Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Καταρχήν πρόκειται για τον παιδίατρο...που φυσικά δεν έχει ταίσει παιδί υποθέτω... δεν σας έγραψα πως μου είπε να ετοιμάσω 60μλ νερό με το ριζάλευρο,αυτό ήταν 20 κουταλιές...Περίμενε πως πρώτη μέρα θα έτρωγε το μωρό 20 κουταλιές???

Μου είπε για 10 μέρες να δίνω μόνο για απογευματινό το ριζάλευρο και μετά θα αρχίσω σταδιακά τα φρούτα. Στον 6ο γράφει θα μπουν τα λαχανικά.

Αγλαία, για τον ύπνο δεν ξέρω τι φταίει. Έχω δοκιμάσει διαφορετικές ώρες για μπάνιο αλλά πάλι την ίδια ώρα κοιμάται. Από τις 22.00 είναι στο στήθος και κοιμάται τελικά στις 01.00, δεν είναι πως θέλει παρέα, μόνη μου κάθομαι με σχετική ησυχία και περιμένω να κοιμηθεί. Μάλλον θα είναι στο γονίδιο γιατί και εγώ είμαι ολίγον νυχτοπούλι!!!

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Μαμάδες καλημέρα κι από εμένα!

Η μικρή μου είναι 7 μηνών. Εδώ και ένα μήνα τρώει φρουτόκρεμα (όσο τρώει!!!) και γιαουρτάκι (αυτό της αρέσει) ή βανίλια ρυζάλευρο (την αποφεύγω από τότε που άρχισε το γιαούρτι). Δηλαδή 2 γεύματα στερεές και τα υπόλοιπα 4 θηλασμός. Στο τελευταίο γεύμα της δίνω και λίγο συμπλήρωμα (από ανασφάλεια για να κοιμάται όλο το βράδυ), αλλά σπανίως πίνει πάνω από 20-30 ml). Πριν ή μετά τις στερεές δεν τη θηλάζω καθόλου. Αν καταλάβω κάποια στιγμή ότι πεινάω επισπεύδω το επόμενο γεύμα. Σε λίγες μέρες που θα πάμε στο γιατρό φαντάζομαι ότι θα μου πει να ξεκινήσω και λαχανικά, κρεατάκι κλπ. Η απορία μου είναι πόσο καιρό μπορώ να διατηρήσω 2 θηλασμούς την ημέρα, χωρίς ενδιάμεσα. Μήπως οδηγηθώ σε αποθηλασμο?

Link to comment
Share on other sites

Η απορία μου είναι πόσο καιρό μπορώ να διατηρήσω 2 θηλασμούς την ημέρα, χωρίς ενδιάμεσα. Μήπως οδηγηθώ σε αποθηλασμο?

Είναι πολύ δύσκολο να διατηρηθεί η γαλουχία με μόνο 2 θηλασμούς. Το πιθανότερο είναι να οδηγηθείς σε αποθηλασμό.

 

Σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας:Το μητρικό γάλα πρέπει να είναι η κύρια τροφη του παιδιού και το δεύτερο εξάμηνο της ζωής του. Οι στερεές τροφές είναι συμπληρωματικές του θηλασμού, δεν τον αντικαθιστούν.

 

Είναι επικίνδυνο για την υγεία του παιδιού να περιορίσεις το θηλασμό σε 2 γεύματα. Αν δεν θέλεις να θηλάζεις παραπάνω θα πρέπει να ξεκινήσεις συμπλήρωμα ξένου γάλακτος εγκαίρως.

Link to comment
Share on other sites

rosoulita αποφευγω να συμβουλευω συνηθως μην πεταξω καμια κοτσανα! :lol:

να κανω κι εγω την ερωτησουλα μου?

κατσικισιο η προβειο γιαουρτακι μπορω να ξεκινησω το απογευμα τι λετε?η παιδιατρος μου ειπε πως εχουν πολλα λιπαρα και να μην δωσω ακομα.εννοειτε πως δεν μου προτεινε καν τα βρεφικα.η μικρουλα μου ειναι φαγανη.αναλογα τα κεφια βεβαια.θηλαζει αρκετα αλλα οταν θελει στερεα τροφη φαινεται!!συνηθως τρωει 2 γευματα.καμια φορα το απογευμα τρωει λιγη μπανανα με πολυ ορεξη!!εχω δοκιμασει και γλυκοπατατα μηλο απογευμα αλλα δεν τρελαινεται, γιαυτο σκεφτομαι να δοκιμασουμε γιαουρτακι.ποτε το μωρο αρχιζει να εχει 3 γευματα στερεα σε καθημερινη βαση?να πω και κατι αστειο?μην με κραξετε ομως!την κυριακη ειχαμε παει σε μια ταβερνα και τρωγαμε παιδακια (σορυ δεν ξερω πως να το γραψω σωστα) οπως την ειχα αγκαλια μου αρπαξε το παιδακι απο τα χερια και αρχισε να το πιπιλαει...ε την αφησα δεν αντεξα :lol:

επισης..2 μερες τρωει μοσχαρακι με γλυκοπατατα,καροτο,σελινο,σπανακι η οτι αλλο-2 μερες κοτοπουλο με τα ιδια-2 μερες μοσχαρακι η κοτοπουλο με αστρακι και πανω κατω το παμε ετσι.η παιδιατρος λεει καθε μερα κρεας..εγω λεω να της κανω και μια αποτοξινωση .εσεις τι λετε?

σορυ για το πρηξιμο :oops:

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με το νερό. Υποτήθεται ότι δίνουμε νερό όταν αρχίσει τις τροφές. Ακόμα και αν τρώει μισή κουταλιά πρέπει να δίνουμε? Εμένα φαίνεται να του αρέσει και πίνει αρκετές γουλιές. Να τον αφήνω να πίνει όσο θέλει ή δεν κάνει καλό στο θηλασμό?

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν σας έγραψα πως μου είπε να ετοιμάσω 60μλ νερό με το ριζάλευρο,αυτό ήταν 20 κουταλιές...Περίμενε πως πρώτη μέρα θα έτρωγε το μωρό 20 κουταλιές???

 

Η δικια μου μου ειπε οτι ΠΡΕΠΕΙ να φαει 1/2 μηλο,1/2 μπανανα,1/2 αχλαδι το πρωι και οταν της ειπα οτι με το ζορι τρωει 90-120 γρ φωναζε,αληθεια πιστευει οτι μπορει ενα μωρο να το φαε ολα αυτα;;

4

Link to comment
Share on other sites

δεν σας έγραψα πως μου είπε να ετοιμάσω 60μλ νερό με το ριζάλευρο,αυτό ήταν 20 κουταλιές...Περίμενε πως πρώτη μέρα θα έτρωγε το μωρό 20 κουταλιές???

 

Η δικια μου μου ειπε οτι ΠΡΕΠΕΙ να φαει 1/2 μηλο,1/2 μπανανα,1/2 αχλαδι το πρωι και οταν της ειπα οτι με το ζορι τρωει 90-120 γρ φωναζε,αληθεια πιστευει οτι μπορει ενα μωρο να το φαε ολα αυτα;;

Σορυ αλλα δεν παει καλα...Τι εννοεις φωναζε;;;

 

Ξερω μωρα που τα τρωνε αυτα,άλλα που δεν τρωνε τπτ και άλλα που τρωνε τα διπλασια.

 

Ο δικος μου παιδιατρος οταν τον ρωτησα,μου ειπε οτι καθε ανθρωπος δεν τρωει το ιδιο.Κι επισης μου ειπε,πολυ σωστα,οτι δεν εχει νοημα να λεμε μισο μηλο μισο αχλαδι κτλ γιατι τα μεγεθη διαφερουν κατα πολυ :wink:

Οσο θελει τρωει!

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά σε όλες τις μανούλες...

Σήμερα η κορούλα μου είναι 5 μηνών και πήγαμε την μηνιαία επίσκεψη στο γιατρό. 'Εφυγα πολύ αναστατωμένη, στεναχωρημένη και αγχωμένη... μπορεί και θυμωμένη... Το θέμα είναι ότι έχω μπερδευτεί πάρα πολύ και δεν ξέρω καθόλου πως να χειριστώ το θέμα. Πρώτη φορά μέσα σε πέντε μήνες νοιώθω ανεπαρκής και αγχωμένη... Θα προσπαθήσω να σας τα περιγράψω από την αρχή....

Θηλάζω αποκλειστικά από την αρχή και σε αυτό με βοήθησε πάρα πολύ το φόρουμ. Δεν μετράω ποτέ ώρες, είμαι πάντα διαθέσιμη. Βέβαια έχω ξεκινήσει δουλειά εδώ και μία εβδομάδα και δυσκολεύομαι λιγάκι με το δεύτερο πρωινό θηλασμό...

Σήμερα λοιπόν ο γιατρός μας ανακοίνωσε ότι πρέπει να πάρουμε στερεά τροφή. Μας είπε να πάρουμε κρέμα βανίλια και φρουτόκρεμα. Επίσης όταν μέτρησε το βάρος της μας είπε ότι έχει μειωθεί η πρόσληψη βάρους (πήρε 450 γρ. σε 30 μέρες και είναι 5 μηνών και 6 κιλά). Και με ρωτάει: Μήπως πια δεν χορταίνει με το γάλα σου? Από το βλέμμα που του έριξα κατάλαβε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω συμπλήρωμα.

Στη συνέχεια τον ρώτησα γιατί πρέπει να φάει το παιδί κρέμα βανίλια...του είπα (ενημερωμένη από όλα όσα έχω διαβάσει στο φόρουμ) ότι έχει πρόσθετα και ζάχαρη... και ότι θα προτιμούσα να φάει κάτι πιο φυσικό. Μάλιστα τον ρώτησα με αφέλεια αν έχουν χημικά πρόσθετα. Και μου έδωσε μια απαράδεκτη απάντηση ότι και το αέρας που αναπνέουμε και αυτός έχει χημικά... Και επίσης μου πρότεινε να πάρω έτοιμη φρουτόκρεμα σε σκόνη για το μόνο λόγο ότι μπορεί να μην της αρέσουν τα φρέσκα φρούτα...

Μετά από όλα αυτά τον ρώτησα αν θα μειωθεί ο θηλασμός και του δήλωσα ότι εγώ θέλω να θηλάσω τουλάχιστον ένα χρόνο.... Και μου είπε ότι αυτά τα γεύματα ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΔΥΟ ΘΗΛΑΣΜΟΥΣ. Και εκεί που φρίκαρα ακόμα περισσότερο είναι που μου πε ότι καλό θα είναι να αποθηλάσω και νωρίτερα από το χρόνο γιατί μετά θα δυσκολευτεί πολύ το παιδί να πιει άλλο γάλα (φαντάζομαι εννοούσε το φρέσκο)

Δεν ξέρω τι να κάνω....Σίγουρα το παιδί πρέπει να μάθει να τρώει και φαγητό.... αλλά εγώ δεν ξέρω τι να το ταίσω. Πήγα και πήρα μια βιολογική κρέμα από ρύζι... αλλά και πάλι έχω μπερδευτεί με την παρασκευή της γιατί χρειάζεται και γάλα.... Είμαι τόσο άσχετη.... Τι να κάνω βρε μανούλες? Βοήθεια!!! Σκέφτηκα να αρχίσω το ΣΚ να έχω χρόνο .... αλλά τι στο καλό θα την ταίσω?? Και μετά από όλα αυτά πρέπει να έχω εμπιστοσύνη στο γιατρό? Την προηγούμενη φορά μου είπε ότι δεν υπάρχεί όριο στο θηλασμό. Σήμερα γιατί μου τα γύρισε??

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα, δηλαδή πρέπει να τις δίνω και λίγο γαλατάκι πριν ή μετά τις στερεές σαν συμπλήρωμα?

 

Rosoulita κοιτα μάλλον δεν κατάλαβες αυτό που σου είπε η Αγλαΐα..

Το γάλα είμαι η κύρια τροφή για όλο τον πρώτο χρόνο της ζωής του παιδιού. Αυτό που εσύ λες συμπλήρωμα είναι οι τροφές. Προσφέρουμε το στήθος πολλές φορές μέσα στην ημέρα. Πριν από κάθε γεύμα-φρουτόκρεμα, σούπες ή ό,τι άλλο δίνεις-προσφέρεις στήθος. Αν θέλει να συνεχίσει με φαγητό καλώς, αλλιώς συνήθως αφήνεις μισή μια ωρίτσα κ προσπαθείς πάλι με το φαγητό. Μπορεί επίσης να ζητήσει το παιδί γάλα κ μετά τη στερεά τροφή. Εννοείται ότι προσφέρουμε στήθος σε κάθε περίπτωση. Άλλαξε λίγο λοιπόν το πλάνο στο μυαλό σου ότι τώρα πρώτ απ όλα φαί κ δευτερευόντως γάλα....αφού έχεις θηλάσει μέχρι τώρα τόσο καλά γιατί να οδηγηθείς στον αποθηλασμό??

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια και χαρά σε όλες τις μανούλες...

Σήμερα η κορούλα μου είναι 5 μηνών και πήγαμε την μηνιαία επίσκεψη στο γιατρό. 'Εφυγα πολύ αναστατωμένη, στεναχωρημένη και αγχωμένη... μπορεί και θυμωμένη... Το θέμα είναι ότι έχω μπερδευτεί πάρα πολύ και δεν ξέρω καθόλου πως να χειριστώ το θέμα. Πρώτη φορά μέσα σε πέντε μήνες νοιώθω ανεπαρκής και αγχωμένη... Θα προσπαθήσω να σας τα περιγράψω από την αρχή....

Θηλάζω αποκλειστικά από την αρχή και σε αυτό με βοήθησε πάρα πολύ το φόρουμ. Δεν μετράω ποτέ ώρες, είμαι πάντα διαθέσιμη. Βέβαια έχω ξεκινήσει δουλειά εδώ και μία εβδομάδα και δυσκολεύομαι λιγάκι με το δεύτερο πρωινό θηλασμό...

Σήμερα λοιπόν ο γιατρός μας ανακοίνωσε ότι πρέπει να πάρουμε στερεά τροφή. Μας είπε να πάρουμε κρέμα βανίλια και φρουτόκρεμα. Επίσης όταν μέτρησε το βάρος της μας είπε ότι έχει μειωθεί η πρόσληψη βάρους (πήρε 450 γρ. σε 30 μέρες και είναι 5 μηνών και 6 κιλά). Και με ρωτάει: Μήπως πια δεν χορταίνει με το γάλα σου? Από το βλέμμα που του έριξα κατάλαβε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω συμπλήρωμα.

Στη συνέχεια τον ρώτησα γιατί πρέπει να φάει το παιδί κρέμα βανίλια...του είπα (ενημερωμένη από όλα όσα έχω διαβάσει στο φόρουμ) ότι έχει πρόσθετα και ζάχαρη... και ότι θα προτιμούσα να φάει κάτι πιο φυσικό. Μάλιστα τον ρώτησα με αφέλεια αν έχουν χημικά πρόσθετα. Και μου έδωσε μια απαράδεκτη απάντηση ότι και το αέρας που αναπνέουμε και αυτός έχει χημικά... Και επίσης μου πρότεινε να πάρω έτοιμη φρουτόκρεμα σε σκόνη για το μόνο λόγο ότι μπορεί να μην της αρέσουν τα φρέσκα φρούτα...

Μετά από όλα αυτά τον ρώτησα αν θα μειωθεί ο θηλασμός και του δήλωσα ότι εγώ θέλω να θηλάσω τουλάχιστον ένα χρόνο.... Και μου είπε ότι αυτά τα γεύματα ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΔΥΟ ΘΗΛΑΣΜΟΥΣ. Και εκεί που φρίκαρα ακόμα περισσότερο είναι που μου πε ότι καλό θα είναι να αποθηλάσω και νωρίτερα από το χρόνο γιατί μετά θα δυσκολευτεί πολύ το παιδί να πιει άλλο γάλα (φαντάζομαι εννοούσε το φρέσκο)

Δεν ξέρω τι να κάνω....Σίγουρα το παιδί πρέπει να μάθει να τρώει και φαγητό.... αλλά εγώ δεν ξέρω τι να το ταίσω. Πήγα και πήρα μια βιολογική κρέμα από ρύζι... αλλά και πάλι έχω μπερδευτεί με την παρασκευή της γιατί χρειάζεται και γάλα.... Είμαι τόσο άσχετη.... Τι να κάνω βρε μανούλες? Βοήθεια!!! Σκέφτηκα να αρχίσω το ΣΚ να έχω χρόνο .... αλλά τι στο καλό θα την ταίσω?? Και μετά από όλα αυτά πρέπει να έχω εμπιστοσύνη στο γιατρό? Την προηγούμενη φορά μου είπε ότι δεν υπάρχεί όριο στο θηλασμό. Σήμερα γιατί μου τα γύρισε??

 

Ari μου κατ αρχήν ξεαγχώσου. Ο παιδίατρός σου είναι τόσο μ@$%#^ς που δεν υπάρχει κανένας λόγος να τον υπολογίζεις. Τα του βάρος δεν τα ξέρω. Ξέρω όμως ότι ό,τι σου είπε είναι λαλακίες :twisted:

Στερεές ξεκινάμε μετά τους έξι μήνες τουλάχιστον, που σημαίνει ότι μπορεί το παιδί να θέλει κ αργότερα, στους εφτά ή οκτώ μήνες, σπάνια κ στο χρόνο. Το σύνηθες κ αυτό που προτείνει ο ΠΟΥ είναι μετά τους έξι μήνες. Δεν διαννοούμαι ότι σου πρότεινε φρούτα-κονσέρβα, έχω μείνει ΑΦΩΝΗ :shock:

΄Έχεις λοιπόν τουλάχιστον ένα μήνα να ξεκινήσεις στερεες, οπότε κανένας λόγος βιασύνης, διαβασε κ λιγο σχετικά στο φορουμ κ θα βοηθηθείς

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=9819&postdays=0&postorder=asc&start=30

κοίτα τις οδηγίες που δίνει η Αγλαΐα κ εδώ είμαστε :D:D

.png
Link to comment
Share on other sites

Ari, αν εξαιρέσουμε τα φρέσκα φρούτα που μας είπε εμάς...μια από τα ίδια ήταν οι οδηγίες του και μάλιστα τα μωρά μας είναι στην ίδια ηλικία, 5 μηνών. Και εγώ έχω μπερδευτεί αλλά που θα πάει θα την βρούμε την άκρη. Μην απελπίζεσαι και τα μωρά μας θα μας βοηθήσουν να κάνουμε το σωστό. Εμένα ας πούμε εξακολουθεί να μην του αρέσει το ριζάλευρο οπότε λέω να περιμένω και προς το τέλος του 5ου να του δώσω τα φρούτα και βλέπουμε.

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν σας έγραψα πως μου είπε να ετοιμάσω 60μλ νερό με το ριζάλευρο,αυτό ήταν 20 κουταλιές...Περίμενε πως πρώτη μέρα θα έτρωγε το μωρό 20 κουταλιές???

 

Η δικια μου μου ειπε οτι ΠΡΕΠΕΙ να φαει 1/2 μηλο,1/2 μπανανα,1/2 αχλαδι το πρωι και οταν της ειπα οτι με το ζορι τρωει 90-120 γρ φωναζε,αληθεια πιστευει οτι μπορει ενα μωρο να το φαε ολα αυτα;;

 

Φώναζε; Στα αλήθεια φώναζε; Σε ποιον νόμιζε ότι απευθυνόταν; Τι θα πει "φώναζε"; Με ποιο δικαίωμα; Βγαίνω από τα ρούχα μου! :evil:

Τι κουβαλάνε στα αλήθεια μέσα στο κεφάλι τους;;; :evil::evil::evil:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

τα ίδια ακριβώς μου έλεγε και έμενα η παιδίατρός μας!! από τον 5ο μήνα ήθελε να ξεκινήσουμε τις στερεές (παρόλο που η μικρή έχει δερματίτιδα και η εισαγωγή στερεών γίνεται αργότερα για αποφυγή αλεργιών) και μας είχε δώσει μάλιστα και δείγματα βανίλιας ρυζάλευρου γνωστής μάρκας. είχε κάνει και αρκετές νύξεις για τον θηλασμό (τα κλασικά, μήπως πεινάει η μιρκή, γιατί ξυπνάει ακόμη το βράδυ). την αγνοησα φυσικά και άλλαξα παιδίατρο! με τις συμβουλές του τωρινού παιδιατρου ξεκινάμε σε λίγο τις στερεές, εννοείτε μας είπε ότι αποφεύγουμε τις έτοιμες κρέμες, ετοιμάζουμε μόνοι μας την φρουτόκρεμα με βιολογικά, κατα προτίμηση, φρούτα. και φυσικα θηλαζουμε οποτε θελει το μωρό. θα σας πω σε λίγες μέρες τις εντυπώσεις μας από την στερεά τροφη.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ας πούμε εξακολουθεί να μην του αρέσει το ριζάλευρο οπότε λέω να περιμένω και προς το τέλος του 5ου να του δώσω τα φρούτα και βλέπουμε....

Δηλαδή το τρώει το ρυζάλευρο?? Πως το φτιάχνεις; Με σκέτο νερό? Η βάζεις και γάλα (δικό σου)? Σήμερα δοκίμασα να της δώσω λίγο ρυζάλευρο, το οποίο το έφτιαξα με σκέτο νεράκι. Είχε πολύ πλάκα η έκφρασή της. Δεν νομίζω ότι κατάπιε κάτι. Απλά το έγλυφε. Μετά που της έδωσα στήθος ήρθε η καρδιά στον τόπο της....

Τα φρούτα πως τα σερβίρουμε?? Λιώνουμε λίγη μπανάνα και δίνουμε? Μετά βάζουμε και άλλο? Τα ανακατεύουμε με ρυζάλευρο? help!!!

καλά νοιώθω ηλίθια....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

]

 

Ari μου κατ αρχήν ξεαγχώσου. Ο παιδίατρός σου είναι τόσο μ@$%#^ς που δεν υπάρχει κανένας λόγος να τον υπολογίζεις. Τα του βάρος δεν τα ξέρω. Ξέρω όμως ότι ό,τι σου είπε είναι λαλακίες :twisted:

Στερεές ξεκινάμε μετά τους έξι μήνες τουλάχιστον, που σημαίνει ότι μπορεί το παιδί να θέλει κ αργότερα, στους εφτά ή οκτώ μήνες, σπάνια κ στο χρόνο. Το σύνηθες κ αυτό που προτείνει ο ΠΟΥ είναι μετά τους έξι μήνες. Δεν διαννοούμαι ότι σου πρότεινε φρούτα-κονσέρβα, έχω μείνει ΑΦΩΝΗ :shock:

΄Έχεις λοιπόν τουλάχιστον ένα μήνα να ξεκινήσεις στερεες, οπότε κανένας λόγος βιασύνης, διαβασε κ λιγο σχετικά στο φορουμ κ θα βοηθηθείς

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=9819&postdays=0&postorder=asc&start=30

κοίτα τις οδηγίες που δίνει η Αγλαΐα κ εδώ είμαστε :D:D

 

Μαμά της Bibi, αυτό που έχω καταλάβει από όλα όσα έχω διαβάσει είναι ότι η στερεά τροφή μπαίνει συμπληρωματικά στο θηλασμό και ότι το παιδί που θηλάζει καλό είναι να μην πάρει πρωτείνη γάλακτος. Για αυτό και θορυβήθηκα με όσα είπε ο γιατρός. Επίσης σε καμία περίπτωση δεν επιθυμώ να πάρει φρουτόκρεμα σε σκόνη!!! Απλά τώρα έχω μπλοκάρει τελείως και δεν ξέρω τι φαί (εκτός από το γάλα μου που παραμένει το βασικό|) πρέπει να της δώσω. Εσύ που θηλάζεις ένα χρόνο και..... τι δίνεις στη μικρούλα να φάει?? Με τι την ξεκίνησες?? Πήρα και ένα βιολογικό ρυζάλευρο (χωρίς γάλα, ζάχαρη και γλουτένη)όπως είπα....αλλά είμαι λίγο μπερδεμένη ως προς την παρασκευή του.... Τι να κάνω? Να λιώσω κανά φρουτάκι εκεί μέσα??? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Αri, μην αγχώνεσαι! Όταν έρθει η ώρα, λιώσε αχλαδάκι ή μήλο και δώσε λίγες κουταλίτσες στο μωρό. Αρχικά κάθε φρούτο θα το δίνεις σκέτο για να ελέγχεις για τυχόν αλλεργική αντίδραση και αν όλα είναι οκ., τότε μετά 3-4 μέρες δίνεις κι άλλο φρούτο, πχ. μπανάνα κλπ. Το πορτοκάλι είναι συνήθως πιο αλλεργιογόνο, γι αυτό το δίνουν αργότερα (εγώ βέβαιατο έβαλα αμέσως μετά το μήλο, αχλάδι, μπανάνα και δεν είχα πρόβλημα, αλλά καλό είναι αρχικά να προσέχεις, ειδικά αν στην οικογένεια έχετε αλλεργίες). Θα αφήνεις το μωρό να τρώει όσο θέλει και στη συνέχεια θα θηλάζεις. Απ' ότι βλέπω έχεις καταλάβει ότι δεν αντικαθιστούμε γεύματα κλπ. Αν πάλι το μωρό αντικαταστήσει γεύμα μόνο του τότε ακολουθείς το μωρό. (Η δικιά μου τρώει γεμάτο μπωλ φαγητό και αμέσως μετά θηλάζει :roll::lol: )

Δεν είναι καλό να αναμιγνύεις φρούτα με ρυζάλευρο, γιατί έχουν διαφορετικό χρόνο πέψης και δεν θα απορροφηθούν καλά οι βιταμίνες των φρούτων, γενικά, όσο πιο απλή η μορφή του φαγητού, τόσο καλύτερα για αρχή! (Εγώ πλέον, ακολουθώ τη συμβουλή της Αγλαΐας και δεν αναμιγνύω καν τα φρούτα μεταξύ τους. Δίνω ένα ολόκληρο φρούτο το πρωί και άλλο ένα διαφορετικό το απόγευμα, τριμμένα στον τρίφτη ή την μπανάνα πατημένη με πηρούνι)

Όταν θα έρθει η ώρα του 2ου γεύματος, θα δώσεις βρασμένα λαχανικά, συνήθως ξεκινάμε με πατάτα-καρότο-κολοκύθι και σιγά σιγά θα προσθέσεις και άλλα. Ούτε εκεί χρειάζεται ανάμειξη με ρυζάλευρα. Μπορείς να προσθέσεις λίγο ελαιόλαδο στο πιάτο και αν θέλεις λίγο λεμονάκι.

Καλή αρχή!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλησπέρα.

Διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον αυτή την ενότητα και πραγματικά χαίρομαι που οι απόψεις του παιδιάτρου μας συμφωνούν με αυτά που λέτε και, που κατά τη γνώμη μου, είναι και η σωστή αντιμετώπιση για ένα μωρό που αρχίζει να δοκιμάζει κι άλλες τροφές.

Θα ήθελα να ρωτήσω για ποιον λόγο είναι καλύτερο να δίνουμε ένα φρούτο κάθε φορά. Εμείς τρώμε πλέον μίγμα από αχλαδάκι, μήλο, μπανάνα και λίγο χυμό πορτοκαλιού, χωρίς εμφανές τουλάχιστον πρόβλημα.

.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε 5,5 μηνών αχλαδάκι (σχεδόν χυμό) και 6 μηνών ρυζάλευρο. Δεν της ακολούθησα όμως πρόγραμμα λόγω του ότι λείπαμε κάποιες μέρες και τα έδινα περιστασιακά. Πριν 15 μέρες που ξεκινήσαμε κανονικά μόλις της έβαζα μήλο ή μπανάνα αηδίαζς και μόνο στην μυρωδιά. Τώρα που της δίνω αχλάδι μόνο τρώει 4-5 κουταλιές κι αυτό μόνο αν είναι νεροζούμι. Πως θα της ξεκινήσω χορτόσουπα αν αηδιάζει; Την κρέμα την τρώει πιο ευχάριστα αλλά πολύ μικρή ποσότητα πάντα. Όσο για τις αναγωγές, συνεχίζουν κανονικότατα. Πως να την κάνω να φάει;

an1cCx0-WmB1210NTJoZHB8Nzc2NjU1ZGF8dG8gYXN0ZXJha2kgbWFzIGVpbmFp.gif

 

as1cJY3003-0000MzAwZG98NzlkfE8gbGV2ZW50YWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω για ποιον λόγο είναι καλύτερο να δίνουμε ένα φρούτο κάθε φορά. Εμείς τρώμε πλέον μίγμα από αχλαδάκι, μήλο, μπανάνα και λίγο χυμό πορτοκαλιού, χωρίς εμφανές τουλάχιστον πρόβλημα.

 

Kι εγώ έτσι τα έδινα στα τρία αγόρια μου και στη μικρή στην αρχή, όλα μαζί και χυμό πορτοκαλιού. Γύρω στο χρόνο στα αγόρια, που άρχισαν να τρώνε κομματάκια, έκοψα τις φρουτόκρεμες και έδινα τα φρούτα όπως να 'ναι ή ένα φρούτο σκέτο ή κομμάτια από διάφορα φρούτα. Διάβασα όμως εδώ ότι αν αναμίξεις πορτοκάλι που είναι όξινο με άλλα φρούτα, ή μπανάνα πχ, που θέλει περισσότερο χρόνο να χωνευτεί με άλλα φρούτα, επειδή η διαδικασία της πέψης είναι διαφορετική για το κάθε είδος, στην πορεία δεν απορροφώνται καλά όλα τα θρεπτικά συστατικά, ενώ αν δίνεις ένα ένα φρούτο, αυτό χωνεύεται καλύτερα (δεν τα εξηγώ και τόσο καλά, το ξέρω, όποια μπορεί ας βοηθήσει! :oops: ). Αποφάσισα λοιπόν να δοκιμάσω να τα δίνω ένα ένα σε διαφορετικές ώρες μέσα στην ημέρα (οπότε δίνεις και τρίτο γεύμα χωρίς να χρειάζεσαι ρυζόκρεμα :wink: )

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

νομιζω καπου ειχα διαβασει για γευμα με γλυκοπατατα αν δεν κανω λαθος!μπορειτε να μου πειτε πως τη φτιαχνετε?εφτιαξα μια φορα με μητρικο και καροτο αλλα του επεφτε πολυ γλυκο.Καμια ιδεα?

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Sofuka,

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μια χαρά μου τα εξήγησες! Τώρα που τρώει μόνον αλεσμένα, μου είναι πιο δύσκολο να λιώνω π.χ. το μήλο μόνο του, καθότι σκληρό. Με το αχλάδι μέσα γίνεται πολύ πιο κρεμώδης η υφή.

Παρατήρησα πως σήμερα που της έβαλα ελάχιστο πορτοκάλι και πιο πολύ αχλάδι, έφαγε πιο ευχάριστα. (Εννοείται ότι δεν την πιέζω, όσο θέλει). Αμέσως μετά τα φρούτα τρώει κανονικά και το γαλατάκι της μαμάς (!!)

Βλέπω πως εσύ έχεις τέσσερα πιτσιρικάκια! Μπράβο σου! Να σου ζήσουν και να τα χαίρεσαι!

.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τρίτη μέρα σήμερα και έβαλα μητρικό στο ριζάλευρο και το έκανα πιο νερουλό. Φυσικά στην γεύση πολύ καλύτερο από το νερό. 20 μλ γάλα με 3 κουταλιές βιολογικό ριζάλευρο. Βρήκα και ένα άλλο βιολογικό που έχει μέσα εκτός από αλεύρι ρυζιού, αλεύρι κινόας και φυσικό άρωμα βανίλιας και θειαμίνη. Γράφει από τον 6ο και μετά, οπότε δεν θα του το δώσω ακόμα. Ο παιδίατρος είχε πει πως δεν θέλουμε ακόμα δημητριάκα αλλά δεν μου είπε από πότε. Ξέρετε αν σε αυτά συμπεριλαμβάνεται και η κινόα?

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι κατι δεν παει καλα με το μωρακι μου.

τρεις μερες τωρα ξυπναει κατα τις 5-5.30 το πρωι κ αμα δεν την θηλασω δεν κοιμαται.ξανακοιμαται κ οταν ξυπνησει στις 9 κ της δωσω στηθος σφραγιζει το στομα της,οποτε κατα τις 10 τρωει φρουτοκρεμα.

κοιμαται παλι 12 με 1 κ κατα της 2 το μεσημερι της ξαναδινω στηθος που παλι στομα κλειστο οποτε κ τρωει τα λαχανικα της.

κοιμαται για μεσημερι κ οταν παω να την θηλασω στις 6 με 7 παλι δεν θελει.βγαζω το γαλα με το θηλαστρο κ μαξ να πιει απο το μπιμπερο 100μλ.

το βραδυ βεβαια κατα τις 9.30 τρωει σαν τρελη απο το στηθος

αυτα που σκεφτομαι ειναι μηπως βαρεθηκε το γαλα μου?

μηπως προτιμα τις στερεες?

εγινε ολιγοφαγη?

αμα την πιεζω να πιει το γαλα μηπως της δημιουργησω ψυχογενη ανορεξια?(κατα τα λεγομενα της παιδιατρου)

μηπως να δοκιμασω να της δινω μονο στηθος?

το απογευμα που δεν πινει το γαλα της να δοκιμασω να της δωσω γιαουρτι?

αν μπει και αλλο γευμα δεν θα μειωθει κ αλλο το γαλα μου?

να την θηλαζω κοιμησμενη?

πολλες ερωτησεις αλλα εχω αγχωθει κ στενοχωρηθει.βοηθηστε :cry:

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι κατι δεν παει καλα με το μωρακι μου.

τρεις μερες τωρα ξυπναει κατα τις 5-5.30 το πρωι κ αμα δεν την θηλασω δεν κοιμαται.ξανακοιμαται κ οταν ξυπνησει στις 9 κ της δωσω στηθος σφραγιζει το στομα της,οποτε κατα τις 10 τρωει φρουτοκρεμα.

κοιμαται παλι 12 με 1 κ κατα της 2 το μεσημερι της ξαναδινω στηθος που παλι στομα κλειστο οποτε κ τρωει τα λαχανικα της.

κοιμαται για μεσημερι κ οταν παω να την θηλασω στις 6 με 7 παλι δεν θελει.βγαζω το γαλα με το θηλαστρο κ μαξ να πιει απο το μπιμπερο 100μλ.

το βραδυ βεβαια κατα τις 9.30 τρωει σαν τρελη απο το στηθος

αυτα που σκεφτομαι ειναι μηπως βαρεθηκε το γαλα μου?

μηπως προτιμα τις στερεες?

εγινε ολιγοφαγη?

αμα την πιεζω να πιει το γαλα μηπως της δημιουργησω ψυχογενη ανορεξια?(κατα τα λεγομενα της παιδιατρου)

μηπως να δοκιμασω να της δινω μονο στηθος?

το απογευμα που δεν πινει το γαλα της να δοκιμασω να της δωσω γιαουρτι?

αν μπει και αλλο γευμα δεν θα μειωθει κ αλλο το γαλα μου?

να την θηλαζω κοιμησμενη?

πολλες ερωτησεις αλλα εχω αγχωθει κ στενοχωρηθει.βοηθηστε :cry:

 

Προσωπικά, θεωρώ δυο γεύματα αρκετά και μπορεί να της πέφτουν πολλά της μικρούλας σου. Δεν ξέρω τι ποσότητες τρώει αλλά δοκίμασε να της δίνεις μικρότερη ποσότητα, αν τρώει πολύ περισσότερο από μερικές κουταλιές.

Θα πρότεινα να μην τη μπερδεύεις με το μπιμπερό, αν θέλει να πιεί από το στήθος, θα πιεί, είναι μεγάλο κορίτσι και ξέρει να το απαιτήσει.

Δοκίμασε να τη θηλάσεις ακριβώς την ώρα που ξυπνάει από τους υπνάκους και περάστε μαζί πιο πολύ χρόνο με δερματική επαφή και χαδάκια. Πρόσφερε το στήθος συχνά αλλά μην επιμένεις.

Παίζει βέβαια και να θηλάζει πολύ το βράδυ και να την καλύπτει για το πρωινό αλλά η ολοήμερη άρνηση μου λέει είτε ότι είναι πολύ απασχολημένη, είτε ότι κάτι την ενόχλησε, είτε ότι τρώει πολλά στερεά και χορταίνει πολύ ή παίρνει αρκετό έξτρα νερό ή υγρά μέσω της τροφής. Πώς πάτε από πάνες;

Αν αυξήσατε απότομα τις στερεές τροφές, είναι πιθανό να μειώθηκε κάπως η παραγωγή σου και το μωρό να δυσανασχετεί με αυτό, οπότε ίσως χρειάζεται να κάνεις κάποιες αντλήσεις, για να τονώσεις την παραγωγή αλλά είναι πολύ πιο απλό και εύκολο, αν το κάνει το ίδιο το μωρό.

Το γιαούρτι δεν το βρίσκω καλή ιδέα σε αυτή τη φάση και επειδή δεν είναι απαραίτητο σαν τροφή και γιατί θα προσθέσεις ακόμη ένα γεύμα μειώνοντας περισσότερο τα περιθώρια για θηλασμό.

Αυτές τις ώρες που δεν θηλάζει, πώς είναι η συμπεριφορά της, είναι ήρεμη, ανήσυχη, γκρινιάζει;

 

Αν θέλεις, διάβασε και στο λινκ, για να πάρεις κι άλλες ιδέες, παρόλο που αναφέρεται κυρίως σε νεογέννητα.

http://www.kellymom.com/bf/concerns/baby/back-to-breast.html

Και εδώ δίνει τιπς για να μην οδηγούμε τα μωρά μας σε πρόωρο απογαλακτισμό άθελα μας.

http://www.kellymom.com/bf/weaning/babyselfwean.html

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...