Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

καλυσπερα κοριτσια,μολις ημερα εγινα μελος,σας διαβαζω ομως καιρο.εγω εμεινα εγκυος τον σεπτεμβριο και εκανα αποξεση τον νοεμβριο ημουν στην 12η εβδομαδα,παραμονη των γενεθλιων μου(ωραιο δωρο ε?)θα πηγαινα για αυχενικη.υπαρχει πιθανοτητα να μου ξανασυμβει?ο γιατρος μου μου ειπε σπανια γινεται επανωτα 2 φορες,εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ρουλίτσα, λυπάμαι πολύ, σε καταλαβαίνω απόλυτα πώς νιώθεις- εμένα η απόξεση ήρθε σαν δώρο γάμου. τελοσπάντων, από ότι ξέρω δεν αποκλείεται να γίνει 2η παλίνδρομη στη σειρά, αλλά καλύτερα θα είναι να ρωτήσεις το γιατρό σου μήπως χρειάζεται να κάνεις εξετάσεις και εσύ και ο άνδρας σου σε περίπτωση που υπάρχει κάποιο πρόβλημα και θεραπευτεί εγκαίρως, παρά να γίνει κάτι παρόμοιο και μετά να δημιουργηθούν χειρότερα προβλήματα- κυρίως ψυχολογικά για σένα.

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΗ επισκεψη μου στον γυναικολογο πριν απο εμας ηταν ενα νεαρο ζευγαρι...μιλουσαμε ,γελουσαμε γιατι ηταν πολυ ευτυχισμενη η κοπελα ....μετα απο 1 παλινδρομη εμεινε ξανα εγκυος...ως που μπηκε ο γιατρος να την εξετασει..βγηκε με κλαματα...εκλαψα και εγω...και πισω απο μενα και ο γιατρος βουρκωμενος(που ως τοτε τον ειχα για ψυχρο)..

κουραγιο κοριτσια μου ειναι δυσκολο το καταλαβαινω..αλλα η προσπαθεια πρεπει να συνεχιζεται..και μολις ερθει το αγγελουδι ολα τα ξεχνας....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια και απο μενα . Και εγω ειχα παλινδρομη κυηση στην πρωτη μου εγκυμοσυνη , αφησα τρεις μηνες να περασουν για να επανελθει η μητρα και το επομενο μηνα ξαναεμεινα εγκυος. Αυτη τη στιγμη ο Θοδωρης μου ειναι 14 μηνων παιδαρος. Κοριτσια μην αγχωνεστε και να εχετε πιστη οτι ολα θα πανε καλα και θα δειτε οτι σιγουρα θα πανε. Καλη επιτυχια σε ολες και με ενα μωρακι συντομα στην αγκαλια σας.

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα πρέπει να κάνουμε κουράγιο όλες οι κοπέλες που έχουμε περάσει από αυτό το στάδιο. Το θέμα είναι κατα πόσο οι γιατροί μας έχουν δώσει τις σωστές εξετάσεις. Εμένα αυτό με τρομάζει. Στη Θεσσαλονίκη ξέρει κάποια σας κανένα καλό γιατρό να ασχολείται με αυτά ή κάποιο καλό κέντρο?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα

εγω ευτυχως δεν εχω την εμπειρια την παλινδρομης κυησης αλλα ξερω απο φιλες και συγγενεις.

η νυφη μου ειναι εγκυος και χθες πηγανε να ακουσουνε για πρωτη φορα την καρδουλα του μωρου αλλα δεν την ακουσανε και η γιατρος της ειπε οτι μαλλον ειναι παλινδρομη κυηση καταλαβαινετε απογοητευση και πικρα μιας και προσπαθουσανε αρκετους μηνες και τωρα που πηγανε να χαμογελασουνε τους κοπηκε αποτομα. της ειπε η γιατρος να κανει σημερα χοριακη και καποιες αλλες ορμονες τα αποτελεσματα ειναι ενθαρυντικα γιατι οι τιμες ειναι αυξημενες θα ξανακανει την πεμπτη και θα δειξει αν εχουνε πεσει οι τιμες θα παει την παρασκευη για αποξεση και ειναι πολυ αγχωμενοι και οι δυο τους και πολυ απογοητευμενοι.θελω να ρωτησω εσας που δυστυχως το εχετε περασει υπαρχει περιπτωση να εχει γινει λαθος και αντι για την 7η να ειναι στην 6η εβδομαδα κυησης οποτε υπαρχει ελπιδα αν ειναι αυξημενες οι τιμες παντα.στην αποξεση σου κανουνε ολικη ναρκωση?φευγεις αμεσως μετα? sorry που ρωταω πολλα αλλα καταλαβαινετε το αγχος μου.

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

pontikaki εύχομαι μέσα απο την καρδια μου να πάνε ολα καλά για σας. Υπάρχει περιπτωση αν η συλληψη έχει γινει καθυστερημένα και η χοριακή σχεδον διπλασιαζεται ανα 2 μέρες να πάνε καλά τα πράγματα. Στην απόξεση(αχρίαστη να ναι) γινεται ολικη νάρκωση. Η επέμβαση κρατα κανα 15 λεπτο. Σε κρατανε μετα καμια δυο ώρες να συνέλθεις και ύστερα φεύγεις με συνοδο για το σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

εγώ στην δευτερη άτυχη εγκυμοσύνη που είχα το έμβρυο είχε πιαστεί μια βδομάδα αργότερα από τις γόνιμες μέρες. Ενώ έπρπε να είμαι 7η βδομάδα το έμβρυο έδειχνε 6η βδομάδα. Και εμένα όταν έκανα την χοριακή οι τιμές δεν ήταν καλές.Ενώ θα επρπε να έχουν διπλασιαστεί κατακόρυφα απλά αυξανονταν ελαχιστα. Οπότε και με υπερηχο που εκανε ξανα ο γιατρος είδαμε ότι είχε απορροφηθεί πάλι.

Η απόξεση κρατάει 10 λεπτά. Κάνεις ολική νάρκωση. Δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Μετά φεύγεις αμέσως. Σχεδόν εκείνες τις μέρες δεν πονάς καθόλου και αίμα ελάχιστο. Παίρνεις αντιβίωση για 3-4 μέρες. Αυτά απο την δική μου πικρή εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα,

εγώ που είχα την παλίνδρομη στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, η απόξεση κράτησε περιπου μισή ώρα, μου έκαναν ολική νάρκωση και έφυγα απο την κλινική μετά από μία ώρα. μου έδωσε ο γιατρός αντιβίωση και κάτι άλλα χάπια για τις συσπάσεις της μήτρας αλλά γενικά είχα φριχτούς πόνους και πολύ αίμα για ένα μήνα περίπου. σε επικοινωνία με το γιατρό μου είπε ότι εξαρτάται απο τον οργανισμό της κάθε γυναίκας. πάντως, η κουνιάδα μου, η οποία έχει ήδη κάνει ένα παιδάκι, έπαθε παλίνδρομη στη δεύτερη εγκυμοσύνη της, αλλά ευτυχώς αυτή δεν είχε πόνους ούτε πολύ αίμα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια Καλημερα καταρχην και ευχαριστω για τις απαντησεις ελπιζω και ευχομαι να μην ειναι παλινδρομη μακαρι αλλα θα δειξει ειμαστε στη χειροτερη αναμονη οχι τοσο εμεις αλλα τα παιδια! αυριο και περισσοτερο την παρασκευη θα ξερουμε.

ευχαριστω και παλι το καλυτερο ευχομαι σε ολες!

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια εχω μπερδευτει παρα πολυ η χοριακη και σημερα ητανε ανεβασμενη αλλα οχι οσο θα επρεπε ειπε η γιατρος οποτε κανονισανε να πανε αυριο για την αποξεση.Μιλησε ομως με μια γιατρο στο νοσοκομειο οπου επρεπε να παει μετα για να παρει αναρωτικη για τη δουλεια της και της ειπε να μη το καταδικαζει το μωρακι και αφου η χοριακη ανεβηκε υπαρχει ελπιδα.Της ειπε να παει το Σαββατο που εφημερευει αφου πρωτα κανει χοριακη να τη δει και αν ειναι ανεβασμενη να δουνε τι θα κανουνε.Φανταζομαι θα της κανει υπερηχο και θα πραξουνε αναλογα.Η πρωτη γιατρος της ειπε οτι εβλεπε κατι σαν αιμορραγια.Η ιδια δεν εχει δει καθολου αιμα αλλα καναδυο μερες πριν ειχε κατι πονακια χαμηλα και θεωρησε οτι ειναι φυσιολογικο.Λετε να εχει προβλημα αν περιμενει μεχρι το Σαββατο να παει στην αλλη γιατρο και αν τελικα εχει ελπιδες το μωρακι και θελει να ζησει να εχει καποιο προβλημα να μην αναπτυσετε κανονικα?Εχω τοσα μεσα στο κεφαλι μου τοσες αποριες και δε θελω να τη φορτωνω την κακομοιρα τη νυφη μου γιατι την κανω χειροτερα και λογικο το βρισκω ειναι και οι ιδιοι σε απογνωση ο αδερφος μου ειναι αντιθετος στο να περιμενουνε -ενω το εχει παρει πιο βαρια απ'ολους- γιατι φοβαται για την ιδια να μη παθει τπτ.

Ας μας βοηθησει ο θεουλης να πανε ολα καλα οτι ειναι να γινει και να μη βασανιζοντε αλλο.

sorry για το μεγαλο κειμενο αλλα καταλαβαινετε..............

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως πρέπει να περιμένει!!!!

SOS:!: ας μην βιαστεί ακόμη, τίποτε δεν έχει τελειώσει.....αν δεν έχει δει αίμα τίποτα δεν έχει τελειωσει....

Γιατί δεν πάει και στον Αμπατζη για ένα υπερηχογράφημα; Δυστυχώς στο νοσοκομείο γίνονται τραγικά λάθη,πολλές φορές....:(

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

αφου της ειπε εστω και ενας γιατρος να περιμενει ας μην βιαστει. εγω εκανα αποξεση προχθες στην 8 εβδομαδα κενος σακος και δυο γιατροι δεν μου εδωσαν καμια ελπιδα..

ΘΕΕ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αφου της ειπε εστω και ενας γιατρος να περιμενει ας μην βιαστει. εγω εκανα αποξεση προχθες στην 8 εβδομαδα κενος σακος και δυο γιατροι δεν μου εδωσαν καμια ελπιδα..

 

Καλη μου...κουράγιο...

Ποιος άγιος είναι στο avatar σου;

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως πρέπει να περιμένει!!!!

SOS:!: ας μην βιαστεί ακόμη, τίποτε δεν έχει τελειώσει.....αν δεν έχει δει αίμα τίποτα δεν έχει τελειωσει....

Γιατί δεν πάει και στον Αμπατζη για ένα υπερηχογράφημα; Δυστυχώς στο νοσοκομείο γίνονται τραγικά λάθη,πολλές φορές....:(

 

αφου της ειπε εστω και ενας γιατρος να περιμενει ας μην βιαστει. εγω εκανα αποξεση προχθες στην 8 εβδομαδα κενος σακος και δυο γιατροι δεν μου εδωσαν καμια ελπιδα..

 

 

ευτυχως αποφασισανε να περιμενουνε. και εγω αυτο σκεφτηκα οτι αφου δεν εχει αιμα τπτ δεν εχει τελειωσει ακομη.

vasdeli μου δεν μενει Μυτιληνη αλλα λες να της πω να παει να κανει εναν υπερηχο εξω? Η γιατρος της που εχει ιατρειο εξω την αποθαρρυνε η γιατρος του νοσοκομειου την σταματησε τα ξερω για τα νοσοκομεια αλλα μερικες φορες βρισκεις εναν σωστο γιατρο και ολα πανε καλα.Αυριο θα δουμε οτι ειναι να γινει θα γινει.

yorkshire λυπαμαι :( αλλα οπως λεω και στη νυφη μου καλυτερα τωρα παρα πιο μετα που θα το καταλαβαινατε και θα ητανε ακομη πιο σκληρο.:cry: ευχομαι συντομα να μας πεις τα ευχαριστα!:lol:

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

ευτυχως αποφασισανε να περιμενουνε. και εγω αυτο σκεφτηκα οτι αφου δεν εχει αιμα τπτ δεν εχει τελειωσει ακομη.

vasdeli μου δεν μενει Μυτιληνη αλλα λες να της πω να παει να κανει εναν υπερηχο εξω? Η γιατρος της που εχει ιατρειο εξω την αποθαρρυνε η γιατρος του νοσοκομειου την σταματησε τα ξερω για τα νοσοκομεια αλλα μερικες φορες βρισκεις εναν σωστο γιατρο και ολα πανε καλα.Αυριο θα δουμε οτι ειναι να γινει θα γινει.

yorkshire λυπαμαι :( αλλα οπως λεω και στη νυφη μου καλυτερα τωρα παρα πιο μετα που θα το καταλαβαινατε και θα ητανε ακομη πιο σκληρο.:cry: ευχομαι συντομα να μας πεις τα ευχαριστα!:lol:

 

Ποντικακι καλημερα!

Και γω ημουν της αποψης να παρει και δευτερη γνωμη, διαβαζοντας ολα αυτα εδω μεσα, αλλα δεν ηθελα να την πιεσω, ευτυχως που βρεθηκε αυτη η γιατρος να το κυνηγησει λιγο το θεμα. Οτι ειναι να γινει, θα γινει!

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ποντικακι καλημερα!

Και γω ημουν της αποψης να παρει και δευτερη γνωμη, διαβαζοντας ολα αυτα εδω μεσα, αλλα δεν ηθελα να την πιεσω, ευτυχως που βρεθηκε αυτη η γιατρος να το κυνηγησει λιγο το θεμα. Οτι ειναι να γινει, θα γινει!

 

καλημερα εγω χθες εκανα το λαθος και της ειπα οτι η γιατρος της δε μου αρεσε απο την αρχη δεν ητανε η καταλληλη στιγμη λαθος μου και νοιωθω χαλια αλλα της ελεγα καποια πραματα και λογικο την εμπιστευοτανε παρολο που δεν ξεραμε κανεναν να εχει παει σ αυτην αλλα ας πανε ολα καλα με την καινουργια γιατρο.υπομονη μεχρι αυριο.φανταζομαι θα εχουμε μια εικονα για του τι γινεται.

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα εγω χθες εκανα το λαθος και της ειπα οτι η γιατρος της δε μου αρεσε απο την αρχη δεν ητανε η καταλληλη στιγμη λαθος μου και νοιωθω χαλια αλλα της ελεγα καποια πραματα και λογικο την εμπιστευοτανε παρολο που δεν ξεραμε κανεναν να εχει παει σ αυτην αλλα ας πανε ολα καλα με την καινουργια γιατρο.υπομονη μεχρι αυριο.φανταζομαι θα εχουμε μια εικονα για του τι γινεται.

Ετσι ειναι, απλα χαιρομαι που εχει την κουμπαρα της και τρεχει - που ξερει και 5 πραγματα περισσοτερο αφου ειναι μεσα στα νοσοκομεια. Και γω το αυριο περιμενω. Παντως την ακουσα αρκετα καλα.

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι οντως ειναι πιο καλα τωρα καλο ειναι αυτο κακο θα δειξει μονο μην το κραταει μεσα της και εκραγει καποια στιγμη εγω αυτο φοβαμαι.εγω της ειχα πει και οταν ολα πηγαινανε καλα να μην ακουει μαλλον να μας ακουει ολους αλλα να κρινει και να αποφασιζει μονη της με τον αντρα της γιατι αλλα λεω εγω αλλα η κουμπαρα της αλλα ο ενας αλλα ο αλλος θα την τρελανουμε.

μακαρι να λειτουργησε η νοσηλευτρια μεσα της και να ειναι ψυχραιμη και αποφασιστικη σ αυτη τη φαση γιατι το χρειαζεται!

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι οντως ειναι πιο καλα τωρα καλο ειναι αυτο κακο θα δειξει μονο μην το κραταει μεσα της και εκραγει καποια στιγμη εγω αυτο φοβαμαι.εγω της ειχα πει και οταν ολα πηγαινανε καλα να μην ακουει μαλλον να μας ακουει ολους αλλα να κρινει και να αποφασιζει μονη της με τον αντρα της γιατι αλλα λεω εγω αλλα η κουμπαρα της αλλα ο ενας αλλα ο αλλος θα την τρελανουμε.

μακαρι να λειτουργησε η νοσηλευτρια μεσα της και να ειναι ψυχραιμη και αποφασιστικη σ αυτη τη φαση γιατι το χρειαζεται!

 

Ψυχραιμη την ακουσα χτες... Εγω κομπιαζα και αυτη εκανε χαβαλε!!!! :P Τελοσπαντων, θα μαθουμε αυριο...

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ποντικάκι μπορεί η γιατρός της αυτό που έβλεπε ως "αιμορραγία" να είναι κάποια αποκόλληση.. Κι εγώ είχα αποκόλληση και όμως από αίμα ούτε σταγόνα.. να κάνω και μια άλλη ερώτηση; φαντάζομαι πως έχουν δει στον υπέρηχο ότι η κύηση είναι ενδομήτρια...

Link to comment
Share on other sites

Καλη μου...κουράγιο...

Ποιος άγιος είναι στο avatar σου;

 

O Αγιος Αρσένιος ο Καππαδόκης είναι μεγάλη η χάρη του. Βοηθάει τις γυναίκες που προσπαθούν να κάνουν παιδιά.Στο μοναστήρι του στη Σουρωτή Θεσσαλονίκης υπάρχει και η Αγια Ζώνη του που την φοράνε οι γυναίκες που προσπαθούν να τεκνοποιήσουν.

Ελπίζω την επόμενη φορά να πάνε όλα καλά για όλες και σε εσένα vasdeli μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη με ένα γερό μωράκι μέσα από την καρδιά μου.

Σκέφτομαι πολύ την επόμενη φορά που θα μείνω έγκυος και δεν ξέρω αλλά δεν νομίζω ότι θα χαρώ έχω πάθει σοκ

ΘΕΕ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...