Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι (δεν) λέτε στα παιδιά σας για το Θεό;


Recommended Posts

Μπορεί οι καλλιεργημένοι άνθρωποι να διαφωνούσαν με τα ακραία «μέτρα», αλλά η δύναμη της εκκλησίας ήταν ο φανατισμός του όχλου. Πριν μερικούς μήνες, ένας τέτοιος φανατισμένος όχλος εισέβαλε στο δημαρχείο Μαρκόπουλου, στη συνεδρίαση που θα έδινε την άδεια για το πρώτο κρεματόριο στην Ελλάδα (το κράτος δεν θα έδινε φράγκο, απεναντίας), και φυσικά ματαίωσαν με απειλές το έργο. Μπορεί να λέτε το τάδε είναι πρωτόγονο, αλλά το παραπάνω συνέβη. Πρωτοστατούσαν καλλιεργημένοι ιερείς, όπως καλλιεργημένοι ιερείς -Μητροπολίτες είναι που εξαπολύουν μίσους κάθε κυριακή στις εκκλησίες εναντίων των γκέι κλπ.

 

απελευθερε συμφωνω και με τα δυο παραδειγματα που εθεσες εδω...και κατα τυχη εχω φιλαρακι γκει που ειχε σχεση με παπα ο οποιος του επρηξε τα @##$% να παει εκκλησια και ειπε ο φιλος μου να του κανει το χατηρι....πηγε και εκεινος εβγαζε λογο κατα των γκει στο τελος της λειτουργειας...αυτα συμβαινουν καθημερινως....επισης συμφωνω με το οτι πολλοι δεν εχουν μπει σε διαδικασια να ψαχτουν λιγο παρα πανω γιατι ετσι μαθανε απο μικροι καθως επισης πιστευω πως πολλοι,ιδιαιτερα μεγαλυτερης ηλικιας εχουν μπλεξει τη θρησκεια με τη προσωπολατρεια,δηλαδη επειδη τους εμπνεει ο ταδε παπας κανουν οτι τους λεει σαν τα ζωα....(αυτο το εχω ζησει και μεσα στην οικογενεια μου,και πραγματικα θεωρω απαραδεκτο να ρωταει κανεις συνεχεια τον "εξομολογο" του τι πρεπει να κανει η οχι με την οικογενεια του και οτι αλλο τον απασχολει)σε αυτο το επιπεδο βρισκεται για μενα η αμορφωσια.....ενω ο πατερας μου π.χ. ειναι ενας ερκετα μορφωμενος ανθρωπος(απο πανεπηστημιακης αποψης) για μενα ωρες ωρες συμπεριφερεται σαν αμορφωτος(απο κοινωνικης αποψεως)και κανει οτι του πουν χωρις να το φιλτραρει!!

 

παρ'ολα αυτα ισως θα πρεπει να ξεχωρισουμε τις πραξεις των ανθρωπων(π.χ.ολη αυτη η μπιζνα που εχει στηθει στο ονομα του θεου απο αρχιεπισκοπους κτλ και η εκμεταλευση σε ανθρωπινο επιπεδο απο επιδοξους παπδες της ενοριας) απο το τι ακριβως λεει η θρησκεια,γιατι τα περισσοτερα στα οποια αναφερεστε στη κουβεντα ειναι σκευασματα του ανθρωπου(κυριως κατα τον μεσαιωνα)για να επιβληθουν στον κοσμο(που ναι ηταν αμορφωτος).......εγω προτιμω να σκεφτομαι με τον δικο μου τροπο,και να ειμαι καπου στη μεση,δεν με ενοχλει καθολου η φιλοσοφια της θρησκειας(εννοω τον χριστιανισμο),με ενοχλει ομως αφανταστα ολη αυτη η παρωδια στο ονομα του θεου............θα ευχηθω με την ευκαιρια καλο πασχα,σε οσους πιστευουν η μη!

 

Συμφωνώ! Οπως και με ΟΛΑ όσα έχει γράψει η Λαιδα.

 

Τελικά, το πρόβλημα δεν είναι η προσωπική πίστη αλλά ο τρόπος συμπεριφοράς ορισμένων ... Δημοσίων Υπαλλήλων και κάποιων φανατικών που, ανάλογα με τις ορέξεις τους, πότε πάνε γήπεδο, πότε Χυτήριο, πότε Αγιο Παντελεήμονα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 821
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

προσ όσους αναζητούν τη αλήθεια μέσω της λογικής... (είμαι και γω μέσα)

 

τι είναι το φιλί;

 

είναι μέσο έκφραση αγάπης, εκτίμησης, έρωτα, πόθου κτλ

 

μπορείς να τα μετρήσεις αυτά με μηχανήματα;

 

όχι...

 

οπότε το φιλί για την επιστήμη, είναι μια ανταλαγή σάλιου και μικροβίων....

 

είναι όμως;

όλοι ξέρουμε ότι δεν είναι, παρ' όλα αυτά γνωρίζουμε ότι δεν μπορούμε να το αποδείξουμε...

 

θα ήθελα να το σχολιασετε, ιδιαίτερα ο φίλος μου ο απελεύθερος και η συνμαμα αλκυώνη

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, μέχρι στιγμής δεν έχω ακούσει κάποιο θετικό επιχείρημα υπέρ της αθεϊας,

Ως Αθεία προσδιορίζεται η έλλειψη πίστης. Δεν είναι συγκεκριμένη ιδεολογία με δομή και κανόνες, και προσωπικά, δε βαυκαλίζομαι ότι με το να είναι κάποιος άθεος και μόνο θα λυθεί οποιοδήποτε πρόβλημα του. Δε βλέπω τη λογική πίσω από κάτι τέτοιο. Μολονότι τα στατιστικά στοιχεία δείχνουν ότι οι πιο ειρηνικές/εύρωστες κοινωνίες στην Ευρώπη είναι και οι πιο άθεες, αυτό δεν σημαίνει σχέση αιτίου αιτιατού, με αίτιο την αθεΐα. Μπορεί κάλλιστα να σημαίνει ότι η οικονομική ανάπτυξη η/και η σωστή εκπαίδευση οδήγησε τον κόσμο μακριά από τις θρησκείες, και ένα σωρό άλλα.

 

Έχω την πεποίθηση ωστόσο ότι η απαλλαγή από ένα επιπλέον σετ κανόνων θα κάνει τους ανθρώπους πιο ήρεμους/ευτυχισμένους. Υπάρχουν για παράδειγμα έρευνες δείχνουν ότι άνθρωποι χωρίς πίστη απολαμβάνουν το σεξ καλύτερα, προφανώς επειδή δεν έχουν ενοχές. Ειδικά ο χριστιανισμός, είναι δομημένος γύρω από το αίσθημα ενοχής. Δεν νομίζω ότι κάποιος που νιώθει ενοχή είναι πιο ευτυχισμένος η ήρεμος από κάποιον που δεν έχει.

 

Τέλος καταφέρομαι εναντίον του χριστιανισμού καθώς αυτή είναι η κυρίαρχη πίστη στη χώρα μας. Για το ισλάμ μιλούν οι εξ ισλαμισμού ορμώμενοι άθεοι, κοκ.

 

 

 

Έχεις δίκαιο, θα έπρεπε να λέω «εποχή του σιδήρου», αναφερόμενος στην εποχή που γράφτηκαν τα βιβλία της Π.Δ..

Link to comment
Share on other sites

οπότε το φιλί για την επιστήμη, είναι μια ανταλαγή σάλιου και μικροβίων....

Για ποια επιστήμη μιλάς;

Υπάρχει βιολογία, εξελικτική βιολογία, μικροβιολογία, κοινωνικές επιστήμες, και ένα σωρό άλλες, και σε κάθε μία από αυτές μελετάται διαφορετικά.

 

Τα αισθήματα που νιώθει κάποιος όταν φιλά, μεταφράζονται ως συγκεκριμένες χημικές αντιδράσεις στον εγκέφαλο. Το φιλί είναι κάτι που αρέσει, γιατί έτσι μας έχει οδηγήσει η εξέλιξη να γίνεται. Η επιστήμη δεν είναι νουβέλα με σκοπό να λέει πράγματα που αρέσουν για να πουλήσει, περιγράφει το πως δουλεύουν τα πράγματα, και καλώς η κακώς, οι λειτουργίες δεν περιλαμβάνουν ρομαντισμό. Με παρόμοιο τρόπο δεν περιλαμβάνει ρομαντισμό το εγχειρίδιο χρήσης του πλυντηρίου. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του.

 

τι είναι το φιλί;

είναι μέσο έκφραση αγάπης, εκτίμησης, έρωτα, πόθου κτλ

μπορείς να τα μετρήσεις αυτά με μηχανήματα;

Μπορείς. Αποτυπώνεται σε scanners. Γνωρίζω ότι υπάρχουν συγκεκριμένες χημικές ουσίες που έχουν ταυτοποιηθεί να σχετίζονται με τα εύφορα συναισθήματα που προκύπτουν με το φιλί και τις αγκαλιές, αλλά δεν σχετίζεται με το παρόν θέμα συζήτησης, και δεν είναι και η επιστήμη μου για να μπορέσω να επεκταθώ.
Link to comment
Share on other sites

Αλλο πράγμα όμως ο κλήρος κι η εκκλησία κι άλλο η χριστιανική πίστη. Για μένα τουλάχιστον είναι έννοιες απολύτως διακριτές

είναι; πως θα ήξερες για το χριστό αν δεν υπήρχε ο κλήρος και η εκκλησία να συντηρεί την πίστη;

Τα μαθηματικά και οι επιστήμες είναι διαφορετική υπόθεση, καθώς τα ευρήματα δεν εξαφανίζονται αν εξαφανίσεις τον εφευρέτη τους. Ο χριστιανισμός είναι ξεσκάλισμα αρχαίων κειμένων, διανθισμένων με τις απόψεις χριστιανών του παρελθόντος. Αν επιλέξεις άλλα κείμενα, η άλλους χριστιανούς να εστιάσεις, έχεις άλλο χριστιανισμό.

 

Δεν ενστερνίζομαι ότι το περιεχόμενο του χριστιανισμού συνοψίζεται στο «πιστεύω». Παρόλα αυτά, θέλεις να συζητήσουμε με βάση το περιεχόμενο του πιστεύω και μόνο;

 

Ποιο είναι το πρακτικό νόημα του να σκοτώνεται κάποιος για τις «αμαρτίες» κάποιου άλλου; (εκτός από το να του δημιουργήσει ενοχές). Είναι σαν να λέω ότι σκότωσα βασανιστικά ένα γατάκι σήμερα, επειδή χρωστάς στην εφορία. Δε βγάζει νόημα.

Από τι μας έσωσε ο συγκεκριμένος θάνατος (του χριστού), ΑΚΡΙΒΩΣ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

O ίδιος ο Maslow, που αναφέρθηκε παραπάνω, ήταν άθεος, καθώς φαίνεται. Η θεωρία του μιλούσε για ανάγκες, αλλά δεν ταύτιζε τις ανώτερες ανάγκες με την πίστη σε κάποια συγκεκριμένη θρησκεία.

 

Η ανάγκη για κάλυψη του ανθρώπου ως προς τα ερωτήματα της θνητότητας καλύφθηκε με διαφορετικούς τρόπους ανά τους αιώνες. Χαρακτηριστικά διαφορετική θεώρηση για το θάνατο είχαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι. Δεν θεωρούσαν ότι γίνεται και τίποτα αξιοσημείωτο μετά. Και φρόντιζαν να κάνουν αξιοσημείωτα πράγματα σε αυτή τη ζωή με αποτέλεσμα να έχουν τους περισσότερερους ταυτόχρονα μαζεμένους σημαντικούς ανθρώπους της εποχής τους, σε μια πόλη λίγων χιλιάδων (Αθήνα), εποχή η οποία δεν έχει ξαναέρθει μέχρι και τώρα.

 

Δεν είμαι δωδεκαθεϊστρια, για να προλάβω τα εύκολα συμπεράσματα! :cool::confused::lol: Απλά κάπως πιέζονται κάποια κουμπιά μου όταν γράφονται θεωρίες για πανανρώπινες ανάγκες και θεωρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

είναι; πως θα ήξερες για το χριστό αν δεν υπήρχε ο κλήρος και η εκκλησία να συντηρεί την πίστη;

Τα μαθηματικά και οι επιστήμες είναι διαφορετική υπόθεση, καθώς τα ευρήματα δεν εξαφανίζονται αν εξαφανίσεις τον εφευρέτη τους. Ο χριστιανισμός είναι ξεσκάλισμα αρχαίων κειμένων, διανθισμένων με τις απόψεις χριστιανών του παρελθόντος. Αν επιλέξεις άλλα κείμενα, η άλλους χριστιανούς να εστιάσεις, έχεις άλλο χριστιανισμό.

 

Δεν ενστερνίζομαι ότι το περιεχόμενο του χριστιανισμού συνοψίζεται στο «πιστεύω». Παρόλα αυτά, θέλεις να συζητήσουμε με βάση το περιεχόμενο του πιστεύω και μόνο;

 

Ποιο είναι το πρακτικό νόημα του να σκοτώνεται κάποιος για τις «αμαρτίες» κάποιου άλλου; (εκτός από το να του δημιουργήσει ενοχές). Είναι σαν να λέω ότι σκότωσα βασανιστικά ένα γατάκι σήμερα, επειδή χρωστάς στην εφορία. Δε βγάζει νόημα.

Από τι μας έσωσε ο συγκεκριμένος θάνατος (του χριστού), ΑΚΡΙΒΩΣ;

 

 

1) Αν αύριο πέσει μία ατομική βόμβα, η γνώση που έχει συσσωρεύσει ο άνθρωπος θα εξαφανισθεί. Τα μαθηματικά θα υπάρχουν, αλλά θα τα αγνοούμε και θα πρέπει να τα ανακαλύψουμε εκ νέου. Παρομοίως, αν λησμονηθεί ο Χριστιανισμός, δεν σημαίνει ότι θα πάψει να υπάρχει Θεός. Απλώς, οι άνθρωποι θα τον ονομάζουν αλλιώς και θα τον προσεγγίζουν με διαφορετικό τρόπο.

 

2) Μου κάνει εντύπωση η αναφορά σου στον ενοχικό χαρακτήρα των Χριστιανών. Νομίζω ότι έχει σχέση με τον τρόπο διαπαιδαγώγησης του παιδιου. Προσωπικά δεν είμαι καθόλου ενοχική. Βέβαια, οι γονείς μου με μεγάλωσαν μακριά από κατηχητικά, νηστείες και κάθε είδους καταναγκασμό. Έτσι, χαλαρά και με διάθεση φιλελευθερη προσεγγίζαμε τα θέματα του Θεού. Κλασική ατάκα των γονιών: "ο Θεός μας έδωσε το μυαλό για να σκεφτόμαστε και την καρδιά για να αγαπούμε".

Για αυτο μην με ρωτάς για ανάλυση δόγματος. Γνωρίζω και αποδέχομαι τις αρχές του Πιστεύω, κι ως εκεί.

Νομίζω πάντως ότι το ενοχικό σύμπλεγμα συνδέεται με την "ηθική" του καθωσπρεπισμού. Δεν γίνεται ένας ισορροπημένος άνθρωπος να καταδυναστεύεται από ενοχές... Θα γνωρίζεις βέβαια ότι για μια κατηγορία ανθρώπων η έντονη ενασχόληση με τα θρησκευτικά ζητήματα υποδηλώνει "κάτι" για τη συναισθηματική τους κατάσταση: μοναξιά; Κατωτερότητα; Αυτο επιβεβαίωση; Εξουσιολαγνεία; Αναζήτηση καταφυγίου;

 

3) Αλήθεια ποιες είναι οι ειρηνικές και εύρωστες κοινωνίες; Είναι πράγματι ευτυχισμένοι εκεί; Και η οικονομική ευμάρεια; Αυτοί οι συσχετισμοί είναι επικίνδυνοι, νομίζω. Ο ΙΙ Παγκόσμιος Πόλεμος έγινε από ένα έθνος και ένα ηγέτη οψίμως άθεους ...

 

4) Αντιλαμβάνομαι ότι προσεγγίζεις την αθεϊα κατα αντιδιαστολή με την επικρατούσα θρησκεία, δηλαδή αρνητικά. Δεν υπάρχει κάποιο θετικό επιχείρημα για την ανυπαρξία του Θεού (π.χ. ο κόσμος δημιουργήθηκε από τύχη κλπ.) που να σε έπεισε; Γιατί αποκλείεις την αλήθεια του Βουδισμού; Και γιατί αποκλείεις την ύπαρξη ενός Ανώτερου Όντος; Δεν συζητάμε για τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά αυτού του Όντος, που τα αποδίδει η θρησκεία, αλλά για την ύπαρξη του.

 

5) Σε σχέση με την απάντηση σου στη Μαριάλ.

Γράφεις ότι: "γνωρίζω ότι υπάρχουν συγκεκριμένες χημικές ουσίες που έχουν τακτοποιηθεί ..." Από ποιον έχουν τακτοποιηθεί; Ποιος καθόρισε τη δράση-αντίδραση; Ποιος καθόρισε τον κόσμο έτσι ώστε να ισχύουν οι αρχές της φυσικής, της βιολογίας, των μαθηματικών;

 

6) Για τη Σταυρωση, η δική μου θεώρηση είναι ότι ο Χριστός υπέμεινε το μαρτύριο του θανάτου ακριβώς για να δείξει ότι ο θάνατος δεν είναι το τέλος.

Link to comment
Share on other sites

 

Η ανάγκη για κάλυψη του ανθρώπου ως προς τα ερωτήματα της θνητότητας καλύφθηκε με διαφορετικούς τρόπους ανά τους αιώνες. Χαρακτηριστικά διαφορετική θεώρηση για το θάνατο είχαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι. Δεν θεωρούσαν ότι γίνεται και τίποτα αξιοσημείωτο μετά. Και φρόντιζαν να κάνουν αξιοσημείωτα πράγματα σε αυτή τη ζωή με αποτέλεσμα να έχουν τους περισσότερερους ταυτόχρονα μαζεμένους σημαντικούς ανθρώπους της εποχής τους, σε μια πόλη λίγων χιλιάδων (Αθήνα), εποχή η οποία δεν έχει ξαναέρθει μέχρι και τώρα.

 

Δεν είμαι δωδεκαθεϊστρια, για να προλάβω τα εύκολα συμπεράσματα! :cool::confused::lol: Απλά κάπως πιέζονται κάποια κουμπιά μου όταν γράφονται θεωρίες για πανανρώπινες ανάγκες και θεωρήσεις.

 

Μα οι Αρχαίοι Ελληνες πίστευαν στην αθανασία της ψυχής. Υπήρχε η διάκριση ανάμεσα στα Τάρταρα και στα Ηλύσια Πεδία.

Μέχρι και η Οδύσσεια έκανε αναφορά στον Κάτω Κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

O ίδιος ο Maslow, που αναφέρθηκε παραπάνω, ήταν άθεος, καθώς φαίνεται. Η θεωρία του μιλούσε για ανάγκες, αλλά δεν ταύτιζε τις ανώτερες ανάγκες με την πίστη σε κάποια συγκεκριμένη θρησκεία.

 

Η ανάγκη για κάλυψη του ανθρώπου ως προς τα ερωτήματα της θνητότητας καλύφθηκε με διαφορετικούς τρόπους ανά τους αιώνες. Χαρακτηριστικά διαφορετική θεώρηση για το θάνατο είχαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι. Δεν θεωρούσαν ότι γίνεται και τίποτα αξιοσημείωτο μετά. Και φρόντιζαν να κάνουν αξιοσημείωτα πράγματα σε αυτή τη ζωή με αποτέλεσμα να έχουν τους περισσότερερους ταυτόχρονα μαζεμένους σημαντικούς ανθρώπους της εποχής τους, σε μια πόλη λίγων χιλιάδων (Αθήνα), εποχή η οποία δεν έχει ξαναέρθει μέχρι και τώρα.

 

Δεν είμαι δωδεκαθεϊστρια, για να προλάβω τα εύκολα συμπεράσματα! :cool::confused::lol: Απλά κάπως πιέζονται κάποια κουμπιά μου όταν γράφονται θεωρίες για πανανρώπινες ανάγκες και θεωρήσεις.

φανταζομαι οτι αυτο το εγραψες μονο και μονο για να συνεχιστει η κουβεντα :rolleyes:..ουτε αναφερθηκε κατι τετοιο, ουτε υποννοηθηκε....

και δωδεκαθειστρια να εισαι, δεν τρεχει καστανο! :-)

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι οτι αυτο το εγραψες μονο και μονο για να συνεχιστει η κουβεντα :rolleyes:..ουτε αναφερθηκε κατι τετοιο, ουτε υποννοηθηκε....

και δωδεκαθειστρια να εισαι, δεν τρεχει καστανο! :-)

 

Ναι, το έγραψα για τους μη εξοικειωμένους με το Μaslow, επειδή εντάχθηκε αυτό περί Maslow στη γενικότερη κουβέντα. Δεν τον φανταζόμουν για θρήσκο το Maslow, μπήκα λόγω του δικού σου ποστ να γκουγκλάρω για τις πεποιθήσεις του, και να που δεν ήταν και ο ίδιος τελικά θρησκευόμενος. Τέλος πάντων αυτα περί αυτοπραγμάτωσης, όχι τρομερά έντονη σχέση είχαν με τη θρησκεία όπως τη συζητάμε εδώ, κατά Maslow. Ίσως έχει κάποια βαρύτητα, το γεγονός ότι ο ίδιος ήταν άθεος, αν θεωρείς τη θεωρία του άξια να αναφερθεί εδώ.

 

Ούτε και προσωπικά πιστεύω ότι έπιασε όλο το νόημα όλης της ζωής, απλά όπως τόσοι και τόσοι θεωρητικοί, επιχείρησε να εξηγήσει το άπαν σύμπαν σε μια εύληπτη θεωρία, έτσι για να βρει ο ίδιος πέραση. Και είχε αρκετή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1) Αν αύριο πέσει μία ατομική βόμβα, η γνώση που έχει συσσωρεύσει ο άνθρωπος θα εξαφανισθεί. Τα μαθηματικά θα υπάρχουν, αλλά θα τα αγνοούμε και θα πρέπει να τα ανακαλύψουμε εκ νέου. Παρομοίως, αν λησμονηθεί ο Χριστιανισμός, δεν σημαίνει ότι θα πάψει να υπάρχει Θεός. Απλώς, οι άνθρωποι θα τον ονομάζουν αλλιώς και θα τον προσεγγίζουν με διαφορετικό τρόπο.

Προφανώς δεν θα είναι χριστιανισμός και δεν θα μιλά για σταύρωση. Αυτό που λέω είναι ότι την πίστη τη συγκεκριμένη την έμαθες από την συγκεκριμένη εκκλησία, δεν μπορείς να τα διαχωρίσεις. Αντίστοιχα, αν είχες γεννηθεί σε άλλο τόπο και χρόνο, θα λατρεύες άλλο θεό, αυτόν που θα σου είχαν γαλουχήσει οι γονείς σου. Οι θεοί του βορρά, είχαν τελείως διαφορετική άποψη για την «αγάπη».

 

 

2) Μου κάνει εντύπωση η αναφορά σου στον ενοχικό χαρακτήρα των Χριστιανών. Νομίζω ότι έχει σχέση με τον τρόπο διαπαιδαγώγησης του παιδιου.

όχι. Έχει σχέση (κτγμ) με βασικές διδασκαλίες του δόγματος. Είσαι ένοχος γιατί κάνεις σεξ, γιατί απολαμβάνεις τη ζωή και δεν εκτιμάς τον Χ που υπέφερε φρικτά για εσένα. Ο Χ είπε να γυρίζεις και το άλλο μάγουλο και εσύ δε μπορείς καν να συγκρατήσεις τα νεύρα σου.

Μη σου πω όσο χάλια πρέπει να νιώθει κάποιος αν είναι ομοφυλόφιλος.

Μπορεί σε εσένα το ενοχικό να μην πιάνει, αλλά αυτό δε σημαίνει κάτι για τους υπόλοιπους που τους πιάνει.

 

Γνωρίζω και αποδέχομαι τις αρχές του Πιστεύω, κι ως εκεί.
Το πιστεύω, λέει «δι ημάς τους τους ανθρώπους και δια την ημετέρα σωτηρία». Από τι μας έσωσε η σταύρωση;

 

 

3) Αλήθεια ποιες είναι οι ειρηνικές και εύρωστες κοινωνίες; Είναι πράγματι ευτυχισμένοι εκεί; Και η οικονομική ευμάρεια;
Σουηδία, Νορβηγία. γενικά, βόρεια ευρώπη.

 

Αυτοί οι συσχετισμοί είναι επικίνδυνοι, νομίζω. Ο ΙΙ Παγκόσμιος Πόλεμος έγινε από ένα έθνος και ένα ηγέτη οψίμως άθεους ...
Δε φαντάζομαι να αναφέρεσαι στο Χίτλερ, ο οποίος καυχιόταν σε δημόσιες ομιλίες του ότι εξαφάνισε την αθεΐα και επανέφερε το χριστιανισμό στη θέση που του άρμοζε. ε;

(έχει και άλλες χριστιανικές ρήσεις ο ίδιος.)

 

 

Δεν υπάρχει κάποιο θετικό επιχείρημα για την ανυπαρξία του Θεού (π.χ. ο κόσμος δημιουργήθηκε από τύχη κλπ.) που να σε έπεισε; Γιατί αποκλείεις την αλήθεια του Βουδισμού; Και γιατί αποκλείεις την ύπαρξη ενός Ανώτερου Όντος;

Η σύγχρονη φυσική μιλά για το παρόν σύμπαν ως να έχει δημιουργηθεί μαζί με αναρίθμητα άλλα ταυτόχρονα, από «τύχη». Σε κανένα σημείο της ιστορίας του κόσμου, όπως τη γνωρίζουμε μέσω των επιστημών (Φυσική, Γεωλογία, Βιολογία κλπ) δεν απαιτείται οποιαδήποτε θεϊκή παρέμβαση. Ούτε καν φαίνεται να υπάρχει υπόνοια τέτοιας. Δεν είναι αρκετό αυτό; για εμένα είναι.

Το Ανώτερο Ον ποιος το έφτιαξε; Αν αυτο-δημιουργήθηκε, τότε γιατί δεν μπορούσε να αυτό-δημιουργηθεί το σύμπαν μόνο του, και πρέπει να παρεμβληθεί ένα ανώτερο ον;

 

πριν έγραψα «χημικές ουσίες έχουν ταυτοποιηθεί», και ο firefox επιμένει να μου το διόρθωνει σε «τακτοποιηθεί».Δες εδώ, και οπωσδήποτε αυτό.

 

Ποιος καθόρισε τη δράση-αντίδραση; Ποιος καθόρισε τον κόσμο έτσι ώστε να ισχύουν οι αρχές της φυσικής, της βιολογίας, των μαθηματικών;
Γιατί πρέπει να το καθορίσει κάποιος; όταν αφήνεις ένα αντικείμενο, πέφτει κάτω, πάντα. Υπάρχουν σαν τη βαρύτητα, 4 δυνάμεις που κυβερνούν το σύμπαν (βαρύτητας συμπεριλαμβανομένης), οι οποίες έχουν τις παραμέτρους που έχουν στο δικό μας σύμπαν. Στα αναρίθμητα άλλα παράλληλα σύμπαντα της σύγχρονης φυσικής έχουν άλλες, που οδηγούν σε άλλους κόσμους. Τα υπόλοιπα είναι ιστορία (εννοώ το πως φτάσαμε από την αρχική σούπα ενέργειας, στο σημερινό σύμπαν).

 

6) Για τη Σταυρωση, η δική μου θεώρηση είναι ότι ο Χριστός υπέμεινε το μαρτύριο του θανάτου ακριβώς για να δείξει ότι ο θάνατος δεν είναι το τέλος.
Αυτό είναι προσωπική σου εκλογίκευση. Το «πιστεύω», που όπως λες συνοψίζει το χριστιανισμό, λέει για «σωτηρία». Από τι μας έσωσε;
Link to comment
Share on other sites

προσ όσους αναζητούν τη αλήθεια μέσω της λογικής... (είμαι και γω μέσα)

 

τι είναι το φιλί;

 

είναι μέσο έκφραση αγάπης, εκτίμησης, έρωτα, πόθου κτλ

 

μπορείς να τα μετρήσεις αυτά με μηχανήματα;

 

όχι...

 

οπότε το φιλί για την επιστήμη, είναι μια ανταλαγή σάλιου και μικροβίων....

 

είναι όμως;

όλοι ξέρουμε ότι δεν είναι, παρ' όλα αυτά γνωρίζουμε ότι δεν μπορούμε να το αποδείξουμε...

 

θα ήθελα να το σχολιασετε, ιδιαίτερα ο φίλος μου ο απελεύθερος και η συνμαμα αλκυώνη

Και να μη με προσκαλούσες για το συγκεκριμένο μήνυμα εγώ θα απαντούσα. :D

Βασικά είμαι πολύ φαν του συναισθήματος. Το συναίσθημα δεν είναι ένας μαϊντανος άχρηστος. Ουσιαστικά είναι ένας βασικός μηχανισμός επιβίωσης. Τα πιο ευχάριστα συναισθήματα σχετίζονται με μεγαλύτερες πιθανότητες επιβίωσης.

Όταν το έμαθα/διάβασα αυτό (και με περισσότερες λεπτομέρειες από αυτές που παραθέτω), το θεώρησα μ-α-γ-ε-υ-τ-ι-κ-ό !!!

 

Δε θα επεκταθώ γιατί αυτή τη στιγμή δυσκολεύομαι να ανακαλέσω το σύνολο των πληροφοριών των άρθρων που έχουν πέσει στην αντίληψή μου, αλλά το φιλί εκτός από το ρόλο του στη σεξουαλικότητα και την αναπαραγωγή είναι και ένας υπέροχος μηχανισμός ισχυροποίησης του ανοσοποιητικού συστήματος (θα το έλεγα σε -πολύ- ελεύθερη απόδοση... σαν "εμβολιασμός").

 

Αλήθεια, μια και ανέφερα τη σεξουαλικότητα... Αναλογίσου... είναι τυχαία η έντονη ευχαρίστηση κατά τη διάρκεια της ερωτικής πράξης;

 

Είναι τυχαία η ευχαρίστηση κατά την κατανάλωση ζάχαρης;

 

Είναι τυχαία η ευχάριστη γεύση μιας "γνήσιας" και ελεύθερα μεγαλωμένης ντομάτας;

 

Η ευχαρίστηση που επάγεται, έχει ... κάποιο νόημα! Και όσο το ακολουθούμε, έχουμε μεγαλύτερες πιθανότητες να ... ζήσουμε και μάλιστα καλά κι εμείς και οι απόγονοί μας!

 

Γιατί λοιπόν τονίζεται τόσο πολύ από τα θρησκείες... η στέρηση (με τη μορφή τάχα της) "εγκράτειας" ;

Ποιος ο λόγος να μην έρχεται κάποιος σε επαφή π.χ. Τετάρτη και Παρασκευή ... μιας και η νηστεία πρέπει να είναι νηστεία σε ... όλα;

 

Ποιος ο λόγος της νηστείας αλήθεια την Τετάρτη και την Παρασκευή; Έχει συμβολικό χαρακτήρα κτλ κτλ (ναι τα ξέρω). Αλλά μιλάω για την ουσία. Χρειάζεται να λείπει κάτι από το τραπέζι μου για να αναλογιστώ το Πάθος και την Ανάσταση (αν είμαι θρησκευόμενος) ή όποια άλλη θρησκευτική ή ηθική έννοια θέλω (είτε είμαι θρήσκος είτε άθρησκος);

 

 

 

----

 

Και μιας και μιλάμε για ενοχές... ας πω ένα παράδειγμα...

Σε μια από τις φορές που μου έχουν ζητήσει τα παιδιά να πάμε εκκλησία (και δεν τους το αρνούμαι), έχει έρθει η ώρα για το κήρυγμα από άμβωνος. Κάθονται τα πιτσιρίκια κάτω και ακούνε. Εν μέσω λοιπόν παθιασμένου λόγου υπέρ ορθοδοξίας και ενός δριμύτατου "κατηγορώ" (στυλ... που πάμε και κοιτάμε τις διασκεδάσεις και δεν κοιτάμε την ψυχή μας κτλ...) Κι ενώ έχω ψιλοστραβώσει επειδή ο παπάς έχει τσουβαλιάσει το ακροατήριό του ως "αμαρτωλό" κτλ έρχεται ένα κορυφαίο....

 

"Κι εσείς οι μανάδες (για τους μπαμπάδες... ούτε λόγος! :lol:), που τα παιδιά σας γίνονται βάρος, και δεν προσέχετε να τα έχετε κοντά στο θεό και αφήνεστε στις σαρκικές απολαύσεις και δε νηστεύετε, ούτε απέχετε τις μέρες της νηστείας από αυτές τις απολαύσεις που σας κρατάνε δέσμιες και τυχαίνει μετά να πιαστεί παιδί... Πώςςςςς αυτό το παιδί να μη φέρει το αμάρτημα -που έγινε η σύλληψη σε μέρα νηστείας- και μετά να έχει προβλήματα συμπεριφοράς και να είναι έρμαιο του διαβόλου ή τελικά το παιδί να μην αντέχει την αμαρτία των γονιών και να τυλίγεται με το λώρο και να πεθαίνει. Και η γυναίκα να αποβάλει, να χάνει την ψυχή του το παιδί γιατί η μάνα δε μπόρεσε να αρνηθεί στον άντρα τη σαρκική απόλαυση."

 

Εγώ ... να είμαι :shock: :shock: :shock:

Τα παιδιά έτοιμα να βάλουν τα κλάματα και με ρωτάνε ΟΛΑ μαζί... "Μαμάαα, γιατί ο ιερέας σας μαλώνει;;"

 

Πείτε μου... από πού να το πιάσω;;;

Και αναρωτιέμαι στο μεταξύ... στο κοινό, είχε μαμάδες με καρότσια... Στατιστικά όλο και κάποια θα υπήρχε που να έχει τύχει να χάσει το παιδάκι της από κάποια αυτόματη αποβολή... ΩΩΩ της φρίκης... ύψιστη ενοχή!!

 

Σήμα για ... ακατάλληλο περιεχόμενο για ανηλίκους... δεν είδα πουθενά!! :evil:

 

Και στο μεταξύ... ακούω στο τέλος τα σχόλια του κόσμου ... διαφόρων ηλικιών...

"τι καλός που είναι ο παπάς μας! Μας μαλώνει. Έχει δίκιο, είμαστε αμαρτωλοί. Ευτυχώς που μας τα λέει. Τς τς τς... αχχχ Μας τα λέει λίγο απότομα, αλλά έχει δίκιο!"

 

 

Και αναρωτιέμαι... Τέτοια στραβομάρα ο κόσμος;;;

Και ναι, είχε ακροατήριο όλων των ηλικιών και κοινωνικών τάξεων.

Και πού να τολμήσω ξανά να πάω εκεί; Και άντε να εξηγήσω τα ανεξήγητα... Εκείνη η μέρα μου στοίχισε... 1+ ώρα εκκλησιασμού ... και 3+ ώρες επεξηγήσεων και διορθώσεων των αδιόρθωτων!! :evil: :evil: :evil:

 

 

 

Υ.Γ. Απελεύθερε... εσύ μη σχολιάσεις!! Δε μιλάει για τους μπαμπάδες!! Για όλα φταίνε ΜΟΝΟ οι μαμάδες!! :P:lol: (Άντε... καλά... αν θες.... σχολίασε ... ελεύθερα! :lol: )

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Δίκαιο έχει. Αφού είστε αμαρτωλές. Εκείνο το μήλο ακόμα το πληρώνουμε!

Ούτε το ΔΝΤ τόσες δόσεις ρε φίλε!! ώχουυυυυ :lol: :lol: :lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Απελεύθερε... βάζε κι εσύ ένα σηματάκι για καταλληλότητα. Δηλαδή πρωί πρωί... μου έπεσε λίγο βαρύ! Το φυστικάκι το άλλο βράδυ βαρυστομάχιασε με το προηγούμενο άρθρο.

 

Βάλ' τα κι εσύ μεταξύ 2-4 το μεσημέρι. Να έχουμε προλάβει να φάμε βρε παιδί. Και μια ένδειξη... "αν είστε έγκυος ή βρίσκεστε σε ηλικία κατάλληλη για έμφραγμα ΜΗΝ το διαβάσετε".:cry:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εμένα με άφηνε....Το λέω και δεν με πίστευει κανείς!

 

σε πιστέυω εγώ....

 

Όχι μόνο δεν με άφηνε να πάω στην συγκεκριμένη βόλτα αλλά ήρθε και στο σχολείο να τα πει της δασκάλας που «βάζει τα μωρά να εξομολογηθούν» και «που τα πάει να ακούνε μικρά παιδάκια για σατανάδες και πονηρά πνεύματα»

 

Εγώ τότε ήθελα, και παραήθελα, αλλά αυτή τίποτα… τι και αν ήταν φρέσκια χήρα, τι και αν η δασκάλα της είχε σταθεί, τι και αν ήταν ξένη και δακτυλοδεικτούμενη, εκεί, τίποτα. «δεν θα πας πουθενά». Και κλάμα η κυρία…. (εγώ) κορόμηλο το δάκρυ…. Θυμάμαι της έλεγα, δεν πειράζει, δεν θα στεναχωρηθώ, άφησε με, θα πω στον παπά που κλέβω και τρώω τα δαμάσκηνα της Διαμαντούλας το καλοκαίρι, πιάνει, δεν πιάνει?

Επιτέλους βρήκα έναν άνθρωπο με κοινά παιδικά βιώματα!:lol:

Φαντάου ότι εμένα με βάπτισαν τελευταία στιγμή, ήμουν ολόκληρο παιδί για να πάω σχολείο. Τότε τα αβάπτιστα δεν τα δέχονταν στο σχολείο...

 

Θυμάμαι που στην Τετάρτη δημοτικού είχε έρθει ένα κύριος της Εκκλησίας και πουλούσε ένα θρησκευτικό περιοδικό. Ολα τα παιδάκια πήραν, εμένα η μαμά μου ήταν αρνητική...

Πάντως επειδή αποτελούσα μειοψηφία ένα προβληματάκι το είχα. Τα παιδιά στις μικρές ηλικίες ειδικά, θέλουν να κάνουν το ίδιο πράγμα.

 

Εμένα με ενδιαφέρει πολύ το παιδί μου να μη νιώθει περιθωριοποιημένο, όπως ένιωσα εγω εξαιτίας των πεποιθήσεων των γονιών μου. Μέχρι και τιμωρία με είχε βάλει ο δάσκαλος επειδή στην προσευχή καθόμουν...Εγω απλως δεν γνώριζα ότι πρέπει να μείνω όρθια!:rolleyes:

 

Την κόρη μου δεν θα την άφηνα να πάει κατηχητικό πχ και θα της εξηγούσα το γιατί, αλλά το περιοδικό θα το αγόραζα. Παν μέτρον άριστον! Σε αυτη την κοινωνία ζούμε, κι αν θέλουμε εμεις να είμαστε ανατρεπτικοί, δεν σημαίνει ότι και τα παιδιά μας θέλουν. Οπως και για το θέμα της Θρησκείας θα αποφασίσουν μόνα τους αργότερα...:wink:

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Από τι μας έσωσε ο συγκεκριμένος θάνατος (του χριστού), ΑΚΡΙΒΩΣ;

 

Κι εγώ αυτή τη απορία έχω...

Τον πρόδωσε και ο φίλος του ο Ιούδας, τον παράτησαν και οι πιστοί μαθητές του στις δύσκολες ώρες στο όρος των Ελαιών.

 

Ο Σπάρτακος που είχε σταυρωθεί μερικά χρόνια πριν δεν είχε την αντιμετώπιση αυτη από τους συντρόφους του, σύμφωνα με την ιστορία.

Ο Χριστός δεν ήξερε να διαλέγει φίλους κατ εμέ...

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μα ακριβώς το ίδιο Daphne,

Επειδή μάλιστα μετέφερα αυτά που άκουγα στο σπίτι στο σχολείο (όχι δεν πάμε στον παράδεισο, μας θάβουν μέσα στο χώμα και από εμάς μεγαλώνουν λουλουδάκια) με κοιτούσαν σαν τέρας…

Για την αποφυγή περιθωριοποίησης στην κοινωνία που ζω, και τα βάφτισα, και αφήνω την μεγάλη που πάει παιδικό να λέει προσευχούλα, και δεν δίνω καμία απολύτως κατεύθυνση με λόγια, σχόλια κτλ…

Και επειδή είμαι αυτής της νοοτροπίας, καμία επιρροή και μεγαλώνοντας που θα μάθουν να κρίνουν θα αποφασίσουν, δεν θα τα έστελνα φυσικά να τα κατηχήσει κάποιος άλλος…

Alcy, …. Τι εμπειρία ! …ποτέ δεν πάμε να ακούσουμε κάτι στο οποίο δεν μας επιτρέπεται ο αντίλογος… πως το άντεξες? τι παπάς ήταν αυτός? Όλοι τέτοια εγκληματικά λένε?

αλήθεια πως είναι το τελετουργικό? Δεν μπορείς απλά να σηκωθείς να φύγεις? Τα μικρά σου μετά από αυτό ζήτησαν ξανά να πάνε στην εκκλησία?

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μα ακριβώς το ίδιο Daphne,

 

Επειδή μάλιστα μετέφερα αυτά που άκουγα στο σπίτι στο σχολείο (όχι δεν πάμε στον παράδεισο, μας θάβουν μέσα στο χώμα και από εμάς μεγαλώνουν λουλουδάκια) με κοιτούσαν σαν τέρας…

 

Για την αποφυγή περιθωριοποίησης στην κοινωνία που ζω, και τα βάφτισα, και αφήνω την μεγάλη που πάει παιδικό να λέει προσευχούλα, και δεν δίνω καμία απολύτως κατεύθυνση με λόγια, σχόλια κτλ…

 

Και επειδή είμαι αυτής της νοοτροπίας, καμία επιρροή και μεγαλώνοντας που θα μάθουν να κρίνουν θα αποφασίσουν, δεν θα τα έστελνα φυσικά να τα κατηχήσει κάποιος άλλος…

 

Εγω δεν τη βάπτισα, δεν θα το άντεχα να πληρώσω τους παπάδες...Ομως έχει νονά που την αγαπάει και της φέρνει λαμπάδα και αυγό το Πάσχα.

Στα υπόλοιπα συμφωνώ μαζί σου.

Επίσης να προσθέσω ότι το να είναι κάποιος άθεος δεν τον καθιστά ανώτερο ή κατώτερο κτλ, όπως και το αντίθετο.

Εγω έγινα επειδή ήταν οι γονείς μου.

H θρησκευτική πίστη, αν πρόκειται ν' ανθίσει, πρέπει να φυτευτεί και να ριζώσει στην παιδική ηλικία. "Η δυνατότητα για πίστη είναι ισχυρότερη στην παιδική ηλικία. Για αυτό και οι θρησκείες καταβάλλουν μεγάλη προσπάθεια, πρίν από οτιδήποτε άλλο, στο να περιλάβουν στην κυριότητά τους αυτές τις τρυφερές ηλικίες.". Τάδε έφη Σοπενάουερ κι η δική μου περίπτωση το επιβεβαιώνει.

 

Και ο Χίτλερ και ο Στάλιν που υπήρξαν άθεοι δεν ήταν καλύτεροι από άλλους θρήσκους ηγέτες...

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites

.......... Οπως και για το θέμα της Θρησκείας θα αποφασίσουν μόνα τους αργότερα...:wink:

Πως θα αποφασισει μονη της, πως θα επιλεξει κατι που δεν γνωριζει?

Aπο που θα διδαχθει τον χριστιανισμο ωστε να μπορεσει να επιλεξει?

Απο εσενα Δαφνη φανταζομαι οχι γιατι δηλωνεις αθεη.

 

Απο το σχολειο ,ετσι οπως διδασκονται τα θρησκευτικα?

Απο τους καθηγητες που εαν βρεθει και κανενας καλος χριστιανος θα κατηγορηθει οτι προσηλυτιζει κιολας? Που Θα γινει επανασταση απο το συλλογο γονεων γιατι διδασκει τη θρησκεια του Μεσαιωνα?

 

Απο την ακρως υλιστικη κοινωνια μας? Που υπαρχει κριση αξιων και μεγαλη συγχηση?

Που εχει ισοπεδωσει τα παντα ? Που δεν υπαρχει πουθενα αξιοκρατια?

 

Που Μας ειχαν στρεψει ολα τα χρονια στον καταναλωτισμο με το βομβαρδισμο των δανειων, καρτων , που μας ειχαν δημιουργησει τη ψευδαισθηση του ευκολου χρηματος και τωρα παλι μας στρεφουν στη δουλεια , χωρις να προλαβαινουμε να σηκωσουμε κεφαλι , για να ξεχρεωσουμε?

Και Αφου μας εμαθαν στη ψευτικη ευημερια , στο ΄΄ευκολο χρημα΄΄, τωρα μας εκπαιδευουν δουλους-κινεζους και μας ξεζουμιζουν και μας οδηγουν στη καταθλιψη και στις αυτοκτονιες?

Που οι αυτοκτονιες και οι θανατοι απο ελλειψη περιθαλψης ειναι μετρησιμα στοιχεια μειωσης εξοδων του κρατους και βελτιωσης της οικονομιας?

Απο ποια κοινωνια που παιζονται οι ζωες μας και η τυχη ενος λαου σε στοιχηματα?

 

Ενας απο τους στοχους της πολιτικης που εφαρμοζεται χρονια και γινεται πολυ σταδιακα ειναι η απομακρυνση ενος λαου απο την θρησκεια γιατι ετσι αποδυναμωνεται ο λαος. Δυστυχως εχουμε γινει θυματα της προπαγανδας τους.

Δειτε τι ειχε πει ο Κισσινγκερ , και το παρουσιαζω μεσα απο το Λαζοπουλο (που δηλωνει μαλλον αριστερος) για να μην παρεξηγηθω και μου βαλετε τη ταμπελα της ΄΄ακροδεξιας΄΄

(ακομα και να ειναι ψεμματα , αυτο παντως εφαρμοζεται σε εμας τα τελευταια χρονια.)

Συγνωμη που ξεφυγα λιγο!!!

 

 

Απο αυτη τη κοινωνια περιμενουμε τα παιδια μας να γνωρισουν τον Χριστιανισμο και τη θρησκεια, ωστε να μπορουν να επιλεξουν? Μαλλον κοροιδευουμε τον εαυτο μας. Και οσοι ειναι αθεοι, και υποστηριζουν κατι τετοιο, κρυβονται πισω απο το δαχτυλο τους . . Γιατι μαλλον συνειδητα επιλεγουν και απαγορευουν εμμεσα να γνωρισει το παιδι τους τη θρησκεια.

 

Ενα παραδειγμα φιλης μου.

Εψαχνε δυο χρονια για ιδιωτικο σχολειο για τα παιδια της. Δεν ειχε αναγκη χρηματων, ωστε να περιοριζεται στις επιλογες.

 

Αποφασισε Ελληνικη Παιδεια για τον εξης λογο.

΄΄Θα δωσω στα παιδια μου την ευκαιρεια να γνωρισουν τον Χριστιανισμο, να καλλιεργησουν τις αρετες, να παρουν εφοδια πνευματικα

Γιατι η ζωη μας δεν ειναι παραδειγμα χριστιανου , ωστε τα παιδια μου να γνωρισουν απο εμας τον χριστιανισμο και δεν θελω κατι που μου εμαθαν οι γονεις μας να το στερησω εγω εμμεσα , απο τα παιδια μου.

Οταν μεγαλωσουν θα μπορουν να επιλεξουν γιατι θα εχουν γνωρισει και τις δυο πλευρες΄΄

 

 

Δεν γραφω κατι αλλο. Συγνωμη εαν σας κουρασα.

Ευχομαι σε ολες τις κοπελες Καλο Πασχα , Καλες διακοπες

 

Υ.Γ. Δαφνη δεν τα γραφω αυτα για να ερθουμε σε αντιπαραθεση, η να σε θιξω , αλλα μου δοθηκε η ευκαιρεια απο μια φραση σου να εκφρασω και αυτη την αποψη που ηθελα πολλες ημερες να τη γραψω.

Link to comment
Share on other sites

Πως θα αποφασισει μονη της, πως θα επιλεξει κατι που δεν γνωριζει?

Αμα θέλει θα το γνωρίσει, όπως το γνώρισα εγω, διαβάζοντας τη Βίβλο. Ηδη έχει μάθει αρκετά στο σχολείο.

Αυτό γράφω και παραπάνω. Οτι δεν θέλω να απαγορευσω, αλλά και να κάνω το παιδί μου να νιωθει περιθωριοποιημένο σε μια κοινωνία που η συντριπτική πλειοψηφία λειτουργεί διαφορετικά.

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πως θα αποφασισει μονη της, πως θα επιλεξει κατι που δεν γνωριζει?

Aπο που θα διδαχθει τον χρισταινισμο ωστε να μπορεσει να επιλεξει?

Απο εσενα φανταζομαι οχι γιατι δηλωνεις αθεη.

Απο το σχολειο περιμενεις,ετσι οπως διδασκονται τα θρησκευτικα,

απο τους καθηγητες που ενα βρεθει και κνανας καλος χριστιανος θα κατηγορηθει οτι προσηλυτιζει κιολας,

 

 

Απο αυτη τη κοινωνια περιμενουμε τα παιδια μας να γνωρισουν τον Χριστιανισμο και τη θρησκεια, ωστε να μπορουν να επιλεξουν?

 

 

Οταν μεγαλωσουν θα μπορουν να επιλεξουν γιατι θα εχουν γνωρισει και τις δυο πλευρες΄΄

 

Καταρχήν δεν υπάρχουν μόνο 2 πλευρές. Υπάρχουν δεκάδες πλευρές για να μην πω και παραπάνω. Οπότε από που κι ως που το σχολείο να διδάσκει μόνο τον Χριστιανισμό...

Επίσης το θρησκευτικό αίσθημα ή μη του καθενός, είναι εντελώς προσωπική υπόθεση. Αν αργότερα τα παιδιά μας έχουν την ανάγκη να πιστεύουν σε μία ανώτερη δύναμη, τότε θα ψάξουν μόνα τους να βρουν πως θα θέλουν να εκφράσουν (ή και όχι) την πίστη τους σε αυτή την ανώτερη δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

1) Ο Χίτλερ, ήταν χριστιανός. Μαζί με τους γκέι, & τους Εβραίους, τους ανάπηρους κλπ, καταδίωξε και τους άθεους. Υπάρχουν ντοκουμέντα που υπερηφανεύεται για το χριστιανισμό του (στο βιβλίο «Ο Αγών μου», αλλά και σε δημόσιες ομιλίες του), και ότι εξαφάνισε τον αθεϊσμό, αν και δεν ήταν κεντρικής σημασίας στα έργα του. Ο Στάλιν ήταν άθεος, αλλά στο βάθρο των παλαβών της ιστορίας πρόλαβε και ανέβηκε ο Χίτλερ.

 

2) Υπάρχει διαφορά «γνωριμίας» και «δογματισμού».

Δίνετε την αίσθηση ότι ασυνείδητα φοβάστε ότι όταν μεγαλώσει και σκέφτεται δεν θα μπορέσετε να το πείσετε για τις δοξασίες σας. Δικαίως. Πόσοι έχετε διαβάσει την αγία γραφή; Ρωτώ αυτούς που πιστεύουν, γιατί μεταξύ αθέων/άθρησκων/ντειστών κλπ, τα ποσοστά είναι πολύ μεγάλα. Η αγία γραφή (διαβασμένη από την αρχή, τη γένεση, μέχρι το τέλος, την αποκάλυψη) φέρεται να είναι ο συνηθέστερος λόγος (σε ποσοστά 50%+) που κάποιος εγκαταλείπει το χριστιανισμό για την αθεΐα. Αν δεν την έχετε διαβάσει να τη διαβάσετε ..οπωσδήποτε. Το αρχικό κείμενο, μεταφρασμένο, αλλά να έχετε δίπλα και το αρχαίο για να παρατηρείτε τις μεταφραστικές ακροβασίες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...