε 3. Με έβαλε όμως με πρόκληση στις 38 βδομάδες γιατί είπε ότι το παιδί ηταν μεγάλο για τα δεδομένα μου! (Αυτό πιστεύω οτι με έφαγε!)

 

Τέλοσπάντων, ενώ είχα πειστεί ότι εκανα καισαρική λόγω λανθασμένου χειρισμού του, σήμερα αφού γέννησε η κουμπάρα μου (φυσιολογικά), με αγκαλιάζει και μου λέει χωρίς να του πω τίποτα εγώ "άντε την επόμενη φορά και τρεις μέρες να μας πάρει φυσιολογικά θα το κάνουμε γιατί μου έχει μείνει με σένα!! " Μετά που πήγαμε για καφε μου είπε ότι έχει ξανακάνει vbac και ότι είναι υπέρ!!

 

Η αλήθεια είναι ότι είχα πάει σε αυτόν γιατί ήξερα ότι είναι υπέρ του φυσιολογικού και για να βάλει μαχαίρι πρέπει να υπάρχει ανάγκη... Εχει ξεγεννήσει και άλλες 2 ξαδέρφες μου φυσιολογικά..

 

Κορίτσια να τον εμπιστευτώ;; Εσείς τί θα κάνατε;; Γενικώς, τον συμπαθώ και μου φαίνεται πάνω απ όλα άνθρωπος αλλά δεν ξέρω αν υπήρχε όντως ανάγκη τότε!!

 

Μου είπε ότι και σενα αν σε αφηνα για ωρες θα γεννούσες.... Το θέμα είναι ότι το παιδί θα ζοριζόταν πολύ και αν πάθαινε υποξαιμία θα υπήρχε πρόβλημα. Μου είπε ότι δεν με ενδιαφέρει να παραδώσω ένα παιδί φαινομενικά υγιές και όταν πάει σχολείο να μην καταλαβαίνει τίποτα... Αν το παιδί λέει δεν οξηγονώνεται σωστά μπορεί να συνεχίζει να ζει αλλά κάποια νευρικά κύτταρα νεκρώνονται και αυτό φαίνεται αργότερα... (δεν΄είναι τόσο έξυπνο)

 

Τί λετε;;; Μπερδεύτηκα πολύ σημερα!!! Α!!!! Είπε ότι μπορεί να βοηθήσει με πρόκληση αλλά πολύ μικρή δοση και ότι δεν είναι ανάγκη να μπω στις 38 βδομάδες επειδή έγινε τότε η καισαρική!!!

 

Θα τον εμπιστευόσασταν εσείς;;;; Το χετε ψάξει πολύ ΄πότε με ενδιαφέρει η γνώμη σας!!!

Link to comment
Share on other sites

evelina μου φαίνεται ότι απλά έκανε δημόσιες σχέσεις. Αφού και τρεις μέρες να πάρει το επόμενο θα το κάνεις φυσιολογικά, τι άλλαξε και τώρα δεν τον νοιάζει αν θα παραδώσει ένα παιδί που "όταν πάει σχολείο δεν θα καταλαβαίνει τίποτα". Το ραντεβού στις 38 εβδομάδες δεν το σχολιάζω...Έχε υπόψην ότι στις 37 εβδομάδες θεωρείται πρόωρο. Όλοι μα όλοι οι γιατροί δηλώνουν υπέρ του φυσιολογικού τοκετού, αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες γυναίκες ότι και να γινόταν θα γένναγαν φυσιολογικά (εγώ για παράδειγμα, είχα γρήγορο τοκετό), για αυτό το αν γέννησαν κάποιες γνωστές σου δεν είναι κριτήριο για να αξιολογήσεις τον γιατρό

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν θα τον εμπιστευομουν...και εμενα στη θεωρια ναι μου εχει πει ο γιατρος μου και θα δουμε ειπε προς το τελος...τωρα οτι ολοι λενε ναι και μετα η εγκυμοσυνη σου χρειαζεται καισαρικη, αυτο ειναι αλλο ανεκδοτο...επισης πες αν θες το ονομα του γιατρου, σε παρακαλω....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια αυτα που γραφετε ειναι πολυ σημαντικα!!σας ευχαριστω ολες παρα πολυ!θα ηθελα ομως να ρωτησω τι γινεται αν γνωριζετε με προβλημα θρομβοφιλιας???επισης λετε οτι δεν πρεπει να κενεις επισκληριδιο...δηλαδη αν τελικα δεν εχεις διαστολη η τελοσπαντων υπαρξει καποιο αλλο θεμα, γεννας τελικα με ολικη αναισθησια???

επισης καλο θα ηταν καλη μου rad mid να μας πεις το ονομα...εγω εχω τον Πετρογιαννη...

 

Γιατί απαγορεύεται η επισκληρίδιος; Στο εξωτερικό πάντως γίνεται επισκληρίδιος, η φίλη μου η Νορβηγίδα που έγραψα σε προηγούμενο ποστ έκανε αρκετές δόσεις επισκληριδίου γιατί η γέννα της ήτανε δύσκολη και κράτησε και κάτι μέρες (με 4.5 κιλά παιδί αναμενόμενο, εδώ σίγουρα θα έκανε καισαρική).

 

Θα πρέπει να συζητήσεις μαζί με το γιατρό σου την περίπτωση της θρομβοφιλίας, ενδέχεται να είναι σοβαρός παράγοντας. Εγώ που ανάπτυξα φλεβίτιδα στο αριστερό μου πόδι και στον κόλπο λόγω εγκυμοσύνης δεν μπορώ να κάνω γέννα στο σπίτι, χρειάζομαι άμεση επέμβαση αν κάτι κάτι στραβά (και η γιατρός μου είναι η κυρία Προκοπίου που ανέφερε μια κοπέλα πιο πάνω).

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

sε ευχαριστω για την απαντηση σου κοριτσι μου!! για την επισκληριδιο νομιζω καπου εδω το διαβασα, εκτος αν κανω λαθος οποτε ζητω συγγνωμη για την παραπληροφορηση...θα το ξαναψαξω..τωρα για τη θρομβοφιλια μου....η αληθεια ειναι οτι η ηπαρινη που μου χορηγειται ειναι αρκετη σε δοση...7.500 μοναδες ημερησιως...εξαρχης μου εχει ξεκαθαρισει ο γιατρος οτι για μενα αυτος ειναι ο σημαντικοτερος παραγοντας για την πιθανοτητα ενος φυσιολογικου τοκετου!!ιδωμεν!!την επομενη φορα θα το συζητησω και με την αιματολογο μου, διοτι στο προηγουμενο ραντεβου μας ειδα μια συνεργατιδα της...

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωρίζω συγκεκριμένα για τη θρομβοφιλία, αλλά πριν την επισκληρίδιο γίνονται εξετάσεις για την πηκτικότητα του αιματος καθώς κάποιες διαταραχές της πηκτικότητας είναι αντένδειξη για επισκληρίδιο

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...