Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς κοιμάται χωρίς στήθος;


Recommended Posts

Γεια σας μανούλες... Θηλάζουμε ενάμιση χρόνο και ειλικρινά θα το έκανα και όλη μου τη ζωή αν δεν ήταν συνδυασμένο με τον ύπνο. Αν εξαιρέσουμε όλους τους καλοπροαίρετους που με πρήζουν να κόψω το θηλασμό, είναι τόσο φυσική και όμορφη πράξη που δε μου περνά καν από το μυαλό να το κόψω, οπότε θέλω να βρω μία λύση για να κοιμάται και με κανέναν άλλο.

 

Το θέμα μου είναι ότι δεν αντέχω άλλο να κοιμάται μόνο με μένα. Έχω δοκιμάσει άπειρες φορές να την κοιμίσω χωρίς γάλα μου είναι αδύνατο. Το μεγαλύτερο κατόρθωμα είναι ότι κάνα δυό βδομάδες τώρα τη βάζω μετά το θηλασμό ξύπνια στην κούνια και μου κοιμάται με σσσς και χαδάκια. Τώρα που περνά όμως ο ενθουσιασμός του κατορθώματος (αφού μέχρι πριν κοιμόταν μόνο στο στήθος) τώρα βλέπω ότι η αλλαγή είναι άχρηστη, αφού πάλι αν δεν πιει γάλα δε νανουρίζεται. Αν πάω να τη βάλω για ύπνο χωρίς γάλα μου φωνάζει γάλα γάλα. Τώρα πώς μετατρέπεται ένα όρθιο παιδί που φωνάζει γάλα γάλα σε κοιμισμένο ας μου πουν οι υπέρμαχοι του 'άσε το να κλαίει', αλλά επειδή εγώ δε θα το κάνω, ζητώ μία συμβουλή. Πιο πολύ θέλω τη δική σας εμπειρία. Την εμπειρία όμως μαμάδων που θηλάσανε αντίστοιχα χρονικά διαστήματα, γιατί άλλη αντίληψη είχε το μωρό κάτω του έτους και άλλη τώρα που μου μιλάει και που βλέπει τα παιχνίδια και μου ζητά να παίξει. Θέλω να πω τώρα όταν είναι ξύπνια και τη βάζω στο κρεβάτι δεν της λέει τίποτα, θέλει να βγει να παίξει. Το μεσημέρι ειδικά που έχει φως ούτε καν ξύπνια μετά το θηλασμό δε μπορώ να τη βάλω, γιατί βλέπει τα πράγματα γύρω της και θέλει παιχνίδι. Συνειδητοποιώ ότι ακόμα και τώρα μόνο το στήθος τη νανουρίζει, κι ας μην την αποκοιμίζει πάντα. Ούτε κουκλάκι ούτε τίποτα.

 

Δεύτερο θέμα: Μόνος τρόπος να νανουριστεί εκτός θηλασμού είναι το πιο απαράδεκτο πασπάτεμα του στήθους. Μου έχει ξεκάνει όλες τις ελιές και πλάτσα πλούτσα παλεύει εκεί με το ένα χέρι στο στήθος να το ανεβοκατεβάζει και το άλλο στο στόμα. Μία λέω ας την αφήσω έτσι να ξεμάθει να κοιμάται με το στήθος στο στόμα, μία λέω ας τη θηλάσω να ξεμάθει να κοιμάται με πασπάτεμα. Ειλικρινά το θέμα του ύπνου είναι ο εφιάλτης μου, βλέπω άλλα μωράκια να κοιμούνται με την πιπίλα τους ή μόνα τους και σκυλιάζω. Εμένα ακόμα και στο αυτοκίνητο φωνάζει γάλα γάλα. Καμιά φορά βέβαια μετά τις φωνές αποκοιμιέται. Τέλος πάντων, είμαι πολυλογού. Πείτε μου σας παρακαλώ πώς κοιμούνται τα δικά σας θηλάζοντα παιδάκια...

squsquard20110219_-9_My+baby+is.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο πιο εύκολος τρόπος να κοιμηθεί χωρίς θηλασμό είναι να την κοιμίσει κάποιος άλλος.

Αλλιώς μπορείς να ξεκινήσεις περιορίζοντας το χρόνο θηλασμό, π.χ. αν της λες ότι θα μετρήσεις ως το 10 και μετά θα γυρίσει να της χαϊδέψεις την πλάτη, θα ακούσετε μουσική ή κάτι τέτοιο. Αυτό πιάνει καλύτερα αν είναι κουρασμένη, βέβαια. Αν δεν θέλει να κοιμάται το μεσημέρι, τότε ίσως την παίρνει ο ύπνος πιο εύκολα το βράδυ. Κατά τ΄άλλα υπομονή, κι αν δεν πιάσουν τα κόλπα, ξέχνα το θέμα για μερικές εβδομάδες και ξαναδοκιμάζεις αργότερα. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Με το που έρχεται στην αγκαλιά μου αυτόματα μπαίνει το ένα χέρι στο στόμα της και το άλλο στο στήθος μου. Με έχει συνδυάσει με χαλάρωση. Αν πούμε κάνα παραμυθάκι ή δούμε κανένα βιντεάκι μπορεί και να μην το κάνει, αλλά και τότε συνήθως το κάνει αν χαλαρώνει. Όσο μπορώ το βγάζω και τη μέρα δεν έχω πρόβλημα γιατί ξεχνιέται εύκολα. Όταν νυστάζει όμως πώς το χειρίζομαι το θέμα; Πρέπει αναγκαστικά να διαλέγω ανάμεσα σε θηλασμό ή πασπάτεμα; Έχω πει στο μπαμπά της να δοκιμάσει αλλά όσες φορές το κάνει αποκοιμιέται από το κλάμα και έλεγα μήπως υπάρχει πιο ανώδυνος τρόπος.

 

Όσον αφορά στη διάρκεια του θηλασμού δεν είναι μεγάλη για να τη μειώσω. Αλλά χωρίς αυτή δε νανουρίζεται για να τη βάλω στο κρεβάτι της. Μου φωνάζει γάλα γάλα και δεν κοιμάται. Αυτό με στεναχωρεί.

squsquard20110219_-9_My+baby+is.png

Link to comment
Share on other sites

Ο πιο εύκολος τρόπος να κοιμηθεί χωρίς θηλασμό είναι να την κοιμίσει κάποιος άλλος.

 

ΑΚΡΙΒΩΣ! Συμφωνώ διευκρινίζοντας ότι όταν λεμε κοιμίσει εννοούμε νανούρισμα, χάδι κούνημα κλπ. όχι απλά να βάλει το παιδί για ύπνο γιατί χαιρετίσματα!

 

Ο γιος μου 6 μηνών κοιμάται ή στο στήθος μου ή τον κοιμίζει ο μπαμπάς του με ελαφρά χαδάκια στη πλάτη και στο κεφάλι (σαν ξεψίρισμα) και καμιά φορά λίγο νανούρισμα.

Απλά θέλει εξάσκηση για να το μάθει σαν ρουτίνα το μωρό. Δηλ. τις πρώτες φορές ισώς αργήσει να κοιμηθεί αλλά το μαθαίνει και μετα σε 10' κοιμάται.

Επιπλέον το τι αποκοιμίζει κάθε μωρό είναι διαφορετικό σε κάθε περίπτωση. Η κόρη μου αποκοιμιόταν με νανούρισμα μόνο. Ο γιος με τα χαδάκια κυρίως.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το που έρχεται στην αγκαλιά μου αυτόματα μπαίνει το ένα χέρι στο στόμα της και το άλλο στο στήθος μου. Με έχει συνδυάσει με χαλάρωση. Αν πούμε κάνα παραμυθάκι ή δούμε κανένα βιντεάκι μπορεί και να μην το κάνει, αλλά και τότε συνήθως το κάνει αν χαλαρώνει. Όσο μπορώ το βγάζω και τη μέρα δεν έχω πρόβλημα γιατί ξεχνιέται εύκολα. Όταν νυστάζει όμως πώς το χειρίζομαι το θέμα; Πρέπει αναγκαστικά να διαλέγω ανάμεσα σε θηλασμό ή πασπάτεμα; Έχω πει στο μπαμπά της να δοκιμάσει αλλά όσες φορές το κάνει αποκοιμιέται από το κλάμα και έλεγα μήπως υπάρχει πιο ανώδυνος τρόπος.

 

Όσον αφορά στη διάρκεια του θηλασμού δεν είναι μεγάλη για να τη μειώσω. Αλλά χωρίς αυτή δε νανουρίζεται για να τη βάλω στο κρεβάτι της. Μου φωνάζει γάλα γάλα και δεν κοιμάται. Αυτό με στεναχωρεί.

 

Ιδέες ρίχνω... Να της πιάσεις το χεράκι που σε 'πασπατεύει' και να της χαϊδέψεις την παλάμη της εσύ.

Να της πιάσεις το χεράκι που σε 'πασπατεύει' και να της το ακουμπήσεις στο μάγουλο σου/μαλλιά σου/όπου αλλού δεις ότι της αρέσει.

Ταυτόχρονα λέτε παραμύθια/τραγουδάκια/νανουρίσματα και δεν σταματάει και το κούνημα βάρκα γιαλό....

 

Και φυσικά παραμένει η λύση να προσπαθήσει να την κοιμήσει ο μπαμπάς. Θα είναι λίγο δύσκολο στην αρχή.... θέλει υπομονή και από εσένα (που θα την ακούς να φωνάζει και να σε καλεί) και από τον σύζυγο που θα την ακούει και ταυτόχρονα θα πρέπει να συγκρατεί κι εσένα να μην πας να την πάρεις....

(όπως κατάλαβες τα δικά μας τα καλά περιγράφω......)

 

Τελευταία ιδέα: διάβασε το the no cry sleep solution....

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!!!

Κάπως έτσι γίνεται και με μάς μόνο που δεν μιλάει και απλά φωνάζει μαμαμμμ (όχι μαμά μου, μαμά μαμ εννοεί...) Ο μπαμπάς του τον κοιμίζει στο καρότσι με κούνημα και μετά τον μεταφέρει στο κρεβάτι του. Εγώ δεν έχω καταφέρει να τον κοιμίσω με άλλο τρόπο εκτός από στήθος. Σίγουρα είναι πρόβλημα αυτό, γιατί πλέον σηκώνεται και κρεμιέται από τα κάγκελα και δεν ξαπλώνει με τίποτα αν δεν τον πάρω αγκαλιά και μετά τεντώνεται στην αγκαλιά μέχρι να τον βάλω στο μαξιλάρι του θηλασμού, οπότε κουλουριάζεται και χαλαρώνει. Δεν ξέρω τι να κάνω γιατί αν λείψω υπάρχει θέμα. Και κάποια βράδια θα χρειάζεται να λείψω. Τι θα κάνατε με έναν τέτοιο ταλιμπάν κορίτσια;

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Έχω καταλήξει κι εγώ ότι δεν υπάρχει περίπτωση κοντά μου να μη θέλει να με πασπατεύει. Έχω δοκιμάσει και να βάζω αλλού το χέρι της, να το φιλάω, να το κάνω ό,τι τρυφερό υπάρχει αλλά αυτή αναστατώνεται και φωνάζει. Έχω δοκιμάσει να της δώσω κουκλάκια, να φοράω κολιέ θηλασμού αλλά όσο ενδιαφέροντα και να τα βρίσκει δεν τη νανουρίζει τίποτα άλλο εκτός από το στήθος.

 

Πάντως με πολλές απαγορεύσεις και φωνές (της) κατάφερα να αποφύγω το πολύ πασπάτεμα και να τη βάζω πάλι ξύπνια μετά το θηλασμό στο κρεβάτι. Αλλά χωρίς καν θηλασμό ΠΟΤΕ. Σίγουρα καταλήγω ότι μόνη λύση είναι ο μπαμπάς..

 

Και φυσικά παραμένει η λύση να προσπαθήσει να την κοιμήσει ο μπαμπάς. Θα είναι λίγο δύσκολο στην αρχή.... θέλει υπομονή και από εσένα (που θα την ακούς να φωνάζει και να σε καλεί) και από τον σύζυγο που θα την ακούει και ταυτόχρονα θα πρέπει να συγκρατεί κι εσένα να μην πας να την πάρεις....

 

Αυτό πάλι μόνο αστείο ακούγεται... Εμένα ο δικός μου ο άντρας στο πρώτο μαμά του παιδιού φωνάζει άλλα δέκα αυτός. 'Το παιδί θέλει τη μαμά του' και βγαίνω εγώ η άκαρδη μάνα. Εγώ, που από όταν γεννήθηκε δεν έχω περάσει ούτε βράδυ χωρίς κοίμισμά της, συγκρατούμαι τέλεια. Αντίθετα το μπαμπά δε μπορώ να καταφέρω να συγκρατηθεί να μην ουρλιάζει πάνω από το παιδί. Και δυστυχώς δεν έχω κανένα άλλο αρκετά κοντινό ώστε να αντέξει όση ώρα κλάμα χρειαστεί. Σκέφτομαι μήπως κάποια νταντά βοηθήσει, αλλά τα οικονομικά δεν επιτρέπουν τέτοιες large ιδέες...

 

Κορίτσια θα επιμείνω στο να την κοιμίζει ο μπαμπάς καμία φορά γιατί με εμένα ακόμα και στο ίδιο δωμάτιο να είμαι δεν υπάρχει περίπτωση να μη φωνάζει γάλα γάλα. Μόνο αν δε με βλέπει γίνεται να μη θηλάζει πιστεύω πια. Τώρα πώς πείθουμε το μπαμπά είναι άλλο κεφάλαιο. Σας ευχαριστώ για τις ιδέες!

squsquard20110219_-9_My+baby+is.png

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις σκοπό να αποθηλάσεις τότε δύσκολα θα κοιμηθεί χωρις στήθος.Υπηρξα παρόμοια περίπτωση με εσένα και με άντρα σαν τον δικό σου.Αρχισα να της δίνω τα βραδια που ξυπνούσε χαμομήλι ή νερο γιατι γαλα στο μπουκάλι δεν έπινε.Ετσι κοιμοταν με το χαμομηλι όταν ξυπνουσε τα βράδια.Φυσικα όχι αγκαλια αλλα σε ενα μαξιλαρι (για να μην πνιγει) κ να κοιμηθεί αμέσως.Κάποιες φορες τη νανουριζε ο μπαμπας όταν ήταν ήρεμη,άλλες φορες στο καρότσι,άλλες φορες την έκανα βολτες στο δωματιο( 30 γύρες το έκανα το δωματιο για να νανουριστει) κ φυσικά υπηρχαν μερες που χαλαγε τον κόσμο για το στήθος.Εκεί πια δεν μπορούσα να αντισταθώ.Μετα αρχισαμε με τον άντρα μου να την παίρνουμε στο κρεβάτι μας.Εφερνε στροφες ,εφερνε κ κοιμόταν.Αλλα με τα που αρχισε βρεφικό ξάπλωνα εγω και αυτη ακουμπουσε το κεφαλάκι της στο στηθος μου(φόραγα κλειστες μπλουζες κ αμα θυμοταν το στηθος της ελεγα Παπα τελειωσε) και τη νανουριζα και αρχισε να κοιμαται έτσι.Και ακομα ετσι κοιμαται.Ισως επειδη κουραζεται που ξυπναει νωρις δεν ξέρω τι να πω.Τα περιγράφω απλά αλλα πριν 3-4 μηνες ειχα πιστέψει οτι εγω δεν θα αποθήλαζα ούτε σε 10 χρόνια.Τελικα θελει υπομονή.Απ΄την ώρα που θα το αποφασίσεις εσυ θα σου παρει πιστευω 1-2 μήνες.Να εισαι αποφασισμένη όμως.Και μην ξεχνας οτι θα γινει,αλλα όλα θελουν το χρονο τους.Ενα βήμα τη μερα.

Link to comment
Share on other sites

οσο για το πασπάτεμα που λες αστη,τι να πω.Εμας μας πασπατεύει τα μάτια.Αν της πάρω το χέρι απο κει χαλαει τον κόσμο.Αλλα όσο περναει ο καιρος μας πασπατευει λιγότερο.Ωρες ωρες φοβαμαι μην με τυφλωσει.Αλλα θελει μαλλον να νιωθει την παρουσια μας δίπλα της.Μετα που κοιμαται την παω στην κουνια της.Αλλα βρε κοριστια απο τοτε που αποθηλασαμε κοιμαται τα βραδια.Πιο πριν για 14 μηνες ξυπναγε 3-4 φορες καθε βραδυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεγάλο θέμα κορίτσια αυτό με το στήθος...κι εμείς μια απ΄τα ίδια! Σε δέκα μέρες κλείνει τους 13 μήνες και δεν έχω κουράγιο να προσπαθήσω να αποθηλάσω, γιατί είμαστε στην ίδια φάση με τη lysistrat. Κορίτσια εσείς που αποθηλάσατε τι έπιναν μετά τα μωρά σας και πώς? Γιατί όπως καταλάβατε ούτε κι εμείς θέλουμε μπουκάλι...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες... Θηλάζουμε ενάμιση χρόνο και ειλικρινά θα το έκανα και όλη μου τη ζωή αν δεν ήταν συνδυασμένο με τον ύπνο. Αν εξαιρέσουμε όλους τους καλοπροαίρετους που με πρήζουν να κόψω το θηλασμό, είναι τόσο φυσική και όμορφη πράξη που δε μου περνά καν από το μυαλό να το κόψω, οπότε θέλω να βρω μία λύση για να κοιμάται και με κανέναν άλλο.

 

Το θέμα μου είναι ότι δεν αντέχω άλλο να κοιμάται μόνο με μένα. Έχω δοκιμάσει άπειρες φορές να την κοιμίσω χωρίς γάλα μου είναι αδύνατο. Το μεγαλύτερο κατόρθωμα είναι ότι κάνα δυό βδομάδες τώρα τη βάζω μετά το θηλασμό ξύπνια στην κούνια και μου κοιμάται με σσσς και χαδάκια. Τώρα που περνά όμως ο ενθουσιασμός του κατορθώματος (αφού μέχρι πριν κοιμόταν μόνο στο στήθος) τώρα βλέπω ότι η αλλαγή είναι άχρηστη, αφού πάλι αν δεν πιει γάλα δε νανουρίζεται. Αν πάω να τη βάλω για ύπνο χωρίς γάλα μου φωνάζει γάλα γάλα. Τώρα πώς μετατρέπεται ένα όρθιο παιδί που φωνάζει γάλα γάλα σε κοιμισμένο ας μου πουν οι υπέρμαχοι του 'άσε το να κλαίει', αλλά επειδή εγώ δε θα το κάνω, ζητώ μία συμβουλή. Πιο πολύ θέλω τη δική σας εμπειρία. Την εμπειρία όμως μαμάδων που θηλάσανε αντίστοιχα χρονικά διαστήματα, γιατί άλλη αντίληψη είχε το μωρό κάτω του έτους και άλλη τώρα που μου μιλάει και που βλέπει τα παιχνίδια και μου ζητά να παίξει. Θέλω να πω τώρα όταν είναι ξύπνια και τη βάζω στο κρεβάτι δεν της λέει τίποτα, θέλει να βγει να παίξει. Το μεσημέρι ειδικά που έχει φως ούτε καν ξύπνια μετά το θηλασμό δε μπορώ να τη βάλω, γιατί βλέπει τα πράγματα γύρω της και θέλει παιχνίδι. Συνειδητοποιώ ότι ακόμα και τώρα μόνο το στήθος τη νανουρίζει, κι ας μην την αποκοιμίζει πάντα. Ούτε κουκλάκι ούτε τίποτα.

 

Δεύτερο θέμα: Μόνος τρόπος να νανουριστεί εκτός θηλασμού είναι το πιο απαράδεκτο πασπάτεμα του στήθους. Μου έχει ξεκάνει όλες τις ελιές και πλάτσα πλούτσα παλεύει εκεί με το ένα χέρι στο στήθος να το ανεβοκατεβάζει και το άλλο στο στόμα. Μία λέω ας την αφήσω έτσι να ξεμάθει να κοιμάται με το στήθος στο στόμα, μία λέω ας τη θηλάσω να ξεμάθει να κοιμάται με πασπάτεμα. Ειλικρινά το θέμα του ύπνου είναι ο εφιάλτης μου, βλέπω άλλα μωράκια να κοιμούνται με την πιπίλα τους ή μόνα τους και σκυλιάζω. Εμένα ακόμα και στο αυτοκίνητο φωνάζει γάλα γάλα. Καμιά φορά βέβαια μετά τις φωνές αποκοιμιέται. Τέλος πάντων, είμαι πολυλογού. Πείτε μου σας παρακαλώ πώς κοιμούνται τα δικά σας θηλάζοντα παιδάκια...

 

αχχχχχχχ..........

απο τη μια γελασα!!!!!!!:lol:

απο την αλλη λεω αχχχχ τι μες περημενει:cry:

εμενα θηλαζει εδω και 11 μηνες.......

.....και λεω εαν τα καταφερω μεχρι οσο...και φτασει στην υληκια σας ...

ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ????Οσο ποιο μεγαλη τοσο ποιο δυσκολο???

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά γέλασα και εγώ με τις απαντήσεις.Αλλά μην νομίζετε πως αν δεν θηλάσετε για τον ύπνο ξεμπερδέψατε.Εμένα δεν θήλασε ποτέ,έχει αλλάξει σαράντα διαδικασίες ύπνου και τις τελευταίες εβδομάδες αποκοιμιέται μπρούμυτα πάνω στο στήθος μου.Με πιπίλα και έναν σιχαμερό αρουραίο λούτρινο από το Ικεα.Ακόμα και χωρίς πιπίλα μπορεί να αποκοιμηθεί αλλά μόνο πάνω μου.Μόνο με εμένα κοιμάται μεσημέρι-βράδυ.Και βέβαια δεν έχει κόψει ακόμη το μεταμεσονύχτιο γάλα.Ευτυχώς αυτό το δίνει ο μπαμπάς.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

O δικός μου σε αυτή την ηλικία χαλάρωνε με παραμυθάκι. Περιπου τότε πέρασε και στο μεγάλο κρεβάτι. Για να μην τριγυρνάει το βράδυ, βάλαμε πορτάκι στην πόρτα του δωματίου του. Πάντως δεν είχε πολλά ξυπνήματα, εφόσον έμαθε να χαλαρώνει μόνος του, δηλαδή χωρίς να πιπιλάει, πασπατεύει κλπ.

 

Όταν είδα ότι κοιμάται χωρίς ξυπνήματα και αποκοιμιέται με τα παραμυθάκια, μεταφέραμε τη διαδικασία στο διπλό κρεβάτι το δικο μου. Τον σηκώναμε μια φορά στα χέρια για να τον βάλουμε στο κρεβάτι του και ξυπνούσε το πρωί.

 

Αν επέμενα πιο πολύ, ίσως να ήταν πιο σωστό να αποκοιμιόταν μόνο στο κρεβάτι του, αλλά στο κρεβάτι μου ήταν πιο χουζούρικα για εμένα :cool::rolleyes::D

 

Πάντως "ανεξάρτητος" εντελώς στον ύπνο, δηλαδή να του λες να πάει για ύπνο και να πηγαίνει έγινε κοντά στα 5! Δεν το κυνήγησα κιόλας, μου άρεσαν και εμένα οι διαδικασίες που είχαμε, με τα παραμυθάκια. Πάντως είδα ότι δεν κοιμόταν τόσο άνετα όταν κάποια στιγμή τα κοιμίζανε στο ολοήμερο νηπιαγωγείο.

 

Ακόμα βέβαια προτιμάει όταν ξαπλώσει, να πάω και εγώ στο δωμάτιο, του, να του δώσω ένα φιλάκι, να κάνω ότι τον σκεπάζω, γιατί μπορεί και μόνος του, κάτι θέλει για να νιώσει όμορφα και χουζούρικα. Το να του πω να πάει να κοιμηθεί χωρίς να πάω εγώ δεν το βλέπει πολύ θετικά.

 

Αυτό που κράτησε από την εποχή που αποκοιμιόταν με στήθος, είναι ότι ακόμα παίρνει μια τρομερά άβολη στάση, όταν θέλει να αποκοιμηθεί. Αυτή τη στάση την είχε βρει μετά που χρόνισε, όταν έκανε τάντεμ χουζούρεμα-γευματάκι.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο θέμα κορίτσια αυτό με το στήθος...κι εμείς μια απ΄τα ίδια! Σε δέκα μέρες κλείνει τους 13 μήνες και δεν έχω κουράγιο να προσπαθήσω να αποθηλάσω, γιατί είμαστε στην ίδια φάση με τη lysistrat. Κορίτσια εσείς που αποθηλάσατε τι έπιναν μετά τα μωρά σας και πώς? Γιατί όπως καταλάβατε ούτε κι εμείς θέλουμε μπουκάλι...

Αλλη πονεμένη ιστορία.Η δικιά μου προσπαθησα απο 9 μηνων να δοκιμάσω μπουκαλι δεν το επιασε με τιποτα.στουσ 13-14 μηνες που αποφάσισα πιο δυναμικά να αποθηλάσω ( κυρίως λογω της 2ης εγκυμοσύνης) παλι δεν το επινε με μπουκαλι.Την κυνηγουσα πολλεσ φορεσ τη μερα καποιεσ φορεσ το δοκιμαζε αλλα εκανε πως ανατρίχιαζε και το εφτυνε και μετα στο πετουσε.Προσπαθησα με κορν φλεικ και κουταλακι και επινε περιπου 10 κουταλάκια .Αυτο συνεχιστηκε κ το Σεπτέμβριο που αποθηλάσαμε.Περιτο να σας πω ποσο στεναχωριόμουνα που ξυπνουσε το καημένο 7 το πρωι το κυνηγουσα 30 λεπτα για να φαει 10 κουταλακια γαλα(=20 ml).Τραγικο.Εφευγε νηστικο κοιμοταν νηστικο.Ετσι ενιωθα.Δεν επινε ουτε με καλαμακι γαλα ,ενω πίνει χυμο και νερο.Τελοσπάντων πριν μια βδομαδα αρρωστησε και οπως ηταν ξαπλωμένη λέω δεν δοκιμάζω με μπουκαλι.Αυτη εκανε στην αρχη να το φτυσει αλλα μαλλον λιγο η εξουθενωση ,λιγο η αρρωστια λιγο που θα πείναγε της αρεσε και ήπιε 120 ml.Δεν το πιστευα στα ματια μου.Και τωρα πινουμε 120 ml πρωι βραδυ.Δεν ειναι η τρελη ποσότητα αλλα ειμαι υπερευχαριστημένηκαι τρεμω μην το κοψει παλι.Τωρα που περιμένω το 2ο μωρο δεν ξέρω πως να το χειριστώ μην παθω τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
:(Κουράγιο γλυκιά μου σε καταλαβαίνω απόλυτα επειδή και εμείς περνάμε ακριβώς τα ίδια.Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να βρω λύση παρόλο που εφάρμοσα διαφορες μεθόδους και ''κόλπα'' .Δυο χρόνια τώρα η μικρή μου θηλάζει σαν νεογέννητο και φυσικά αυτος είναι και ο μόνος τρόπος για να αποκοιμηθεί.Πλέον θα ακολουθήσω και εγώ το δρόμο του αποθηλασμού.Το βλέπω σαν έσχατη λύση.:?:
Link to comment
Share on other sites

3,5 ετων ζηταει καθημερινα γαλα για να κοιμηθει!!!!καποιες φορες την ψηνω να διαβασουμε πρωτα παραμυθακι και την παιρνει ο υπνος η της λεω να ξαπλωσουμε για λιγο και μετα να πιουμε γαλα συνηθως κοιμαμαι πρωτη οποτε μετα δεν με ξυπναει για γαλα η μετραμε μεχρι το 10 και μετα κοιματε στο κρεβατακι της διπλα μας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

και μεις αντιμετωπίζουμε προβλημα με το να κοιμηθουμε. Οποτε τη βαζω για υπνο αποκοιμησμένη στο στηθος μου ολα καλα. Εχουμε γινει ομως 13 μηνων και η παιδιατρος μας ειπε οτι πρεπει να πλενουμε δοντια πρωι και βραδι. Αν ομως την βάλω στο κρεβάτι ξυπνια τεραστιο προβλημα. Θελει ολο ορθια, πιανεται απο τα καγκελα, μου δινει τις πιπιλες της κλπ. Τι λετε να κάνω? Επισης θα ξυνπνησουμε και 1 φορα τη νύχτα για γαλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας,εχω κ εγω ενα κοριτσακι 16μηνών κ μας ειναι αδύνατο να αποθηλασουμε, ιδιαίτερα το βραδυ, συνεχίζει κ ξυπναει γυρω στις 4φορές μεσα στην νύχτα κ νανουριζεται με τον θηλασμό.

Εντωμεταξύ ο αντρας μου δεν αντεχει αλλο να βλεπει την μικρή πανω στο στηθος μου κ μου ζηταει να αποθηλασουμε άμεσα, αλλα ειναι πολυ δυσκολο να το κανω, κυριως μονη μου.

Πως πιστεύετε οτι μπορουμε να αποθηλασουμε οσο πιο ανώδυνα γινεται για το μωρο?

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Manoula#21 είπε:

Καλησπέρα σας,εχω κ εγω ενα κοριτσακι 16μηνών κ μας ειναι αδύνατο να αποθηλασουμε, ιδιαίτερα το βραδυ, συνεχίζει κ ξυπναει γυρω στις 4φορές μεσα στην νύχτα κ νανουριζεται με τον θηλασμό.

Εντωμεταξύ ο αντρας μου δεν αντεχει αλλο να βλεπει την μικρή πανω στο στηθος μου κ μου ζηταει να αποθηλασουμε άμεσα, αλλα ειναι πολυ δυσκολο να το κανω, κυριως μονη μου.

Πως πιστεύετε οτι μπορουμε να αποθηλασουμε οσο πιο ανώδυνα γινεται για το μωρο?

Ευχαριστω πολυ

Για τον αποθηλασμο δεν έχω εμπειρία κ δεν μπορώ να βοηθήσω. 

  Ο δικός μου είναι 19.5 μηνών κ προσπαθώ τελευταία να αποσυνδεσω τον ύπνο απ το θηλασμό. Ακολουθησα την μέθοδο τηε "απαλης απομάκρυνσης". Δηλαδή, πριν κοιμηθεί τελείως το μωρό αλλά ενώ έχει γλαρωσει βάζεις το μικρό δαχτυλακι στο στόμα του για να απελευθερωθεί ή θηλή. Στην αρχή αντιδρούσε κ το έψαχνε. Μετά από λίγο ξανά έκανα την ίδια διαδικασία. Ή σκηνή επαναλαμβάνεται σε βάθος χρόνου μέχρι να μην ζητα κ ανάλογα κ την δεκτικοτητα του παιδιού. Ο δικός μου πια θηλαζει κ κοιμάται αφήνοντας το στήθος. Μόνο αν είναι πολύ κουρασμένος κοιμάται πριν ολοκληρώσει το θηλασμό. 

 

 Κ ο γιος μου ξυπνά συχνα το βράδυ κ προσπαθώ με νερο, χάδια κ νανούρισματα. Τις περισσότερες φορές πλέον τα καταφέρνει κ κοιμάται γρήγορα. Σε αυτό δεν επενέβησα, έγινε μόνο του χωρίς να το προσπαθήσω. Είναι κι άλλες φορές που δεν τον θηλάζω κατεύθειαν αλλά τον παίρνω δίπλα μου στο κρεβάτι.

  Δεν ξέρω αν σε βοηθήσα καθόλου, υπάρχει κι ένα θέμα που μπορείς να ρίξεις μία ματιά:

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! 

Έχεις δοκιμάσει αυτά που προτείνουν τα κορίτσια πιο πάνω? Δηλαδή, να περιορίζεις σταδιακά το χρόνο του θηλασμού λέγοντας στο παιδί πχ "θα μετρήσω μέχρι το 10 και μετά θα σταματήσουμε" ή "θα πούμε το τραγουδάκι μας και μετά θα σταματήσουμε".

Έχει δοκιμάσει ποτέ να την κοιμισει ο σύζυγος? 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Manoula#21 είπε:

Καλησπέρα σας,εχω κ εγω ενα κοριτσακι 16μηνών κ μας ειναι αδύνατο να αποθηλασουμε, ιδιαίτερα το βραδυ, συνεχίζει κ ξυπναει γυρω στις 4φορές μεσα στην νύχτα κ νανουριζεται με τον θηλασμό.

Πως πιστεύετε οτι μπορουμε να αποθηλασουμε οσο πιο ανώδυνα γινεται για το μωρο?

Ευχαριστω πολυ

Αρχικα να ξερεις οτι η συμπεριφορα της μικρης σου ειναι απολυτα φυσιολογικη και οτι το στηθος εκτος των αλλων ειναι μεγαλη παρηγορια στην οδοντοφυια (που συνηθως επιδωνεται τις βραδυνες ωρες). Καλο ειναι επισης να ξερεις οτι κοντευετε στο πικ του αγχους αποχωρισμου. Η συμπεριφορα της πως ειναι; Ειναι περισσοτερο "κολλημενη" επανω σου απ'οτι συνηθως; Επισης, πιθανον αν σταματησεις τον βραδυνο θηλασμο να ξυπναει και να πρεπει να την κοιμισεις διαφορετικα (κουνημα κλπ) κατι το οποιο προσωπικα δεν θα το αντεχα. Θεωρω οτι ειναι μεγαλη ευκολια να θηλαζω και να αποκοιμιεται αμεσως. Παρ'ολα αυτα μπορεις να δοκιμασεις καποια πραγματα. Δες στο θεμα "No cry sleep solution" και μπορεις να βρεις ιδεες. Επισης, η @marakiz (που εχει γραψει και το θεμα) ισως θα μπορουσε να σου πει πως το ξεκινησε η ιδια κοντα στην ηλικια σας αν θυμαμαι καλα (γιατι εγω το εκανα τωρα που ο μικρος ειναι 2,5 χρ) ακολουθωντας ιδεες απο το συγκεκριμενο βιβλιο. 

 

Παράθεση

Εντωμεταξύ ο αντρας μου δεν αντεχει αλλο να βλεπει την μικρή πανω στο στηθος μου κ μου ζηταει να αποθηλασουμε άμεσα, αλλα ειναι πολυ δυσκολο να το κανω, κυριως μονη μου.

 

Ομολογω οτι αυτο με παρεξενεψε ιδιαιτερα. Τι ακριβως εννοεις "δεν αντεχει να βλεπει την μικρη πανω στο στηθος"; Για ποιο λογο; Και γιατι να εχει αποψη ο αντρας σου στο ποτε θα αποθηλασεις, οποιος κι αν ειναι ο λογος; Δυσκολευομαι να το καταλαβω. Κατα τη γνωμη μου πρεπει να υπαρχει σεβασμος ως προς το ποτε επιθυμει να σταματησει η δυαδα μητερας - παιδιου. Ακομη κι αν διαφωνει με τον "μακροχρονιο" θηλασμο, δεν μπορει να επιβαλλει αποθηλασμο. Εσυ θα πρεπει να μπορεις να αποφασισεις ποτε θα ερθει εκεινη η στιγμη.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Αρχικα να ξερεις οτι η συμπεριφορα της μικρης σου ειναι απολυτα φυσιολογικη και οτι το στηθος εκτος των αλλων ειναι μεγαλη παρηγορια στην οδοντοφυια (που συνηθως επιδωνεται τις βραδυνες ωρες). Καλο ειναι επισης να ξερεις οτι κοντευετε στο πικ του αγχους αποχωρισμου. Η συμπεριφορα της πως ειναι; Ειναι περισσοτερο "κολλημενη" επανω σου απ'οτι συνηθως; Επισης, πιθανον αν σταματησεις τον βραδυνο θηλασμο να ξυπναει και να πρεπει να την κοιμισεις διαφορετικα (κουνημα κλπ) κατι το οποιο προσωπικα δεν θα το αντεχα. Θεωρω οτι ειναι μεγαλη ευκολια να θηλαζω και να αποκοιμιεται αμεσως. Παρ'ολα αυτα μπορεις να δοκιμασεις καποια πραγματα. Δες στο θεμα "No cry sleep solution" και μπορεις να βρεις ιδεες. Επισης, η @marakiz (που εχει γραψει και το θεμα) ισως θα μπορουσε να σου πει πως το ξεκινησε η ιδια κοντα στην ηλικια σας αν θυμαμαι καλα (γιατι εγω το εκανα τωρα που ο μικρος ειναι 2,5 χρ) ακολουθωντας ιδεες απο το συγκεκριμενο βιβλιο. 

 

 

Ομολογω οτι αυτο με παρεξενεψε ιδιαιτερα. Τι ακριβως εννοεις "δεν αντεχει να βλεπει την μικρη πανω στο στηθος"; Για ποιο λογο; Και γιατι να εχει αποψη ο αντρας σου στο ποτε θα αποθηλασεις, οποιος κι αν ειναι ο λογος; Δυσκολευομαι να το καταλαβω. Κατα τη γνωμη μου πρεπει να υπαρχει σεβασμος ως προς το ποτε επιθυμει να σταματησει η δυαδα μητερας - παιδιου. Ακομη κι αν διαφωνει με τον "μακροχρονιο" θηλασμο, δεν μπορει να επιβαλλει αποθηλασμο. Εσυ θα πρεπει να μπορεις να αποφασισεις ποτε θα ερθει εκεινη η στιγμη.

 

Κορίτσια ο θηλασμός και πόσο μάλλον ο μακροχρόνιος είναι σημαντικός για το παιδί,αν και είμαι της άποψης ότι πρέπει να γίνεται εντός φυσιολογικών πλαισίων.. Όμως δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι οικογένεια δεν είναι μονο η μαμά με το μωρό αλλά συμπεριλαμβάνεται και ο μπαμπάς.. Το παιδί κοντεύει 1,5 χρόνων και είναι μια καλή ηλικία για να προσπαθήσει η κοπέλα να σταματήσει το θηλασμό απο τη στιγμή που είναι "τοξικός" για την οικογένειά της.

Δεν το καταλαβαίνω ρε σεντιρ αυτό που λες ότι θα πρέπει να αποφασίσει εκείνη μόνο το πότε θα πρέπει να διακόψει γτ και ο άντρας της έχει λόγο σε αυτό. Οικογένεια δεν είναι; 

Τεσπα για να μπορέσεις να αποθηλασεις άποψή μου είναι ότι θα πρέπει να ξεχωρίσεις τον ύπνο απο το θηλασμό. Δλδ όταν δεις ότι εχει φάει και οτι αρχίζει να πιπιλίζει για να αποκοιμηθεί την απομακρυνεις απο το στήθος όμορφα και προσπαθείς να την παρηγορήσεις και να την κοιμισεις με άλλον τρόπο (αγκαλιά,κούνημα,παραμύθι,ο μπαμπάς). Να ξέρεις οτι στην αρχή θα είναι πολύ δύσκολο αλλά σιγά σιγα θα βρείτε το ρυθμό σας.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Elfer είπε:

Δεν το καταλαβαίνω ρε σεντιρ αυτό που λες ότι θα πρέπει να αποφασίσει εκείνη μόνο το πότε θα πρέπει να διακόψει γτ και ο άντρας της έχει λόγο σε αυτό. Οικογένεια δεν είναι; 

Καταλαβαινω οτι ειναι οικογενεια, αλλα δυσκολευομαι να αντιληφθω οτι ο μπαμπας του παιδιου μας θα μου πει "Δεν αντεχω να βλεπω τον μικρο πανω στο στηθος σου, θελω να αποθηλασεις". Εγω να εχω αποφασισει οτι θα θηλασω για καιρο ακομη και να μου επιβαλλει ο ανθρωπος της ζωης μου μια τοσο σημαντικη αποφαση, που στην τελικη δεν μπορω να καταλαβω ως προς τι μπορει να τον επηρεαζει αρνητικα. Γι'αυτο και ρωτησα την κοπελα. Αν φυσικα θελει και η ιδια, δεν εχω λογο να τα λεω αυτα. Αλλα μου φανηκε οτι παει να της επιβληθει κατι (οχι απλα νυχτερινος αποθηλασμος-που απ'οτι φαινεται το θελει και η ιδια) αλλα ο αποθηλασμος γενικοτερα, επειδη "δεν αντεχει να βλεπει το μωρο στο στηθος". Αληθεια, ρωτηθηκε η κοπελα αν "αντεχει η ιδια να θηλασει αλλο;" Η απλα εκφραζεται μια δυσαρεσκεια (με επιβολη ομως, εκει ειναι που διαφωνω) σε ενα τοσο σημαντικο ζητημα, που κατα τη γνωμη μου η μαμα και το μωρο εχουν τον πρωτο λογο;

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Για να γινει αντιληπτο το σκεπτικο μου θελω να προσθεσω κατι. Πιστευω οτι σε θεματα που επηρεαζουν αμεσα την μαμα (και το μωρο) οπως ο τοκετος και ο θηλασμος, ο μπαμπας μπορει φυσικα να εχει αποψη, να την εκφρασει, να προβληματιστει, αλλα η αποφαση ειναι της μαμας. Μπορει η γυναικα να θελει να κανει επισκληριδιο και ο αντρας της να διαφωνει, αλλα εφοσον η γυναικα ειναι αυτη που θα το περασει εχει και τον πρωτο λογο. Καλως σε καποια θεματα, κακως σε καποια αλλα, η μαμα εχει τον πρωτο λογο. Οταν τιθεται θεμα υγειας (πχ ο θηλασμος προστατευει και το μωρο και την μητερα, η καισαρικη ενεχει μελλοντικα προβληματα υγειας κυριως για το μωρο), το καλο πρεπει αν υπερισχυει (η αποψη του πατερα που ειναι πχ εναντια στην καισαρικη απο επιλογη ή εναντια στην φορμουλα) αλλα επειδη η γυναικα ειναι η αμεσα εμπλεκομενη οπως και να το κανουμε η αποφαση ειναι δικη της. Δεν μπορει (ή μαλλον δεν πρεπει) να της επιβληθει κατι. Ελπιζω να εγινα κατανοητη.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...