Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

ρωταω εσας γιατι δεν βγαζω ακρη με γιατρο.

υπαρχει σωστη στιγμη(ηλικιακα) για να μπει κ η δευτερη τροφη?

μονο ενα γευμα στην ουσια εχω αντικαταστησει

γενικα η μπεμπα ειναι προσχαρη κ ευδιαθετη

παντως σημερα την αφησα να φαει πιο λιγο φρουτοκρεμα κ τωρα εφαγε για μεσημερι κ απο τα δυο στηθη κ λιγο λαχανικα.θα δουμε το απογευμα πως θα ειναι.

ο τροπος που της δινω τις στερεες ειναι σωστος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

ρωταω εσας γιατι δεν βγαζω ακρη με γιατρο.

υπαρχει σωστη στιγμη(ηλικιακα) για να μπει κ η δευτερη τροφη?

μονο ενα γευμα στην ουσια εχω αντικαταστησει

γενικα η μπεμπα ειναι προσχαρη κ ευδιαθετη

παντως σημερα την αφησα να φαει πιο λιγο φρουτοκρεμα κ τωρα εφαγε για μεσημερι κ απο τα δυο στηθη κ λιγο λαχανικα.θα δουμε το απογευμα πως θα ειναι.

ο τροπος που της δινω τις στερεες ειναι σωστος?

 

Αν και κάθε μωρό έχει τους δικούς του ρυθμούς, ξεκινάμε χαλαρά όταν κλείσουν οι 6 μήνες εισάγοντας μια νέα τροφή κάθε 4 ή περισσότερες μέρες. Αν το παιδί εμφανίσει αλλεργία ή κάτι άλλο, δεν την ξαναδοκιμάζουμε για καιρό. Αν βεβαιωθούμε ότι δεν πειράζει το μωρό μια τροφή, μπορούμε να τη συνδυάσουμε με κάποια άλλη.

Αυξάνουμε σταδιακά τις ποσότητες που δίνουμε και αφήνουμε το μωρό να μας οδηγήσει στο πόσο θέλει, με την προϋπόθεση ότι δεν καταργούμε θηλασμούς. Όπως έχουμε γράψει πολλές φορές στο τόπικ αυτό, θηλάζουμε και μετά από κάποια ώρα δίνουμε την στερεά τροφή στο μωρό, ώστε να μην είναι φοβερά πεινασμένο και πέσει με τα μούτρα. Αφήνουμε κάποιο διάστημα από τους θηλασμούς, ώστε να μην παρεμποδίζεται η απορρόφηση των θρεπτικών συστατικών του γάλακτος από τις τροφές, όταν προσπαθεί να τα χωνέψει όλα μαζί. Το ιδανικό είναι να τρώει το μωρό φρέσκες τροφές σε κομμάτια και όχι μαγειρεμένες και λιωμένες και το πότε είναι έτοιμο το παιδί για αυτό διαφέρει ακόμη και μήνες από παιδί σε παιδί.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

]

 

Ari μου κατ αρχήν ξεαγχώσου. Ο παιδίατρός σου είναι τόσο μ@$%#^ς που δεν υπάρχει κανένας λόγος να τον υπολογίζεις. Τα του βάρος δεν τα ξέρω. Ξέρω όμως ότι ό,τι σου είπε είναι λαλακίες :twisted:

Στερεές ξεκινάμε μετά τους έξι μήνες τουλάχιστον, που σημαίνει ότι μπορεί το παιδί να θέλει κ αργότερα, στους εφτά ή οκτώ μήνες, σπάνια κ στο χρόνο. Το σύνηθες κ αυτό που προτείνει ο ΠΟΥ είναι μετά τους έξι μήνες. Δεν διαννοούμαι ότι σου πρότεινε φρούτα-κονσέρβα, έχω μείνει ΑΦΩΝΗ :shock:

΄Έχεις λοιπόν τουλάχιστον ένα μήνα να ξεκινήσεις στερεες, οπότε κανένας λόγος βιασύνης, διαβασε κ λιγο σχετικά στο φορουμ κ θα βοηθηθείς

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=9819&postdays=0&postorder=asc&start=30

κοίτα τις οδηγίες που δίνει η Αγλαΐα κ εδώ είμαστε :D:D

 

Μαμά της Bibi, αυτό που έχω καταλάβει από όλα όσα έχω διαβάσει είναι ότι η στερεά τροφή μπαίνει συμπληρωματικά στο θηλασμό και ότι το παιδί που θηλάζει καλό είναι να μην πάρει πρωτείνη γάλακτος. Για αυτό και θορυβήθηκα με όσα είπε ο γιατρός. Επίσης σε καμία περίπτωση δεν επιθυμώ να πάρει φρουτόκρεμα σε σκόνη!!! Απλά τώρα έχω μπλοκάρει τελείως και δεν ξέρω τι φαί (εκτός από το γάλα μου που παραμένει το βασικό|) πρέπει να της δώσω. Εσύ που θηλάζεις ένα χρόνο και..... τι δίνεις στη μικρούλα να φάει?? Με τι την ξεκίνησες?? Πήρα και ένα βιολογικό ρυζάλευρο (χωρίς γάλα, ζάχαρη και γλουτένη)όπως είπα....αλλά είμαι λίγο μπερδεμένη ως προς την παρασκευή του.... Τι να κάνω? Να λιώσω κανά φρουτάκι εκεί μέσα??? :roll:

 

Δεν ξέρω αν σου χουν απαντήσει τα κοριτσια, γιατι διαβάζω διαβάζω κ μ εχει παρει η νυχτια!!. Λοιπόν ari μου

 

1 Αφού συμπλήρωσε τους έξι μήνες-ήταν δλδ στον έβδομο-, ξεκίνησα φρουτάκι. Μήλο σκέτο (εγώ το κανα στο μουλτι με λιγο νεράκι). Λίγο λίγο μια κουταλίτσα τη μία μέρα, λίγο παραπάνω την επόμενη, έτσι τρεις τέσσερις μερούλες. ΄Θηλασμός ανελιππώς εννοείται, να μη το επαναλαμβάνω. Μετά έβαλα κ αχλαδάκι κ πάλι τα ίδια. Μετά π΄ροσθεσα κ μπανάνα

Περιμένεις κάθε φορά που εισάγεις κάτι νέο, να δεις τυχόν αλλεργίες. σιγά σιγά, παρατηρείς το παιδάκι σου πως τρ΄ωει κ προσθέτεις κ άλλα φρουτα εποχής (εγώ βάζω κ εξωτικά που μας αρέσουν όπως μανγκο )

 

2 Αφού συμπλήρωσε τους εφτά μήνες-στον όγδοο δλδ-ξεκίνησα κ λαχανικά. Πατάτα-καρότο κ λίγες μέρες μετά κολοκύθι. Άλλες μέρες έβαζα λίγο πιο πολύ καρότο, άλλες γλυκοπατάτα, σιγά σιγά έβαζα κ κανένα άλλο λαχανικό εποχής

 

3. Κρέας ξεκίνησα λίγο πριν τον ένατο-άλλοι συστήνουν νωρίτερα το ξέρω-π΄ρωτα κοτοπουλο κ μια εβδομάδα μετα κ μοσχαρι

 

4. Τώρα αν θυμάμαι καλά νομιζω στον δεκατο ξεκινησα ψαρι κ λιγο αργοτερα κ αυγο κροκο. Ψαρι προσψπικα εδωσα φρεσκο ροφό, αφου εχουμε κ μπαμπα δεινο ψαροντουφεκα :D

 

5.Γιαουρτι μου προτειναν τα κοριτσια εδω στο φορουμ προβειο ή κατσικίσιο. Νομιζω καπου στον ένατο της εδωσα προβειο. Αρχικα ουτε να το δει δεν ηθελε, επεμεινα ομως-δε τη ζορισα, απλα σταθερα της εδινα εστω κ μιση κουταλιτσα. Μετα απο λιγες μερες το συνηθισε, πλεον ειναι το αγαπημενο της.

 

Τα γραφω αναλυτικα γιατι ξερω οτι εισαι αγχωμενη κ ισως χρειαζεσαι αναλυτικες οδηγιες :D

 

Τελειο site που εχουν προτεινει κ εδω τα κοριτσια http://www.wholesomebabyfood.com/

.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό με τις πρώτες κρέμες του μωρού. Ο μπέμπης μου είναι σχεδόν 6 μηνών και έχουμε ξεκινήσει τη ρυζόκρεμα και τις φρουτόκρεμες εδώ και 3 εβδομάδες αλλά δεν τις θέλει καθόλου. Ιδίως η φρουτόκρεμα του προκαλεί αναγούλα. Με τη ρυζόκρεμα κάτι γίνεται. Εκτός αυτού δεν θέλει ούτε νερό. Είναι φυσιολογικό. Αρχίζω και αγχώνομαι. Εσείς τι λέτε? :?:

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μικρός μου είναι μόλις 1 ημέρα πριν τους 6 μήνες του.

Δεν ξέρω τι πρέπει τελικά να κάνω σχετικά με την διατροφή του έτσι ουτως ωστε να καταφέρω ότι δεν κατάφερα στα μεγαλύτερα παιδιά μου.

Θηλάζει και πρέπει να ξεκινήσω να του δίνω σιγά σιγά στερεά τροφή.

Τι είναι τελικά το ποιο σωστό....

Βοηθήστε με...

[url=http://ticker.7910.org/eng][img]http://ticker.7910.org/as1cCxk0g410010NTQxNzJvfDAwMDkwMGR8eW91ciB0ZXh0.gif[/img][/url][url=http://ticker.7910.org/eng][img]http://ticker.7910.org/an1ciV30g411210MTA4ODIwcGR8NDY4MDAyM2RqYXxQbGF0byBpcw.gif[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

Maria διαβασες το τοπικ

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=501384#501384

?

 

 

 

Σε γενικες γραμμες,ξεκινας με φρουτακια,δινεις ενα-ενα και αφηνεις μεταξυ τους αποσταση 4 ημερων.

Κρεμες κτλ του κουτιου δε χρειαζονται,περιεχουν ζαχαρη,φυτικα ελαια και διαφορα αλλα επεξεργασμενα προσθετα.

Link to comment
Share on other sites

της ξαναδινω στηθος που παλι στομα κλειστο οποτε κ τρωει τα λαχανικα της.

 

Mήπως είναι κάτι πιο απλό? Μηπως θέλει απλώς απόλυτη ησυχία την ώρα του θηλασμού? Γιατί έχει μεγαλώσει και τα ερεθίσματα τριγύρω είναι πάρα πολλά, που δεν την αφήνουν να τα παρατήσει για φαί...και ειδικά θηλασμό, που δεν μπορεί να δει γύρω της...Στο λέω γιατί εμείς αυτό το πρόβλημα είχαμε και έχω καταλήξει να τον ταίζω στο δωμάτιό του, σε μια γωνιά, με ελαφρύ σκοτάδι...Μόνο έτσι τρώμε πλέον...με απόλυτη ησυχία...και έτσι και μπει ο μεγάλος μέσα να μου πει κάτι, γυρνάει και τον κοιτάει καλά καλά και τέλος...δεν τρώει άλλο!! :wink:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

frene σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.

ξεκινησα να του δινω αχλαδι, αλλα βλεπω οτι δεν του αρεσει και πολυ.

ξυνιζει τα μουτρακια του. Μην φανταστεις οτι εφαγε και τιποτα, ισα στην μυτη του κουταλιου.

θα προσπαθησουμε παλι το πρωι..

[url=http://ticker.7910.org/eng][img]http://ticker.7910.org/as1cCxk0g410010NTQxNzJvfDAwMDkwMGR8eW91ciB0ZXh0.gif[/img][/url][url=http://ticker.7910.org/eng][img]http://ticker.7910.org/an1ciV30g411210MTA4ODIwcGR8NDY4MDAyM2RqYXxQbGF0byBpcw.gif[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια διάβασα προσεκτικά της οδηγίες και συστάσεις σας και σας ευχαριστώ, νομίζω πάμε καλά αν και το βραδινό συμπλήρωμα το θέλουμε .Προσπαθώντας να ανακάμψουμε είμαστε στους 4-5 ενιοτε κι εξι θηλασμους κυρίως πριν τα γευματα 3 'οπως έχω αναφέρει. Αλλά το βράδυ μετα τον θηλασμό θέλει και συμπλήρωμα :cry: τι να κάνω δεν της φτάνει πειναει η φαγανούλα! πηρα και μαγιά μπύρας την βάζω στο στήθος Πειναει λέμε!Αυτό που αντιλαμβάνομαι έιναι πως το κάθε παιδι έχει της δικές του ανάγκες και τον δικό του ρυθμό ανάπτυξης η γλυκούλα μου είναι 10,500 και 80 εκ. είμαστε πάνω απο τα ανώτερα στο υψος και κοντα στα ανώτερα στο βάρος. Που θέλω να καταλείξω, υποθέτω πως δεν μπορώ να της καλύψω μεγαλώνοντας τις αυξημένες της ανάγκες γιατί θηλάζει και τρωει όλο το φαι της. Οι παλιές στον θηλασμό προτείνουν δυο γευματα αν κατάλαβα καλά, με την ψυχίτσα μου αν και το δοκίμασα ΔΕΝ . Πείνα μιλάμε ατελείωτη!! Πείτε μου σας παρακαλώ πως τα καταφέρνετε.

line_m123_beg_minie_time_1205294400_text_c720f8f5f7dff4f3e120eceff520e720e3ebf5eae9dc20e5dfede1e9.gif

Και το παλικαράκι μου:11/10/1991.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρία είναι πολύ νωρίς,μη βγάζεις συμπεράσματα απο τώρα,άλλα μωράκια ξεκινούν πολύ αργότερα τις στερεες τροφες....

 

και θέλουν το χρόνο τους να τις συνηθίσουν, να μάθουν να καταπίνουν, να τρώνε με το κουτάλι κλπ

 

Εξάλλου αφού θηλάζεις οι στέρεες είναι συμπληρωματικές στην αρχή για να συνηθίσει το μωράκι σου τις γέυσεις.

Ο θηλασμός παραμένει η βασική του διατροφή.

Οπότε μην το πιέζεις, όσο φάει και σιγά σιγά θα δεις να τρώει περισσότερο.

Έχεις δοκιμάσει το μητρικό γάλα? Είναι νοστιμότατο! Γιατι να προτιμήσει το μήλο?

 

Καλή αρχή!

και διάβασε αν θέλεις το τοπικ που σου έβαλε η Φρύνη.

Link to comment
Share on other sites

μαρια κι εμεις στην ηλικια σας ημασταν ακριβως 10500 και 80 ποντους :lol:

Αλλά εμεις στερεες κανουμε 2 γευματα και αυτα λειψα τις μισες μερες,και γενικα δεν ειμαστε και πολυ φαγανες...μας βγαζει το λαδι για να φαει και κανει και ολο τον τοπο χάλια...

Link to comment
Share on other sites

Frene η διαφορά μας είναι ότι η δικιά μου είναι πολύ φαγανούλα και δεν λέει όχι σε τίποτα αυτό πολύ καλό απο την μιά απο την αλλη δεν την προλαβαίνω ουσιαστικά το βράδυ είναι η δυσκολία μας, και που δυο γευματα ούτε συζήτηση, αφού να φανταστείς προσπαθώ να της δωσω το τελευταίο γευμα αρκετά αργά κατα 8 με 9 και την θηλάζω πριν τον ύπνο κατα 10 με 11 περίπου, κοιμάται, και σε μισή με μια ωρα ξυπνάει και θέλει να ξαναφάει ειλικρινά αν εσείς έχετε γάλα ΄μια ωρα μετα τον θηλασμό και μαλιστα αρκετό ...τι να πω εγω δεν έχω κι ας σας φαινεται παράξενο. Αναγκαστικά αφού κλαίει της φτιάχνω συμλήρωμα απο 150-210ml και το πίνει όλο. Το ότι το συζητάω ξανά και ξανά στο forum δειχνει αν μη τι άλλο πως προβληματίζομαι και δεν μ αρέσει που της δινω ξένο γάλα. Κι ήμασταν τόσο εναρμονισμένες απ ο την αρχή σχεδόν μετα που μπήκαμε σε μια σειρά θαρρείς και το στήθος μου ήξερε ποσο γάλα να παράξει ούτε πολύ να χρειαστεί να το βγάζω, ούτε λίγο να πεινάμε κι αυτό το τέλειο ως 8,5 μηνών.Τα έχω ξαναναφέρει να μη γίνομαι κουραστική.

line_m123_beg_minie_time_1205294400_text_c720f8f5f7dff4f3e120eceff520e720e3ebf5eae9dc20e5dfede1e9.gif

Και το παλικαράκι μου:11/10/1991.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Που θέλω να καταλείξω, υποθέτω πως δεν μπορώ να της καλύψω μεγαλώνοντας τις αυξημένες της ανάγκες γιατί θηλάζει και τρωει όλο το φαι της. Οι παλιές στον θηλασμό προτείνουν δυο γευματα αν κατάλαβα καλά, με την ψυχίτσα μου αν και το δοκίμασα ΔΕΝ . Πείνα μιλάμε ατελείωτη!! Πείτε μου σας παρακαλώ πως τα καταφέρνετε.

 

Βάζοντάς την τακτικά στο στήθος θα τα καταφέρεις να της καλύψεις τις ανάγκες...Υπάρχουν μητέρες που καλύπτουν ανάγκες διδύμων...εσύ γιατί οχι? Πιστεύω το καλύτερο θα ήταν να την θήλαζες πριν το γεύμα... Δοκίμασε το και αυτό... :wink:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαρια τυχαινει και βραδυα που να θηλαζουμε συνεχεια...με διαφορα ,αν υπαρχει,ελαχιστη απο τον ενα "θηλασμο" στον αλλο...εχει γαλα,παραγεται γαλα συνεχεια. Μην αμφισβητεις τον εαυτο σου,δοκιμαζε να θηλαζεις συνεχομενα και θα δεις. Καλη επιτυχια :)

Link to comment
Share on other sites

Μαρια εχε πιστη στον εαυτο σου και στο μωρο σου ! Ειναι τρελο να χρειαζεται μετα απο τοσους μηνες θηλασμου συμπλήρωμα !!!

Γαλα εχεις οσο θέλει το μωρό . Τωρα ειστε νομιζω και επανω σε αλμα οποτε προσεχε γιατι αν συνεχισεις με το συμπληρωμα δεν θα εχεις πραγματικα μετα την σωστη ποσοτητα ....

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

θαρρείς και το στήθος μου ήξερε ποσο γάλα να παράξει ούτε πολύ να χρειαστεί να το βγάζω, ούτε λίγο να πεινάμε κι αυτό το τέλειο ως 8,5 μηνών.

 

Το ειπες μονη σου!Το στηθος προσαρμοζεται στις αναγκες του μωρου σου!Το γαλα παραγεται με βασει την ζητηση,γι αυτο δεν ειναι ουτε λιγο ουτε πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια διάβασα προσεκτικά της οδηγίες και συστάσεις σας και σας ευχαριστώ, νομίζω πάμε καλά αν και το βραδινό συμπλήρωμα το θέλουμε .Προσπαθώντας να ανακάμψουμε είμαστε στους 4-5 ενιοτε κι εξι θηλασμους κυρίως πριν τα γευματα 3 'οπως έχω αναφέρει. Αλλά το βράδυ μετα τον θηλασμό θέλει και συμπλήρωμα :cry: τι να κάνω δεν της φτάνει πειναει η φαγανούλα! πηρα και μαγιά μπύρας την βάζω στο στήθος Πειναει λέμε!Αυτό που αντιλαμβάνομαι έιναι πως το κάθε παιδι έχει της δικές του ανάγκες και τον δικό του ρυθμό ανάπτυξης η γλυκούλα μου είναι 10,500 και 80 εκ. είμαστε πάνω απο τα ανώτερα στο υψος και κοντα στα ανώτερα στο βάρος. Που θέλω να καταλείξω, υποθέτω πως δεν μπορώ να της καλύψω μεγαλώνοντας τις αυξημένες της ανάγκες γιατί θηλάζει και τρωει όλο το φαι της. Οι παλιές στον θηλασμό προτείνουν δυο γευματα αν κατάλαβα καλά, με την ψυχίτσα μου αν και το δοκίμασα ΔΕΝ . Πείνα μιλάμε ατελείωτη!! Πείτε μου σας παρακαλώ πως τα καταφέρνετε.

 

 

κάτσε μπερδεύτηκα με τα δύο και τα τρία..δε νομίζω ότι προτέινει κανείς δύο γεύματα σε 10 μηνών παιδάκι..νομίζω ότι οι περισσότερες δίνουν τρία γεύματα, εκτός βέβαια αν δε θέλει το παιζάκι....δλδ τρώμε φρούτα, τρώμε λαχανο/κρεατοχορτόσουπα, τρώμε κ απογευματινό γιαουρτάκι. Υπάρχει και το αυγό. Εσένα τί γεύματα κάνει?

.png
Link to comment
Share on other sites

και σε μισή με μια ωρα ξυπνάει και θέλει να ξαναφάει ειλικρινά αν εσείς έχετε γάλα ΄μια ωρα μετα τον θηλασμό και μαλιστα αρκετό ...τι να πω εγω δεν έχω κι ας σας φαινεται παράξενο. Αναγκαστικά αφού κλαίει της φτιάχνω συμλήρωμα απο 150-210ml και το πίνει όλο.

από πότε άρχισε να γίνεται αυτό; δηλαδή σε ποια ηλικία μπήκε το συμπλήρωμα

 

σε αυτή την ηλικία του μωρού το να λέμε έχω ή δεν έχω γάλα δεν στέκεται ούτε σαν έκφραση, όπως δεν στέκεται το έχω ή δεν έχω ιδρώτα. Αν ζεσταθείς θα ιδρώσεις, δεν τον έχεις αποθηκευμένο, παράγεται εκείνη την ώρα που είναι απαραίτητο να παραχθεί.

 

Το ίδιο ισχύει και για το γάλα. Ο μαστός είναι αδένας που παράγει συνεχώς, δεν είναι ένα σακούλι σαν την ουροδόχο κύστη για να γεμίζει και να αδειάζει.

 

ούτε λίγο να πεινάμε κι αυτό το τέλειο ως 8,5 μηνών.

δηλαδή σε αυτή την ηλικία άρχισε να μην φτάνει το γάλα;

πώς το κατάλαβες; από την αρχή άρχισε να παίρνει την ποσότητα συπληρώματος που αναφέρεις ή στην αρχή επίνε λιγότερο;

 

Γενικά μπορείς

-να αυξήσεις τους θηλασμούς

-να πάρεις μαγιά μπύρας

-να επισκευθείς την Πατσούρου

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Με την εισαγωγή στέρεων τροφών έχω μπερδευτεί και εγώ λιγάκι. Ξεκινήσαμε πριν 20 μέρες με φρουτόκρεμα και απόγευμα γλυκοπατάτα με διάφορους συνδυασμούς. Σε αυτά τα δύο γεύματα η μικρούλα μου δεν θέλει να θηλάσει ούτε πριν ούτε μετά. Συνήθως θηλάζει 1-2 λεπτά και μετά σπρώχνει το στήθος και γυρνάει το κεφάλι. Έχω προσπαθήσει και μισή ώρα μετά και μία ώρα αλλά τίποτα .Το πρόγραμμα της είναι

6 30 θηλασμός

10 30 θηλασμός (1-2 λεπτά μαξ 5)

11 00 φρουτόκρεμα (½ αχλάδι ¼ μήλο ½ μπανάνα λίγο χυμό πορτοκάλι)

12 00 θηλασμός 1-2 λεπτά

14 30 θηλασμός (κανονικά περίπου 1 ώρα και ύπνος )

17 30 θηλασμός (πολύ λίγο – δεν θέλει)

18 00 γεύμα (γλυκοπατάτα με μήλο ή με δικό μου γάλα ή καρότο μπανάνα )

19 00 θηλασμός (πάλι λίγο δεν θέλει)

21 30 θηλσμός κανονικά 1 ώρα και ύπνος

Την τελευταία εβδομάδα όμως ξυπνάει και δυο φορές τη νύχτα με φοβερή όρεξη για στήθος το οποίο και προσφέρω και θηλάζει κανονικά. Η απορία μου είναι γιατί αφού και πριν τις στέρεες έτρωγε 5 γεύματα μόνο θηλασμό και δεν ξύπναγε όλη νύχτα (κοιμόταν 10 00 και την ξύπναγα 6 00. Τι κάνω λάθος? Υποτίθεται ότι τώρα τρώει πιο πολύ...

Link to comment
Share on other sites

ΚΡΙΣΤΙΝΑ, μάλλον το μωρό σου είναι πολύ απασχολημένο την ημέρα και αναπληρώνει τη νύχτα. Δεν είναι ασυνήθιστο αυτό, το μωρό έχει τον δικό του ρυθμό. Εσύ συνέχισε να προσφέρεις το στήθος όπως κάνεις και το μωρό θα ανταποκριθεί όπως χρειάζεται. Δεν νομίζω ότι κάνεις κάτι λάθος, αν κι εγώ είχα επιλέξει να μην προσφέρω τόσες πολλές τροφές σε αυτή την ηλικία.

 

Το "υποτίθεται ότι τώρα τρώει πιο πολύ" είναι μύθος. Τα φρούτα κτλ, ειδικά αν τρώει μικρές ποσότητες, έχουν λιγότερες θερμίδες και θρεπτικά στοιχεία από το γάλα σου. Αν πιστεύεις ότι δεν θηλάζει αρκετά, μπορείς να μειώσεις τις ποσότητες στα στερεά. Επίσης, έχω διαβάσει ότι το πορτοκάλι μαζί με τα αμυλώδη φρούτα μπορεί να κάνει δυσπεψία, οπότε μπορεί το μωρό να "μπουκώνει". Τα μωρά καθώς μεγαλώνουν, αλλάζουν συμπεριφορά και ανάγκες και το νυχτερινό ξύπνημα μπορεί να σχετίζεται και με άλλους λόγους, πχ δόντια, κινητική εξέλιξη κτλ.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα απόγευμα να θηλάζω μόνο - αλλά δεν θέλει. Άμα επειμένο και πολύ τραβάει και κανένα δάγκωμα για να το καταλάβω!!!! Για το πορτοκάλι δεν το ήξερα αλλά της το έβαλα στην φρουτόκρεμα γιατί είχε αρχίσει να δυσκολεύεται με τις κενώσεις.Ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα απόγευμα να θηλάζω μόνο - αλλά δεν θέλει. Άμα επειμένο και πολύ τραβάει και κανένα δάγκωμα για να το καταλάβω!!!! Για το πορτοκάλι δεν το ήξερα αλλά της το έβαλα στην φρουτόκρεμα γιατί είχε αρχίσει να δυσκολεύεται με τις κενώσεις.Ευχαριστώ για την απάντηση

 

Δοκίμασε να δίνεις ένα-ένα τα φρούτα, για να δεις αν την πειράζει κάποιο συγκεκριμένα. Αν βάλεις σκέτο νεράκι, πάλι έχει δυσκολία;

 

Τέλος, δεν ξέρω πόσο ακριβώς είναι το μωρό σου αλλά μπορεί να χρειάζεται να προχωρήσεις με πιο αργούς ρυθμούς. Επίσης, διάβασε όσα λέμε για τα "μη λιωμένα" στο τόπικ για τον θηλασμό και την εισαγωγή στερεών.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...