Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι (δεν) λέτε στα παιδιά σας για το Θεό;


Recommended Posts

ΜΑΡΙΑΛ: Το τελευταίο που αναφέρεις, πού το στηρίζεις;;

Ειδικά, αν αναλογιστούμε πως οι ψυχασθενείς δεν χαίρουν σωστής αντιμετώπισης σε κοινωνίες που δεν ευημερούν, γίνεται αντιληπτό ότι δε θα υπάρχει και τρόπος να τους προσδιορίσουμε αριθμητικά. Επομένως χαμηλό ποσοστό ψυχασθένειας (ή μη υπαρκτό ποσοστό), δε σημαίνει αυτομάτως ... ψυχικά υγιείς ανθρώπους.

 

Ομοίως και για τις αυτοκτονίες. Σε κοινωνίες που δεν ευημερούν, συνήθως ο θάνατος σε βρίσκει, πριν τον αναζητήσεις.

 

Αυτά είναι παράγοντες που πρέπει να τους λαμβάνουμε υπόψη πριν καταλήξουμε σε ένα "απόλυτο" συμπέρασμα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 821
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

http://www.pitzer.edu/academics/faculty/zuckerman/zuckerman_on_atheism.pdf

είναι δημοσιευμένο paper με αναφορές σε 100δες έρευνες. το abstract λέει συνοπτικά, ότι υπάρχει ισχυρή θετική συσχέτιση μεταξύ της ευτυχίας (όπως προσδιορίζεται αντικειμενικά) και της αθεΐας.

Επίσης αναφέρει συγκεκριμένα για συσχετίσεις σχετικά με παράγοντες που προσδιορίζουν την ευτυχία, όπως ικανοποίηση από την οικογένεια, τη ζωή, την οικονομική κατάσταση, και αρκετά άλλα.

 

ΜΑΡΙΑΛ, πάνω στα ψυχολογικά που είπες, αναφέρει συγκεκριμένα τουλάχιστον 2 έρευνες που υποστηρίζουν ότι τα καλύτερα ποσοστά ψυχικής υγείας είναι μεταξύ αθέων.

Link to comment
Share on other sites

πολυ πιθανό απελευθερε δεν αντιλέγω γιατί όπως προανέφερα δεν έχω κάτι επίσιμο... μια γνώμη παρέθεσα και σε καμιά περίπτωση δεν δογματίζω (συγνώμη για το homework)

 

πάντως όντως η ελλάδα πριν την κρίση είχε από τα χαμηλότερα ποσοστά αυτοκτονιών...

Link to comment
Share on other sites

Παράλληλα όμως, η οικονομική κρίση, φέρνει και στροφή προς τη θρησκεία-εκκλησία, καθώς επίσης άνθιση του εθνικισμού. Αν το δούμε σα συνολική εικόνα -μαζί με πληθώρα άλλων παραγόντων- δεν ξέρω σε τι είδους συμπέρασμα μπορούμε να οδηγηθούμε.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑΛ ακόμα και αν ισχύει μεμονωμένα παραδείγματα δεν σημαίνουν κάτι αν θέλουμε να μελετήσουμε φαινόμενα όπως της θρησκείας, που υπερβαίνουν μια συγκεκριμένη χώρα.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_suicide_rate

Πάνω από την Ελλάδα, είναι η Μάλτα, από τις πιο άθεες χώρες του πλανήτη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στην κόρη μου όπως έργαψα αλκυόν και στο άλλο θέμα, όταν με ρώτησε της είπα οτι υπάρχουν πολλοί θεούληδες, και κάθε παιδάκι έχει τον δικό του, και οτι οι θεούληδες είναι σαν την μαμά και τον μπαμπα μας και προσέχουμε τι λέμε για τους θεούληδες των άλλων (αυτά για να φέρεται όμορφα στο σχολείο και να μην στενοχωρήσει κανένα άλλο παιδί, απο αυτά που οι γονείς τους τους λένε περισσότερα και είναι πιο ευαισθητοποιημένα στο θέμα, ή που απλά είναι άλλης θρησκείας)

 

 

Πόσο με άγγιξε αυτό που έγραψες! Και μου έδειξες έναν ωραίο τρόπο να χειριστώ το θέμα... στην ώρα του...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

 

Πάνω από την Ελλάδα, είναι η Μάλτα, από τις πιο άθεες χώρες του πλανήτη.

 

Πώς γίνεται αυτό όταν το άρθρο 2 του Συντάγματος της Μάλτας ορίζει ότι το θρήσκευμα της χώρας είναι το χριστιανικό-καθολικό; :shock:

 

Από το σάιτ του Υπουργείου Δικαιοσύνης της Μάλτας:

http://justiceservices.gov.mt/DownloadDocument.aspx?app=lom&itemid=8566

Link to comment
Share on other sites

Τις προάλες δέχτηκα ένα μικρό σοκ (ουτε καλό ούτε κακό):

το ηλεκτράκι, που τελευταια παρλάρει πάρα πολύ (όλο τραγουδάκια, λογάκια κλπ) είπε με το δικό της τρόπο " 'γιος θοοοοος, 'γιος σχιροοοοςςςς" σε μετάφραση "άγιος ο Θεός, άγιος ισχυρός".

Της το είχε μάθει κοντινό πρόσωπο, που είναι πολύ καλόψυχο και πιστεύει πολύ στον Θεό.

Η κόρη μου μου είπε και 1-2 ιδιότητες που έχει ο θεούλης (-έτσι τον αποκαλέι) καλός κλπ.

Βασικά παπαγάλιζε αυτά που της είπαν, δεν τα αισθανότεραν περισσότερο από όσα αισθάνεται πχ για τα 3 γουρουνάκια ή το ασχημόπαπο. Είναι μόλις 2,5 χρονών, αυτά μπορεί να αντιληφθεί, αυτά επαναλαμβάνει.

 

Σοκαρίστηκα, φοβήθηκα για πλύσεις εγκεφάλου, θρησκοληψίες κλπ. Σκέφτηκα να ζητήσω από το εν λόγω άτομο να μην κάνει τέτοιες συζητήσεις με το παιδί.

 

Μετά ηρέμησα. Γιατί μέσα μου ένιωσα ότι κάνω τη τρίχα τριχιά.

 

Σκέφτηκα ότι δεν έχω δικαίωμα να "λογοκρίνω" αυτά που θα "ακούει". Σήμερα ήταν η κα Στέλλα που της είπε για τον "Θεούλη", αύριο ο κος Θανάσης θα της μιλήσει πέρί μη θεού, η Μίνα για τον Αλάχ κλπ κλπ.

Σκέφτηκα ότι τ αάτομα που καταλήγουν σε μοναστήρια, ή άλλα κοινόβια, αναζητούν να καλύψουν άλλα κενά, και ότι η θρησκεία καθευτή δεν τους φταίει σε τιποτα.

 

Το μόνο που λίγο με χαλάει είναι ότι ακόμα δεν μπορώ να κάνω πραγματική συζήτηση μαζί της. γιατί ακόμα δεν έχει ολοκληρωμένο λογο. όταν κάνω ερωτήσεις συνήθως απαντά μονολεκτικά. Αν έχει κάτι να πει, τα λέει όλα μόνη της χωρίς να μπορώ να κάνω κάποιον ιδιαίτερο διάλογο.Θα πει για το καημένο το παπακι (=το ασχημόπαπο) σπίτι (που δεν έχει σπίτι) κα τέτοια.

 

Έτσι το είδα εγώ. και απλά ζήτησα από την κα Στέλλα να είναι προσεχτική στα όρια του εφικτού. Αυτα.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Τις προάλες δέχτηκα ένα μικρό σοκ (ουτε καλό ούτε κακό):

το ηλεκτράκι, που τελευταια παρλάρει πάρα πολύ (όλο τραγουδάκια, λογάκια κλπ) είπε με το δικό της τρόπο " 'γιος θοοοοος, 'γιος σχιροοοοςςςς" σε μετάφραση "άγιος ο Θεός, άγιος ισχυρός".

Της το είχε μάθει κοντινό πρόσωπο, που είναι πολύ καλόψυχο και πιστεύει πολύ στον Θεό.

Η κόρη μου μου είπε και 1-2 ιδιότητες που έχει ο θεούλης (-έτσι τον αποκαλέι) καλός κλπ.

Βασικά παπαγάλιζε αυτά που της είπαν, δεν τα αισθανότεραν περισσότερο από όσα αισθάνεται πχ για τα 3 γουρουνάκια ή το ασχημόπαπο. Είναι μόλις 2,5 χρονών, αυτά μπορεί να αντιληφθεί, αυτά επαναλαμβάνει.

 

Σοκαρίστηκα, φοβήθηκα για πλύσεις εγκεφάλου, θρησκοληψίες κλπ. Σκέφτηκα να ζητήσω από το εν λόγω άτομο να μην κάνει τέτοιες συζητήσεις με το παιδί.

 

Μετά ηρέμησα. Γιατί μέσα μου ένιωσα ότι κάνω τη τρίχα τριχιά.

 

Σκέφτηκα ότι δεν έχω δικαίωμα να "λογοκρίνω" αυτά που θα "ακούει". Σήμερα ήταν η κα Στέλλα που της είπε για τον "Θεούλη", αύριο ο κος Θανάσης θα της μιλήσει πέρί μη θεού, η Μίνα για τον Αλάχ κλπ κλπ.

Σκέφτηκα ότι τ αάτομα που καταλήγουν σε μοναστήρια, ή άλλα κοινόβια, αναζητούν να καλύψουν άλλα κενά, και ότι η θρησκεία καθευτή δεν τους φταίει σε τιποτα.

 

Το μόνο που λίγο με χαλάει είναι ότι ακόμα δεν μπορώ να κάνω πραγματική συζήτηση μαζί της. γιατί ακόμα δεν έχει ολοκληρωμένο λογο. όταν κάνω ερωτήσεις συνήθως απαντά μονολεκτικά. Αν έχει κάτι να πει, τα λέει όλα μόνη της χωρίς να μπορώ να κάνω κάποιον ιδιαίτερο διάλογο.Θα πει για το καημένο το παπακι (=το ασχημόπαπο) σπίτι (που δεν έχει σπίτι) κα τέτοια.

 

Έτσι το είδα εγώ. και απλά ζήτησα από την κα Στέλλα να είναι προσεχτική στα όρια του εφικτού. Αυτα.

 

Είναι πολύ μικρή ακόμα η κόρη σου για να καταλάβει ωστόσο που είναι το κακό? αν είστε χριστιανοί ορθόδοξοι θα έπρεπε να χαίρεσαι που το παιδάκι σιγά σιγά αρχίζει να μαθαίνει προσευχούλες. Δεν χρειάζεται να πανικοβάλλεσαι μην το προσιλητήσει κανείς το παιδί. Τις βάσεις της θρησκείας της θα τις δημιουργήσει από εσας τους γονείς της και μόνο απο τις κατευθύνσεις που θα τις υποδείξετε. Για αυτό μόνο όταν θα έχει ολοκληρωμένο λόγο και μιλατε κανονικά μπορείς να τις πείς αυτά που θέλεις πριν ακουσει διάφορα όπως ανέφερες και εσυ. Εννοώ να της έχεις εξηγήσει και περι των άλλων θρησκειών. Εμένα από πέρυσι λέει το πατερ ημων όλο 4 ετών ήταν και στο σχολείο κάνουν άλλη προσευχή. Του την έλεγα εγώ τα βράδια και την αποστίθησε πολύ γρήγορα. Τους κάνουν εντύπωση και τα λόγια και ίσως τα μαθαίνουν γρήγορά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από το σάιτ του Υπουργείου Δικαιοσύνης της Μάλτας:

http://justiceservices.gov.mt/DownloadDocument.aspx?app=lom&itemid=8566

 

έχεις δίκαιο, το ξανακοίταξα κ τα μπέρδεψα. :oops:

(Η Μάλτα είναι έχει το ψηλότερο ποσοστό θρήσκων του πλανήτη!)

 

Εν πάση περιπτώσει, εντω μεταξύ έχω βάλει το paper που όσο να 'ναι, έχει μεγαλύτερη αξιοπιστία.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ αυτό που εξηγεί ο apeleytheros, αλλά και τον τρόπο ζωής που συνδέεται με την θρησκευτική πίστη.

Τις προσευχές, τις νηστείες και όλα αυτά που οφείλει να τηρεί ο πιστός.

Το εξηγεί επιστημονικά ο Ιρβιν Γιάλομ στο βιβλίο "Θρησκεία και Ψυχιατρική".

(Ο οποίος αν και δηλώνει άθεος, δεν προσπαθεί να αλλάξει τις θρησκευτικές πεποιθήσεις κανενός)

Από 04.25 - 06.10

 

 

?

 

ενδιαφέρον βίντεο δεν το είδα ακόμη όμως

Αν ισχύει αυτό που λέει ο απελεύθερος (νομίζω ισχύει σε μικρότερο βαθμό, τα δικά μου τουλάχιστον διαμαρτύρονται από πολύ μικροτερα...) τότε δεν είναι brainwashing να μιλάμε στα παιδιά από μικρά για τον Θεό ή τον μη Θεό?΄

Νομίζω ότι οι παιδοψυχολόγοι όταν μιλάνε για τις βάσεις που δίνονται πριν τα 5 αναφέρονται στα συναισθηματική ανάπτυξη του παιδιού αλλά και την νευρολογική. Φυσικά αυτό έχει να κάνει και με την αίσθηση /διάκριση σωστού λάθους το οποίο μπορεί να επειρεάζεται από την θρησκεία αλλά δεν είναι το ίδιο πράγμα. Η θρησκεία αφορά άποψη, ιδεολογία και δεν βλέπω πως συνδέται αλλά επιφυλάσσομαι να ακούσω τον Yalom!

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια "βόλτα" από το blog του Αμβρόσιου... Παιδιά... ο τύπος είναι φευγάτος!!

 

Το πιο light από αυτά που λέει, αφορά τα παιδιά και το παραθέτω παρακάτω. Το τι επιστρατεύει και το τι κατεβάζει... είναι απίστευτο!!

 

.... Αλλά και η εκπαίδευση των Ελληνοπαίδων ανατρέπεται! Ποιός Καθηγητής πια μπορεί χρησιμοποιήσει την αίθουσα διδασκαλίας για να αυξήσει την Ορθόδοξη πίστη στις καρδιές των Ελληνοπαίδων ή και για να δημιουργήσει τήν «εθνική» συνείδηση στις ψυχές των μαθητών του; ........
Με πιάνουν οι αλλεργίες μου.... :?

 

 

Αντί να τον υποστηρίξει το νόμο που χτυπά το ρατσισμό... εκείνος αναρωτιέται τι θα γίνει, που θα μείνει ... χωρίς δουλειά. Τι δουλειά να κάνει (ο Αμβρόσιος και ο κάθε Αμβρόσιος) άραγε αν δε φυτεύει μισαλλοδοξία και φανατισμό;

 

Πόσο επίκαιρο μου φαίνεται τώρα αυτό:

" Και μερικοί έφθασαν απʼ τα σύνορα,

και είπανε πως βάρβαροι πια δεν υπάρχουν.

Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς βαρβάρους.

Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις. "

-Κ.Π.Καβάφης

 

Υ.Γ. Και μη μου πείτε πως πάλι.... έτυχε! Και μη μου πείτε πως είναι πάλι... εξαίρεση!!Γιατί, πολλές εξαιρέσεις μαζεύονται ...

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το είδα το μεσημεράκι. Θα πέρναγα από εκεί, αλλά ήθελα να ενημερωθώ πρώτα λίγο καλύτερα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υ.Γ. Και μη μου πείτε πως πάλι.... έτυχε! Και μη μου πείτε πως είναι πάλι... εξαίρεση!!Γιατί, πολλές εξαιρέσεις μαζεύονται ...

 

Η στραβός είναι ο γυαλός ή στραβά αρμενίζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια "βόλτα" από το blog του Αμβρόσιου... Παιδιά... ο τύπος είναι φευγάτος!!

 

Το πιο light από αυτά που λέει, αφορά τα παιδιά και το παραθέτω παρακάτω. Το τι επιστρατεύει και το τι κατεβάζει... είναι απίστευτο!!

 

 

 

χαχχαχα, μα αυτό είπα και εγώ. Λέει τις "απόψεις του" τόσο ωμά και με θράσος που δεν υπάρχει περίπτωση να τον έχουμε παρεξηγήσει.

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη, μου θύμισε αυτά τα θέματα, τα οποία εμφανίζουν ένα σχετικό ενδιαφέρον...

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=29451

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=53094

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρον βίντεο δεν το είδα ακόμη όμως

Αν ισχύει αυτό που λέει ο απελεύθε δεν είναι brainwashing να μιλάμε στα παιδιά από μικρά για τον Θεό ή τον μη Θεό?΄

 

Νομίζω ότι οι παιδοψυχολόγοι όταν μιλάνε για τις βάσεις που δίνονται πριν τα 5 αναφέρονται στα συναισθηματική ανάπτυξη του παιδιού αλλά και την νευρολογική.

 

Φυσικά αυτό έχει να κάνει και με την αίσθηση /διάκριση σωστού λάθους το οποίο μπορεί να επειρεάζεται από την θρησκεία αλλά δεν είναι το ίδιο πράγμα.

 

Η θρησκεία αφορά άποψη, ιδεολογία και δεν βλέπω πως συνδέται αλλά επιφυλάσσομαι να ακούσω τον Yalom!

Το brainwashing έχει νομίζω την έννοια του απόλυτου. Απο εκεί και πέρα η κάθε οικογένεια έχει απόψεις που θα τις μεταφέρει και στα παιδιά της, θέλοντας και μη. Ακόμα και η αποδοχή των διαφορετικών απόψεων ο πλουραλισμός, είναι άποψη!

Ακόμα και οι πρακτικές λεπτομέρειες στην καθημερινότητα μας αποτελούν άποψη.

 

Οι παιδοψυχολόγοι μιλάνε για τις βάσεις που δίνονται πριν τα 5 και σε αυτά που ανέφερες αλλά και στον τρόπο που θα ειπωθούν αυτά που πιστεύουμε.

Πχ. για να εξηγήσουμε το θάνατο σε αυτες τις ηλικίες αποφεύγουμε να μιλάμε μεταφυσικά (είτε πιστεύουμε είτε οχι στηη ζωή μετά θάνατον) διότι τα παιδιά στις μικρές ηλικίες αντιλαμβάνονται τα πράγματα στην κυριολεξία.

 

Ωστόσο οι περισσότεροι δεν το κάνουν, και αν διαβάσεις το ανάλογο θέμα που ανοίχθηκε εδω απαντούν βάση των πιστευω τους μόνο.

 

Διάβασα το πρωτο λινκ που παρέθεσε η Alcyon πολύ γρήγορα. Ζαλίστηκα με τα νούμερα που αποτελούν την Εκκλησιαστική περιουσία, τα οποία ειναι λίγο πολύ γνωστά σε όλους.

Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί ο κόσμος ανεξάρτητα από τα θρησκευτικά του πιστεύω, δέχεται την κατάσταση αυτή.:confused:

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια "βόλτα" από το blog του Αμβρόσιου... Παιδιά... ο τύπος είναι φευγάτος!!

 

Το πιο light από αυτά που λέει, αφορά τα παιδιά και το παραθέτω παρακάτω. Το τι επιστρατεύει και το τι κατεβάζει... είναι απίστευτο!!

 

Με πιάνουν οι αλλεργίες μου.... :?

 

 

Αντί να τον υποστηρίξει το νόμο που χτυπά το ρατσισμό... εκείνος αναρωτιέται τι θα γίνει, που θα μείνει ... χωρίς δουλειά. Τι δουλειά να κάνει (ο Αμβρόσιος και ο κάθε Αμβρόσιος) άραγε αν δε φυτεύει μισαλλοδοξία και φανατισμό;

 

Πόσο επίκαιρο μου φαίνεται τώρα αυτό:

" Και μερικοί έφθασαν απʼ τα σύνορα,

και είπανε πως βάρβαροι πια δεν υπάρχουν.

Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς βαρβάρους.

Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις. "

-Κ.Π.Καβάφης

 

Υ.Γ. Και μη μου πείτε πως πάλι.... έτυχε! Και μη μου πείτε πως είναι πάλι... εξαίρεση!!Γιατί, πολλές εξαιρέσεις μαζεύονται ...

 

 

http://www.tanea.gr/news/greece/article/5018995/mhtropolites-katakrinoyn-thn-antithesh-ambrosioy-sto-antiratsistiko-nomosxedio/

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι η αναλογία πολιτικής και θρησκείας είναι ακριβής (ούτε καν υφίσταται, από την έλευση του διαφωτισμού και μετά τουλάχιστον). Η πολιτική αφορά τον τρόπο διακυβέρνησης της κοινωνίας, της οποίας το παιδί θα πρέπει να είναι μέλος μεγαλώνοντας. Η θρησκεία είναι άποψη. Τα εκατομμύρια άθεων (για να μιλήσω από την πλευρά μου), καθώς και η αξιοζήλευτη ευημερία των κοινωνιών με τα ψηλότερα ποσοστά αθεϊσμού στην Ευρώπη δείχνουν ότι η θρησκεία δεν είναι ένα αναγκαίο κακό, όπως οι σχέσεις εξουσίας που διαμορφώνονται με το πολίτευμα.

Χμ...μόνο που στην Ελλάδα δεν είναι μόνο "άποψη". Εφόσον το κράτος δεν διαχωρίζεται από την Εκκλησία ή πιο σωστά: η Εκκλησία δεν διαχωρίζεται από το κράτος, συγκυβερνούν. Η Εκκλησία κατέχει μεγάλη οικονομική δύναμη και ως εκ τούτου κατέχει και πολιτικό λόγο.

 

Ο Αμβρόσιος ειναι ένα ακραίο -ίσως- παράδειγμα.

 

Ωστόσο οι Ιερείς και Αρχιερείς κτλ δεν είναι πνευματικοί πατέρες? Τα θέματα τους δεν (πρέπει να) ειναι τα υπαρξιακά? Ο σκοπός/νοημα της ζωής, ο Θάνατος, η ελευθερία κτλ?

Ποιος ο λόγος να μιλάνε για νομοσχέδια?

Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι και τα του Θεού τω Θεώ ή όχι? Και που αρχίζει και σταματάει αυτό?

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χμ...μόνο που στην Ελλάδα δεν είναι μόνο "άποψη". Εφόσον το κράτος δεν διαχωρίζεται από την Εκκλησία ή πιο σωστά: η Εκκλησία δεν διαχωρίζεται από το κράτος, συγκυβερνούν. Η Εκκλησία κατέχει μεγάλη οικονομική δύναμη και ως εκ τούτου κατέχει και πολιτικό λόγο.

 

Ο Αμβρόσιος ειναι ένα ακραίο -ίσως- παράδειγμα.

 

Ωστόσο οι Ιερείς και Αρχιερείς κτλ δεν είναι πνευματικοί πατέρες? Τα θέματα τους δεν (πρέπει να) ειναι τα υπαρξιακά? Ο σκοπός/νοημα της ζωής, ο Θάνατος, η ελευθερία κτλ?

Ποιος ο λόγος να μιλάνε για νομοσχέδια?

Τα του Καίσρος τω Καίσαρι και τα του Θεού τω Θεώ ή όχι? Και που αρχίζει και σταματάει αυτό?

 

Συμφωνώ μαζί σου Δάφνη.

 

Αφετηρία της παρεκτροπής και της σύγχυσης είναι ο μη διαχωρισμός Εκκλησίας-Κράτους.

Παρά ταύτα, στηρίζεται συνταγματικά η αντίληψη ότι η ΧΟ Εκκλησία είναι συνυφασμένη με το Κράτος. Μόνο μετά από δημοψήφισμα, νομίζω, θα τολμούσε η (οποιαδήποτε) πολιτική ηγεσία να προχωρήσει σε διαχωρισμό.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μετά από δημοψήφισμα, νομίζω, θα τολμούσε η (οποιαδήποτε) πολιτική ηγεσία να προχωρήσει σε διαχωρισμό.

Ναι αλλά στην Ελλάδα δεν γίνονται δημοψηφίσματα.....

Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι και τα του Θεού τω Θεώ ή όχι? Και που αρχίζει και σταματάει αυτό?

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι. Οι άλλοι ιερωμένοι δε συμμερίζονται την άποψή του Αμβρόσιου, το δέχομαι. (Δεν είναι ο μόνος, αλλά οκ, το παραβλέπω). Τις απόψεις του τις γνωρίζουν εδώ και χρόνια. Τη θέση του επίσης τη γνωρίζουν κι αυτή εδώ και χρόνια. Γιατί αφήνουν έναν τόσο ανεπαρκή ιερωμένο να εκτελεί τα "καθήκοντά" του χωρίς κάποιο ... (να δεις... πώς το λέγανε... αααα ναι!! ... ) επιτίμιο;; Αυτό δεν τους κάνει συνενόχους;

 

Και να μη μείνω μόνο στον Αμβρόσιο. Ο κάθε Αμβρόσιος που εμφανέστατα έχει μπερδέψει τα περί απεριόριστης αγάπης για το συνάνθρωπο με τα ... δεν είναι όλοι συνάνθρωποι παρά μόνο οι "δικοί μας", οι "εκλεκτοί". Αυτοί οι "Αμβρόσιοι" δεν έχουν κάποιον έλεγχο; Πώς καλούμαστε εμείς να εμπιστευτούμε τους ιερωμένους; Ή μήπως θα πρέπει να τους ψάχνουμε έναν έναν;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αχ τα ύστερα του κόσμου. Μετά την αξιολόγηση στην εκπαίδευση θα έρθει και στην εκκλησία. Άλκυ θα πάρουμε ποπ κορν να παρακολουθήσουμε ή όχι;

 

Αυτό που τελικά εισπράττω εγώ από όοοοοοοοοοοοολη (πιάστηκε το δαχτυλάκι μου) αυτή τη συζήτηση, είναι ότι οι περισσότεροι ( ναι κι εγώ μαζί) ανησυχούμε και νοιαζόμαστε πολύ περισσότερο για το τι θα πουν οι άλλοι (οι Σημαντικοί Άλλοι) στα παιδιά μας (π.χ. κοντινοί συγγενείς, νταντάδες, δασκάλες κλπ) και αυτή μας η ανησυχία ουσιαστικά σμιλεύει και το τι λέμε και το πότε το λέμε εμείς.

 

Επ΄σιης όντως όταν η ζωή μας είναι η όποια τελική επιλογή μας στον όποιο βαθμό συνειδητοποίησης, δεν πάει να λέμε ότι θέλουμε... Το πρότυπο που έχει μπροστά του το παιδί είναι τόσο ισχυρό που τα λόγια δεν το θολώνουν. Μέχρι την εφηβεία βεβαίως βεβαίως οπότε η αποκαθήλωση είναι κατά πάσα πιθανότητα επιτεύξιμη (εμένα μου πήρε λίγο παραπάνω για να καταλάβω ότι έπρεπε να γίνει ,αλλά δε βαριέσαι το κατάλαβα κάποια στιγμή).

 

Τώρα το τι θα κάνουν τα παιδιά με το πρότυπο αυτό νομίζω ότι συγκαταλέγεται στα χαοτικά φαινόμενα: μπορε΄ςι να το προβλέψεις για λίγο κοντινό χρονικό διάστημα αλλά είναι άγνωστο το πώς και αν θα μεταβληθεί αργότερα....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...