Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

Bp σωστά σκέφτεσαι, γιατί τελικά αν το τίμημα είναι μεγάλο δεν είναι ανάγκη να διαταράξεις και να διακινδυνεύσεις την ψυχική σου υγεία. Στο κάτω κάτω αν είν' να ρθει καλώς αλλιώς θα προσπεράσει.

Τις προάλλες άκουγα από έναν μεγάλο γυναικολόγο στην TV ότι κατά μέσο όρο οι Ελληνίδες τεκνοποιούν το πρώτο τους παιδί στην ηλικία των 34 ετών για τον λόγο αυτό δημιουργούνται πολλές επιπλοκές και αποβολές.

Το θέμα είναι πως εφόσον οι συνθήκες ζωής έχουν αλλάξει και το κράτος δεν βοηθάει στο ελάχιστο με τι κότσια θα τεκνοποιήσουμε σε μικρότερες ηλικίες? Το μόνο θετικό είναι πως η επιστήμη τουλάχιστον έχει προχωρήσει και είναι εφικτή η τεκνοποίηση και μέχρι τα 40!!!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

bp χαίρομαι που το σκέφτεσαι έτσι και να δείς που θα ξαναέχεις παιδάκι, γιατί δεν αγχώνεσαι. Ότι είναι να γίνει και όταν είναι να γίνει, θα γίνει. Εύχομαι τα καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Τελικά χθες που πήγα στο γιατρό, δεν βρήκε έμβρυο στο σάκο. Μου είπε να πάω το Σάββατο στο ΛΗΤΩ να κάνω απόξεση.

Το μόνο που μου μένει είναι να κάνω υπομονή, να καθαρίσω και μετά να περάσω ένα καλό τρίμηνο, να είμαι χαρούμενη, να περνάω καλά και βλέπουμε. Ό,τι πει ο θεός.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου μην ανησυχείς, όλα θα πάνε καλά.

Κι εμείς είμασε εδώ να σου συμπαρασταθούμε όποτε το χρειαστείς. Έχουμε κι εμείς πρόσφατες τις αποξέσεις και σε καταλαβαίνουμε.

Λίγη υπομονή και όλες θα αποκτήσουμε το δικό μας μωράκι.

EixMp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

bp τι να πω. Δυστυχώς τα ίδια και τα ίδια. Τι πράγμα με αυτές τις παλλίνδρομες? Έχει φοβηθεί το μάτι μου. Εύχομαι την επόμενη φορά να είναι πιο τυχερή η εγκυμοσύνη σου κορίτσι μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν διάβαζα εδώ και τόσους μήνες το φόρουμ, θα είχα πάθει :shock::shock:

Όμως εδώ στο φόρουμ έχω μάθει τόσα πράγματα κι έχω δει όλα τα σχετικά με τη μόδα των παλλίνδρομων κυήσεων, ώστε το πήρα πολύ ψύχραιμα το θέμα. Σε όσους γνωστούς το έλεγα, δεν μπορούσαν να καταλάβουν και ρωτούσαν συνεχώς γιατί και γιατί.

Ευτυχώς που είχα τα μάτια μου ανοιχτά και ήμουν ήρεμη και δεν το πήρα στραβά.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω δυστυχώς δεν είχα ανακαλύψει το forum όταν μου είπε ο γιατρός δεν βλέπει εμβρυό τον κοιταζά σαν χαζή :shock: Παλλίνδρομη;;;;;;;ούτε την λέξη δεν είχα ξανακούσει.Αστα να πάνε φρίκη

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έπαθα ακριβώς το αντίθετο. Όταν ήμουν έγκυος διάβαζα διάφορα για τις εγκυμοσύνες και κάποια στιγμή έπεσε το μάτι μου στην παλλίνδρομη κύηση. Και έιπα από μέσα μου ... ''τι παθαίνει ο κόσμος''. Που νάξερα. Και ευτυχώς ανακάλυψα το forum λίγες μέρες πρίν και είδα ότι δεν είμαι η μοναδική στον κοσμο. Στεναχωριέμαι όμως γιατί είμαστε πολλές

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Bp μου σου εύχομαι τα καλύτερα στο εξής όποια κι αν είναι αυτά. Είχες κάνει καθόλου εξετάσεις μετά την πρώτη παλλίνδρομη? Ιστιολογική?

Και εγώ παιδιά ποθύ είχα διαβάσει περί του θέματος αρκετά, ομολογώ πως το πήρα πολύ στραβά & δεν μπορώ να το ξεπεράσω μετά από 3 μήνες, το σκέφτομαι καθημερινά.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη μου καλημέρα!

Καλή μου bp δεν πρέπει να στεναχωριέσαι. Αφού έμεινες μία φορά θα ξαναμείνεις. Και μη κάθεσαι να εξηγείς στους γύρω σου. Απλά άφησε πίσω σου το γεγονος. Αυτά τα πράγματα συμβαίνουν. Είναι σα να έπεσες και να έσπασες τό χέρι σου. Σε κάποιους συμβαίνει, σε κάποιους άλλους όχι.

Θα το ξεπεράσουμε όλες μαζί. Θα ανταλλάξουμε τι εμπειρίες μας, θα πούμε τη γνώμη μας, θα κλάψουμε, θα γελάσουμε (προτιμώτερο το τελευταίο) και όταν θα ξαναέρθει με το καλό όλα θα πάνε καλά. Η ψυχολογία μας είναι το ήμισυ το παντός! Από εκεί όλα ξεκινούν. Πρέπει να το χωνέψουμε για τα καλά. 10 φορές επανάληψη την ημέρα μέχρι να το καταλάβουμε! :wink:

EixMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαράκι μου, πως είσαι σήμερα?

 

Κορίτσια είμαστε τυχερές που βρεθήκαμε εδώ, είμαστε τυχερές που μας έτυχε τώρα και όχι αργότερα, είμαστε τυχερές που έχουμε τους αντρούληδές μας, την υγεία μας και πολλά άλλα. Είναι μεγάλος ο πόνος και ακόμα πιο μεγάλο το γιατί (τουλάχιστον για μένα) είμαι σίγουρη και για εσάς, αλλά προχωράμε μπροστά και όλες θα τα καταφέρουμε. Ακριβώς όπως το είπε η Μαρία, άλλοι σπάνε το πόδι τους, άλλοι χάνουν τη δουλειά τους κτλ. Εμείς πάθαμε αυτό. Το ξεπερνάμε και συνεχίζουμε...

 

Δεν ξέρω πως αισθάνεστε μέσα σας αν και φαντάζομαι. Εγώ να σας πω την αλήθεια δεν αγχώνομαι ακριβώς. Φοβάμαι. Φοβάμαι τον εαυτό μου μην αντιδράσω άσχημα πιο μετά. Αλλά έχω την παρεούλα εδώ και ξεχνιέμαι

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη μου μιά χαρά είμαι σήμερα! Ψυχολογία στο φουλ. :cool: Απ' ότι διαβάζω κι εσύ καλά είσαι σήμερα. Καλύτερα από χθές πάντως!

Την Τετάρτη έχω ραντεβού και με το γιατρό να μάθω και για τις απαντήσεις της ιστολογικής επιτέλους!

Κορίτσια καλή παρέα έχουμε εδώ. Ο καιρός θα περάσει και όλα θα πάνε καλά! :lol:

EixMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Bp μου σου εύχομαι τα καλύτερα στο εξής όποια κι αν είναι αυτά. Είχες κάνει καθόλου εξετάσεις μετά την πρώτη παλλίνδρομη? Ιστιολογική?

Και εγώ παιδιά ποθύ είχα διαβάσει περί του θέματος αρκετά, ομολογώ πως το πήρα πολύ στραβά & δεν μπορώ να το ξεπεράσω μετά από 3 μήνες, το σκέφτομαι καθημερινά.

 

female, κάπου μπερδεύτηκες. Εμένα είναι η πρώτη μου παλλίνδρομη. Βρήκε ο γιατρός σάκο αλλά δεν βρήκε έμβρυο και το Σάββατο πάω για απόξεση. Δεν ξέρω αν μπορεί να κάνει ιστολογική στο σάκο.

Το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι, αν και είμαι 36,5, έμεινα για πρώτη φορά έγκυος με την πρώτη προσπάθεια. Τουλάχιστον, ξέρω ότι στο μέλλον δεν θα έχω πρόβλημα σύλληψης κι ότι, αν η σύλληψη αργήσει, θα είναι λόγω άγχους. Τι να πουν κι αυτά τα κορίτσια που παλεύουν κάθε μήνα με το άγχος, την ωορρηξία, την προσπάθεια κτλ?

Εγώ δεν πρέπει να μιλάω καθόλου, υπάρχουν και χειρότερα.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Bp με συγχωρείς, όντως κάπου μπερδεύτηκα. Μια ατυχία ήταν λοιπόν και θα περάσει. Προφανώς σε κενό σάκο δεν μπορεί να γίνει ιστιολογική. Εγώ προσωπικά αν και υπήρχε έμβρυο-έμβρυα δεν ήταν δυνατόν να κάνω αλλά έχω κάνει πλήρες έλεγχο. "Πλήρες" όσο γίνεται γιατί νομίζω δεν μπορείς ποτέ να εξαντλήσεις τις περιπτώσεις.

Το σημαντικό όπως είπες είναι ότι είσαι γόνιμη, τελικά δεν είναι και λίγο αυτό αν κοιτάξουμε γύρω μας.

Αναφορικά στο φαινόμενο ο γιατρός μου είπε ότι συνέβαιναν πάντα παλλίνδρομες απλά οι γυναίκες δεν είχαν τον άγχος το δικό μας να ψαχτούν για εγκυμοσύνη, οπότε κάποια στιγμή έβλεπαν αίμα και νόμιζαν πως είναι περίοδος ενώ ήταν αποβολή.Αυτά!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα.

Αύριο, όπως σας είπα, θα μπω για απόξεση. Ο γιατρός μου έδωσε κάτι κολπικά χάπια, τα οποία πρέπει να τοποθετήσω στον κόλπο στις 9.00 το πρωί και στις 12.00 θα πρέπει να βρίσκομαι στο Μαιευτήριο. Μου είπαν επίσης, ότι θα πρέπει να είμαι νηστική, να μην έχω φάει και να μην έχω πιει τίποτε.

Έχω αγχωθεί λιγάκι, γιατί έχω διάφορες απορίες που μου ζαλίζουν το κεφαλάκι μου.

Αφού στις 9.00 θα βάλω κολπικά τα χάπια, μετά δεν θα πρέπει να ξανασηκωθώ μέχρι τις 11.15 που θα φύγω από το σπίτι για το μαιευτήριο, για να κρατήσω τα χάπια όσο γίνεται περισσότερο μέσα μου.

Άρα θα σηκωθώ στις 8.00 να κάνω μπάνιο, να ουρήσω μερικές φορές να αδειάσει η κύστη, γιατί μετά, αν μου έρθει, δε θα μπορώ, για να μη φύγουν τα χάπια. Για να ενεργηθώ το πρωί ούτε λόγος, αφού σ' εμένα αυτό επιτυγχάνεται μόνο με φραπέ και τσιγάρο.

Πρέπει να κάνω κάτι άλλο που μου διαφεύγει τώρα?

Βοηθήστε με, please!

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

bp αυτό με τα χάπια δεν το ξέρω δεν μου τα είχε δώσει ούτε την 1 ούτε την 2, μήπως έπρεπε;

Όσο για τα άλλα νηστίκη είχα παει( είναι λίγο ζόρι αν δεν πιώ κάφε το πρωί και είμαι άρρωστη ) και δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο να ενεργηθείς έγω τουλάχιστον δεν είχα. Α επίσης είχα κάνει και μία τζούρα τσιγάρο κρυφά :oops: μία όμως

Link to comment
Share on other sites

bp το πιο σημαντικό νομίζω είναι να μην αγχωθείς, γιατί εγώ είχα αγχωθεί και είχα πολλούς πόνους. Ηρέμησε και όλα θα πάνε καλά. Δε συστήνω πάντως επ' ουδενί να κάπνίσεις (ούτε μία τζούρα). Οι γιατροί συνήθως είναι κάθετοι σ' αυτό το θέμα. Νάρκωση και τσιγάρο δεν πάνε μαζί.

 

Χαλάρωσε όσο πιό πολύ μπορείς. Πιές ένα χαμομήλι το βράδυ. Χαλάρωσε με λίγη παρέα ή δες καμιά ταινία ή καμιά σειρά στη τηλεόραση. Γενικά ξέχασέ το. Και αύριο το πρωΐ κάνε ένα κατάλογο με τα πράγματα που θα αγοράσεις όταν θα επανέλθεις από την άλλη εβδομάδα. Λίστα shopping therapy! :wink:

Σου στέλνω τη θετική μου ενέργεια και θα σε σκέφτομαι αύριο. Όπως και όλες μας νομίζω!

EixMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δε συστήνω πάντως επ' ουδενί να κάπνίσεις (ούτε μία τζούρα). Οι γιατροί συνήθως είναι κάθετοι σ' αυτό το θέμα. Νάρκωση και τσιγάρο δεν πάνε μαζί.

 

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ δεν το έγραψα σαν συμβούλη αλίμονο.Αλλά μάλλον έτσι φάνηκε ε; SORRY γράψτε λάθος απλά έγω ήμουν τόσο αγχωμένη και ψυχολογικά χάλια( βάλε μέσα και το μανιώδη καπνίστρια ) και την έκανα την μ@λ@κία .

Link to comment
Share on other sites

Bp εγώ έκανα ακριβώς την ίδια διαδικασία αλλά τα χάπια τα έβαλα στις 12 το βράδυ. Στις 5 το πρωί είδα το πρώτο αίμα και πήγα στο μαιευτήριο όπως μου είχε πει ο γιατρός. Εκεί μυ έβαλαν άλλα 3 χάπια και περίμενα μέχρι τις 7. Μετά με είδε ο γιατρός και μου έβαλε ξανά άλλα 3 χάπια και περιμεναμε ως τισ 12. Τότε πλέον και ενώ υπήρχε αίμα & πόνοι περιόδου, δεν είχε φύγει όμως ο σάκος και μπήκα για απόξεση.

Δεν θυμάμαι να μου πει ότι δεν πρέπει να πάω τουαλέτα. Εξάλλου αν δεν πας πως θα δεις να έχεις αίμα? Τα χάπια τα βάζεις βαθιά στον κόλπο και μένεις ξαπλωμένη αν είναι δυνατόν.

Είναι χρονοβόρα και ψυχοφθόρα διαδικασία αλλά και απόξεση να χρειαστείς είναι ευκολότερη!

Σε ποια βδομάδα είσαι?

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια σε όλες,

 

Καταρχάς να απαντήσω στην bp και να σας πω τα δικά μου.

Κοριτσάκι μου μην αγχώνεσαι δεν χρειάζεται να ενεργηθείς. Αλλά καλό θα είναι να μην βάλεις τίποτα απολύτως στο στόμα σου ούτε νερό δυστυχώς για να μην σε πειράξει η νάρκωση. Ακολούθα τις οδηγίες τους γιατρούς σου και θα σαι μια χαρά Κατα τ' αλλα δεν είναι τίποτα απολύτως. Να μας γράψεις νέα σου, αν και εγώ δεν μπαίνω ΣΚ θα τα δώ από Δευτέρα. Καλή επιτυχία

 

Τα δικά μου τώρα. Ντρέπομαι αλλά θα σας τα πω. Χτες γυρνόντας σπίτι συνάντησα τη μία μου γειτόνισα στο μπαλκόνι και μου είπε να πάω για καφέ. Πήγα και εγώ η δικιά σου χαρούμενη χαρούμενη που θα πέρναγα το απόγευμα κουτσομπολεύοντας και μόλις έκατσα στον καναπέ (ευτυχώς που πρόλαβα και έκατσα) μου ανακοινώνει ότι είναι έγκυος και μάλιστα περίπου ίδια βδομάδα που θα ήμουν και εγώ. Έπαθα σοκ. Και λέω έπαθα σοκ γιατί μία μέρα μετά την απόξεση που ήμουν σπίτι ήρθε η άλλη γειτόνισα μου να μου ανακοινώσει ότι είναι έγκυος και μάλιστα (μαντέψτε) ίδια βδομάδα με εμένα. ΄Νιώθω τύψεις που νιώθω έτσι αλλά τι να κάνω βρε κορίτσια. Καλά ναναι και οι δύο αλλά τρείς κοπέλες είμαστε στην πολυκατοικία και οι δύο είναι έγκυες και θα γε΄ννήσουν όταν θα γένναγα τα διδυμάκια μου και εγώ. Θα τις βλέπω κάθε μέρα με τις κοιλίτσες του να πηγαινοέρχονται στην πολυκατοικία. Τι παιχνίδια παίζει αυτή η ζώή.

Καταλαβαίνετε ότι μετά το σοκ ανακοίνωσα στη δεύτερη (πιάστηκα από ένα sms που ήρθε εκείνη την ώρα στο κινητό μου, νάναι καλά η φιλενάδα μου) ότι πρέπει να φύγω γιατί θα περάσει η κουμπάρα μου να πάρει κάτι πράγματα και μου το είπε μόλις εκείνη τη στιγμή. Οπότε και πέρασα το υπόλοιπο απόγευμα στον καναπέ του σπίτιού μου κλαίγοντας. Αυτάαααααα..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω από την Τετάρτη το πρωί λίγα πολύ λίγα καφέ. Σήμερα έχω αρκετά περισσότερα, φανταστείτε ότι είναι σαν να έχω 1η μέρα περίοδο (πάντα την πρώτη μέρα είχα καφέ, τη 2η γινόταν κόκκινο).

Τα χάπια θα τα βάλω και εννοείται ότι θα μείνω ξαπλωμένη μέχρι να φύγω για το μαιευτήριο και τότε απλώς θα μπω στο ασανσέρ και μετά κατευθείαν στο αυτοκίνητο. Αν μου έρθει να ουρήσω, θα πάω αναγκαστικά, απλώς φοβάμαι μήπως μου φύγουν τα χάπια.

Η γραμματέας του γιατρού μου είπε ότι, αν τα βάλω στις 9.00, θα αρχίσουν να με πιάνουν γύρω στις 12.00 που θα είμαι στο μαιευτήριο. Μόνο αν δω πολύ πολύ αίμα να πάω στο μαιευτήριο νωρίτερα.

Για τσιγάρο ούτε λόγος, δεν μπορώ να καπνίσω πρωί πρωί ξεροσφύρι.

Ελπίζω όμως να μπορώ να καπνίσω το απόγευμα και να πιω ένα καφεδάκι.

Θα σας γράψω τα νέα μου αύριο βράδυ, αν είμαι καλά, αλλιώς αύριο το πρωί.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη θα σε μαλώσω!

Τι είπαμε. Δεν κοιτάμε τους γύρω μας! Το 2009 είναι και η δικιά μας χρονιά!

Σημασία δεν έχει σε πιο μήνα θα γίνουμε μανούλες αλλά ότι θα γίνουμε! Όλες μαζί μέσα στους επόμενους πολύ λίγους μήνες θα διαβάζουμε η μία για την άλλη ότι είχε θετικό τεστ και μέχρι το Δεκέμβρη του 2009 θα έχουμε όλες το μωράκι μας! Και ύστερα θα σου λέω: Στα έλεγα εγώ, δεν στα έλεγα;! Τζάμπα τόσα δάκρυα, να χαλάσεις και το προσωπάκι σου και μετά να σε δει το μωράκι σου με "κομμένο" πρόσωπάκι......

Χάζεψα τελείως έ;

Άκουμε που σου λέω!

Εγώ ότι λέω βγαίνει πάντα!

EixMp3.png
Link to comment
Share on other sites

eirinik, σε καταλαβαίνω απόλυτα. Τι να πω? Προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά για τον εαυτό σου, προγραμμάτισε ένα ταξιδάκι ωραίο, κάνε πράγματα που δεν θα μπορούσες να κάνεις αν ήσουν έγκυος. Φόρα τα ρούχα σου τα κανονικά (αυτό για μένα είναι μεγάλη ευλογία εδώ και μια βδομάδα που ξεπρήστηκα, γιατί όσο ήμουν πρησμένη, κόντευα να τρελλαθώ).

Μου κάνει εντύπωση όμως που ο κόσμος δεν ανακοινώνει αμέσως την εγκυμοσύνη. Εγώ για παράδειγμα, παρόλο που αρχικά σκεφτόμουν να μην το πω, τελικά το είπα αμέσως. Δηλαδή αυτή η κοπέλα περίμενε να περάσει λίγος καιρός και μετά να το πει. Μάλλον έτσι θα κάνουμε κι εμείς την επόμενη φορά.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...