Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

εγω παντως μαγειρευω καθε 2 ημερες...το να κρατησω φαγητο στην καταψυξη το βλεοω υπερβολικο...μαγειρευεις 2 μεριδες , την μια την τρωει την ιδια μερα και το υπολοιπο το φυλας στο ψυγειο για την επομενη..αν περισεψει αλεσμενο καλυτερα να το φας εσυ παρα να το βαλεις στο ψυγειο... δεν εχει ουσια! στις αρχες ισως ειναι καλυτερα να μαγειρευεις μικροτερες ποσοτητες μεχρι να προσαρμοστει το μικρούλη..

Και εγω ετσι κανω! Καταψυγμενο κ ξαναζεσταμενο δεν εχω φαει ποτε μου, ποσο μαλλον να δωσω στο μωρο. Η συνυφαδα μου βεβαια οπως εχω ξαναγραψει μαγειρευει μια φορα για 20 μερες τρωει το παιδι για 3-4 μερες κ το υπολοιπο το βαζει αλεσμενο στην καταψυξη.

 

:shock::shock::shock:

αυτο πρωτη φορα το ακουω.... μενω αναυδη! το μωρο πως τα παει? αναπτυσεται κανονικα????στο καζανι μαγειρευει η αθεοφοβη???? και για τον εαυτο τους καθε ποτε μαγειρευει??? μη μου πεις καθημερινα γιατι θα παθω κατι... καθε 50 ημερες ισως??? εχει μεγαλο καταψυκτη???? :lol:

σορρυ αλλα δεν ξερω πως να αντιδρασω...απ τη μια θελω να γελασω κι απ την αλλη να κλαψω...

 

Έτσι είναι οι συνυφάδες της Τζένης :lol::lol::lol::lol:

Αν δεις και προηγούμενες περιγραφές στην ενότητα θα καταλάβεις :lol::lol:

(Τζένη μου πλάκα κάνω, έτσι?)

 

Ναι ναι ετσι ακριβως ειναι, δεν παρεξηγουμε μονη μου τα λεω. Μαγειρευει σε χυτρα 10λιτρη! Κανει πρωτα ολα τα λαχανικα κ μετα τομοσχαρι μαζι με το κοτοπουλο.

Γι αυτη κ τον αντρα της δεν μαγειρευει της παει καθε μερα η πεθερα μου ταπερακια. Αντε κ καμια φορα να μαγειρεψει ο κουνιαδος μου , αυτη κανει πολυ σπανια αν χρειαστει φαγητο μακαρονια για συνοδευτικο. Α κ ο κουνιαδος μου οταν μαγειρευει μαγειρευει στην αποθηκη να μην λερωσει :lol::lol:

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Πήγε ο άντρας μου με την μικρή στο σούπερ και του δώσανε κάτι δείγματα κρέμες μία φριν λακτε μία με φρούτα κι ένα βαζακι frutta pura κάπως έτσι.

Δεν έχω ιδεα τι είναι αυτά..υπάρχει περίπτωση να τα χρησιμοποιήσουμε ή να τα πετάξω?

(ή να τα φάμε εμείς..μιαμ μιαμ... :lol::lol: )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

frene οσπρια μας ειπε απο το 10ο μηνα.

 

Εγω του βαζω στο μεσημεριανο λιγα μαυροματικα ή φακες.

:lol:

 

προβειο τρώμε απο τον 7ο.

 

στον 11ο ειπε και ψάρι και στο χρονο αβγό.

 

αυτη ειναι η σειρα του παιδιατρου μας. :)

και μας τα ιδια προβειο απο τον 7ο και ειναι το μονο που τρωει με ευχαριστηση!!!!

t605sfybbbgaujm4.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια αβοκάντο απο ποτε αρχισατε να δινετε ? :D

Εγω βεβαια ακομα δεν της έχω δωσει τιποτα αλλα ας ξέρω !

 

Εγώ πολύ γρήγορα, μέσα στον 7ο.

Στην Αμερική το αβοκάντο είναι από τις πρώτες τροφές που δίνουν στα μωρά, γιατί είναι πολύ θρεπτικό και έχει ήπια γεύση.

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

 

τώρα με τις στερεές μας έχει προκύψει πρόβλημα δυσκοιλιότητας,

παρόλο που το μωρό εξακολουθεί να θηλάζει πολύ.

 

Εκτός από τον περιορισμό της μπανάνας, υπάρχει κάτι που να ξέρετε ότι μπορώ να κάνω στη διατροφή του, που να είναι συμβατό με την ηλικία των 8.5 μηνών?

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια αβοκάντο απο ποτε αρχισατε να δινετε ? :D

Εγω βεβαια ακομα δεν της έχω δωσει τιποτα αλλα ας ξέρω !

 

Εγώ πολύ γρήγορα, μέσα στον 7ο.

Στην Αμερική το αβοκάντο είναι από τις πρώτες τροφές που δίνουν στα μωρά, γιατί είναι πολύ θρεπτικό και έχει ήπια γεύση.

και εγω λαμπρινουλα το εδωσα πολυ γρηγορα, τωρα μου ειπε ο παιδιατρος οτι μπορω να το δινω με λαδακι λεμονι και ψωμακι σαν γευματακι....

t605sfybbbgaujm4.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

 

τώρα με τις στερεές μας έχει προκύψει πρόβλημα δυσκοιλιότητας,

παρόλο που το μωρό εξακολουθεί να θηλάζει πολύ.

 

Εκτός από τον περιορισμό της μπανάνας, υπάρχει κάτι που να ξέρετε ότι μπορώ να κάνω στη διατροφή του, που να είναι συμβατό με την ηλικία των 8.5 μηνών?

Νομιζω δημητρα οτι ειναι περαστικο κι εμεις ετσι ειμασταν πριν απο δυο εβδομαδες και τωρα στρωσαμε... για λιγες μερες μου ειχε πει η Αγλαια να κοψω το μεσημεριανο και να δινω φρουτο . Στο μεταξυ της εδωσα αχτινιδιο και μια δυο φορες και ηρθε στα ισα της!!!!

t605sfybbbgaujm4.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια,

 

τώρα με τις στερεές μας έχει προκύψει πρόβλημα δυσκοιλιότητας,

παρόλο που το μωρό εξακολουθεί να θηλάζει πολύ.

 

Εκτός από τον περιορισμό της μπανάνας, υπάρχει κάτι που να ξέρετε ότι μπορώ να κάνω στη διατροφή του, που να είναι συμβατό με την ηλικία των 8.5 μηνών?

Νομιζω δημητρα οτι ειναι περαστικο κι εμεις ετσι ειμασταν πριν απο δυο εβδομαδες και τωρα στρωσαμε... για λιγες μερες μου ειχε πει η Αγλαια να κοψω το μεσημεριανο και να δινω φρουτο . Στο μεταξυ της εδωσα αχτινιδιο και μια δυο φορες και ηρθε στα ισα της!!!!

 

Το ακτινίδιο ολόκληρο, κανονικά?

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

 

τώρα με τις στερεές μας έχει προκύψει πρόβλημα δυσκοιλιότητας,

παρόλο που το μωρό εξακολουθεί να θηλάζει πολύ.

 

Εκτός από τον περιορισμό της μπανάνας, υπάρχει κάτι που να ξέρετε ότι μπορώ να κάνω στη διατροφή του, που να είναι συμβατό με την ηλικία των 8.5 μηνών?

 

Δημητρα, λιγο νεράκι παραπάνω αν πινει το προβλημα νομιζω θα δειτε βελτιωση! :D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

 

τώρα με τις στερεές μας έχει προκύψει πρόβλημα δυσκοιλιότητας,

παρόλο που το μωρό εξακολουθεί να θηλάζει πολύ.

 

Εκτός από τον περιορισμό της μπανάνας, υπάρχει κάτι που να ξέρετε ότι μπορώ να κάνω στη διατροφή του, που να είναι συμβατό με την ηλικία των 8.5 μηνών?

 

Δημητρα, λιγο νεράκι παραπάνω αν πινει το προβλημα νομιζω θα δειτε βελτιωση! :D

 

συμφωνω!

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

 

τώρα με τις στερεές μας έχει προκύψει πρόβλημα δυσκοιλιότητας,

παρόλο που το μωρό εξακολουθεί να θηλάζει πολύ.

 

Εκτός από τον περιορισμό της μπανάνας, υπάρχει κάτι που να ξέρετε ότι μπορώ να κάνω στη διατροφή του, που να είναι συμβατό με την ηλικία των 8.5 μηνών?

 

Η μπανάνα δεν κανει δυσκοιλιότητα, οι μαγειρεμένες τροφές, το κρέας, τα δημητριακά... αυτά δημιουργούν το πρόβλημα.

 

Δοκίμασέ το σε σένα και τρώγε μια μέρα μόνο μπανάνες, φάε 2-3 κιλά μπανάνες και δες τι θα συμβεί!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μπανάνα δεν κανει δυσκοιλιότητα, οι μαγειρεμένες τροφές, το κρέας, τα δημητριακά... αυτά δημιουργούν το πρόβλημα.

 

Δοκίμασέ το σε σένα και τρώγε μια μέρα μόνο μπανάνες, φάε 2-3 κιλά μπανάνες και δες τι θα συμβεί!

 

Aυτό δεν είναι απόλυτο, γιατί ο μικρός μου με το που ξεκίνησε την μπανάνα, ενώ είχε φάει πιο πριν μήλα και αχλάδι, δεν τα έκανε για 2,5 μέρες, ενω τα έκανε 4-5 φορές ημερησίως. Τώρα με αρκετό αχλαδάκι κάτι γίνεται...Μαγειρεμένα δεν δίνουμε ακόμα..

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Aυτό δεν είναι απόλυτο, γιατί ο μικρός μου με το που ξεκίνησε την μπανάνα, ενώ είχε φάει πιο πριν μήλα και αχλάδι, δεν τα έκανε για 2,5 μέρες, ενω τα έκανε 4-5 φορές ημερησίως. Τώρα με αρκετό αχλαδάκι κάτι γίνεται...Μαγειρεμένα δεν δίνουμε ακόμα..

 

Φυσικά! :)

 

Αν το παιδί δεν είναι έτοιμο για τη συγκεκριμένη τροφή τότε μπορεί να έχει αυτή την αντίδραση. Η μπανάνα θεωρείται περισσότερο αλλεργιογόνος από το μήλο και το αχλάδι, οπότε η αντίδραση αυτή μπορεί να είναι αντίδραση αλλεργίας ή μη πρόωρης εισαγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Θα δευτερολογήσω για τη μπανάνα. Ήταν το μοναδικό φρούτο που έτρωγε η Μελίνα πέρυσι και τα κακά της ήταν 4 φορές την ημέρα (με τα γεύματα να έχουν λαχανικά και κρέας, όχι ζυμαρικά, όχι δημητριακά).

Αντιδρούσε η μάνα μου, που την "ανάγκαζα" να δίνει μπανάνα κάθε μέρα αλλά είχα το ατράνταχτο επίχειρημα: Αν τρώει μπανάνα κάθε μέρα, λες να μην τα κάνει ποτέ; :shock:

Το ίδιο φέτος για τα μήλα (που φημίζονται για δυσκοιλιότητα ή τουλάχιστον ενδείκνυναι για τον περιορισμό της διάρροιας), στα οποία έχει πέσει με τα μούτρα και περιφρονεί τα υπόλοιπα (και πολύ χαίρομαι, γιατί φαίνεται να εκτιμάει ό,τι είναι στην εποχή του). Δεν αλλάζει τίποτε στις συνήθειες της, όταν τρώει άλλα φρούτα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Aglaia καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση. Όσο για το μαγείρεμα, καλά θα ήτανε, αλλά βλέπεις ο άνδρας μου δεν τρώει αρακά, ούτε φασολάδα ούτε σπανακόρυζο κτλ. Κρέας, κοτόπουλο, ψάρι, ομελέτες, με πατάτες, μακαρόνια και το πολύυυυ ρύζι. Φτιάχνω και σαλάτα και μερικές φορές τρώει.. Φρούτα μόνο αν καθαρίζω για μένα και του δώσω λίγο :lol:

 

Εντάξει, για πλάκα το είπα. Δεν είναι τόσο φοβερό πραγματικά το να μαγειρεύεις.

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο... Ακόμα δεν έχω καταλάβει... Σίδηρο έχει αρκετό το μητρικό γάλα; Γιατί τα βιβλία λένε μετά τον 6ο οτι πέφτουν τα αποθέματα σιδήρου του μωρού και γι'αυτό χρειάζεται στέρεες...

Το λένε για τα μωρά που δεν θηλάζουν;

 

Η δικιά μου τρώει και φρούτα και λαχανικά. Οπότε η ερώτηση ήταν για το τί πρέπει να τρώει επιπλέον. Θηλάζει επίσης μετά από αυτά τα γεύματα γιατί μάλλον δεν χορταίνουν σκέτα τα φρούτα και τα λαχανικά.

 

Σε κανα δυο βδομάδες θα δώσω αβοκάντο και πρόβειο γιαούρτι. Μαζί καλό δεν θα 'ναι;

 

Άλλη μια ερώτηση για αργότερα. Το κρέας και το κοτόπουλο πρέπει να βράσουν όπως τα δικά μας με τις ώρες ή αν είναι κομματάκια μαγειρεύονται σε 15 λεπτά και μετά τα αλέθουμε μαζί με τα λαχανικά;

 

Επίσης, υπάρχει κάποιος πρακτικός τρόπος για να φυλάμε το κρέας και το κοτόπουλο σε μικρές μεριδούλες, αν εμείς δεν έχουμε σκοπό να φάμε κρέας ή κοτόπουλο τις ίδιες μέρες; πχ σε κομματάκια σε σακουλάκια στην κατάψυξη πριν μαγειρευτούν;

 

Α! και το ρυζάλευρο της Holle δεν το τρώει :lol:

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, υπάρχει κάποιος πρακτικός τρόπος για να φυλάμε το κρέας και το κοτόπουλο σε μικρές μεριδούλες, αν εμείς δεν έχουμε σκοπό να φάμε κρέας ή κοτόπουλο τις ίδιες μέρες; πχ σε κομματάκια σε σακουλάκια στην κατάψυξη πριν μαγειρευτούν;

 

γεια σου sunsun

εγω με το που τα αγοραζω τα κοβω σε μικρες μεριδουλες τα τυλιγω σε μεμβρανη και τα βαζω καταψυξη και ξεπαγωνω ενα ενα. θελει προσοχη μονο να τσεκαρεις οταν ξεπαγωνεις οτι δεν εχει μεινει κανενα κομματι μεμβρανης!

t605sfybbbgaujm4.png
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, για πλάκα το είπα. Δεν είναι τόσο φοβερό πραγματικά το να μαγειρεύεις.

Είναι φοβερό να έχεις τόσα κατσαρολικά να πλύνεις και όταν έχεις μωρό είναι φοβερό και το να μαγειρεύεις! Μην υποτιμάς το χρόνο που σου τρώει όχι μόνο τα μαγείρεμα αλλά και το καθάρισμα-πλύσιμο!

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο... Ακόμα δεν έχω καταλάβει... Σίδηρο έχει αρκετό το μητρικό γάλα; Γιατί τα βιβλία λένε μετά τον 6ο οτι πέφτουν τα αποθέματα σιδήρου του μωρού και γι'αυτό χρειάζεται στέρεες...

Το λένε για τα μωρά που δεν θηλάζουν;

 

Complementary foods rich in iron should be introduced gradually beginning around 6 months of age.186–187 Preterm and low birth weight infants and infants with hematologic disorders or infants who had inadequate iron stores at birth generally require iron supplementation before 6 months of age.148,188–192 Iron may be administered while continuing exclusive breastfeeding.

 

Unique needs or feeding behaviors of individual infants may indicate a need for introduction of complementary foods as early as 4 months of age, whereas other infants may not be ready to accept other foods until approximately 8 months of age.193

 

Introduction of complementary feedings before 6 months of age generally does not increase total caloric intake or rate of growth and only substitutes foods that lack the protective components of human milk.194

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496

 

Δώσε μεγάλη προσοχή στις μοναδικές ανάγκες του κάθε παιδιού. Δεν υπάρχει μία συνταγή για όλα. Μερικά παιδιά χρειάζονται στερεές πριν τον 6ο μήνα και άλλα μετά τον 8ο!

Link to comment
Share on other sites

αγλαια καλησπερα.

ειδα την απαντηση που εδωσες προηγουμενως πως το καθε μωρο εχει διαφορετικες αναγκες σχετικα με την εισαγωγη στερεων τροφων. νομιζω το εχεις πει αρκετες φορες σε αλλα posts και πραγματικα με προβληματιζει το θεμα.

πως καταλαβαινεις για να κανεις την αρχη? ποια ειναι τα κριτηρια. ποια τα σημαδια?

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βασω τελικα σας βοηθησε το νερο;;Δημητρα δωσε νερο...

 

Αβοκαντο δεν εχω φαει ποτε στην ζωη μου :roll: δεν εκανε ποτε η μαμα μου....Μαλλον πρεπει να δοκιμασω...Πως μαγειρευετε δεν ξερω βεβαια αλλα θα μαθω...

 

Θα δοκιμασω κι εγω γιαουρτακι μου φαινεται....

 

Στην καταψυξη εγω το βαζω σε κατι σακουλακια που εχει το LIDL ειδικα για τροφιμα τα οποια ειναι σκληρα και δεν υπαρχει περιπτωση να εχει μεινει καποιοι κομματι μεσα!

 

 

Τζενη τι να πω...η συνυφαδα σου ειναι απεριγραπτη!!!Οταν διαβαζω τα καμωματα της ειμαι ετσι :shock::lol::shock: χαχαχαααα

 

 

Λιλια εμενα αρχισε να τρωει πριν λιγο καιρο...αρχισε μονη της να ζηταει να δειχνει ενδιαφερον,βλεπει πιατο και ορμαει!Και μην φανταστεις οτι τρωει ποσοτητες απλα καααατι γινεται!

το ευχαριστο παντως ειναι οτι δεν εχει μειωσει καθολου το γαλα της,το πινει με τον ιδιο ρυθμο και στην ιδια ποσοτητα!(αντλω γιαυτο ξερω ποσοτητες :wink: )

Link to comment
Share on other sites

αγλαια καλησπερα.

ειδα την απαντηση που εδωσες προηγουμενως πως το καθε μωρο εχει διαφορετικες αναγκες σχετικα με την εισαγωγη στερεων τροφων. νομιζω το εχεις πει αρκετες φορες σε αλλα posts και πραγματικα με προβληματιζει το θεμα.

πως καταλαβαινεις για να κανεις την αρχη? ποια ειναι τα κριτηρια. ποια τα σημαδια?

 

Αν το μωρό δεν θέλει είναι προφανές! Πολλοί παιδίατροι επιμένουν στο να πιέζουμε τα παιδιά αλλά αυτό

 

Αν θέλει αλλά κάνει δυσκοιλιότητα σημαίνει ότι δεν είναι έτοιμο! Σταματάς για 2 εβδομάδες και ξαναδοκιμάζεις.

 

Αν εμφανίσει κάποια αλλεργία πάλι το ίδιο κάνεις, περιμένεις.

 

Οι γιατροί είναι συνηθισμένοι στα μωρά που δεν θηλάζουν για τα οποία είναι ανάγκη να μειώσουν το ξένο γάλα γιατί περιέχει πολύ ασβέστειο και εμποδίζει την αφομοίωση του σιδήρου με αποτέλεσμα να υπάρχει αυξημένη πιθανότητα αναιμίας...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...