Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καφέ "η Βάφτιση!!"


administrator

Recommended Posts

Μαλακά ζαχαρωτά, εννοείς τα μαρσμέλοους;Γιατί αυτά δεν τρώγονται άψητα.Εμένα τουλάχιστον δεν μου αρέσουν...

 

Μπορείς να ψήσεις τα μαρσμέλοους :roll:;

Αν και έχω θέμα με τα γλυκά ... μαρσμέλοους δεν έχω φάει ποτέ γιατί δεν μ' αρέσουν οι μαλακές καραμέλες ....αλλά ψήνονται :?: ;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια συγχαρητήρια για τη φοβερή δουλειά που κάνετε με την έρευνα αγοράς :wink: και βοηθάτε και εμάς που είμαστε ολίγον άσχετες...

Να σας κάνω μια ερώτηση γιατί η εμπειρία σας είναι επαγγελματική??:-) Σχεδιάζω την βάφτιση του γυιου μου στις 11 Σεπτεμβρίου- η μέρα που ανοίγουν τα σχολεία-. Σκεφτόμουνα αντί για παιδικές μπομπονιέρες να αγοράσω τετράδια από τη UNISEF μαζί με μολυβάκια και να τα δέσω σε μορφή καραμέλας μαζί με κουφετάκια. Καταρχήν πώς σας ακούγεται σαν ιδέα?? Και δεύτερο, επειδή μου είναι πολύ δύσκολο να κατέβω στην Αθήνα ξέρετε κάποιο κατάστημα που να μπορώ να παραγγείλω ηλεκτρονικά τις ζελατίνες (δεν ξέρω αν λέγονται διαφορετικά, παρακαλώ διορθώστε με), που θα τυλίξω τα τετράδια και τις κορδελίτσες για να τις δέσω???

 

 

μπορεις να παρεις και μεσω μαιλ απο το χαμογελο του παιδιου αν θες...

εχει 10αδες με 10 διαφορετικα σχεδια(τα εχει ολα στο σιτε) ειναι πολυ ομορφα κια εχουν διπλο εξωφυλλο(και ενα διαφανο για προστασια).

πηρα εγω για παιδικες μπομπονιερες για την βαφτιση μας 1.5ε το ενα. τα εκανα ετσι

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=45670

δεν ειναι αναγκη να μπλεκεις με ζελατινες αφου δεν εχεις και ευκολη προσβαση σε μαγαζι..ενω ετσι μπορεις ολα να τα παραγγειλεις απο το ιντερνετ. και θα φαινεται και το τετραδιο και βαλε και το μολυβακι εκει που ειναι το δεσιμο της μπομπονιερας...

ειναι πιο ευκολο πιστευω...

για υλικα δες στο eshopgamou.gr

ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας...

καλώς σας βρήκα... η βάπτιση μας είναι 12 Σεπτεμβρίου, το απόγευμα και μετά τραπέζι σε ένα ταβερνάκι κάτω από πλατάνια...

Επειδή η βάπτιση είναι σε μοναστήρι δε θα κάνω στολισμό της εκκλησίας (επιτρέπεται αλλά εμένα δε μου κάθεται καλά...

Θέλω τις ιδέες σας για το στολισμό των τραπεζιων...

Link to comment
Share on other sites

AKAMATRA........ με το καλό να γίνει η βάπτιση και να καμαρώνεται την μικρούλα.

Αφού έχεις να στολίσεις τα τραπέζια εμένα θα μου άρεσε να βάλεις τούλι στο χρώμα που θέλεις: να κάνεις έναν κύκλο στην μέση και να βάλεις μπαλόνια σε βάσεις ή αυτά που είναι στην άμμο, μετά με το τούλι να χωρίσεις τα τμήματα του τραπεζιού δηλ. εκει που θα τοποθετηθούν τα πιάτα σε λωρίδες αλλά όχι κομμένες --να το στριφογυρίζεις-- και για να δίξει ακόμα πιο ωραίο στο τούλι μπορείς να βάλεις, πάλι να το πλέξεις κισσό κλαδιά μεγάλα και θα φαίνεται σαν λουλούδι(με λίγη φαντασία)............

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ψήσεις τα μαρσμέλοους :roll:;

Αν και έχω θέμα με τα γλυκά ... μαρσμέλοους δεν έχω φάει ποτέ γιατί δεν μ' αρέσουν οι μαλακές καραμέλες ....αλλά ψήνονται :?: ;;;

 

Ψήνονται και είναι πεντανόστιμαααααααααα,

 

Βάζεις το μαρσμελοους σε ένα ξύλινο καλαμάκι και το γυρνάς γρήγορα πάνω από την φωτιά (βλέπε γκαζάκι - αν δεν έχεις τζάκι), σε λίγα δευτερόλεπτα που θα έχει ψηθεί το εξωτερικό του, το τρως και συνεχίζεις με το υπόλοιπο.

 

Ύστερα κλαίγομαι γιατί δεν αδυνατίζω

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια όλα τα μαρσμέλοους ψήνονται???Αυτά που είχα πάρει για τη βάφτιση(χρωστάω φωτο)τα είχα πάρει από τα μακεδονικά ζαχαρώδη και δεν διάβασα κάτι στη συσκευασίες....πριν καμιά 10αριά μέρες όμως πήρα από το ALDI μια σακούλα μαρσμέλοους μπαρμπεκιού κυλινδρικού σχήματος....δεν τα έψησα ακόμη βέβαια αλλά μου άνοιξες την όρεξη underage

 

 

 

 

 

/

SOFTZ

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια να σας ρωτησω κατι γιατι ειμαι σε διλιμμα.

θελω να κανω λιστα βαπτισης σε ενα μαγαζι με παιδικα για να αποφυγω την ταλαιπωρια του "πηγαινε σε 10 μαγαζια-αλλαξε-βρες-δεν βρισκεις-δεν στο αλλαζουν-κτλ" των δωρων. εχω ηδη ρουχα απο τον μεγαλο μου γιο που θα μπορει να φορεσει ο μικρος τωρα και δεν χρειαζομαι παρα πολλα. και σκεφτηκα ετσι να βαλω τη λιστα, να το γραψω στην προσκληση και οποιος θελει να παει εκει, και να εχει την επιλογη και της δωροεπιταγης, αλλα και των ρουχων, παιχνιδιων που εγω εχω διαλεξει. στην βαπτιση του μεγαλου ετρεχα εδω κι εκει να αλλαζω 10 σετακια βερμουδακι-μπλουζακι ακριβως του ιδιου στυλ! ποτε να τα φοραγε πια ολα αυτα!

νομιζετε ειναι πολυ ντροπη να το κανω αυτο? εμενα θα με διευκολυνει πολυ στις αλλαγες, στο οτι μετα κατι μπορει να το αλλαξω και να ψωνισω και του μεγαλου, και επιπλεον με τις δωροεπιταγες μπορω να τις χρησιμοποιησω μετα απο πολυ καιρο πχ την ανοιξη... και θα διευκολυνω λιγο και τον κοσμο με το τι εχω αναγκη.

εσεις τι νομιζετε?

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι ντροπή. Άλλωστε ο καθένας έχει δικαίωμα να μην κάνει χρήση της λίστας που έχεις δημιουργήσει. Αν δηλαδή κάποιος δεν είναι συνειδητοποιημένος ως προς το τι σημαίνει λίστα γάμου-βάφτισης θα σου πάρει κάτι από οπουδήποτε και δεν θα μπει καν στη διαδικασία να σκεφτεί. Το σημαντικό για μένα μόνο είναι να μπορεί κάποιος από το κατάστημα που θα επιλέξεις να πάρει και κάτι οικονομικό. δηλαδή να μην είναι όλα πανάκριβα γιατί τότε μπορεί να θεωρηθεί και λίγο σνομπ. Να σκεφτεί δηλαδή κανείς "Α κοίτα αυτή που μου κάνει και λίστα στα ακριβώτερα". κατα τα άλλα μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

μα εννοειται οτι θα υπαρχει ποικιλια στις τιμες. απο οικονομικα για τους πιο "μακρινους" καλεσμενους/συγγενεις και λιγο πιο τσιμπιμενα για το σοι που ξερω οτι θα δωσει κατι παραπανω. εδω και στο γαμο μου, ενω μ'αρεσαν αρκετα πραγματα που θα μπορουσα να βλω στη λιστα, δεν τα εβαλα σκεπτομενη οτι ο αλλος μπορει να μην θελει να δωσει το ταδε ποσο...

γι΄αυτο θα εχω αλλοστε και την επιλογη της δωροεπιταγης. δεν σ'αρεσει κατι απο αυτα που εχω βαλει? οκ, μπορεις να αφησεις το ποσο που θες...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια.βαφτιζω κι εγω το μπεμπη μου τον οκτωβριο και σκεφτομαι να κανω διαφορετικες μπομπονιερες για αντρες και γυναικες για να ειναι κατι που θα τους μεινει μετα.σκεφτηκα τα μπεγλερια για τους αντρες και κατι σε κοσμηματακι για τις κοπελες αλλα δεν ξερω ακομα. εχετε καμια αλλη ιδεα να μου πειτε?

ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΑΜΑ!!!

ΓΙΩΡΓΟΣ 6/8/04 ΝΙΚΟΛΑΣ 23/9/05

ΕΚΤΟΡΑΣ 2/2/09

Link to comment
Share on other sites

Manoulitsa,

στη βάφτιση του γιου μου είχαμε δώσει κομπολόγια στους άντρες και βραχιολάκια στις γυναίκες με δερματάκι στα χρώματα της βάφτισης και ένα ματάκι κι έναν αστερία να κρέμονται. Το κομπολόι ήταν πολύ ακριβό, ακόμα το κρατάνε κάποιοι και άρεσε πολύ. Το βραχιολάκι ήταν ψευτιά και χάλασε αμέσως.

Φέτος που θα βαφτίσω την κόρη μου θα κάνω μία μπομπονιέρα για όλους για να αποφύγω το "μπορώ να πάρω και από τις 2 γιατί μ'αρέσουν πολύ?" (τι να πεις??!?!!).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Ειμαι καινουρια στο φόρουμ, έχω κι εγω ενα κοριτσάκι ενος ετους και τριών εβδομάδων. Θα ηθελα να ρωτήσω πως μερικες απο εσας βάλατε αυτη την χρωματιστη γραμμούλα με την ηλικια του παιδιου σας στο προφιλ σας...Νομιζω οτι το βρηκα το σημειο στον πινακα ελέγχου, αλλα και παλι δεν μπορω να το κάνω!

Επιπλεον η κορουλα μου ειναι αβάπτιστη...οποτε ψαχνω για ιδέες.....

Link to comment
Share on other sites

Manoulitsa,

στη βάφτιση του γιου μου είχαμε δώσει κομπολόγια στους άντρες και βραχιολάκια στις γυναίκες με δερματάκι στα χρώματα της βάφτισης και ένα ματάκι κι έναν αστερία να κρέμονται. Το κομπολόι ήταν πολύ ακριβό, ακόμα το κρατάνε κάποιοι και άρεσε πολύ. Το βραχιολάκι ήταν ψευτιά και χάλασε αμέσως.

Φέτος που θα βαφτίσω την κόρη μου θα κάνω μία μπομπονιέρα για όλους για να αποφύγω το "μπορώ να πάρω και από τις 2 γιατί μ'αρέσουν πολύ?" (τι να πεις??!?!!).

 

το σκεφτηκα κι αυτο που λες αλλα δεν μπορω να καταληξω σε μια μπομπονιερα.εσυ τι σκεφτεσαι να κανεις?

ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΑΜΑ!!!

ΓΙΩΡΓΟΣ 6/8/04 ΝΙΚΟΛΑΣ 23/9/05

ΕΚΤΟΡΑΣ 2/2/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρήκα μικρά κλουβιά σε εκρού χρώμα που θα μου τα φτιάξουν μπομπονιέρες. Ανοίγει το πορτάκι και είναι θέση για ρεσό. Εκεί θα βάλουν τα κουφέτα σε χρωματιστό χαρτί και απέξω θα μου δέσουν κορδέλες στα χρώματα της βάπτισης (καφέ & ροζ). Είναι πολύ ρομαντικό και ταιριάζει με κοριτσίστικη βάφτιση. Στα δέντρα του κέντρου θα κρεμάσω κλουβιά στο ίδιο χρώμα σε μεγάλο μέγεθος. Θα το δώσω σίγουρα σε όλους τους ενήλικες. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το δώσω και στα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ ωραια ιδεα αλλα να ποιο ειναι το θεμα. με το κοριτσι ειναι πιο ευκολα τα πραγματα. το αγορι σε δεσμευει πιο πολυ.

ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΑΜΑ!!!

ΓΙΩΡΓΟΣ 6/8/04 ΝΙΚΟΛΑΣ 23/9/05

ΕΚΤΟΡΑΣ 2/2/09

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια πως σας φαινεται η ιδεα για παιδικες μπομπονιερες παζλ?σκεφτηκα να παρω παζλ απο το τζαμπο αλλο σχεδιο για αγορακια αλλο για κοριτσακια να τα χαλασω και να βαλω τα κομματια σε πουγκακια η κουτακια και να τα φτιαξω μπομπονιερες. πως το ακουτε?

ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΑΜΑ!!!

ΓΙΩΡΓΟΣ 6/8/04 ΝΙΚΟΛΑΣ 23/9/05

ΕΚΤΟΡΑΣ 2/2/09

Link to comment
Share on other sites

Φέτος που θα βαφτίσω την κόρη μου θα κάνω μία μπομπονιέρα για όλους για να αποφύγω το "μπορώ να πάρω και από τις 2 γιατί μ'αρέσουν πολύ?" (τι να πεις??!?!!).

 

Για αυτό και εγώ έκανα ένα σχέδιο για όλους, μικρούς και μεγάλους. Μια φίλη μου είχε μπρελόκ για τους μεγάλους και παιχνιδάκια ξύλινα για τα παιδιά και είχε πάρει αρκετά παραπάνω από τον αριθμό των καλεσμένων. Ε δεν της έμεινε ούτε για δείγμα. Με 5 μπομπονιέρες ο ένας έφευγαν. Καλά τόση ανάγκη για μπρελόκ πια?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...