Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

Ειλικρινά σας ευχαριστω για το ενδιαφέρον! Είχα αρχίσει να πιστεύω ότι ίσως έχω γίνει ψιλοπαράξενη και τον κατηγορώ άδικα! Ευτυχώς υπάρχει και αυτό το forum για να ανοίγουν τα μάτια μας!!! Στην τελευταία μας συνάντηση με συμβούλεψε (1 μήνα μετά την απόξυση) να αρχίσω πάλι να προσπαθώ! Δεν ξέρω... Μήπως θέλει να με ξεκάνει?!?!? :lol:

Τι να πω...? Είναι πολύ κρίμα να δεχόμαστε επιπρόσθετη ψυχολογική επιβάρυνση παρ'όοοοολα τα τρομερά ψυχοφθόρα που περνάμε, επειδή απλά κάποιοι γιατροί είναι αδιάφοροι και φραγκοφονιάδες!

Τέλος πάντων, πήγα και σε άλλο γιατρό και ευτυχώς όλα είναι καλά γιατί είχα τεράστια αγωνία. Για πρώτη φορά μετά από μέρες νιώθω αισιόδοξη. Όλα θα πάνε καλά. Για όλες μας :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

fryni καλημερα

 

εμενα και η γιατρος και η εξωσωματικος μου με ειπε οπωσδηποτε μετα απο 2 κυκλους,με την θεραπεια της εμβρυομεταφορας θα χρειαστει και ο 3ος κυκλος αλλα ετσι πρεπει,την ειπα για πιο γρηγορα και με στραβοκοιταξε η γιατρος ''τι θες να εχουμε καμια αποβολη?''λεει.Τωρα κατι αλλο,ειπες σε ενα μυνημα σου για εξετασει εμβρυου,απ'οτι ξερω γιατι το εκανα και εγω η ιστολογικη εξετασει γινεται στην κλινικη που εκανες την αποξεση,δεν εξαρταται απο τον γιατρο σου,αν βρηκανε εμβρυο φυσικα (γιατι εγω πηρα ενα χαπι και το εχασα στο wc και η εξετασει βρηκε μονο ινες),και η κλινικη ειδοποιει τον γιατρο σου για το αποτελεσμα μετα απο 3-4 μερες περιπου,τωρα εαν τις εχασε δεν ξερω,ισως μπορεις να τις βρεις απο την κλινικη και καλο ειναι να τις βρεις μηπως και σε βοηθησουν

Link to comment
Share on other sites

φρυνη ποιον γιατρο ειχες που σου ελεγε ενα μηνα μετα την αποξεση να ξαναπροσπαθησειιες...πριν παρεις τη δευτερη γνωμη απ το νεο γιατρο.κοριτσια εγω εχω τον κακαρο ιωακειμ στο ιασω.τον ξερετε΄,:confused:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...θελω να αναφερω πως και'γω επαιρνα σικλακουρ ομως δεν ξερω αν τελικα βοηθουν τοσο...μεσα στις οδηγιες τους γραφει πως δεν κανει να τα παιρνουν εγκυες γυναικες και οταν ημουν στην 8η εβδομαδα της εγκυμοσυνης μου ο γιατρος μου μου ειπε να τα μειωσουμε απο 3 τα καναμε 2....αμεσως ομως μετα την επομενη μερα το μωρο μου παλλινδρομησε και το χασα....ισως ηταν τυχαιο αλλα εγω φοβαμαι μηπως ηταν απο αυτο..μπορει να κανω και λαθος δεν ξερω αλλα κ μια γνωστη μου με το που τα ελαττωσε ειχε αιμοραγια...τι να πω τοσα φαρμακα!!!!δεν θελω να επιρεασω κανεναν απλως λεω τη σκεψη μου..σιγουρα οι γιατροι ξερουν καλυτερα...???

την ιδια σκεψη εκανα κι εγω στις δυο τελευταιες εγκυμοσυνες μου.μου εδινε ουτροτζεσταν και μετα απο 3 μερες παλλινδρομουσαν και το σκεφτομουν πολυ εντονα.η αληθεια μου ειναι οτι φοβαμαι παρα πολυ μη μου ξανασυμβει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου έφυ.

Σήμερα είδα την απάντησή σου.

Εμένα τα κίλλερς κύτταρα μου τα μέτρησε αιματολόγος κατά τη διάρκεια της κύησης. Του είπα ότι πάει να παλλινδρομήσει και αποφάσισε να μου τα μετρήσει, γιατί αν είναι κάτι, λέει, ότι φαίνεται σίγουρα κατά τη διάρκεια της κύησης. Δεν είχα κανένα πρόβλημα, ήταν άριστα όλα.

Θρομβοφιλία δεν έχω.

Το μόνο που απομένει να κάνω είναι υστεροσκόπηση, για να δουν αν υπάρχει κάτι στη μήτρα που εμποδίζει την ανάπτυξη του εμβρύου, δηλ. αν υπάρχει διάφραγμα, πολύποδας ή ινομύωμα, τα οποία δεν φαίνονται στον υπέρηχο. Την υστεροσκόπηση θα την κάνω περίπου στο 1ο δεκαήμερο του Δεκεμβρίου, αύριο θα ξέρω σίγουρα το πότε.

Ρώτησα το γιατρό μου γιατί συμβαίνουν όλα αυτά και μου είπε το εξής:

"Θρομβοφιλία δεν έχεις, τα κίλλερς κύτταρα είναι εντάξει, ο θυρεοειδής είναι εντάξει, θα κάνουμε και την υστεροσκόπηση μήπως δείξει κάτι".

Του λέω "αν δε δείξει η υστεροσκόπηση?".

Μου λέει "θα τα πούμε μετά την υστεροσκόπηση αλλά η πλειονότητα των παλλίνδρομων κυήσεων οφείλεται σε χρωμοσωματικές ανωμαλίες των εμβρύων κι επειδή είσαι λίγο μεγαλούτσικη έχεις περισσότερες πιθανότητες για χρωμοσωματικές ανωμαλίες".

Πέρσι ήμουν 36,5 στην 1η παλλίνδρομη, φέτος ειμαι 37,5 στη 2η παλλίνδρομη.

Απλώς ελπίζω ότι η επόμενη φορά θα είναι τυχερή.

Ο γιατρός μου λέγεται Χασιάκος Δημήτρης και είναι στο Αρεταίειο και στο Λητώ κι έχει ιδιωτικό ιατρείο.

Εσύ πόσων χρόνων είσαι?

ιολη τι εγινε με την υστεροσκοπηση ποτε......

Link to comment
Share on other sites

ιολη τι εγινε με την υστεροσκοπηση ποτε......

 

έφυ, δεν την έχω κάνει ακόμη, γιατί περιμένω να μου έρθει η πρώτη περίοδος μετά την αποβολή, αλλά δυστυχώς δεν έχει κάνει ακόμη την εμφάνισή της.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΕΡΥΣΙ 8 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΕΜΑΘΑ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ 9 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΕΜΑΘΑ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΑΠΟΞΥΣΗ ΚΑΙ ΦΕΤΟς ΠΑΛΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙΣ ΙΔΙΕς ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΝΑΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ ΠΑΙΧΤΗΚΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟ. ΕΧΤΕΣ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟΞΥΣΗ ΛΟΓΩ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗς ΚΥΗΣΗς.ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΩΡΑ ΗΞΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΚΕΡΑΜΙΔΑ ΠΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ.ΠΟΣΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕς ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΕΙ ΤΙς ΙΔΙΕς ΑΚΡΙΒΩΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕς? ΜΗΠΩς ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟ? ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΠΩ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ ΘΑ ΑΡΚΕΣΤΩ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ ΥΠΕΡΟΧΟΥ ΓΙΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΩ. ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΤΕΛΙΚΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΟΙΡΑΖΕΣΑΙ ΜΕ ΓΥΝΑΙΚΕς ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΒΛΕΠΕΙς ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΕΙ ΜΟΝΗ ΣΟΥ. ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΕς ΜΑς ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΜΕ ΤΙς ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕς ΜΑΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΣΧΗΜΕς ΣΤΙΓΜΕς ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΙΣΩΣ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΠΡΟς ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

Νατασα

Link to comment
Share on other sites

ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΑΝΑΓΟΥΛΕς ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΥΤΟ ? ΤΟ ΣΤΗΘΟς ΞΕΠΡΗΣΤΗΚΕ ΑΛΛΑ ΟΙ ΝΑΥΤΙΕς ΕΠΙΜΕΝΟΥΝ.ΕΣΕΙς ΕΙΧΑΤΕ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΥΣΗ ΑΚΟΜΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗς? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ

Νατασα

Link to comment
Share on other sites

Ήταν πρησμένη η κοιλιά και το στήθος κι έβγαζα και άσπρο πηχτό υγρό απο τη θηλή. Μετά σχεδόν 8 μήνες άρχισε να φτιάχνει το σώμα μου και είμαι αρκετά αδύνατη, προσπαθώ να τρέφομαι σωστά και αθλούμαι.Έκανα μπάνιο κι έκλαιγα γιατί δεν έχω υστερίες με το σώμα μου και θα ήθελα πολύ να αλλάξει αλλά να γίνω μανούλα. Αναγούλες δεν είχα ποτέ αλλά έχω ακούσει οτι κι άλλες κοπέλες είχαν γιατί η ορμόνη της εγκυμοσύνης δεν έχει ακόμη πέσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια και χρονια πολλα σε ολες μας!!!!2μηνες σημερα μετα την παλλινδρομη και την αποξεση πηγα σε εναν οικογενειακο ιερεα να μου διαβαση μια ευχη για την <αποβολη> που ειχα....

μεσα σε οσα συζητησαμε τον ρωτησα γιατι!! γιατι συμβαινουν αυτα σε ανθρωπους που αν ειχαν παιδια θα τα λατρευαν!!!!και μου απαντησε κατι που εμενα με αγγιξε παρα πολυ και μεκανε να νοιωσω καλυτερα!!!

μου ειπε για τους γονεις της παναγιας που κ εκεινοι δεν μπορουσαν να κανουν παιδια,ηταν φτωχοι και γενικα ολοι τους ειχαν ως πολυ κατωτερη ταξη απο τους υπολοιπους ανθρωπους κ ομως αυτοι οι ανθρωποι εγιναν οι γονεις της παναγιας μας και σε πολυ μεγαλη ηλικια!!!!παντα μου ειπε μετα απο μια μεγαλη και κοπιαστικη υπομονη βγαινει κατι πολυ καλο!!!!

μακαρι να ειναι ετσι...ας μη χανουμε την πιστη μας και ας γινει το θελημα του θεου

ευχομαι το 2010 να ειναι η καλυτερη χρονια μας κοριτσια και να γινουμε μανουλες με υγιη παιδακια!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κορίτσια χρόνια πολλά σε όλες.τι να σας πω, κοντεύω να τρελαθώ.πριν ενάμιση χρόνο άρχισα θεραπείες υπογονιμοτιτας. καταφέρνω λοιπόν περιση τα Χριστούγεννα και μένω εγκυος.δεν μπορούσα να το πιστέψω μου φενοταν τόσο παράξενο ολα γύρο μου θύμιζαν μαγεία. ολα κυλούσαν φυσιολογικά οσποθ στιν όγδοη εβδομάδα καθώς με εξέταζε η γιατρός μου μας ανακοινώνει πως το έμβρυο ειχε σταματήσει να αναπτύσσετε περίπου μιάμιση εβδομάδα πριν. εκείνη την στιγμή κυριολεκτικά δεν ήξερα που βρισκόμουνα πίστευα πως κάποιο λάθος έχει δεν ηταν δυνατόν να μου συμβεί αυτο. και να φανταστιτε το περισσότερο διάστημα ήμουν στο κρεβάτι μηδέν κούρασή.τελος πάντων ήθελα δεν ήθελα το πήρα απόφαση. ξεκίνησα λοιπόν να ξαναπροσπαθώ με την γιατρό μου αλα ματεα πέρασαν περίπου οκτώ μήνες αλα τίποτα . έτσι μου πρωτινέ και πήγα σε εναν γενετηστη .με ένεσης και τα λοιπά και αφού είχε περάσει ενας χρόνος απο την πρώτη εγκυμοσύνη μαθαίνω προχθές πως ημε εγκυος.φανταζεστε πως ένιωσα. τώρα πια σκεφτόμουν πος επιτέλους αφτη την φορά θα καταφέρω να το πάρω στην αγκαλιά μου. καθώς όμως κάνω την επαναληπτική εξέταση της β χοριακης γοναδοτροπηνης τα πραγματα δεν πηγαίνουν οπος θα έπρεπε οι μοναδες δεν εχουν ανεβει σχεδόν καθόλου. το απόγευμα εχω ραντεβού με τον γιατρό.μέσα μου δεν εχουν τελειώσει όλα.δεν μπορεί να μου συμβεί αλι μια απώλεια .δεν θα το αντέξω!!!! προσπαθώ σχεδόν 6 χρόνια να φέρω στην ζωή μας ενα μωράκι. πραγματικά δεν κσέρω τι αλο πρεπει να κάνω.? ΥΠΟΦΈΡΩ !!!

Link to comment
Share on other sites

ANASTASIA ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΕΙΣ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!!!

ΤΠΤ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ!!!!

ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΘΑΥΜΑΤΑ ΔΕΣ TO ΘΑΥΜΑ THΣ HAPPY!!!! ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΤΕΛΕΙΑ ΣΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ!!!! ΣΟΥ ΣΕΛΝΩ ΟΛΗ ΤΗΝ ΘΕΤΙΚΗ ΜΟΥ ΕΝΕΡΓΕΙΑ!!!!!!! ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ. :)

dum spiro spero

Οσο ζω ελπίζω

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΓΔΑ ΜΟΥ ΣΕ ΕΦΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ. ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΕΦΥΓΕ! Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΟΙ ΚΥΣΤΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΩΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΕΙΔΗΚΕΣ ΕΚΣΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟ.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΟΥΜΕ ΤΟ ΑΓΧΟΣ! ΠΩΣ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΥΡΙΕΥΕΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ!!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΑ.......

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι τόσο πολύ γι' αυτό που σου συνέβη...ξανά! Θα ήθελα να μπορώ να απαλύνω τον πόνο σου. Αυτό που μπορώ μόνο να σου πω είναι ότι σε νοιώθω απόλυτα!

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΣΥΝΑΙΒΕΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΜΟΥ!!!

ΗΘΕΛΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΚΛΑΨΩ!!! ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ!!!

ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΒΡΟΥΝ ΤΙ ΕΦΤΑΙΞΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ:(:(:(

dum spiro spero

Οσο ζω ελπίζω

Link to comment
Share on other sites

Αναστασία μου, λυπάμαι πολύ και σε καταλαβαίνω απόλυτα.

Κι εγώ πριν από 2,5 μήνες έχασα το μωράκι μου για 2η φορά.

Μάλιστα η 2η φορά ήταν ίδια με τη δική σου. Η χοριακή ανέβαινε αλλά δεν διπλασιαζόταν, ώσπου τελικά διαπιστώθηκε η παλλινδρόμηση.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΛΥ! ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΝΕΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΑΠΛΑ ΠΕΡΙΜΈΝΩ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΑΙΜΑ ΑΠΟΒΟΛΗΣ. ΤΡΑΓΙΚΟ ΤΟ ΣΥΝΑΊΣΘΗΜΑ ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!!

Link to comment
Share on other sites

ιολάκη,

με το κάπνισμα πως τα πας? εγώ σαν τον κάβουρα

 

LUVELINA μου, ύστερα από τόσες ζαλάδες, ναυτίες, δύσπνοιες και υπόνοιες ότι κάτι δεν πάει καλά με τα πνευμόνια μου ή την καρδιά μου, τελικά πήγα χθες στην πνευμονολόγο, μου είπε ότι έφυγαν τα ακροαστικά, είχα κορεσμό οξυγόνου 100, μου έκανε σπιρομέτρηση και με βρήκε τέλεια και μου εξήγησε ότι όλα αυτά τα δημιουργεί το άγχος μου, ότι δηλ. έχω δουλέψει στο μυαλό μου πολύ την ιδέα να κόψω το κάπνισμα και ο οργανισμός, για να με βοηθήσει μου κάνει ζαλάδες, δύσπνοιες και τα τοιαύτα.

Έτσι ηρέμησα λιγάκι, αποφάσισα να μην καπνίζω (η αλήθεια είναι ότι κάνω 2-3 τσιγάρα τη μέρα εδώ και 3 μέρες). Όμως πλέον, αν και ο οργανισμός μου ζητάει τη νικοτίνη, όταν το ανάβω, πεθαίνω στη ζαλάδα και την αηδία και μετά με πιάνουν απίστευτες δύσπνοιες.

Απόψε κοιμήθηκα όλη τη νύχτα με το παράθυρο ανοιχτό, γιατί νόμιζα ότι δεν έχω αέρα και θα σκάσω.

Το πρωί πήγα με τα πόδια στην Ομόνοια (40 λεπτά με τα πόδια), ψώνισα και επέστρεψα με τα πόδια (πάλι 40 λεπτά) και γενικώς ήμουν μια χαρά και πολύ χαρούμενη.

Τώρα ετοιμάζομαι να σιδερώσω. Είχα το μεσημέρι μερικές δύσπνοιες πάλι αλλά τώρα είμαι καλύτερα.

Νομίζω ότι είμαι σε πολύ καλό δρόμο αλλά αποφεύγω το ίντερνετ και γενικά το φόρουμ, γιατί το έχω συνδέσει με το κάπνισμα κι έχω την τάση να καπνίζω. Έτσι προσπαθώ να κάνω άλλα πράγματα, για να είμαι απασχολημένη.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΛΥ! ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΝΕΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΑΠΛΑ ΠΕΡΙΜΈΝΩ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΑΙΜΑ ΑΠΟΒΟΛΗΣ. ΤΡΑΓΙΚΟ ΤΟ ΣΥΝΑΊΣΘΗΜΑ ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!!

 

Αχ, σε καταλαβαίνω. Έτσι περίμενα κι εγώ να έρθει το αίμα της αποβολής. Τουλάχιστον γλιτώσαμε την απόξεση.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας κορίτσια!

Παρακολουθώ το forum αρκετές εβδομάδες αλλά απόψε αποφάσισα να μοιραστώ μαζί σας την δική μου μικρή ιστορία και να μπω στην παρέα σας.

Είμαι 31 ετών, με μικροπολυκυστικές ωοθήκες και απουσία περιόδου εώς και 9 μήνες!!Για αρκετά χρόνια έπαιρνα αντισυλληπτικά. Τον Σεπτέμβριο του 2008 τα σταμάτησα μετά και από την σύμφωνη γνώμη του γιατρού μου με σκοπό την εγκυμοσύνη. Οπότε και αρχίζει η πολυπόθητη αναζήτηση της ωορρηξίας, παίξαμε για κάποιο διάστημα το ευχάριστο παιχνιδάκι "ψάξε-ψάξε δεν θα με βρεις", έπειτα πήρα ορμόνες αλλά και πάλι το ωάριο μου έκανε ότι ήθελε. Κάναμε και οι δύο ότι εξετάσεις μας ζήτησε ο γιατρός, ως πρωτάρα το άγχος με είχε ήδη εξουθενώσει!

Αφού τα χάπια (ορμόνες) δεν απέδωσαν ο γιατρός είπε ότι έπρεπε να κάνω υστεροσαλπιγγογραφία και αν ήταν οκ θα συνεχίζαμε με ενέσεις κι αν όχι εξωσωματική. Είχα απογοητευτεί σταμάτησα να προσπαθώ, το χάπι δεν το έπαιρνα με σκοπό να αρχίσω ξανά τις προσπάθειες αλλά που όρεξη!

Τελικα έκλεισα την εξέταση 12/01/10, μία μέρα πριν αναφέρω στον γιατρό πρήξιμο στο στήθος και λίγες σταγόνες αίμα. Κάνω τεστ και είναι θετικό!!!!!!

Το λίγο αίμα που θεώρησα περίοδο ήταν από την εγκυμοσύνη. Είχαμε όλοι ενθουσιαστεί, ήταν σαν ένα μικρό πρωτοχρωνιάτικο θαύμα! Κράτησε μόνο ένα μήνα γιατί τελικά την προηγούμενη βδομάδα απέβαλα (ευτυχώς δεν χρειάστηκε απόξεση). Τυχαίο γεγονός λέει ο γιατρος, μάλλον έχει δίκιο αλλά και πάλι πονάει.

Είμαι αισιόδοξη ότι όσο κι αν χρειαστεί να προσπαθήσω η επόμενη φορά θα είναι η τυχερή μας και ελπίζω ότι θα είναι σύντομα! :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Παρακολουθώ το forum αρκετές εβδομάδες αλλά απόψε αποφάσισα να μοιραστώ μαζί σας την δική μου μικρή ιστορία και να μπω στην παρέα σας.

Είμαι 31 ετών, με μικροπολυκυστικές ωοθήκες και απουσία περιόδου εώς και 9 μήνες!!Για αρκετά χρόνια έπαιρνα αντισυλληπτικά. Τον Σεπτέμβριο του 2008 τα σταμάτησα μετά και από την σύμφωνη γνώμη του γιατρού μου με σκοπό την εγκυμοσύνη. Οπότε και αρχίζει η πολυπόθητη αναζήτηση της ωορρηξίας, παίξαμε για κάποιο διάστημα το ευχάριστο παιχνιδάκι "ψάξε-ψάξε δεν θα με βρεις", έπειτα πήρα ορμόνες αλλά και πάλι το ωάριο μου έκανε ότι ήθελε. Κάναμε και οι δύο ότι εξετάσεις μας ζήτησε ο γιατρός, ως πρωτάρα το άγχος με είχε ήδη εξουθενώσει!

Αφού τα χάπια (ορμόνες) δεν απέδωσαν ο γιατρός είπε ότι έπρεπε να κάνω υστεροσαλπιγγογραφία και αν ήταν οκ θα συνεχίζαμε με ενέσεις κι αν όχι εξωσωματική. Είχα απογοητευτεί σταμάτησα να προσπαθώ, το χάπι δεν το έπαιρνα με σκοπό να αρχίσω ξανά τις προσπάθειες αλλά που όρεξη!

Τελικα έκλεισα την εξέταση 12/01/10, μία μέρα πριν αναφέρω στον γιατρό πρήξιμο στο στήθος και λίγες σταγόνες αίμα. Κάνω τεστ και είναι θετικό!!!!!!

Το λίγο αίμα που θεώρησα περίοδο ήταν από την εγκυμοσύνη. Είχαμε όλοι ενθουσιαστεί, ήταν σαν ένα μικρό πρωτοχρωνιάτικο θαύμα! Κράτησε μόνο ένα μήνα γιατί τελικά την προηγούμενη βδομάδα απέβαλα (ευτυχώς δεν χρειάστηκε απόξεση). Τυχαίο γεγονός λέει ο γιατρος, μάλλον έχει δίκιο αλλά και πάλι πονάει.

Είμαι αισιόδοξη ότι όσο κι αν χρειαστεί να προσπαθήσω η επόμενη φορά θα είναι η τυχερή μας και ελπίζω ότι θα είναι σύντομα! :D

 

Να παραμεινεις αισιοδοξη κοπελα μου...Ευχομαι η επομενη φορα να ειναι συντομα και να πανε ολα καλα!!!!! Ειναι πολυ ασχημη κατασταση, τη βιωσα και την ξερω καλα, αλλα θα ξεπεραστει και η επομενη εγκυμοσυνη σου θα ειναι υπεροχη και τελειομηνη...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ mitsi1 :)

Είναι φυσικό η διάθεση μας να έχει διακυμάνσεις, όμως το σημαντικό είναι να παραμένουμε αισιόδοξες. 'Αλλωστε μέσα σε αυτό το forum υπάρχουν ιστορίες γυναικών που κάνουν την δική μου να μοιάζει απλά αστεία, κι όμως συνεχίζουν τις προσπάθειες με απίστευτη δύναμη. Είναι πραγματικά αξιοθαύμαστες!!

Να σου ζήσει η μικρούλα σου mitsi1!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω πολυ για ολα αυτα που μοιραζεστε......με κανουν να νιωθω πως δεν ειμαι μονη!!!!!Με μια προσπαθεια σπερματεγχυσης εμεινα εγκυος και δεν το πιστευαμε......ηταν ενα ανελπιστο Χριστουγεννιατικο δωροοοοο!!!!!!!!!δυστυχως στην 13 βδομαδα διαγνωστηκε παλινδρομη κυηση και το ονειπο εγινε εφιαλτης......το επομενο πρωι βρεθηκα στο Ερρικος Ντυναν για αποξεση......στις 13-2-2010δεν ξερω πως θα το ξεπερασω???????ευτυχως που ειναι διπλα μου ο αντρας μου και οι φιλοι μας........Αραγε ποτε μπορουμε να αρχισουμε παλι προσπαθειες?αχ κοριτσια ευχαριστω εκ των προτερων.........

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...