Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Καλησπέρα και απο εμένα,

το κορίτσι μου είναι 5,5 μηνών η παιδιατρος μας ειπε εαν θέλουμε να εισαγουμε το ριζάλευρο. Θηλάζω αποκλειστικα και αναρωτιέμαι αν πρεπει να το κάνω τώρα ή όταν γίνει ακριβώς 6 μηνών. Απο την άλλη εδώ και ένα μήνα τα γεύματα της έχουν αυξηθεί απο 5 σε 8. Τρώει ανα δυο ώρες. Ποτέ τη νύχτα γιατι κοιμάται 10- 7. Μήπως τελικά πρέπει να φει στέρεη τρόφή ή είναι ασχετη η αύξησξ των γευμάτων?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Βασικά το ρυζάλευρο είναι εντελώς άχρηστη τροφή. Δεν προσφέρει απολύτως τίποτα. Καλύτερα να περιμένεις να γίνει 6 μηνών και να αρχίσεις με λαχανικά ή φρούτα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είπα για μια φορά να ακούσω τον γιατρό μας και πριν λίγες μέρες ξεκινήσαμε με κρέμα βανίλια. Πήρα μια του εμπορίου και ανέφερα στον γιατρό μας ότι περιέχει γάλα (σημειωση: από τον Μάιο έχω κοψει από τη διατροφή μου ο,τιδήποτε αγελαδινό, μιας και εμφανίστηκαν στα κακάκια του μικρού μου λίγες τριχούλες αιματάκι), εντάξει μου είπε ξεκινήστε και βλέπουμε. Τον άκουσα, αλλά είχα την αίσθηση ότι δεν πάμε καλά, ο μικρός είχε πολλά αέρια, σφιγγόταν και να εχθές το βράδυ αίμα πάλι στην πάνα. Οπως καταλαβαίνετε είμαι να σκάσω, έδωσα την πάνα για καλλιέργεια, για καλό και για κακό. Πήγα σήμερα και πήρα βιολογικό ρυζάλευρο της holle, να του δώσω με δικό μου γάλα. Εχω μπερδευτεί όμως, γιατί διαβάζω διάφορα εδώ στο φορουμ και είναι διασπαρμένα σε διαφορα thread. Η απορία μου είναι η εξής: απ' ό,τι κατάλαβα, το ρυζάλευρο δε θεωρείται απαραίτητο γεύμα και είναι προτιμότερη η φρουτόκρεμα. Πότε να τη δώσω τη φρουτόκρεμα? Το απόγευμα? Αντί για το ρυζάλευρο? Ο γιατρός μου είχε πει να δίνω το απόγευμα την κρεμα βανίλια (που θα την κόψω και σκέφτομαι να αντικαταστήσω με ρυζάλευρο) και μετά από 10 μέρες να ξεκινήσω φρουτόκρεμα το πρωί. Και 10 μερες μετά να ξεκινήσω σούπες. Αν δίνω το απόγευμα τη φρουτόκρεμα, τι θα του δίνω το πρωί? Πώς προτείνετε να αντικαταστήσω τα τρία γεύματα?

Αχ, κάτι ήξερα και καθυστερούσα την κρέμα βανίλια (ξεκινήσαμε να τρώμε από 21 Σεπτεμβριου και έχουμε φτάσει να τρώμε μόλις 100ml, όχι 150-200 που μου έλεγε ο γιατρός)...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλα συγγνωμη, το παιδι εχει αλλεργια στα αγελαδινα κ ο ιατρος του εδωσε κρεμα με γαλα? μα ποση ανευθυνοτητα πια?Και καλα δεν ηξερε απο αλλεργιες (οπως η πλειοψηφια των παιδιατρων), δε σκεφτηκε οτι μπορει να ειναι κ εγκληματικο? Μερικοι αλλεργιολογικοι κανουν εισαγωγη στο νοσοκομειο για να δωσουν αγελαδινο σε παιδια με διαγνωσμενη αλλεργια για να προλαβουν τυχων αντιδρασεις... Και αν ηθελε να δοκιμασει αν του περασε, δε θα ηταν καλυτερα να φας εσυ γαλακτοκομικο κ να εβλεπες ανιδραση? Τι νοημα εχει η δικη σου αποχη αν τρωει το ιδιο το παιδι?

Επισης πρωτα σας ξεκινησε τη κρεμα βανιλια κ μετα τη φρουτοκρεμα? Θεωρησε πιο απαιραιτητα τα χημικα συστατικα κ τα συντηρητικα της κρεμας κ τη ζαχαρη παρα τα φρουτα? Προσωπικα ουτε στο μεγαλο μου παιδι, ουτε τωρα στο μωρο θα δωσω κρεμα, δεν βρισκω τον λογο (ασε που ειναι κ ζουμπουρλα κ τα δυο τους). μπορεις να δινεις 2 φορες τη μερα φρουτο, με διαφορετικο συνδυασμο φρουτων ή μπορεις να ξαναδινεις απο το μεσημεριανο. υπαρχουν επισης γευματακια γρηγορα που μπορεις να φτιαχνεις κ οσο εισαγει τροφες θα εχεις κ περισσοτερες επιλογες (πχ γλυκοπατατα).

Το ποσο θα φαει το παιδι δε θα στο πει ο γιατρος, αλλα το ιδιο παιδι. ποσο μαλλον οταν το παιδι εχει αλλεργια. Ισως σου ειπε αυτες τις ποσοτητες ως μεγιστο... (που προσωπικα παλι διαφωνω)

σορι αν ειμαι αποτομη, αλλα την εχω πατησει με την ασχετοσυνη των περισσοτερων παιδιατρων σε αυτο το θεμα κ πλεον θυμωμω οταν τα βλεπω

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτεί όμως, γιατί διαβάζω διάφορα εδώ στο φορουμ και είναι διασπαρμένα σε διαφορα thread. .....

 

Πώς προτείνετε να αντικαταστήσω τα τρία γεύματα?

όντως είναι διασπαρμένα, σκέφτομαι να ανοίξω θρεντ να τα συμμαζεψουμε.

 

Δεν αντικαθιστούμε γεύματα. Οι στερεές είναι συμπλήρωμα στον θηλασμό.

 

Δες εδώ: http://www.kellymom.com/nutrition/solids/index.html

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όντως είναι διασπαρμένα, σκέφτομαι να ανοίξω θρεντ να τα συμμαζεψουμε.

 

Δεν αντικαθιστούμε γεύματα. Οι στερεές είναι συμπλήρωμα στον θηλασμό.

 

Δες εδώ: http://www.kellymom.com/nutrition/solids/index.html

 

Γεια σας,

 

Υπάρχει ήδη ένα θέμα-υπόμνημα εδώ στην ενότητα "7-12 μηνες: Εισαγωγή Στερεών και Θηλασμός", με μαζεμένες όλες τις πληροφορίες που ζητάτε από το μέλος amaretto. Δεν είναι αναγκαίο το άνοιγμα καινούριου θέματος. Μπορείτε να διαβάσετε το εν λόγω θέμα και να δημοσιεύσετε ότι απορίες έχετε εδώ.

 

Ευχαριστούμε

Από την ομάδα των συντονιστών

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Υπάρχει ήδη ένα θέμα-υπόμνημα εδώ στην ενότητα "7-12 μηνες: Εισαγωγή Στερεών και Θηλασμός", με μαζεμένες όλες τις πληροφορίες που ζητάτε από το μέλος amaretto. Δεν είναι αναγκαίο το άνοιγμα καινούριου θέματος. Μπορείτε να διαβάσετε το εν λόγω θέμα και να δημοσιεύσετε ότι απορίες έχετε εδώ.

 

Ευχαριστούμε

Από την ομάδα των συντονιστών

πρόλαβα και το άνοιξα πριν διαβάσω το ποστ σας, αν θεωρείτε ότι πρέπει να μεταφερθεί εδώ κάντε το, απλά αυτό το θρεντ είναι πολύ μεγάλο, είναι αδύνατον κάποιος να το διαβάσει όλο. Το σκεπτικό μου είναι να υπάρχει κάπου ένας "μπούσουλας" με τα απλά βήματα που πρέπει να γίνουν

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Το θέμα που έχει ανοίξει το μέλος amaretto έχει τα βασικά βήματα που πρέπει να ακολουθηθούν ώστε να ξεκινήσουν σωστά την εισαγωγή των στερεών οι μητέρες που θηλάζουν. Είναι πλήρες σε οδηγίες και πολύ κατατοπιστικό. Οι μητέρες που το διαβάζουν κι έχουν απορίες, μπορούν να τις δημοσιεύουν εδώ που γράφουμε τώρα. Δεν είναι ανάγκη να διαβάσουν όλο το εδώ θέμα, μόνο το υπόμνημα.

 

Ευχαριστούμε για την κατανόηση

Link to comment
Share on other sites

εμεις ςιμαστε 8 μηνων

κ ακοαμ αν αντικαταστησει γευματα,.,,

το πρωι τρωμε φρουτα μεσιμερι λαχανικα με μοσχαρι η κοτοπουλο κ το απογευαμ βιολογικαδημητριακα της holle

τα λαχανικα ουτε που τρωει..με το ζορι 3 κουταλακια..

ειναι η ωρα που νυσταζει αλλα τι να κανω?

δοκιμασα κ 2 ωρες μετα το φρουτο δηλ μια ωρα πιο νωρις αλλα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γεια σας,

 

έχω να σας κάνω την εξής ερώτηση. Ο μικρός μου είναι 7 μηνών και μόλις σήμερα για πρώτη φορά του έφτιαξα πολτοποιημένα βραστά λαχανικά (πατάτα, καρότο, κολοκύθι). Στο τέλος κι ενώ τα είχα πολτοποιήσει του έβαλα και λίγο λαδάκι. Αυτό που βγήκε όμως ήταν πολύ παχύρρευστο εκτός του ότι ήταν νέα γεύση. Ο μικρός έριξε το ξίνισμα της ζωής του. Έφαγε μετά βίας 3 κουταλάκια. Τού έβαλα και λίγο λεμόνι, πάλι τίποτα. Αυτός ο χυλός πρέπει να είναι τόσο παχύρρευστος ή να είναι πιο αραιός;;;Σημειωτέον, την φρουτόκρεμα την τρώει μέχρι τελευταία κουταλιά αλλά δεν του άρεσε καθόλου η μπανάνα που επίσης γίνεται παχύρρευστη όταν την λιώσεις;;Τι λέτε να κάνω;;;Να του βάζω λιγότερη πατάτα και να το κάνω πιο ζουμερό;;;;Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να βαζεις λιγο νερακι απο το νρο που βραζεις τα λαχανικα...

κ στα φρουτα της βρυσης...

εμας εχει 1,5 μηνα που αρχισε λαχανικα κ ακομα με το ζορι 3 κουταλακια τρωει...

δε αντικατεστησε...

Link to comment
Share on other sites

Εμάς η παιδίατρος μας είπε να τα βράζουμε με λίγο νεράκι και να το βάζουμε όλο στη χορτόσουπα γιατί έχει τα θρεπτικά συστατικά από τα λαχανικά. Και δε γίνεται πηκτή, σαν χυλός γίνεται. Και να δεις πως το τρώει, με λαδάκι και δυο σταγόνες φρεσκοκομμένο λεμόνι, καλύτερα από τη φρουτόκρεμα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σος!!! Φαγαμε πατατα αλεσμενη...τι φαγαμε δηλαδη...την εφτυσε και μετα εκλεισε το στομα φορ εβερ!! Παραλιγο να μη πιει ουτε γαλα!!

Εβαλα και λιγο λαδακι, και νερουλη την εκανα...τι αλλο να κανω??

cIWNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγω πρωτη φορα που του εβαλα σκετη πατατα δεν του αρεσε καθολου και απογοητευτηκα όπως εσυ. Μετα όμως εβαλα και καροτο και την τρωει πολύ καλυτερα ;) Μαζι με λιγο λαδακι και λιγο λεμονι.

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις ςιμαστε 8 μηνων

κ ακοαμ αν αντικαταστησει γευματα,.,,

το πρωι τρωμε φρουτα μεσιμερι λαχανικα με μοσχαρι η κοτοπουλο κ το απογευαμ βιολογικαδημητριακα της holle

τα λαχανικα ουτε που τρωει..με το ζορι 3 κουταλακια..

ειναι η ωρα που νυσταζει αλλα τι να κανω?

δοκιμασα κ 2 ωρες μετα το φρουτο δηλ μια ωρα πιο νωρις αλλα τιποτα.

 

Δοκίμασε να το θηλάσεις πρώτα και μετά να το ταϊσεις. Αν πάλι δε θέλει δοκίμασε να το θηλάσεις να το βάλεις για ύπνο και μετά να φάει ξεκούραστο. Σιγά σιγά θα μπει σε προγραμμα.

line_m121_beg_39_time_1233291600_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif

Q11Cp3.png

Τα παιδιά σου δεν είναι παιδιά σου. Είναι οι γιοι και οι κόρες της λαχτάρας της Ζωής για τη Ζωή...Χ.ΓΚΙΜΠΡΑΝ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

έχω έναν έντονο προβληματισμό τις τελευταίες μέρες και θα ήθελα την βοήθειά σας. Ο γιος μου είναι 7 μηνών και έχει αρχίσει να τρώει κανονικά στερεές τροφές.Δηλαδή, το γάλα του το πρωί (δεν θηλάζω) στο οποίο έχουμε μειώσει την ποσότητα που έτρωγε (240ml), φρουτόκρεμα (250 ml), κρεατοχορτόσουπα (300ml), γιαούρτι κανονικό (200ml) και γάλα (240ml). Έχουμε μια υποψία ότι μπορεί να πονάνε τα δοντάκια του γιατί έχει αρχίσει να βγάζει, αλλά μια επιπλέον υποψία που έχουμε είναι πως πεινάει. Χθες για παράδειγμα έφαγε όλο το γιαούρτι του και έκλαιγε μετά από λίγη ώρα γοερά μέχρι που ήπιε ένα μπουκάλι γάλα και ηρέμησε. Το ίδιο συνέβη και προχθές που ξύπνησε στις 05:30 το πρωί (κάτι που έχουμε να δούμε από τότε που ήταν νεογέννητος) και έκλαιγε απαρηγόρητος, του δώσαμε depon γιατί νομίσαμε πως είναι τα δόντια και στο καπάκι γάλα. Με το που ήπιε το γάλα, κοιμήθηκε. Μήπως δεν του φτάνει το απογευματινό- βραδινό φαγητό του; Είναι δυνατόν τα δόντια να τον πονάνε μόνο το βράδυ;;;Επειδή δεν θέλω να του δίνω κρέμες εμπορίου, έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο για απογευματινό;;; Σας ευχαριστώ:-D:grin::-D:grin:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν θέλω να του δίνω κρέμες εμπορίου, έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο για απογευματινό;;; Σας ευχαριστώ:-D:grin::-D:grin:

 

Απλά αυξήθηκαν οι ανάγκες του, θέλει περισσότερο, μην αγχώνεσαι.

Αναφορικά με τις κρέμες του εμπορίου, μπορείς να δώσεις πάλι φαγητό ή γιατί όχι να του φτιάξεις εσύ δική σου κρέμα με γάλα δικό του...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια η δικιά μου όταν μας βλέπει να τρώμε ζητάει να φάει από το πιάτο μας. Από πότε μπορουμε να δίνουμε φαγητό έστω κ για δοκιμή?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

ποσο ειναι? ειναι 11 μηνων σχεδον? αν ναι εξαρταταια απο το φαγητο που τρωτε, αν δεν περιεχει κατι που δεν της εχεις δωσει ακομα, μπορεις να της δωσεις αφοβα. θεωρητικα μετα τον χρονο τα παιδια τρωνε οτι και μεις...

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με απασχολεί είναι ο τρόπος μαγειρέματος και το λίγο αλάτι που μπορεί να έχουν τα δικά μας φαγητά. Αλλά και εγώ πιστεύω να μην υπάρχει πρόβλημα να της πατάω λίγο από τα δικά μας.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!Ο ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΟΥΚΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ 4 ΜΗΝΩΝ ΣΧΕΔΟΝ.ΣΤΙΣ 28/12/09 ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟΥΣ 6 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 7/01/10 ΞΕΚΙΝΑΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΟΥ.ΘΑ ΛΕΙΠΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 07:15 ΕΩΣ ΤΙΣ 14:00.

Α) ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΕΙΜΩ ΤΑ ΓΕΥΜΑΤΑ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΩΡΕΣ(ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΤΟ ΘΗΛΑΖΩ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ)?

Β)ΟΤΑΝ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ, ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΓΙΑ ΥΓΡΑ?ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ.ΩΣΤΟΣΟ ΤΙΣ ΠΡΩΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΛΕΙΠΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ,ΘΑ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ ΝΕΡΑΚΙ??

Γ)ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΓΑΛΑΤΟΣ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙΡΟ ΘΕΛΕΙ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ.ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ Ή ΤΖΑΜΠΑ ΠΑΙΔΕΥΟΜΑΙ?

Δ)ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΤΟ ΘΗΛΑΖΩ?

Ε)ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΠΛΕΞΩ ΜΕ ΡΥΖΑΛΕΥΡΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΤΥΠΟΠΟΙΗΜΕΝΑ.ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΣΤΕΡΕΑΣ ΤΡΟΦΗΣ ΠΙΟ ΥΓΙΕΙΝΟ?

ΒΑΣΙΚΟ ΜΟΥ ΑΓΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΩΡΑΡΙΟ ΘΗΛΑΣΜΩΝ ΚΑΙ ΓΕΥΜΑΤΩΝ ΝΑ ΚΑΝΩ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΤΗΣ ΑΠΟΥΣΙΑΣ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΕΜΕΝΑ,ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ.

ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟ FORUM ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΤΙΣ ΨΑΞΩ,ΟΠΟΤΕ SORRY ΑΝ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΘΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΡΙΝ ΦΥΓΕΙΣ..ΘΑ ΑΦΗΝΕΙΣ Κ ΕΝΑ ΓΕΥΜΑ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ..ΓΙΑ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 10..

ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΝ Κ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 12-12ΚΜΙΣΗ ΟΠΟΤΕ ΠΕΙΝΑΕΙ,Ε ΜΕΤΑ ΘΑ ΓΥΡΝΑΣ ΟΠΟΤΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΞΑΝΑ Η ΤΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΚΡΕΑΤΟΧΟΡΤΟΣΟΥΠΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΟΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ

ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ Κ ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ ΤΡΑΠΕΖΑ..ΘΑ ΣΕ ΞΕΛΑΣΠΩΣΕΙ ΣΕ ΩΡΑ ΑΝΑΓΚΗΣ..

ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΩΡΑ..ΕΧΕΙΣ ΚΑΙΡΟ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επειδη είναι λίγο τεράστιο το θεμα σε σελίδες και οσα πρόλαβα να διαβάσω δεν έβγαλα κάποια άκρη, να ρωτησω κάτι τις κοπέλες που γνωρίζουν. Άν στο β εξάμηνο μείνουν 2 θηλασμοί τη μέρα πρωί βράδυ και (τουλάχιστον) 1-2 το βράδυ, ακόμη και τότε κινδυνεύει η διατηρηση της γαλουχίας, προκειμένου να θηλάσει μια μαμα αν θέλει για μεγάλο χρονικό διάστημα(εννοω πολύ πέραν του έτους);

XV25p2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...