Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αιμοληψία - σας ζήτησαν να βγείτε απο το δωμάτιο?


Αιμοληψία /τοποθέτηση ορού - σας ζήτησαν να φύγετε?  

849

  1. 1. Αιμοληψία /τοποθέτηση ορού - σας ζήτησαν να φύγετε?

    • ναι απαίτησαν ακράδαντα να φύγω απο το δωμάτιο
      460
    • ναι μου ζήτησαν ευγενικά αλλά όχι κατηγορηματικά να φύγω απο το δωμάτιο
      166
    • όχι δεν μου ζήτησαν να φύγω
      66
    • όχι δεν μου ζήτησαν να φύγω και μου έδειξαν τι να κάνω και πως να του συμπαρασταθώ
      127


Recommended Posts

Μαρία συμφωνώ με το κείμενο/απάντηση σου και με όλα όσα λες.

 

Αυτό όμως που με ενδιαφέρει είναι υπάρχει ελπίδα, μέσα από αυτην την κίνηση της οποία πήρες πολύ σωστά την πρωτοβουλία, να αλλάξει η πολιτική των δημόσιων νοσοκομείων. Έχετε κάνει κάποια κίνηση προς την πολιτεία? Υπάρχει περίπτωση να μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο πιο πρακτικό για να αλλάξουμε την κατάσταση αυτή? Ρωτάω απλά αν το έχετε ψάξει και τι "μέλλει γενέσθαι" και θα χαιρόμουν πολύ να μπορούσα να συνεισφέρω.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 397
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ πάντως σκέφτομαι αν ποτέ μας τύχει

οι νοσοκόμες να αρνούνται να μας κάνουν την αιμοληψία με εμάς μπροστά

 

να τους ζητήσω να μου το δώσουν γραπτώς το οτι

"δεν δέχονται να μας κάνουν την αιμοληψία με εμάς παρόντες"

για να τους κάνω μετά μήνυση!!!

 

Δεν βρίσκω άλλο τρόπο να τους ταρακουνήσω!! :evil:

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο σκέφτηκα κι εγώ sophie. ας μου δώσουν το καταστατικό ή κάτι με υπογραφή ανωτέρου για να απευθήνω μήνυση. δεν μπορεί να λένε ένα ξερό "πολιτική του νοσοκομείου" και να το τρώμε. Εδώ από όσο ξέρω και ζωάκι να πάς σε κτηνίατρο σε θέλει μαζί του για να είναι ήρεμο το ζωάκι.

S5bT.jpgS5bTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έχετε κάνει κάποια κίνηση προς την πολιτεία? Υπάρχει περίπτωση να μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο πιο πρακτικό για να αλλάξουμε την κατάσταση αυτή? Ρωτάω απλά αν το έχετε ψάξει και τι "μέλλει γενέσθαι" και θα χαιρόμουν πολύ να μπορούσα να συνεισφέρω.

 

θα ζητησω να προσυπογραψει το κειμενο η ΕΨΥΠΕ έτσι ώστε να εχει επιστημονικό υποβαθρο και τότε ναι θα παμε το αίτημα στο υπουργείο. (εννοείται). αν χρειαστεί θα μαζεψουμε και για αυτο υπογραφές.

(ακομα δεν ξεκινησαμε την συλλογη υπογραφων γιατην κακοποιηση γιατι θελουμε πρωτα να προσυπογράψουν και τα άλλα κειμενα και αλλοι φορείς για να γίνει συλλογικά οχι μονο μεμωνομενα )

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να τοποθετήσω εδώ κειμενο απαντηση που έγραψα στην αντίστοιχη συζήτηση που εγινε και στο facebook,

απάντηση στο σχόλιο μιας οπαδού της ομάδας μας εκεί που με την αδιαμφισβήτητα καλή πρόθεση να μας ενημερώσει, έγραψε το εξής κείμενο... το οποίο το σημειώνω γιατί πιστεύω ότι εξαιτίας αυτής της

πεποίθησης, στην οποία έχουν πειστεί οι γιατροί/νοσηλευτές,

συνεχίζει να γίνεται αυτό το πράγμα.

 

 

Βρισκω τραγική την αιτιολογία, ότι τα παιδια΄ειναι πιο ήρεμα όταν ο γονέας δεν είναι παρόν.

Όπως και να έχει είναι κάτι που υπάρχει ίσως απο παλιά, δεν δημιουργήθηκε τώρα - είναι κάτι το οποίο το προσωπικό έχει μάθει απο το σύστημα καλά.

 

λυπαμαι πάντως που χρειάστηκε να διευκρινίσω αυτό

!!!!!!---Η σιωπή και η σωματική ακινησία ενός παιδιού, ΔΕΝ είναι ένδειξη για το αν νιώθει ηρεμία... ----!!!!!!

 

καθώς πραγματικά με εξοργίζει η σκέψη κάποιου ότι όταν ένα παιδί είναι ήσυχο, (δεν μιλάει δεν λαλάει)

σημαίνει ότι είναι και ΗΡΕΜΟ!..

το θεωρώ πλήρης παρανόηση και ισοπέδωση της παιδικής αλλά και ανθρώπινης ψυχολογίας.

 

δηλαδη όταν σε βιάζουν/χτυπούν/εκβιάζουν και απο το φόβο σου έχεις ακινητοποιηθεί και δεν μιλάς και δε λαλάς είσαι ΗΡΕΜΟΣ? :!::!:μην τρελλαθούμε συγνώμη δηλαδή!!!!:evil::evil::evil::evil:

 

Αυτό που επισημαίνει εδώ η Μαρία είναι πραγματικά τραγικό.

Το να μπερδεύουμε δηλαδή ένα τρομοκρατημένο παιδί με ένα ήρεμο παιδί!!!

 

Υπάρχει και κάτι άλλο πολύ σοβαρό στο σημείο αυτό,

το οποίο δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση να το παραβλέπουμε.

 

Το παιδί που το "παίρνουν", για οποιοδήποτε λόγο

από τη μαμά του ή το μπαμπά του -ακόμα και αν αυτός είναι ιατρικός-

νιώθει εκτεθειμένο, εγκαταλελειμμένο και προδομένο.

 

Το ότι δεν το έχουν παρατήσει στην πραγματικότητα, δεν το γνωρίζει το παιδ!

Αυτό που νιώθει εκείνη τη στιγμή είναι ότι

"κάποιος με πονάει και η μαμά μου -ή ο μπαμπάς μου- δεν είναι εδώ".

Και όχι μόνο αυτό, αλλά "η μαμά τους άφησε αυτούς να με πάρουν από κοντά της, άρα δεν μπορεί να με προστατεύσει!"

Και έτσι, το παιδί, μέσα σε όλα τα υπόλοιπα,

νιώθει ότι οι γονείς του το πρόδωσαν...

 

Ένα μικρό παιδάκι δεν ενδιαφέρεται για το λόγο για τον οποίο συμβαίνουν όλα αυτά.

Το παιδί δεν έχει ιδέα εκείνη τη στιγμή τι συμβαίνει,

γιατί συμβαίνει όλο αυτό και γιατί οι γονείς του το "παράτησαν".

 

Δεν μπορεί να καταλάβει ότι οι εξετάσεις γίνονται για «το καλό» του.

Αλλά ακόμα και αν το καταλάβει,

γιατί να καταλάβει το παράλογο ότι εκείνη τη στιγμή οι γονείς του δεν είναι μαζί του;

 

Αυτό που το ενδιαφέρει εκείνη τη στιγμή είναι

ότι κάποιοι άγνωστοι το πήραν από τη μαμά του και το πονάνε.

Και η μαμά του ή μπαμπάς του «συναινούν» σε αυτό.

 

Εμείς όμως θα πρέπει σε κάθε στιγμή των παιδιών μας

να είμαστε εκεί για αυτά.

Αυτή είναι η μεγαλύτερη πρόκληση που έχουμε να αντιμετωπίσουμε ως γονείς.

Να βρίσκουμε έναν τρόπο να είμαστε εκεί για τα παιδιά μας

γιατί μόνο έτσι θα νιώσουν ότι αυτός ο κόσμος είναι ασφαλής για αυτά

και μόνο έτσι θα χτίσουν μια γερή προσωπικότητα με υψηλή αυτοεκτίμηση.

 

Εάν οι γονείς του το αφήσουν «εκτεθειμένο»,

αυτό σημαίνει ότι αυτός ο κόσμος δεν είναι ένα ασφαλές μέρος για να ζει κανείς....

Εάν οι γονείς ενός παιδιού, ο καθρέφτης της ψυχής του,

δεν μπορούν να το προστατεύσουν οι επιπτώσεις στην ψυχολογία του παιδιού μπορεί να είναι τρομακτικές.

 

Υπάρχει και κάτι ακόμη να σκεφτούμε στο σημείο αυτό.

 

Είμαστε σίγουροι ότι το παιδί θα είναι σε θέση αργότερα να καταλάβει πότε θα πρέπει να επιτρέπει σε κάποιον να το πονάει και σε ποιον όχι,

εφόσον εκείνη τη στιγμή οι γονείς του το επέτρεψαν χωρίς καμία εξήγηση;

 

Ό,τι είναι αυτονόητο για εμάς, δυστυχώς δεν είναι αυτονόητο και για τα παιδιά μας...

Αυτό σημαίνει πως ό,τι κάνουμε, για οποιονδήποτε λόγο το κάνουμε, τα παιδιά μας δεν είναι «υποχρεωμένα» να το καταλάβουν –και γιατί άλλωστε να το κάνουν-.

 

Εμείς θα πρέπει να είμαστε εκεί για αυτά,

να τους εξηγούμε, να τα κατανοούμε και να τα στηρίζουμε.

Το ξέρουμε όλοι καλά ότι ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα.

Η πρόφαση ενός ήρεμου – τρομοκρατημένου παιδιού

δεν δικαιολογεί το να επιτρέψουμε να συμβεί κάτι τέτοιο για οποιονδήποτε λόγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκτός από τις εξετάσεις, μας ζητούσαν να βγαίνουμε έξω όταν γινόταν έδιναν τα φάρμακα 3-4 φορές την ημέρα. Ο δικός μου ήταν περ. 5 ετών και του είχα εξηγήσει γιατί έβγαινα. Επιπλέον, νοσηλεύτηκε για καιρό και το είχε συνηθίσει. Ένα παιδί μικρότερο, όμως, μπορεί να βιώνει αυτή την κατάσταση χωρίς να την εκλαμβάνει ως εγκατάλειψη, όπως αναφέρει η κα.Κυπραίου;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Απλή αιμοληψία στο παιδιατρικό του ΜΗΤΕΡΑ για G6PD.

Η μικρή μου μόλις 6 μηνών....μου την πήραν από τα χέρια, την πήγαν σε ένα δωμάτιο με κλειστές πόρτες και την άκουγα από έξω να σπαράζει !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ακόμα και τώρα που το σκέφτομαι (μετά από 1.5 χρόνο) ...βάζω τα κλάματα.

 

Please Μαρία (Στυλιανάκη) ας κάνουμε κάτι γι'αυτό.

 

Το να σηκωθείς να φύγεις δεν είναι πάντα εφικτό.....δυστυχώς.

Πρέπει σαφώς να αλλάξει αυτή η "πολιτική" σε όλα τα νοσοκομεία!!!!!!!!!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει οπωσδήποτε να κάνουμε κάτι!!

 

Είναι επιεικώς απαράδεκτο!!!!! :evil: :evil: :evil:

 

Το μόνο που θα μπορούσε να γίνει άμεσα

είναι να τύχει εκείνη την ώρα καμιά μάνα "τρελαμένη" :mad:

 

και να καλέσει επιτόπου τα κανάλια και να γίνει χαμός!!!

 

Θα σου πω εγώ εάν ξανασυμβεί!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

πριν λιγες μερες νοσηλευτηκε η μικρη μου στο Μητερα.Απο τις πρωτες εξετασεις που καναμε που ηταν πριν την εντολη για εισαγωγη ζητησαν να βγω απο το δωματιο στην αρχη για να μη ταραχτω και μετα γιατι ειναι πολιτικη του νοσοκομειου.Δε βγηκα σε καμια αιμοληψια και σε καμια αλλαγη φλεβας οταν εβγαινε η πεταλουδα σε ολη τη διαρκεια της νοσηλειας μας και σε καθε αλλαγη βαρδειας τσακωνομουν και με διφορετικο νοσηλευτη.Το απαιτουσα στην αρχη ευγενικα και μετα με εντονο τροπο ,δειχνοντας τους οτι δεν εχουν αλλη επιλογη και ας το τραβηξουμε οσο θελουν.Δε ξερω πως εδειξα τετοιο θαρρος και θρασος ειδικα την ωρα της εισαγωγης που το παιδι ηταν τοσο χαλια και εγω τοσο κουρασμενη αλλα ηξερα πως ειναι αναγκη και της κορης μου και εμενα να ειμαστε μαζι σε ολη αυτη τη δυσκολη διαδικασια.Με ενοιαζε μονο οτι γινεται να το κανω οσο το δυνατον λιγοτερο επιπονο για το παιδι,δε με ενοιαζε να διευκολυνω τους νοσηλευτες.

Δε ξερω γιατι γινεται αυτο στην Ελλαδα και ποιος εχει πει πως η μανα που φερνει στο κοσμο ενα παιδι και το μεγαλωνει θα φοβηθει σε μια αιμοληψια ή θα εμποδισει τους νοσηλευτες να κανουν σωστα τη δουλεια τους με τη σταση της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι αδικο να φερονται στους γονεις σαν να ειναι ανικανοι να στηριξουν το παιδι τους και να απαιτουν απο τα παιδια συνεργασια στις αιμολοληψιες.

Ετυχα σε σκηνη το παιδι να σπαραζει μεσα στο δωματι αιμοληψιας και ο γονιος να κλοτσαει εξω το ψυκτη νερου.Δε θα ηταν καλυτερο για τη ψυχικη ηρεμια και του παιδιου και του γονιου να ειναι μαζι ???

Το μονο που εκανα κατα τη διαρκεια της αιμοληψιας ηταν οταν η κορη μου φωναζε μαμα να της λεω εδω ειμαι και να τη παιρνω αμεσως αγκαλια μολις τελειωνε η διαδικασια.Τοσο ενοχλητικο ειναι ????Δε ξερω αν ακουγεται ασημαντο σε καποιους και σκεφτονται σιγα τωρα και τι προσφερε στο παιδι με αυτο αλλα εφω εκεινη τη στιγμη ενιωθα οτι ηταν το πιο σημαντικο πραγμα που μπορουσα να κανω και το μονο,δε με ενοιαζε ουτε να καν να ανασανω μονο να ειμαι με το παιδι μου.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

μου εκανα βιοψια σε ηλικια 3 ετων και θυμαμαι σαν τωρα να με βαζουν στο φορειο και να με παιρνουν απο τη μαμα μου.. με τρομοκρατησε πιο πολυ απο την ιδια την βιοψια.

θεωρω οτι οντως καποιες μαμαδες ειναι πιο αγχωμενες και ισως εμποδιζουν τη διαδικασια αιμοληψιας..

τις 2 φορες που ετυχε σε ιδιωτικο μικροβιολογικο ηταν μικρουλης και τον ειχα αγκαλια.

μια φορα 20 μηνων που πηγαμε σε νοσοκομειο για ραμματα μου απαγορευσαν να μπω. ΜΟΛΙΣ ΑΚΟΥΣΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΝΑ ΣΠΑΡΑΖΕΙ ΣΤΟ ΚΛΑΜΑ ΜΠΗΚΑ ΜΕΣΑ. φυσικα μου εκαναν παρατηρηση αλλα φανταζομαι οτι το υφος μου εκεινη την ωρα ηταν τοσο αποτομο που με αφησαν να μεινω.

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κι από εμένα!

Μία φορά που κάναμε εξετάσεις (στο ΙΚΑ) και ήταν περίπου 7 μηνών, οι νοσοκόμοι ήταν καταπληκτικοί και μου ζητήσανε να τον κρατάω, να του μιλάω και να τον ηρεμώ, ώστε να τελειώσουν την αιμοληψία όσο τον δυνατόν πιο γρήγορα και ανώδυνα.

Το θεωρώ απαράδεκτο να χωρίσουν μωρό από τους γονείς τους και να του κάνουν επίπονες εξετάσεις!

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ ούτε να το φανταστώ να είμαι μακριά από το παιδί μου, σε εξετάσεις ή σε αιμοληψία ή σε κάτι το σοβαρό. θα τους το έθετα πολύ απλά, ή θα γίνει αυτό που θέλω ή θα πάμε δικαστικά. Δεν παλεύομαι σε τέτοια. κι από δημοσιότητα θα έχουν αυτή που τους αξίζει.

και δικηγόρος να μην ήμουν το ίδιο θα έκανα πιστεύω. για τρίξτε τους τα δόντια. σε ποιόν νόμο στηρίζονται; να σας το δείξουν.και ζητήστε να δείτε τη διεύθυνση ή το νομικό τμήμα της κλινικής ή του νοσοκομείου.... αν δεν μπορούν νομικά να το στηρίξουν, ας αφήσουν τους γονείς να αγαπήσουν το παιδί τους όπως ξέρουν και καταλαβαίνουν. άντε γιατί τα έχω πάρει με τις αυθαιρεσίες.ό,τι του έρθει του καθένα το βαφτίζει νόμο και πολιτική.

Link to comment
Share on other sites

και για να είμαι πιο αποτελεσματική σε αυτό που σας συμβουλεύω: Εισαγγελέας υπηρεσίας υπάρχει όλο το 24ωρο, οπότε μια βόλτα από τον Εισαγγελέα, χωρίς να απαιτείται παράσταση δικηγόρου, αρκεί. Εξιστορείτε τα γεγονότα ή την απειλή να σας απομακρύνουν από το παιδί, προκειμένου να του πάρουν αίμα ή να του κάνουν εξετάσεις. Αν σας πάρουν το παιδί με το ζόρι από τα χέρια ή έστω σας απειλήσουν ότι θα το κάνουν, ΑΠΛΑ όποιος το κάνει, διώκεται αυτεπάγγελτα.

Το ανοίγουμε το στοματάκι μας και υπερασπιζόμαστε το δίκιο μας.

στις πιο πολλές περιπτώσεις, αυτό που θεωρούμε δίκαιο, ηθικό είναι και νομικός κανόνας. Αν δεν το ξέρουμε σίγουρα, πέρνουμε τηλέφωνο δικηγόρο και μας ανοίγει τα μάτια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι αδικο να φερονται στους γονεις σαν να ειναι ανικανοι να στηριξουν το παιδι τους και να απαιτουν απο τα παιδια συνεργασια στις αιμολοληψιες.

Ετυχα σε σκηνη το παιδι να σπαραζει μεσα στο δωματι αιμοληψιας και ο γονιος να κλοτσαει εξω το ψυκτη νερου.Δε θα ηταν καλυτερο για τη ψυχικη ηρεμια και του παιδιου και του γονιου να ειναι μαζι ???

 

Έτσι ακριβώς το έζησα σε νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης, με τη διαφορά ότι όρμηξα μέσα στο δωμάτιο αιμοληψίας....τσακώθηκα με τους νοσηλευτές...έγινε ο χαμός:twisted:... τους είπα να μου φέρουν το διευθυντή του νοσοκομείου να με αντιμετωπίσει γιατι δεν υπάρχει περίπτωση να βγω έξω...."θα σας το αποδείξω ότι δεν κάνετε καλά, αφήστε με να κρατάω το μικρό (τότε 2χρονών) και θα του πάρτε αίμα σε λίγα λεπτά".. έτσι ακριβώς τους είπα και πιστέψτε με σε πολύ έντονο ύφος....και όντως η αιμοληψία και η τοποθέτηση της πεταλούδας έγινε σε λίγη ώρα... κρατούσα το μικρό μου και έστρεψα και το κεφαλάκι του από την άλλη μεριά και όλα τελείωσαν... από εκείνη τη μέρα και για 10 μέρες που νοσηλευτήκαμε δεν βγήκα από το δωμάτιο ούτε ένα λεπτό... ούτε όταν η προισταμένη είπε ότι θα γίνει ομαδική επίσκεψη γιατρών... Κορίτσια μη μασάτε τίποτα!!! Αν αυτοί είναι απλά νοσηλευτές... εμείς είμαστε οι γονείς του!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ο μικρος μου εκανε ικτερο στο νοσοκομειο οχι πολυ για να μας κρατησουν μεσα απλα επρεπε σε δυο μερες να κανουμε μια εξεταση για να ειμαστε οκ!!!!!!πηγαμε λοιπον στο ΘΡΙΑΣΙΟ!!!!!! το παιδι μου 5 ΗΜΕΡΩΝ με εβγαλαν εξω κ το παιδι σπαραξε απο το κλαμα του πηραν αιμα απο το χερι κατω απο τον καρπο ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ????οταν μπηκα μεσα κ ειδα το χερι τους ειπα οτι στο νοσοκομειο που γεννησα για ικτερο επαιρναν απο το πατουσακι του μου εκαναν παρατηρηση που τους λεω για την δουλεια τους...

πηγαμε σπιτι γιατι θα εβγαινε σε μια ωρα η εξεταση κ αφου μενουμε κοντα φυγαμε για να τον ταισω....δεν ειχαμε μπει στο σπιτι 5 λεπτα οταν μας πηραν τηλ. να μας πουν οτι εκαναν λαθος κ επρεπε να παρουν αιμα απο το πατουσακι του κ επρεπε να τον ξαναπαμε...ο αντρας μου με κρατουσε για να μην τους κανω φασαρια κ η γιατρος που ειχε κανει λαθος ΕΞΑΦΑΝΙΣΜΕΝΗ!!!

τους γ@μ@ς κυριε προεδρε????

τους κλεινεις το μαγαζακι γιατι για μαγαζακι μιλαμε!!!!!!

5 ημερων απο το χερι ηταν δυνατον???αν κ γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο κ ειμαι ευχαριστημενη το παιδι μου δεν το ξανα παω σε δημοσιο ουτε για αιματος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσι μου γλυκό δεν τους γ...ς με τα λόγια, αλλά με έγκληση εντός 3 μηνών από τότε που έγινε αυτό που εξιστορείς. ζητάς την παρέμβαση εισαγγελέα, κι αν θέλει η τρελλή ας εξαφανιστεί.θέλουν δεν θέλουν θα δώσουν στον εισαγγελέα όλες τις πληροφορίες, οπότε ... θα τους γ...ει ο εισαγγελέας όπως τους αξίζει.

τί λες τώρα!!!!!!!!!!!!!κάθεσαι ακόμα;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χμμμ,δεν τα ηξερα ολα αυτα

Αν και απο παλια στα ιδιωτικα μικροβιολογικα ιατρεια οι μαμαδες ηταν παρουσες στην αιμοληψια δεν ηξερα οτι μπορω να απαιτησω να ειμαι παρουσα σε οπιαδηποτε εξεταση κανει το παιδι μου και στα νοσοκομεια.

Παντως εμας την μπεμπα που την τσιμπησαν 2 φορες στο πατουσακι την πηρε με το πυρεξακι της η γιατρος και την ξαναεφερε μετα απο λιγο.Ενω για να κανει ακτινογραφια για την κλειδα της την πηγε ο αντρας μου....ξανα χμμμμ,μαλλον για να γλυτωσουν την ακτινοβολια αυτοι οπως ειπαν και παραπανω...(αν και βρε παιδια λογικο μου ακουγεται,ποση ακτινοβολια θα πρεπει να φαει ενας νοσηλευτης καθημερινα????)

Απο εδω και περα,αχρειαστο να ειναι,ξερω πως θα πραξω!!!Και θα δουμε αν θα με αφησουν ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσι μου γλυκό δεν τους γ...ς με τα λόγια, αλλά με έγκληση εντός 3 μηνών από τότε που έγινε αυτό που εξιστορείς. ζητάς την παρέμβαση εισαγγελέα, κι αν θέλει η τρελλή ας εξαφανιστεί.θέλουν δεν θέλουν θα δώσουν στον εισαγγελέα όλες τις πληροφορίες, οπότε ... θα τους γ...ει ο εισαγγελέας όπως τους αξίζει.

τί λες τώρα!!!!!!!!!!!!!κάθεσαι ακόμα;;;;;;;;;;;;

 

Ποιά είναι η διαδικασία ακριβώς?

Ξέρεις να μας πεις?

Link to comment
Share on other sites

aυτ0 συνεβη κ σε μασ οταν ο γιοσ μου ηταν ακομα μηνων στην ευρωκλινικη κ αποτι ειδα σολουσ το ιδιο εκαναν απο τοτε τον πηγαινω σενα εξαιρετικο εργαστηριο στην περιοχη π ειμαι κοντα του πληρωνω πολυ λιγοτερα κ οι ανθρωποι ξερουν απο παιδια οχι σαν ...τσουβαλια ...

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι η διαδικασία ακριβώς?

Ξέρεις να μας πεις?

σε αυτούς που σου λένε ότι είναι πολιτική της κλινικής, εργαστηρίου, νοσοκομείου, θα ζητάς να δεις τον υπεύθυνο ή το δικηγόρο τους να σου το δώσει σε νόμο αυτό που λένε. επειδή δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, αν συνεχίσουν τους λες ότι έχεις μιλήσει με το δικηγόρο σου και αν επιμείνουν ότι θα πας στον εισαγγελέα υπηρεσίας για έγκληση. κοινώς μήνυση, αλλά άλλο μήνυση, άλλο έγκληση. διαφέρει στο πρόσωπο... δικηγορίστικες λεπτομέρειες.

το πιο σημαντικό είναι να καταλάβουν ότι ξέρεις τα δικαιώματά σου και ότι θα τους κάνεις μήνυση.θα φάνε φρίκη!

πας στον εισαγγελέα, εξιστορείς τα καθέκαστα, έρχεται κι ένας δικός σου που ήταν παρών, ή που ξέρει το ζήτημα έστω από εσένα και καταθέτει τα ίδια. τους χορεύει ο εισαγγελέας. για τα παιδιά υπάρχει ευαισθησία.

ό,τι στοιχεία δεν σου δίνουν ατυοβούλως θα σου τα δώσουν με διαταγή εισαγγελέα.

Link to comment
Share on other sites

σε αυτούς που σου λένε ότι είναι πολιτική της κλινικής, εργαστηρίου, νοσοκομείου, θα ζητάς να δεις τον υπεύθυνο ή το δικηγόρο τους να σου το δώσει σε νόμο αυτό που λένε. επειδή δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, αν συνεχίσουν τους λες ότι έχεις μιλήσει με το δικηγόρο σου και αν επιμείνουν ότι θα πας στον εισαγγελέα υπηρεσίας για έγκληση. κοινώς μήνυση, αλλά άλλο μήνυση, άλλο έγκληση. διαφέρει στο πρόσωπο... δικηγορίστικες λεπτομέρειες.

το πιο σημαντικό είναι να καταλάβουν ότι ξέρεις τα δικαιώματά σου και ότι θα τους κάνεις μήνυση.θα φάνε φρίκη!

πας στον εισαγγελέα, εξιστορείς τα καθέκαστα, έρχεται κι ένας δικός σου που ήταν παρών, ή που ξέρει το ζήτημα έστω από εσένα και καταθέτει τα ίδια. τους χορεύει ο εισαγγελέας. για τα παιδιά υπάρχει ευαισθησία.

ό,τι στοιχεία δεν σου δίνουν ατυοβούλως θα σου τα δώσουν με διαταγή εισαγγελέα.

 

00020408.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...