Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και τα κιλά επιμένουν!


elenav

Recommended Posts

Ειλικρινά δεν νομίζω ότι είμαι οποιαδήποτε ειδική περίπτωση. Το νόμιζα παλαιότερα, όσο δεν υπήρχε καμία θεραπεία, που να ανταποκρίνεται στην νοσηρή μου κατάσταση. Πλέον, και λόγω του ψαξίματος που κάνω, πέφτω όλο και συχνότερα σε ανθρώπους που αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα με εμένα (είτε είναι αδύνατοι είτε παχύσαρκοι) αλλά στρεφόμενοι στον ιατρό τους, αναζητούν λύση με την συμβατική σε κάθε περίπτωση μέθοδο. Συνήθως αναλγητικά.

 

Για να είμαι ξεκάθαροι, είμαι βέβαιη ότι όταν κάποιος μειώσει την τροφή του, θα χάσει κάποιο βάρος. Αν τη μειώσει και συνεχίζει να τη μειώνει (με οποιαδήποτε ποικιλία σε υδατάνθρακες-λίπη-πρωτείνη) θα συνεχίσει να χάνει βάρος.

 

Αλλα, αυτό απαιτεί συνήθως την αυτοσυγκράτηση του ατόμου που προσπαθεί, δηλαδή να αγνοεί την πείνα του (κομματάκι δύσκολο για όλους μας) κι αφετερου, συνήθως δεν είναι αποδοτικό μακροπρόθεσμα. Μετά από χρόνια.

 

Για μένα, το να μην τρώω ενώ πεινάω, είναι...αδύνατο. Τρέμω, λιποθυμώ, τέλος. Και πεινούσα συνέχεια. Γι' αυτό κι έτρωγα συνέχεια. Το κάθε τρεις ώρες ήταν οριακό. Δεν άντεχα να περάσουν τρεις ώρες. Κι αν συνέβαινε είχα ημικρανίες από την καθηστέρηση πρόσληψης τροφής (οποιασδήποτε τροφής). Αυτά που έτρωγα και το πόσο και πότε έτρωγα, τα έκανα με οδηγίες γαστρενερολόγου κι όχι από το ξερό μου το κεφάλι.

 

Οταν αύξησα το λίπος και την πρωτεϊνη, σταμάτησα να πεινάω. Πρώτη φορά στη ζωή μου. ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΠΕΙΝΑΩ!!! Είναι απίστευτη εμπειρία για όποιον είναι αναγκασμένος να βασανίζεται με πείνα νύχτα μέρα χωρίς σταματημό. Και για μένα ήταν "εύκολο" γιατί δεν είχα κιλά να με προβληματίζουν. Κανείς δεν με κοιτούσε περίεργα αν έτρωγα όλη μέρα. Ενώ κάποιος που πεινάει ΟΛΗ ΜΕΡΑ και έχει τα κιλά του, θεωρούμε δεδομένο, ότι τρώει καταχρηστικά - γι'αυτό και είναι υπέρβαρος.

 

Οποιαδήποτε διατροφική οδηγία, με αφήνει πεινασμένη (παρά τα αποτελέσματα της, στη μείωση βάρους) την θεωρώ ανεπιτυχή ακόμη και επιβλαβή, μακροπρόθεσμα. Το αίσθημα πείνας είναι για κάποιο λόγο εκεί που είναι. Κάτι εξυπηρετεί. Πρέπει να τρώω, ώστε να μην πεινάω. Τώρα που είμαι ήρεμη και χωρίς πείνα όλη μέρα, μπορώ να πω ότι έχει σημασία. Παλαιότερα, δεν καταλάβαινα καν ότι με καταδυναστεύει η ίδια μου η πείνα.

 

@vtgian σου εύχομαι να συνεχίσεις και καλύτερα, εφόσον είσαι ευχαριστημένη με την διατροφή σου και το σώμα σου. Οι γνωστές διατροφικές οδηγίες, με ολική άλεση και μεσογειακή διατροφή, έχουν αποτύχει πολλαπλώς για αρκετούς (ίσως όλους όσους γνωρίζω) ανθρώπους στον κύκλο μου. Εχω πολλούς μάλιστα που έχουν προβεί και σε χειρουργεία για να αδυνατίσουν και ένα χρόνο μετά το πολύ, αναγκάζονται να ξαναψάχουν διατροφολόγους γιατί α)δεν χάνουν πλέον κιλά-ενώ δεν έχουν ακόμη φτάσει στο υγειές γι'αυτούς βάρος, β)πεινούν συνέχεια γ)ξαναρχίζουν να παίρνουν κιλά... Δύσκολα πράγματα. 

Ελπίζω να διατηρήσεις την κατάσταση της υγείας και του σώματος σου, μακροπρόθεσμα.

 

ΥΓ. Δεν προτείνω σε κανέναν να τρώει τις ακραίες ποσότητες που μπορεί να ανέφερα πιο πάνω. Δεν το θεωρώ συνταγή της επιτυχίας. Το έκανα γιατί θεωρώ σημαντικό να ανταποκρίνομαι στις ανάγκες του σώματος μου και για μια δεδομένη εποχή αυτές ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ. Ηδη, τρώω πολύ πιο λίγο γιατί δεν πεινάω τόσο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 42 λεπτά , kine είπε:

Ειλικρινά δεν νομίζω ότι είμαι οποιαδήποτε ειδική περίπτωση. Το νόμιζα παλαιότερα, όσο δεν υπήρχε καμία θεραπεία, που να ανταποκρίνεται στην νοσηρή μου κατάσταση. Πλέον, και λόγω του ψαξίματος που κάνω, πέφτω όλο και συχνότερα σε ανθρώπους που αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα με εμένα (είτε είναι αδύνατοι είτε παχύσαρκοι) αλλά στρεφόμενοι στον ιατρό τους, αναζητούν λύση με την συμβατική σε κάθε περίπτωση μέθοδο. Συνήθως αναλγητικά.

 

Για να είμαι ξεκάθαροι, είμαι βέβαιη ότι όταν κάποιος μειώσει την τροφή του, θα χάσει κάποιο βάρος. Αν τη μειώσει και συνεχίζει να τη μειώνει (με οποιαδήποτε ποικιλία σε υδατάνθρακες-λίπη-πρωτείνη) θα συνεχίσει να χάνει βάρος.

 

Αλλα, αυτό απαιτεί συνήθως την αυτοσυγκράτηση του ατόμου που προσπαθεί, δηλαδή να αγνοεί την πείνα του (κομματάκι δύσκολο για όλους μας) κι αφετερου, συνήθως δεν είναι αποδοτικό μακροπρόθεσμα. Μετά από χρόνια.

 

Για μένα, το να μην τρώω ενώ πεινάω, είναι...αδύνατο. Τρέμω, λιποθυμώ, τέλος. Και πεινούσα συνέχεια. Γι' αυτό κι έτρωγα συνέχεια. Το κάθε τρεις ώρες ήταν οριακό. Δεν άντεχα να περάσουν τρεις ώρες. Κι αν συνέβαινε είχα ημικρανίες από την καθηστέρηση πρόσληψης τροφής (οποιασδήποτε τροφής). Αυτά που έτρωγα και το πόσο και πότε έτρωγα, τα έκανα με οδηγίες γαστρενερολόγου κι όχι από το ξερό μου το κεφάλι.

 

Οταν αύξησα το λίπος και την πρωτεϊνη, σταμάτησα να πεινάω. Πρώτη φορά στη ζωή μου. ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΠΕΙΝΑΩ!!! Είναι απίστευτη εμπειρία για όποιον είναι αναγκασμένος να βασανίζεται με πείνα νύχτα μέρα χωρίς σταματημό. Και για μένα ήταν "εύκολο" γιατί δεν είχα κιλά να με προβληματίζουν. Κανείς δεν με κοιτούσε περίεργα αν έτρωγα όλη μέρα. Ενώ κάποιος που πεινάει ΟΛΗ ΜΕΡΑ και έχει τα κιλά του, θεωρούμε δεδομένο, ότι τρώει καταχρηστικά - γι'αυτό και είναι υπέρβαρος.

 

Οποιαδήποτε διατροφική οδηγία, με αφήνει πεινασμένη (παρά τα αποτελέσματα της, στη μείωση βάρους) την θεωρώ ανεπιτυχή ακόμη και επιβλαβή, μακροπρόθεσμα. Το αίσθημα πείνας είναι για κάποιο λόγο εκεί που είναι. Κάτι εξυπηρετεί. Πρέπει να τρώω, ώστε να μην πεινάω. Τώρα που είμαι ήρεμη και χωρίς πείνα όλη μέρα, μπορώ να πω ότι έχει σημασία. Παλαιότερα, δεν καταλάβαινα καν ότι με καταδυναστεύει η ίδια μου η πείνα.

 

@vtgian σου εύχομαι να συνεχίσεις και καλύτερα, εφόσον είσαι ευχαριστημένη με την διατροφή σου και το σώμα σου. Οι γνωστές διατροφικές οδηγίες, με ολική άλεση και μεσογειακή διατροφή, έχουν αποτύχει πολλαπλώς για αρκετούς (ίσως όλους όσους γνωρίζω) ανθρώπους στον κύκλο μου. Εχω πολλούς μάλιστα που έχουν προβεί και σε χειρουργεία για να αδυνατίσουν και ένα χρόνο μετά το πολύ, αναγκάζονται να ξαναψάχουν διατροφολόγους γιατί α)δεν χάνουν πλέον κιλά-ενώ δεν έχουν ακόμη φτάσει στο υγειές γι'αυτούς βάρος, β)πεινούν συνέχεια γ)ξαναρχίζουν να παίρνουν κιλά... Δύσκολα πράγματα. 

Ελπίζω να διατηρήσεις την κατάσταση της υγείας και του σώματος σου, μακροπρόθεσμα.

 

ΥΓ. Δεν προτείνω σε κανέναν να τρώει τις ακραίες ποσότητες που μπορεί να ανέφερα πιο πάνω. Δεν το θεωρώ συνταγή της επιτυχίας. Το έκανα γιατί θεωρώ σημαντικό να ανταποκρίνομαι στις ανάγκες του σώματος μου και για μια δεδομένη εποχή αυτές ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ. Ηδη, τρώω πολύ πιο λίγο γιατί δεν πεινάω τόσο

Το ότι λες ότι πάντα έτρωγες υπερβολική ποσότητα κ δεν παχαινες σημαίνει ότι ο δικός σου οργανισμός κανει καλύτερες καύσεις από κάποιον άλλον άνθρωπο. Κάποτε δεν έκανες την συγκεκριμένη διατροφή που κανεις τώρα. Οπότε το ότι τρως μεγάλη ποσότητα σε πρωτεινη κ λίπος κ δεν παχαινεις δεν σημαίνει ότι κ ο μέσος άνθρωπος δεν θα παχαινε κάνοντας τη συγκεκριμένη διατροφή. Κ λες ότι μακροπρόθεσμα η μεσογειακή διατροφή δεν έχει αποτέλεσμα.. Απ' την άλλη πάλι ο μέσος άνθρωπος δεν θα μπορούσε να τρέφεται μόνο με πρωτεινες κ λίπη οπότε ούτε αυτή θα είχε αποτέλεσμα. Εσύ τρέφεσαι έτσι γιατί μόνο με αυτή λες ότι αισθάνεσαι υγιή. Η υπερβολική πρωτεινη έχει βρεθεί ότι "χαλάει" τα νεφρά οπότε γιατί να τρέφεται έτσι ο μέσος άνθρωπος? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kine είπε:

 σου εύχομαι να συνεχίσεις και καλύτερα, εφόσον είσαι ευχαριστημένη με την διατροφή σου και το σώμα σου. Οι γνωστές διατροφικές οδηγίες, με ολική άλεση και μεσογειακή διατροφή, έχουν αποτύχει πολλαπλώς για αρκετούς (ίσως όλους όσους γνωρίζω) ανθρώπους στον κύκλο μου. Εχω πολλούς μάλιστα που έχουν προβεί και σε χειρουργεία για να αδυνατίσουν και ένα χρόνο μετά το πολύ, αναγκάζονται να ξαναψάχουν διατροφολόγους γιατί α)δεν χάνουν πλέον κιλά-ενώ δεν έχουν ακόμη φτάσει στο υγειές γι'αυτούς βάρος, β)πεινούν συνέχεια γ)ξαναρχίζουν να παίρνουν κιλά... Δύσκολα πράγματα. 

Ελπίζω να διατηρήσεις την κατάσταση της υγείας και του σώματος σου, μακροπρόθεσμα.

 

ΥΓ. Δεν προτείνω σε κανέναν να τρώει τις ακραίες ποσότητες που μπορεί να ανέφερα πιο πάνω. Δεν το θεωρώ συνταγή της επιτυχίας. Το έκανα γιατί θεωρώ σημαντικό να ανταποκρίνομαι στις ανάγκες του σώματος μου και για μια δεδομένη εποχή αυτές ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ. Ηδη, τρώω πολύ πιο λίγο γιατί δεν πεινάω τόσο

 

Αρχικά, σε αυτό είμαστε ίδιες, αν πεινάω δεν μπορώ να λειτουργήσω. Είμαι από τους ανθρώπους που ξυπνάνε και πρέπει να φάνε αλλιώς δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Το δικό μου λάθος ήταν ότι λόγω δουλειάς με άφηνα πεινασμένη περισσότερο από όσο μπορούσα να αντέξω και μετά όταν έτρωγα, δεν μπορούσα να διακρίνω το σημείο κορεσμού. Με παρατήρηση του πότε ξεκινάω να πεινάω, πότε νιώθω ότι δε χρειάζομαι άλλο και πότε υπερβαίνω τις αντοχές μου, αυτο-ρυθμίστηκα στο θέμα ποσότητας. Πριν ένα χρόνο για να χορτάσω χρειαζόμουν τη διπλάσια ποσότητα από ότι σήμερα και πάλι ένιωθα ότι μου λείπει φαγητό. Τώρα τρώω πολύ λιγότερο και νιώθω και χορτασμένη.

 

Δεν ξέρω για τον κύκλο σου, παγκοσμίως όλοι συμφωνούν ότι η μεσογειακή διατροφή είναι από τις καλύτερες. To βασικό της μειονέκτημα είναι ότι αν την ακολουθήσεις σωστά είναι ακριβή. Χρειάζεται να έχεις πρόσβαση συχνά σε φρέσκο ψάρι, καλής ποιότητας ελαιόλαδο, ποικιλία λαχανικών και φρούτων, δημητριακά ολικής. Στην Ελλάδα είναι σχετικά πιο προσιτή, αλλά πχ Αμερική είναι λογικό να προωθούνται άλλου τύπου δίαιτες. Επίσης τα "σωστά" κιλά είναι εύρος. Μπορεί να ξέρω ότι αν γίνω 55 θα είμαι πολύ πιο "όμορφη" στα δικά μου μάτια, το 55 όμως για εμένα αν και θεωρείται το ιδανικό βάσει ύψους/ηλικίας κλπ είναι ανέφικτο. Το αποδεκτό όμως εύρος κιλών για να θεωρούμε υγιής είναι 55 έως 65. Και είναι εύκολο να διατηρώ το βάρος μου γύρω στα 63-65.

Για να λες ότι έχουν προχωρήσει σε χειρουργεία, υποθέτω ότι μιλάς για παχυσαρκία, όχι για άτομα που είναι απλώς υπέρβαρα. Σε αυτές τις περιπτώσεις όμως συνήθως υπάρχει παθολογία. Είτε σωματικής είτε ψυχικής υγείας. Μη ξεχνάμε ότι ο τρόπος που αντιμετωπίζουμε τη διατροφή είναι και ψυχολογικός. Αν δεν καταπολεμήσεις αυτό που σε κάνει να μην μπορείς να οριοθετηθείς, το είδος της τροφής από μόνο του δεν λέει και πολλά.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, kine είπε:

Δεν ισχύουν αιώνες. Το ζήτημα δεν είναι οι νόμοι της θερμοδυναμικής, αλλά κατά πόσο αυτοί εφαρμόζονται και απαντούν στη φυσιολογία του σώματος. Αυτή η συσχέτιση είναι αρκετά πρόσφατη. Κάπου τη δεκαετία του 50 αν δεν κάνω λάθος. 

 

Το ότι εγώ τρώω τόνους και δεν παχαίνω και άλλος παχαίνει με τον αέρα, όντως κάτι λέει. Κάτι πολύ αντιφατικό, αν η θεωρία των θερμίδων, είναι τόσο απλή όσο περιγράφεται.

 

 

Οι γιατροί δεν λένε τίποτα. Για τους πόνους δίνουν παυσίπονα και για τα δερματικά κορτιζόνη και αυτό είναι όλο. Ουτε θυροειδή, ούτε αναιμίες, ούτε όγκους, ούτε αλλοιώσεις στα οστά, ούτε καρδιακά προβλήματα, ούτε τίποτα. ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ! Εκτός από μένα....

 

Δεν ήμουν ποτέ ιδιαιτέρως δραστήρια ή αθλητικός τύπος. Περπατάω πολύ γιατί μου αρέσει η βόλτα, αλλά δεν μπορώ να τρέξω χωρίς τρομερό κόπο, για ελάχιστα δευτερόλεπτα και με έντονη κούραση μετά, που δεν περνάει εύκολα. Συνήθως η σωματική κόπωση, φέρνει άμεσα και ημικρανίες.

 

Η κετογονική έχει ιατρικά εφαρμοστεί σε παιδιά με επιληψία που δεν βλέπουν βελτίωση από την αγωγή τους. Και είναι αποτελεσματική. Πλέον εφαρμόζεται και για πολλές άλλες παθήσεις, αλλά και για χάσιμο βάρους.

 

Προσωπικά δεν τηρώ μια αυστηρή συνταγή. Διαβάζω και μαθαίνω και εφαρμόζω ότι νιώθω ότι με κάνει να γίνομαι καλύτερα και μπορεί να έχει μακροπρόθεσμη εφαρμογή. Οχι δίαιτα δηλαδή, αλλά διατροφή. 

Καταναλώνω κυρίως ζωικά, κορεμσένα ζωικά λίπη, ελαιόλαδο, ξηρούς καρπούς και μέλι, και λίγα φρούτα. Ενίοτε και κάποια λαχανικά. 

Αποφεύγω οτιδήποτε συσκευασμένο, βιομηχανικά επεξεργασμένο, αλεύρι, ζάχαρη και σπορέλαια, όσπρια και λαχανικά-φυτικές ίνες.

 

Είμαι στην καλύτερη κατάσταση όταν τρώω, μόνο κρέατα. Εχω μικρές ενοχλήσεις όταν τρώω λαχανικά και ιδιαιτέρως αμυλούχα. Εχω σοβαρές συνέπειες, άμεσα ορατές, όταν καταναλώνω άλευρα.

 

 

Αν ενδιαφέρεται κανείς για διάβασμα: https://www.dietdoctor.com/first-law-thermodynamics-utterly-irrelevant

                 https://physiqonomics.com/calories/

 

Όταν ήμουν νεότερη, έτρωγα αρκετά περισσότερο από τώρα και ημουν αρκετά κιλά λιγότερο. Η διαφορά; Περπατούσα παντού, γιατί δεν είχα αυτοκίνητο και βαριέμαι αφόρητα να περιμένω σε στάσεις, προτιμάω να περπατήσω 1 ώρα από το να περιμένω 15 λεπτά το λεωφορείο. 2 ώρες περπάτημα τη μέρα είναι κάτι σαν 600-800 θερμίδες, δηλαδή ένα μάλλον μεγάλο για τα δεδομένα μου έξτρα γεύμα.

Η θεία μου πάλι που ήταν πάντα παχύσαρκη μας έλεγε πάντα αυτή τη θεωρία του "με τον αέρα παχαίνω, όλο φρούτα τρώω". Μένοντας για ένα καλοκαίρι μαζί της, διαπίστωσα ότι ναι μεν η διατροφή της ήταν εξαιρετικά υγιεινή (φρούτα, λαχανικά και ψάρια) αλλά η θεία χαλαρά έτρωγε ένα καρπούζι μόνη της σε μία μέρα μεταξύ των γευμάτων, που στο μυαλό της ήταν αέρας.

Οπότε το τι πιστεύει ο καθένας ότι τρώει και καίει είναι πολύ σχετικό.

Από εκεί και πέρα θα με συγχωρέσεις, αλλά το ότι κάτι γράφεται, στο διαδίκτυο ή σε βιβλίο, δεν το κάνει ούτε επιστήμη ούτε αλήθεια. Χωρίς το επιστημονικό υπόβαθρο, που δυστυχώς το σχολείο στη χώρα μας δεν το δίνει, δυστυχώς είναι εύκολο να μπλέξουμε με κομπογιαννίτες. Που έχουν ωραία site και ωραιες εικόνες στα βιβλία τους, με ολίγη επιστημονικοφανή ορολογία, αφού αυτό πουλάει σήμερα. Τα links που παραθέτεις δυστυχώς είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα, που αποδεικνύουν ακριβώς αυτό.

Από εκεί και πέρα, θα σου συνιστούσα να μιλήσεις με το γιατρό σου για τις μακροπρόθεσμες συνέπειες της διατροφής που ακολουθείς στα νεφρά σου ας πούμε, γιατί είναι κάτι που ο ημίγυμνος νεαρός με τους κοιλιακούς που πουλάει τη μέθοδό του δε θα σου πει, και ούτε καν θα καταλάβαινε αν του το εξηγούσε κάποιος ;)

Link to comment
Share on other sites

@ΑΡΓΚ  έχεις συχνά ην τάση να απαξιώνεις εκ των προτέρων πράγματα τα οποία δεν έχεις μελετήσει, κρίνοντας από μια γενικευτική εικόνα. Αν θέλεις να υποστηρίξεις ότι δεν έχουν καμία επιστημονική βάση όσα ανέφερα, θα πρέπει να μελετήσεις το περιεχόμενο και να ανατρέξεις στις πηγές τους και από εκεί να ελέγξεις και να κρίνεις έπειτα (κατά την κρίση και την γνώση σου), σε τί στοιχεία βασίζουν τα όσα υποστηρίζουν. 

 

Εγώ δεν ταυτίζομαι με καμία από τις δύο διατυπώσεις που ανέβασα. Είναι όμως εναλλακτικές της συνήθως θερμιδικής αντίληψης περί κιλών και μεταβολισμού και έχουν με απλό και ευανάγνωστο τρόπο εκλαϊκεύσει αρκετά επιστημονικά δεδομένα. Τα ανέβασα για όποιον ενδιαφέρεται να προβληματιστεί ή να αμφισβητήσει μια κυριαρχούσα ιδέα. Οχι για να "νικήσω" σε κάποια αντιπαράθεση. Αν θέλεις να διαβάσεις επιστημονικά δεδομένα, είσαι ικανότατη να τα αναζητήσεις και να τα μελετήσεις η ίδια. Δεν βρίσκω σκόπιμο να ανεβάζω σελίδες δημοσιεύσεων σε επιστημονικά περιοδικά, απλώς για να φαίνεται ο τίτλος μια έρευνας και να γεμίζουμε σελίδες που κανείς δεν θα μπει στον κόπο να διαβάσει.

 

@vtgian Ο όρος "μεσογειακή διατροφή" εφευρέθηκε πριν μερικές δεκαετίες από τον ancel keys o οποίος είναι ο ίδιος που προώθησε την άποψη οτι τα κορεσμένα λιπαρά είναι υπεύθυνα για τα καρδιαγγειακά . Η έρευνα που διεξήγαγε είναι  επιδημιολογική και έχει δεχτεί πολύ μεγάλη κριτική για τον τρόπο που συνέλεξε τα όποια ευρήματα του και πώς επέβαλε την θέση του, έναντι άλλων θεωρίων/υποθέσεων. Η έρευνα είναι η seven countries study. Προκαταβολικά σου λέω ότι για να ενισχύσει την θέση του, παρουσίασε τις διατροφικές συνήθειες 7 χωρών και αποσιωποίησε τα δεδομένα των υπολοίπων 20 περίπου που είχε γιατί δεν ταίριαζαν με την υπόθεση που ήθελε να επιβεβαιώσει.

 

Στη συγκεκριμένη έρευνα λοιπόν, ο ίδιος έθεσε τα χαρακτηριστικά της μεσογειακής διατροφής, αποφασίζοντας ο ίδιος τί είναι και τί δεν είναι "μεσογειακό". Νομίζω όλοι γνωρίζουμε, ότι δεν τρέφονται με τον ίδιο τρόπο η βόρεια ελλάδα και η νότια ελλάδα και η κρήτη. Η αναλογία σιτηρών και κρεάτων, λιπαρών κορεσμένων και ελαιόλαδου, είναι κατά το δοκούν (του συγκεκριμένου). 

 

Προσωπικά, διαβάζοντας ας πούμε Ιπποκράτη, διαπίστωσα ότι δεν έτρωγαν ολικής άλεσης οι αρχαίοι ημών πρόγονοι. Το χρησιμοποιούσαν κατά περίπτωση. Επίσης δεν έτρωγαν 3 ή 5 φορές τη μέρα. Ετρωγαν μία το πολύ δυο. Ο ίδιος γράφει ότι το δεύτερο γεύμα είναι συχνά καταχρηστικό και δεν βοηθά, αλλά κάποιοι (όχι πολλοί) το συνηθίζουν και δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα υγείας.

 

Με αυτά θέλω να πω ότι είναι πολύ αυθαίρετη η άποψη ότι η μεσογειακή διατροφή είναι μια και συγκεκριμένη, ότι αφορά όλη τη μεσόγειο, ότι είναι εξίσου υγιηνή για όλους και ότι αυτή είναι η διατροφή αιώνων και αιώνων που έχει αποδειχτεί σταθερή και καλή. Ο τρόπος που τρώμε σήμερα, είναι υπερφαγία από κάθε άποψη για οποιονδήποτε προηγούμενο από τον σύγχρονο πολιτισμό.

 

On 7/1/2020 at 7:51 ΜΜ, mama16 είπε:

Η υπερβολική πρωτεινη έχει βρεθεί ότι "χαλάει" τα νεφρά οπότε γιατί να τρέφεται έτσι ο μέσος άνθρωπος? 

 

Εχω διαβάσει πολλές αντικρουόμενες απόψεις ως προς το ποια ποσότητα είναι αυτή που θεωρείται επαρκής και ποια είναι η υπερβολική. O Collin Campell λέει ότι είναι υπέυθυνη για τους καρκίνους η υπερκατανάλωση πρωτεϊνών. Κι άλλοι ερευνητές υποστηρίζουν, ότι είναι ανεπαρκής η ποσότητα, που ο καμπελ, θεωρεί υπερβολική. Αλλος το λέει με βάσει επιδημιολογικές μελέτες, άλλος χρησιμοποιεί πειράματα σε εργαστήρια, πάνω σε ποντίκια κι άλλα ζωντανά, άλλος δέχεται μόνο randomized controlled trials ως ικανές να αποδείξουν κάτι και να αιτιολογήσουν τα ευρήματα. 

 

Τέλος, οι ερευνητές που κάνουν τυχαιοποιημένες ελεγχόμενες δοκιμές με ανθρώπους, παρατηρούν ότι η πρωτεϊνη δεν έχει τα ίδια ωφέλει vs μειονεκτήματα, όταν συνοδεύεται από λίπος ή από υδατάνθρακα. Εν ολίγοις, το σώμα μεταβολίζει διαφορετικά κάθε στοιχείο που προσλαμβάνει και σε σχέση με ότι άλλο συνοδεύεται. Τα υποπροϊόντα του μεταβολισμού, διαφέρουν (αιματολογικά και ουρολογικά) σε μια διατροφή υψηλών υδατανθράκων, απ' ότι σε μια υψηλού λίπους όπως οι κετογονικές.

 

 

 

Σε κάθε περίπτωση, η επονομαζόμενη μεσογειακή διατροφή είναι καλύτερη από την μέση αμερικάνικη διατροφή αφενός γιατί είναι χαμηλότερη σε υδατάνθρακες και αφετέρου γιατί είναι λιγότερο επεξεργασμένη στο σύνολο της.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kine είπε:

@ΑΡΓΚ  έχεις συχνά ην τάση να απαξιώνεις εκ των προτέρων πράγματα τα οποία δεν έχεις μελετήσει, κρίνοντας από μια γενικευτική εικόνα. Αν θέλεις να υποστηρίξεις ότι δεν έχουν καμία επιστημονική βάση όσα ανέφερα, θα πρέπει να μελετήσεις το περιεχόμενο και να ανατρέξεις στις πηγές τους και από εκεί να ελέγξεις και να κρίνεις έπειτα (κατά την κρίση και την γνώση σου), σε τί στοιχεία βασίζουν τα όσα υποστηρίζουν. 

 

Εγώ δεν ταυτίζομαι με καμία από τις δύο διατυπώσεις που ανέβασα. Είναι όμως εναλλακτικές της συνήθως θερμιδικής αντίληψης περί κιλών και μεταβολισμού και έχουν με απλό και ευανάγνωστο τρόπο εκλαϊκεύσει αρκετά επιστημονικά δεδομένα. Τα ανέβασα για όποιον ενδιαφέρεται να προβληματιστεί ή να αμφισβητήσει μια κυριαρχούσα ιδέα. Οχι για να "νικήσω" σε κάποια αντιπαράθεση. Αν θέλεις να διαβάσεις επιστημονικά δεδομένα, είσαι ικανότατη να τα αναζητήσεις και να τα μελετήσεις η ίδια. Δεν βρίσκω σκόπιμο να ανεβάζω σελίδες δημοσιεύσεων σε επιστημονικά περιοδικά, απλώς για να φαίνεται ο τίτλος μια έρευνας και να γεμίζουμε σελίδες που κανείς δεν θα μπει στον κόπο να διαβάσει.

 

@vtgian Ο όρος "μεσογειακή διατροφή" εφευρέθηκε πριν μερικές δεκαετίες από τον ancel keys o οποίος είναι ο ίδιος που προώθησε την άποψη οτι τα κορεσμένα λιπαρά είναι υπεύθυνα για τα καρδιαγγειακά . Η έρευνα που διεξήγαγε είναι  επιδημιολογική και έχει δεχτεί πολύ μεγάλη κριτική για τον τρόπο που συνέλεξε τα όποια ευρήματα του και πώς επέβαλε την θέση του, έναντι άλλων θεωρίων/υποθέσεων. Η έρευνα είναι η seven countries study. Προκαταβολικά σου λέω ότι για να ενισχύσει την θέση του, παρουσίασε τις διατροφικές συνήθειες 7 χωρών και αποσιωποίησε τα δεδομένα των υπολοίπων 20 περίπου που είχε γιατί δεν ταίριαζαν με την υπόθεση που ήθελε να επιβεβαιώσει.

 

Στη συγκεκριμένη έρευνα λοιπόν, ο ίδιος έθεσε τα χαρακτηριστικά της μεσογειακής διατροφής, αποφασίζοντας ο ίδιος τί είναι και τί δεν είναι "μεσογειακό". Νομίζω όλοι γνωρίζουμε, ότι δεν τρέφονται με τον ίδιο τρόπο η βόρεια ελλάδα και η νότια ελλάδα και η κρήτη. Η αναλογία σιτηρών και κρεάτων, λιπαρών κορεσμένων και ελαιόλαδου, είναι κατά το δοκούν (του συγκεκριμένου). 

 

Προσωπικά, διαβάζοντας ας πούμε Ιπποκράτη, διαπίστωσα ότι δεν έτρωγαν ολικής άλεσης οι αρχαίοι ημών πρόγονοι. Το χρησιμοποιούσαν κατά περίπτωση. Επίσης δεν έτρωγαν 3 ή 5 φορές τη μέρα. Ετρωγαν μία το πολύ δυο. Ο ίδιος γράφει ότι το δεύτερο γεύμα είναι συχνά καταχρηστικό και δεν βοηθά, αλλά κάποιοι (όχι πολλοί) το συνηθίζουν και δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα υγείας.

 

Με αυτά θέλω να πω ότι είναι πολύ αυθαίρετη η άποψη ότι η μεσογειακή διατροφή είναι μια και συγκεκριμένη, ότι αφορά όλη τη μεσόγειο, ότι είναι εξίσου υγιηνή για όλους και ότι αυτή είναι η διατροφή αιώνων και αιώνων που έχει αποδειχτεί σταθερή και καλή. Ο τρόπος που τρώμε σήμερα, είναι υπερφαγία από κάθε άποψη για οποιονδήποτε προηγούμενο από τον σύγχρονο πολιτισμό.

 

 

Εχω διαβάσει πολλές αντικρουόμενες απόψεις ως προς το ποια ποσότητα είναι αυτή που θεωρείται επαρκής και ποια είναι η υπερβολική. O Collin Campell λέει ότι είναι υπέυθυνη για τους καρκίνους η υπερκατανάλωση πρωτεϊνών. Κι άλλοι ερευνητές υποστηρίζουν, ότι είναι ανεπαρκής η ποσότητα, που ο καμπελ, θεωρεί υπερβολική. Αλλος το λέει με βάσει επιδημιολογικές μελέτες, άλλος χρησιμοποιεί πειράματα σε εργαστήρια, πάνω σε ποντίκια κι άλλα ζωντανά, άλλος δέχεται μόνο randomized controlled trials ως ικανές να αποδείξουν κάτι και να αιτιολογήσουν τα ευρήματα. 

 

Τέλος, οι ερευνητές που κάνουν τυχαιοποιημένες ελεγχόμενες δοκιμές με ανθρώπους, παρατηρούν ότι η πρωτεϊνη δεν έχει τα ίδια ωφέλει vs μειονεκτήματα, όταν συνοδεύεται από λίπος ή από υδατάνθρακα. Εν ολίγοις, το σώμα μεταβολίζει διαφορετικά κάθε στοιχείο που προσλαμβάνει και σε σχέση με ότι άλλο συνοδεύεται. Τα υποπροϊόντα του μεταβολισμού, διαφέρουν (αιματολογικά και ουρολογικά) σε μια διατροφή υψηλών υδατανθράκων, απ' ότι σε μια υψηλού λίπους όπως οι κετογονικές.

 

 

 

Σε κάθε περίπτωση, η επονομαζόμενη μεσογειακή διατροφή είναι καλύτερη από την μέση αμερικάνικη διατροφή αφενός γιατί είναι χαμηλότερη σε υδατάνθρακες και αφετέρου γιατί είναι λιγότερο επεξεργασμένη στο σύνολο της.

 

Σε περιόδους νηστείας (ασιτίας) η πολύ χαμηλών υδατανθράκων ο εγκέφαλος χρησιμοποιεί ως μέσο καύσης τα λιπαρά οξέα που παράγουν κετόνες. Οπότε η κετογονικη διατροφή είναι μια φυσιολογική διαδικασία του οργανισμού. Παρόλα αυτά σε ανθρώπους που δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα υγείας κ θέλουν απλά να χάσουν βάρος δεν βρίσκω λόγο να στραφεί προς αυτή τη διατροφή. Άνθρωποι με επιληψία ή στον αυτισμό η πχ κ σε καρκίνο έχει βρεθεί ότι έχει θετική επίδραση η εσύ που λες ότι σε πειράζουν τα δημητριακά κ φρούτα κλπ είναι επιλογή σου να στραφείς προς οποία διατροφή θεωρείς πως ταιριάζει σε σένα. Αλλά θεωρώ ακραιες τις διατροφές που τρέφεσαι αποκλειστικά με πρωτεινες κ βγάζεις ένα πολύτιμο μακροθρεπτικο συστατικό απ' τη διατροφή σου (δεν μιλαω για σένα αλλά γενικότερα). Ακόμα πάντως κ στην κετογονικη διατροφή πρέπει να σε παρακολουθήσει γιατρός κ διαιτολόγος κ να κάνεις εξετάσεις κ έλεγχο στα νεφρά... Έτσι έχω διαβάσει τουλάχιστον. Οπότε για μένα κ τον περισσότερο κόσμο μια διατροφή μέτρια σε πρωτεινες (μεγαλύτερο ποσοστό σε υδατάνθρακες), δημητριακά ολικής άλεσης, φρούτα, λαχανικά, απαχα κρέατα, γαλακτοκομικά, όχι επεξεργασμένα τρόφιμα, τηγανιτα κ μακριά από τροφές πλούσιες σε ζάχαρη είναι η καλύτερη. Κ αν την ακολουθει ο υγιης πληθυσμός κ δεν κάνει υπερβολή στην ποσοτητα θα παραμένει κ αδύνατος κ καλά στην υγεία του. Εννοείται βέβαια ότι πρέπει να εντάξουμε κ την άσκηση στη ζωή μας.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , kine είπε:

@ΑΡΓΚ  έχεις συχνά ην τάση να απαξιώνεις εκ των προτέρων πράγματα τα οποία δεν έχεις μελετήσει, κρίνοντας από μια γενικευτική εικόνα. Αν θέλεις να υποστηρίξεις ότι δεν έχουν καμία επιστημονική βάση όσα ανέφερα, θα πρέπει να μελετήσεις το περιεχόμενο και να ανατρέξεις στις πηγές τους και από εκεί να ελέγξεις και να κρίνεις έπειτα (κατά την κρίση και την γνώση σου), σε τί στοιχεία βασίζουν τα όσα υποστηρίζουν. 

 

Εγώ δεν ταυτίζομαι με καμία από τις δύο διατυπώσεις που ανέβασα. Είναι όμως εναλλακτικές της συνήθως θερμιδικής αντίληψης περί κιλών και μεταβολισμού και έχουν με απλό και ευανάγνωστο τρόπο εκλαϊκεύσει αρκετά επιστημονικά δεδομένα. Τα ανέβασα για όποιον ενδιαφέρεται να προβληματιστεί ή να αμφισβητήσει μια κυριαρχούσα ιδέα. Οχι για να "νικήσω" σε κάποια αντιπαράθεση. Αν θέλεις να διαβάσεις επιστημονικά δεδομένα, είσαι ικανότατη να τα αναζητήσεις και να τα μελετήσεις η ίδια. Δεν βρίσκω σκόπιμο να ανεβάζω σελίδες δημοσιεύσεων σε επιστημονικά περιοδικά, απλώς για να φαίνεται ο τίτλος μια έρευνας και να γεμίζουμε σελίδες που κανείς δεν θα μπει στον κόπο να διαβάσει.

 

 

@kine όταν μιλάμε για υγεία, ευτυχώς όχι, το τι γνώμη έχει ο καθένας μη επιστήμονας, ειλικρινά με αφήνει αδιάφορη και ναι μπορώ μία χαρά να το απαξιώσω ελαφρά τη καρδία. Αν ο γιατρός μου μου πει κάτι, όσο περίεργο και αν ακουστεί αρχικά, θα το ακούσω και θα το ψάξω, γιατί όπως και να το κάνουμε 6 χρόνια σε μία δύσκολη πανεπιστημιακή σχολή, συν μερικά χρόνια ειδικότητα συν η εμπειρία, λογικά θα έχει φιλτράρει πρώτα τι μου λέει, εκτός αν είναι απατεώνας και εκ προθέσεως  προσπαθεί να με παραπλανήσει. Αλλά η θεωρία του Α πρώην μοντέλου (χωρίς άλλα προσόντα πέραν του ότι είναι μοντέλο), ή του Β γυμναστή, που καταρρίπτει αρχές της φυσικής, ε είναι λιγο ύποπτη, όχι; Το πρόβλημα με την προσωπική μελέτη σε τέτοια θέματα, είναι αν υπάρχει το υπόβαθρο ή όχι. Αν δηλαδή ένας άνθρωπος έχει πρώτα μελετήσει βιολογία, χημεία, θερμοδυναμική, και μετά διαβάσει και μία επιστημονική μελέτη, την κρίνει από κάποια βάση. Αν όχι, και προσπαθεί παρακάπτοντας χρόνια βασικότερων γνώσεων να αξιολογήσει το συμπέρασμα, εκεί βρίσκει το άνοιγμα ο επιτήδειος. Θες να είναι το νερό του Καματερού, θες να είναι η διαιτα η βασισμένη στην ομάδα αίματος, θες το φυτικό συμπλήρωμα από την Ινδία, σαν άνθρωποι, όταν ψάχνουμε μία εύκολή λύση, είμαστε ευάλωτοι. Της μόδας είναι η συνωμοσιολογία σήμερα και οι εξαγγελίες του τύπου "γιατί η ιατρική σχολή του Χαρβαρντ σας εξαπατά και πώς ο δρ Χ έχει τη λύση". Παλιότερα μπορεί να ήταν η επαφή με τη φύση, πιο πριν ο μυστικισμός. Ανθρώπινο είναι. Δυστυχώς έχει μεγάλη απόσταση η εκλαϊκευμένη επιστήμη (που είναι δύσκολη υπόθεση και πάρα πολύ χρήσιμη) από την επιστημονικοφανή απάτη. Πόσο εύκολο είναι όμως να τη διαχωρίσουμε;

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και η γεωγραφία και οι εκάστοτε κλιματικές συνθήκες παίζουν μεγάλο ρόλο στις συνήθειες και τις ανάγκες κάθε λαού. Μας ενδιαφέρει ωστόσο βασικά το τι κάνουμε στη χώρα μας και ποιο διατροφικό μοντέλο εφαρμόζεται εδώ καλύτερα και όχι πχ στην Ιαπωνία. Καλός ο Ιπποκράτης δε λέω, αλλά ανταποκρίνεται σε έναν κυριολεκτικά άλλο κόσμο από όλες τις απόψεις. Από τρόπο ζωής, φυσική δραστηριότητα, επάρκεια πόρων, περιβαλλοντικές συνθήκες, ασθένειες. Οπότε προσωπικά το βρίσκω εντελώς άτοπο να αξιολογήσω για εμένα, το 2020, ως ωφέλιμο αυτό που έτρωγαν οι ημών πρόγονοι εκατοντάδες αιώνες πριν, ούτε μπορώ να κρίνω αν το 1 γεύμα την ημέρα τότε, μπορεί να ανταποκριθεί στις ανάγκες του σύγχρονου ανθρώπου σήμερα. Και γι'αυτό βρίσκω και γελοίες κάτι "δίαιτες" όπως η paleo. Ακόμα και οι διαφορές που αναφέρεις στον τόπο μας, ουσιαστικά δεν υφίστανται. Σαφώς και στα ορεινά δεν τρώνε ψάρι, ούτε έβοσκαν αγελάδες στη Σαντορίνη, αλλά λάδι, σιτηρά, λαχανικά και χόρτα, όσπρια, γαλακτοκομικά, κρασί, τα βρίσκεις με σημαντική παρουσία σε όλη την επικράτεια. Ακόμα κοινό σημείο είναι ότι η κατανάλωση κρέατος ήταν περιορισμένη και συνήθως συνδεδεμένη με σημαντικά γεγονότα. 

 

Δεν ξέρω τι ορίζει ο Keys ως μεσογειακή διατροφή, αυτό που συνηθίζουμε εδώ στην Ελλάδα να λέμε έτσι, ανταποκρίνεται σε αυτό που διεθνώς αναγνωρίζεται ως το πλέον υγιεινό μοντέλο διατροφής δηλαδή αυτό

hsph.harvard.edu/nutritionsource/healthy-eating-plate/ (από Αμερική) ή αυτό nutritionaustralia.org/national/resource/healthy-eating-pyramid (Αυστραλία) ή αυτό who.int/news-room/fact-sheets/detail/healthy-diet (από τον Π.Ο.Υ.) Νομίζω ότι είναι αρκετά επιπόλαιο να απαξιώνουμε ένα επαρκώς αποδεδειγμένο μοντέλο επειδή δεν ταιριάζει σε εμάς προσωπικά. Τα αποτελέσματα άλλωστε τα βλέπουμε ανάμεσά μας. Η διατροφή μας έτσι όπως έχει αποκλίνει από το παρελθόν και έχει διαμορφωθεί τα τελευταία 40 χρόνια, με την υπέρμετρη κρεατοφαγία, τα πλήρως επεξεργασμένα τρόφιμα, τα κακής ποιότητας λάδια, μας έχει φέρει πολύ ψηλά στην κατάταξη της παχυσαρκίας.

 

Τέλος πάντων, νομίζω το έχουμε κουράσει το θέμα και είμαστε και εκτός θεματολογίας...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Δεν ξέρω τι ορίζει ο Keys ως μεσογειακή διατροφή

 

Αυτό που έγραψα είναι ότι αυτός της έδωσε τα ίδια τα χαρακτηριστικά και το όνομα της

Αυτός κατέγραψε τα στοιχεία εκείνα της διατροφής των Κρητικών και των ΝοτιοΙταλών και τα συμπύκνωσε σε αυτό που συνεχίστηκε από τότε να χαρακτηρίζεται ως μεσογειακή διατροφή. 

Οπότε έχει σημασία, γιατί το χάρβαντ και το κάθε χάρβαντ, δέχεται ως δεδομένα αυτά τα στοιχεία, της συγκεκριμένης έρευνας. 

 

Τον Ιπποκράτη τον ανέφερα διότι είναι μια πολύ παλιά πηγή, που έχει καταγράψει με πολλές λεπτομέρειες το είδος και τον τρόπο διατροφής του τόπου μας. 

 

Η έρευνα των 7 χωρών που αναφέρθηκε είναι η βάση της διατροφικής πυραμίδας και των διατροφικών οδηγιών που λαμβάνουμε παγκοσμίως από τη δεκαετία του 60 και του 70 και μετά. Η πυραμίδα ξεκίνησε από τις αρχές του 90. Οπότε και πάλι, το να γνωρίζεις άψογα τις διατροφικές οδηγίες, δεν βοηθά πολύ, αν αυτές βασίζονται σε έρευνες ανεπαρκείς και ψευδών δεδομένων.

Παράδειγμα: Φαντάζομαι όλοι γνωρίζετε ότι κατά τη διάρκεια της νηστείας του Πάσχα, δεν καταναλώνονται ζωικά από μεγάλο μέρος του πληθυσμού, που τυχνάνει να νηστεύουν. Τα στοιχεία της έρευνας καταγράφουν τις διατροφικές συνήθειες 30 Κρητικών, κατά την περίοδο νηστείας και συμπεραίνουν ότι οι αναλογίες κρέατος σε σχέση με τα όσπρια και τα δημητριακά, είναι πολύ μικρές και φυσικά το μόνο λίπος που καταναλώνεται είναι το ελαιόλαδο. Από αυτό το δεδομένο, η έρευνα καταγράφει ότι η διατροφή των Ελλήνων, είναι υψηλή σε όσπρια και σιτηρά, λαχανικά, χαμηλή σε κρέας, χαμηλή σε κορεσμένα λίπη.

 

Οποιος ξέρει από παραδοσιακή Κρήτη, γνωρίζει ότι τα αμνοερίφια είναι η κυρίαρχη τροφή, χωρίς φυσικά να λείπουν τα όσπρια και τα σιτηρά. Αλλά η κατανάλωση κόκκινου κρέατος και κορεσμένου λίπους, μόνο χαμηλή δεν είναι.

 

Αυτά απλώς για να καταστήσω σαφές με ένα παράδειγμα, τί μπορεί να πηγαίνει λάθος σε μια έρευνα και σε ότι έπεται αυτής. Αν δεν ελέγξεις τα δεδομένα που έχει χρησιμοποιήσει κάθε έρευνα (στο βαθμό που μπορείς και τα κατανοείς), είναι βέβαιο ότι μπορεί να πέσεις θύμα οποιασδήποτε, επιστημονικοφανούς υπόθεσης ακόμη κι αν δεν έχει αποδειχθεί ποτέ αληθής. Υπάρχουν μεταγενέστερες πολύ εκτενείς έρευνες που έχουν προσπαθήσει να αποδείξουν την αλήθεια της υπόθεσης αυτής (το κορεσμένο λίπος προκαλεί καρδιαγγειακά) και δεν τα έχουν καταφέρει. Θέλει πολύ μελέτη το πράγμα. Δεν είναι τόσο δεδομένο και αυτονόητο όπως παρουσιάζεται.

 

2 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Η διατροφή μας έτσι όπως έχει αποκλίνει από το παρελθόν και έχει διαμορφωθεί τα τελευταία 40 χρόνια, με την υπέρμετρη κρεατοφαγία, τα πλήρως επεξεργασμένα τρόφιμα, τα κακής ποιότητας λάδια, μας έχει φέρει πολύ ψηλά στην κατάταξη της παχυσαρκίας.

 

και πάλι θα αναφέρω τον Ιπποκράτη. Αν ο άνθρωπος είναι υγιής και λειτουργεί καλά με ένα ή με δύο γεύματα ημερησίως (οι ίδιοι αρχαίοι ημών πρόγονοι, ασκούνταν εντόνως και καθημερινά, δεν ήταν του καθισιού) τότε, ο άνθρωπος του 2020 τρέφεται ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ σε ποσότητες και αυτές οι ποσότητες δεν μπορεί να τον ωφελούν, ακόμη κι αν τρώει αμβροσία. Μια σκέψη κάνω. Αν θέλεις την αναλογίζεσαι. Αν θέλεις την αγνοείς. 

Η φυσιολογία του ανθρώπου δεν έχει αλλάξει από την εποχή του Ιπποκράτη και σύμφωνα με τους υποστηρικτές της palaio, ούτε από την  παλαιολιθική εποχή. 

 

Εχω μελετήσει και αυτή την προσέγγιση. Και δεν την βρίσκω γελοία όπως τη χαρακτήρισες. Νομίζω έχει πολύ καλά επιχειρήματα.

 

Αν μη τι άλλο, κάθε σύγχρονη επιτυχημένη δίαιτα, συμφωνεί σε 2 πράγματα: Οχι επεξεργασμένα/βιομηχανοποιημένα, Οχι ζάχαρη. 

Δεν βρίσκω σκόπιμο να απαξιώνεις κάτι το οποίο, έχει σε πολλά σημεία ορθά διατροφικά προτάγματα.

 

 

4 ώρες πρίν, mama16 είπε:

θεωρώ ακραιες τις διατροφές που τρέφεσαι αποκλειστικά με πρωτεινες κ βγάζεις ένα πολύτιμο μακροθρεπτικο συστατικό απ' τη διατροφή σου

 

Η κετογονική είναι υψηλή σε λίπος και όχι σε πρωτεϊνη πάντως. Οι υδατάνθρακες ναι μεν αποτελούν την κυρίαρχη πηγή καυσίμου για το σώμα, δεν είναι όμως απαραίτητοι. Απαραίτητος σημαίνει ζωτικής σημασίας. Χωρίς υδατάνθρακες λοιπόν ζεις - το σώμα έχει μηχανισμούς παραγωγής σακχάρων, χωρίς την πρόσληψη σακχάρων από την τροφή. Χωρίς λίπος ΔΕΝ ΖΕΙΣ, χωρίς πρωτεϊνη επίσης ΔΕΝ ΖΕΙΣ.

 

Εγώ βρέθηκα σε κέτωση λόγω διαλειμματικής νηστείας κι όχι κάνοντας κάποιον έλεγχο στην αναλογία λίπου-πρωτεινών-υδατανθράκων. Αφού έτρωγα μία με δύο φορές τη μέρα, περνούσαν 15-16 ώρες χωρίς πρόσληψη τροφής. Αυτό εκ των πραγμάτων σε οδηγεί σε μεταβολή της καύσης κι από σακχαρα περνάς στην καύση λίπους.

Το διαπίστωσα σε εξετάσεις ρουτίνας κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης όπου βρέθηκε οξόνη στα ούρα.

 

Γενικά, οποισδήποτε άνθρωπος περνά τουλάχιστον 12 ώρες νηστικός (από το βραδυνό μέχρι το επόμενο πρωινό γεύμα), περνά κάποιες ώρες σε κέτωση εν αγνοία του. Δεν είναι τόσο τρομερό όσο γράφεται. Συμβαίνει σε όλους μας. Εκτός και δεν περνάμε ποτέ τόσες ώρες άφαγοι. Γι' αυτό και η πρωινή γυμναστική, νηστικός είναι πολύ αποτελεσμετικότερη για την καύση λίπους, διότι ήδη ο μεταβολισμός καίει λίπος και κάνοντας άσχηση πριν τραφείς με οποιαδήποτε τροφή, εντείνεις την καύση του αποθηκευμένου στο σώμα λίπους.

 

Κατά τα άλλα, έχεις δίκιο. Το διατροφικό σχήμα που περιγράφεις είναι αρκετά καλό για τον μέσο υγιή, νεαρό άνθρωπο. Εγώ δεν είμαι σε αυτή την κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, kine είπε:

 

Αυτό που έγραψα είναι ότι αυτός της έδωσε τα ίδια τα χαρακτηριστικά και το όνομα της

Αυτός κατέγραψε τα στοιχεία εκείνα της διατροφής των Κρητικών και των ΝοτιοΙταλών και τα συμπύκνωσε σε αυτό που συνεχίστηκε από τότε να χαρακτηρίζεται ως μεσογειακή διατροφή. 

Οπότε έχει σημασία, γιατί το χάρβαντ και το κάθε χάρβαντ, δέχεται ως δεδομένα αυτά τα στοιχεία, της συγκεκριμένης έρευνας. 

 

Τον Ιπποκράτη τον ανέφερα διότι είναι μια πολύ παλιά πηγή, που έχει καταγράψει με πολλές λεπτομέρειες το είδος και τον τρόπο διατροφής του τόπου μας. 

 

Η έρευνα των 7 χωρών που αναφέρθηκε είναι η βάση της διατροφικής πυραμίδας και των διατροφικών οδηγιών που λαμβάνουμε παγκοσμίως από τη δεκαετία του 60 και του 70 και μετά. Η πυραμίδα ξεκίνησε από τις αρχές του 90. Οπότε και πάλι, το να γνωρίζεις άψογα τις διατροφικές οδηγίες, δεν βοηθά πολύ, αν αυτές βασίζονται σε έρευνες ανεπαρκείς και ψευδών δεδομένων.

Παράδειγμα: Φαντάζομαι όλοι γνωρίζετε ότι κατά τη διάρκεια της νηστείας του Πάσχα, δεν καταναλώνονται ζωικά από μεγάλο μέρος του πληθυσμού, που τυχνάνει να νηστεύουν. Τα στοιχεία της έρευνας καταγράφουν τις διατροφικές συνήθειες 30 Κρητικών, κατά την περίοδο νηστείας και συμπεραίνουν ότι οι αναλογίες κρέατος σε σχέση με τα όσπρια και τα δημητριακά, είναι πολύ μικρές και φυσικά το μόνο λίπος που καταναλώνεται είναι το ελαιόλαδο. Από αυτό το δεδομένο, η έρευνα καταγράφει ότι η διατροφή των Ελλήνων, είναι υψηλή σε όσπρια και σιτηρά, λαχανικά, χαμηλή σε κρέας, χαμηλή σε κορεσμένα λίπη.

 

Οποιος ξέρει από παραδοσιακή Κρήτη, γνωρίζει ότι τα αμνοερίφια είναι η κυρίαρχη τροφή, χωρίς φυσικά να λείπουν τα όσπρια και τα σιτηρά. Αλλά η κατανάλωση κόκκινου κρέατος και κορεσμένου λίπους, μόνο χαμηλή δεν είναι.

 

Αυτά απλώς για να καταστήσω σαφές με ένα παράδειγμα, τί μπορεί να πηγαίνει λάθος σε μια έρευνα και σε ότι έπεται αυτής. Αν δεν ελέγξεις τα δεδομένα που έχει χρησιμοποιήσει κάθε έρευνα (στο βαθμό που μπορείς και τα κατανοείς), είναι βέβαιο ότι μπορεί να πέσεις θύμα οποιασδήποτε, επιστημονικοφανούς υπόθεσης ακόμη κι αν δεν έχει αποδειχθεί ποτέ αληθής. Υπάρχουν μεταγενέστερες πολύ εκτενείς έρευνες που έχουν προσπαθήσει να αποδείξουν την αλήθεια της υπόθεσης αυτής (το κορεσμένο λίπος προκαλεί καρδιαγγειακά) και δεν τα έχουν καταφέρει. Θέλει πολύ μελέτη το πράγμα. Δεν είναι τόσο δεδομένο και αυτονόητο όπως παρουσιάζεται.

 

 

και πάλι θα αναφέρω τον Ιπποκράτη. Αν ο άνθρωπος είναι υγιής και λειτουργεί καλά με ένα ή με δύο γεύματα ημερησίως (οι ίδιοι αρχαίοι ημών πρόγονοι, ασκούνταν εντόνως και καθημερινά, δεν ήταν του καθισιού) τότε, ο άνθρωπος του 2020 τρέφεται ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ σε ποσότητες και αυτές οι ποσότητες δεν μπορεί να τον ωφελούν, ακόμη κι αν τρώει αμβροσία. Μια σκέψη κάνω. Αν θέλεις την αναλογίζεσαι. Αν θέλεις την αγνοείς. 

Η φυσιολογία του ανθρώπου δεν έχει αλλάξει από την εποχή του Ιπποκράτη και σύμφωνα με τους υποστηρικτές της palaio, ούτε από την  παλαιολιθική εποχή. 

 

Εχω μελετήσει και αυτή την προσέγγιση. Και δεν την βρίσκω γελοία όπως τη χαρακτήρισες. Νομίζω έχει πολύ καλά επιχειρήματα.

 

Αν μη τι άλλο, κάθε σύγχρονη επιτυχημένη δίαιτα, συμφωνεί σε 2 πράγματα: Οχι επεξεργασμένα/βιομηχανοποιημένα, Οχι ζάχαρη. 

Δεν βρίσκω σκόπιμο να απαξιώνεις κάτι το οποίο, έχει σε πολλά σημεία ορθά διατροφικά προτάγματα.

 

 

 

Η κετογονική είναι υψηλή σε λίπος και όχι σε πρωτεϊνη πάντως. Οι υδατάνθρακες ναι μεν αποτελούν την κυρίαρχη πηγή καυσίμου για το σώμα, δεν είναι όμως απαραίτητοι. Απαραίτητος σημαίνει ζωτικής σημασίας. Χωρίς υδατάνθρακες λοιπόν ζεις - το σώμα έχει μηχανισμούς παραγωγής σακχάρων, χωρίς την πρόσληψη σακχάρων από την τροφή. Χωρίς λίπος ΔΕΝ ΖΕΙΣ, χωρίς πρωτεϊνη επίσης ΔΕΝ ΖΕΙΣ.

 

Εγώ βρέθηκα σε κέτωση λόγω διαλειμματικής νηστείας κι όχι κάνοντας κάποιον έλεγχο στην αναλογία λίπου-πρωτεινών-υδατανθράκων. Αφού έτρωγα μία με δύο φορές τη μέρα, περνούσαν 15-16 ώρες χωρίς πρόσληψη τροφής. Αυτό εκ των πραγμάτων σε οδηγεί σε μεταβολή της καύσης κι από σακχαρα περνάς στην καύση λίπους.

Το διαπίστωσα σε εξετάσεις ρουτίνας κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης όπου βρέθηκε οξόνη στα ούρα.

 

Γενικά, οποισδήποτε άνθρωπος περνά τουλάχιστον 12 ώρες νηστικός (από το βραδυνό μέχρι το επόμενο πρωινό γεύμα), περνά κάποιες ώρες σε κέτωση εν αγνοία του. Δεν είναι τόσο τρομερό όσο γράφεται. Συμβαίνει σε όλους μας. Εκτός και δεν περνάμε ποτέ τόσες ώρες άφαγοι. Γι' αυτό και η πρωινή γυμναστική, νηστικός είναι πολύ αποτελεσμετικότερη για την καύση λίπους, διότι ήδη ο μεταβολισμός καίει λίπος και κάνοντας άσχηση πριν τραφείς με οποιαδήποτε τροφή, εντείνεις την καύση του αποθηκευμένου στο σώμα λίπους.

 

Κατά τα άλλα, έχεις δίκιο. Το διατροφικό σχήμα που περιγράφεις είναι αρκετά καλό για τον μέσο υγιή, νεαρό άνθρωπο. Εγώ δεν είμαι σε αυτή την κατηγορία.

Ναι η κετογονικη είναι υψηλή σε λίπος, μέτρια σε πρωτεινες, πολύ χαμηλή σε υδατάνθρακες 75%-20%-5%. Τα όρια μπορεί να διαφέρουν κ λίγο αλλά κατά βάση έτσι είναι ή αν δεν τρως καθόλου όπως έκανες εσύ. Βέβαια αυτό δεν γίνεται εκ των πραγμάτων να συμβεί για μέρες. Υπάρχουν βέβαια κάποιες παρενέργειες στα αρχικά στάδια. Κάποιοι ασθενείς που την έχουν εφαρμόσει εμφάνισαν πέτρες στα νεφρά λόγω της πολύ χαμηλής πρόσληψης υδατανθράκων κ της υψηλής πρόσληψης λίπους κ πρωτεινης. Βέβαια δεν σημαίνει ότι όλοι θα το πάθουν.

Απλά το να κάνεις δίαιτες απλά για να χάσεις βάρος με πολύ υψηλή πρωτεινη η πολύ υψηλό λίπος κ μηδαμινους υδατάνθρακες δεν με βρίσκει σύμφωνη κ ιδιαίτερα με υψηλή πρωτεινη που μακροπρόθεσμα έχει βρεθεί ότι είναι επιβλαβής για τον οργανισμό..

 

Πάντως διαφωνώ στο ότι οι υδατάνθρακες δεν χρειάζονται πουθενά. Για να υπάρχουν 3 μακροθρεπτικα συστατικά σημαίνει ότι κ τα 3 είναι απαραίτητα για τον οργανισμό. Το καθένα για διαφορετικούς λόγους..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 11/1/2020 at 5:25 ΜΜ, mama16 είπε:

Πάντως διαφωνώ στο ότι οι υδατάνθρακες δεν χρειάζονται πουθενά. Για να υπάρχουν 3 μακροθρεπτικα συστατικά σημαίνει ότι κ τα 3 είναι απαραίτητα για τον οργανισμό. Το καθένα για διαφορετικούς λόγους..

 

Τι εννοείς για να υπάρχουν; 

Κάποιοι θεωρούν τις φυτικές ίνες απαραίτητες για τον οργανισμό. Επίσης αναληθές. Αλλο πράγμα είναι "το κρίνω σημαντικό" κι άλλο "είναι απαραίτητο".

 

Εξ ορισμού ΔΕΝ είναι απαραίτητο. Δεν χρειάζεται για την επιβίωση του ανθρώπινου είδους. Εν αντιθέσει με το λίπος και την πρωτεΪνη. Υπάρχει. Δεν είναι απαραίτητο όμως. Το τί σημαίνει αυτό για την λειτουργία του μεταβολισμού, είναι ερευνήσιμο και όντως ερευνάται.

 

Για το κατά πόσο μπορεί κανείς να μείνει νηστικός για πολύ, δες αυτό: https://en.wikipedia.org/wiki/Angus_Barbieri's_fast

Καταγεγραμμένα, η μεγαλύτερη περίοδος νηστείας: 382 ημέρες!!!!  :!:  Χωρίς αρνητικές συνέπειες υγείας!!

Απίστευτο;! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ως προς το προαναφερθέν παράδειγμα:

22 ώρες πρίν, kine είπε:

Για το κατά πόσο μπορεί κανείς να μείνει νηστικός για πολύ, δες αυτό: https://en.wikipedia.org/wiki/Angus_Barbieri's_fast

Καταγεγραμμένα, η μεγαλύτερη περίοδος νηστείας: 382 ημέρες!!!!  :!:  Χωρίς αρνητικές συνέπειες υγείας!!

Απίστευτο;

ακόμη κι αν το θεωρήσουμε αληθές (σχετικές αναφορές ατόμων υπάρχουν αρκετές μεν, που δεν προσφέρουν τίποτα στο παρόν topic δε) δεν αποδεικνύει για πόσο μπορεί κανείς να μείνει νηστικός. Δείχνει για πόσο το συγκεκριμένο άτομο μπόρεσε να ζήσει με την διατροφή που έκανε. Το "άνευ αρνητικές συνέπειες υγείας" είναι υπό αμφισβήτιση και εμείς δε μπορούμε ούτε να το επιβεβαιώσουμε ούτε να το καταρρίψουμε.

 

ΟΜΩΣ

Με αφορμή την ανάρτηση αυτή και χωρίς να παίρνω θέση στο διάλογο περί διατροφικών συνηθειών, διαιτών για απώλεια βάρους-βελτίωση υγείας-απόκτηση ευεξίας (δεν έχω τις γνώσεις), ένιωσα την ανάγκη να διευκρινήσω ότι. Η wikipedia σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί, και δεν πρέπει να χρησιμοποιείται ως αξιόπιστη/έγκυρη πηγή λήψης πληροφοριών. Πόσο μάλλον σε θέματα που αφορούν στην υγεία!

Σε θέματα υγείας πρώτα από όλα ενημερωνόμαστε από τον-τους κατάλληλους ειδικούς και κατόπιν αποφασίζουμε και ενεργούμε. Εάν για τον οποιοδήποτε λόγο αποφασίσουμε να ακολουθήσουμε μια ανορθόδοξη -για την πλειοψηφία- τακτική, δε θα πρέπει να την δημοσιοποιούμε όταν αναρτούμε σε σελίδα με ελεύθερη πρόσβαση και επισκεψιμότητα από ευρεία χρηστών. Πάντα λαμβάνουμε υπόψη τον μέσο αναγνώστη του εκάστοτε site. Προκειμένου να μην προβάλλουμε -εμμέσως και άθελα μας- πρακτικές επικίνδυνες.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, kine είπε:

 

Τι εννοείς για να υπάρχουν; 

Κάποιοι θεωρούν τις φυτικές ίνες απαραίτητες για τον οργανισμό. Επίσης αναληθές. Αλλο πράγμα είναι "το κρίνω σημαντικό" κι άλλο "είναι απαραίτητο".

 

Εξ ορισμού ΔΕΝ είναι απαραίτητο. Δεν χρειάζεται για την επιβίωση του ανθρώπινου είδους. Εν αντιθέσει με το λίπος και την πρωτεΪνη. Υπάρχει. Δεν είναι απαραίτητο όμως. Το τί σημαίνει αυτό για την λειτουργία του μεταβολισμού, είναι ερευνήσιμο και όντως ερευνάται.

 

Για το κατά πόσο μπορεί κανείς να μείνει νηστικός για πολύ, δες αυτό: https://en.wikipedia.org/wiki/Angus_Barbieri's_fast

Καταγεγραμμένα, η μεγαλύτερη περίοδος νηστείας: 382 ημέρες!!!!  :!:  Χωρίς αρνητικές συνέπειες υγείας!!

Απίστευτο;! 

 

 

Εννοώ ότι υπάρχουν 3 μακροθρεπτικα. Οι υδατάνθρακες τα λίπη κ οι πρωτεινες. Αν δεν χρειάζονται πουθενά θα υπήρχαν μόνο 2. Κ το να τρέφεσαι μόνο με 2 σημαίνει ότι θα αποκλειεις από τη διατροφή τόσες τροφές οπότε θα έχεις κ έλλειψη βιταμινών.

Τώρα στο θέμα με τον άνθρωπο που δεν τρεφόταν για τόσο καιρό. Λες ότι οι πρωτεινες κ τα λίπη είναι απαραίτητα.. Συμφωνώ βέβαια αλλά εγώ βάζω κ τους υδατάνθρακες. Αφού είναι απαραίτητα γιατί βάζεις σαν παράδειγμα αυτόν τον κύριο? Αναιρεις αυτό που λες.. Κ απ' ότι βλέπω πριν ξεκινήσει την ασιτία ήταν παχύσαρκος 3ου βαθμού ίσως. Οπότε έχανε έχανε βάρος κ δεν πέθαινε γιατί είχε πολλά αποθέματα στον οργανισμό.. Έφτασε όμως η στιγμή που δεν είχε άλλο απόθεμα για να χάσει κ πεθανε σε ηλικία 51 χρόνων.. Γιατί άραγε? Κ το ότι οι εξετάσεις ήταν καλές οφείλεται στο γεγονός ότι έπαιρνε συμπληρωματα διατροφής (τις βιταμίνες δλδ). Αν δεν τις έπαιρνε δεν νομίζω να ζούσε κ τόσο όσο έζησε..

 

Οπότε παιδιά ποτέ κανείς να μην επιχειρήσει να μείνει χωρίς φαγητό πιστεύοντας ότι θα ζήσει πολλά χρόνια... Ειδικά αν είναι κ αδύνατος, θα ζήσει ίσα ίσα λίγες εβδομαδουλες!

Δεν χρειάζεται να βάζουμε τέτοια παραδείγματα στο φόρουμ, είναι επικίνδυνο για τα παιδιά που μπορει πχ να θέλουν να χάσουν βάρος για να αλλάξουν την εικόνα τους κ να νομίζουν ότι μια χαρά θα ζήσουν.. Κάπου εκεί καραδοκεί κ η νευρική ανορεξία!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια συγνώμη για δύο λόγους:

πρώτον γιατί μπαίνω αργοπορημένα και απαντώ με μεγάλη καθυστέρηση,

δεύτερον γιατί διαταράσσω την "κοινή ησυχία" και δημιουργώ αναστάτωση χωρίς όφελος.

 

Συνοπτικά: το ίντερνετ έχει άπειρες πληροφορίες πάσης φύσεως, προσβάσιμες σε όλους όσους το χρησιμοποιούν. Κάθε πληροφορία υποβάλλεται πάντοτε στον έλεγχο και την κρίση του αναγνώστη. οτι έχει γραφτεί στη wiki είναι ήδη αναρτημένο/προσβάσιμο/αναγνώσιμο σε όλους, όπως και σε αυτό το φόρουμ και σε κάθε άλλη γωνιά του ίντερνετ.

 

Κανείς δεν πρόκειται να πάθει κάτι, επειδή διάβασε ότι ένας παχύσαρκος έμεινε άφαγος για μήνες, προκειμένου να αδυνατίσει ή ότι το ανθρώπινο σώμα είναι ικανό να επιβιώσει, χωρίς την κατανάλωση υδατανθράκων - διότι έχει την δυνατότητα ενδογενούς παραγωγής σακχάρων για τις λειτουργίες του. Είτε το διαβάσει εδώ, είτε το διαβάσει αλλού. Ο έλεγχος της πληροφορίας είναι δυνατός και αν κάποιος γνωρίζει και μπορεί να επιβεβαιώσει ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει, θα ήταν χρήσιμο να με/μας πληροφορήσει άμεσα.

Αν όμως είναι αληθής η πληροφορία, το να λέμε ότι πρέπει να αποκρίπτεται και να μην αναπαράγεται για λόγους "προστασίας" των παιδιών(;) είναι προτροπή για λογοκρισία και φοβία προς την διεύρυνση των γνώσεων και την ελεύθερη διακίνηση της πληροφορίας και τίποτε περισσότερο. Παρέπεμψα δια μέσου της wiki ακριβώς επειδή είναι τόσο κοινή και γνωστή πηγή πληροφοριών που την ξέρει κι ένα μικρό παιδί, όχι επειδή αποτελεί κάποιο αδιάψευστο παροχέα αδιάβλητων γνώσεων.

 

Η κετογονική διατροφή χρησιμοποιείται και μελετάται/ερευνάται για ποικίλες ασθένειες και για απώλεια βάρους και αυτό είναι γεγονός, όχι παραπληροφόρηση.

Η διαλειμματική νηστεία χρησιμοποιείται και μελετάται/ερευνάται για ποικίλες ασθένειες και για απώλεια βάρους και αυτό είναι γεγονός, όχι παραπληροφόρηση.

Η διατροφή μηδενικών υδατανθράκων χρησιμοποιείται για ποικίλες ασθένεις και απώλεια βάρους και αυτό είναι γεγονός, όχι παραπληροφόρηση. Απ' όσο γνωρίζω δεν υπάρχουν έρενες με διατροφή μηδενικών υδατανθράκων, μόνο μαρτυρίες.

Μια αναζήτηση στο PubMed για την κετογονική διατροφή θα δώσει αρκετά ενδιαφέροντα αποτελέσματα. Φυσικά όπως είπε και η @ΑΡΓΚ αν δεν έχεις το υπόβαθρο να αξιολογήσεις τί διαβάζεις, ίσως δεν υπάρχει καμία σκοπιμότητα να το ψάξεις. Αυτό το κρίνει ο καθένας, γνωρίζοντας τις γνώσεις του, το μορφωτικό του υπόβαθρο και την κριτική του ικανότητα.

Προσωπικά, απαξιώνω (αλλά με βαριά καρδιά) τον κάθε "επιστήμονα" που αν και έβγαλε την σχολή και ασκεί το σοβαρότατο επάγγελμα του, με ελαφρά τη καρδία, δεν έχει διαβάσει και δεν σκοπεύει να διαβάσει καμία από τις επιστημονικές έρευνες που δημοσιεύονται καθημερινά παρόλο που οι γνώσεις του, δεν μπορούν να απαντήσουν/λύσουν τα ιατρικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι ασθενείς του. Κι έχω απευθυνθεί σε μερικές δεκάδες επιστήμονες μέχρι σήμερα.

 

Σκοπός των αρχικών μου αναρτήσεων, ήταν να δώσω μια ιδέα σε οποιονδήποτε έχει ήδη δοκιμάσει όσα γνωρίζει περι καλής διατροφής, έχει ήδη ακολουθήσει τις οδηγίες ιατρού και διατροφολόγου και αναζητά ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ λύσεις, από τις συμβατικά προτεινόμενες.

 

Αν οτιδήποτε αντιφάσκει την μέχρι σήμερα, αποδεκτή επιστημονική γνώση, θεωρείται "επικίνδυνο" μάλλον δεν θα έπρεπε να διερωτώμαστε για πολλά, ούτε και να αναζητούμε πληροφορίες, έξω από όσα μας είπε ο γιατρός μας, στο τελευταίο ραντεβού. Η ίδια η ανοιχτή ερώτηση σε ένα δημόσιο φόρουμ, μπορεί να είναι "επικίνδυνη" με αυτή τη λογική. Και αυτή η λογική, λυπάμαι που το ξαναλέω, μόνο σε λογοκρισία μπορεί να οδηγήσει.

 

Σας χαιρετώ,

και ειλικρινά εύχομαι, τα προβλήματα υγείας και καλαισθησίας που αντιμετωπίζει κανείς, να απαντώνται μέσα από τον ιατρό και τον διατροφολόγου του, χωρίς περαιτέρω προβλήματα, προβληματισμούς, αμφισβητήσεις και αναζητήσεις. :) :)

 

 

Επεξεργάστηκαν by kine
Link to comment
Share on other sites

On 27/12/2019 at 1:21 ΠΜ, kine είπε:

 

Ευτυχώς, αυτή η θεωρία έχει καταρριφθεί γιατί είναι λανθασμένη. Εχει σημασία τί είδους θερμίδες καταναλώνεις γιατί κάθε θερμίδα μεταβολίζεται διαφορετικά στο σώμα. Δεν είναι μαθηματικά +  -  και τέλος. Είναι μεταβολισμός. 

 

Ενας άνθρωπος ο οποίος έχει θερμιδικές απαιτήσεις και ανάγκη από λίπος (όπως μια θηλάζουσα), τρώγωντας τις "σωστές" θερμίδες μπορεί κάλλιστα να βρεθεί να υποσιτίζεται θρεπτικά. Δηλαδή να μην επαρκεί η τροφή να θρέψει το σώμα σε επίπεδο θρέψης (βιταμίνες ιχνονοστοιχεία κ.α.). Αυτό βάζει το σώμα σε κατάσταση "άμυνας", αυτοσυντήρησης δηλαδή. Και αυτοσυντήρηση σημαινει καίω όσο το δυνατόν λιγότερα, γιατί πρέπει να επιβιώσω με την ελάχιστη τροφή. Εν ολίγοις, έχω αργό μεταβολισμό, δεν καίω όπως θα περίμενα.

 

 

 

Για εμένα είναι όλα ακριβώς αντίθετα. 

Δεν δυσκολεύτηκα να χάσω τίποτα. Ούτε την πρώτη ούτε την δεύτερη φορά. Τρώω άπειρο λίπος, ακριβώς επειδή το σώμα μου το χρειάζεται κι αν του το στερώ, δεν αισθάνομαι καλά (στο πρώτο παιδί άρχισα να πέφτω πολύ σε βάρος, λόγω αυτού και κακού φαγητού εν γένει). Δεν έχω κανει ποτέ γυμναστική στη ζωή μου , πέραν από το να ανταποκρίνομαι στις ανάγκες τις καθημερινότητας και λίγο χορό που είχα κάνει 2 σεζόν κάποτε. Δεν έχω περίοδο εδώ και κάτι χρόνια αφού ήρθε 2,5 χρόνια μετά την πρώτη γέννα και αμέσως ξανα έμεινα έγκυος και τώρα είναι 8 μηνών το παιδί και δεν έχω ακόμη.

 

 

 

Μείωσε ψωμιά, μακαρόνια κτλ. Προσφέρουν ελάχιστα έως καθόλου, από θρεπτικά στοιχεία, σε αφήνουν γρήγορα πεινασμένο και μεταβολίζονται ως σακχαρα, οπότε ανεβάζουν προκαλούν αποθήκευση λίπους. Αν αντικαταστήσεις αυτά με καλύτερες πιο θρεπτικές τροφές (ζωικά) θα είσαι πολύ καλύτερα και σωματικά και σε κιλά.

 

 

Ο μεταβολισμός "χαλάει" υπό την έννοια ότι δεν καίει πάντοτε με τον ίδιο τρόπο ή τον ίδιο ρυθμό. Αλλάζει ας το πούμε καλύτερα. Εϊναι ομοιόσταση και φυσιολογία. Οπως οτιδήποτε άλλο στο σώμα, μπορεί να λειτουργεί καλά, καλύτερα ή να μην λειτουργεί καθόλου καλά. Και το πώς τρέφεται, κοιμάται και ζει την ημέρα του κανείς, επηρεάζει ΚΑΙ τον μεταβολισμό όπως και οποιοδήποτε άλλο παράγοντα της υγείας. 

CALORIES, FAT OR CARBOHYDRATES? WHY DIETS WORK (WHEN THEY DO).

https://garytaubes.com/calories-fat-or-carbohydrates/

Για εσένα που είναι όλα ακριβώς αντίθετα .... επειδή έτσι είναι και για εμένα ... μήπως είσαι και υπερβολικα λίγα κιλά ; Γιατί να σας πω και το δικό μου θέμα που έχω και εγώ ... όταν έμεινα έγκυος ήμουν 42 κιλά , στην εγκυμοσύνη πήρα 15 κιλά και πήγα 57 κιλά περίπου. Μόλις γέννησα στις πρώτες 40 μέρες που ζηγηστηκα ήμουν 48. Τώρα που το μωρό είναι 7 μισή μηνών είμαι πάλι 42. Δηλαδή οκ έλεγα θα κρατήσω κάποια κιλά αλλά τίποτα όπως ήμουν έγινα. Δεν έχω πάει σε διατροφολόγο , το ύψος μου είναι 1,62. Αλλά από μικρή έτσι ήμουν τόσο λεπτή πάντα. Τρώω μια χαρά και δεν στερούμε τίποτα. Θηλάζω αποκλειστικά , μήπως όταν σταματήσω να θηλάζω θα πάρω ; Η είναι το αντίθετο ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια, θέλω βοήθεια για ένα πρόβλημα σχετικό.λ με το θηλασμό και τα κιλά αλλά όχι ότι δεν τα χάνω. Δεν βρήκα αλλο παρομοιο θέμα γιαυτό την ερώτησή μου τη παραθέτω εδώ. 

Έμεινα έγκυος 56κιλα, γεννησα 71κιλα και μετα απο 6 μισή μήνες είμαι 53. Θηλαζω και το πρόβλημα μου δεν είναι ότι δεν ήθελα να τα χάσω αλλά τα εχασα σα να είμαι άρρωστη, έκανα εξετάσεις και είναι όλα καλά, αλλα δε δείχνω τουλάχιστον υγιής. Φαινομαι χλωμη, έκανα μαύρους κύκλους ενώ δεν είχα καθόλου (βέβαια είναι και η αϋπνία), το δέρμα μου είναι θαμπο, βλέπω αλλον άνθρωπο στο καθρέφτη γενικά και ενώ δεν είναι τεράστια διαφορά τα 3 κιλα λιγότερα απο πριν (μπορεί να χουν γίνει παραπάνω)  φαίνομαι πολύ πιο αδύνατη και νιώθω χαλια. Θέλω να μάθω τι βιταμίνες παίρνατε κατα το θηλασμό, και τι αλλο μπορώ να κάνω, νιώθω λες και απο το στήθος ρουφαει μονο λίπος, θα αφήσω τα κοκαλακια μου μεχρι να αποθηλασει και τρωω και πολύ, ειδικά ψωμιά, μακαρονια, ρυζι και γενικά τα πάντα. Αα παίρνω σίδηρο και ασβέστιο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikraki2207 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, θέλω βοήθεια για ένα πρόβλημα σχετικό.λ με το θηλασμό και τα κιλά αλλά όχι ότι δεν τα χάνω. Δεν βρήκα αλλο παρομοιο θέμα γιαυτό την ερώτησή μου τη παραθέτω εδώ. 

Έμεινα έγκυος 56κιλα, γεννησα 71κιλα και μετα απο 6 μισή μήνες είμαι 53. Θηλαζω και το πρόβλημα μου δεν είναι ότι δεν ήθελα να τα χάσω αλλά τα εχασα σα να είμαι άρρωστη, έκανα εξετάσεις και είναι όλα καλά, αλλα δε δείχνω τουλάχιστον υγιής. Φαινομαι χλωμη, έκανα μαύρους κύκλους ενώ δεν είχα καθόλου (βέβαια είναι και η αϋπνία), το δέρμα μου είναι θαμπο, βλέπω αλλον άνθρωπο στο καθρέφτη γενικά και ενώ δεν είναι τεράστια διαφορά τα 3 κιλα λιγότερα απο πριν (μπορεί να χουν γίνει παραπάνω)  φαίνομαι πολύ πιο αδύνατη και νιώθω χαλια. Θέλω να μάθω τι βιταμίνες παίρνατε κατα το θηλασμό, και τι αλλο μπορώ να κάνω, νιώθω λες και απο το στήθος ρουφαει μονο λίπος, θα αφήσω τα κοκαλακια μου μεχρι να αποθηλασει και τρωω και πολύ, ειδικά ψωμιά, μακαρονια, ρυζι και γενικά τα πάντα. Αα παίρνω σίδηρο και ασβέστιο. 

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω ..... αλλά είμαι πολύ λιγότερα κιλά , είμαι 42. Και δεν ξέρω τι να κάνω γιατί κ εγώ τρώω τα πάντα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irina095 είπε:

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω ..... αλλά είμαι πολύ λιγότερα κιλά , είμαι 42. Και δεν ξέρω τι να κάνω γιατί κ εγώ τρώω τα πάντα 

Ποπο 42; πόσο ύψος έχεις; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irina095 είπε:

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω ..... αλλά είμαι πολύ λιγότερα κιλά , είμαι 42. Και δεν ξέρω τι να κάνω γιατί κ εγώ τρώω τα πάντα 

Το σταυρό σας να κάνετε γιατί μόλις σταματήσει ο θηλασμός... χαχαχαχα εγω οσο αντλουσα ετρωγα σαν βόδι, διπλή μερίδα φαγητό μεσημέρι βραδυ κ σε κάποιο νυχτερινό ξύπνημα. ομως ηταν κ το ατελείωτο περπατημα με το καροτσι. στιλακι ημουν κ χωρις κυτταρίτιδα. τωρα οου το παιδι ειναι δυο ξαναπήγα στα πιο παχουλα που ημουν ποτε κ δεν εχω ρουχα. αφου φοραω το τζιν εγξυμοσυνης!!!! ομως ετρωγα τοτε πολυ καλα κ πολλη πρωτεΐνη. αυτό με κρατούσε. ηταν 5-6 μηνες που ετρωγα καθε μερα κρεας ή ψαρι κ αυγο. η συμβουλος μ ειχε πει να εχω αιμικό σιδηρο καθε μερα στο βασικό γεύμα. όταν το περιόρισα μετα ειδα καποια διαφορα στις αντοχες μ στην αρχη, μετα προσαρμόστηκα αλλά άρχισα κ τον καφέ τότε. τωρα ειμαι σε κατασταση απαράδεκτη κ κατι πρεπει να κανω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Το σταυρό σας να κάνετε γιατί μόλις σταματήσει ο θηλασμός... χαχαχαχα εγω οσο αντλουσα ετρωγα σαν βόδι, διπλή μερίδα φαγητό μεσημέρι βραδυ κ σε κάποιο νυχτερινό ξύπνημα. ομως ηταν κ το ατελείωτο περπατημα με το καροτσι. στιλακι ημουν κ χωρις κυτταρίτιδα. τωρα οου το παιδι ειναι δυο ξαναπήγα στα πιο παχουλα που ημουν ποτε κ δεν εχω ρουχα. αφου φοραω το τζιν εγξυμοσυνης!!!! ομως ετρωγα τοτε πολυ καλα κ πολλη πρωτεΐνη. αυτό με κρατούσε. ηταν 5-6 μηνες που ετρωγα καθε μερα κρεας ή ψαρι κ αυγο. η συμβουλος μ ειχε πει να εχω αιμικό σιδηρο καθε μερα στο βασικό γεύμα. όταν το περιόρισα μετα ειδα καποια διαφορα στις αντοχες μ στην αρχη, μετα προσαρμόστηκα αλλά άρχισα κ τον καφέ τότε. τωρα ειμαι σε κατασταση απαράδεκτη κ κατι πρεπει να κανω. 

Μα και εγώ όλο κρέας ρε παιδί μου λέω αμάν πια από τόσο κρέας αλλά δεν με κρατάει τίποτα άλλο. Δεν παίρνω βιταμίνες πάντως παίρνω σίδηρο κ ασβέστιο μόνο τίποτα άλλο , εσυ επερνες ; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Το σταυρό σας να κάνετε γιατί μόλις σταματήσει ο θηλασμός... χαχαχαχα εγω οσο αντλουσα ετρωγα σαν βόδι, διπλή μερίδα φαγητό μεσημέρι βραδυ κ σε κάποιο νυχτερινό ξύπνημα. ομως ηταν κ το ατελείωτο περπατημα με το καροτσι. στιλακι ημουν κ χωρις κυτταρίτιδα. τωρα οου το παιδι ειναι δυο ξαναπήγα στα πιο παχουλα που ημουν ποτε κ δεν εχω ρουχα. αφου φοραω το τζιν εγξυμοσυνης!!!! ομως ετρωγα τοτε πολυ καλα κ πολλη πρωτεΐνη. αυτό με κρατούσε. ηταν 5-6 μηνες που ετρωγα καθε μερα κρεας ή ψαρι κ αυγο. η συμβουλος μ ειχε πει να εχω αιμικό σιδηρο καθε μερα στο βασικό γεύμα. όταν το περιόρισα μετα ειδα καποια διαφορα στις αντοχες μ στην αρχη, μετα προσαρμόστηκα αλλά άρχισα κ τον καφέ τότε. τωρα ειμαι σε κατασταση απαράδεκτη κ κατι πρεπει να κανω. 

Κι εγώ σκέφτομαι μη πάρω φορα και οταν αποθηλασει,δε θα χω οριο στο φαγητό απο συνήθεια και τότε να με δω...ευτυχώς πριν γεννησω είχα βρει σε προσφορές ρούχα και τα πηρα ένα νούμερο μεγαλύτερο από ότι φόραγα πάντα γιατί νόμιζα ότι δε θα έχανα κιλά μετά τη γέννα και τελικά πλεω μεσα σε αυτά, ποιος ξέρει ίσως μου χρησιμεύσουν αργότερα. 

Αλλά τωρα για την ώρα δε μαρεσει η εικόνα ειδικά στο πρόσωπο μου και το χρώμα μου. 

Επεξεργάστηκαν by Mikraki2207
Link to comment
Share on other sites

Just now, Irina095 είπε:

1,62 εσυ 

Εγώ είμαι 1,58 και μου φαίνομαι ξαφνικά εντάξει στα κιλά που είμαι τωρα σε σχέση με εσένα που είσαι μονο 42. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι κάπου μεταξύ 1,60-1,65 (δεν θυμάμαι ακριβώς) και ήμουν γύρω στα 63-65 κιλά προ εγκυμοσύνης.Τωρα που το μωρό είναι 9 μηνων και θηλάζω είμαι 69-70, που δεν ήμουν ποτέ στη ζωή μου (ηλικία 30). Στην εγκυμοσύνη δεν θυμάμαι πόσο είχα φτάσει, κάτω από 75 παντως. Να δούμε όταν σταματήσω να θηλάζω! Δεν έχω παρατηρήσει να τρώω παραπάνω πάντως, αντιθέτως επειδή έχουμε μετακομίσει σε εξοχή κ δεν έχει περίπτερα κ ψιλικατζιδικα δεν τρώω σοκολατες που έτρωγα τόσα χρόνια σχεδόν κάθε μέρα. Ούτε ψωμοειδη, που επίσης έτρωγα.Και παρόλα αυτά είμαι παχύτερη. Έχει μεγαλώσει και το στήθος κ δεν κουμπωνουν πουκάμισα ξ μπουφάν και μάλλον και η λεκάνη φαρδυνε, γιατί ενώ τα παντελόνια δεν ανεβαίνουν, οι φούστες κουμπωνουν κανονικα, οπότε το πρόβλημα δεν είναι στην κοιλιά. Διατροφή δεν μου είχε πει κάτι ιδιαίτερο η σύμβουλος, ούτε κρέας κάθε μέρα. Μόνο στην αρχή αρχή να μην τρώω πολλά γαλακτοκομικά και φακές-μελιτζανες-μπαμιες και να τρώω κάποια που αυξάνουν το γάλα τα οποία δεν θυμάμαι (βρώμη, ένα λαχανο καλε που δεν βρήκαμε ποτε κ δεν θυμάμαι τι άλλο)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikraki2207 είπε:

Εγώ είμαι 1,58 και μου φαίνομαι ξαφνικά εντάξει στα κιλά που είμαι τωρα σε σχέση με εσένα που είσαι μονο 42. 

Εγώ όμως πάντα τόσα ήμουν , στην εγκυμοσύνη είχα φτάσει 56 και χαιρόμουν 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...