Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό: Παναγιώτης Χριστόπουλος Μαιευτήρας-Γυν/γος,Ειδικός Γυναικολόγος Παιδιών


Recommended Posts

κυριε Χριστοπουλε καλησπερα..ειμαι νεα εδω και θα ηθελα να σας ρωτησω για κατι που με απασχολει..εδω και 3 μηνες παιρνω τα αντισυλληπτικα χαπια yasmin λογω πολυκυστικων ωοθηκων ..τα ξεκινησα την 2η μερα της περιοδου μου οπως μου ειπε η γυναικολογος μου και μολις τελειωνω τα 21 χαπια αφηνω να περασουν 7 ημερες και την 8η ξεκινώ δευτερο κουτι..κατα το διαστημα αυτο ειχα ομως σχεδον ελευθερες επαφες με το αγορι μου..υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης?

 

Οχι, δεν υπαρχει κινδυνος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 750
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γιατρέ καλήσπέρα. Στις 28 Απριλίου αδιαθέτησα. στις 7 Μαίου και στις 9 Μαιου είχα ελευθερη επαφή με το συζυγο μου. Στις 10 Μαίου επαθα μια ουρολοίμωξη (με αιματοουρία) και απο το νοσοκομείο μου χορηγησανε μια ενδοφλέβια αντιβίωση και μετα δια στόματος πήρα Augmetin 625 και Ciproxin 500 για 10 μέρες. Την αντιβίωση τη σταμάτησα στις 21 Μαιου. Πρίν απο λίγες μερες ανακάλυψα οτι ήμουν έγκυος. Ξερω οτι η Ciproxin ανηκει στις κυλόνες που αντενδυκνειται για εγκυμοσύνη. Πιστευετε οτι το εμβρυο σε αυτή την ηλικία που ήταν οταν πήρα την αντιβίωση έχει επηρεαστεί; Μήπως πρέπει να διακοψω την εγκυμοσύνη; Ευχαριστώ

 

Λυπαμαι για την καθυστερημενη επικοινωνια αλλά για καποιο λογο σημερα ειδα το μηνυμα σας. Εχετε δρομολογησει την απορια σας με καποιο τροπο?

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα και από μένα.

Παρατήρησα χτες στην μικρή μου που είναι 15 μηνών, ότι το ένα της στήθος είναι λίγο διογκωμένο σε σύγκριση με το άλλο που είναι τελείως επίπεδο, και η θηλή είναι λίγο πιο μεγάλη από την άλλη. Μίλησα με την παιδίατρο η οποία μου είπε ότι θα το παρακολουθούμε και συνήθως αυτό εξαφανίζεται με την πάροδο του χρόνου. Προς το παρόν δεν θα την βάλει να κάνει καμία εξέταση. Ποιά είναι η γνώμη σας? Θα πρέπει να ανησυχώ? Θα πρέπει να τις κάνω κάποιες εξετάσεις από τώρα?

Ευχαριστώ.

 

Οχι, η παρακολούθηση ειναι αρκετη καθως ειναι πολυ συνηθισμένο να προεξέχει η μια απο τις θηλές. Σε περίπτωση που χειροτερέψει τοτε θελει διερεύνηση. Φυσικά κρατώ καποιες επιφυλάξεις γιατι δεν εχω πληρη εικονα του προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ!!! είμαι 40 ετών και πριν από 2 μήνες περίπου, μου βρήκε ο γιατρός στον υπέρηχο 2 πολύποδες. Περίμεναμε έναν κύκλο μήπως και φεύγανε μόνοι τους, αλλά δεν ήμουν τόσο τυχερή...

Αδιαθετήσα 10/05/2013 (κύκλος 28-32ημ), κανονίσαμε να γίνει η επέμβαση μόλις καθάριζα από την περίοδο, έτσι κλείσαμε ημερομηνία για 21/5/2013.

Μου αφαιρέθηκαν 2 πολύποδες. Για καμιά εβδομάδα είχα λίγο αίμα και βλέννα.

Πηγα στον γιατρό για να με δει στις 31/5/2013.

Είδαμε το dvd, μου είπε ότι ο ένας πολύποδας ήταν στην είσοδο του τραχήλου, γι' αυτό και δεν είχα συλλάβει, ήταν σαν φράγμα για το σπέρμα.

Στον κολπικό υπέρηχο, φάνηκε κενός πια ο χώρος όπου ήταν οι πολύποδες. Μου είπε ότι έβλέπε ....(δεν θυμάμαι την ορολογία, ωχρά σωμάτια;;;;) στην δεξιά ωοθήκη και το ενδομήτριο ήταν 3,6χιλ.

Τον ρώτησα πότε θα αδιαθετήσω και μου είπε περίπου σε 25-30 ημέρες από την ημ/νια επέμβασης, ήτοι γύρω στις 20/6.

 

Με τον άντρα μου είχαμε επαφή στις 19/05/2013 (πριν την επέμβαση) και προχθές 7/6/2013.

Είχα και κάτι πόνους δεξιά κάτω και έμοιαζαν λιγο με πονο ωορρηξίας.

Το Σάββατο όμως ξύπνησα και είχα περίοδο (8/06/2013). Και είναι μόνο 18 ημέρες μετά από την επέμβαση!!!

Αν δεν μεσολαβουσε η επέμβαση 8-9/6/2013 θα αδιαθετούσα κανονικά.

 

Γιατί αδιαθέτησα τώρα; Θα πρέπει τότε να είχα ωορρηξία λίγες ημέρες μετά την επέμβαση, που είχα και την βλέννα. Όμως γιατί το ενδομήτριο ήταν λεπτό; (αλλές φορές που έχω μετρηθεί στην μέση περίπου του κύκλου, ήταν 10-12 χιλ).

 

Επίσης, λογω ηλικίας, μου είπε να προσπαθήσω το καλοκαίρι χαλαρά και αν δεν...να πάμε για εξωσωματική το φθινόπωρο. Όσον αφορά σπερματέγχυση, δεν ήταν θετικός, γιατί στην ηλικία μου οι πιθανότητες ειναι 4-5%, αφήστε που το σπέρμα του άντρα μου δεν είναι και είναι και το καλύτερο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων γιατρέ

 

Καθε ανωμαλια στην περιοδο ειναι αναμενομενη μετα απο αποξεση καθως δεν ξερει ο γιατρος ποσο ενδομητριο εχει αφερεσει και ποσο εχει παραμεινει. Συνηθως η περιοδος ερχεται μετα απο 20 περιπου ημερες. Αυτο ομως δεν ειναι καθολου σιγουρο και υπαρχουν μεγαλες διακυμανσεις.

 

Για τα υπολοιπα δεν μπορω να εχω αποψη γιατι δεν εχω δει καθολου εξετασεις!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποιο πρόβλημα και θα ήθελα την άποψή σας.

Έπειτα από μια βιοχημική κύηση και από μια παλίνδρομη στην έβδομη εβδομάδα στην οποία δεν ακούσαμε καρδιά

μετά από ένα χρόνο ακριβώς είμαι πάλι έγκυος.

Στο διάστημα αυτό έκανα όλες τις απαραίτητες εξετάσεις για καθ εξιν αποβολές οι οποίες βγήκαν όλες καλές.

Τελευταία περίοδος ήταν 29 Μαρτίου 2013. Κύκλος 26-30 ημέρες.

Στις 10/05/2013 κάνω κατευθείαν τη χορειακή (20.854) και επισκέπτομαι το γυναικολόγο μου στη Θεσσαλονίκη

ο οποίος μας έβαλε να ακούσουμε την καρδούλα και μέτρησε το έμβρυο το οποίο μας είπε ότι ανταποκρινόταν στις μέρες του.

Μου έγραψε τις ανάλογες εξετάσεις και μετά από 4 μέρες που ήταν έτοιμες πήγα να της δώσω... κάναμε ακόμα έναν υπέροχο στον

οποίο πηγαίναν όλα καλά.

Στις 3/6/2013 επισκέπτομαι έναν γιατρό στην πόλη που μένω για το οποίο έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια κι επειδή δεν μπορούσα να πηγαίνω συνέχεια Θεσσαλονίκη

και για το λόγο ότι είχα είδη δυο αποτυχημένες προσπάθειες ΄και το άγχος μου ήταν μεγαλύτερο ήθελα κάποιον να βρίσκεται πιο κοντά μου.

Έτσι λοιπόν έκανα την επίσκεψη και ο οποίος μου είπε... οτι βλέπει τον σάκο ο οποίος ανταποκρίνεται σε μέγεθος 8 εβδομάδων αλλά είναι κενός

το οτι ακούσαμε και καρδιά του φάνηκε περίεργο μιας και τίποτα δεν έδειχνε ότι υπήρχε κάτι ποτέ εκεί μέσα. Μου έδωσε 2 χάπια και μου έκλεισε ραντεβού για την επόμενη μέρα στην κλινική για απόξεση.

Κόντεψα να τρελαθώ...δεν μπόρεσα να ησυχάσω και την ίδια στιγμή πήγα στο νοσοκομείο.

Εκεί ο γιατρός διαπίστωσε πως ο σάκος μόνο άδειος δεν είναι...αλλά έχει 2 έμβρυα μέσα. Το ένα δεν έδειχνε κάποια κίνηση ενώ το άλλο ναι. Προσπαθούσε να ακούσει καρδιά αλλά τίποτα.

Μου είπε να κάνω μια χορειακή και να την επαναλάβω μετά από 48 ώρες. Η πρώτη χορειακή έδειξε 70χιλιάδες και κατι.... και η δεύτερη 50.000. Η εγκυμοσύνη σταμάτησε και για άλλη μια φορά υποβλήθηκα σε απόξεση.

Θέλω πολύ να γίνω μανούλα μα ο φόβος μου έχει μεγαλώσει.... φοβάμαι να ξανα προσπαθήσω... τι μπορεί να φταίει υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω?

Τι με συμβουλεύεται....

 

Υπαρχουν πολλες εξετασεις που μπορειτε να κανετε.... εξαρταται απο το ιστορικο σας και τις εξετασεις σας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα σας,

με ιστορικό τριων βιοχημικων κυησεων μου συστησε γιατρος να ξεκινησω τα utrogestan 200 απο την πρωτη μερα εγκυμοσυνης 2 την ημερα κολπικα.επισης ταυτοχρονα ενω ολες μου οι εξετασεις ειναι καθαρες παιρνω κορτιζονη και σαλοσπιρ.υπαρχει λογος να παρω προγεστερονη ετσι?μηπως θα ηταν καλο πρωτα να κανω μια εξεταση μετρησης της?και αν ναι ποια ειναι τα φυσιολογικα επιπεδα μιας υγιεις εγκυμοσυνης που δεν χρειαζεται εξτρα υποστηριξη??

ευχαριστω πολυ

 

Οι οδηγιες που πρεπει να ακολουθουνται ειναι αυτες των επιστημονικων εταιρειων που βασιζονται σε επιστημονικες μελετες. Ουτε ο γιατρος ουτε ο ασθενης πρεπει να κανει δικες του "αλχημειες".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

ήθελα να σας ρωτήσω αν η αύξηση της χοριακής μου είναι ανησυχητική

15 dpo 131

17 dpo 208

19 dpo 306

 

Επίσης αν η μέτρηση της προγεστερόνης και της οιστραδιόλης παρόλη την συμπληρωματική αγωγή μπορεί να μας δείξει κάτι.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ήθελα να σας ρωτήσω αν η αύξηση της χοριακής μου είναι ανησυχητική

15 dpo 131

17 dpo 208

19 dpo 306

 

Επίσης αν η μέτρηση της προγεστερόνης και της οιστραδιόλης παρόλη την συμπληρωματική αγωγή μπορεί να μας δείξει κάτι.

Ευχαριστώ

 

Οχι, απαραιτητα... εξαρταται και απο τα μεσοδιαστηματα που εχουν μεσολαβησει

Link to comment
Share on other sites

Ανά δύο μέρες είναι οι εξετάσεις,περίπου 48 ωρες.

Μέτρησα και οιστραδιόλη και προγεστερόνη αν και λαμβάνω αγωγή και πήρα τις εξης τιμές

E2 ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ................: 1488.0 pg/ml

ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ..................: 99.0 (ng/ml)

 

Αγωγή 2 utrogestan την ημέρα και 3 cyclacur απο την ωοληψία και μετά.

Μπορούμε να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα;;;;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλημέρα.

Το κοριτσάκι μου είναι 4 ετών. Η γιατρός μας είπε ότι μάλλον έχει πρώιμη θηλαρχή. Δεν έχει άλλα συμπτώματα, ο υπέρηχος των εσωτερικών οργάνων έδειξε ότι όλα είναι φυσιολογικά και η ακτινογραφία οστικής ηλικίας ότι ελαφρώς υπολείπεται (3,6 ετών). Τώρα πρέπει να επισκεφθούμε παιδοενδοκρινολόγο. Έχω τρομοκρατηθεί. Θα ήθελα την εμπειρία σας στην αντιμετώπιση παρόμοιων περιστατικών.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατρέ ευχαριστώ πολύ για τη συμμετοχή σας. Έχω κλείσει να πάω και για ορμονολογικές. Έχω "φρικάρει" όμως με όλα αυτά που διαβάζω. Μπορεί αυτό το φούσκωμα στα "μεμέ" της να είναι μεμονωμένο και να υποχωρήσει; Να μην προέρχεται δηλαδή από κάτι άλλο; Κάποιο άλλο σύμπτωμα δεν έχει εκτός από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ ευχαριστώ πολύ για τη συμμετοχή σας. Έχω κλείσει να πάω και για ορμονολογικές. Έχω "φρικάρει" όμως με όλα αυτά που διαβάζω. Μπορεί αυτό το φούσκωμα στα "μεμέ" της να είναι μεμονωμένο και να υποχωρήσει; Να μην προέρχεται δηλαδή από κάτι άλλο; Κάποιο άλλο σύμπτωμα δεν έχει εκτός από αυτό.

 

Δεν μπορω να εχω συγκεκριμενη αποψη αν δεν δω απο κοντα το παιδι.

Ομως σε γενικες γραμμες ειναι πολυ πιθανο να ειναι κατι αθωο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας γιατρε, εχω καπιο προβλημα κ θα ηθελα την γνωμη σας, πριν 1,5 μηνα, εβαλα σπιραλ απο τοτε εχω σινεχια αιμα... σαν την πρωτη ημερα περιοδου, ο γιατρος που μου το εβαλε μου δινη να περνω τα doufaston στιν αρχι 1 τιν ημερα ιδια ωρα για 20 μερες κ αφου σινεχιζεται το αιμα μου το αυξησε σε 2 την ημερα... αλλα το αιμα συνεχιζεται... τι μπορει να σιμβενει?? μηπως πρεπει να το βγαλω??

Link to comment
Share on other sites

kalispera sas! eimai kainouria sto forum kai xairomai polu pou eimai edw!

h prwth mera ths periodou mou htan 4/10 , o kuklos mou diarkei 6-7 hmeres , stis 10/10 eixa eleftheri epafi me ton antra mou kai kai apo xthes (17/10) vlepw roz ygra otan phgainw sto mpanio. ti mporei na shmainei auto?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,θα ήθελα να σας ρωτήσω... η μικρή μου ειναι 3 μηνών και εχει ''φίμωση''.ειναι νωρίς να παρέμβουμε??πρέπει να το αφήσουμε να περάσει μόνο του?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας. Αυτό το καιρό κάνουμε προσπάθειες με την σύζηγο για παιδί. Έκανα σπερμοδιάγραμμα και εξέταση σπέρματος που βρήκε ασθενώς θετικά χλαμύδια.

Πηγα σε ουρολόγο ο οποίος μου ειπε οτι ειναι καλο το σπερμοδιάγραμμα και μου εδωσε vibramycin για τα χλαμύδια (τον ενημέρωσα οτι κάνουμε προσπάθειες). Εδωσε επίσης και για την σύζηγο. 16 μέρες για μένα και 8 για την σύζηγο. Δεν την έχουμε ξεκινήσει ακόμα την αντιβίωση. Μέσα στις οδηγίες γράφει οτι δεν πρέπει να λαμβάνεται απο εγκύους. Επειδη όμως αυτο το διαστημα κάνουμε προσπάθειες για παιδί, η σύζηγος μίλησε με τον γυναικολόγο της και τις είπε να διακόψουμε τις προσπάθειες (δεν κατάλαβε γιατί το ειπε αυτο) και να πάρει άλλη αντιβίωση η σύζηγος που δεν επηρρεάζει την εγκυμοσύνη. Θα ήθελα και την δική σας άποψη πως πρέπει να κινηθούμε. Πειράζει ολοκληρώσουμε τις προσπάθειες αυτό το μήνα και μετά πάρουμε την αντιβίωση. Επίσης κατα την διάρκεια της θεραπείας απαιτείται αποχή απο την επαφή? Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Αυτό το καιρό κάνουμε προσπάθειες με την σύζηγο για παιδί. Έκανα σπερμοδιάγραμμα και εξέταση σπέρματος που βρήκε ασθενώς θετικά χλαμύδια.

Πηγα σε ουρολόγο ο οποίος μου ειπε οτι ειναι καλο το σπερμοδιάγραμμα και μου εδωσε vibramycin για τα χλαμύδια (τον ενημέρωσα οτι κάνουμε προσπάθειες). Εδωσε επίσης και για την σύζηγο. 16 μέρες για μένα και 8 για την σύζηγο. Δεν την έχουμε ξεκινήσει ακόμα την αντιβίωση. Μέσα στις οδηγίες γράφει οτι δεν πρέπει να λαμβάνεται απο εγκύους. Επειδη όμως αυτο το διαστημα κάνουμε προσπάθειες για παιδί, η σύζηγος μίλησε με τον γυναικολόγο της και τις είπε να διακόψουμε τις προσπάθειες (δεν κατάλαβε γιατί το ειπε αυτο) και να πάρει άλλη αντιβίωση η σύζηγος που δεν επηρρεάζει την εγκυμοσύνη. Θα ήθελα και την δική σας άποψη πως πρέπει να κινηθούμε. Πειράζει ολοκληρώσουμε τις προσπάθειες αυτό το μήνα και μετά πάρουμε την αντιβίωση. Επίσης κατα την διάρκεια της θεραπείας απαιτείται αποχή απο την επαφή? Ευχαριστώ πολύ.

 

Σας απαντω με προσωπικο μηνυμα...

Link to comment
Share on other sites

kalhspera sas!!!

exw mia kusth sthn deksia ow8hkh arketa megalh...!!!kai 8a kanw laparoskophsh...afou ginei h epebash meta apo poses meres 8a mporw na a8loume??

 

Μετα απο 3 εβδομαδες, κατα μεσο ορο. Εξαρταται απο την περιπτωση, την κυστη, την αθληση κλπ κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας γιατρε, εχω καπιο προβλημα κ θα ηθελα την γνωμη σας, πριν 1,5 μηνα, εβαλα σπιραλ απο τοτε εχω σινεχια αιμα... σαν την πρωτη ημερα περιοδου, ο γιατρος που μου το εβαλε μου δινη να περνω τα doufaston στιν αρχι 1 τιν ημερα ιδια ωρα για 20 μερες κ αφου σινεχιζεται το αιμα μου το αυξησε σε 2 την ημερα... αλλα το αιμα συνεχιζεται... τι μπορει να σιμβενει?? μηπως πρεπει να το βγαλω??

 

Μια απο τις πιθανοτερες επιπλοκες της τοποθετησης σπιραλ ειναι η σταγονες αιματος, σε ασχετες ημερες με την περιοδο. Αυτο μπορει να κρητησει ως και 6 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,θα ήθελα να σας ρωτήσω... η μικρή μου ειναι 3 μηνών και εχει ''φίμωση''.ειναι νωρίς να παρέμβουμε??πρέπει να το αφήσουμε να περάσει μόνο του?

 

Τι εννοειτε "φιμωση"? Δεν φαινεται η κλειτοριδα?Ή μηπως ειναι συμμυση (κολλημενα τα χειλη του αιδοιου)? Ειναι δυο διαφορετικα πραγματα. Ομως και τα δυο θελουν αμεση αντιμετωπιση. Δεν περνανε ευκολα απο μονα τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Αυτό το καιρό κάνουμε προσπάθειες με την σύζηγο για παιδί. Έκανα σπερμοδιάγραμμα και εξέταση σπέρματος που βρήκε ασθενώς θετικά χλαμύδια.

Πηγα σε ουρολόγο ο οποίος μου ειπε οτι ειναι καλο το σπερμοδιάγραμμα και μου εδωσε vibramycin για τα χλαμύδια (τον ενημέρωσα οτι κάνουμε προσπάθειες). Εδωσε επίσης και για την σύζηγο. 16 μέρες για μένα και 8 για την σύζηγο. Δεν την έχουμε ξεκινήσει ακόμα την αντιβίωση. Μέσα στις οδηγίες γράφει οτι δεν πρέπει να λαμβάνεται απο εγκύους. Επειδη όμως αυτο το διαστημα κάνουμε προσπάθειες για παιδί, η σύζηγος μίλησε με τον γυναικολόγο της και τις είπε να διακόψουμε τις προσπάθειες (δεν κατάλαβε γιατί το ειπε αυτο) και να πάρει άλλη αντιβίωση η σύζηγος που δεν επηρρεάζει την εγκυμοσύνη. Θα ήθελα και την δική σας άποψη πως πρέπει να κινηθούμε. Πειράζει ολοκληρώσουμε τις προσπάθειες αυτό το μήνα και μετά πάρουμε την αντιβίωση. Επίσης κατα την διάρκεια της θεραπείας απαιτείται αποχή απο την επαφή? Ευχαριστώ πολύ.

 

Το ποιο ειναι το σωστο φαρμακο, δεν θα το σχολιασω, καθως δεν θελω να παρω θεση αναμεσα στους άλλους γιατρους. Βρειτε καποιο γιατρο που να εμπιστευεστε και ακολουθειστε αυτο που θα σας πει. Αν δεν τον εμπιστευεστε, αλλαξτε γιατρο. Μην ξεχνατε, μπορει να μεινει εγκυος. Ο γιατρος που θα την παρακολουθει πρεπει να εχει την εμπιστοσυνη σας. Διαφορετικα θα εχετε παντα αμφιβολιες για οτι σας λεει, για τους 9 μηνες. Ποσο μαλλον που η γυναικα εχει τεραστιες ανασφαλειες και φοβους για την εγκυμοσυνη. Φανταζεστε να την παρακολουθει καποιος που δεν τον εμπιστευεται???

 

Παντως, εγω θα σας συμβουλευα να περιμενετε να αδιαθετησει η συζυγος (ωστε να ξερετε οτι δεν ειναι εγκυος) και τοτε να ξεκινησει φαρμακα. Διαφορετικα, θα εχει μεγαλο ψυχολογικο φορτιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα γιατρε.θα ηθελα να σας ρωτησω κατι.απο εχτες ξεκινησα μια θεραπεια με το CLIMYSEN για τι απο της εξετασεις του ΤΕΣΤ ΠΑΠ διαπιστωθηκε ενδοτραχηλιτα και μου εδωσε ο γιατρος για μια εβδομαδα μαζι με κατι χαπια για 9 ημερες.κατα την διαρκεια της θεραπεια επιτρεπεται η επαφη η θα πρεπει να τελειωσει η θεραπεια?και αν οχι μετα απο ποσες μερες μετα την θεραπεια?σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εχω 2 μερες καθηστέρηση, τη πρωτη μερα ειχα ροζ υγρα, και τη δευτερη, σημερα δηλαδη, ροζ-καφε υγρα, ενω το στηθος μου ειναι πολυ πρισμενο εδω και αρκετες μερες, ασυνήθιστο για μενα. υπαρχει περιπτωση να ειναι συμπτωματα εγκυμοσυνης; τα ροζ υγρα της εμφυτευσης υπαρχει περιπτωση να διαρκουν παραπανω απο μια ημερα; ευχαριστω εκ των προτέρων.

 

Σαφως και τα συμπτωματα που αναφερετε μπορει να οφειλονται σε εγκυμοσυνη. Καθε γυναικα με αυτα τα συμπτωματα πρεπει να κανει τεστ κυησης.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...