Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι (δεν) λέτε στα παιδιά σας για το Θεό;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 821
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λαιδα... :lol: :lol: :lol:

Εεε καλά,... πιάσε ΠΔ... Και περιμένουμε εντυπώσεις! ;)

συστήνω "ασμα ασμάτων"... ίσως το πρώτο πορνό (ξέρει κάποιος μια ποιο ευγενική λέξη ), της ανθρωπότητας...

Link to comment
Share on other sites

το πρώτο; Ο Δίας είχε γεμίσει εξώγαμα την αρχαία Ελλάδα :)

έλα τωρα απελεύθερε καμιά σχέση η περιγραφή...

κρίμα που ο συγγραφέας είναι άγνωστος γιατί ήταν ταλαντούχος και πρωτοπόρος στο είδος του...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το παραπάνω είναι χοντρή μούφα. Αφ' ενός ο Αϊνστάιν τοποθετείτο μεταξύ αγνωστικισμού και αθεϊσμού (είχε πεί συγκεκριμένα ότι η ιδέα ενός προσωπικού θεού είναι παιδιάστική, δήλωνε ανοιχτά αγνωστικιστής ενώ κάπου έχει δηλώσει και άθεος, αλλά δεν του άρεσε ο χαρακτηρισμός), αφ ετέρου τα ίδια τα «επιχειρήματα» που προβάλλονται είναι παιδαριώδη και δεν αρμόζουν στην ευφυΐα καθηγητή πανεπιστημίου.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν οντως ο αινσταιν ηταν ο μαθητης οπως αναφερεται....αλλα με εκφραζει το παρακατω παραδειγμα...

 

 

Ο Einstein είναι Εβραίος και όχι ΧΟ. Παρ' όλα αυτά, αν δούμε το θέμα τις πίστης γενικότερα, σε κάποιον θεό... Σύμφωνα με τη βιογραφία του (την οποία κάπου καταχώνιασα και δε μπορώ να εντοπίσω, αλλά ... θα τη βρω ξανά, πού θα μου πάει!!) δείχνει πως είχε εμπλεχθεί στην εφηβεία του με το θρησκευτικό στοιχείο αλλά σύντομα έθεσε τον εαυτό του έξω από αυτό. Από εκεί και πέρα φαίνεται πως δεν τον ενοχλούν τα θρησκευτικά πιστεύω των άλλων και δείχνει να αναγνωρίζει την ανάγκη τους για πίστη σε κάποιο θεό.

 

(Τα λέω με επιφύλαξη... γιατί αδυνατώ αυτή τη στιγμή να βρω το βιβλίο μου! :oops::cry: -πού το έβαλααα;; )

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω είναι χοντρή μούφα. Αφ' ενός ο Αϊνστάιν τοποθετείτο μεταξύ αγνωστικισμού και αθεϊσμού (είχε πεί συγκεκριμένα ότι η ιδέα ενός προσωπικού θεού είναι παιδιάστική, δήλωνε ανοιχτά αγνωστικιστής ενώ κάπου έχει δηλώσει και άθεος, αλλά δεν του άρεσε ο χαρακτηρισμός), αφ ετέρου τα ίδια τα «επιχειρήματα» που προβάλλονται είναι παιδαριώδη και δεν αρμόζουν στην ευφυΐα καθηγητή πανεπιστημίου.

 

Ο Einstein είναι Εβραίος και όχι ΧΟ. Παρ' όλα αυτά, αν δούμε το θέμα τις πίστης γενικότερα, σε κάποιον θεό... Σύμφωνα με τη βιογραφία του (την οποία κάπου καταχώνιασα και δε μπορώ να εντοπίσω, αλλά ... θα τη βρω ξανά, πού θα μου πάει!!) δείχνει πως είχε εμπλεχθεί στην εφηβεία του με το θρησκευτικό στοιχείο αλλά σύντομα έθεσε τον εαυτό του έξω από αυτό. Από εκεί και πέρα φαίνεται πως δεν τον ενοχλούν τα θρησκευτικά πιστεύω των άλλων και δείχνει να αναγνωρίζει την ανάγκη τους για πίστη σε κάποιο θεό.

 

(Τα λέω με επιφύλαξη... γιατί αδυνατώ αυτή τη στιγμή να βρω το βιβλίο μου! :oops::cry: -πού το έβαλααα;; )

 

 

καλημερα σας! :D

 

Βασικα 'ετυχε' να μιλαμε για τον συγκεκριμενο ανθρωπο, ετσι? Η ουσια ειναι οτι τα επιχειρηματα οσο παιδαριωδη ειναι (αν αυτο σημαινει απλοικα),ειναι σημαντικα και τελικα χωρις αντεπειχειρημα.

 

Συμφωνω με αλκυων οτι ειχε καποια σχεση με τον Θεο και καμια με τις θρησκειες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω ακόμα 1-2 απορίες... (Να πω προκαταβολικά πως είναι ζόρικες, οπότε πρέπει να θυμόμαστε να είμαστε ... καλά παιδάκια και να μιλάμε όμορφα! ;) )

Θεματολογία:

Α. Βίοι αγίων... Παραδείγματα προς μίμηση ή παραλογισμός;

Πώς αντιμετωπίζετε τις απορίες των παιδιών όταν επισημαίνουν αντιφατικά πράγματα; Π.χ. διδασκαλία αγάπης αλλά κάνω πόλεμο για να εξαφανίσω τον "άπιστο" εχθρό;

 

Β. Θαύματα - Οράματα - Θεϊκά όνειρα ...

Θεωρείται δεδομένο πως ο Απ. Παύλος είδε σε όραμα το Χριστό.

Αν όμως κάποιος σήμερα μας έλεγε κάτι τέτοιο, τι θα σκεφτόμασταν; Θα ήταν φρόνιμο να τον ακολουθήσουμε ως φωτισμένο;

 

Τι λοιπόν θα λέγατε σε ένα παιδί; Παλιά είναι οκ... αλλά τώρα... έχε το νου σου;

Αν δηλαδή, έρθει κάποιος γείτονας/γνωστός/άγνωστος και διατείνεται πως είδε όραμα και έχει θεϊκή εντολή να κηρύξει το λόγο του θεού (ή κάτι άλλο), θα θέλατε το παιδί σας να τον πιστέψει και ενδεχομένως να τον βοηθήσει στο "θεάρεστο έργο";

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

@Λαίδα: Μόνο στην εφηβεία του είχε σχέση με το θεό και την εκκλησία. Μετά, ήταν σαφής. Αγνωστικιστής κυρίως (και ενδεχομένως άθεος ... είναι το σημείο που δεν το θυμάμαι). Οπότε συνειδητά μάλλον δεν είχε σχέση με το θεό. Απλά άφηνε τους άλλους να πιστεύουν (ή όχι), χωρίς να ανακατεύεται. Κάποιοι λένε πως όταν ήξερε πως ο συνομιλητής του ήταν πιστός άνθρωπος, χρησιμοποιούσε την έννοια του θεού για να μπορεί να επικοινωνεί καλύτερα μαζί του. Αυτό όμως το λέω με μεγάλη επιφύλαξη, μιας και την πηγή δεν τη θεωρώ ιδιαίτερα αντικειμενική.

 

 

Υ.Γ. Φυσικά "έτυχε" να μιλάμε για το Αϊνστάιν. Όπως και με τόσα άλλα πράγματα. Το θέμα έχει ανοίξει σα... δέντρο! Αλλά προσωπικά το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

 

Θεματολογία:

Α. Βίοι αγίων... Παραδείγματα προς μίμηση ή παραλογισμός;

Πώς αντιμετωπίζετε τις απορίες των παιδιών όταν επισημαίνουν αντιφατικά πράγματα; Π.χ. διδασκαλία αγάπης αλλά κάνω πόλεμο για να εξαφανίσω τον "άπιστο" εχθρό;

Οτι ολοι οι ανθρωποι κανυμε λαθη οποτε παραδειγματιζομαστε μονο για τα καλα. Και οτι 'αγιοι' ονομαστηκαν απο αλλους ανθρωπους.....Δεν τους ονομασε ουτε ο θεος ουτε ο Χριστος...

 

 

Β. Θαύματα - Οράματα - Θεϊκά όνειρα ...

Θεωρείται δεδομένο πως ο Απ. Παύλος είδε σε όραμα το Χριστό.

Αν όμως κάποιος σήμερα μας έλεγε κάτι τέτοιο, τι θα σκεφτόμασταν; Θα ήταν φρόνιμο να τον ακολουθήσουμε ως φωτισμένο;

Πριν καποια χρονια θα του ελεγα οτι αυτα ειναι παιχνιδια του μυαλου και μονο. Τωρα θα του πω οτι ο Θεος αν θελει να κανεις κατι, θα ερθει σε εσενα...δεν θα σου στειλει μεσαζοντα.Ο Θεος αγαπαει ολους τους ανθρωπους που θελουν να δεχτουν την αγαπη του. Ακομη και αν δεν ακολουθες κατα γραμμα αυτο που λενε οι ιερεις των θρησκειων.

 

 

 

Τι λοιπόν θα λέγατε σε ένα παιδί; Παλιά είναι οκ... αλλά τώρα... έχε το νου σου;

Αν δηλαδή, έρθει κάποιος γείτονας/γνωστός/άγνωστος και διατείνεται πως είδε όραμα και έχει θεϊκή εντολή να κηρύξει το λόγο του θεού (ή κάτι άλλο), θα θέλατε το παιδί σας να τον πιστέψει και ενδεχομένως να τον βοηθήσει στο "θεάρεστο έργο";

 

 

Οχι, δεν εχω απεριοριστη εμπιστοσυνη στους ανθρωπους. Αν υπαρξει πεφωτισμενος δεν θα μου αφησει περιθωριο αμφισβητησης.

Link to comment
Share on other sites

Η ουσια ειναι οτι τα επιχειρηματα οσο παιδαριωδη ειναι (αν αυτο σημαινει απλοικα),ειναι σημαντικα και τελικα χωρις αντεπειχειρημα.

Καλημέρα :)

τα επιχειρήματα έχουν απαντήσεις οι οποίες είναι πολύ πιο πειστικές. Στην ουσία η «συζήτηση» περιστρέφεται στα εξής

1) αν δεν το βλέπεις δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει.

Λάθος. Μπορείς να μετρήσεις την ύπαρξη των αοράτων. Η φυσική των τελευταίων 150 ετών αυτό κάνει (σχεδόν αποκλειστικά). Εφόσον αλληλεπιδρά με την ύλη, αφήνει τα ίχνη της πάνω σε αυτή. Αν ανοίξουμε το κεφάλι του καθηγητή όταν πεθάνει, αδιαμφισβήτητα θα βρούμε εγκέφαλο μέσα. Ουδέποτε στην ιστορία των επιστημών έχει καταγραφεί κάτι που θα λογαριαζόταν ως «θαύμα». Ούτε έχει βρεθεί οποιοδήποτε σημείο στο οποίο να χρειαζόταν θεική παρέμβαση για να γίνει ο κόσμος. Δεν είναι τυχαίο που σχεδόν όλοι οι φανατικοί απορρίπτουν μετα βδελυγμίας τα επιστημονικά επιτεύγματα (επειδή είναι ο σοβαρότερος αντίλογος στους θρησκευτικούς ισχυρισμούς).

 

 

2) η κόλαση και το κακό είναι η απουσία του θεού.

Άρα ο θεός δεν είναι «πανταχού παρών και τα πάντα πληρών» σύμφωνα με τη γνωστή προσευχή;

 

 

 

Για τον Αϊνστάιν. Ήταν σκεπτικιστής σχετικά με το θεό από τα 12-14 έτη του, σύμφωνα με τη βιογραφία του. Σε ηλικία πανεπιστημίου ήταν σίγουρα αγνωστικιστής. Επιπλέον δεν υπάρχει περίπτωση καθηγητής πανεπιστημίου σαν αυτά που φοίτησε ο Αινστάιν (Πολυτεχνείο Ζυρίχης) να έλεγε στην ερώτηση «υπάρχει κρύο» «ναι.» Είναι μια ερώτηση φανταστική ερώτηση, επιπέδου δημοτικού που ο εμπνευστής της ιστορίας δίνει μια απάντηση που φαντάζεται ως σωστή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακόμα 1-2 απορίες... (Να πω προκαταβολικά πως είναι ζόρικες, οπότε πρέπει να θυμόμαστε να είμαστε ... καλά παιδάκια και να μιλάμε όμορφα! ;) )

 

Θεματολογία:

Α. Βίοι αγίων... Παραδείγματα προς μίμηση ή παραλογισμός;

Πώς αντιμετωπίζετε τις απορίες των παιδιών όταν επισημαίνουν αντιφατικά πράγματα; Π.χ. διδασκαλία αγάπης αλλά κάνω πόλεμο για να εξαφανίσω τον "άπιστο" εχθρό;

 

Β. Θαύματα - Οράματα - Θεϊκά όνειρα ...

Θεωρείται δεδομένο πως ο Απ. Παύλος είδε σε όραμα το Χριστό.

Αν όμως κάποιος σήμερα μας έλεγε κάτι τέτοιο, τι θα σκεφτόμασταν; Θα ήταν φρόνιμο να τον ακολουθήσουμε ως φωτισμένο;

 

Τι λοιπόν θα λέγατε σε ένα παιδί; Παλιά είναι οκ... αλλά τώρα... έχε το νου σου;

Αν δηλαδή, έρθει κάποιος γείτονας/γνωστός/άγνωστος και διατείνεται πως είδε όραμα και έχει θεϊκή εντολή να κηρύξει το λόγο του θεού (ή κάτι άλλο), θα θέλατε το παιδί σας να τον πιστέψει και ενδεχομένως να τον βοηθήσει στο "θεάρεστο έργο";

 

Παρακολουθώ το θέμα με πολύ ενδιαφέρον

Για το Α' είχα πρόσφατα πρόβλημα

Πήγα τα παιδιά τη Μ. Παρασκεύη να στην εκκλησία να ''δούνε'' τον επιτάφειο. (Σημ. εγώ δηλώνω στα παιδιά ότι δεν ξέρω αν υπάρχει Θεός, ο μπαμπάς άθεος, και οι γιαγιάδοπαπούδες πολύ θρήσκοι, επίσης προσπαθούμε να μην καθορίσουμε τις δικές τους ιδέες)

Ο γιός μου επέμενε ότι θα δούμε τον Μ. Αλέξανδρο, όχι παιδί μου του λέω δεν έχει καμία σχέση. Μα πως αφού εγώ πάντα τον βλέπω στις εκλησίες, μου λέει. Εντάξει λέω τότε να μου τον δείξεις. Πάμε και μου δείχνει τον Αγιο Δημήτριο, σε ένα άλογο, να σκοτώνει κάποιον που ήταν στο έδαφος...

Του εξήγησα ποιος είναι και μετα ρώτησε, και ποιον σκοτώνει ? Γιατί τον σκοτώνει? Δεν ήξερα τι απαντήσω και είπα απλά Δεν ξέρω! Ε του χρόνου λέω να τους στείλω με την γιαγιά...

 

Ένα άλλο θέμα που έχω είναι ότι τα παιδιά στα 6/7 πιστεύουν ότι κάτι είναι αλήθεία ή όχι (Μήπως έχουν δίκαιο?). Δεν μπορούν να καταλάβουν /να δεχθούν ακόμα ότι υπάρχουν πράγματα για τα οποία διαφορετικοί άνθρωποι έχουν διαφορετικές αλήθειες. Ο γιος μου λοιπόν αποφάσισε ότι ''δεν πιστεύει ''τα Χριστιανικά'' γιατί αυτοί που πιστέυουν στο Χριστό νομίζουν ότι ο Θέος έφτιαξε την γη αλλά δεν είναι αλήθεια, αυτά τα εξηγούν οι επιστήμονες ''. Και για αυτό τον λόγο τσακώθηκε σχεδόν με ενα φίλο του! (Ο Θεός δεν υπάρχει -Ναι υπάρχει -Όχι είναι ψέματα, όχι εσύ λες ψέματα)- Μπορείτε να φανταστείτε 6/7χρονα να καυγαδίζουν γι αυτό?

 

Προσπάθησα να του εξηγήσω τι σημαίνει ότι καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει για αυτό το θέμα και πρέπει να το σεβαστούμε ότι δεν πρέπει να λέμε στον άλλο ότι κάνει λάθος. Το τελευταίο όμως δεν το καταλαμβαίνει, γιατί να μην του πούμε ότι κάνει λάθος αν υπάρχει μόνο μια αλήθεια?

Επειδή δεν ξέρουμε ποια είναι η αλήθεια του λέω (είναι και η άποψη μου). Εγώ ξέρω μου λέει, και ο φίλος λέει ότι δεν είναι και ότι ο Χριστός υπάρχει. Πως υπάρχει αφού είναι γιος του Θεού και ο Θεός δεν υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εφόσον αλληλεπιδρά με την ύλη, αφήνει τα ίχνη της πάνω σε αυτή.

 

και ξανακαταληγουμε φιλε μου οτι για οσους πιστευουν, ο θεος αφηνει τα ιχνη του στη ζωη τους...

Κατι που οποιος δεν πιστευει δεν μπορει να το αποδειξει σε αλλον....

 

( Ο φανατισμος δεν με αφορα, σιγα μην κατσω να δικαιολογησω οσους ευκολα και με ιδιοτελεια αποριπτουν τα καλα της επιστημης!!! :rolleyes:)

 

Ο θεος ειναι πανταχου παρων οταν του το επιιτρεψεις.....εχεις την επιλογη.....

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα για ίχνη, στην ύλη. Αυτά μπορούν να μελετηθούν από όλους.

δηλαδή κενά που δεν εξηγούνται με κανένα τρόπο δεν υπάρχουν στο γνωστό σύμπαν - ύλη;

δεν νομίζω απελεύθερε

Link to comment
Share on other sites

ποια είσαι εσύ βλάσφημη που θα πεις στον θεό τι θα κάνει και που θα βρίσκεται; :P:p:p:p

 

Μίλησα για ίχνη, στην ύλη. Αυτά μπορούν να μελετηθούν από όλους.

ιχνη στην υλη ειναι η θεραπεια μιας αρρωστειας οταν η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα...Για εμενα...για εσενα οχι!

 

(ειμαι του Βορια η κορη!...βασικα η μανα ειμαι τωρα πια, σε αυτην την ηλικια, αλλα δεν το κανουμε θεμα!! :-P )

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ το θέμα με πολύ ενδιαφέρον

Για το Α' είχα πρόσφατα πρόβλημα

Πήγα τα παιδιά τη Μ. Παρασκεύη να στην εκκλησία να ''δούνε'' τον επιτάφειο. (Σημ. εγώ δηλώνω στα παιδιά ότι δεν ξέρω αν υπάρχει Θεός, ο μπαμπάς άθεος, και οι γιαγιάδοπαπούδες πολύ θρήσκοι, επίσης προσπαθούμε να μην καθορίσουμε τις δικές τους ιδέες)

Ο γιός μου επέμενε ότι θα δούμε τον Μ. Αλέξανδρο, όχι παιδί μου του λέω δεν έχει καμία σχέση. Μα πως αφού εγώ πάντα τον βλέπω στις εκλησίες, μου λέει. Εντάξει λέω τότε να μου τον δείξεις. Πάμε και μου δείχνει τον Αγιο Δημήτριο, σε ένα άλογο, να σκοτώνει κάποιον που ήταν στο έδαφος...

Του εξήγησα ποιος είναι και μετα ρώτησε, και ποιον σκοτώνει ? Γιατί τον σκοτώνει? Δεν ήξερα τι απαντήσω και είπα απλά Δεν ξέρω! Ε του χρόνου λέω να τους στείλω με την γιαγιά...

 

Ένα άλλο θέμα που έχω είναι ότι τα παιδιά στα 6/7 πιστεύουν ότι κάτι είναι αλήθεία ή όχι (Μήπως έχουν δίκαιο?). Δεν μπορούν να καταλάβουν /να δεχθούν ακόμα ότι υπάρχουν πράγματα για τα οποία διαφορετικοί άνθρωποι έχουν διαφορετικές αλήθειες. Ο γιος μου λοιπόν αποφάσισε ότι ''δεν πιστεύει ''τα Χριστιανικά'' γιατί αυτοί που πιστέυουν στο Χριστό νομίζουν ότι ο Θέος έφτιαξε την γη αλλά δεν είναι αλήθεια, αυτά τα εξηγούν οι επιστήμονες ''. Και για αυτό τον λόγο τσακώθηκε σχεδόν με ενα φίλο του! (Ο Θεός δεν υπάρχει -Ναι υπάρχει -Όχι είναι ψέματα, όχι εσύ λες ψέματα)- Μπορείτε να φανταστείτε 6/7χρονα να καυγαδίζουν γι αυτό?

 

Προσπάθησα να του εξηγήσω τι σημαίνει ότι καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει για αυτό το θέμα και πρέπει να το σεβαστούμε ότι δεν πρέπει να λέμε στον άλλο ότι κάνει λάθος. Το τελευταίο όμως δεν το καταλαμβαίνει, γιατί να μην του πούμε ότι κάνει λάθος αν υπάρχει μόνο μια αλήθεια?

Επειδή δεν ξέρουμε ποια είναι η αλήθεια του λέω (είναι και η άποψη μου). Εγώ ξέρω μου λέει, και ο φίλος λέει ότι δεν είναι και ότι ο Χριστός υπάρχει. Πως υπάρχει αφού είναι γιος του Θεού και ο Θεός δεν υπάρχει...

Συγνώμη αλλά με πέθανε αυτό με Μ. Αλέξανδρο!!!!!:P

Όσον αφορά τα υπόλοιπα που λες τα παιδιά έχουν την ανάγκη να ακούνε συγκεκριμένα πράγματα. Χρειάζονται συγκεκριμένες σταθερές σαν πυξίδα στις σκέψεις που τα κατακλύζουν.

Ξαναναφέρω το βιβλίο για τα παραμύθια "Πώς να δημιουργούμε ένα παραμύθι και να επινοούμε άλλα εκατό" που διαβάζω αυτό τον καιρό και αναλύει επιστημονικά το θέμα αυτό.

(Οχι δεν εννοώ ότι η θρησκεία είναι παραμύθι προς αποφυγή κι άλλων παρεξηγήσεων)

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites

συστήνω "ασμα ασμάτων"... ίσως το πρώτο πορνό (ξέρει κάποιος μια ποιο ευγενική λέξη ), της ανθρωπότητας...

Είναι καταπληκτικό ποίημα! Καθώς και αμέτρητα άλλα έργα που σχετίζονται με τη θρησκεία/ες.

Ο Παρθενώνας, οι Βυζαντινές εικόνες, κάποιοι ναοί λ.χ....

Κανένας δεν το αμφισβητεί είτε πιστεύει είτε δεν πιστεύει.

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites

.....

Προσπάθησα να του εξηγήσω τι σημαίνει ότι καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει για αυτό το θέμα και πρέπει να το σεβαστούμε ότι δεν πρέπει να λέμε στον άλλο ότι κάνει λάθος. Το τελευταίο όμως δεν το καταλαμβαίνει, γιατί να μην του πούμε ότι κάνει λάθος αν υπάρχει μόνο μια αλήθεια?

Επειδή δεν ξέρουμε ποια είναι η αλήθεια του λέω (είναι και η άποψη μου). Εγώ ξέρω μου λέει, και ο φίλος λέει ότι δεν είναι και ότι ο Χριστός υπάρχει. Πως υπάρχει αφού είναι γιος του Θεού και ο Θεός δεν υπάρχει...

 

Για αυτό το θέμα επιστρατεύω τον ... κεραυνό και τον Δία! :rolleyes:

Τους λέω πως παλαιότερα ο άνθρωπος επειδή δεν ήξερε τι συμβαίνει και πώς δημιουργείται ο κεραυνός, νόμιζε πως τον στέλνει ο Δίας. Ενώ τώρα ξέρουμε πως δε χρειάζεται ο Δίας για να στείλει κεραυνό, επειδή οι άνθρωποι μελέτησαν τον καιρό και κατάλαβαν πώς γίνεται.

 

Εκείνο τον καιρό λοιπόν τους φαινόταν πέρα για πέρα αληθινό. Και ίσως αυτό που εμείς πιστεύουμε μετά από χρόνια, να βγει πως ... δεν ήταν αληθινό, αλλά πως συμβαίνει κάτι άλλο.

 

Μπλοκάρουν λίγο... αλλά το "πιάνουν" μετά. ;)

 

Όσο για τους καβγάδες μεταξύ παιδιών για όσα λένε... ωωω ναι μπορώ να τα φανταστώ! :lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή κενά που δεν εξηγούνται με κανένα τρόπο δεν υπάρχουν στο γνωστό σύμπαν - ύλη;

δεν νομίζω απελεύθερε

 

Γιατί οι άνθρωποι θέλουν να γεμίζουν τα κενά και μάλιστα στα γρήγορα;

 

Να εδώ κολλάει ο κεραυνός του Δία.

Κι εκεί είχαν κενό. Και στη θέση του κενού, έβαλαν την ύπαρξη του Δία και της διάθεσής του. Τελικά... μάλλον δεν ήταν αυτό.

 

Γιατί λοιπόν τα σημερινά κενά θα πρέπει να τα γεμίσουμε σώνει και καλά; Δε μπορούμε να αποδεχθούμε πως θα υπάρχουν πράγματα που δε θα προλάβουμε να μάθουμε;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

 

Οτι ολοι οι ανθρωποι κανυμε λαθη οποτε παραδειγματιζομαστε μονο για τα καλα. Και οτι 'αγιοι' ονομαστηκαν απο αλλους ανθρωπους.....Δεν τους ονομασε ουτε ο θεος ουτε ο Χριστος...

Κοίτα, εδώ κινδυνεύεις να φανείς λιγουλάκι αιρετική. Έχεις τολμήσει να αμφισβητήσεις τον "καλό βίο" ενός αγίου;

 

Αλήθεια με τι κριτήριο θα ξεχωρίσεις "μόνο τα καλά"; Αυτό που για σένα μοιάζει καλό στο διπλανό σου ίσως είναι κακό. Αλήθεια, έχεις διαβάσει καθόλου το Συναξάρι; Να μιλά για αυτοτιμωρίες, για εξαντλητικές νηστείες κτλ κτλ που συχνά φτάνουν στα όρια της υπερβολής.

 

Πού θα έβαζες το όριο; Με τι κριτήρια;

Πριν καποια χρονια θα του ελεγα οτι αυτα ειναι παιχνιδια του μυαλου και μονο. Τωρα θα του πω οτι ο Θεος αν θελει να κανεις κατι, θα ερθει σε εσενα...δεν θα σου στειλει μεσαζοντα.Ο Θεος αγαπαει ολους τους ανθρωπους που θελουν να δεχτουν την αγαπη του. Ακομη και αν δεν ακολουθες κατα γραμμα αυτο που λενε οι ιερεις των θρησκειων.

Αν δηλαδή... ερχόταν το παιδί σου μια μέρα και σου έλεγε... πως εκεί που περπατούσε στο δρόμο είδε με τα μάτια του το Χριστό και του μίλησε, κάνοντάς σου πλήρη περιγραφή των "θαυμαστών γεγονότων", εσένα δε θα σε ανησυχούσε; Θα το άφηνες έτσι, θεωρώντας το θεϊκή παρέμβαση;

(Συγγνώμη για την ερώτηση, γνωρίζω πόση συναισθηματική βαρύτητα να έχει ενδεχομένως για σένα. Αν δε θέλεις, μην απαντήσεις...)

Οχι, δεν εχω απεριοριστη εμπιστοσυνη στους ανθρωπους. Αν υπαρξει πεφωτισμενος δεν θα μου αφησει περιθωριο αμφισβητησης.

χμ......... (με φοβίζει αυτό) ....... Δε μπορώ να προσδιορίσω το γιατί... αλλά για κάποιο λόγο... κάτι δε μου κολλάει.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...