Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

ειμαστε 6450

 

γεννηθηκε 2700 φυγαμε 2500 πηρε 1.5 κιλο στις 40 μερες

 

και απο τοτε σιγα σιγα

 

τον πρωτο μηνα με κρεμα πηρε 300

 

ρον δευτερο 800 και τωρα που τρωει ολοκληρα πιατα και θηλαζει ολη μερα κ νυχτα στα 240 γρ

 

 

ειναι εμφανες δεν του φτανει η κρεμα

 

 

ειχαμε και μηνα που πηραμε 100 γρ μονο τον 5ο μηνα εκει αρχισε ο χαμος η πιεση για τις στερεες χαμος.....

 

γενικα και οσες τον ειδατε ειναι μικρουλης εχςι νευρο ειναι υγιεστατο ζωη να χει απλα δεν εο,αστε μπουλουκακια

 

υψος γεννηθηκαμε 47 ειμαστε 65 ποντους

Link to comment
Share on other sites

αγλαια σ ευχαριστω για τις συμβουλες σου. προφανως εισαι αντιθετη γενικα με τα δημητριακα ως τροφη ακομη και στους ενηλικες για ολους αυτους τους λογους που παρεθεσες. εν πολλοις βεβαια δε διαφωνω και πολυ αν κρινω απο το γεγονος οτι ολα αυτα τα σκευασματα δημητριακων που κυκλοφορουν ειναι πιταρισμενα στη ζαχαρη και στην επεξεργασια.

αν ομως για παραδειγμα διναμε στα μωρα εναλλακτικη μορφη υδατανθρακων και οχι επεξεργασμενα, ξερω και γω, οπως ας πουμε βρασμενο ρυζι ή κατι αλλο που τωρα δεν μου ερχεται στο μυαλο??

αλλα προφανως υποστηριζεις οτι το παιδι περα απο τα φρουτα σε πρωτη φαση δεν χρειαζεται καμια αλλη τροφη.

αληθεια φρουτα πρωι και απογευμα,΄η μονο πρωι?

φιλια πολλα!

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

.

αληθεια φρουτα πρωι και απογευμα,΄η μονο πρωι?

φιλια πολλα!

 

ενα γευμα την ημερα αντικαθιστουμε στην αρχη,δεν υπαρχει λογος για δευτερο.

 

Έχω αλλεργία στη λέξη "αντικαθιστούμε" :lol:

Συμπληρώνουμε. Το γάλα είναι η βασική τροφή στο δεύτερο εξάμηνο, τα φρούτα κτλ συμπληρώνουν τη διατροφή.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα ... τελικά τα φρούτα της αρέσουν πάρα πολύ! Γλείφει το πιάτο. Μπανάνα, μήλο, αχλάδι.

Το φαγητό επίσης το τρώει. Το ρυζάλευρο το αηδιάζει. Το είπα στην παιδίατρο και χάρηκε! Μου είπε λοιπόν να τρώει δύο φορές την ημέρα φαγητό, μεσημέρι και βράδυ και το ρυζάλευρο να μην το ξαναφάει. Το μόνο που κάνει είναι να παχαίνει.

 

:):)

Link to comment
Share on other sites

vassop εισαι απο τις τυχερες μανουλες που τα παιδια τους δεχτηκαν τοσο ευκολα τις στερεες!!!Μπραβο!

 

Ποσα φρουτα της κανεις και τα τρωει ολα;Μισο μηλο,μισο αχλαδι και μιση μπανανα;

 

Παντως νομιζω ειναι βαρυ για βραδυ το φαγητο,ειναι πολυ μικρο το μωρο.Θηλαζε το καλυτερα και αργοτερα βλεπεις....θα μπορεις να δωσεις και κανενα ζυμαρικο ή τραχανα ή γιαουρτι.

Link to comment
Share on other sites

προφανως εισαι αντιθετη γενικα με τα δημητριακα ως τροφη ακομη και στους ενηλικες για ολους αυτους τους λογους που παρεθεσες.

 

κάθε άλλο! είμαι λάτρης όλων όσων παρασκευάζονται από τα δημητριακά, ζυμώνω εδώ και χρόνια, κάνω πίτες, γλυκά, μου αρέσουν τα ρύζια, το πληγούρι κλπ.

Απλά όταν κάτι δεν είναι απαραίτητο δεν είναι για να μας αγχώνει και για να παθαίνουμε κάτι αν το μωρό δεν το φάει στον 6 μήνα και το φάει 2 ή 6 μήνες μετά ή και ποτέ!

Θα αγχωνόμουν αν το παιδί δεν έτρωγε καθόλου φρούτα, αν δεν έτρωγε καθόλου κρέας, κανένα λαχανικό, αυτά είναι θεμέλιο για τη διατροφή του.

 

 

ολα αυτα τα σκευασματα δημητριακων που κυκλοφορουν ειναι πιταρισμενα στη ζαχαρη και στην επεξεργασια.

ακριβώς γι αυτό δεν τα θεωρώ καν τροφή.

 

αν ομως για παραδειγμα διναμε στα μωρα εναλλακτικη μορφη υδατανθρακων και οχι επεξεργασμενα, ξερω και γω, οπως ας πουμε βρασμενο ρυζι ή κατι αλλο που τωρα δεν μου ερχεται στο μυαλο??

το ρύζι έχει βιταμίνες μόνο όταν είναι αναποφλοίωτο, αλλιώς γεμίζει με θερμίδες το μωρό και του στερεί τη δυνατότητα να φάει κάτι σωστό.

Κάποιες μητέρες προσθέτουν ρύζι στη χορτόσουπα και το πολτοποιούνε μαζί με τα λαχανικά. Αν το ρύζι είναι αναποφλοίωτο είναι καλό πρώτα να μουσκεύεται καλά, να φουσκώνει για να βράζει σε λογικό χρόνο.

 

αλλα προφανως υποστηριζεις οτι το παιδι περα απο τα φρουτα σε πρωτη φαση δεν χρειαζεται καμια αλλη τροφη.

αληθεια φρουτα πρωι και απογευμα,΄η μονο πρωι?

η παιδίατρος μας είχε προτείνει πρώτα τα φρούτα και μετά από 2 εβδομάδες τα λαχανικά

στη συνέχεια πρότεινε δημητριακά αλλά όχι κουτιού

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα την βοηθεια σας..ειμαστε 6 μηνων και πρεπει να επιστρεψω στην δουλεια μας(καταστημα).πολλες ώρες και ειδικα τωρα χριστουγεννα χαμος.εχουμε αντικαταστησει το απογευματινο και το γευμα στις 11 με τα φρουτακια.σε 10 μέρες θα μπει και η σουπιτσα.πως διατηρειται ο θηλασμος για μονο δυο γευματα γαλα.πρωι βράδυ???τι κάνετε εσεις οταν μπουν ολες οι τροφες???δεν ξέρω καμια κοπελα γνωστη μου που να θηλασε μετα 6 μήνες και δεν έχω ιδεα τι γινεται.μονο μια περιπτωση που θήλαζε πρωι βραδυ με συμπλήρωμα.πόσο κραταει ετσι..???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βήμα 1ο: όποτε έχεις χρόνο, ξεκοκάλισε το εξειδικευμένο θέμα του φόρουμ http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=9819

 

Βήμα 2ο: τις μεμονωμένες απορίες, θα τις λύσεις ενδεχομένως διαβάζοντας τα παραπάνω. Συνοπτικά απλώς, θα χρειαστεί να αντλείς πριν φύγεις για τη δουλειά, να κάνεις δύο περίπου αντλήσεις όσο λείπεις με ένα κατάλληλο θήλαστρο και να προσφέρεις ανεμπόδιστα το στήθος το μωρό όταν επιστρέφεις (απόγευμα + νύχτα). Τα Σαββατοκύριακα επίσης θηλάζεις ελεύθερα, ενθαρρύνοντας το μωρό.

 

Σίγουρα θα τα καταφέρεις. Το φόρουμ είναι γεμάτο από μαμάδες που δουλεύουν και θηλάζουν με επιτυχία για πολύ καιρό.

 

Όλα θα πάνε καλά :)

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία, αυτά που λες για τα δημητριακά, έχεις κάποια λινκ να διαβάσω περισσότερες πληροφορίες? Αν τα έχεις ήδη δημοσιεύσει, δεν τα πρόσεξα. Σόρυ :oops: , αλλά φτάσαμε τις 56 σελίδες!! :shock:

 

Επίσης για το κρέας. Είναι όντως απαραίτητο, και γιατί? Πόσες φορές τη βδομάδα, ή το μήνα?

 

Ρωτάω γιατί πραγματικά δεν είναι εύκολο να βρεις την αλήθεια σε τέτοια θέματα διατροφής. Υπάρχουν δύο πλευρές και οι δύο έχουν πολύ καλά επιχειρήματα.

 

Ρωτάω εσένα που πιστεύω οτι είσαι αντικειμενική, και φαίνεται να το έχεις ψάξει αρκετά.

 

Προσωπικά, έχω να φάω κρέας εκτος από ψάρι περίπου 15 χρόνια. Και τρέφομαι σχεδόν αποκλειστικά, με όσπρια φρούτα λαχανικά, και δημητριακά... Έτσι μεγαλώνω και τη μικρή, και θέλω να είμαι σίγουρη οτι δεν κάνω κάποιο λάθος. :?

Δεν είχα μέχρι στιγμής καμία έλειψη βιταμίνης ή μεταλλικού στοιχείου.

Η μικρή μου όμως, τώρα χτίζει το σώμα της, και θέλω να είμαι σίγουρη για τη διατροφή της.

 

EDIT: Ωχ! Νόμιζα οτι έκανα ποστ στο υγιεινή δια(σ)τροφή... οοοπς! :oops:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!

Συνεχίζοντας τον προβληματισμό που έθεσε η Λίλια και έχοντας περίπου τις ίδιες απόψεις για τη διατροφή των μωρών μας με την Αγλαϊα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Ως γνωστόν οι παιδίατροι προτείνουν να δίνουμε, μαζί με τις πρώτες φρουτόκρεμες, και κρέμες ρυζάλευρου (του εμπορίου). Σε περίπτωση που θέλουμε να τις αποφύγουμε, απλά δεν τις προσθέτουμε καν στο διαιτολόγιό τους? Η εναλλακτικά, αν θέλουμε να δώσουμε, τι δίνουμε (σε δημητριακό πάντα)?. Και αν υπάρχει κάποιο τέτοιο δημητριακό στο εμπόριο, πώς το βρίσκουμε? Ελπίζω να μη βρίσκετε πολύ ανόητες τις ερωτήσεις μου, νέα μαμά που θηλάζει, βλέπετε, και όπου να 'ναι θα αρχίσουμε τις άλλες τροφές...

.png
Link to comment
Share on other sites

Ελίνα, να σου ζήσει το μωρό κατ'αρχήν.

Για να διατηρήσεις την γαλουχία δεν μπορείς να θηλάζεις μόνο πρωί βράδυ...

Γενικά οι μάνες που δουλεύουν δίνουν τα γεύματα στερεών τροφών όσο λείπουν και όταν επιστρέφουν θηλάζουν ανεμπόδιστα...

Για παράδειγμα αν μια μαμά λείπει 9-16 τότε το μωρό τρώει τα φρούτα και την χορτόσουπα όσο λείπει και ίσως ένα γεύμα γάλακτος ή ρυζάλευρο(μητρικό σε μπουκάλι) και αφού γυρίσει θηλάζουν μέχρι να κοιμηθεί...

Επίσης σε γενικές γραμμές δεν δίνουμε ρυζάλευρο αλλά θηλασμό και μένουμε στα 2 γεύματα (φρούτα + λαχανικά) για κάμποσο διάστημα...

Ειδικότερα αν θες πες μας πόσες μέρες και ώρες θα λείπεις να φτιάξουμε μαζί ένα πρόγραμμα που να σε βολεύει. :)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιποοοοον αποφασισα επιτελους να σας γραψω τα νεα μας!

Τζενη ακου για να παιρνεις θαρρος! :wink:

Επιτελους εχει ανοιξει το στομα της η Ελιζα και επιτελους δειχνει καποιο ενδιαφερον για την τροφη....Βεβαια μην φανταστειτε τρελα πραγματα,απλα πρωτη φορα ειδαμε στομα διαπλατα ανοιχτο και ενα μωρο να τρεχει και να σκαρφαλωνει στο καρεκλακι ακουγωντας το μουλτι :shock::shock::shock: ετσι μειναμε!

 

Τρωμε ζυμαρικα με σαλτσα απο φρεσκια ντοματα(μανινα ευχαριστωωωωω) και λιιιιγη κατσικισια φετα και λιγο μοσχαρι.Δεν τρωμε καμια τρελη ποσο αλλά αυτο που τρωμε,το ευχαριστιόμαστε :lol:

 

 

Τα λαχανικα βεβαια δεν τα τρωμε ακομη,αλλα που θα παει...

 

σημειωνω οτι βοηθησε πολυ η μεθοδος"βαζω το φαγητο σε κομματακια στον δισκο και αφηνω το μωρο να φαει οσο θελει".Εται κανουμε...καθομαστε κι ολοι μαζι στο τραπεζι,της δινουμε και λιγο ψωμακι(το οποιο κατασπαραζει) και χαχαχουχουο κατι τρωμε.

 

Βεβαια το γαλα καταναλωνεται στην ιδια ποσοτητα παντα,θελω να πω δεν αντικατασταθηκα κανενα γευμα :wink:

 

 

Το αστειο ειναι οτι οταν μπαινει στην κουζινα ή οταν βλεπει κανενα πιατο,σε ασχετη φαση της ημερας,ανοιγοκλεινει το στομα και κανει πως μασαει :lol::lol:

 

Για πειτε τωρα καμια άλλη, επιτυχημενη συνταγη;;;;;

Link to comment
Share on other sites

φρυνάκι μπράβοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!!

 

από συνταγές: χμ....μπιφτεκάκια, γιουβαρλάκια, κοτοκροκέτες, πατατο-κοτοκροκέτες, κολοκυθο-κοτοκροκέτες, πατατούλες ψητές στο φούρνο, κομμένες σαν τηγανητές, ζυμαρικά -φιογκάκια, πρασσόρυζο (αν και αυτό θέλει τάισμα), ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΜΕ ΚΙΜΑΑΑΑ (ο κιμάς φτιαγμένος με λίγο λαδάκι και ντομάτα)....ουφ, μπορεί να μου έρθουν κι άλλα, όρεξη να έχεις, να μαγειρεύεις :lol:

Link to comment
Share on other sites

ντου τα μπιφτεκια και οι κροκετες πως;τηγανιτα;

 

απο αλατακι πως πατε;βαζατε καθολου; ο ντοκ μου ειπε οτι πανω στον χρονο τα νεφρα εχουν ωριμασει να το πω,δεν ξερω,τεσπα εχουν γινει σχεδον οπως του ενηλικα και λιγο αλατι ειναι οκ.

 

Οι πατατες στον φουρνο, να βαλω δηλαδη λαδακι κατω στο ταψι και μετα τις πατατες και νερακι?

 

Αα πιπερι και ριγανη βαζουμε;;;

 

Μακαρονια με κιμα!!!Τελεια ιδεα!!!

Link to comment
Share on other sites

ντου τα μπιφτεκια και οι κροκετες πως;τηγανιτα;

όχι καλέ, ψητά. Οι κροκέτες επαλλειμμένες με λίγο λαδάκι

απο αλατακι πως πατε;βαζατε καθολου; ο ντοκ μου ειπε οτι πανω στον χρονο τα νεφρα εχουν ωριμασει να το πω,δεν ξερω,τεσπα εχουν γινει σχεδον οπως του ενηλικα και λιγο αλατι ειναι οκ.

εγώ δεν βάζω ακόμα..ό,τι αλάτι έχει φάει είναι από το ψωμί, κανά ζυμαρικό, αν τρώμε έξω, κλπ.

Νομίζω ότι λίίίγο αλατάκι στο φαγητό μπορείς μετά το χρόνο, αλλά γιατί να το κάνεις??? Αστη να συνηθίσει τις φυσικές γεύσεις και πώς αναμιγνύονται, μιας και άρχισε αργά να τρώει.

Οι πατατες στον φουρνο, να βαλω δηλαδη λαδακι κατω στο ταψι και μετα τις πατατες και νερακι?

βάζεις λαδόχαρτο, κόβεις τις πατάτες σαν τηγανητές, τις αλοίφεις με το πινέλο λίγο λαδάκι και στο φούρνο.

Αα πιπερι και ριγανη βαζουμε;;;

αυτό είναι και η δικιά μου απορία. Το πιπέρι δε με ενδιαφέρει τόσο, όσο η ρίγανη, που είναι ωραίο μπαχαρικό. Αν τελικά αποδειχτεί οκ, να τη βάζεις πάνω από τις πατάτες, μαζί με το λαδάκι!
Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ ΦΡΥΝΗ ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟ !!!

Αντε ειστε σε πολυ καλο δρομο!

Εμεις ακομα τιποτα αλλα προσπαθουμε.

Να σας ρωτησω κατι , ψωμακι απο ποτε αρχιζουμε να δινουμε κ επισης πως το δινουμε?

Προχτες ετρωγα τοστ με ψωμακι ολικης κ με κοιτουσε κ ηθελε κ αυτος κ του εκοβα λιγο λιγο κ του αρεσε ετρωγε , για πειτε.

Αααα προχτες του εφτιαξα τραχανα ξυνο κ τον εφαγε καλυτερα απο τον γλυκο , εφαγε 5-6 κουταλιες τις μισες ετσι σκετον κ τις αλλες δοκιμασα με γιαουρτι που ειπε η Λεγκω.

Το μοσχαρι χτες με τα λαχανικα ουτε να το φτυσει.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!

Συνεχίζοντας τον προβληματισμό που έθεσε η Λίλια και έχοντας περίπου τις ίδιες απόψεις για τη διατροφή των μωρών μας με την Αγλαϊα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Ως γνωστόν οι παιδίατροι προτείνουν να δίνουμε, μαζί με τις πρώτες φρουτόκρεμες, και κρέμες ρυζάλευρου (του εμπορίου). Σε περίπτωση που θέλουμε να τις αποφύγουμε, απλά δεν τις προσθέτουμε καν στο διαιτολόγιό τους? Η εναλλακτικά, αν θέλουμε να δώσουμε, τι δίνουμε (σε δημητριακό πάντα)?. Και αν υπάρχει κάποιο τέτοιο δημητριακό στο εμπόριο, πώς το βρίσκουμε? Ελπίζω να μη βρίσκετε πολύ ανόητες τις ερωτήσεις μου, νέα μαμά που θηλάζει, βλέπετε, και όπου να 'ναι θα αρχίσουμε τις άλλες τροφές...

 

Αν θέλεις να δώσεις δημητριακά μπορείς να πάρεις τις παιδικές κρέμες της holle, από καστανό ρύζι, κεχρί, ή βρώμη. Αν δε θέλεις, μπορείς να μη δώσεις καθόλου.

Αν πάλι θέλεις, μπορείς να βράσεις καστανό ρύζι πολύ πολύ καλά, και να της δώσεις αυτό. Μπορείς να το περάσεις απ'το σουρωτήρι, για να γίνει σχεδόν κρέμα.

Link to comment
Share on other sites

η παιδιατρος εμας μας ειχε πει οχι στο πιπερι... αλλα ναι στη ριγανη και σε αλλα μυρωδικα!!! :)

επισης μας ειπε να μαγειρευω πλεον ενα φαγητο για ολη την οικογενεια (ακομα δεν το εχω εφαρμοσει) και να βαζω λιγοτερο αλατι για να τρωει και ο μικρος...τωρα αν εγω βγαζω το φαγητο του παιδιου πριν να βαλω αλατι ειναι υπερβολικο?

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...