Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Kαι μετά το up για να το βλέπουν όλοι αυτό το τόσο χρήσιμο thread να σας πω τι κάναμε τελικά με το ρυζάλευρο:

 

Το μωρό ούτε να το φτύσει το ρυζάλευρο (σκέτο προψημένο της Nutricia χωρίς ζάχαρη,αγελαδινό και βανίλιες) και ας ήταν φιατγμένο με της μαμάς το γάλα!

 

Όπως πολύ σωστά είπε η Aglaia το μωρό δεν το έχει ανάγκη και προφανώς εκείνος το ξέρει ήδη!

Το αχλαδάκι από την άλλη πολύ μας άρεσε - ήταν και βιολογικής γεωργίας!

 

Ευχαριστούμε φόρουμ και καλή μας χώνεψη! :wink:

og1j.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Να θεσω ένα θεματακι σχετικά με τις τροφές και όποια μαμα έχει σχετική εμπειρία με βοηθάει?

Για πρώτη φορά απο τότε που τρώμε στερεες, θα πάμε ταξίδι και θα μείνουμε σε ξενοδοχείο χωρίς κουζινάκι. Τι κάνουμε με το μεσημεριανό??

τρεις ημέρες θα διαρκέσει....

any ideas???

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ζητάμε ματάκι και παίρνουμε μαζί ή ψωνίζουμε από εκεί ένα στήθος κοτόπουλο, 2 καρότα, 2 κολοκύθια, λίγο σέλινο, λίγο ρύζι ή/και πατάτα, το βράζουμε μαζί με τα λαχανικά για ποσότητα 2-3ων γευμάτων. Παίρνουμε μαζί το μουλτι και το ξεπλένουμε στην τουαλέτα. Τρώει το πρώτο γεύμα φρέσκο και το υπόλοιπο το βάζουμε στο ψυγειάκι (αν δεν έχει στο δωμάτιο, στη ρεσεψιόν κάπου θα έχει σίγουρα).

 

Αυτό σκέφτομαι να κάνω και εγώ. Μπορεί τις υπόλοιπες μέρες να το μαγειρεύεις αλλιώς το φαγητό αλλά για 2-3 γεύματα δεν πειράζει νομίζω να τα βράσεις όλα μαζί για 15-20 λεπτά.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστό το ματάκι! Μπορεί να έχω και στο σπιτι κάτι τέτοιο.... :roll:

Ευτυχώς που θηλάζουμε και δεν εχουμε και τα συμπράκαλα για τα γάλατα :wink: Θα πάμε αεροπορικώς (πρώτη φορά για τον μικρό μου, μεχρι στιγμης εχει ταξιδέψει μόνο οδικώς) και μόνο που σκέφτομαι ότι πρέπει να πάρω καρότσι, καθισματακι αυτοκινήτου κλπ απελπίζομαι!!

 

Ευχαριστώ πολύ sun - sun!

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι τίποτα το αεροπλάνο. Την ώρα απογείωσης-προσγείωσης βάλτο και στο στήθος ή πάρε ένα μπιμπεράκι για να καταπίνει λίγο για τα αυτάκια. Το καρότσι το δίνεις στις αεροσυνοδούς έξω από το αεροπλάνο και το παίρνεις βγαίνοντας πριν μπεις στο λεωφορείο. Το καθισματάκι είναι λίγο μπέρδεμα αν δεν έχεις travel system δηλαδή να "κουμπώνει" στο καρότσι. Θα είναι κάποιος άλλος μαζί;

Κατά τα άλλα μια χαρά όλα. Εγώ είχα ταξιδέψει μόνη αλλά δεν είχα καθισματάκι μαζί.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

α ωραια, γιατι εγω νομιζα πως πρεπει να στειλω το καρότσι στις αποσκευες!

Θα ειμαι με τη μαμα μου, ευτυχως :lol:

καλα , δεν ειναι και μεγαλο ταξιδι, οποτε δεν πολυανησυχω...

Μου ερχονται στο μυαλο παλιοτερες εικόνες, να ταξιδευω και καποιο μωρο να κλαιει ασταματητα μεσα στο αεροπλανο και ολοι οι επιβάτες (μαζι κι εγω :oops: ) να κοιτιουνται με νοημα και η αμοιρη μαμα να θελει να ανοιξει η γη να την καταπιει....

ευχαριστω και παλι!!!

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που θηλάζεις φόρεσε ένα ρούχο που να σου είναι εύκολο να το θηλάσεις στο αεροπλάνο αν αρχίσει τη μουρμούρα...Είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις νομίζω... :wink:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα ενω στην αρχη τρελαινοταν για γιαουρτι προβειο, οσο του εδινα το ετρωγε με λαιμαργια, τωρα ουτε να το δει δεν θελει ρε γμτ. Του δινω ξανα λιγο φρουτο η κανα κριτσινακι η μισο τοστακι με τυρι. Αν δεν εχει φαει καλα μεσημερι του κανω τραχανα που παλι καλα τον τσακιζει.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ήθελα να ρωτήσω ακριβώς αυτό! Έχουμε βέβαια και θέμα με αλλεργία οπότε είμαστε ακόμα πιο περιορισμένοι. Δίνετε καθόλου ζυμαρικό σκέτο για απογευματινό?Σκέφτομαι να το κάνω γιατί έχουμε κι ένα θεματάκι με το βάρος μας.

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα που το θυμήθηκα εγώ δίνω συνήθως γλυκοπατάτα,. αλλά κάπου εδώ είδα μια ιδέα για μήλο και γλυκοπατάτα βρασμένα ανεμεμιγμένα με λίγο γάλα. Το δοκιμάσαμε δύο φορές και το έφαγε. Άλλες φορές του δίνω λίγο ρύζι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω το απογευμα δινω γιαουρτι (εδινα μαλλον γιατι ενω τρελλαινοταν...τωρα δε θελει ουτε να το δει...), τοστακι με τυρι ή φρούτο.

 

αβγο εμας η γιατρος μας ειπε 2 φορες την εβδομαδα και να το δινουμε πρωι...

βεβαια δεν το τρωει, δεν της αρεσει.. οποτε το αφηνουμε προς το παρον.

ARCHONDIA

 

OL8A.jpg.png

Link to comment
Share on other sites

Ζόρα συνήθως βράζω τη γλυκοπατάτα στον ατμομάγειρα και μετά το αλέθω με λίγο από το νεράκι που έβραζαν μαζί. Τελευταία βράζω και το μήλο μαζί όπως έγραφα παραπάνω και λίγο γάλα μέσα. Καμιά άλλη ιδέα δεν έχω, αλλά όποια ξέρει ας βοηθήσει!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μαρίνα! ίσως η Χλόη να έχει καμιά ιδέα.

 

ούτε στη δικιά μας αρέσει το αβγό, αλλά τελευταία της το ταίζω στην παιδική χαρά κι εκεί το καταπίνει- μηχανικά βέβαια, αλλά δεν έχει σημασία!

.png
Link to comment
Share on other sites

Αβοκάντο εχετε δοκιμάσει ? Μπορειτε να προσθέσετε και λιγο γιαουρτι ή ντομάτα (για τα μεγαλύτερα παιδάκια) και να το κανετε λιωμένο ή σε μικρά κομματάκια .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ήθελα να ρωτήσω ακριβώς αυτό! Έχουμε βέβαια και θέμα με αλλεργία οπότε είμαστε ακόμα πιο περιορισμένοι. Δίνετε καθόλου ζυμαρικό σκέτο για απογευματινό?Σκέφτομαι να το κάνω γιατί έχουμε κι ένα θεματάκι με το βάρος μας.

 

Εγώ τους δίνω χυλοπίτες με τυρί για ζυμαρικό, ή αν έχω από το μεσημέρι κρεατοχορτόσουπα με ζυμαρικό.

Επίσης τώρα που έχει φράουλες τις ζητάνε καθημερινά τα απογεύματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες,

 

Χθές έφτιαξα πρώτη φορά χορτόσουπα (πατάτα-καρότο-κολοκύθι, σέλινο για την μυρωδιά, μια κουταλιά λάδι, και 2-3 σταγόνες λεμόνι) μα η μικρή ούτε να την δει... :(

Σήμερα, δεν έβαλα σέλινο(μήπως δεν τις άρεσε η μυρωδιά), έβαλα μισό κολοκύθι, δεν έβαλα λεμόνι και δεν τα άλεσα αλοιφή (μπας και ήθελε να νιώσει υφή) αλλά το αποτέλεσμα το ίδιο...

Έκανα κάτι λάθος ? :?

Έχετε καμιά ιδέα, κανενα κολπάκι για να δούμε αποτέλεσμα?

catcatard20080919_0_Marianna+is.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

SOS!!!!!!!!!!!!!

Ήρθε σήμερα ο παιδίατρος για τη μηνιαία εξέταση και μας είπε να ξεκινήσουμε για μεσημεριανό κρεατοχορτόσουπα....ως εξής:

κρέας (μοσχάρι ή κατσίκι ή κοτόπουλο), 1 μικρό καρότο, 1 μικρό κολοκύθι, 1 μικρή τομάτα, 1 μικρή πατάτα, 1 μικρό κρεμμύδι, 2-3 σέλινα, 1 κουτάλι της σούπας ρύζι ή πεπονάκι ή τραχανά, να τα βρασω στη χύτρα και στο τέλοςνα προσθέσω 2 κουταλίτσες λάδι και λίγο λεμόνι....

 

Εμένα η μικρή έως τώρα θηλάζει κανονικά και τρώει ελάχιστο φρούτο, 1 μπανανίτσα και αυτή θέλει να τη δαγκώνει μιας και έχουμε τα 2 κάτω δοντάκια! Γενικώς δηλαδή ακόμη δεν τρώμε! Το βάρος της είναι πολύ καλό,7800 (γεννηθήκαμε 2850) και δεν έχουμε κανένα πρόβλημα στο θηλασμό (φτου φτου)! :lol:

Μου φαίνονται πάρα πολλά όλα αυτά! Όταν τον ρώτησα μήπως είναι πολλά και μήπως είναι επικίνδυνα για αλλεργία μου έιπε όχι!

Επίσης μου είπε να της δίνω το απόγευμα και φαρίνα! :shock: Τον γείωσα με Καΐρο!

Για την κρεατοχόρτοσουπα τι να κάνω????

Απαντήστε μου please γιατί αγχώθηκα!!!!

vbHl.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα σου απάντησα στο καφέ!

 

Δώρα μην αγχώνεσαι, αρχή είναι ακόμα και σιγά-σιγά θα συνηθίσει. Εμείς ακόμα περνάμε φάσεις αφαγίας! Πάντως δε νομίζω ότι πρέπει από τώρα πριν ακόμα συνηθίσει την κρεμώδη υφή να μην τα αλέθεις, είναι πολύ μικράκι ακόμα. Μήπως να δοκίμαζες λαχανικά για αρχή (πατάτα, καρότο) χωρίς το κρέας, έτσι ώστε να είναι πιο σταδιακή η μετάβαση?

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα, φυσικά και δεν θα τα βάλεις όλα αυτά μαζί από την πρώτη μέρα!

Ξεκίνα χαλαρά με την τριάδα πατάτα, καρότο, κολοκύθι, μετά δυο τρεις μέρες μπορείς να προσθέσεις και κρεμμυδάκι, που συνήθως δίνει πιο γλυκιά γεύση και αρέσει στα μωρά, και σιγά σιγά προσθέτεις διάφορα λαχανικά απ' αυτά που σου είπε. Τελικά θα βάλεις και κρέας. Το ρύζι και τα ζυμαρικά μπορείς να τα βάλεις αργότερα και όχι κάθε μέρα, δεν είναι απαραίτητα. Στο πιάτο θα ρίχνεις λίγο λαδάκι, λεμονάκι. Και δεν χρειάζεται να τα βράσεις στη χύτρα, κομμένα σε κομμάτια σε ένα κατσαρολάκι, συνήθως φτάνουν για δύο μέρες.

 

Ντόρα, μην αγχώνεσαι, σιγά σιγά θα φάει, όταν θα είναι έτοιμο το μωράκι. Δοκίμασε διάφορους συνδυασμούς, πχ. μπορείς να βγάλεις το κολοκύθι και να βάλεις κρεμμύδι, ή να δώσεις κάποιο λαχανικό μόνο του... το μπρόκολο συνήθως αρέσει στα μωρά. Δοκιμάζεις, προσφέρεις και όταν θα είναι έτοιμο το μωρό, θα φάει. Μέχρι τότε σε καλύπτει ο θηλασμός, είναι η κύρια τροφή και για το δεύτερο εξάμηνο, οι στερεές είναι συμπληρωματικές στον θηλασμό μέχρι τον χρόνο.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...