Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αιμοληψία - σας ζήτησαν να βγείτε απο το δωμάτιο?


Αιμοληψία /τοποθέτηση ορού - σας ζήτησαν να φύγετε?  

849

  1. 1. Αιμοληψία /τοποθέτηση ορού - σας ζήτησαν να φύγετε?

    • ναι απαίτησαν ακράδαντα να φύγω απο το δωμάτιο
      460
    • ναι μου ζήτησαν ευγενικά αλλά όχι κατηγορηματικά να φύγω απο το δωμάτιο
      166
    • όχι δεν μου ζήτησαν να φύγω
      66
    • όχι δεν μου ζήτησαν να φύγω και μου έδειξαν τι να κάνω και πως να του συμπαρασταθώ
      127


Recommended Posts

Στην Πανεπιστημιακή Κλινική του Παίδων Αγλαΐα Κυριακού. Τον κρατούσαν 5 βεβαίως και του έσπασαν φλέβες και στ αδυο χεράκια. Όταν του είχε πάρει αίμα η μικροβιολόγος μας στην αγκαλιά μου, γκρίνιαξε λίγο αλλά όλα τέλειωσαν. Σήμερα μετά από 15 μέρες μου είπε πονάει στο νοσοκομείο με τσιμπάνε. Τιναζόταν στον ύπνο του για μια εβδομάδα.

 

Έχουμε κάνει κάποια κίνηση, γιατί σκέφτομαι να στείλω επιστολή διαμαρτυρίας στη Διευθύντρια της Κλινικής.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 397
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμεις εχουμε κανει αιμοληψια στο παραρτημα του Αγλαια στη Συγγρου.Ηταν 2 κοπελες μεσα και εμεις.Η μικρη αντιδρουσε και οι κοπελες με μεγαλη υπομονη και γλυκολογα καταφεραν να της παρουν αιμα.Αν ξαναχρειαστει εκει θα παω.

UeNTp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Στο Γ.Νοσοκομείο Δράμας, κάνανε αιμοληψία και λήψη ούρων με υπερηβική παρακέντηση στο 47 ημερών μωρό μου, όπου εισήχθη λόγω πολλών αναγωγών. Μου ζήτησαν να είμαι έξω από το δωμάτιο, ενώ εγώ τους δήλωσα ότι θέλω να μείνω με το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

4ρων ημερων γεννεσις μας πηραν αιμα για εξεταση ικτερου κ μου ζητησαν να βγω εξω.με φωναξαν να ηρεμησω το μωρο που τσιριζε απ τον πονο

ιπποκρατειο (δυστυχως) 40 ημερων πηραν αιμα κ του βαλαν ορο βγαζοντας με παλι εξω κ αφου σπαραζε το παιδι οταν τελειωσαν μου ειπαν ελα να ηρεμησεις το μωρακι σου....επισης κ ορο στη μυτη που του εβαλαν παλι εξω με εβγαλαν κ με φωναξαν να τον ηρεμησω μετα.

αν το ηξερα αυτο νωριτερα σιγουρα θα μοιραζα σφαλιαρες αν μου φερναν αντιρρηση:evil::evil:.

Link to comment
Share on other sites

6 ημερων στο ιασω για αιμοληψια για εξεταση ικτερου. μου το πηραν και οι φωνες του ακουγονταν εως εξω. ειχα ζητησει να ειμαι μαζι του αλλα η νοσοκομα ειπε οχι γιατι ετσι ειναι η πολιτικη που ακολουθουν.

4 μηνων στο γενικο κρατικο νικαιας επρεπε να του βαλουν ορο και να γινει και αιμοληψια(αλλεργια σε ξηρο καρπο που μια κ@@@ο θεια μου του εδωσε κρυφα:evil::evil::evil:) και παλι με πεταξαν εξω. το παιδι ειχε παθει τετοιο σοκ που για ενα μηνα δεν με αφηνε να απομακρυνθω στο ενα μετρο και για περιπου ενα εξαμηνο εβλεπε ιατρικη ποδια και ουρλιαζε. και στο κρατικο νικαιας μου ειπαν οτι δεν επιτρεπονται ουτε οι μαμαδες. και ναι πηγα παντου και διαμαρτυρηθηκα..η απαντηση τους???οτι ειμαι μικρη στην ηλικια και υπερβολικα προστατευτικη στο παιδι για να ξερω τι πρεπει και πως να γινει.

σε ιδιωτικο μικροβιολογικο εργαστηριο, 1 ετους ,για αιμοληψια (γεν.αιματος), τον ειχα αγκαλια και η κοπελα που του πηρε αιμα τον ειχε παιξει με ενα αρκουδακι πρωτα για να τη συνηθησει. ουτε φωναξε ουτε τιποτα.απο τοτε οποτε χρειαστει για κανα τσεκαπ εκει τον παω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχουμε κάνει πάρα πολλές φορές εξαιτάσεις/αιμοληψίες.

20 ημερών στο Παίδων για έλεγχο θυρεοειδούς μέσα μαζί με το μωρο το οποίο δεν έκλαψε καθόλου

 

5-6 φορέσ στη βιοιατρική με έβαλαν να το έχω αγκαλιά

2 φορές στο ΜΗΤΕΡΑ (παιδιατρικό νοσοκομείο) την πρώτη μου ζήτησαν να βγω έξω, αρνήθηκα μκαι ευγενικά και δεν το συνέχεισαν

 

Στο παίδων Αγία Σοφία περίπου 1 χρονού, είμαι προετοιμασμένη μετα από όσα έχω διαβάσει εδώ, να μου ζητήσουν να φύγω, άγχος, νευρα κλπ 3 μέρες και τελικά οι νοσηλεύτριες μου είπαν να μείνω και να τον κρατάω

 

Στην Αγγλία σε νοσοκομείο του έβαλαν πρώτα κρέμα elma για να μην πονάει πολύ και μου ζήτησαν να είμαι μέσα με το παιδί.

 

Ευτυχως ακομα δεν μου έχουν ζητήσει ποτέ να βγώ!

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ο μπεμπακος μου γεννηθηκε 25/8/2011 και επειδη παρουσιασε ικτερο μειναμε στο ιασω μια εβδομαδα.Μετα την εξοδο καναμε αλλες τεσσερις φορες αιμοληψια για ικτερο καθως και υπερηβικη παρακεντηση για να του παρουν ουρα απευθειας απο την κυστη(και αυτη την εξεταση την καναμε για τη διερευνηση του ικτερου που δεν υποχωρουσε ευκολα). Δεν με αφησαν καμια φορα να μεινω με το μωρακι μου,στη δε υπερηβικη χρειαστηκε να το τρυπησουν κτιδυο φορες και το ακουγα απεξω να κλαιει σπαρακτικα...καθε φορα που τελειωναμε απο το μαιευτηριο πασχιζα μετα ωρες να το ηρεμησω...ηθελα να παω σε καπου αλλος υ για τις εξετασεις , ομως η παιδιατρος μου (η οποια δεν συνεργαζεται με το ιασω) ειναι καλυτερο να γινονται απο το ιδιο εργαστηριο ωστε να μην υπαρχουν αποκλισεις στις τιμες του ικτερου που ειχαμε για να συγκρινουμε και να παρακολουθουμε.....εστω πως ειναι ετσι....πιστευω ομως πως αν μου ειχαν επιτρεψει να ειμαι μαζι του σιγουρα θα αισθανοταν μεγαλυτερη ασφαλεια μιας και το μωρο δεν ηταν ουτε 25 ημερων και θα παρηγορουταν πιο ευκολα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια ηθελα να σας πω πως γνωριζω μια κοπελα η οποια ειναι βοηθος μικροβιολογου και κανει αιμοληψιες κατ' οικον..

Συνηθως τις κανει πρωι (05:00 - 11:00) ετσι ωστε να γλιτωνει ο γονεας (ειδικα ο εργαζομενος) την ταλαιπωρια με τις διαδρομες και το παιδι να αισθανεται πιο ανετα στο δικο του χωρο..

Εμας ηρθε στις 7μιση, πηρε αιμα απο τη μικρη και μετα απο εμας (καναμε οικογενειακο τσεκ-απ). Μολις τελειωσαμε, εδωσα κανονικα στη μικρη το πρωινο της και πηγε στο σχολειο κανονικα. Επειδη πηρε και σε εμενα μπορω να σας πω με σιγουρια πως δεν με πονεσε, εχει το λεγομενο "ελαφρυ" χερι! ;) Και στα υπερ φυσικα βαζω πως μας εφερε σπιτι και τα αποτελεσματα, δεν χρειαστηκε δηλαδη να μετακινηθω καθολου..

Οι υπηρεσιες της ειναι δωρεαν (η αιμοληψια δηλαδη και τα αποτελεσματα που στα φερνει σπιτι) και σε περιπτωση που δεν σας καλυπτει καποιο ταμειο, οι τιμες ειναι πολυ προσιτες.

 

Προσωπικα, επειδη εχω καει απο νοσοκομεια και διαγνωστικα κεντρα με την περιπετεια υγειας της κορης μου, τη συστηνω ανεπιφυλακτα!

 

Επειδη δεν θελω να δωσω εδω στοιχεια της (καθως ισως θεωρηθει διαφημιση) αν ενδιαφερεστε στειλτε μου πμ.

 

Αν και αυτο που ευχομαι πραγματικα ειναι να μη χρειαστει ποτε και κανενα παιδακι να μπει σε αυτη τη διαδικασια. :)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
όπως νομίζω έχω αναφέρει ξανά, ανήκω κατά κάποιο τρόπο στον παραϊατρικό χώρο. στη σχολή μας μαθαίνουν ότι οι γονείς δεν πρέπει να είναι παρόντες στην αιμοληψία παιδιών, για ψυχολογικούς λόγους τόσο των παιδιών, όσο & των γονιών. το παιδί ξέρει ότι θα "τουμπάρει" το γονιό...

ωστόσο η ουσία είναι στο γονιό να είναι ψύχραιμος & να αντιλαμβάνεται ότι η αιμολήπτρια δε θέλει σε καμμια περίπτωση να πονέσει ένα παιδί. εξάλλου οι περισσότερες είμαστε μαμάδες & οι ίδιες!!! πολλές φορές είναι απαραίτητο να τρυπήσουμε ξανά το παιδί, καταλαβαίνουμε όλοι πόσο δύσκολες είναι οι συνθήκες! αλλά φυσικά η μαγκιά είναι σε εμάς να δείξουμε στο γονιό πώς θα μας βοηθήσει να κάνουμε την αιμοληψία όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα, σωματικά & ψυχικά.

η ψυχραιμία του γονιού & ο σωστός τρόπος να κρατήσει το παιδί είναι πολύ σημαντική βοήθεια

εσυ το παιδι σου θα το αφηνες? κανενα παιδι οταν φοβαται δεν σκεφτεται να τουμπαρει τον γονιο του.το οτι οι περισσοτερες αιμοληπτριες ειναι μαμαδες και οι ιδιες δεν μου λεει απολυτως τιποτα γιατι οι περισσοτερες το βλεπουν καθαρα σαν επαγγελμα και εχουν παθει ενα ειδος ανοσιας...ασε που τις περισσοτερες φορες βιαζονται να κανουν την δουλεια τους...

κι εγω ειχα παει 18 χρονων σε γυναικα γυναικολογο γιατι θα με καταλαβαινε καλυτερα και ακομα τρεχω....

οι περισσοτεροι γονεις ειναι ψυχραιμοι οταν εχουν κοντα το παιδι τους γιατι ο ενας παιρνει δυναμη απο τον αλλο...

συγνωμη για το υφος αλλα θυμηθηκα τα δικα μας...

5 ημερων,εισαγωγη στο Παιδων...εμεινε λιγες ωρες γιατι δεν αντεξαμε παραπανω...μετα απο χιλιες ενοχλησεις γιατι περιμεναν την προισταμενη να ερθει υπογραψαμε και το πηραμε.μεχρι εκεινη την ωρα η μοναδικη ενημερωση που ειχαμε οσο κι αν ρωταγαμε ειναι οτι του κανουν εξετασεις...μας παρεδωσαν ενα βρεφος με σπασμενη φλεβα στο χερακι.το σημειο ειχε μαυρισει και ειχε βγαλει και καποια σπυρακια και κοκκινιλες.η παιδιατρος ειπε καποιο ειδος μολυνσης...

ουτε απ εξω δεν περναω απο τοτε...και μακαρι να μην τους ξαναχρειαστω ποτε!

 

για να συνοψισουμε δηλαδη μονο στην Βιοιατρικη φερονται καλα στα παιδια? κανενα αλλο διαγνωστικο στην περιοχη του κεντρου ξερουμε???

πρεπει να παμε για εξετασεις αμμεσα...

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς λόγω ίκτερου χρειάστηκε να πηγαίνουμε για καθημερινές μετρήσεις στο Ρέα. Την πρώτη φορά ρώτησα αν μπορώ να μπω μαζί και η κοπέλα μου είπε φυσικά αρκεί να είμαι ψύχραιμη. Μπήκαμε, πήραμε το αίμα, κανένα πρόβλημα. Τις υπόλοιπες φορές απλά περνούσα χωρίς καν να ρωτήσω. Θεωρώ ότι με εξαίρεση περιπτώσεις που ο γονιός χάνει τον αυτοέλεγχό του (και κατά συνέπεια αντί να καθησυχάζει το παιδί δημιουργεί περισσότερο στρες) είναι απαραίτητο να είναι μέσα με το παιδί του. Προσωπικά αν μου αρνιόντουσαν την είσοδο απλά θα πήγαινα αλλού..

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμεις πηγαμε στο ρεα την περασμενη εβδομαδα για ικτερο και ημουν παρουσα στην αιμοληψια(θα ημουν θελανε δε θελανε:mrgreen:). η αιμοληπτρια ηταν πολυ καλη με το μωρο.

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμεις εχουμε τρεις εμπειριες. Η πρωτη οταν γεννηθηκε στο Ελενα που του πηραν αιματακι κ ουτε που το καταλαβαμε, απλα βλεπαμε απο το τζαμι. Η δευτερη οταν ηταν 10 ημερων χρειαστηκε μια πολυ μικρη επεμβαση, την καναμε στο Αγλαια Κυριακου, του πηραν αιμα κ ειμασταν παροντες. Αργοτερα ειχα διαβασει τη δημοσκοπηση κ ημουν προετοιμασμενη, οποτε πριν λιγες μερες που νοσηλευτηκαμε σε ιδιωτικο παιδιατρικο νοσοκομειο, μας ζητησαν παρα πολυ ευγενικα να βγουμε εξω. Στην αρχη θυμωσα αλλα μετα καταλαβα οτι ετσι ηταν το σωστο. Η διαδικασια ηταν παρα πολυ συντομη,το παιδι μου ενω εκλαιγε βγηκε εξω γελωντας, κ φυσικα κ στις μερες που ακολουθησαν οσες φορες χρειαστηκε οι νοσηλευτριες ηταν τελειες με τα παιδια. Ετσι αλλαξα κι εγω γνωμη κ θεωρω οτι στις συγκεκριμενες συνθηκες το παιδι επρεπε να ειναι ανεπηρεαστο απο τους γονεις που συνηθως το ταραζουν πιο πολυ. Αντιθετα σε μεγαλη κ επωδυνη εξεταση που καναμε (κυστεογραφια) μας αφησαν κ τους δυο γονεις να κραταμε κ να απασχολουμε το μωρο. Οποτε εφυγα απο κει με τις καλυτερες εντυπωσεις.

3otVp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γειά σας!

Εμείς χρειάστηκε να μεταβούμε στα επείγοντα λόγω ασταμάτητου κλάματος.

Δεν με άφησαν να είμαι παρούσα στην αιμοληψία και ας ακουγόταν το παιδι μου( 5 μηνών) σε όλο το νοσοκομείο. Υστερα ήθελαν να του πάρουν ουρα με υπερηβική και μας έβγαλαν πάλι έξω. Και εκέι ήταν που λέει η γιατρός οτι θα τον ξανα τρυπήσουν σε λίγο γιατί είχε άδεια κύστη. Σε 2 λεπτα μετρημένα πήγα να του αλλάξω την πάνα και με κατούρησε!!!!! Οταν το είπα στη γιατρό έκανε ότι δεν άκουσε και ηθελε να τον ξανα τρυπήσει! Δεν την αφησα και του πηρε ούρα με σακουλάκι. Αν γνωρίζει κάποιος αν αυτή η απαιτησή τους να μας βγαζουν εξω έχει καποια νομικη υπόσταση η έιναι καθαρα επειδή έτσι πιστευουν αυτοί οτι είναι καλύτερα ας μας διαφωτίσει! Δεν θέλω να βγαίνω έξω ώστε να μπορεί ο καθε γιατρος να τρυπάει όπως τύχει το παιδί μου! :evil::mad:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!

Εμείς χρειάστηκε να μεταβούμε στα επείγοντα λόγω ασταμάτητου κλάματος.

Δεν με άφησαν να είμαι παρούσα στην αιμοληψία και ας ακουγόταν το παιδι μου( 5 μηνών) σε όλο το νοσοκομείο. Υστερα ήθελαν να του πάρουν ουρα με υπερηβική και μας έβγαλαν πάλι έξω. Και εκέι ήταν που λέει η γιατρός οτι θα τον ξανα τρυπήσουν σε λίγο γιατί είχε άδεια κύστη. Σε 2 λεπτα μετρημένα πήγα να του αλλάξω την πάνα και με κατούρησε!!!!! Οταν το είπα στη γιατρό έκανε ότι δεν άκουσε και ηθελε να τον ξανα τρυπήσει! Δεν την αφησα και του πηρε ούρα με σακουλάκι. Αν γνωρίζει κάποιος αν αυτή η απαιτησή τους να μας βγαζουν εξω έχει καποια νομικη υπόσταση η έιναι καθαρα επειδή έτσι πιστευουν αυτοί οτι είναι καλύτερα ας μας διαφωτίσει! Δεν θέλω να βγαίνω έξω ώστε να μπορεί ο καθε γιατρος να τρυπάει όπως τύχει το παιδί μου! :evil::mad:

 

Το ειχα ψάξει πολυ παλιά δες μυν191, 192 (τελεευταια παρ.) Υπαρχει καποια πρόβλεψη για αυτους πουδεν μπορουν να εκπροσωπύσουν τον εαυτό τους να εχουν αντιπρόσωπο ακόμα και σε ιατρικές πράξεις. Δεν θυμαμαι σε ποιον νομο είναι φανταζομαι αν ψάξεις για τα δικαιωματα ασθενων. Νομιζω οτι όλοι μπορουνμε να τον επικαλούμαστε κάθε φορά αν χτυπάμαι τοίχο.

(Σε άλλες χώρες πάντως πχ Βελγιο είναι θεωρείται αυτονόητο είναι μαζί ο γονιος στην αιμοληψία ακόμα και σε δημοσια νοσοκομεία)

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα ψάξει πολυ παλιά δες μυν191, 192 (τελεευταια παρ.) Υπαρχει καποια πρόβλεψη για αυτους πουδεν μπορουν να εκπροσωπύσουν τον εαυτό τους να εχουν αντιπρόσωπο ακόμα και σε ιατρικές πράξεις. Δεν θυμαμαι σε ποιον νομο είναι φανταζομαι αν ψάξεις για τα δικαιωματα ασθενων. Νομιζω οτι όλοι μπορουνμε να τον επικαλούμαστε κάθε φορά αν χτυπάμαι τοίχο.

(Σε άλλες χώρες πάντως πχ Βελγιο είναι θεωρείται αυτονόητο είναι μαζί ο γονιος στην αιμοληψία ακόμα και σε δημοσια νοσοκομεία)

 

Σε ευχαριστω πολύ! Την είχα δει την ανάρτηση αλλα ξαναρώτησα μήπως υπάρχει τιποτα νεότερο ! Με απασχολεί πολύ το θέμα. Θα κοιτάξω αυτό που λές.Αν μαθω κάτι και εγώ που να βοηθήσει θα το αναρτήσω. Αλλα σ ευχαριστω και πάλι για την άμεση ανταποκρισή σου! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον τα δικαιωματα του ασθενη ειναιστ αρθρο 47 του Ν2071 και όσον αφορα στην συγκαταθεση γονιου στο άρθρο 12 το Ν3418. Δεν καταλύπτουν την παρουσια του γονιου αλλά θα μπορούσες να πεις ότι πρέπει να είσαι παρούσα σε περίπτωση που χρειαστε

ι να ανακαλέσεις την συγκαταθεση σου. ( πχ μπορει να κρινεις οτι το παιδι δεν το αντεχει, μπορει να το τρυπησουν 2 φορες και να μην βρουν και εσυ να αποφασισεις οτι δεν θα τρυπησουνκα 3η)

Νομίζω υπαρχει νομικο κενο για τα παιδια θα μπορουσε να γινει ερωτηση και στιον συνηγορο, και στο υπουργειο ξανά, κρίμα που δεν πρωτοκόλλησα τη ερωτηση μου τότε...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα δικαιωματα του ασθενη ειναιστ αρθρο 47 του Ν2071 και όσον αφορα στην συγκαταθεση γονιου στο άρθρο 12 το Ν3418. Δεν καταλύπτουν την παρουσια του γονιου αλλά θα μπορούσες να πεις ότι πρέπει να είσαι παρούσα σε περίπτωση που χρειαστε

ι να ανακαλέσεις την συγκαταθεση σου. ( πχ μπορει να κρινεις οτι το παιδι δεν το αντεχει, μπορει να το τρυπησουν 2 φορες και να μην βρουν και εσυ να αποφασισεις οτι δεν θα τρυπησουνκα 3η)

Νομίζω υπαρχει νομικο κενο για τα παιδια θα μπορουσε να γινει ερωτηση και στιον συνηγορο, και στο υπουργειο ξανά, κρίμα που δεν πρωτοκόλλησα τη ερωτηση μου τότε...

 

jannis ειναι πολυ ενδιαφεροντα αυτα και οντως ολο και καποια υποσταση θα εχουν. Εγω επικοινωνησα με τον Συνηγορο του Πολιτη καθως ειδα οτι τα παιδια εχουν το δικαιωμα να μην αποχωριζονται απο τους γονεις τους ( δεν ελεγε συγκεκριμενη περιπτωση) εκτος αν το αποφασισουν οι ιδιοι οι γονεις ή η Πολιτεια σε περιπτωση κακομεταχειρησης η παραμελησης. Και ελπιζω να μου απαντησουν συντομα! :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Mommy K θα μας ενδιέφερε όλους να μάθουμε την απάντηση, όταν την έχεις -αν την έχεις - πες την μας!

 

Εγώ στο Μητέρα παίδων που νοσηλεύτηκε το 3 μηνών μωράκι μου με έδιωξαν για να του περάσουν ορό κι επειδή επέμενα να είμαι εκεί, ή εγώ ή ο μπαμπάς του που είναι και πιο ψύχραιμος, απείλησαν να μας διώξουν - έτοιμοι είμασταν να πάρουμε το μωρό να φύγουμε.... αχ δεν θέλω να τα θυμάμαι.....

 

Ο ανηψιός μου επίσης, 3 ετών στο Παίδων για να του περάσουν ορό 3 νοσοκόμοι/ες τον έβαλαν κάτω και φυσικά απαγόρεψαν στους γονείς να είναι μέσα. Ο δε πατέρας έκανε σκηνή και του είπαν αν δεν του αρέσει να πάρει το παιδί και να φύγει..

 

Και στις δύο παραπάνω περιπτώσεις τα παιδιά ήταν ανάγκη να νοσηλευτούν. Αλλιώς θα τα είχαμε πάρει και τα δύο.

Και να τονίσω επίσης πως οι ίδιοι/ες νοσοκόμοι/ες στο διάστημα της νοσηλείας, αν εξαιρέσουμε αυτό το συμβάν και την τακτική τους, ήταν γλυκύτατοι με τα μωρά μας και ευγενέστατοι με εμάς τους γονείς.

 

Σε αυτό το ζήτημα νομίζω πως μόνο τα διαγνωστικά άφήνουν τους γονείς να είναι μαζί με το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Στο Μητερα, ειμασταν προχθες, μου ειπαν να βγω εξω και απαντησα κοφτα και πολυ επιθετικα "ΟΧΙ, με ΤΙΠΟΤΑ, ειμαι ενημερη ΝΟΜΙΚΑ και θα μεινω εδω, χωρις να εμποδισω το εργο σας, για να νιωθει καλα το παιδι μου".

Μου απαντησαν οτι σε ολα τα νοσοκομεια, βγαινουν εξω οι γονεις και απαντησα "Μην μου λετε ανακριβειες, μονο σε συγκεκριμενα ΕΛΛΗΝΙΚΑ νοσοκομεια, χωρις να προβλεπεται απο το Νομο, ειμαι ενημερη και ειμαι μαζι σας αυτη τη στιγμη, να συνεργαστω για να γινει καλα το παιδι μου, οποτε ας ξεκινησετε και εγω θα ειναι σαν να μην ειμαι εδω".

 

Με αφησαν και ολα καλα.

 

Ισως ημουν πολυ επιθετικη αλλα ημουν και ταραγμενη με το παιδι ημιλυποθιμο. Χena δεν καταλαβα, σε δημοσιο σε κρατανε δυστυχως, στο ιδιωτικο (1600 ευρω δωσαμε!!!!!!!!!!!!!) τι να σε απειλησουν, να χασουν τον πελατη; εσυ τους εχεις στο χερι οχι αυτοι.

 

Διαδωστε το, καντε το, να σταματησει σαν πρακτικη, το κανουν μονο σε ελληνικα νοσοκομεια, ορισμενοι, χωρις να ειναι καλυμμενοι.

Link to comment
Share on other sites

Στο Μητερα, ειμασταν προχθες, μου ειπαν να βγω εξω και απαντησα κοφτα και πολυ επιθετικα "ΟΧΙ, με ΤΙΠΟΤΑ, ειμαι ενημερη ΝΟΜΙΚΑ και θα μεινω εδω, χωρις να εμποδισω το εργο σας, για να νιωθει καλα το παιδι μου".

Μου απαντησαν οτι σε ολα τα νοσοκομεια, βγαινουν εξω οι γονεις και απαντησα "Μην μου λετε ανακριβειες, μονο σε συγκεκριμενα ΕΛΛΗΝΙΚΑ νοσοκομεια, χωρις να προβλεπεται απο το Νομο, ειμαι ενημερη και ειμαι μαζι σας αυτη τη στιγμη, να συνεργαστω για να γινει καλα το παιδι μου, οποτε ας ξεκινησετε και εγω θα ειναι σαν να μην ειμαι εδω".

 

Με αφησαν και ολα καλα.

 

Ισως ημουν πολυ επιθετικη αλλα ημουν και ταραγμενη με το παιδι ημιλυποθιμο. Χena δεν καταλαβα, σε δημοσιο σε κρατανε δυστυχως, στο ιδιωτικο (1600 ευρω δωσαμε!!!!!!!!!!!!!) τι να σε απειλησουν, να χασουν τον πελατη; εσυ τους εχεις στο χερι οχι αυτοι.

 

Διαδωστε το, καντε το, να σταματησει σαν πρακτικη, το κανουν μονο σε ελληνικα νοσοκομεια, ορισμενοι, χωρις να ειναι καλυμμενοι.

 

Ωραία τους τα είπες!!! σε παραδέχομαι.

Κι όμως, μου είπαν αυτό ακριβώς, στο Μητέρα, στον όροφο που ανεβήκαμε για την νοσηλεία. Τέλη Σεπτέμβρη. Κι είχα το παιδί με πνιγμονή, δεν το συζητούσα να φύγω.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τους τα είπες!!! σε παραδέχομαι.

Κι όμως, μου είπαν αυτό ακριβώς, στο Μητέρα, στον όροφο που ανεβήκαμε για την νοσηλεία. Τέλη Σεπτέμβρη. Κι είχα το παιδί με πνιγμονή, δεν το συζητούσα να φύγω.

 

 

Εννοειται, που να φυγεις....αυτα εκμεταλλευονται :evil:

Αν και δεν μπορουν να αρνηθουν να κανουν την ιατρικη πραξη, για κατι τετοιο, μπορεις μετα να τους κανεις μηνυση...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πολύ ενδιαφέροντα αυτά που λέτε, πολύ καλά κάνετε και το ψάχνετε.

 

Είχα ξαναγράψει στο θέμα πριν ακόμα κάνω παιδί και είχα αναφέρει την εμπειρία μου ως παιδί που την θυμάμαι ακόμα αν κ ήμουν πολύ μικρή γύρω στα 3. (έβγαλαν έξω τους γονείς μου και με άφησαν ολομόναχη με τον γιατρό για να μου κάνει ράμματα). Τώρα που έγινα μαμά δεν υπάρχει περίπτωση έχοντας ζήσει αυτό αλλά και γενικότερα ως φιλοσοφία να αφήσω το παιδί μου μόνο του και αναρωτιέμαι τι θα κάνω αν τύχει και δεν μπορώ όπως λέτε να το πάρω και να φύγω. Αν δηλαδή υπάρχει ανάγκη επείγουσα.

 

Θα θελα πολύ να ξέρω τι ισχύει νομικά, αν κάποιος στο φόρουμ έχει ασχοληθεί ας μας διαφωτίσει.

 

Πάντως αν κρίνω από την ψηφοφορία..σκούρα τα πράγματα...

 

Ελισα24 μπράβο σου!

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πολύ ενδιαφέροντα αυτά που λέτε, πολύ καλά κάνετε και το ψάχνετε.

 

Είχα ξαναγράψει στο θέμα πριν ακόμα κάνω παιδί και είχα αναφέρει την εμπειρία μου ως παιδί που την θυμάμαι ακόμα αν κ ήμουν πολύ μικρή γύρω στα 3. (έβγαλαν έξω τους γονείς μου και με άφησαν ολομόναχη με τον γιατρό για να μου κάνει ράμματα). Τώρα που έγινα μαμά δεν υπάρχει περίπτωση έχοντας ζήσει αυτό αλλά και γενικότερα ως φιλοσοφία να αφήσω το παιδί μου μόνο του και αναρωτιέμαι τι θα κάνω αν τύχει και δεν μπορώ όπως λέτε να το πάρω και να φύγω. Αν δηλαδή υπάρχει ανάγκη επείγουσα.

 

Θα θελα πολύ να ξέρω τι ισχύει νομικά, αν κάποιος στο φόρουμ έχει ασχοληθεί ας μας διαφωτίσει.

 

Πάντως αν κρίνω από την ψηφοφορία..σκούρα τα πράγματα...

 

Ελισα24 μπράβο σου!

 

Εγώ κορίτσια μιλώ για τις αιμοληψίες και τον φλεβοκαθετήρα. Είδα με τα μάτια μου παιδάκι στο Μητέρα την ώρα που πηγαμε κι εμείς με ράματα και ήταν κι οι γονείς του μέσα. Επίσης και την μεγάλη μου που χτύπησε το χέρι της, μέσα και στις ακτίνες αλλά και στον γύψο.

Link to comment
Share on other sites

Aχ, πόσο σας καταλαβαίνω.. Και μένα η μικρή μου 4 μηνών έκανε εισαγωγή στο αγλαία κυριακού, ένας εκπαιδευμένος που δεν ήξερε την τύφλα του προσπάθησε να της κάνει υπερηβική (εμάς φυσικά μας έβγαλαν έξω), η μικρή ούρλιαζε, ο άλλος δεν μπορούσε να τα καταφέρει, φώναξαν έναν έμπειρο γιατρό να την κάνει εν τέλει, εκείνη την ώρα μπαίνει ένα αγρίμι 4χρονο μέσα στο δωμάτιο το οποίο το κυνηγούσε ο φύλακας του νοσοκομείου και η μικρή μου γυμνή και απροστάτευτη. Το θυμάμαι και μου έρχεται να τραβήξω τα μαλλιά μου. Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν να τραυματίσουν την κύστη της κόρης μου και να αιμορραγεί για τους επόμενους έξι μήνες. Πήρα με δική μου υπογραφή το παιδί και πήγα στο Πεντέλης. Πολύ καλύτερα μεν εκεί, αλλά ένα βράδυ τσακώθηκα με την γιατρό που εφημέρευε, ήρθε να μου πάρει την μπέμπα για να της βάλει ορό χωρίς καν να μου εξηγήσει τον λόγο και όταν μου ζήτησε να βγώ έξω της είπα δεν πάω πουθενά. Ηταν με μια άλλη νοσηλεύτρια, το μικρό μου πλάνταζε στο κλάμμα και αυτές συζήταγαν για κάποια βαπτίσια. Μου γυάλισε το μάτι κορίτσια. Αρχισα να ωρύομαι λεκτικά, στο τσακ ήμουν να την σφαλιαρώσω, αυτή μαζεύτηκε στην γωνία και μου έλεγε κυρία μου θα φωνάξω την ασφάλεια. Δεν πας να φωνάξεις και την αστυνομία της λέω. Το πρωί θα σου κάνω μήνυση της φωνάζω. Πήρα το παιδί και έκανα πόσες ώρες για να ηρεμήσω. Αν δεν είχα το νου μου στην υγεία της μικρής μου, θα το τραβούσα πολύ το ζήτημα. Αλλά στο τέλος το μόνο που ήθελα ήταν να την παρω σπίτι και να ησυχάσω.

Ας μας πεί κάποια κοπέλα που ξέρει από νομικά. Τι μπορούμε να επικαλούμαστε έτσι ώστε να μην μας αναγκάζουν να βγαίνουμε έξω?

Link to comment
Share on other sites

Απο το συνηγορο του πολιτη δεν ελαβα ποτε απαντηση. Και λογω υποχρεωσεων δεν ξανα απευθυνθηκα ουτε σε αυτους ουτε σε καποιον αλλον. Αλλα μολις μαθω θα το ποσταρω. :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...