Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καντιντίαση: διάγνωση και θεραπεία.


Recommended Posts

Ευχαριστώ βρε κορίτσια για τις άμεσες απαντήσεις!!

 

Κατερινάκιιιιι 7 μήνες; :shock: τι μου λες;;;;; φρίκαρα τώρα!

δε μου λες...

λες να μείνω έγκυος να σωθώ πιό γρήγορα;;; :lol::lol::lol:

αχ... κάνω και λίγη πλάκα τρομάρα μου!!

 

Pipi όταν λες να βλέπει το φως το στήθος; :roll: να κυκλοφορώ γυμνόστηθη στο σπίτι; για πόσο;;;

δε θα είμαι μόνο η χαρά του γείτονα... αλλά και του γιού μου που όλο βεντουζαρισμένος θα θέλει να είναι!!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

 

yogini πόσο χαίρομαι με αυτό που μου λες!!! πως σου πέρασε γρήγορα...

να σε ρωτήσω... το μωρό πήρε αντιμυκητισιακό προληπτικά ή επειδή έβγαλε ασπράκια;

 

όσο για τη διατροφή που μου λέτε... τώρα μάλιστα! και "ψωμού" είμαι και με τη ζαχαρη έχω στενή σχέση... ακόμη και το γάλα μου αν δεν έχει ζάχαρη δε μπορώ να το πιώ...

 

να δω τι θα κάνω :?

αναθεματισμένη κάντινα :evil:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 238
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Pipi όταν λες να βλέπει το φως το στήθος; :roll: να κυκλοφορώ γυμνόστηθη στο σπίτι; για πόσο;;;

δε θα είμαι μόνο η χαρά του γείτονα... αλλά και του γιού μου που όλο βεντουζαρισμένος θα θέλει να είναι!!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

 

Πολύ γέλασα με τη χαρά του γείτονα χαχαχα :lol::lol::lol: .

Ναι, εννοώ να κυκλοφορείς γυμνόστηθη στο σπίτι. Αλλά απ' ότι κατάλαβα υπάρχουν "τεχνικά" προβλήματα (βλ. γείτονας)

 

Εγώ χρησιμοποίησα την ντακταρίν για 3-4 μέρες και δεν είδα φως. Μετά πήγα στην ομοιοπαθητικό μας και μου έδωσε ομοιοπαθητικά τα οποία με συνδυασμό αποχής από ζάχαρη κλπ μου μέιωσαν τον πονο αλλά δεν εξαφανίστηκε η καντιντίαση. Συνέχιζα να πονάω αλλά υποφερτά. Είχα μιλήσει με την Αγλαΐα αλλά κι έφερα σύμβουλο στο σπίτι να με δει από κοντά μιας και το μωρό δεν είχε συμπτώματα και σκέφτηκα μήπως και αντιλαμβάνομαι λάθος την κατάσταση. Μου έδωσε ένα βάμμα που λέγεται gential violet (το αναφέρει ο Dr. Newman στη σελίδα του). Έβαζα κάθε βράδυ στις θηλές για 3 μέρες. Αυτό ήταν. Αν το ήξερα από πριν θα είχα γλυτώσει πολύ πόνο.

Βέβαια μου είχε πει η Χλόη ότι μπορεί να χρωματίσει μόνιμα τις θηλές το violet αλλά εγώ τα είχα πάρει από τόσες μέρες πόνο και το έβαλα. Γι' αυτό σου λέω καλύτερα να ξεκινησεις με την ήπια αντιμετώπιση κι ύστερα βλέπεις πως πάει.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

gential violet ειναι το γνωστο μελανι......πραγματικα θαυματουργο....

 

 

Χρυσαλις εγω επαθα μηκυτες απο μια ουρολοιμωξη πριν πολλα χρονια κι εκτοτε τους ξαναπαθαινω μετα απο οποιαδηποτε αντιβιωση.......πλεον ξερω και παιρνω καπακι και ενα αντιμηκυτισιακο υποθετο.....

 

 

Περαστικα σας.....

 

 

Πιπη κανει να θηλαζει το μωρο οταν βαζεις μελανι πανω??? :roll:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ! θα πάρω αυριο ντακταριν να ξεκινήσω και βλέπουμε!

edit αχ βρε Βέρα...

οπότε πιθανόν από την ουρολοίμωξη να την έπαθα κι εγώ... :?

 

αλήθεια είτε με το μελάνι που λέτε έιτε με την ντακταριν επιτρέπεται ο θηλασμός ε; ειδικά με τη γελη πρεπει φαντάζομαι να έχει απορροφηθεί πρώτα ε;

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, συγκεκριμένα μου είχε πει η σύμβουλος ότι πρέπει να το βάζω καλύτερα το βράδυ και καπάκι να θηλάζει το μωρό και να κοιμάμαι με γυμνό στήθος. Αλλά εμένα τότε κοιμόταν μέχρι τις 5 το πρωί και όταν τελείωνε ο τελευταίος θηλασμός, έβαζα, κι όταν ξυπνούσε το μωρό στις 5 του έδινα και έτρωγε κι αυτό το μελάνι. Αλλά έγινε προληπτικά το όλο θέμα γιατί όπως είπα δεν είχε συμπτώματα το μωρό.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειδικά με τη γελη πρεπει φαντάζομαι να έχει απορροφηθεί πρώτα ε;

 

Όχι, θα βάζεις λίγο να φάει και το μωρό κι ύστερα θα βάζεις για σένα και θα την αφήνεις. Έχει γεύση πορτοκάλι αλλά εμένα την αηδίαζε.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Χρυσαλιδα μαζι με μια αντιβιωση πρεπει να παιρνουμε και κατι καψουλες με ενα ενζυμο που προστατευει απο μηκυτες......αλλα δεν εκανα ποτε σωστα τη δοσολογια και παντα παθαινα.........καλα ειχα ενα διαστημα που παθαινα συνεχεια ουρολοιμωξεις..... :roll:

 

Δλκδ Πιπη καταλαβα καλα? Μπορει να θηλαζει το μωρο οταν εχεις μελανι στο στηθος? επιμενω να ρωταω γιατι βλεπω πως ξεβαφει πολυ......δεν ειναι βλαβερο?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Χρυσαλιδα μαζι με μια αντιβιωση πρεπει να παιρνουμε και κατι καψουλες με ενα ενζυμο που προστατευει απο μηκυτες......αλλα δεν εκανα ποτε σωστα τη δοσολογια και παντα παθαινα.........καλα ειχα ενα διαστημα που παθαινα συνεχεια ουρολοιμωξεις..... :roll:

 

Το Acidophilus μάλλον λες.

 

Δλκδ Πιπη καταλαβα καλα? Μπορει να θηλαζει το μωρο οταν εχεις μελανι στο στηθος? επιμενω να ρωταω γιατι βλεπω πως ξεβαφει πολυ......δεν ειναι βλαβερο?

 

Σου λέω τι μου είπε η σύμβουλος. Διάβασα και στο site του Dr. Newman και του έστειλα και mail και μου είπε ότι το μωρό παίρνει μόνο λίγο από το μελάνι και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Οτι ξεβάφει, ξεβάφει. Εμένα του έτρεχαν και τα γάλατα και λέρωνε και τα ρούχα. Αλλά έβγαινε εύκολα με το πλύσιμο.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

 

τελικά ο μικρός έχει βγάλει κάτι ασπράκια μέσα στο στόμα του, εσωτερικά από τα χειλάκια του, κοντά στη βάση των ούλων...

αύριο έχουμε ραντεβού με την παιδίατρο... θα της πω να τον κοιτάξει κι αυτή :?

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

 

τελικά ο μικρός έχει βγάλει κάτι ασπράκια μέσα στο στόμα του, εσωτερικά από τα χειλάκια του, κοντά στη βάση των ούλων...

αύριο έχουμε ραντεβού με την παιδίατρο... θα της πω να τον κοιτάξει κι αυτή :?

 

Ελπίζω αυτή η διάγνωση να γίνει...

Link to comment
Share on other sites

θα δείξει Αγλαϊα μου! θα δείξει!

το πολύ πολύ αύριο να συμπληρώσω στο "τι άλλο θα ακούσω"!!!

 

ε, ρε που φτάσαμε...

να γελάμε με τα χάλια τους.... :?

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

 

τελικά ο μικρός έχει βγάλει κάτι ασπράκια μέσα στο στόμα του, εσωτερικά από τα χειλάκια του, κοντά στη βάση των ούλων...

αύριο έχουμε ραντεβού με την παιδίατρο... θα της πω να τον κοιτάξει κι αυτή :?

 

Του εδωσε nystamycin σταγονιτσες που του εριχνα στο στοματακι...μεσα σε μια μερα ειχαν φυγει τα ασπράκια!

Καλα ουτε εμενα καταλαβε οτι ειχε καντιντα...εγω της το ειπα της διδακτωρ του Πανεπιστημίου! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

ρε παιδιά... τί να πω;;;

λες και με το που ανέφερα το πρόβλημα φοβήθηκε ο πόνος και ελαττώθηκε!!! :lol::lol::lol::lol:

από χθες το βράδυ είμαι πολύ καλύτερα!! να το συνήθισα;;; μπαααα...

τέσπα! θα πάρω εγώ τη ντακταρίν να υπάρχει και ας ελπίσουμε να περάσει! :?

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω λε Χρυσαλλίς... Και μένα τους τελευταίους μήνες, με πιάνει ένας πόνος αφόρητος στις θηλές!!! Κρατάει λίγες μέρες, και σιγά σιγά ελατώνεται. Αμέσως πάει ο νους μου στην καντιντίαση, οτι ξαναγύρισε, αλλά μετά από λίγες μέρες περνάει. Και τον άλλο μήνα πάλι τα ίδια.

 

Μήπως έχει να κάνει με τον κύκλο? Όταν περινέμουμε ασ πούμε, ή στην ωορηξία... Αγλαΐα εσύ τι λές????? :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τί να σου πω βρε Χλοη...

στην αρχή είπα μήπως με δάγκωσε λίγο παραπάνω και πόναγα...

μετά πονάγανε και οι δύο... μετά δεν άντεχα ούτε ρούχο πάνω...

και σήμερα είμαι πολύυυυυ καλύτερα...

μέχρι και στους τελευταίους θηλασμούς δεν ήταν τόσο ζόρικα...

τί να πω!!

 

είναι και τα ασπράκια στο στομα του μικρού...

 

Η αλήθεια είναι πως έχω ξαναενοληθεί.. αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό...

 

μακάρι πάντως να είναι κάτι άσχετο!! :)

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι περαστικά ό,τι και να'ναι. Πραγματικά αυτόν τον πόνο δεν τον άντέχω. Και να κάνει και μαραθώνιους θηλασμούς το "μωράκι" μου! :roll: Νομίζω καλύτερα να γεννάω... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μυκητίαση είχα παθει και ΄γω κάποια στιγμή όταν είμουν στην αρχή του θηλασμού.Νόμιζα οτι ο πόνος που ένιωθα ήταν επειδή δεν έπιανε καλά το στήθος το μωρό.Τελικά κάποια στιγμή είδα ασπράκια στο στόμα του και είπα στην παιδίατρο.Μου είπε οτι είναι μύκητες και μου έδωσε την Dactarin.

Για το μωρό όμως την έδωσε...για μένα δεν είπε τίποτα.

Ευτυχώς κάπου διάβασα ένα άρθρο και είδα τα συμπτώματα και παρατήρησα οτι ξεφλούδιζε λίγο το δέρμα όπότε έβαζα αλειφή και στο στήθος μου.

Μάλλον όμως δεν έγινε καλή θεραπεία γιατί κατά καιρούς πονάω όταν θηλάζει ο μικρός και η θηλές είναι κόκκινες.Αλλά σε λίγες μέρες περνάει κι άντε πάλι.Αυτό που δεν περνάει είναι το κοκκίνισμα.

Η θηλές μου είναι σαν της μαΐμούς τον κ@@@!! :lol: :lol:

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Τα ενζυμα που αναφερω ειναι τα ultralevour ta epairna mazi με βιταμινες Β (NEUROBION) αλλα δεν επαιρνα την δοση που επρεπε.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια :oops: ντρέπομαι! μάλλον τσάμπα σας αναστάτωσα!

ο πόνος σχεδόν πέρασε τελείως και ο μικρός δεν έχει πιά ασπράκια στο στόμα! καλά που τα είδα για ένα απόγευμα μαζί με τον άντρα μου γιατί θα με πέρναγε για κατα φαντασία ασθενη!!

Την ντακταριν την πήρα μεν αλλά θα μείνει στο κουτί!

 

Κι εγώ όπως είπα κατά διαστηματα πονάω... και η Χλόη και η Ελένη...

Παίζει να είναι μυκητίαση δηλαδή, που να έρχεται και να περνά από μόνη της; :roll:

 

Όχι τίποτε άλλο... αλλά στο τέλος θα λέμε πως ήταν σωστός ο γυναικολόγος μου, που είπε πως πονάω επειδή θηλάζω πολύ καιρό!!!! :lol::lol::lol::lol::lol: σαν την μάνα μου... που λέει πως ρούφα ρούφα κουράζονται οι θηλές!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

σαν την μάνα μου... που λέει πως ρούφα ρούφα κουράζονται οι θηλές!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

δεν έχει κι άδικο...αλλιώς θα είχαμε πλαστικά καλαμάκια, που δε παθαίνουν τίποτα :lol:

 

περαστικά και αγύριστα χρυσαλίδα!!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει κι άδικο...αλλιώς θα είχαμε πλαστικά καλαμάκια, που δε παθαίνουν τίποτα :lol:
εεεεε... πωωωωωως... άμα τα δαγκώσεις κι αυτά... δεν έχεις δει πως γίνονται; στο τέλος ρουφάς και δεν έρχεται τίποτε!! :lol::lol::lol::lol:

 

ευχαριστώ dooo :)

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

ειχα περάσει κι εγώ καντινιαση στην αρχή, κι εμένα υποχώρησε μονη της. Τότε δεν ήξερα τί ειναι η καντινίαση, πονούσα απλώς και ειχα παρει το γυναικολογο μου τηλ. Μου ειχε πει να βαλω σοδα με νερο σε κομπρεσουλα, το έκανα 3-4 φορές και μου πέρασε... Πάντως ο πονος ειναι απαισιος.... :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα!

Για άλλη μια φορά έχω φραγμένους πόρους στο άριστερό στήθος, έχει πετρώσει σε ένα σημείο μεγάλο που δείχνει παραμορφωμένο με γρομπαλάκια, πονάω ειδικά όαν θηλάζω, όαν "ζουλάω " την περιοχή πετάγεται γάλα σαν πίδακας και το σημείο από όπυ βγαίνει το γάλα στη θηλή είναι λευκό! Το παιδί νομίζω δν έχει ασπράκια, μόλις ξυπνήσει θα δω

Λέτε ότι είναι καντι..πως λέγεται;;;;

Q739p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...