Recommended Posts

Ειμαι στην 7η με 8η εβδομαδα της δευτερης εγκυμοσυνης μου με τριδυμα!οσοι εχετε αυτην την εμπειρεια ξερετε την στενοχωρια κ το αγχος για τις αποφασεις που πρεπει να παρθουν!εμπειρειες ειτε απο επιλεκτικη μειωση ειτε απο συνεχιση τριδυμης κυησης ειναι ευπροσδεκτες.

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Διαφημίσεις

υπαρχουν αρκετές σχετικές συζητήσεις στο φορουμ... θα σου ελεγα να διαβασεις οπωσδηποτε αυτήν: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=83875

καλή επιτυχια σε ό,τι αποφασίσεις, με το καλό να ερθουν τα μωράκια σου!

EXXQp3.pngAIzKp2.png

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας κοριτσια.τα διαβασα αυυα κ αλλα τοσα απο την στιγμη που το εμαθα!αν καποια κοπελα εχει εμπειρεια με καλο τελος μετα απο μειωση θα μου ανεβαζε κατα πολυ την ψυχολογια!

oLP0p3.png

aUQsp3.png

καλημερα!

ευχομαι να αποφασισει η φυση για εσενα

διαφορετικα ευχομαι οτι αποφασισεις εσυ να πανε ΟΛΑ καλα στο τελος!

επισης θα σου ελεγα οτι η ιστορια που σου εστειλε η zouzounel δεν ειναι και η πιο ελπιδοφορα...εχω διαβασει ΟΛΗ την ιστορια του προβατακι με την επιλεκτικη μειωση και την αιμοραγια μου ειχε κινησει πολυ το ενδιαφερον αν ολα πηγαν καλα... καπου στη μεση αππογοητευτικα... τα διδυμακια της δεν τα καταφεραν, τελικα εμεινε ξανα εγκυος και πριν λιγους μηνες γεννησε το αγορακι της

εσυ ομως χρειαζεσαι κατι που θα σου δωσει δυναμη για τα μωρακια που εχεις μεσα σου αυτη τη στιγμη...

οταν ειχα παρει την πρωτη χοριακη μου 534 μετα απο τρεις μερες 2400 τετραπλασιαστηκε, λογω εξωσωματικης ο μικροβιολογος μας ειπε μπορει να ειναι 3 μεχρι να παμε να δουμε σακους (1 εβδομαδα μετα ) αγχωνομουν κι εγω για την μειωση, για την συναισθηματικη μου αντοχη, και για τα ιδια τα μωρακια μου...τελικα ειχαμε μονο ενα μωρακι!!!!

θα σου πω μια ιστορια ομως μιας ξαδερφης μου

ειχε 3 κι αυτη με εξωσωματικη, εκαναν επιλεκτικη μειωση και γεννησε προωρα ενα αγορακι κι ενα κοριτσακι, το αγορακι δεν αντεξε ... το κοριτσακι ειναι τωρα 15 χρονων!

KkgRp2.png

byzDp2.png

Kalimera ki apo mena! Lypamai gia ta greeklish alla to pc mou exei kollisei kai den mporw na grapsw alliws. Eimai ki egw egkyos sthn 23 ebdomada se 3dyma. Stin arxi mas irthe ksafniko kai mas fovise alla apofasisame na proxorisoume kai me ta 3 mwrakia mas. Eftixws mexri stigmis ola pane kala-elpizw na synexisoume etsi mexri to telos. Stin 16 ebdomada ekana peridesi proliptika kai tin proigoumeni ebdomada kaname ton yperhxo B' Epipedou - ola einai mia xara kai ta mvrakia mas peripou 500 gr to kathena. Arkei na sou pw oti mexri thn proigoumeni ebdomada douleva kanonika. Bebaia sto spiti den kanw polla, mono mageirema basika, de sikono bari, den kanw alles douleies.

Den to exoume metaniwsei katholou pou proxorisame kai to mono pou eyxomaste einai na pane ola kala mexri to telos. Apo th Deftera stamatisa kai ti douleia giati kai na ithela na synexisw pleon kourazomai efkola kai de thelw na epibarynw thn katastasi mou.

Sou efxomai na pareis tin apofasi pou tha se kanei na niwtheis kalitera kai pio asfalis. Ola na pane kala mexri to telos!

Ειμαι στην 7η με 8η εβδομαδα της δευτερης εγκυμοσυνης μου με τριδυμα!οσοι εχετε αυτην την εμπειρεια ξερετε την στενοχωρια κ το αγχος για τις αποφασεις που πρεπει να παρθουν!εμπειρειες ειτε απο επιλεκτικη μειωση ειτε απο συνεχιση τριδυμης κυησης ειναι ευπροσδεκτες.

ακουσατε καρδουλες και στα 3?

Σας ευχαριστω τοσο πολυ για τις απαντησεις!ακουσαμε καρδιες κ στα 3 κ ο γιατρος ειπε οτι ειναι μια χαρα για την εβδομαδα τους.οπως σας ειπα εχω κ αλλο ενα μωρακι 13 μηνων οποτε ετσι κ αλλιως δε θα ειναι ευκολα τα πραγματα.ευχομαι να μας βοηθησει η φυση κ να εχω μια καλη εγκυμοσυνη ωστε να μην στερησω τιποτα απο το παιδακι που ηδη εχω!

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Kalimera ki apo mena! Lypamai gia ta greeklish alla to pc mou exei kollisei kai den mporw na grapsw alliws. Eimai ki egw egkyos sthn 23 ebdomada se 3dyma. Stin arxi mas irthe ksafniko kai mas fovise alla apofasisame na proxorisoume kai me ta 3 mwrakia mas. Eftixws mexri stigmis ola pane kala-elpizw na synexisoume etsi mexri to telos. Stin 16 ebdomada ekana peridesi proliptika kai tin proigoumeni ebdomada kaname ton yperhxo B' Epipedou - ola einai mia xara kai ta mvrakia mas peripou 500 gr to kathena. Arkei na sou pw oti mexri thn proigoumeni ebdomada douleva kanonika. Bebaia sto spiti den kanw polla, mono mageirema basika, de sikono bari, den kanw alles douleies.

Den to exoume metaniwsei katholou pou proxorisame kai to mono pou eyxomaste einai na pane ola kala mexri to telos. Apo th Deftera stamatisa kai ti douleia giati kai na ithela na synexisw pleon kourazomai efkola kai de thelw na epibarynw thn katastasi mou.

Sou efxomai na pareis tin apofasi pou tha se kanei na niwtheis kalitera kai pio asfalis. Ola na pane kala mexri to telos!

Μπράβο κοπελα μου.με τό καλό ευχομαι.μπορω να ρωτησω τι ηλικεια έχεις? Μήπως παίζουν κ αυταρολο

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Μπράβο κοπελα μου.με τό καλό ευχομαι.μπορω να ρωτησω τι ηλικεια έχεις? Μήπως παίζουν κ αυταρολο

Σ'ευχαριστώ για τις ευχές σου. Σε 2 εβδομάδες γίνομαι 35.

Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω τοσο πολυ για τις απαντησεις!ακουσαμε καρδιες κ στα 3 κ ο γιατρος ειπε οτι ειναι μια χαρα για την εβδομαδα τους.οπως σας ειπα εχω κ αλλο ενα μωρακι 13 μηνων οποτε ετσι κ αλλιως δε θα ειναι ευκολα τα πραγματα.ευχομαι να μας βοηθησει η φυση κ να εχω μια καλη εγκυμοσυνη ωστε να μην στερησω τιποτα απο το παιδακι που ηδη εχω!

καταρχην συγχαρητηρια, θυμασαι που τα λεγαμε και ειχες αγχος αν τελικα εισαι εγκυος?

ευχομαι να πανε ολα καλα και να μην χρειαστει να κανεις καμια δυσκολη επιλογη

θα περιμενουμε νεα σου

Σ'ευχαριστώ για τις ευχές σου. Σε 2 εβδομάδες γίνομαι 35.

καλη συνεχεια και σ εσενα, με το καλο τα καλυτερα για την οικογενεια σου

Ξέρω μια ιστορία με τρίδυμα που πήγε μια χαρά, στην οποία η κοπέλα έχασε το ένα στις 9 εβδομάδες. Δεν δημιουργήθηκε κανένα πρόβλημα στα άλλα και είναι δυο κούκλες τώρα.

Νομίζω πως μια κατεύθυνση θα σου δώσει ο γιατρός σου που από αυτά που μου 'χεις πει είναι εξαιρετικός. Το κύριο θεμα είναι το καθαρά ιατρικό και ο κίνδυνος στον οποίο μπαίνουν τα έμβρυα. Τι σου λέει γι'αυτό?

Χρειάζεσαι μεγάλη δύναμη για να ανταποκριθείς με ψυχραιμία σε αυτές τις συνθήκες και να πάρεις τις σωστές αποφάσεις. Και προφανώς την έχεις μια και ως τώρα τα έχεις καταφέρει τόσο καλά. Καλό κουράγιο και να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη με υγιή μωράκια. :-D

Αααα έχω μεγάλη απορία ... συνεχίζεις να μην έχεις συμπτώματα?? Αν ναι θα πάψω να πιστεύω στα συμπτώματα για κάθε περίπτωση!!!!

Εγραφα ενώ είχες ήδη απαντήσει σε αυτό για τον γιατρό σου. Σου δίνει χρονικό ορίζοντα? Δηλαδή το συντομότερο το καλύτερο?

Ο γιατρος μου ειναι της γνωμης καλυτερα μειωση γιατι βλλιως υπαρχουν μεγαλες πιθανοτητες να γεννηθουν με σοβαρες αναπηριες.γνωριζω οτι υπαρχει ποσοστο αποτυχιας στην μειωση αλλα ειναι μικροτερο απο το ποσοστο να πανε στραβα τα πραγματα αλλιως.πρεπει να σκεφτω ορθολογιστικα πως να κανω το καλυτερο δυνατο για να ειναι υγειη τα παιδακια μου.

Οσο για την κοπελα που ειπε πιο πανω για υιοθεσια ας ενημερωθει πρωτα του τι σημαινει τριδυμη κυηση κ μετα να κανει ηθικολογιες!

Ξέρω μια ιστορία με τρίδυμα που πήγε μια χαρά, στην οποία η κοπέλα έχασε το ένα στις 9 εβδομάδες. Δεν δημιουργήθηκε κανένα πρόβλημα στα άλλα και είναι δυο κούκλες τώρα.

Νομίζω πως μια κατεύθυνση θα σου δώσει ο γιατρός σου που από αυτά που μου 'χεις πει είναι εξαιρετικός. Το κύριο θεμα είναι το καθαρά ιατρικό και ο κίνδυνος στον οποίο μπαίνουν τα έμβρυα. Τι σου λέει γι'αυτό?

Χρειάζεσαι μεγάλη δύναμη για να ανταποκριθείς με ψυχραιμία σε αυτές τις συνθήκες και να πάρεις τις σωστές αποφάσεις. Και προφανώς την έχεις μια και ως τώρα τα έχεις καταφέρει τόσο καλά. Καλό κουράγιο και να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη με υγιή μωράκια. :-D

Αααα έχω μεγάλη απορία ... συνεχίζεις να μην έχεις συμπτώματα?? Αν ναι θα πάψω να πιστεύω στα συμπτώματα για κάθε περίπτωση!!!!

Να σου πω την αληθεια στα μεσα της 6ης εβδομαδας ξεκινησαν τρελες αναγουλες κ μια αηδια ολη την ωρα.εχω επισης κ ζαλαδες αλλα αυτες πιστευω οτι οφειλονται στα utrogestan. Κ στην προηγουμενη εγκυμοσυνη μετα την 6η εβδομαδα ξεκινησαν τα συμπτωματα.

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Διαφημίσεις

Εγραφα ενώ είχες ήδη απαντήσει σε αυτό για τον γιατρό σου. Σου δίνει χρονικό ορίζοντα? Δηλαδή το συντομότερο το καλύτερο?

Οχι πρεπει να περιμενουμε μεχρι την αυχενικη.στις πολυδυμες κυησεις υπαρχουν πιθανοτητες καποιο να εμφανισει συνδρομο οποτε επιλεγουν αυτο.επισης υπαρχει πιθανοτητα να παλινδρομησει καποιο ως τοτε.

oLP0p3.png

aUQsp3.png

οκ, τότε μη στεναχωριέσαι τώρα για κάτι που μπορεί να μην αποδειχτεί προβλημα μετά (είπε κάποια που αγχώνεται για το τι θα κάνει σε δέκα χρόνια από τώρα ...)

Άλλωστε είναι πολύ σημαντικό να είσαι ήρεμη σε αυτή τη φάση για όλα τα έμβρυα αλλά και για σένα την ίδια. Εφόσον δεν έχεις να κάνεις επιλογή τώρα ελπίζω και εύχομαι από την ψυχή μου η πραγματικότητα να σε βοηθήσει με τον καλύτερο τρόπο

Οχι πρεπει να περιμενουμε μεχρι την αυχενικη.στις πολυδυμες κυησεις υπαρχουν πιθανοτητες καποιο να εμφανισει συνδρομο οποτε επιλεγουν αυτο.επισης υπαρχει πιθανοτητα να παλινδρομησει καποιο ως τοτε.

οκ, τότε μη στεναχωριέσαι τώρα για κάτι που μπορεί να μην αποδειχτεί προβλημα μετά (είπε κάποια που αγχώνεται για το τι θα κάνει σε δέκα χρόνια από τώρα ...)

Άλλωστε είναι πολύ σημαντικό να είσαι ήρεμη σε αυτή τη φάση για όλα τα έμβρυα αλλά και για σένα την ίδια. Εφόσον δεν έχεις να κάνεις επιλογή τώρα ελπίζω και εύχομαι από την ψυχή μου η πραγματικότητα να σε βοηθήσει με τον καλύτερο τρόπο

Σε ευχαριστω πολύ

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Κορίτσι μ'εκανες και χαμογέλασα με την περιγραφή ... οι ζαλάδες ναι, είναι απο τα utrogestan, ιδίως αν τα παίρνεις από το στόμα.

Η ναυτία αν δεν κάνω λάθος είναι από την αυξημένη χοριακή οπότε με τα τρίδυμα έχεις θέμα. Μια κολλητή μου φίλη έχει τώρα άγχος γιατί ενώ έχει ακούσει καρδιά και είχε μια δυο μέρες ναυτία μετά είναι μια χαρά τις τελευταίες μέρες και φοβάται μήπως σταμάτησε γιατί και η χοριακή της δεν ανεβαίνει πια πολύ σωστά. Αλλά βέβαια στην 6 με 7 βδομάδα νομίζω πως ανεβαίνει πιο αργά, τέλος πάντων , θα φανεί.

Καλή τύχη ... και καλό κουράγιο με τα συμπτώματα :D

Να σου πω την αληθεια στα μεσα της 6ης εβδομαδας ξεκινησαν τρελες αναγουλες κ μια αηδια ολη την ωρα.εχω επισης κ ζαλαδες αλλα αυτες πιστευω οτι οφειλονται στα utrogestan. Κ στην προηγουμενη εγκυμοσυνη μετα την 6η εβδομαδα ξεκινησαν τα συμπτωματα.

Καλη επιτυχια οτι κι αν αποφασισετε!Ειναι εξαιρετικα δυσκολη αποφαση.Θα σε βοηθησει και ο γιατρος σου να τα ζυγισετε και να αποφασισετε.

Τωρα που το θυμηθηκα yulunga εσυ ειχες βαλει εμβρυα μιας μερας απο καταψυξη;;;

Ναι!κ ειχαμε πολύ μικρές πιθανοτητες αλλα τελικα πιάσανε κ τα 3.κ μαλιστα τα 2 ηταν καλα κ τό ενα μέτριο.τελικα δεν παίζουν κ τοσο ρόλο αυτα

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Το ειχα δει καπου και σε θυμηθηκα.Καλη εγκυμοσυνη να εχεις!Ολα καλα θα πανε!Και μια κοπελα που μιλουσαμε παλιοτερα και ειχε 3δυμα εκανε την μειωση πηγε καλα και τωρα εχει τα διδυμακια της.

*Εμεις καναμε και ληψη τροφοβλαστη εκτος απο την αυχενικη και τη β επιπεδου στα διδυμα.

Καλή συνεχεια στην εγκυμοσύνη σου κοπελα

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από Λεμονάκι μυρωδάτο,
        καλησπέρα, έκανα κάποιες ορμονικές και η FSH ήταν τον Ιούνιο 14.2 και τώρα 13.90 να προσθέσω οτι προσπαθώ για παιδάκι 4 χρόνια και έχω κάνει 3 σπερματεγχύσεις αποτυχημένες με κακή ανταπόκριση στα φάρμακα.
        Η γιατρός μου έδωσε τα χάπια cyclacur για τους επόμενους 3 κύκλους και στον τεταρτο κύκλο περιόδου μου θα ξεκινήσω εξωσωματική.
        Εχει κάνει κάποια κοπέλα παρόμοια θεραπεία με τα cyclacur πριν εξωσ. ;
        γνωρίζεται γενικά κάτι ;
      • Από yesiamtroubled,
        Κορίτσια καλησπέρα,
        Μόλις έκλεισα την 10 βδομάδα εγκυμοσύνης, μετά από εξωσωματική. Έως τώρα με παρακολουθούσαν από το κέντρο εξωσωματικής με υπερήχους και μέτρηση οιστραδιόλης και προγεστερόνης κάθε βδομάδα. Τα φάρμακα που παίρνω είναι cyclacur και vasclor (αντίστοιχο των ουτροτζεστάν).

Χθες είχα το πρώτο μου ραντεβού σε 'κανονικό' γυναικολόγο, ο οποίος μου είπε να σταματήσω σταδιακά τα cyclacur (μέσα σε 5 μέρες θα τα έχω σταματήσει). Ομως, από το κέντρο εξωσωματικής μου είχαν πει να ξανακάνω αύριο εξέταση αίματος για μέτρηση οιστραδιόλης / προγεστερόνης, εχοντας κατά νου να συνεχίσω να παίρνω cyclacur για κάποιο καιρό ακόμη.

Το ερώτημα είναι το εξής : Εσείς πότε τα σταματήσατε? Μήπως από το κέντρο εξωσωματικής είναι υπερβολικοί? Σημειωνω ότι τις οδηγίες για τα φάρμακα τις δίνουν απευθείας οι μαίες και όχι ο γιατρός...
      • Από vbrillis,
        Καλημέρα, οδευω προς εξωσωματική.
        Μενω Παγκράτι και μου είπε η γραμματέας του γυναικολόγου οτι υπάγομαι στο Μαρούσι.
        Πήρε τηλ. ο άντρας μου το πρωί και έκλεισε ραντεβού για επιτροπή στις 22 του Δεκέμβρη. Εγώ περίμενα σε κανενα διμηνο.
        Εχω μια λιστα με δικαιολογητικά και εξετάσεις ου απαιτούνται, είμαστε κομπλέ.
        Μόνο αυτά είναι; Νόμιζα ότι είναι πιο δύσκολο.
        Μου είπαν ότι πηγαινω, μέχρι τις 9.30 το πρωί του είπε η κυρία στο τηλέφωνο, περνάω από την επιτροπή (τυπικό είναι είπε η γραμματέας του γυναικολόγου) και αμέσως (εννοώ την ίδια μέρα) πηγαινω στο ίδιο μέρος που έχει φαρμακείο και παίρνω τις ενέσεις που κοστίζουν 900 ευρώ, χωρίς να δωσω τίποτα;
        Και επίσης, δίνει χρήματα ο ΕΟΠΥ για την εξωσωματική;
        Τα φώτα σας παρακαλω
        Βάσω
      • Από stavroula.47,
        Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια.
        Έχω μία ερώτηση στις κοπέλες που έχουν ήδη περάσει όλη αυτή τη διαδικασία. Βγήκαν όλα τα αποτελέσματα του άντρα μου και τα δικά μου και δείχνουνε ότι θα χρειαστούμε εξωσωματική. Σήμερα το πρωί με τον άντρα μου είχαμε μία κουβέντα για τον φάκελο του ΕΟΠΥΥ επειδή δεν έχω κλείσει ακόμα ραντεβού στο κέντρο που διαλέξαμε Ίσως μπορείτε να με βοηθήσετε εσείς.
        Τον φάκελο για τον ΕΟΠΥΥ των ετοιμάζει ο γυναικολόγος ο δικός μου? Η ο γυναικολόγος που είναι στο κέντρο εξωσωματικής????
        Μπορεί κάποιο από τα κορίτσια εδώ στην ομάδα να μου εξηγήσει λίγο τη διαδικασία?? 
        Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες. 

• Από Συντονιστής Περιεχομένου,
        Αγαπητά μέλη
        που βρίσκεστε σε προσπάθεια ή ήδη έχετε εγκυμοσύνη & παιδάκια με την βοήθεια της ιατρικής επιστήμης, 

Θα θέλαμε (και ελπίζουμε να βρεί ανταπόκριση αυτή η πρωτοβουλία) να δημιουργηθεί ένα θέμα στο οποίο να αναφέρονται τα κριτήρια (και όχι οι επωνυμίες) & ενδείξεις καλής πρακτικής, 
        και από την άλλη ενδείξεις κακής πρακτικής, από επαγγελματίες του κλάδου της υπογονιμότητας & υποβοηθούμενης αναπαραγωγής ( εξωσωματική, σπερματεγχύσεις κλπ )

Δυστυχώς εδώ και αρκετά χρόνια, είμαστε αναγκασμένοι να απομακρύνουμε τις αρνητικές κρίσεις που αφορούν επωνυμίες, εξαιτίας του νομικού πλαισίου περί δυσφήμισης δια του τύπου. 

Παράλληλα, εδώ και χρόνια, οι ίδιοι οι επαγγελματίες, δεν διστάζουν να δηλώνουν πρόθεση για νομικές κινήσεις προς γονείς-μέλη τα οποία φωτογραφίζουν ή φωτογραφίζονται σε συνδυασμό με αρνητικές κρίσεις με αυτούς, ή να προβούν σε νομικές κινήσεις ενάντια στην εταιρεία/σελίδα parents.org.gr  - ακόμα και εάν τα περιστατικά είναι απολύτως πραγματικά. 
        Φυσικά κάποιες φορές μπορεί να έχει λανθασμένη εντύπωση ο γονέας εξαιτίας του ότι ο γιατρός δεν εξήγησε επακριβώς κάποιες διαδικασίες ή την αιτία που δεν επέλεξε κάποια άλλη εξέταση ή μέθοδο - κάτι που επίσης θεωρούμε ότι είναι κακή πρακτική και δημιουργεί παρεξηγήσεις. 

Όπως και να έχει το αποτέλεσμα όλων αυτών είναι ότι η εικόνα που δημιουργείται για τον κλάδο είναι μια εντελώς ψεύτικη, καθώς φαίνονται μόνο τα θετικά σχόλια για τον εκάστοτε επαγγελματία, ενώ δεν είναι ορατά  (εάν αυτά υπάρχουν και έχουν αναρτηθεί) πραγματικά, αρνητικά σχόλια και κρίσεις, ή λεπτομερή περιστατικά καθώς το νομικό πλαίσιο δεν μας επιτρέπει κάτι τέτοιο, εκτός και εάν έχει υπάρξει καταδίκη.

Το μόνο που μένει να πραγματοποιηθεί είναι λίστα κριτηρίων με τα οποία παρατηρήσατε ότι υπήρξε όχι καλή αντιμετώπιση και από την άλλη λίστα κριτηρίων που σας έκανε να συνειδητοποιήσετε ότι ο χ γιατρός πράττει σωστότερα, 
        και να υπάρξει ευαισθητοποίηση των μελών μεταξύ τους (δηλαδή να διαδίδεται αυτή η λίστα) για την ύπαρξη αυτής της λίστας, αμέσως με την έναρξη αυτών των προσπαθειών.

Από πλευράς διαχείρισης θα μπορεί να υπάρχει αυτόματο μήνυμα με το που γράφει κάποιο μέλος στην ενότητα, που θα περιέχει αυτόν τον σύνδεσμο. 

Ακριβώς επειδή η διαδικασία της διερεύνησης της υπογονιμότητας ή της υποβοηθούμενης /εξωσωματικής γονιμοποίησης,  είναι εξαιρετικά χρονοβόρα και ακριβή, για την τσέπη αλλά και στον ψυχολογικό κόσμο της γυναίκας, του άντρα και του ζεύγους,
        σε εποχές ήδη δύσκολες σε όλα τα επίπεδα, πιστεύουμε ότι είναι υψίστης σημασίας να υπάρξει μια τέτοια λίστα. 

Θα θέλαμε να σημειώσουμε εδώ και να ζητήσουμε την προσοχή σας - πολλές φορές διαπιστώνουμε ότι τα μέλη μεταξύ τους ανταλλάσσουν πληροφορίες μέσω πμ και ξεχνούν ότι οι λογαριασμοί είναι ανώνυμοι  -  πίσω από τον οποιονδήποτε λογαριασμό μπορεί να κρύβεται ο οποιοσδήποτε και να αναζητεί επαγγελματικές πληροφορίες που δυσφημούν κάποιον. 

Ακριβως επειδή ο κλάδος αυτός περιέχει μεγάλες χρηματικές αμοιβές, υπάρχει μεγάλο οικονομικό κίνητρο για όσους βρίσκονται στον κλάδο, να αναζητούν όσους τους δυσφημούν και ενδεχομένως να προβαίνουν σε κινήσεις εξακρίβωσης στοιχείων για να μπορούν μετά να κινηθούν νομικά. 

Το νομικό πλαίσιο περι Δυσφήμισης ισχύει ΚΑΙ για μυνήματα που διαδίδονται ΜΕΣΩ ΠΜ !  

Μην δυσφημείτε ούτε μέσω πμ, & μην ανταλλάζετε μεταξύ σας στοιχεία που σας ταυτοποιούν  (όνομα, τηλέφωνο ) ή σας φωτογραφίζουν, είτε τηλέφωνα είτε λεπτομέρειες για το πότε κάνατε ραντεβού ή εξετάσεις και σε ποιόν γιατρό,  σε άτομα που δεν έχετε δεί ποτέ σας/δεν έχετε γνωρίσει, εάν πρόσφατα έχετε κρίνει αρνητικά δημόσια είτε σε πμ, άτομα του κλάδου, γιατί μπορεί να βρεθείτε στο στόχαστρο αυτών των ατόμων - και αντίστοιχα μην εμπιστεύεστε όλα όσα μπορεί να σας γράφει κάποιος που επίσης δεν γνωρίζετε. 

Όταν σας ρωτά κάποια/-ος επίμονα για αρνητικές ή γενικά εμπειρίες που είχατε με τον γιατρό σας, παραπέμπετέ την/τον στην λίστα αυτή.
        Τα δεδομένα αυτά είναι δικά σας προσωπικά ιατρικά δεδομένα.
        Αναρρωτηθείτε - θα τα λέγατε σε κάποιον άγνωστο στον δρόμο;
        Το διαδίκτυο πολλές φορές δημιουργεί την ψευδή αίσθηση ότι γνωρίζουμε το άτομο με το οποίο "συνομιλούμε" κάτι που όμως δεν ισχύει!

Σύμφωνα με τα παραπάνω λοιπόν, προσπαθούμε για την έναρξη αυτής της λίστας.

Είμαι επαγγελματίας, ή μή εγγεγραμμένο μέλος που απλώς διαβάζει - μπορώ να στείλω και εγώ; 

ΝΑΙ. Θα ζητηθεί και από έμπιστους επαγγελματίες του χώρου να μας στείλουν ενδείξεις κακής πρακτικής & είναι ευπρόσδεκτοι οι επαγγελματίες που θα θελήσουν να μας στείλουν δικές τους εκδοχές του τι σημαίνει κακή πρακτική στον κλάδο της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής, τις οποίες μπορούμε κάλλιστα να δημοσιεύσουμε και ανώνυμα.   
        Αυτά τα κείμενα θα μπορούν να σταλούν στο εμαιλ  editor(at)parents.org.gr
        Φυσικά μπορούν να στείλουν και όσοι αναγνώστες επιθυμούν, κείμενα ή λίστα, στο ίδιο email, δεν είναι απαραίτητο να είναι κάποιος εγγεγραμμένο μέλος για να μας στείλει κάτι! 

Ποιά είναι τα πράγματα που σας έκαναν να καταλάβετε ότι ο γιατρός σας είχε καλή/δεν είχε καλή πρακτική;
        Πχ
        Εξετάσεις τάδε  χωρίς να έχει πρίν γίνει τάδε  και τάδε 
        προσπάθειες επαναλαμβανόμενες χωρίς περεταίρω διερεύνηση άλλων παραγόντων. 

Κριτήρια καλής πρακτικής  που γνωρίζω ότι συμβαίνουν ή βίωσα
        1.
        2.
        3.
        4.
        5.
        6.

Κριτήρια κακής πρακτικής που γνωρίζω ότι συμβαίνουν ή βίωσα
        1. 
        2.
        3.
        4.
        5.
        6.

Απαγορευτικά κριτήρια που γνωρίζω ότι συμβαίνουν ή βίωσα

1.  
        2.
        3.
        4.
        5.

ευχαριστούμε 
      • Από [email protected],
        Έχω κάνει ήδη τρεις αποτυχημένες σπερματεγχύσεις κι έχω απογοητευτεί και σκέφτομαι για εξωσωματική. Επειδή το πρόβλημα είναι ασθενοσπερμία του συζύγου ενώ εγώ έχω κανονικά ωορρηξια και δεν θέλω να πάρω φάρμακα χωρίς λόγο ,εχει κάνει καμία κοπέλα εξωσωματική σε φυσικό κύκλο και αν ναι είχε επιτυχία??
      • Από Μάρα!,
        Καλησπέρα σε όλους και όλες! Μετά από ψάξιμο ωρών μέσα στο φόρουμ έχω ακόμα κάποιες απορίες σχετικά με όσα απαιτούνται από την επιτροπή.
        Όσοι περάσατε πρόσφατα βοηθήστε!!:grin:
        1. Διάβασα πως πολλές κοπέλες κόπηκαν επειδή πέρασαν από επιτροπή σε πόλη διαφορετική από έκεινη που αναφερόταν στο βιβλιάριο. Πώς θα καταλάβω σε ποια επιτροπή πρέπει να απευθυνθω; (Έχω βιβλιάριο δημοσίου)
        2.Έχω τα δύο σπερμοδιαγράμματα. Ποιος ορίζει και με βάση ποιον κανόνα αν είναι παθολογικά; Να πάρω τη γνωμάτευση απο ουρολόγο ή να το ρισκάρω όπως μου είπαν από το κέντρο που είναι ο γιατρός μου;
        3.Το υπερηχογράφημα εσω οργάνων το έκανα και ο γυναικολόγος του κέντρου επισύναψε και την άδεια από το κεσυ αλλά δεν αναφέρεται πουθενά αν είναι συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ. Χρειάζεται;
        4. Οι εξετάσεις αίματος έχουν σφραγίδα απο βιοπαθολόγο αλλά από την βιοιατρική που τις έκανα μου είπαν ότι δεν βάζουν σφραγίδα ότι είναι συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΥΥ. Υπάρχει πρόβλημα;
        5. Βιβλιάριο υγείας έχουμε και ασφαλιστική ικανότητα έχουμε. Δεν έχουμε όμως τα προηγούμενα βιβλιάρια. Κάποιος μου είπε να κάνουμε μια υπεύθυνη δήλωση ότι τα έχουμε χάσει. Το έχει αντιμετωπίσει καμία σας;
        6. Θα περάσω επιτροπή την 19η μέρα του κύκλου. Λέτε να προλάβω να έχω τα φάρμακα μέχρι την 21η μέρα; Τα δίνουν σύντομα από το φαρμακείο;
        Ευχαριστώ πολύ!
      • Από domnina,
        Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλες τις μανούλες μελλοντικές και μη.

Εγώ και ο σύζυγός μου βρισκόμαστε στην τελική φάση της θεραπείας του για την ενδυνάμωση του σπέρματος. 20 Γενάρη τελειώνει τη θεραπεία και θα επαναλάβουμε το σπερμοδιάγραμμα για να αποφασίσουμε σε συνεργασία με τον ουρολόγο και το γυναικολόγο μου αν θα προχωρήσουμε σε σπερματέγχυση ή σε εξωσωματική.

Έχω κλείσει ήδη ραντεβού σε κέντρο εξωσωματικής για τις 3 Φλεβάρη.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Αν αποφασίσουμε να προχωρήσουμε στη διαδικασία της εξωσωματικής πόσο πιο νωρίς πρέπει να πάρω τηλέφωνο για να κλείσω ραντεβού με την Επιτροπή του ΙΚΑ ούτως ώστε να ξεκινήσουμε το συντομότερο τη διαδικασία;

Κάπου μέσα στο φόρουμ είχα διαβάσει παλαιότερα ότι κλείνουν ραντεβού σχεδόν ένα μήνα μετά. Ισχύει αυτό;

Όποια κοπέλα ξέρει θα με βοηθούσε ιδιαιτέρως να απαντήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και εύχομαι σε όλες μας πολύ σύντομα να αποκτήσουμε αυτό που επιθυμούμε περισσότερο.. Ένα μπεμπέ!