Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι (δεν) λέτε στα παιδιά σας για το Θεό;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 821
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είναι μικρή η δική σου... Εμείς περάσαμε από το θεό-μπει-μπλέιντ. Τώρα πήραμε αναβάθμιση!

 

Από το σχολείο μου ήρθε η εξής ιστορία (ανασκευασμένη, ανατυπωμένη, ξαναγραμμένη, κτλ κτλ από τη μνήμη των παιδιών): Ο Χριστός... εε... κουβαλησε ένα σταυρό και κουράστηκε και κάποιος τότε τον σταμάτησε για να του χώσει το στέμα πιο μέσα και μάτωσε και έπειτα οι στάλες που έπεσαν έγιναν παπαρούνες. Και είχε και δύο κλέφτες κοντά, έναν καλό κι έναν κακό. Και μετά ο Μ...(φίλος τους)... έβαλε τρία γκολ αλλά ήταν άδικο γιατί εμείς βάλαμε 4 και δεν παραδέχονταν ότι κερδίσαμε, αφού εμείς είμαστε νικητές!

 

Ξέρεις τι τράβηξα για να το ξεμπλέξω αυτό το πράγμα;;

Άσε που αν το άκουγε η γιαγιά τους θα ήταν ... κάπως έτσι: :twisted:

Αν ήταν ο θείος τους, θα ήταν κάπως έτσι: :?:evil:

Αν ήταν η άλλη γιαγιά θα ήταν ... έτσι: :lol:

Ο δε μπαμπάς τους ήταν ... έτσι: :cool::lol:

Κι εγώ... ήμουν :?::shock::!::shock: (κι άντε να ξεμπλέξεις το κουβάρι!!)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ρε παιδια, εφτα και τεσσαρων χρονων,δεν σκεφτονται τι ευχαριστει τον Θεο...ισως επειδη προς το παρον στο σπιτι σημασια εχει τι ευχαριστει εμενα χαχαχαχαχ.

χαχαχαχαχαχα :lol: :lol: :lol:

Οι μικροί ινδιάνοι έχουν κι αυτοί τον αρχηγό στη φυλή τους!! :lol: :lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβες, εμενα την πηρε ο πατερας μου σημερα, να την κοινωνησει.. ('αντιχριστη, δεν πας το παιδι να μεταλαβει, ετσι σε μαθαμε εμεις, ουυυυυ ουυυυυυυ 666' κλπ κλπ)

 

 

σε πληροφορω, πορωθηκε η μικρη... γουσταρε τρελα!!! την εκκλησια, τον παπα, που προσκυνησε, που κοινωνησε, ολο το πακετακι..

 

κ να σου πω κατι....

χαιρομαι που της αρεσει.... κ πολυ πιθανο να μου ζητησει Η ΙΔΙΑ να ξαναπαει....

 

και να μαθει περισσοτερα...

 

και θα μαθει περισσοτερα... επειδη ΤΟ ΖΗΤΗΣΕ..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχαν ζητήσει να πάνε εκκλησία, επειδή έτυχε να το δουν στο μικρό σπίτι στο λιβάδι. Και με ρώτησαν γιατί μαζεύονται όλοι αυτοί εκεί κτλ κτλ Τους εξήγησα. Με ρώτησαν αν μπορούμε να πάμε. Φυσικά τα πήγα. Τους άρεσε. Επί ένα μήνα κάθε Κυριακή κάναμε αυτή τη δουλειά. Στο μεταξύ με ρωτούσαν γιατί το ένα, γιατί το άλλο και εντάξει... η ανατροφή μου με βοηθούσε να εξηγώ τι συμβόλιζε το καθένα και με λεπτομέρειες. Έπαιζαν στην αυλή, έπαιρναν αντίδωρο. Για να κοινωνήσουν όμως... ούτε με σφαίρες! Πρώτα μου έκαναν συμφωνία πως δε θα κοινωνούσαν και μετά με τραβολόγαγαν για να παμε. Αφού πέρασε κάτι πάνω από μήνας... βαρέθηκαν. Διαμαρτυρήθηκαν που δεν καταλάβαιναν τι λέει ο παπάς.

 

Ότι ζητάνε δίνω. Εκεί όμως μου δημιουργήθηκε η απορία. Πόσο δίνω; Δίνω τους συμβολισμούς σκέτους; Δίνω συμβολισμούς και πώς ξεκίνησε η ανάγκη για αυτούς; Δίνω έναν τόνο κριτικής σκέψης ή το αφήνω σαν... αιθέριο "παραμύθι" σε όλο του το μεγαλείο;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο ειναι το πιο σημαντικο νομιζω....να δινουμε τα ερεθισματα και να ανακαλυπτουν μονα τους. Οποτε νιωθουν αυτα ετοιμα.

Εγω δεν τους μιλαω σχεδον ποτε για τον Θεο παρα μονο οταν με ρωτανε.....και τι δεν εχω ακουσει......

Εχωακουσει οτι δεν υπαρχει ο Θεος και λεω βλακειες....

Εχω ακουσει οτι ο Θεος τους υποσχεθηκε οτι θα πανε Τζαμπο.....

Εχω ακουσει οτι ο Θεος Διας κοροιδεψε τους υπολοιπους Θεους και εμεινς μονος του τελικα για αυτο ειναι και μοναδικος.....

Εχω ακουσει οτι ο Θεος ειναι ο καλυτερος του κοσμου.....

 

....δεν απαντω....χαμογελω στα ΄κουφά ΄ και δεν τους απαντω τιποτα.....και με ρωτανε γιατι γελας? Γιατι ο θεος μας χαρισε τη ζωη για να ειμαστε χαρουμενοι.....ετσι απλα....

Link to comment
Share on other sites

Εκκλησια συστηματικα δεν τα παω....αν τυχει. ποτε δεν εχουν κοινωνησει και ποτε δεν κανουμε προσευχες στ αρχαια η στην κααθαρευουσα.....

Προσπαθω νατους εξηγησω οτι αυτο ειναι ενα τελετουργικο απλως που αρεσει σε καποιους ανθρωπους.....αλλα υπαρχουν και πολλα αλλα τελετουργικα σε αλλες χωρες.

Οταν θελουν ομως κατι πολυ τους λεω κλεισε τα ματια σου και ζητησε το απο τον Θεο.....Εκεινος ακουει παντα οποιον του μιλαει.....

Link to comment
Share on other sites

fistikaki

Την ίδια απάντηση πήραμε και από τον φυσικό μας στο πανεπιστήμιο όταν στις εξετάσεις τον ρωτήσαμε αν τον ήλιο θα πρέπει να τον τοποθετήσουμε στο κέντρο ή την εστία της έλλειψης (=της ελλειπτικής τροχιάς της γης)!

:lol:

 

Σα να αισθάνομαι την ιστορία να επαναλαμβάνεται... Και πάλι νιώθω το ίδιο αδιάβαστη!! :lol:

 

Και καλά... τον ήλιο έμαθα πού να τον βάζω (κι ας μην είμαι αστροφυσικός σαν εκείνον). Στα άλλα όμως... .... τι να κάνω οεοοοο ;;; :lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι στα παραπάνω μηνύματα κάπου συγχέεται η ψυχιατρική με την ψυχολογία. ψυχιατρική είναι ιατρική ειδικότητα, εφόσον κάποιος έχει σπουδάσει ιατρική, από θετική κατεύθυνση/δέσμη.

Ψυχολογία είναι άλλο πανεπιστήμιο κ είναι θεωρητική ειδικότητα, και μάλιστα στο Πανεπιστήμιο Αθηνών είναι στην ίδια σχολή με την θεολογία (Φιλοσοφική Σχολή). Πιθανότατα εννοούν ότι έκαναν μεταπτυχιακό σε κάτι σχετικό με ψυχολογία (ποιμαντική ψυχολογία, ας πούμε).

Αυτό δεν αποκλείει κάποιος ψυχίατρος να τα παράτησε και να έγινε ιερέας, αλλά ιερέας που να έγινε μετά ψυχίατρος ακολουθώντας 7-8 χρόνια σπουδών, δεν μου φαίνεται πιθανόν.

 

Λαίδα, και αυτά που λες στη συνέχεια είναι ισχυρισμοί, εφόσον δεν παραθέτεις αντικειμενικά στοιχεία που να το τεκμηριώνουν.

(κάπου είδα μια αναφορά στο σωματίδιο του θεού, υποθέτω, η λειτουργία του δεν έχει καμία σχέση με το όνομα που του έχει δοθεί)

 

έχω πει πόσο μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι όταν πετάγεται κάποιος πιστός και προκειμένου να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα πετά ένα ελιτίστικο «δεν είναι όλοι δεκτικοί στο μήνυμα του ευαγγελίου». Αν είναι να προσβάλλουμε αυτούς που έχουν διαφορετική άποψη με υπόνοιες για ηλιθιότητα, ξέρουμε και εμείς ατάκες για ανθρώπους που πιστεύουν σε φίδια και γαϊδάρους που ομιλούν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ όπως έχω πει τα μεγαλώνω όπως θα τα μεγάλωνε μια χριστιανή που σέβεται τον εαυτό της...

με εκκλησιασμό, κατηχητικό (είμαι και κατηχήτριά τους τρομάρα μου), προσευχή κτλ... και δεν έχω καθόλου τύψεις που του λέω πιθανόν ψέματα...

"ευγνομωνώ" το θεό γιατί με βγάζει από δύσκολες στιγμές και με βοηθάει να εξηγώ ένοιες όπως ο θάνατος....

εμένα η πίστημου (όσο την είχα) με βοήθησε πολύ και μονο θετικες αναμνησεις εχω από την "εν χριστω" διαπαιδαγωγηση μου....

θέλω τα παιδια μου να έχουν κι αυτα το λιμάνι της πίστης... και της παρηγοριας που αυτη προσφερει στις δυσκολες στιγμες

Link to comment
Share on other sites

hello

 

ο Θεός είναι ένα πάντα επίκαιρο θέμα συζήτησης....

 

έχει την δύναμη να ενώνει πληθώρα διαφορειτκών ανθρώπων (πιστούς, απιστους, gay, καλόγριες, νταλιγκέρηδες κτλ) στο ίδιο φόρουμ

 

βοηθάει στην ανταλλαγή απόψεων

 

παθιάζει, γαληνεύει, καθοδηγεί, αποπροσανατολίζει, θυμώνει, τα κάνει όλα

 

μετά από χιλιάδες χρόνια, δεν το βαριέται κανείς, ακόμη και οι πιο cool, σε κάποια φάση την πατάνε την μπανανόφλουδα και πιάνουν τον ευατό τους να σχολιάζουν εδάφια

 

και μετά από όλα αυτά, κανείς δεν έχει μάθει ακόμη ποιος και τι είναι!

 

πολuuuuύ δυνατό marketing:D

 

μικρομάνα το μόνο post που θυμάμαι μετά από .... δεν ξέρω πόσα.... ωραίος τρόπος, εκφραστικός & το δε ποιντ

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

θέλω τα παιδια μου να έχουν κι αυτα το λιμάνι της πίστης... και της παρηγοριας που αυτη προσφερει στις δυσκολες στιγμες

 

 

αυτο

 

 

κ πολυ θα ηθελα να το παιξω μαγκας, κ ανατρεπτικη κ μεταμοντερνα ξερω γω..

 

αλλα εχει τυχει να παω να χασω το παιδι μου κανα δυο φορες, κ στην απελπισια μου φωναζα ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ...

 

οποτε,

 

αφου εγω ζητησα λιμανι, απο που κι ως που να το στερησω στο παιδι μου..

 

ας υπαρχει...

 

διακριτικα, καπου στο παρασκηνιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατσε απελευθερος γιατι εχασα τον ειρμο μου με τα παιδια....μα την αποψη μου βρε λεω, τι να παραθεσω ? τη Θεια φωτιση? χαχαχαχα.

 

Δεν προσπαθω με λογικα επιχειρηματα να σε πεισω οτι υπαρχει Θεος, να εξηγουμαστε.Προσπαθω με λογικα επιχειρηματα να διαφωνησω με την αποψη σου η σας οτι δεν υπαρχει.

 

Για εμενα ολα αυτα τα θεματα δεν εξηγουνται λογικα.....και βλεπεις οτι οντως φτανουμε σε σημεια που ειναι ο λογος μου εναντια στον δικο σου ας πουμε η καπως ετσι.

 

Καλα κανεις και ψαχνεσαι και ολοι μας μακαρι να ψαχναμε το καθε τι.....αλλα να ειμαστε δεκτικοι οταν κατι δεν αποδεικνυεται ολοφανερα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο

 

 

κ πολυ θα ηθελα να το παιξω μαγκας, κ ανατρεπτικη κ μεταμοντερνα ξερω γω..

 

αλλα εχει τυχει να παω να χασω το παιδι μου κανα δυο φορες, κ στην απελπισια μου φωναζα ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ...

 

οποτε,

 

αφου εγω ζητησα λιμανι, απο που κι ως που να το στερησω στο παιδι μου..

 

ας υπαρχει...

 

διακριτικα, καπου στο παρασκηνιο

:)..αυτο ακριβως!!!!!
Link to comment
Share on other sites

 

και μετά από όλα αυτά, κανείς δεν έχει μάθει ακόμη ποιος και τι ειναι

εσυ μπορει να μην εχεις μαθει αλλα εγω ξερω :D......απλα αυτο που ξερω εγω δεν το δεχεσαι.

Σεβαστο......

ειναι προσωπικη σου εκτιμηση ομως οπως ειναι και η δικη μου.

Αυτο που εσυ λες μαρκετινγκ εγω το λεω μεγαλειο.....

 

Δεν ειναι δυνατον οσοι δεν πιστευετε να απαιτειτε να καταρριψετε την πιστη του αλλου......

 

Αφου εχουμε διαφορετικη λογικη, διαφορετικες αναγκες πως θα δεις εσυ με τα ΄ματια ΄ μου και πως εγω με Τα δικα σου?

Link to comment
Share on other sites

Λαίδα, δεν το έλεγε για σένα..

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ψέμα, απλώς θα έχετε ζήσει μια ζωή με αυτοπεριορισμούς στερήσεις και ενοχές. Μην σας πω τι θα πάθετε έτσι και είναι κανένας θεός ινδουιστών. κάθε φορά που πηγαίνετε στην εκκλησία θα τσαντίζεται περισσότερο. (ο άθεος κρατά ίσες αποστάσεις από όλους :) )

Link to comment
Share on other sites

... και δεν έχω καθόλου τύψεις που του λέω πιθανόν ψέματα...

...

 

Με βοηθάς λίγο σε αυτό; Τι εννοείς;

Πώς συνάδει το "πιθανόν ψέμματα" με τις "απόλυτες αλήθειες" και τις "αποκαλύψεις" του θεού; Ειλικρινά μπερδεύτηκα...

 

(Κάτι έχασα από τον ειρμό σου... help)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λαίδα, δεν το έλεγε για σένα..

 

??? Ποιο??:lol::lol:

Κανω ενα διαλλειματακι γιατι τα ψιλοεχασα!!!!

 

( προσπαθω να μιλαω με σεβασμο σον οποιοδηποτε γιατι εχω καλη προθεση και διαθεση συνομιλας....αν κατι δεν βγαινει σωστα, ειναι λογω ωρας :cool: )

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...