Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

κατ' αρχην ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ.......................... και κοινη λογικη..... το αγχος ειναι ο χειροτερος συμβουλος.....

 

ΜΗΝ παραληψετε/αναβαλλετε ΠΟΤΕ τις εξετασεις

ΜΗΝ σας ποιανει πανικος αν καποιες εξετασεις ΔΕΝ ειναι καλες... Οι περισσότερες παιζουν με ποσοστα και ειτε το θελετε ειτε οχι υπαρχει και ο παραγοντας ανθρωπινο λαθος

 

Πως μου ηρθαν τα ανωτερω??? ναι καλα το καταλαβατε απο πρωσωπικη πειρα καθοτι η μικρη αναμενωμενη κυρά :D:D:D:D ( ναι 100% σιγουρο αυτο) ειπε να μας κοψωχωλιασει......

 

Εξεταση για συνδρομο Down. Pap - A ή καπως ετσι.... Αποτελεσμα εγκυμοσυνη "υψηλου κινδυνου" Πολυ υψηλου θα ελεγα... ΟΜΩΣ αυχενικη διαφανεια πολυ καλη μετρημενη δυο φορες.....

 

Εξεταση "τροφοβλάστη" λοιπον την επωμενη μερα καθωτι στον 4ο μηνα πια ο χρονος πιεζει.....

Αποτελεσμα???? Ολα καλα ( εκει επιβεβαιωθηκε και το "θυλικο" του πραγματος, αν μη τι αλλο δεν χρειαζεται πλεον η αμνυοπαρακεντιση...

 

Ο λογος αποτυχιας του PAPP-A??? κατ' εμε καθοτι μεθαυριο παμε στο γιατρο για την μηνιαια επισκεψη και δεν το εχω τεκμηριωσει ακομα, ειναι το ....... εργαστηριο. Η εξεταση αυτη μετραει καποιες ορμονες στο αιμα... ΚΑΝΕΙΣ ομως στο εργαστηριο δεν ρωτησε τι φαρμακα ειχε παρει η μαμα...... λογω της εξοσωματικης....... ειχε παρει ενα σκασμο.....

Αυτα..

Ψυχραιμια λοιπον..... Καλως ή κακως ΥΠΑΡΧΟΥΝ πλεον εξετασεις οι οποιες αν και επωδυνες ( σωματικα και οικονομικα ) ειναι σιγουρες οταν καποιες πιο ανωδυνες δεν δειξουν αυτο που πρεπει

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις


Από προσωπική εμπειρία, έχω να πω και κάτι άλλο για τον προγεννητικό έλεγχο.

 

Την πρώτη φορά που έμεινα έγκυος (η οποία κατέληξε σε παλίνδρομη κύηση), φυσικά είχα κάνει όλο το πακετάκι των αιματολογικών εξετάσεων, που γίνεται όταν η γυναίκα είναι έγκυος.

Επειδή οι εξετάσεις γίναν στο μαιευτήριο στο οποίο έδινα τα ραντεβού με τον τότε γιατρό μου, ήταν πολύ λογικό να τις πάρει αυτός π΄ρωτα στα χέρια του.

Όταν μιλήσαμε λοιπόν στο τηλέφωνο μου λέει, ότι σε γενικές γραμμές οι εξετάσεις μου ήταν καλές, αλλά ότι επειδή έχω στίγμα μεσογειακής αναιμίας θα έπρεπε να κάνει και ο σύζυγος την εξέταση...

 

Εγώ επειδή γενικότερα έχω χαμηλό αιματοκρίτη, κατά την εφηβία μου είχα κάνει ότι αιματολογικές εξετάσεις υπάρχουν, ακόμα και στο κέντρο μεσογειακής αναιμίας, στο οποίο μου είχαν πει ότι στίγμα δεν είχα.

 

Έτσι, εκείνη την στιγμή, γνωρίζοντας ότι το στίγμα είναι κάτι που το έχεις από την στιγμή που γεννιέσαι, έπαθα σοκ!. Έλεγα και ξαναέλεγα στον γιατρό ότι δεν μπορεί να συμβαίνει αυτό, ότι το έχω ήδη κοιτάξει στο παρελθόν, αυτός συνέχιζε να μου λέει ότι ο δείκτης είναι πάνω από το όριο 3, άρα ότι θα πρέπει να κάνει εξετάσεις και ο σύζυγος...

 

Έγω φυσικά έχασα τον ύπνο μου, όχι τόσο επειδή υπήρχε αυτή η περίπτωση, αλλά επειδή ήμουν σίγουρη ότι δεν έιχα στίγμα.

 

Τελικά στο επόμενο ραντεβού στην κλινική, πήραν αίμα από το σύζυγο μου, πήρα τις εξετάσεις στα χέρια μου (δεν πρόλαβα όμως να τις κοιτάξω), και έκανα τον υπέρηχο ο οποίος έδειξε την παλίνδρμη κυήση...

 

Το θέμα είναι ότι και οι εξετάσεις του άντρα μου που μάθαμε τηλεφωνικά, ήταν κοντά στο όριο του δείκτη. Οι δικές μου όμως εξετάσεις, κάτω από το αποτέλεσμα γράφαν κάτι που δεν μου εέιπε ο γιατρός..

"Λόγω της εγκυμοσύνης το αποτέλεσμα αυτό δεν μπορεί να αξιολογηθεί"

 

Όπως τύχαν τα πράγματα δεν ξέρω τι θα κάναμε στην συνέχεια μετά τα αποτελέσματα του άντρα μου, ειδικά εαν δεν είχα τις εξετάσεις που είχα κάνει κατά την εφηβία μου.

 

Τελικά άλλαξα γυναικολόγο και στον επόμενο, όταν έμεινα έγκυος του έφερα ότι εξετάσεις είχα κάνει στο παρελθόν

 

Το συμπέρασμα είναι ότι καλό είναι, εαν σκοπεύετε να κάνετε παιδιά, να έχετε κάνει την εξέταση αυτή πριν την εγκυμοσύνη, ώστε να μην χρειαστεί να περάσετε παρόμοια εμπειρία.

 

Το στίγμα είναι κάτι που το κληρονομείς, οπότε είτε το έχεις, είτε δεν το έχεις, έτσι όποτε και να γίνει η εξέταση εκτος εγκυμοσύνης το αποτέλεσμα της δεν θα αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

χαιρετω ολες τις μαμαδες και μελουσες μαμαδες

ειμαι 20 χρονων και παντρευομαι το σεμπτεμβρη ο αντρας μμου ειναι 29 χρωνων. ειμαστε εγκυοι και παρα πολυ χαρουμενοι και οι δυο.

πηγαμε λοιπον στο γυναικολογο μου και ειδαμε την μιξουλα των 5 εβδομαδων

με εβαλε να κανω αναλησεις αιματως και τα αποτελεσματα ηταν οτι ειμαι οριακη στο να εχω η να μην εχω το στιγμα οι φυσιολογικες τιμες ηταν απο 1,7-3,2 και εμενα οι εξετασεις εδιξαν 3,2.. και οποτε βαλαμε και τον αντρα μου να κανει αναλησεις και του βγηκαν τα αποτελεσματα οτι εχει το στιγμα... ανησυχω και εχω τρομοκρρατιθει αφανταστα φοβαμαι μηπως το μωρακι μου γενηθει με μεσογειακη ανεμια η χρειαστει να κανουμε αποβολη. την αλλη τεταρτη θα παμε στο νοσοκομειο εδω στην κερκυρα στο τμημα της μεσογειακης ανεμιας να δωσουμε και οι δυο παλι αιμα για να κανουμε μια πιο βαθια εξεταση να δουμε αν το δικο μου κρυβει καποιο γονο κακο της μεσογειακησ ανεμιας η του στιγματος μου εχουν μπει ασχημες ιδεες και φοβαμε παρα πολυ.. μου ειπε ο γιατρος οτι μπορει να χρειαστει αν εχω και εγω το στιγμα να κανουμε ομοιπαρακεντιση να δουμε αν το μωρο ειναι υγειες η αν οχι θα σημαινει αποβολη,,, μηπως καμια σας ξερει τιποτα να μου πει να με καθησιχασει να εχει περασει το ιδιο??

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Κοριτσια, συγγνωμη που επαναφερω ενα τοοοσο παλιο θεμα αλλα δεν ηθελα να ανοιξω καινουριο και "τρωω" χωρο απο το φορουμ! Σημερα εκανα τον προγγεννητικο ελεγχο και εχω χαρα (δεν ξερω γιατι :D:D:rolleyes:)ισως γιατι εκανα ενα βημα πιο κοντα στο ονειρο! Τα αποτελεσματα θα βγουν 5 Ιουλιου. Οχι, δεν ειμαι εγκυος αλλα προπονουμαι!!!!:P:D Αυτο ηθελα να μοιραστω μαζι σας!! Σας ευχαριστωωω

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, συγγνωμη που επαναφερω ενα τοοοσο παλιο θεμα αλλα δεν ηθελα να ανοιξω καινουριο και "τρωω" χωρο απο το φορουμ! Σημερα εκανα τον προγγεννητικο ελεγχο και εχω χαρα (δεν ξερω γιατι :D:D:rolleyes:)ισως γιατι εκανα ενα βημα πιο κοντα στο ονειρο! Τα αποτελεσματα θα βγουν 5 Ιουλιου. Οχι, δεν ειμαι εγκυος αλλα προπονουμαι!!!!:P:D Αυτο ηθελα να μοιραστω μαζι σας!! Σας ευχαριστωωω

koritsi ante me to kalo ... ego simera tha pao n tis kano.. eimai peripoy enos mina!!! kala mas apotelesmata!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι, δεν ειμαι εγκυος αλλα προπονουμαι!!!!:P:D

 

Το καλύτερο που έχω διαβάσει εδώ και μήνες!!!

Σου εύχομαι καλή προπόνηση και καλούς αγώνες!!!;)

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

koritsi ante me to kalo ... ego simera tha pao n tis kano.. eimai peripoy enos mina!!! kala mas apotelesmata!:D

Συγχαρητηρια!!!!:D:D:D καλη εγκυμοσυνη να εχεις και ενα γερο ζουζουνακι στην αγκαλια σου!!!

 

Το καλύτερο που έχω διαβάσει εδώ και μήνες!!!

Σου εύχομαι καλή προπόνηση και καλούς αγώνες!!!;)

:D:D:lol::lol: Σε ευχαριστω πολυ!!!!

 

σήμερα έκανα τις εξετάσεις του προγεννητικού ελέγχου. 430 ευρώ :(

Πάνω που πληρώθηκα θα εξανεμιστεί ο μισθούλης μου:( Εσείς τόσα πολλά δώσατε;

Νομιζω οτι εξαρταται τις εξετασεις που σου γραφει ο γιατρος σου. Εμενα μου εγραψε τα βασικα (απο ο,τι εχω διαβασει κ στο φορουμ) αιμα (απο ομαδα, φεριτινη, αιμοσφαιρινη, τοξοπλασμα κ.α), ουρα και κολπικο επιχρισμα. Το διαγνωστικο που συνεργαζεται ο ντοκτορ θα μου επαιρνε για αυτα 300 ευρω κ με εστειλε σε δικο του μικροβιολογικο κ τις εκανα με 150 ευρω. Φανταζομαι οτι μπορεις και στο ΙΚΑ???? Ας απαντησουν οι μανουλες που γνωριζουν. Εκτος αν εχεις ιδιωτικη ασφαλεια... Καλη επιτυχια και ουτως ή αλλως, αφου θα μπουμε στο χορο...θα χορεψουμε:lol::lol:Γιουπιιιι. Καλη επιτυχια, little

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites

εφτασε η μερα των απαντησεων του προγεννητικου ελεγχου!!!!:D:D:D:D Θα τις παρω το απογευμα και θα επικοινωνησω και με το γιατρο μου, αν ειναι εκει να του τις παω να τις δει!!!ΓΙΟΥΠΙ:D

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια τα φώτα σας!!!Πρέπει να κάνω προγεννητικό έλεγχο και τα έχω χάσει λίγο!!Έχω ΙΚΑ και πήγα σήμερα να κλείσω ραντεβού με τον γυναικολόγο και μου είπαν για τις 26/07 και αφού μου γράψει ο γυναικολόγος τις εξετάσεις,πρέπει να ξανακλείσω ραντεβού με μικροβιολόγο....Για πότε,δεν ξέρω...Πολύ αργεί όλο το θέμα και σκεφτόμαστε να τις κάνουμε σε κάποιο νοσοκομείο.Ξέρει καμιά σας πόσο θα στοιχίσει και σε ποιο νοσοκομείο μπορώ να τις κάνω?:confused:

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Για το ικα προτίμησε το κέντρο μάνας και παιδιού βοηθάνε περισσότερο.

Εγω τις έκανα την προηγούμενη βδομάδα στο ΛΗΤΩ και μου στοίχισαν 200,00? λόγω έκπτωσης γιατρού που θα γεννήσω εκεί.

Γιατί δεν μιλάς με το γιατρό σου να σου προτείνει που θα πας καλό θα είναι οι εξετάσεις να γίνουν εκεί που είναι ο γιατρός σου εκέι δηλαδή που θα γεννήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για το ικα προτίμησε το κέντρο μάνας και παιδιού βοηθάνε περισσότερο.

Εγω τις έκανα την προηγούμενη βδομάδα στο ΛΗΤΩ και μου στοίχισαν 200,00? λόγω έκπτωσης γιατρού που θα γεννήσω εκεί.

Γιατί δεν μιλάς με το γιατρό σου να σου προτείνει που θα πας καλό θα είναι οι εξετάσεις να γίνουν εκεί που είναι ο γιατρός σου εκέι δηλαδή που θα γεννήσεις.

 

Το κέντρο μάνας και παιδιού τι ακριβώς είναι?Ιατρεία και έτσι?Δέχονται ΙΚΑ?Σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις!!:oops:

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

είναι κάτι σαν παράρτημα του ικα.

κλείνεις κανονικά ραντεβού όπως για το ικα.

πρέπει να ξέρεις όμως αν στο ικα της περιοχής σου έχει κέντρο μάνας και παιδιού.

στην πρώτη μου εγκυμοσύνη που δεν υπήρχαν ακόμα τα κέντρα μάνας και παιδιού πήγαινα στη γυναικολόγο του ικα με ραντεβού και μου έγραφε τις εξετάσεις και τα φάρμακα.

Για τις εξετάσεις δεν έκλεινα ραντεβού γιατί ως έγκυος είχα προτεραιότητα.

Link to comment
Share on other sites

είναι κάτι σαν παράρτημα του ικα.

κλείνεις κανονικά ραντεβού όπως για το ικα.

πρέπει να ξέρεις όμως αν στο ικα της περιοχής σου έχει κέντρο μάνας και παιδιού.

στην πρώτη μου εγκυμοσύνη που δεν υπήρχαν ακόμα τα κέντρα μάνας και παιδιού πήγαινα στη γυναικολόγο του ικα με ραντεβού και μου έγραφε τις εξετάσεις και τα φάρμακα.

Για τις εξετάσεις δεν έκλεινα ραντεβού γιατί ως έγκυος είχα προτεραιότητα.

 

Ευχαριστώ!!!Θα το ψάξω το θέμα....Αχ..πολύ ταλαιπωρία...:|

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...