Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

Κι εμένα κάπου εκεί κειμένονται τα ποσά. Υποτίθεται ότι κανονικά στοχίζουν 1400 όλα μαζί και ότι χωρίς απόδειξη είναι 600 (500 για τον ίδιο και το νοσοκομείο και 100 για την ιστολογική).

EixMp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σε όλες σας.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Δυστυχώς αυτά είναι αρκετά χρήματα και αναγκάζεσαι τελικά να μην πάρεις απόδειξη. Γι' αυτό θα ήθελα να την κάνω σε δημόσιο, αν τελικά οδηγηθώ στην απόξεση. Ελπίζω ο γιατρός μου να μη με στείλει στο ΛΗΤΩ.

Και κερατάς και δαρμένος ρε κορίτσια. :lol:

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα bp , έχω περάσει 2 φορές την διαδικασία και τις 2 σε δημόσιο νοσοκομείο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ την 1είχα αίμα πριν την ημερομηνία που είχα κανονίσει με τον γιατρό μου και πήγα ως εκτακτο ο γιατρος μου έλειπε και με ανελάβε άλλος δεν πλήρωσα ούτε 10 ευρώ και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένη ουτε πόνους ουτε τιποτα σηκώθηκα αμέσως , την 2 πλήρωσα 300 τον γιατρό μου μονο.

Link to comment
Share on other sites

MSM2 ευχαριστώ πολύ. Το γιατρό μου δεν έχω καμία αντίρρηση να τον πληρώσω, έτσι κι αλλιώς δεν θα μου πάρει και το κεφάλι (οικονομικά εννοώ). Αλλά το βρίσκω μεγάλη βλακεία να είμαστε ασφαλισμένοι, να πληρώνουμε ένα εισφορές και τελικά να ξαναπληρώνουμε. Που είναι η δημόσια υγεία γαμώτο?

Θα το συζητήσω με το γιατρό μου και πιστεύω ότι θα μου βρει μια λύση, είναι εξαιρετικός άνθρωπος και με κατανόηση.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

MSM2 εννοείται ότι κι εγώ αισθάνομαι πιο ασφαλής σε δημόσιο νοσοκομείο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και στα ιδιωτικά αξιολογότατοι ιατροί. Ο παθολόγος της γειτονιάς μου για παράδειγμα, είναι άριστος και ως επιστήμων και ως άνθρωπος. Τον εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια.

Πήγα σε 2-3 ιδιώτες ενδοκρινολόγους και μου λέγανε μπαρούφες. Τελικά κατέληξα σε ενδοκρινολόγο δημόσιου πανεπιστημιακού νοσοκομείου και είμαι κατευχαριστημένη.

Επειδή στη δουλειά μου χορηγούμε άδειες άσκησης επαγγέλματος ιατρών, άδειες λειτουργίας σε ιδιωτικά ιατρεία, ιδιωτικές κλινικές, διαγνωστικά κέντρα κλπ. γνωρίζω ότι όλα αυτά λειτουργούν βάσει των ελάχιστων απαιτήσεων του νόμου. Για παράδειγμα ο επιστημονικά υπεύθυνος ιατρός τμήματος μιας ιδιωτικής κλινικής (π.χ. ο επιστημονικά υπεύθυνος του ακτινοδιαγνωστικού) πρέπει να είναι κάτοχος του τίτλου ιατρικής ειδίκευσης για τουλάχιστον ένα χρόνο. Ε, σόρρυ, αλλά δεν μπορώ να εμπιστευτώ τον κάθε γιατρουδάκο που έχει λάβει πρόσφατα την ιατρική ειδικότητα ή πολύ περισσότερο έχει δώσει στο Υπουργείου Υγείας 3-4 φορές εξετάσεις, για να την περάσει. Άλλοι περνάνε τις εξετάσεις με την πρώτη κι άλλοι με την τέταρτη.

Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και καλοί γιατροί στον ιδιωτικό τομέα αλλά πρέπει να πας συστημένος και να γνωρίζεις ότι στα σίγουρα είναι άριστος επιστήμων.

Επίσης, σχετικά με το υπόλοιπο προσωπικό π.χ. νοσοκόμες, μαίες κλπ. Μόλις τελειώνουν στη σχολή πιάνουν δουλειά. Μπορεί να είναι πολύ ικανές, μπορεί και να μην είναι.

Ίσως όλα αυτά σας ακούγονται ρατσιστικά, γιατί κάθε άνθρωπος από κάπου πρέπει να ξεκινήσει. Όμως πραγματικά φοβάμαι να πάω στα τυφλά, αν δεν έχω καλές πληροφορίες.

Μου έχουν κάνει αιμοληψία νεαρά παιδιά στη Βιοϊατρική και παρόλο που δεν φοβάμαι κι έχω τρομερή υπομονή, κάθε φορά φεύγω με το χέρι μαυρισμένο για 3-4 μέρες (σπάνε και οι φλέβες μου εύκολα). Μια φορά ένας νεαρός προσπαθούσε αρκετή ώρα και δεν μπορούσε να βρει φλέβα. Μου έστριβε τη σύριγγα μέσα στη φλέβα και μου έλεγε "μη φοβάστε". Του λέω "αγόρι μου εγώ δε φοβάμαι, εσύ φοβάσαι περισσότερο από μένα". Τελικά φώναξε μια άλλη κοπελιά για την αιμοληψία. Ε, αυτό το περιστατικό στη Βιοϊατρική συμβαίνει κάθε φορά, όμως σε δημόσιο νοσοκομείο δεν μου έχει συμβεί ποτέ, πολύ περισσότερο στη μικροβιολόγο της γειτονιάς μου που είναι έμπειρη.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα,και έγω έτσι σκέφτομαι. Σου έυχομαι και το πίστευω την επόμενη φορά που θα μιλησουμε για νοσοκομεία να είναι για φέρεις στον κόσμο το μώρο σου.

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ. ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 650 ΕΥΡΩ, ΓΙΑΤΡΟΣ, ΝΟΣΗΛΕΙΑ, ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ. ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΕΚΑΝΑ ΚΑΡΔΙΟΓΡΑΦΗΜΑ ΚΑΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΠΗΞΗ, ΧΟΛΗΣΤΕΡΙΝΗ, ΖΑΧΑΡΟ ΚΤΛ. Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΡΑΤΗΣΕ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 45 ΛΕΠΤΑ. ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΕ. ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΞΑΠΛΩΜΕΝΗ, ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΖΑΛΙΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΞΥΠΝΗΣΑ 45 ΛΕΠΤΑ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΙΧΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ. ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΓΥΡΩ ΣΤΗ ΜΙΑΜΙΣΗ ΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΙ. ΠΟΝΟΥΣΑ ΑΡΚΕΤΑ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΗΣΑ ΧΑΜΗΛΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΥΣΙΠΟΝΟ ΥΠΟΘΕΤΟ ΟΛΑ ΠΕΡΑΣΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 20 ΛΕΠΤΑ. ΑΙΜΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΠΟΤΕ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ 1 ΜΕ 2 ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 15 ΗΜΕΡΕΣ. ΟΥΤΕ ΠΟΝΟΥΣ ΕΙΧΑ. ΓΕΝΙΚΑ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΓΙΝΕ ΠΟΤΕ -ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΕΝΝΟΩ ΓΙΑΤΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΜΕ ΠΛΗΓΩΝΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.....ΜΕΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΓΙΑ 15 ΗΜΕΡΕΣ. ΑΥΤΑ...

Link to comment
Share on other sites

Βρε bp τι μου θύμισες τώρα. Και εγώ στην Βιοιατρική με μαυρισμένο χέρι έφυγα. Τόσες φορές μου έχουν πάρει αίμα αλλά τέτοιο πράγμα δεν είχα ξαναδεί. Και επειδή πήγα να ξαναδώσω μετά από λίγες μέρες ήμουν προετοιμασμένη αν δω την ίδια ζητήσω άλλη κοπέλα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!Να σας πω οτι κι εγώ έκανα την αποβολή μου το Μάιο στο Μητέρα και θα ήθελα να σας πω οτι σε μένα δεν έγινε απόξεση Και νομίζω είναι καλύτερα για τη μητρα μας. Πολυ προσεκτικά ο γιατρός ρουφάει το νεκρό έμβρυο χωρίς να χρησιμοποιήσει νυστέρι. Αυτό βέβαια έχει επιπτώσεις αιμοραγία 2 μέρες σα περίοδο κανονική αλλά επανέρχεσαι πολύ γρηγορότερα (έτοιμη για τεκνοποίηση) απ' ότι με την απόξεση. Επίσης βάση του γιατρού μου πάντα είναι καλύτερη μέθοδος και δεν υπάρχουν προβλήματα. Γιατί καμιά φορά η απόξεση δημιουργεί προβλήματα και το μπεμπε αργει πολύ λόγω αυτού του γεγονότος. Αυτά μου πε ο γιατρός μου και σας λέω απλά για να ξέρετε ότι δεν υπάρχει μόνο η απόξεση...

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς Κατερίνα όταν έχεις παλίνδρομη κύηση και μάλιστα σε προχωρημένη εβδομάδα, όπως πολλές από εμάς η απόξεση είναι η μόνη λύση. Αυτό που έκανες εσύ έγινε γιατί είχες αποβολή ή γιατί ήσουν σε μικρή εβδομάδα, αν δεν κάνω λάθος. Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει και από το γιατρό μόυ και απ' όσα έχω διαβάσει εδω μέσα. ΄Ήσουν πολύ τυχερή.

EixMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μαρία μου τι κάνεις? Όλα καλά? Έτσι είναι τα πράγματα. Δυστυχώς για εμάς είχαμε παλλίνδρομη και δεν ξεφύγαμε από την απόξεση. Από την άλλη μερικοί γιατροί λένε ότι δεν αποβάλλαμε άρα τουλάχιστον δεν μας ανησυχεί το γεγονός ότι σώμα μας μπορεί να μην κατάφερε να το κρατήσει. Κάτι είναι και αυτό

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας! Σχετικά με αυτό που συζητάτε,εγώ έκανα αναρρόφηση στην 8η εβδομάδα (δεν ήταν και τόσο νωρίς). Με διακολπικά χάπια ο γιατρός μου προσπάθησε να προκαλέσει αποβολή, πράγμα που δεν έγινε λόγω προχωρημένης κύησης αλλά τουλάχιστον ξεκόλλησαν τα πάντα από την μήτρα και η αναρρόφηση έγινε επιτυχώς! Και δεν το λέω μόνο θεωρητικά αλλά και πρακτικά. Εφόσον ήθελα μια δεύτερη γνώμη, επισκέπτηκα μια πανεπιστημιακό γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο η οποία μου έκανε υστεροσκόπηση για να τσεκάρει την κατάσταση της μήτρας και διαπιστώσε πως ήταν πεντακάθαρη και ήμουν έτοιμη να μείνω αμέσως έγκυος. Άσχετα αν εγώ προτίμησα να ολοκληρώσω κάποιες εξετάσεις και να προσπαθήσω πάλι μετά από 3-4μήνες.

Νομίζω πως μεγάλη σημασία έχει ο γιατρός. Σε μια απόξεση η όλη διαδικασία διαρκεί 2ωρίστες ενώ σε μένα όλη αυτή η διαδικασία κράτησε συνολικά 9 ώρες! Δεν νομίζω ότι είναι πολλοί οι γιατροί που διατίθονται να μείνουν 9 ώρες στην κλινική και να πληρωθούν 250 ευρώ!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τυχερή ήσουν στην 8η εβδομάδα γιατί δεν έχει μεγαλώσει πάρα πολύ το έμβρυο. Εμένα και στην Eirinik για παράδειγμα μας έτυχε στην 11η εβδομάδα. Εμένα ειδικά ο γιατρός μου είπε ότι ήταν αρκετά μεγάλο και ότι είχα πόνους για πολλές μέρες στη συνέχεια γιατί η μήτρα αργεί να επανέλθει όσο μεγαλύτερη είναι. Και μη νομίζεις πάλι τυχερές είμασταν γιατί τρεις εβδομάδες μετά και μπορεί να είμασταν αναγκασμένες να περάσουμε την όλη διαδικασία με τεχνητή γέννα, πόνους και όλα τα συναφή, όπως δυστυχώς πέρασαν πολλές κοπέλες από το forum.

EixMp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα οι περισσότερες γυναίκες που ξέρω απόξεση κάνουν. Είναι λέει πιο σίγουρο ότι θα καθαρίσει η μήτρα καλά. Ξέρω και γυναίκες που αποβάλανε μόνες τους ή με υπόθετα αλλά και πάλι έκαναν απόξεση γιατί η μήτρα δεν είχε καθαρίσει καλά. Είναι περιπτώσεις και περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που η κύηση είναι 10-11 εβδομάδων υπάρχει μεγάλο ενδεχόμενο να υπάρχει πρόβλημα θρομβοφιλίας. Αυτό μου είπε ο γιατρός, παραυτά έκανα κι εγώ έλεγχο και περιμένω αποτελέσματα.

Ειρήνη πόσο είσαι αν επιτρέπεται? Ήταν η πρώτη σου εγκυμοσύνη.

Κορίτσια πέρυσι παντρεύτηκα εγώ και μια εβδομάδα ακριβώς πριν από μένα παντρεύτηκε μια γνωστή μου. Στον γάμο ήταν ήδη έγκυος 5-6 εβδομάδων,όλα πήγαιναν καλά και λίγο πρν κλείσει τον 7ο την πήραν το παιδί με καισαρική γιατί αν γεννιόταν θα ζούσε 3-4 μέρες και θα πέθαινε λόγω καρδιακού προβλήματος. Η κοπέλα έπεσε σε κατάθλιψη και πριν 1 βδομάδα την είδα και πραγματικά την λυπήθηκα.

Έχω κι εγώ τον πόνο μου αλλά σίγουρα υπάρχουν πολύ χειρότερα..Αυτό σας το είπα για να πάρετε-πάρουμε κουράγιο!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Female εμένα ήταν 9η βδομάδα και επειδή ήταν δίδυμα στον ίδιο σάκο το ένα παλλινδρόμησε και παρέσυρε μετά από λίγες μέρες και το άλλο. Ο γυναικολόγος μου, μου είπε ότι συμβαίνει πολύ συχνά κάτι τέτοιο σε δίδυμες κυήσεις που είναι στον ίδιο σάκο και δεν ανησυχεί. Η ιστολογική ήταν καθαρή και θα πάω να με δει ξανά μετά την πρώτη περίοδο. Ούτε εξετάσεις για θρομβοφιλία ούτε τίποτα. Είμαι 28 χρονών και τα διδυμάκια τα έπιασα με τη δεύτερη μου απόπειρα. Ο γιατρός μου είναι πολύ θετικός και προσπαθώ να σκέφτομαι αυτά που μου είπε για να νιώσω λίγο καλύτερα.

 

Αυτά που αναφέρεις είναι τα χειρότερα δυστυχώς και πρέπει να παίρνουμε παράδειγμα και κουράγιο

 

Εσύ πόσο είσαι? Πότε σου συνέβει το μοιραίο?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι 29 και το μοιραίο συνέβει πριν περίπου 3 μήνες (25 Ιουλίου). Και εμένα δίδυμα ήταν από ότι φάνηκε αν και δεν διευκρινίστηκε ποτέ με σιγουριά. Καρδιακοί παλμοί δεν υπήρχαν αλλά υπήρχαν 2 λεκιθικοί ασκοί εκ των οποίων ο ένας εξαφανίστηκε μετά από λίγο. Αυτό και μόνο μου είπε ο γιατρός μου, παραπέμπει σε τυχαίο γεγονός αλλά δεν το άφησε στην τύχη. Μου είπε πως είναι καλύτερα να αποκλείσουμε κάποια ενδεχόμενα & το ίδιο πιστεύω και εγώ. Η σύλληψη έγινε με την πρώτη προσπάθεια. Η δεύτερη γιατρός στο δημόσιο νοσοκομείο δεν συνέστησε ουδεμία εξέταση παρά μόνο μου έκανε την υστεροσκόπηση όπως προείπα για να δει την κατάσταση της μήτρας και των σαλπιγγών και μου έδωσε αμέσως το πράσινο φως.

Τέλος του μήνα οι εξετάσεις θα βγουν όλες, οι μέχρι τώρα είναι άψογες. Αν και από τον επόμενο κύκλο μπορούμε πάλι να προσπαθήσουμε θα το καθυστερήσουμε ένα μήνα ακόμη γιατί σχεδιάζουμε ταξίδι μέσα στον Νοέμβριο. Εφόσον γυρίσουμε έχουμε όλο τον χρόνο να επιχειρήσουμε ξανά!

Μια ερώτηση Ειρήνη...Έχετε κληρονομικότητα για δίδυμα? Εμείς, ουδεμία!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανακάλυψα ότι είχα κληρονομικότητα όταν ανακαλύψαμε τα δίδυμα. Η πρόγιαγιά μου είχε κάνει δίδυμα αλλά το ένα πέθανε στη γέννα και δεν το θυμόταν κανείς. Όταν ρώτησα τη μαμά μου θυμόταν τη θεία της αλλά δεν θυμόταν ότι ήταν δίδυμα, το θυμήθηκε αργότερα. Και απ' ότι ρώτησα συνήθως η κληρονομικότητα περνάει μετά από 2-3 γενειές και όχι από τη μία στην άλλη. Εσύ το έψαξες?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια όχι δεν το έψαξα παραπέρα. Από την δική μου μεριά δεν νομίζω να υπάρχει κληρονομικότητα. Από του συζύγου νομίζω έχει δίδυμα ένας θείος του αλλά δεν είμαι και σίγουρη. Επειδή δεν μου το ξεκαθάρισε ακριβώς ο γιατρός, αλλά μου είπε πως 'μάλλον' ήταν δίδυμα δεν το έψαξα περαιτέρω. Εξάλλου τι σημασία έχει πλεον.

Η υστεροσκόπηση χωρίζεται σε διαγνωστική και επεμβατική. Δες το παρακάτω link για περισσότερες πληροφορίες. http://www.eugonia.com.gr/content.php?cat=9⊂=1

Την έκανα αμέσως μετά το τέλος της πρώτης περιόδου μετά την αναρρόφηση και ριν καλά καλά καθαρίσω καλά. Ο λόγος όπως μου εξήγησε η γιατρός ήταν για να είναι ο τράχηλος ακόμη ανοιχτός και ευκολότερα διαβατός. Η εξέταση κράτησε περίπου 10 λεπτά και ευτυχώς δεν βρέθηκε τίποτα, οπότε περιοριστήκαμε στην διαγνωστική υστεροσκόπηση. Θα σας πω μόνο ότι ένας ειδικευόμενος γιατρός ετοίμαζε τα χειρουργικά εργαλεία πάνω από 1 ώρα που ευτυχώς δεν χρειάστηκαν. Μεταξύ άλλων με την υστεροσκόπηση αφαιρούνται πολύποδες, ινομυώματα και διάφραγμα μήτρας. Στο δημόσιο πλήρωσα 3 Ευρώ ενώ σε ιδιωτικό στοιχίζει περίπου 700-800 ευρώ.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

female, σε ποιο δημόσιο νοσοκομείο έκανες την υστεροσκόπηση? Ρωτάω, γιατί φαντάζομαι ότι, αν τελικά κάνω απόξεση, θα πρέπει να κάνω μετά και υστεροσκόπηση

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Bp μου είμαι από Κρήτη και την υστεροσκόπηση την έκανα στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Ηρακλείου οπότε δεν νομίζω να σε βοηθάω ιδιαίτερα. Γενικά δεν είναι πολύ διεδομένη διαδικασία τόσο λόγο κόστους όσο και λόγο εξειδίκευσης που απαιτείται.

Δεν σημαίνει πως πρέπει αναγκαστικά να την κάνεις. Εμένα ουσιαστικά μου την έκανε η πανεπιστημιακή γιατρός γιατί ήθελε να δει αν ο άλλος γιατρός που μου έκανε την αναρρόφηση-απόξεση είχε κάνει 'καλή δουλειά' και αν είχαν παραμείνει συμφύσεις.

Εσύ τι έκανες τελικά? Αποδείχτηκε η κύησή σου ανεμβρυική?Πόσο εβδομάδων είσαι καλή μου?

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι είμαι 8 εβδομάδων και 3 ημερών αλλά η κύηση είναι μάλλον ανεμβρυική. Την προηγούμενη εβδομάδα κι ενώ ήμουν 7 εβδ.+1μέρα ο γιατρός βρήκε σάκο χωρίς έμβρυο. Πιθανολόγησε είτε ότι υπάρχει πρόβλημα είτε ότι η σύλληψη έγινε αργά και μου είπε να ξαναπάω σήμερα μαζί με μια χοριακή στο χέρι.

Η πρώτη χοριακή που είχα κάνει στην 4η εβδομάδα για διαπίστωση της κύησης ήταν 3471 ενώ η σημερινή που έγινε 8 εβδ. + 2 ημερών είναι 39290. Πιστεύω πως δεν είναι καλή η τιμή, όμως είναι αξιοπερίεργο το πως παραμένει σε τέτοιο επίπεδο. Επιπλέον σήμερα για πρώτη φορά είχα πολύ ελαφρύ ροζ-καφέ στο εσώρουχο.

Μέχρι το βράδυ θα έχω μάθει και αύριο το πρωί θα σας πω.

Είναι η πρώτη εγκυμοσύνη που επιτεύχθηκε με την πρώτη προσπάθεια, οπότε δεν έχω άγχος. Είμαι 36,5 χρονών βέβαια, αλλά, αν θέλει ο θεός θα κάνω, αλλιώς δε θα πεθάνω.

Δουλεύω από 20 χρονών ενώ σπούδαζα ταυτόχρονα. Έκανα και δυο και τρεις δουλειές ταυτόχρονα. Χρόνος για προσωπική ζωή μηδέν.

Πάντα είχα άγχη οικονομικά. Να αποταμιεύσω, για να πάρω αυτοκίνητο, μετά να πάρω σπίτι, μετά στεγαστικό. Έχω ένα χρόνο που ηρέμησα κάπως και έχω λίγο περισσότερο χρόνο για μένα, πριν από 4 μήνες παντρεύτηκα και είπα ας κάνω μια προσπάθεια για παιδί. Ε, δεν έκατσε. Όμως θέλω να ζήσω μια καλή και ποιοτική ζωή. Δε θα βάλω κι άλλο άγχος στο κεφάλι μου για να κάνω παιδί. Ούτε θα δουλεύω μια ζωή 2 δουλειές, για να αποταμιεύω χρήματα, για να μου τα τρώνε οι γιατροί στις εξετάσεις και στις επισκέψεις. Θέλω να πηγαίνω τις βόλτες μου, να κάνω ταξίδια, να είμαι καλά με τον άντρα μου και πάνω απ' όλα να έχω καλή υγεία εγώ και οι οικείοι μου.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...