Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

Λυπάμε πολύ και για σενα Νικάκι. Το έχω περάσει και εγω δύο φορές και σε νιώθω. Χαίρομαι που έχεις ανθρώπους να σε στηρίζουν , είναι πολυ σημαντικό.Εμένα ο γιατρός μου μου είπε προσπάθειες μετά το τρίμηνο. Σου εύχομαι ότι καλύτερο για το μέλλον και να αποκτήσεις γρήγορα ενα μωρό όλο υγεία. Εγω έχω ήδη ενα παιδάκι και μου δίνει κουράγιο να συνεχίζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σ΄ευχαριστω πολυ.... μου δινεις πολυ κουραγιο.Αρχικα ημουν στη μαυρη καταθλιψη σταδιακα ομως αντιλαμβανομαι οτι ισως ειμασταν τυχεροι μεσα στην ατυχια μας......!!!!!!!!!!εκανες εξετασεις για να προσδιορισεις την αιτια????

Link to comment
Share on other sites

Νικάκι την πρώτη φορά ο γιατρός μου το θεώρησε τυχαίο αφού είχα ηδη ένα παιδάκι και όλα έιχαν πάει καλά στην πρώτη μου εγκυμοσύνη. Αφού όμως και η επόμενη προσπάθεια κατέληξε σε παλίνδρομη παρόλο που έπαιρνα ουτροτζεσταν μηπως και το σώσουμε, ο γιατρός μου θωρηβήθηκε πολύ μου πρότεινε να κάνουμε καρυότυπο των ιστών του εμβρύου και στη συνέχεια θα με στείλει για πακέτο εξετάσεων στην Αθήνα (είμαι απο επαρχία) μέσα στις οποιες και για θρομβοφιλία. Ακόμα δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες θα μάθω όταν ξαναπάω για εξέταση. Οι ιστολογικές οι δικές μου πάντος ήταν καθαρές και τις δυο φορες.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ουλτροτζεσταν επαιρνα αλλα δυστυχως......!φανταζομαι οτι σε λιγες μερες θα πρεπει να επισκεφτω το γιατρο μου τον οποιο απο το σοκ δεν τον εχω ρωτησει σχεδον τιποτα!!!!!!καλη επιτυχια κ σε ευχαριστω και παλι....να σου ζησει ο γιοκας σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εκει που νιωθω καλυτερα παλι αρχιζω να κλαιω ασταματητα.................ποτε θα περασει δεν μπορω αλλο!αραγε θα φυγει αυτο το συναισθημα ποτε....βοηθεια κοριτσια!που πηγε η αισιοδοξια μου???????????

Link to comment
Share on other sites

Αχ μωρε ΝΙΚΑΚΙ πως σε καταλαβαίνω!!!

Θα πω και εγώ τη μικρή μου ιστορία....

Και εμένα το όνειρο κράτησε τόσο λίγο! Μετά την πρώτη χοριακή 192 με το θετικό 4/2, στην πέμπτη εβδομάδα, είδα καφέ που έγινε κόκκινο σιγά σιγά και ούτε τα utrogestun βοήθησαν το σποράκι μας. Δεύτερο χοριακή σε μία εβδομάδα 675! αλλά δεν μου έδωσε χαρά γιατί δεν ανέβαινε όσο έπρεπε. Τρίτη μετα απο 2 μέρες 540! Χάθηκαν όλα...Το Σάββατο 13/2..."το είδα να φεύγει" κυριολεκτικά!!! Δεν μπορούσα να φανταστώ οτι μπορεί κάποιος να έχει τόσο πικρό συναίσθημα!!! Λες και βλέπεις την ζωή σου σε ταινία!! Τα γιατί και μήπως έφταιγα εγώ δεν έβγαιναν απο το μυαλό μου. Οσο και αν έχεις τον καλό σου κοντά σου και αγαπημένους φίλους και οικογένεια, δεν μπορείς να μοιραστείς αυτό το συναίσθημα!!!

Και παρόλα αυτά προσπαθείς να μαζέψεις τα κομμάτια σου και να συνεχίσεις γιατί δεν έχεις άλλη επιλογή! Γιατί έτσι είναι η ζωή!!! Προβλέπει λένε η φύση και αν δεν είναι η ζωούλα...την αποβάλει...Λογικό ακούγεται αν βάλεις τη λογική...όμως...

Αντε ξανα να βρείς την ισορροπία σου σα γυναίκα και να ξαναπροσπαθήσεις.

Θα τα καταφέρουμε όμως θα δείς!!!

Νομίζω καμιά φορά οτι είναι μια δοκιμασία για να εκτιμήσουμε περισσότερο τη συμαίνει μητρότητα? τι να πω....

Ψιλά το κεφάλι πάντως και βούρ και απο την αρχή!!!

Τι να πω και εγώ που στα 38 μου προσπαθούμε για παιδάκι ένα χρόνο με τον άντρα μου να λείπει 3 εβδομάδες το μήνα στο εξωτερικό λόγο δουλειάς!

Δες το θετικό έχεις τον καλό σου κοντά σου είσαι υγιείς, όλα θα πάνε καλά την επόμενη φορά υπομονή και επιμονή θέλει!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!!

χθες ολο το απογευμα διαβαζα τις ιστοριες σας εδω στο φορουμ ενω εψαχνα πληροφοριες για την παλινδρομη κυηση.ειδα με μεγαλη λυπη οτι ειμαστε τοσες πολλες!εγω εκανα καθαρισμο πριν 2 μερες ενω ειχα κλεισει την 12η εβδομαδα κ μου ηρθε ο ουρανος στο κεφαλι..ενω ολα πηγαινανε μια χαρα ( ειχα μονο λιγα καφε ανα διαστηματα για τα οποια ο γιατρος μου ελεγε να ειμαι στο κρεβατι) κ μια εβδομαδα πριν την καθορισμενη μηνιαια επισκεψη πηγα να με δει για τα καφε κ ολα ηταν οκ, σε 7 μερες σταματησε η καρδουλα του.την επομενη πηγα για να μου το παρουν..τωρα αρχιζω να συνειδητοποιω τι συνεβη και πολλες φορες κλαιω κ σκεφτομαι γιατι σε μας κ ολα αυτα αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι κατι δεν θα πηγαινε καλα στη συνεχεια κ η φυση προνοησε να το σταματησει..παντως παιρνω κουραγιο απο εσας κ σκεφτομαι οτι δεν ειμαι μονη...ευχομαι σε ολες μας να κανουμε τα μπεμπακια μας συντομα κ χωρις προβληματα, ειμαι σιγουρη οτι ολα θα μας πανε καλα!!!!:-)

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα,

 

τάχιστα θα σας πω,οτι με την γυναίκα μου προπέρυσι στις 12/10 1 μερα πρίν τα γενέθλια μου χάσαμε ένα αγοράκι όπως αποδείχτηκε απο το τέστ καρυότυπου αργότερα με χρωμοσωμική ανωμαλία στο 15

15 εβδομάδων περίπου,

αλλάξαμε γιατρό,είχα πίστη και της την μετέδιδα οτι όλα θα πάνε καλά.ακόμα και σε αυτή την φαινομενικά ορθή κύηση, περάσαμε δύσκολα ιδίως η γυναίκα μου που ανησύχουσε για ένα ενδεχόμενο δεύτερο οχι της φύσης....

εν τέλει, 14/2 πέρυσι, στην λίμνη πλαστήρα έγινε η σύλληψη,:D

29/10 γεννήθηκε η κόρη μας και σήμερα όλα αποτελούν μια ανάμνηση στο πίσω μέρος το μυαλού μας.

κάθε εμπόδιο για καλό φίλες μου,είναι σίγουρα κάτι που ώς άνδρας δεν μπορώ να νιώσω τον πόνο που έχετε περάσει η περνάτε, αλλά σίγουρα έχω την πεποίθηση ότι όλα μπορούν να γίνουν καλά την επομένη φορά :)

τι άλλο να πω....

γυναίκα φίλου, 3 παλίνδρομες και πλέον έχουν το κοριτσάκι τους μια χαρά :)

 

μια προσοχή μονάχα πρίν τις προσπάθειες σας για νέα σύλληψη, στα ΣΜΝ νοσήματα για χλαμύδια,ουρεόπλασμα,μυκόπλασμα ώστε να διαπιστώνετε απο πρίν οτι δεν υπάρχει θέμα με αυτά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Καλησπερα, πριν 2 μερες χασαμε κ εμεις το μωρο μας..ημουν στο 3ο μηνα της κυησης μεχρι που ειδα ροζ-καφε χρωμα ενημερωσα το γιατρο μου,μου ειπε οτι εχω πιθανη αποκολληση πλακουντα και να μεινω στο κρεβατι σε ακινησια. Την επομενη πηγα να με εξετασει και διαπιστωσε οτι το μωρο ειχε υγρο στη σπονδυλικη το στηλη και σταματησε η καρδουλα του 10 μερες πριν.Μεχρι τοτε ουτε πονο ειχα, απλα αρχισε να αυξανεται η αιμορραγια λιγο πριν το ραντεβου μου με τον γιατρο. Φοβηθηκε ο γιατρος μηπως χασω πολυ αιμα και με εβαλε στο χειρουργειο για καθαρισμο..το περιμεναμε πως και πως αυτο το μικρακι, ιδιως τη 5χρονη κορη μου..ο γιατρος μου συνεστησε να περιμενω 2 μηνες να επανελθει η μητρα στα φυσιολογικα επιπεδα και μετα να ξαναπροσπαθησουμε.. Φρικτη εμπειρια.. sad.png Μακαρι να πανε ολα καλα...

Link to comment
Share on other sites

Mummy Elizabeth,

 

Είναι ένας μήνας τώρα από τότε που κι εγώ έχασα το μωράκι μου στην αρχή του τρίτου μήνα.. Εγώ δεν είχα ούτε αίμα, ούτε αιμορραγία, ούτε καφέ.. απλά κάτι μέσα μου μου έλεγε ότι κάτι δεν πάει καλά και σε έναν υπέρηχο εκτός προγράμματος είδαμε ότι είχε σταματήσει η καρδούλα του περίπου δύο μέρες νωρίτερα..

 

Εγώ δεν έχω άλλο παιδάκι.. το πρώτο μου ήταν.. και μάλιστα με εξωσωματική.. τώρα περιμένω να αδιαθετήσω για να ξεκινήσω τη δεύτερη προσπάθειά μου από Αύγουστο..

 

Ο φόβος είναι εκεί και δεν φεύγει.. αλλά η ελπίδα νομίζω ότι κάποια στιγμή θα γιγαντωθεί και θα υπερσκελίσει το φόβο..

 

Κουράγιο κοπέλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,

να κάνω και γω μια ερώτηση? Στις 8 Μαϊου έκανα απόξεση στη δευτερη παλίνδρομη κύηση. Μετά την επέμβαση είχα αυτό το χαζό αίμα που μια σταματάει και μια ξεκινάει και το οποίο κράτησε σχεδόν 2 βδομάδες. Δεν μου έχει έρθει ακόμη περίοδος και ανησυχώ. Κοντεύω να κλείσω μήνα από τότε. Κανονικά δεν θα έπρεπε να μου είχε έρθει?

Link to comment
Share on other sites

Pepsi κοριτσάκι μου,

 

Λυπάμαι πολύ και για σένα...

 

Μετά την απόξεση η περίοδος κάνει 30 με 40 μέρες να έρθει.. οπότε ακόμα είναι πολύ νωρίς για να σου έρθει...

 

Κουράγιο κορίτσι μου.. Κι εγώ στην αναμονή βρίσκομαι...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι pepsi1 , μου... Είναι νωρίς ακόμη. Κάνει 2- 3 μήνες να σταθεροποιηθεί η ρημάδα... Εμένα μου ήρθε την 34η μέρα κ τώρα περιμένω τη δεύτερη όντας ήδη στην 29η μέρα... Πριν την εγκυμοσύνη κ την απόξεση είχα σταθερότατο κύκλο κάθε 28 μέρες. Όλα καλά θα πάνε. Θα έρθει, που θα πάει! Μην αγχώνεσαι, το άγχος είναι κατασταλτικός παράγοντας... Τι σου λέω τώρα, θα μου πεις... Τα λέω σε σένα για να τα ακούω κ εγώ! ;) Σου εύχομαι τα καλύτερα από εδώ κ πέρα!!!

jmX2p3.png

 

4PrNp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι.. Μετά την απόξυνση πότε επιτρέπεται να έχουμε επαφές? (όχι για παιδάκι). Ευχαριστώ. Αναρωτιέμαι αν χρειάζεται να έρθει η πρώτη ή η δεύτερη περίοδος..Παίζει κάποιο ρόλο?

Link to comment
Share on other sites

Κλειώ μου δεν παίζει κάποιο ρόλο το πότε θα έρθει η πρώτη περίοδος μετά την απόξεση για να έχετε επαφές.. Συνήθως ο γιατρός λέει μετά από 10 μέρες αλλά στην τελική να το κάνεις όποτε αισθανθείς εσύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, διαβάζω εδώ και πολύ καιρό το forum και μόλις χθες αποφάσισα να γίνω μέλος αυτής της παρέας. ο λόγος που διάβαζα όλες αυτές τις εμπειρίες σας είναι προφανής: είχα κι εγώ μια παλλίνδρομο κύηση τον Ιανουάριο στο πρώτο μου παιδί και ακόμα δεν το έχω ξεπεράσει. δεν άκουσα ποτέ την καρδούλα του και τρέμω στην ιδέα ότι θα επαναληφθεί. εύχομαι και εγώ καμία γυναίκα να μην ξαναζήσει τέτοιο εφιάλτη και όσες το ζήσαμε να μπορέσουμε να βρούνε τη δύναμη να το ξεπεράσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Οπότε λογικά θα περιμένω. Επίσης και μένα ήταν απορία για το πότε θα έχουμε επαφές ξανά οπότε με καλύψατε.

Είναι δύσκολο συναίσθημα. Εγώ την πρώτη παλίνδρομη την είχα περσι τον Μάρτη και την δευτερη τώρα τον Μάη. Φοβόμουν και εγώ με το που έμαθα ότι έιμαι έγκυος για 2η φορά ότι θα μου ξανασυμβεί και όντως έπεσα μέσα. Απλά δεν πρέπει να το σκεφτόμαστε έτσι.Τώρα ο γιατρός μας έδωσε να κάνουμε εξετάσεις για θρομβοφιλία, καρυοτυπα και τοξόπλασμα. Απλά τα έβαλα μαζί του γιατί δεν μου έδινε αυτές τις εξετάσεις να τις κανω από την πρώτη φορά. Μου απάντησε ότι στην δευτερη φορά και μετα αρχίζουμε να το ψάχνουμε.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να μην ξανασυμβεί σε καμιά μας. Πάντως βρε κορίτσια είναι πολύ συχνό φαινόμενο και αυτό με παρηγορεί κάπως.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έκανα απόξεση τον Ιανουάριο και το αίμα μου κράτησε 4 εβδομάδες περίπου. είχα αγχωθεί πολύ, αλλά ο γιατρός μου είπε ότι εξαρτάται απο τον κάθε οργανισμό. πάντως, όσον αφορά τον κύκλο, η πρώτη περίοδος μου ήρθε μετά απο 40 μέρες, μου κράτησε λίγο, η δεύτερη περίοδος μου ήρθε κανονικά, αλλά μου κράτησε 10 μέρες με πάρα πολύ αίμα. εμάς ο γιατρός μας είπε ότι καλό είναι να κάνουμε τις εξετάσεις τώρα, παρά να μείνω ξανά έγκυος και ξανατύχει κάτι παρόμοιο γιατί μετά ενδεχομένως να δυσκολέψουν τα πράγματα. είναι πάντως πολύ σύνηθες φαινόμενο. πριν μια βδομάδα έπαθε το ίδιο πράγμα και η κουνιάδα μου! θρηνήσαμε 2 αγέννητα μωρά μέσα σε 4 μήνες!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα .ειμαι ενα καινουργιο μελος .θα ηθελα να σας πω την δικη μου ιστορια . εμεινα εγκυος τον αυγουστο του 2009 και στις 25/9/2010 εκανα αποξιση γιατι ηταν παλινδρομη .πολυ πικρα .στεναχωρια .13/3/2010 εμαθα οτι ημουν παλι εγυος δυστυχως ομως και αυτη η εκυμοσυνη μου δεν πηγε καλα γιατι ηταν κ παλι παλινδρομη .κοντευω να τρελαθω...η ψυχολογιαμου ειναι πολθ χαλια .τι εξετασεις πρεπει να κανω ...???γιατι σιγουρα υπαρχει προβλημα ..:roll:

Link to comment
Share on other sites

Στελίτσα μου εγώ θα σου πρότεινα να κάνει ο άντρας σου μια εξέταση που ονομάζεται "κατάτμηση dna" και δείχνει πόσο "φυσιολογικό" είναι το dna που περιέχεται στα σπερματοζωάρια κι εσύ κοριτσάκι μου να κάνεις εξετάσεις θρομβοφιλίας.. Βέβαια εγώ θα σου έλεγα να ρωτήσεις πρώτα τον γιατρό σου..

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.. κι εγώ πριν ένα μήνα υποβλήθηκα σε απόξεση από παλίνδρομη στον 3ο μήνα..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα .ειμαι ενα καινουργιο μελος .θα ηθελα να σας πω την δικη μου ιστορια . εμεινα εγκυος τον αυγουστο του 2009 και στις 25/9/2010 εκανα αποξιση γιατι ηταν παλινδρομη .πολυ πικρα .στεναχωρια .13/3/2010 εμαθα οτι ημουν παλι εγυος δυστυχως ομως και αυτη η εκυμοσυνη μου δεν πηγε καλα γιατι ηταν κ παλι παλινδρομη .κοντευω να τρελαθω...η ψυχολογιαμου ειναι πολθ χαλια .τι εξετασεις πρεπει να κανω ...???γιατι σιγουρα υπαρχει προβλημα ..:roll:

Ψυχραιμια κοριτσακι μου!!!!! Και εγω ειχα τρεις παλλινρομες αλλα δεν ειχαμε κανενα προβλημα!!! Και τωρα εχουμε δυο παιδακια!! Μονο πιστη να εχει ολα καποια στιγμη θα πανε καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...