Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αιμοληψία - σας ζήτησαν να βγείτε απο το δωμάτιο?


Αιμοληψία /τοποθέτηση ορού - σας ζήτησαν να φύγετε?  

849

  1. 1. Αιμοληψία /τοποθέτηση ορού - σας ζήτησαν να φύγετε?

    • ναι απαίτησαν ακράδαντα να φύγω απο το δωμάτιο
      460
    • ναι μου ζήτησαν ευγενικά αλλά όχι κατηγορηματικά να φύγω απο το δωμάτιο
      166
    • όχι δεν μου ζήτησαν να φύγω
      66
    • όχι δεν μου ζήτησαν να φύγω και μου έδειξαν τι να κάνω και πως να του συμπαρασταθώ
      127


Recommended Posts

όπως νομίζω έχω αναφέρει ξανά, ανήκω κατά κάποιο τρόπο στον παραϊατρικό χώρο. στη σχολή μας μαθαίνουν ότι οι γονείς δεν πρέπει να είναι παρόντες στην αιμοληψία παιδιών, για ψυχολογικούς λόγους τόσο των παιδιών, όσο & των γονιών. το παιδί ξέρει ότι θα "τουμπάρει" το γονιό...

 

Αυτή η πρακτική δεν έχει καμία σχέση με την ψυχολογία των γονιών και των παιδιών από την άποψη που αναφέρεις (ότι το παιδί θα τουμπάρει το γονιό...)

 

Ένα παιδί που το έχουν εγκαταλήψει φοβάται και πειθαρχεί.

 

Το μόνο που ενδιαφέρει το προσωπικό είναι να κάνει τη δουλειά του και αυτό που συμβαίνει στην ψυχή του παιδιού είναι προφανές ότι δεν απασχολεί κανέναν από αυτούς που προτείνουν στους γονείς να μείνουν απ'έξω.

 

Το ίδιο ισχύει και για τους παιδικούς σταθμούς που προτείνουν εγκατάλειψη του παιδιού και εξαφάνιση του γονιού από την πρώτη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 397
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το ίδιο σκέφτηκα κι εγώ sophie. ας μου δώσουν το καταστατικό ή κάτι με υπογραφή ανωτέρου για να απευθήνω μήνυση

κάθε κλινική έχει ένα καθηκοντολόγιο (κανονικά) εκεί αναφέρονται πια δουλειά πρέπει να κάνει η κάθε νοσηλεύτρια, και με ποιο τρόπο...

αυτό μπορούμε να ζητήσουμε αν χρειαστεί (επειδή μπορεί να μη το έχουν ή να είναι στραπατσαρισμένο, σε κακή κατάσταση) πιθανόν να ηρεμήσουν λίγο και να "μας κάνουν τη χάρη"...

Link to comment
Share on other sites

επείσης υπάρχει και άλλο ένα μυστικό τό λένε "emla" (το αγοράζει και από το φαρμακείο) είναι αναισθητική κρέμα...

κάνεις επάληψη σε δύο σημεία του χεριού ΤΡΙΑ ΤΕΤΑΡΤΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΙΜΟΛΗΨΙΑ και το παιδί πονά πολύ λιγότερο :P

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουμε ψηφίσει το τελευταίο, (ότι δεν απίτησαν να φύγουμε αλλά μας βοήθησαν στο να συμπαρασταθούμε στο μωράκι μας) να υποθέσω ότι συνέβη κυρίως σε ιδιωτικά

και το "παιδον πεντελης" πάντος είναι πολύ ανεκτικό, έχω κάνει στα πιτσιρίκια δύο αιμοληψίες και δεν μου ζήτησαν να βγω έξω...

 

αντιθέτως στο "αγλαία κυριακού" το παράρτημα είχαμε μια τρομακτική νοσηλεία...

Link to comment
Share on other sites

Μου ζητησαν ευγενικα να φυγω στο Ιασω παιδων και ειπα απλα ΟΧΙ δεν παω πουθενα. Μου λενε το κανουμε γιατι η μαμαδες δεν εχουν ψυχραιμια και τα κανουν χειροτερα. Της λεω αν φυγω ΔΕΝ θα καταφερετε να της παρετε τπτ θα γινει 2ος παγκοσμιος. Εγω δεν φευγω. Εκατσα δεν μου ειπαν τπτ και ημουν εγω που κραταγα το παιδι και δεν εκλαψε ελαχιστα. Και ουτε ΠΡΟΚΕΙΤΕ ποτε να φυγω για αιμοληψια. Ειμαι ικανη να παρω το παιδι να το παω αλλου.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στη σχολή μας μαθαίνουν ότι οι γονείς δεν πρέπει να είναι παρόντες στην αιμοληψία παιδιών, για ψυχολογικούς λόγους τόσο των παιδιών, όσο & των γονιών. το παιδί ξέρει ότι θα "τουμπάρει" το γονιό...

 

 

Όσο "χειριστικό" ή "κακομαθημένο" κ αν είναι ένα παιδί πώς θα τουμπάρει το γονιό για ένα τόσο σοβαρό θέμα όπως η υγεία του; Είναι συνηθισμένο να πει ένας γονιός όχι μην του κάνετε ράμματα, ή εμβόλιο επειδή βλέπει ότι το παιδί κλαίει; Δεν είναι κάτι τόσο απλό όπως όταν το παιδί κλαίει για να του αγοράσουν κάτι...κλπ

Θα συμφωνήσω ότι πρόκειται απλά για λάθος τακτική κ καιρός είναι να να αναθεωρηθεί για να μην εκπαιδεύονται κ νέα άτομα με βάση αυτό το σύστημα. Και το ίδιο ισχύει κ για τα νηπιαγωγεία.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Μου ζητησαν ευγενικα να φυγω στο Ιασω παιδων και ειπα απλα ΟΧΙ δεν παω πουθενα. Μου λενε το κανουμε γιατι η μαμαδες δεν εχουν ψυχραιμια και τα κανουν χειροτερα. Της λεω αν φυγω ΔΕΝ θα καταφερετε να της παρετε τπτ θα γινει 2ος παγκοσμιος. Εγω δεν φευγω. Εκατσα δεν μου ειπαν τπτ και ημουν εγω που κραταγα το παιδι και δεν εκλαψε ελαχιστα. Και ουτε ΠΡΟΚΕΙΤΕ ποτε να φυγω για αιμοληψια. Ειμαι ικανη να παρω το παιδι να το παω αλλου.......

 

Και πολύ καλά κάνεις κατά την άποψή μου. Και εγώ το ίδιο θα έκανα αν είχα παιδί. Θα ήταν προτιμότερο να το πάω κάπου αλλού...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Όσο "χειριστικό" ή "κακομαθημένο" κ αν είναι ένα παιδί πώς θα τουμπάρει το γονιό για ένα τόσο σοβαρό θέμα όπως η υγεία του; Είναι συνηθισμένο να πει ένας γονιός όχι μην του κάνετε ράμματα, ή εμβόλιο επειδή βλέπει ότι το παιδί κλαίει; Δεν είναι κάτι τόσο απλό όπως όταν το παιδί κλαίει για να του αγοράσουν κάτι...κλπ

Θα συμφωνήσω ότι πρόκειται απλά για λάθος τακτική κ καιρός είναι να να αναθεωρηθεί για να μην εκπαιδεύονται κ νέα άτομα με βάση αυτό το σύστημα. Και το ίδιο ισχύει κ για τα νηπιαγωγεία.

 

καλημέρα σας. το θέμα δεν έχει να κάνει με το αν ένα παιδί είναι κακομαθημένο ή όχι, αυτό είναι υποκειμενικό. όσες από εμάς ρίχνουμε εκεί τα βέλη, απλά δεν το χειριζόμαστε σωστά. δεν υποστηρίζω σε καμμία περίπτωση ότι η τακτική αυτή είναι σωστή, απλά χρειάζεται & από εμας εμπειρία για να μάθουμε πώς να το χειριστούμε, πώς δουλεύει καλύτερα η όλη κατάσταση, δηλ παρόντες οι γονείς, ψύχραιμοι & με τη σωστή καθοδήγηση. αλλά νομίζω είναι λίγοι αυτοί που θέλουν απλά να κάνουν τη δουλειά τους, μας στενοχωρεί πολύ να βλέπουμε παιδιά να κλαινε, ζοριζόμαστε όταν πάμε το δικό μας παιδί για εξετάσεις & απογοητευόμαστε αν δεν καταφέρουμε την αιμοληψία με την πρώτη. το μεγάλο λάθος είναι ότι ειδικά περιφερειακά δεν υπάρχουν κέντρα κατάλληλα για παιδιά,συνήθως ούτε στα μαιευτήρια. μπορείτε πάντως να ζητήσετε από τον/την παιδίατρο να κάνει την αιμοληψία, τουλάχιστον σε έλεγχο ρουτίνας. συγνώμη για την πολυλογία & δεν αποποιούμαι των ευθυνών μου

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου. Γι' αυτό μίλησα για την σωστή εκπαίδευση των νοσοκόμων - γιατρών. Και γι' αυτό σχολίασα και για τα νηπιαγωγεία. Επειδή τυγχάνει να έχω δουλέψει σε κάποια τα οποία είχαν αυτό το σύστημα. (απομάκρυνση γονιού από την αρχή). Δε σημαίνει ότι δεν ήμουν ευαισθητοποιημένη...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ξέρεις κανείς αν αυτό που κάνουν, να διώχνουν τους γονείς κατά τη διάρκεια της αιμοληψίας, είναι νόμιμο ή είναι απλά η τακτική του νοσοκομείου? Αν εγώ θελώ να παραβρεθώ έχουν δικαίωμα να σταματήσουν τη διαδικασία αιμοληψίας με την διακιολογία οτι παραβαίνω τους κανόνες του νοσοκομείου?

Χρειάζομαι μια απάντηση άμεσα γιατί εντος ολίγων ημερών κάνουμε εισαγωγή στο νοσοκομείο.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι κανόνες και η τακτική του νοσοκομείου είναι για να αλλάζουν και να προσαρμόζονται. Δεν είναι νόμος. Και φυσικά δεν υπάρχει τέτοιος απάνθρωπος νόμος. Αν απαιτήσεις να είσαι μαζί με το παιδί σου με θάρρος, τότε θα είσαι.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

επείσης υπάρχει και άλλο ένα μυστικό τό λένε "emla" (το αγοράζει και από το φαρμακείο) είναι αναισθητική κρέμα...

κάνεις επάληψη σε δύο σημεία του χεριού ΤΡΙΑ ΤΕΤΑΡΤΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΙΜΟΛΗΨΙΑ και το παιδί πονά πολύ λιγότερο :P

 

 

Κοριτσια προσοχη με τα αναισθητικα(κ λοιπα φαρμακα) να ρωτατε Παντα το παιδιατρο πρωτα,ειδικα τα αναισθητικα εχουν παρενεργειες

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Οι κανόνες και η τακτική του νοσοκομείου είναι για να αλλάζουν και να προσαρμόζονται. Δεν είναι νόμος. Και φυσικά δεν υπάρχει τέτοιος απάνθρωπος νόμος. Αν απαιτήσεις να είσαι μαζί με το παιδί σου με θάρρος, τότε θα είσαι.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!:)

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις κανείς αν αυτό που κάνουν, να διώχνουν τους γονείς κατά τη διάρκεια της αιμοληψίας, είναι νόμιμο ή είναι απλά η τακτική του νοσοκομείου? Αν εγώ θελώ να παραβρεθώ έχουν δικαίωμα να σταματήσουν τη διαδικασία αιμοληψίας με την διακιολογία οτι παραβαίνω τους κανόνες του νοσοκομείου?

Χρειάζομαι μια απάντηση άμεσα γιατί εντος ολίγων ημερών κάνουμε εισαγωγή στο νοσοκομείο.

Το καλοκαιρι που πηγαμε στο Νοσοκομειο για πλυση στομαχου παρεμεινα μεσα σε ολη τη διαδικασια αν και προσπαθησαν πολυ να με βγαλουν.Στις 2 πρωτες αιμοληψιες επισης ημουν μεσα,στην τριτη δεν αντεξα βγηκα μονη μου.

Πιστευω πως αυτη η πολιτικη των νοσοκομειων αποσκοπει στο να προστατευει ιατρους και νοσηλευτικο προσωπικο.Φανταστειτε τι μπορει να κανει ενας γονιος αν ειναι παρον σε ιατρικο λαθος σε βαρος του παιδιου του:mrgreen:

Του μικρου μου του εβαζαν 3 φορες το σωληνακι απο το στομα στο στομαχακι του ενω εκεινο το εβγαζε σπαραζοντας στο κλαμα:cry:

Καποια στιγμη μπαινει μεσα μια μεγαλυτερη νοσοκομα και λεει,χωρις να εχει δει οτι ειμαι μεσα, φωναζοντας στην ειδικευομενη: "καλα,τι κανεις? Δεν εβαλες ξυλοκαινη στο σωληνακι,αυτο ποναει!!!!!!!!!!!!!"

Γιατι ειμαι εξω ακομα και οχι στη φυλακη δεν ξερω να σας πω ...

 

Στο δια ταυτα...οταν αρνηθηκα να βγω απο την αιθουσα,μου εστειλαν ενα νεαρο ιατρο με υφος "και καλα" και απαιτησε να βγω εξω καθως αυτο οριζει το καταστατικο του Νοσοκομειου.Με απολυτη σοβαροτητα και ψυχραιμια του λεω: μπορω να το δω? Αυτος φυσικα τα εχασε και αρχισε να μου λεει τι πραγματα ειναι αυτα και μπλα μπλα μπλα.

Του λεω ακου να δεις αδικα χανεις το χρονο σου,ειναι δικαιωμα μου σαν μητερα αν επιθυμω να παραμεινω εδω.Αν θεωρεις οτι μου ζητας κατι νομιμο φερε εισαγγελεα να με βγαλει.Αλλιως του λεω θα σας βγαλω εγω στα καναλια γιατι τοση ωρα διαπραγματευεσαι μαζι μου και αφηνεις το παιδι μου να κινδυνευει.

Τη συνεχεια σας την εγραψα πιο πανω...

Θεωρω δικαιωμα του καθε γονεα,εφοσον δεν επηρεαζει με υστεριες κτλ το ιατρικο εργο,να παραμενει κατα τη διαρκεια της αιμοληψιας τουλαχιστον μαζι με το παιδι του.

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Τα χριστούγεννα που μπήκε στο παίδων ο μεγάλος μικρός μου για λίγες μέρες, σε όλες τις αιμοληψίες είμασταν και εμείς μέσα και τον κρατούσαμε, μόνο μία νοσηλεύτρια μας ζήτησε να βγούμε.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ σωστή σε βρίσκω!

 

Φτάσαμε να απαιτούμε τα αυτονόητα και να απορούμε αν τελικά θα τα καταφέρουμε.:?

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

οταν ηταν ενος μηνος στο Λητώ μου ζητησαν να μεινω έξω .....το άκουγα να κλαίει και μου ερχόταν να μπω μεσα να την δείρω......εφυγα για να μην το κανω και εμεινε ο συζυγος μου ο οποιος μου είπε οτι το παιδι εκανε εμετο και ηταν μεσα στα αιματα οταν βγήκε . το ειδα και εγω και δεν το ξαναπήγα ποτε εκει......απαραδεκτο ωοσοκομειο και στη γεννα μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Από μικρή η κόρη μου είχε διάφορες περιπέτειες στα νοσοκομεία, οπότε και είμασταν "σχετικά" και οι δύο εξοικιωμένες με τη διαδικασία τησ αιμοληψίας. Την τελευταία φορά που χρειάστηκε να της βάλουν καθετήρα για ορό ήταν πριν ένα χρόνο στο Λοιμοδών Νοσημάτων στη Θεσσαλονίκη όπου δεν με άφηναν να μπώ όσο κι αν τους εξηγούσα ότι τα έχουμε ξαναπεράσει αυτά κτλ... Αποτέλεσμα: το παιδί το άκουγα να σπαράζει και να χτυπιέται φωνάζοντάς με (αφού είχε συνηθήσει και από τις προηγούμενες φορές να με έχει δίπλα του)... Ένοιωσα πως βίασαν τόσο το παιδί μου όσο και εμένα και κάναμε και οι δύο καιρό να το ξεπεράσουμε. Πραγματικά το χιλιομετάνιωσα που δεν είμουν πιο δυνατή και πιεστική, ώστε να καταφέρω να είμαι μαζί της και πραγματικά κατηγορώ τον εαυτό μου που δεν το έκανα.

 

Υπάρχει κάτι νομικά που μπορούμε να επικαλεστούμε σε τέτοιες περιπτώσεις; Ή έχουμε μόνο σύμμαχο τον εαυτό μας και το πείσμα μας;

Link to comment
Share on other sites

λυπάμαι πραγματικά που βλέπω ότι αυτό το θέμα συνεχίζεται, διότι προφανώς είμαστε πολλές που δεν κάνουμε καλά τη δουλειά μας & αυτό με θλίβει... πιστέψτε με ότι είναι το πιό δύσκολο κομμάτι της δουλειάς μας!!!! από τότε που μιλήσαμε γι'αυτό προσπαθώ να το τοποθετώ σε κάθε αρμόζουσα περίσταση & να είστε σίγουρες ότι το συζήτησα ήδη & στους συναδέλφους μου. μακάρι αυτή η δύσκολη κατάσταση να τελειώσει άμεσα & να είμαστε όλοι καλύτεροι & πιό συνεργάσιμοι μεταξύ μας. όσο για κάποιο νομικό έγγραφο δεν ξέρω αν υπάρχει, φαντάζομαι η διευθύνουσα της κάθε υπηρεσίας μπορεί να σας ενημερώσει με το καταστατικό. αλλά μη διστάζετε να γίνετε προστατευτικές στα πιαδιά σας, θέλει μόνο ψυχραιμία & αρχικά ευγένεια. αν δείτε & δε γίνεται αυτό σεβαστό...απαιτήστε αλλαγή χειρισμού

Link to comment
Share on other sites

λυπάμαι πραγματικά που βλέπω ότι αυτό το θέμα συνεχίζεται, διότι προφανώς είμαστε πολλές που δεν κάνουμε καλά τη δουλειά μας & αυτό με θλίβει... πιστέψτε με ότι είναι το πιό δύσκολο κομμάτι της δουλειάς μας!!!! από τότε που μιλήσαμε γι'αυτό προσπαθώ να το τοποθετώ σε κάθε αρμόζουσα περίσταση & να είστε σίγουρες ότι το συζήτησα ήδη & στους συναδέλφους μου. μακάρι αυτή η δύσκολη κατάσταση να τελειώσει άμεσα & να είμαστε όλοι καλύτεροι & πιό συνεργάσιμοι μεταξύ μας. όσο για κάποιο νομικό έγγραφο δεν ξέρω αν υπάρχει, φαντάζομαι η διευθύνουσα της κάθε υπηρεσίας μπορεί να σας ενημερώσει με το καταστατικό. αλλά μη διστάζετε να γίνετε προστατευτικές στα πιαδιά σας, θέλει μόνο ψυχραιμία & αρχικά ευγένεια. αν δείτε & δε γίνεται αυτό σεβαστό...απαιτήστε αλλαγή χειρισμού

τι εννοείς όταν λες αλλαγη χειρισμού?αφού είσαι μέσα στα πράγματα κατατόπισέ μας λίγο.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΝΩΜΗ, ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΝΥΧΤΕΡΙΝΗ. ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ & ΠΡΙΝ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ, ΚΑΘΕ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ. ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΤΕ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΜΟΛΗΨΙΑ. ΑΝ ΠΑΤΕ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ & ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΣΕΒΑΣΤΗ Η ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΣΑΣ ΣΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ ΖΗΤΗΣΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ ΕΝΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΜΟΣ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΑΠΑΙΤΗΣΗ. ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ & ΕΜΑΣ, ΠΟΥ ΟΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΙ ΕΧΟΥΜΕ & ΕΜΕΙΣ ΠΑΙΔΙΑ. ΟΤΑΝ ΑΠΟ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΟΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑ ΑΓΧΩΜΕΝΟ & ΑΠΕΙΡΟ ΜΑΘΗΤΟΥΔΙ ΣΟΥ ΠΡΟΒΑΛΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΤΟΥ ΓΟΝΕΑ ΩΣ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ & ΟΤΑΝ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΥΤΟ ΕΠΙΒΑΛΕΙ & Ο ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΣΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΝΑ ΠΟΡΕΥΤΕΙΣ. ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΧΕΙΡΙΣΤΕΙΣ ΤΟ ΓΟΝΕΑ, ΑΛΛΑ & ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΟΝΟ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ, ΑΝ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΔΕΝ ΑΠΟΔΩΣΕΙ ΑΛΛΑΞΤΕ ΤΑΚΤΙΚΗ. Η ΕΥΓΕΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΛΕΙΠΕΙ & ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ, ΑΛΛΑ ΜΗ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΣΑΣ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΤΕ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΤΗΣ ΣΤΙΓΜΗΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΝΤΕΣ, ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ & ΠΟΛΛΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΥΣΚΟΛΗ. ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ & Η ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ. & ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΛΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΚΕΡΑΙΕΣ & ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΤΑΣΗ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ, ΑΥΤΗ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ, ΟΠΩΣ & Ο ΠΑΝΙΚΟΣ ΤΟΥ ΓΟΝΙΟΥ. & ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ, ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΠΟΝΤΑΡΩ ΠΟΛΥ ΣΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ, ΕΧΟΥΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΩ ΓΟΝΕΑ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗ ΣΑΣ ΠΡΟΣΒΑΛΩ, ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ ΤΙΣ ΦΡΑΣΕΙΣ, ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΜΑΜΑ ΞΑΝΑ!!! ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΦΙΛΙΚΑ...

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΝΩΜΗ, ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΝΥΧΤΕΡΙΝΗ. ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ & ΠΡΙΝ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ, ΚΑΘΕ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ. ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΤΕ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΜΟΛΗΨΙΑ. ΑΝ ΠΑΤΕ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ & ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΣΕΒΑΣΤΗ Η ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΣΑΣ ΣΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ ΖΗΤΗΣΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ ΕΝΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΜΟΣ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΑΠΑΙΤΗΣΗ. ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ & ΕΜΑΣ, ΠΟΥ ΟΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΙ ΕΧΟΥΜΕ & ΕΜΕΙΣ ΠΑΙΔΙΑ. ΟΤΑΝ ΑΠΟ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΟΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑ ΑΓΧΩΜΕΝΟ & ΑΠΕΙΡΟ ΜΑΘΗΤΟΥΔΙ ΣΟΥ ΠΡΟΒΑΛΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΤΟΥ ΓΟΝΕΑ ΩΣ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ & ΟΤΑΝ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΥΤΟ ΕΠΙΒΑΛΕΙ & Ο ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΣΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΝΑ ΠΟΡΕΥΤΕΙΣ. ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΧΕΙΡΙΣΤΕΙΣ ΤΟ ΓΟΝΕΑ, ΑΛΛΑ & ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΟΝΟ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ, ΑΝ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΔΕΝ ΑΠΟΔΩΣΕΙ ΑΛΛΑΞΤΕ ΤΑΚΤΙΚΗ. Η ΕΥΓΕΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΛΕΙΠΕΙ & ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ, ΑΛΛΑ ΜΗ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΣΑΣ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΤΕ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΤΗΣ ΣΤΙΓΜΗΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΝΤΕΣ, ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ & ΠΟΛΛΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΥΣΚΟΛΗ. ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ & Η ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ. & ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΛΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΚΕΡΑΙΕΣ & ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΤΑΣΗ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ, ΑΥΤΗ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ, ΟΠΩΣ & Ο ΠΑΝΙΚΟΣ ΤΟΥ ΓΟΝΙΟΥ. & ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ, ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΠΟΝΤΑΡΩ ΠΟΛΥ ΣΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ, ΕΧΟΥΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΩ ΓΟΝΕΑ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗ ΣΑΣ ΠΡΟΣΒΑΛΩ, ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ ΤΙΣ ΦΡΑΣΕΙΣ, ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΜΑΜΑ ΞΑΝΑ!!! ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΦΙΛΙΚΑ...

Από πλεύρας μου δε αισθάνομαι καμία προσβολή ίσα-ίσα που θέλω κάποιον από το χώρο αυτό να με κατατοπίσει καλύτερα,αλλά γνωρίζοντας τον εαυτό μου πως αντιδρά σε τέτοιες καταστάσεις και όταν βλέπεις άλλη μεταχείριση στα ιδιωτικά εργαστήρια και άλλη στα δημόσια λες γιατί???Στην πρώτη περίπτωση δεν πανικοβάλλω το παιδί μου ενώ στη δεύτερη το πανικοβάλλω είναι λίγο οξύμωρο.Το μικρό μου είναι να το κάνω μαγνητική τώρα και ρώτησα τον παιδίατρο μας αν επιτρέπεται να είμαι και εγώ μέσα και είπε όχι ΑΛΛΑ μπορείς να βλέπεις το παιδί από την αίθουσα εκεί με καθυσήχασε κάπως αυτό.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως αν αρνηθεί ο ένας γιατρός την παρουσία μου θα την δεχτεί ο άλλος,αυτό από μόνο του είναι αντιεπαγγελματικό δε θα δημιουργηθούν προστριβές?

Ή θα μας πάρει και θα μας σηκώσει όλους γιατί κάτι τέτοιο τον ακυρώνει ως επιστήμονα?

Σε κάποιο περιστατικό που είχα με τον μεγάλο μου και έγκυος στο 2 έπεσε από το κρεβατάκι του και τον πήγαμε στο νοσοκομείο τον έκανε αιμοληψία η γιατρός μία πολύ καλή κυρία αλλά για να του πάρουν αίμα δεινοπάθησαν,την έλεγα από το δεξί χέρι έχει καλές φλέβες και δεν με άκουγε, τον καημένο τον κατατρύπησαν.Δυστυχώς έβλεπα όλο περιστατικό με τον μικρό να σπαράζει και να μην μπορώ να κάνω τπτ μου κακοφανηκε παρα πολύ γιατί θεωρώ πως αν ήμουν κοντά του δε θα αντιδρούσε έτσι αφού προυπήρχαν και άλλες αιμοληψίες σε ιδιωτικό εργαστήριο με καλύτερη αντιμετώπιση και ψωρίς πολλά κλάματα.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Χτες στο Μητερα μου ζητησαν να βγω εξω για να του παρουν αιμα, πολυ ευγενικα ζητησα να μεινω αλλα με απολυτο υφος μου ειπαν οτι δεν επιτρεπεται οι γονεις να ειναι μεσα και βγηκα... Ακουγα το παιδακι μου να κλαιει καθως ειχε 39 πυρετο και σπαραζε η καρδια μου...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας. δεν μπορώ να πάρω θέση ανάμεσα σε ιδιωτικό & δημόσιο, μπορώ μόνο να καταλάβω τις συνθήκες εργασίας στο δημόσιο, έχω περάσει από εκεί, με τα υπερ, αλλά & τα κατά. δεν δικαιολογώ κανέναν, προς Θεού, αλλά δεν παίρνω θέση, ΑΥΤΟ είναι το αντιεπαγγελματικό. όσο γι'αυτό που εσάς προβληματίζει, είναι δικό μας πρόβλημα να το ξεκαθαρίσουμε μεταξύ μας. δεν ευθύνεστε εσείς. απλά όσο έχετε αντοχές & φυσικά το επιτρέπει η κατάσταση να είστε ευγενικοί... αυτό (ξαναλέω) πρέπει να κάνουμε & εμείς. δεν έχω να σας πω κάτι άλλο που να σας βοηθήσει, λυπάμαι... ελπίζω μόνο αν τύχει να συνεργαστούμε να μη σας απογοητεύσω.... καλή σας μέρα & να προσέχετε τα παιδάκια σας. εγώ τώρα χαλάρωσα από το νυχτερινό & πάω να τα πάρω από τη γιαγιά

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...