Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

εγω σημερα ειμαι πολυ χαρουμενη γιατι εφαγε κ φρουτοκρεμα κ το κοτοπουλο με το κολοκυθακι :D

της εδωσα στην αρχη λιγο λιωμενο με το πιρουνι κολοκυθι

κ αφου ειδα οτι το ετρωγε προσθεσα κοτοπουλο κ το εφαγε ,επιτελους!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Μια απο τα ιδια Λεγκω !!! καθε μερα παει το φαγητο στον καλαθο των αχρηστων! Εδω δεν μπορουμε να το φαμε εμεις πως να το φαει αυτο?

Εμενα οπως εχω πει χιλιες φορες τρωει μονο φρουτα κ λιγο γιαουρτι τιποτα αλλο,Τωρα γυρισαμε απο γιατρο κ μου ειπε να ξεκινισω τραχανα κ αν θελω κ ρυζι μεσα στο μεσημεριανο για να νοστιμεψει η καποιο ζυμαρικο χωρις αυγο κ να προσθετω ντοματα ! Για να δουμε , οχι οτι εχω ελπιδες..

Επισης μου ειπε να τον αφηνω πολλες ωρες νηστικο για να φαει!Του ειπα οτι αηδιαζει κ ολη μερα να μεινει νηστικο το μωρο δεν προκειται να φαει κ μου ειπε πως μαλλον δεν ειναι ετοιμος ακομα! Τι να πω...

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, βρε, κορίτσια...Ξεκινάω με αχλάδι. Την πρώτη μέρα δίνω μια κουταλιά, μετά την άλλη μέρα 2 και σιγά σιγά το πλυθαίνω? Και πόσες μέρες δίνω μόνο αχλάδι? Και μετά δίνω μόνο μήλο για κάποιες μέρες και λοιπα? Και πορτοκάλι μετά από αρκετό καιρό...?

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δώστου την πρώτη μέρα το τέταρτο του αχλαδιού. Ο σκοπός γενικά είναι να φτασεις τα μισα φρούτα. Μισό αχλάδι, μισό μήλο, μισή μπανάνα. Θα δώσεις 3-4 μέρες το αχλάδι και θα παρατηρείς το παιδί μην κάνει καμία αλλεργία. Μετά προσθέτεις με τον ίδιο τρόπο το μήλο και τελευταία τη μπανάνα.

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω ξεκινησα το αναποδο

εδωσα μαζι μηλο-αχλαδι-μπανανα

αλλα επειδη εκανε δυσκοιλιοτητα εκοψα την μπανανα

μετα επειδη δεν της αρεσε το μηλο εκοψα κ το μηλο

τελικα τωρα της δινω μονο αχλαδι που ειναι γλυκο

απο ολοτελα...

 

κ εχω την απορια γιατι να τα δινουμε ενα ενα μηπως ειναι υπερβολη?

παρουσιαζουν τοσο συχνα αλλεργιες αυτα τα φρουτα?

Link to comment
Share on other sites

Ε ενταξει οι γιατροι ειναι λιγο υπερβολικοι σε ολα αλλα καμια φορα λεει φυλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα ... ειδικα αυτες τις αλλεργιες κ εγω τις φοβαμαι πως κ τι!

Παντος εγω τα μισα φρουτα ακομα δεν τα εχω καταφερει να τα φαει, δινω 1/2 μπανανα κ απο 1/4 αχλαδι κ μηλο. Αλλα ομως τρωει κ το απογευμα κι αλλο αχλαδι πανω απο μισο !Εχει φαει κ ολοκληρο ετσι σκετο λειωμενο με το πιρουνι.

Ροσαλιτα εγω εδωσα πρωα σκετο μηλο λιγες μερες (4) μετα προσθεσα αλλες τοσες το αχλαδι κ μετα την μπανανα! Το μονο ( προβλημα ) καλα εσυ το ξερεις εχεις εμπειρια απο το πρωτο , ειναι πως με την εισαγωγν στερεων αλλαζουν τα κακα κ μπορει να κανει κ δυσκοιλιοτητα, οποτε αν ειναι ηδη δυσκοιλιο να το εχεις υποψην σου. ( νομιζω η μπανανα).

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Ροζι ακου: :lol: Πορτοκαλι οπως διαβασες καμια μας δεν εδωσε τοσο νωρις.

Η Αγλαια σου πε τα φρουτα χωρια αλλά οι περισσοτερες(μαλλον ολες)τα προσθετουμε το ενα στο αλλο.Δηλαδη πρωτα αχλαδι,μετα μηλο και αχλαδι και μετα μηλο μπανανα αχλαδι.

Εμενα δυσκοιλιοτητα εκανε στην αρχη γιατι δεν επινε νερο και ετρωγε λιγα φρουτα.Μολις βρηκα το κολπο για να πινει νερο η δυσκοιλιοτητα τερμα!Το νερο ΣΩΤΗΡΙΟ!!!

 

Λεγκω Τζενη τα χουμε πει....

Το φαγητο πως το κανετε;Εγω οπως το κανω γινεται καλουτσικο.Σε λιγο νερο βραζω το μασχαρι,το ξαφριζω και μετα βαζω πατατα καροτο σεληνο και μερικες φορες λιγο κρεμμυδι και μια κουταλια λαδι και τα βραζω σε χαμηλη φωτια.Οπως κανω και το βραστο για μας δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λεγκω Τζενη τα χουμε πει....

Το φαγητο πως το κανετε;Εγω οπως το κανω γινεται καλουτσικο.Σε λιγο νερο βραζω το μασχαρι,το ξαφριζω και μετα βαζω πατατα καροτο σεληνο και μερικες φορες λιγο κρεμμυδι και μια κουταλια λαδι και τα βραζω σε χαμηλη φωτια.Οπως κανω και το βραστο για μας δηλαδη.

Μπααααα... δεν υπάρχει ελπίδα. Έχω δοκιμάσει ότι λαχανικό θες (γλυκοπατάτα, σελινο, καρότο, μπρόκολο, μαρούλι, αρακα, καλαμπόκι, κολοκύθι, μελιτζάνα, πατζάρι, κρεμμύδι κλπ) με όλους τους δυνατούς συνδυασμούς. Σε κάποια φάση είχε αρχίσει και κάτι έτρωγε τώρα πάλι μηδέν. Και είναι αυτό που λέει και η Τζένη (το μόνο που μένει είναι να μου γίνει και μένα ξενύχτεις να συμπληρωθεί το καρεδάκι :wink: ) όσο και να πεινάει δεν ανοίγει το στόμα του για να το φάει ή γάλα θέλει ή γιαούρτι με τραχανά.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι το κανω κ εγω Φρυνη αλλα αφηνω πρωτα το μοσχαρι να βρασει λιγο μονο του μεχρι να κοβετε κ μετα βαζω τα λαχανικα και λιγο πριν γινει βαζω κ λιγο λεμονακι. Το ιδιο κ το κοτοπουλο.

Λετε να μη του αρεσει το κοτοπουλο που ειναι χωριατικο κ ειναι λιγο πιο σκληρα και με αλλη γευση? Να του δοκιμασω λετε αγοραστο η ειναι κριμα ?

Ωχ πιος ακουει τον μπαμπα μου μετα που τα τρεφε τοσο καιρο για τον εγγονο! φανταζεστε να φαει το ξενο ?θα σκασει ο καημενος.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Τζενη δεν ειναι το θεμα το κοτοπουλο αλλά το οτι δεν ειναι ετοιμος να φαει.

ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ,κανεις κακο στον εαυτο σου και αυτος θ αφαει οποτε θελει ειτε εσυ στεναχωριεσαι ειτε οχι :wink:

Επισης αφου δεντρωει μην μαγειρευεις τα κοτοπουλα τα χωριατικα και πανε χαμενα.Οταν δεις οτι αρχιζει να ανοιγει το στομα,τοτε κανε τα χωριατικα!

 

Λεγκω κι μενα ετσι,μερικες μερες τρωει 3-4 κουταλιες κι εκει που λες ωπα κατι γινεται,το σφραγιζει παλι μετα :?

Link to comment
Share on other sites

frene σημερα που ηπιε μπολικο νερο δεν ειχε δυσκοιλιοτητα οπως περιμενα

λες??????θα της δινω περισσοτερο απο δω κ περα να δω

τι μου λετε τωρα βαζετε σελινο,κρεμυδι,λεμονι?

δηλ οπως το δικο μας?κ μετα φοβαστε για αλλεργιες :lol::lol:

εγω τοτε κανω το πιο ανοστο φαγητο

της βαζω μονο κοτοπουλο,πατατα,κολοκυθι τιποτα αλλο ουτε λαδι

λες γιαυτο να μην το τρωει :oops:

Link to comment
Share on other sites

βασω αυτα επιτροπονται λε(που λεει κι η Λαμπρινη :lol: )

Και λιγο λαδακι και λεμονακι και σεληνο!

 

Το νερο στανταρ!!Ειναι θαυματουργο!Να της δινεις οσο θελει!Εγω της προσφερω συχνα μεσα στην μερα και δεν εχουμε ποτε θεμα δυσκοιλιοτητας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To νερό από ποτηράκι? Με το κουτάλι? Πως?

Άσε με το πορτοκάλι αν δεν δώσω έχω να ακούσω από τη μάνα μου...! Με έχει βγάλει τρελή, ότι σόνι και ντε έβγαλα το παιδί αλλεργικο...και τι κάθομαι και διαβάζω απο δω και απο κει...Μου έχει σπάσει τα νεύρα! Μακάρι να το κραταγα εγώ να μην χρειαζόταν να ξέρει τι κάνω! Αλλά αν ξαναρχίσει θα τις τα χώσω!!!Αυτή στα παιδιά της έπαιρνε βιβλία και διάβαζε και θα την κοροιδεύανε οι άλλοι εδώ κάτω που τα κάνανε κουτουρού και τώρα έχει γίνει ίδια!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το νερο,εχω ειχα δοκιμασει με μπιμερο και εκανε εμετο με την παραμικρη γουλια που καταπινε :shock:

Τελικα της το δινα με την χουφτα μου ,στην βρυση :lol::lol: Ετσι επινε πολυ και τωρα το πινει απο το εκπαιδευτικο ποτηρακι με το οποιο μεχρι και πριν 1 μηνα πνιγοταν αλλοτε πολυ και αλλοτε λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια για το νερό είχε πει ένα πολύ ωραίο κόλπο η Χλόη. Βουτάς το καλαμάκι στο νερό και κλείνεις με το δάχτυλο την επάνω τρύπα, το βγάζεις από το νερό, το δίνεις στο μωρό και βγάζεις το δάχτυλο, το νερό χύνεται στο στόμα του μωρού και το μωρό δεν πνίγεται έτσι. Κάνοντας αυτό και παράλληλα δείχνοντας πώς ρουφάμε με το καλαμάκι, πολύ γρήγορα μαθαίνει να ρουφάει. Έπιασε στη δικιά μου! Εδώ και 2 εβδομάδες πίνει με το καλαμάκι και τώρα τελευταία άρχισε να πίνει και από εκπαιδευτικό ποτήρι και από κανονικό ποτήρι.

 

Λέγκω, ο δικός σου είναι γενικά προχωρημένος, μήπως δεν θέλει λιωμένα; Πολλές φορές τα παιδιά που δεν τρώνε πολύ, ανταποκρίνονται καλύτερα σε λιγότερο αλεσμένα φαγητά ή ακόμη και σε κομματάκια. Αν πάλι το έχεις δοκιμάσει, αγνόησέμε :)

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μην γελασετε σας προειδοποιω.

Λοιπον του εχω παρει για το νερο εκπαιδευτικο ποτηρακι, βαζω μεσα το νερο κ το γυρναω κ βλεπω πως το νερο δεν πεφτει. Περνω κ 2ο ποτηρακι τα ιδια. Πως θα πιει ετσι το παιδι νερο αφου δεν πεφτει? Τοτε γιατι τα γαλανε αυτα τα ποτηρια για να τα κρατανε τα μωρα στο χερι να μαθαινουνε? Μηπως υπαρχουν κ αλλα ποτηρια που δεν εχω δει?

ΟΧΙ δεν ειμαι ξανθια .....

Ετσι λοιπον του δινω νερο με το κουταλι κ το πινει !

Αυτο με την δυσκοιλιοτητα δεν το ηξερα , θα το εχω στη υποψιν μου!

Ερωτηση 2 > Ποσο νερο τους δινετε?

Φρυνη εχεις δικιο,θα φυλαξω τα καλα κοτοπουλα κ κρεατα κ θα τα δινω οταν αρχισει να τρωει μην πανε κ χαμενα.

Αααα χτες μου ειπε ο ντοκ κ για χυμο πορτοκαλι αν θελω να του δινω , πως θα το πινει πρεπει να μαθουμε το ποτηρι πρωτα να βγαινει το υγρο.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Τζενάκι, cool! Όταν βάλει το μωρό το ποτηράκι στο στόμα και ρουφήξει, τότε βγαίνει το νερό. Είναι επίτηδες φτιαγμένα έτσι για να μην στάζουνε, επειδή τα μωρά τα κρατάνε και παίζουνε, να μην γίνονται χάλια!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Τζένη :lol:

Υπάρχουν 2 ειδών εκπαιδευτικά ποτηράκια:

α) Με βαλβίδα, για να μην χύνεται το νερό αν αναποδογυρίσουν

β) χωρίς βαλβίδα που χύνεται

και στα β -τα οποία θεωρώ καλύτερα- όμως θα παρατηρήσεις ότι τη στιγμή που τα αναποδογυρίζεις χύνεται ,και μετά σταματάει. Αν συνεχίσεις να το γυρίζεις πάνω κάτω ή να το ταρακουνάς χύνεται πάλι (έτσι θα κάνει ο μικρός λίμπα τον τόπο). Βασικά για να πιεί, μετά την πρώτη γουλιά χρειάζεται να ρουφήξει -όπως με καλαμάκι, δοκίμασέ το κι εσύ και θα καταλάβεις :wink:. ΘΑ το κάνει ενστικτωδώς.

Πάντως μια χαρά μπορείς να του δώσεις ποτήρι κανονικό. Απλά να ξέρεις ότι όλο και κάτι θα του χύνεται, οπότε του κρατάς από κάτω μια χαρτοπετσετούλα όσο πίνει :)

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...