Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τριδυμη κυηση - επιλεκτικη μειωση


Recommended Posts

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Κοριτσια ολα καλα μεχρι στιγμης.δεν προλαβαινω να μπαινω με την δουλεια κ τον μικρο.καλη επιτυχια σε οτι αποφασισετε

 

Ελπίζω να είσαι καλά.Πόσο μηνών είσαι τώρα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Κοριτσια ολα καλα μεχρι στιγμης!αναμενω τα μψρακια μου.ειμαι στον 8 δλδ 32η εβδομαδα!

 

τι ωραια νεα! κ εγω σε σκεφτομουν! με το καλο κοριτσι μου κ αν μπορεσεις ενημερωσε μας παλι!::D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...
Κοριτσια γεννησα!ολα μια χαρα

2800 κ 2700 !

Ειμαι πολυ χαρουμενη!ευχομαι σε ολες σας τα καλυτερα

 

Να σου ζήσουν τα μπεμπάκια!!! Τι ωραία!! Καλή ανατροφή κοπέλα μου!

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια γεννησα!ολα μια χαρα

2800 κ 2700 !

Ειμαι πολυ χαρουμενη!ευχομαι σε ολες σας τα καλυτερα

 

 

Μέσα από την καρδιά μου να σου ζήσουν να είναι πάντα γερά και ευτυχισμένα. Παρακολουθώ το θέμα σου από την αρχή γιατί μία πολύ φίλη μου έκανε μείωση την ίδια περίοδο αλλά απέβαλε και μάλιστα δύσκολα. Χαίρομαι πάρα πολύ που είσαι καλά εσύ και τα παιδιά σου

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα,είμαι νέα στο forum κ θα ήθελα να ενημερωθώ αν υπάρχει ή γνωρίζει κανείς κάτι για τη δική μου περίπτωση!

Στις 18Ιουλίου πήγα στο γυναικολόγο μου,σίγουρη ότι ήμουν έγκυος μετά από 1 εβδομαδα κ κατι καθυστέρησης,ένα τεστ κυήσεως θετικο κ 2 β-χοριακες που ανεβαιναν ραγδαια!Στον υπέρηχο είδαμε δυο έμβρυα σε δύο διαφορετικούς σάκους κ όλα φαίνονται φυσιολογικά!

Μετά από δύο εβδομάδες ξαναπήγα στο γιατρό κ όλα καλά,τα μωράκια μεγάλωναν φυσιολογικά!

Την περασμένη Πέμπτη πήγα ξανά για τον καθιερωμένο υπέρηχο!Βλέπουμε το πρωτο εμβρυο κ ολα μια χαρα,αναπτύσσεται κανονικά!Πάμε να δούμε κ το άλλο κ ολα καλα αναπτυσεται κανονικα οπως κ

Το αδερφάκι του στον άλλο σάκο!Εκει ομως που το βλέπαμε,βλέπουμε ότι στο σάκο μαζί του υπάρχει άλλο ένα πιο μικρό Κατά 2 εβδομάδες με καρδιακή λειτουργια που πιο πριν δε φαινόταν στον υπέρηχο!

Δεν φαίνονται κολλημένα,καθώς είναι από πάνω του κ φαίνεται ξεκάθαρα το κενό μεταξύ τους!Φαίνεται όμως να επικοινωνούν από κάποιο αγγείο μεταξύ τους!

Περιττό να πω ότι σαστισα κ εγώ κ ο γιατρός Μου,ακόμη προσπαθούσα να χωνέψω το σοκ της δίδυμης σύλληψης κ τώρα Τρίδυμα???

Να σημειώσω ότι η σύλληψη έγινε φυσιολογικά,είμαι τόσο τρομοκρατημένη για την εξέλιξη της εγκυμοσύνης όμως...

Ο γιατρός μου είπε ότι μάλλον αυτό το μικρό που εμφανίστηκε δε θα πάει Καλά,ομως αν συμβει αυτο φοβάμαι πως θα παρασύρει κ το άλλο κ μετά το άλλο που είναι τελείως μόνο του!

Επίσης με συμβούλεψε να πάω να με δει κ ένας γιατρός εμβρυομητρικης,μάλιστα μου βρήκε έναν στη Θεσ/νικη καθώς είμαστε στην επαρχία κ μου είπε πως αν χρειαστεί θα προχωρήσουμε σε μείωση της κύησης!

Απ'όσο διάβασα όμως κ αυτό ελλοχεύει πολλούς κινδύνους από αιμορραγίες μέχρι να χάσω κ τα 3!

Σας παρακαλώ υπάρχει καποια/ος που να γνωρίζει ή να έχει ακούσει κάτι αντίστοιχο??

Πώς ξαφνικά προέκυψε κ άλλο έμβρυο στον ίδιο σάκο??Αυτά που είναι στον ίδιο σάκο είναι από ένα ωάριο??

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/8/2019 at 10:05 ΜΜ, Margo3 είπε:

Καλησπέρα,είμαι νέα στο forum κ θα ήθελα να ενημερωθώ αν υπάρχει ή γνωρίζει κανείς κάτι για τη δική μου περίπτωση!

Στις 18Ιουλίου πήγα στο γυναικολόγο μου,σίγουρη ότι ήμουν έγκυος μετά από 1 εβδομαδα κ κατι καθυστέρησης,ένα τεστ κυήσεως θετικο κ 2 β-χοριακες που ανεβαιναν ραγδαια!Στον υπέρηχο είδαμε δυο έμβρυα σε δύο διαφορετικούς σάκους κ όλα φαίνονται φυσιολογικά!

Μετά από δύο εβδομάδες ξαναπήγα στο γιατρό κ όλα καλά,τα μωράκια μεγάλωναν φυσιολογικά!

Την περασμένη Πέμπτη πήγα ξανά για τον καθιερωμένο υπέρηχο!Βλέπουμε το πρωτο εμβρυο κ ολα μια χαρα,αναπτύσσεται κανονικά!Πάμε να δούμε κ το άλλο κ ολα καλα αναπτυσεται κανονικα οπως κ

Το αδερφάκι του στον άλλο σάκο!Εκει ομως που το βλέπαμε,βλέπουμε ότι στο σάκο μαζί του υπάρχει άλλο ένα πιο μικρό Κατά 2 εβδομάδες με καρδιακή λειτουργια που πιο πριν δε φαινόταν στον υπέρηχο!

Δεν φαίνονται κολλημένα,καθώς είναι από πάνω του κ φαίνεται ξεκάθαρα το κενό μεταξύ τους!Φαίνεται όμως να επικοινωνούν από κάποιο αγγείο μεταξύ τους!

Περιττό να πω ότι σαστισα κ εγώ κ ο γιατρός Μου,ακόμη προσπαθούσα να χωνέψω το σοκ της δίδυμης σύλληψης κ τώρα Τρίδυμα???

Να σημειώσω ότι η σύλληψη έγινε φυσιολογικά,είμαι τόσο τρομοκρατημένη για την εξέλιξη της εγκυμοσύνης όμως...

Ο γιατρός μου είπε ότι μάλλον αυτό το μικρό που εμφανίστηκε δε θα πάει Καλά,ομως αν συμβει αυτο φοβάμαι πως θα παρασύρει κ το άλλο κ μετά το άλλο που είναι τελείως μόνο του!

Επίσης με συμβούλεψε να πάω να με δει κ ένας γιατρός εμβρυομητρικης,μάλιστα μου βρήκε έναν στη Θεσ/νικη καθώς είμαστε στην επαρχία κ μου είπε πως αν χρειαστεί θα προχωρήσουμε σε μείωση της κύησης!

Απ'όσο διάβασα όμως κ αυτό ελλοχεύει πολλούς κινδύνους από αιμορραγίες μέχρι να χάσω κ τα 3!

Σας παρακαλώ υπάρχει καποια/ος που να γνωρίζει ή να έχει ακούσει κάτι αντίστοιχο??

Πώς ξαφνικά προέκυψε κ άλλο έμβρυο στον ίδιο σάκο??Αυτά που είναι στον ίδιο σάκο είναι από ένα ωάριο??

 

Δυστυχώς δεν γνωρίζω τίποτα σχετικό. Σου γράφω για να σου ευχηθω να πάνε όλα καλά! Να έχεις μία καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη! 

Link to comment
Share on other sites

On 10/8/2019 at 10:05 ΜΜ, Margo3 είπε:

Καλησπέρα,είμαι νέα στο forum κ θα ήθελα να ενημερωθώ αν υπάρχει ή γνωρίζει κανείς κάτι για τη δική μου περίπτωση!

Στις 18Ιουλίου πήγα στο γυναικολόγο μου,σίγουρη ότι ήμουν έγκυος μετά από 1 εβδομαδα κ κατι καθυστέρησης,ένα τεστ κυήσεως θετικο κ 2 β-χοριακες που ανεβαιναν ραγδαια!Στον υπέρηχο είδαμε δυο έμβρυα σε δύο διαφορετικούς σάκους κ όλα φαίνονται φυσιολογικά!

Μετά από δύο εβδομάδες ξαναπήγα στο γιατρό κ όλα καλά,τα μωράκια μεγάλωναν φυσιολογικά!

Την περασμένη Πέμπτη πήγα ξανά για τον καθιερωμένο υπέρηχο!Βλέπουμε το πρωτο εμβρυο κ ολα μια χαρα,αναπτύσσεται κανονικά!Πάμε να δούμε κ το άλλο κ ολα καλα αναπτυσεται κανονικα οπως κ

Το αδερφάκι του στον άλλο σάκο!Εκει ομως που το βλέπαμε,βλέπουμε ότι στο σάκο μαζί του υπάρχει άλλο ένα πιο μικρό Κατά 2 εβδομάδες με καρδιακή λειτουργια που πιο πριν δε φαινόταν στον υπέρηχο!

Δεν φαίνονται κολλημένα,καθώς είναι από πάνω του κ φαίνεται ξεκάθαρα το κενό μεταξύ τους!Φαίνεται όμως να επικοινωνούν από κάποιο αγγείο μεταξύ τους!

Περιττό να πω ότι σαστισα κ εγώ κ ο γιατρός Μου,ακόμη προσπαθούσα να χωνέψω το σοκ της δίδυμης σύλληψης κ τώρα Τρίδυμα???

Να σημειώσω ότι η σύλληψη έγινε φυσιολογικά,είμαι τόσο τρομοκρατημένη για την εξέλιξη της εγκυμοσύνης όμως...

Ο γιατρός μου είπε ότι μάλλον αυτό το μικρό που εμφανίστηκε δε θα πάει Καλά,ομως αν συμβει αυτο φοβάμαι πως θα παρασύρει κ το άλλο κ μετά το άλλο που είναι τελείως μόνο του!

Επίσης με συμβούλεψε να πάω να με δει κ ένας γιατρός εμβρυομητρικης,μάλιστα μου βρήκε έναν στη Θεσ/νικη καθώς είμαστε στην επαρχία κ μου είπε πως αν χρειαστεί θα προχωρήσουμε σε μείωση της κύησης!

Απ'όσο διάβασα όμως κ αυτό ελλοχεύει πολλούς κινδύνους από αιμορραγίες μέχρι να χάσω κ τα 3!

Σας παρακαλώ υπάρχει καποια/ος που να γνωρίζει ή να έχει ακούσει κάτι αντίστοιχο??

Πώς ξαφνικά προέκυψε κ άλλο έμβρυο στον ίδιο σάκο??Αυτά που είναι στον ίδιο σάκο είναι από ένα ωάριο??

 

Εγώ δεν κατάλαβα κάτι, τα δύο που είναι στον ίδιο σάκο τι εννοεί ότι συνδέονται; δηλαδή υπάρχει περίπτωση να γεννηθούν χτυπά ξύλο σιαμαία; και πώς γίνεται να κάνεις μείωση σε αυτό το "μικρότερο" χωρίς να επηρεαστεί το έμβρυο που είναι στον ίδιο σάκο; 

Μακάρι να πάνε όλα καλά και να έχεις μια καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη 

Link to comment
Share on other sites

Μείωση τρίδυμης κύησης έχει κάνει και μία φίλη μου και τώρα έχει 2 υγιέστατα δίδυμα 8 ετών. Βέβαια η μείωση είχε γίνει για διαφορετικό λόγο από τον δικό σου και νομίζω ότι ήταν 3 διαφορετικοί σάκοι.

Αλλά σίγουρα πρέπει να συμβουλευτείς ειδικό γιατρό. 

Απλώς σου έγραψα απάντηση για να μην φοβηθείς τη λέξη "μείωση". 

Επεξεργάστηκαν by annoulen
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

Εγώ δεν κατάλαβα κάτι, τα δύο που είναι στον ίδιο σάκο τι εννοεί ότι συνδέονται; δηλαδή υπάρχει περίπτωση να γεννηθούν χτυπά ξύλο σιαμαία; και πώς γίνεται να κάνεις μείωση σε αυτό το "μικρότερο" χωρίς να επηρεαστεί το έμβρυο που είναι στον ίδιο σάκο; 

Μακάρι να πάνε όλα καλά και να έχεις μια καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη 

Αυτο που λεει η θεματοθετρια ειναι οτι δεν υπαρχει καποια περιπτωση να ειναι σιαμαια αλλα φαινεται οτι επικοινωνουν μεταξυ τους με καποιο αγγειο, το λεγομενο συνδρομο εμβρυο-εμβρυικης μεταγγισης,  @Margo3 διορθωσε με αν καταλαβα λαθος. Σιγουρα θα πας σε εμβρυολογο να δειτε τα επομενα βηματα σας. Γνωριζω οτι ο Κυπρος Νικολαϊδης ειναι αυθεντια σε τετοιες επεμβασεις εντος κοιλιας αλλα δεν γνωριζω αν βρισκεται Ελλαδα ή εξωτερικο. Ευχομαι να πανε ολα καλα και να εχεις μια καλη εγκυμοσυνη και 3 υγιη μωρακια.

 
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημερα σας,

Ειμαι νεο μελος και θα ηθελα την βοηθεια σας.Μετα απο εξωσωματικη,3η προσπαθεια,καταφεραμε το πολυποθητο αποτελεσμα!Ειμαι στην 6η και κατι εβδομαδα,εχω κανει υπερηχο και ακουσαμε 3 καρδουλες.Ειμαι 40 ετων και εχω ηδη ενα παιδακι.Δυστυχως το να κρατησουμε και τα 3 ειναι αδυνατον.Εχει κανει καποια κοπελα μειωση εμβρυου να μου πει παρακαλω την εμπειρια της?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...