Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρούχα ....πόσα πρέπει τελικά ;;


Recommended Posts

Μπουφάν, ζακέτες, παντελόνια και πουκάμισα δεν έχω αγοράσει ποτέ.

Είναι αυτά τα είδη που συνήθως μας κάνουν δώρα ή τα παίρνω από μια φίλη μου που έχει αγοράκι μεγαλύτερο και του μικραίνουν.

Εγώ του παίρνω τα υπόλοιπα.

Συνήθως προτιμώ να ψωνίζω καλής ποιότητας(όχι σούπερ ντούπερ μάρκες)(mother care-Benetton-jrpam-klik) και τα παίρνω στις εκπτώσεις για την επόμενη χρονιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • beba09

    beba09 7 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 6 δημοσιεύσεις

  • Lucy

    Lucy 4 δημοσιεύσεις

  • miamama

    miamama 3 δημοσιεύσεις

Πολύ καλά επίσης είναι τα Mandarino που έχουν και outlet καταστήματα για ακόμα χαμηλότερες τιμές και φυσικά τα Mothercare με τα πακετάκια των 2 ή των 3 τεμαχίων (μπλούζες, παντελόνια). Και τα Dupam αλλά πιο ακριβά.

Link to comment
Share on other sites

zara και h&m μην τα ξεχνάτε!!

κι εγώ έβαλα λίστα με τα βασικά!!πάντα έχουμε όμως παραπάνω...

και είναι κορίτσι...να τις πάρω και καλσονάκια και φουστίτσες και φορεματάκια!!

εγώ αυτό που κάνω είναι να τα παίρνω λίγο μεγαλύτερα πάντα κι έτσι τα φοράμε 2 σεζόν...

επίσης τα φανελάκια του τζάμπο που έχω 2 δεν έχουν πάθει τίποτα,2 χρόνια τώρα.

βρακάκια από h&m,πολύ καλά!!και από το ίντερνετ έχω πάρει με 50 λεπτά το ένα!!

μπουφάν ζάρα,mothercare!!

εσώρουχα έπαιρνα κι από marcs&spencer,όπως και διάφορα ρούχα,ειδικά στις εκπτώσεις.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Πολύ λίγα λέτε βρε κορίτσια. Αυτά είναι για μια εβδομάδα.

Η κόρη μου, (3 ετών) έχει όλα τα ρούχα σε διψήφιο νούμερο (είναι μικροκαμωμένη οπότε φοράει πάντα και μερικά περσινά) και πάλι νομίζω ότι χρειάζεται και άλλα. Μου αρέσει βέβαια να τη βλέπω με διαφορετικά ρούχα.

Μήπως να μιλήσουμε για τη γκαρνταρόμπα της μαμάς; Εκεί νιώθω ότι είμαι πολύ πίσω. (Είναι μάλλον το τίμημα για να μπορεί να έχει η κόρη τις πολλές επιλογές!)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα έλεγα λίγα τα αρχικά που αναφέρθηκαν.

Σε γενικές γραμμές υπολογίζεις όπως είπαν και άλλες ένα τουλάχιστον απ' το καθένα για κάθε μέρα:

-κολλάν (ή παντελόνι φόρμας), μπλούζα, κορμάκι, καλτσάκια (βέβαια, καλτσάκια εμείς έχουμε καμιά 20αριά γιατί όλο και κάπου θα πατήσει όταν δε θα φοράει τα softsoles μποτάκια ή λεκιάζονται κατά το φαγητό ή ή ή οπότε κάποιες φορές αλλάζουμε 2-3 τη μέρα).

 

2 τουλάχιστον παντελόνια για έξω (ένα τζιν ένα υφασμάτινο) εγώ τα έχω πάρει 2 και 2 φέτος.

2 ζευγάρια παπούτσια σίγουρα, εγώ για το χειμώνα φέτος έχω 3 (αθλητικά, μποτάκια και δερμάτινα απλά)

1 μπουφάν κι ένα χοντρό fleece που φοριέται κανονικά και ως μπουφάν μέχρι π.χ. 10 βαθμούς.

2 φόρμες

3 φορέματα (2 καθημερινά 1 απλό)

1 φούστα

3 καλσόν

2-3 ζακέτες

3-4 πιτζαμάκια

κασκόλ σκούφος το χειμώνα

τα παραπάνω για χειμώνα.

 

όσο για τις τιμές...υπάρχουν κυρίως ιντερνετικά που είπαν κι άλλες. Κι εγώ από εκεί βρίσκω πολύ καλή ποιότητα σε πάρα πολύ καλές τιμές.

Κι αν δεν εμπιστεύεσαι να βάλεις πιστωτική και να ψωνίσεις απ' το εξωτερικό, υπάρχουν λύσεις, πχ. δες εδώ μπουφάν με 8 ευρώ, οπότε αντί γαι 80 ευρώ θα σου βγουν 16 ευρώ ;):

http://www.laredoute.gr/product-Παρκά--με-κουκούλα.aspx?productID=324204205&documentID=407711

ή εδώ αντί για 37 ευρώ, 13

http://www.laredoute.gr/product-Μπλούζα-με-κουκούλα.aspx?productID=324205213&documentID=407711

 

(ένα παράδειγμα είναι τα παραπάνω, έτσι)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα!Αν και εμένα ο γιος μου είναι στα 4+,μου άρεσε το θέμα σας και είπα να γράψω.Εμεις και τώρα με το σχολείο, αλλα και πέρισυ που ήταν σπίτι, σίγουρα χρειαζόμαστε παραπάνω ρούχα.

2 μπουφάν(1 καλό και 1 πρόχειρο)

5 σετ φόρμες(1 για κάθε μέρα)

2 σετ ρούχα για εκτος του σχολείου δραστηριότητες(π.χ παρτυ κ.τ.λ)

2 σετ ρούχα για καλα

2 ζευγάρια παππούτσια μποτάκια και

1 αθλητικά

1 ζευγάρι παντόφλες

αρκετά εσώρουχα και κάλτσες

4 ζευγάρια πυτζάμες

4 ζευγάρια φορμες παλιές για το σπίτι και

2 ζευγάρια κασκολ και σκουφους

και βέβαια αυτά διαμορφώνονται κάθε εποχή.

Εννοείται βέβαια πως και εγώ δεν του αγοράζω ακριβά ρουχα,τα περισσότερα ειναι από zara και φροντίζω όταν υπάρχουν χρήματα να ψωνίζω στις εκπτώσεις .

Link to comment
Share on other sites

Καλά, τα ρούχα είναι μια πονεμένη ιστορία ομολογουμένως!!

Η σκατούλα μου ΔΕΝ πάει παιδικό, ούτε αλλάζει ρούχα 2-3 φορές την ημέρα! Άμα λερωθεί τρελλά, αυτό γίνεται αργά το απόγευμα, οπότε σε λίγο την κάνω μπάνιο, κ δεν την αλλάζω.

Μου έχουν χαρίσει ρούχα: η αδελφή μου, μία κολλητή μου, μία ξαδέλφη μου η οποία μου έδωσε ρούχα κ για αγοράκι (ναι! της φοράω ΚΑΙ γαλάζια) κ για κοριτσάκι! Της έχω αγοράσει κ εγώ κ κατά καιρούς της δωρίζουν ρούχα οι συγγενείς μου (οι οποίοι είναι ΠΟΛΛΟΙ!). Κάναμε κ την βάφτισή μας κα πήξαμε στο ρούχο!!

Παρόλα αυτά δεν έχω φίσκα την ντουλάπα της! Απλά παραδέχομαι πως έχω ΑΡΚΕΤΑ ρουχαλάκια και της κάνω κάτι συνδυασμούς τζιτζί της μαντάμ σουσούς! Την έχω μοντελάκι!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Μιλησες για τα απαραιτητα ετσι? Μπορεις και με 2 απο καθε ειδος, να πλενεις καθε μερα και να παρακαλας να στεγνωσει..... αν δεν εχεις χρηματα να αγορασεις περισσοτερα τι θα κανεις δλδ?

 

Κι εμεις εχουμε πολλά περισσοτερα απο όσα χρειαζομαστε, και δεν τα φοραμε όλα μεσα στην εβδομαδα, αλλα και για τους δυο υπαρχουν ρουχα καθημερινα, λιγο πιο καλα για καμια επισκεψη, ακομα λίγο πιο καλά για καμια εκκλησια ή κανενα παρτυ.... στολη για τα χιονια (δικο μας ψωνιο αυτο και το πληρωνουν και τα παιδια, αλλα αφου πηγαινουμε για σκι επρεπε κι αυτα να ειναι ντυμενα καταλληλα). Μπουφαν 2 ενα το περσινο που μας κανει ακομα και ενα λίγο μεγαλυτερο, για εφεδρικο και να μεινει και του χρονου. Παπουτσια για αγορι 2 ζευγαρια, ενα σπορτεξ και ενα μποτακι, το κοριτσι εχει παραπανω, ενα αθλητικο, μποτες και τα καλα της.

Οσο για το κοστολογιο που εβγαλες.... ποτε δεν ψωνισα μαζεμενα ρουχα για τα παιδια.... ξεκιναω καθε φορα να συπμληρωνω τα περσινα στις εκπτώσεις, παιρνω και απο μια ξαδερφη ότι μου δωσει απο τον γιο της και στα γεννεθλια τους "ζηταω" ρουχα . Ευτυχως ταιριαζουν οι εποχες! για την μικρη τον Νοεμβριο μας φερνουν ρουχα για όλο τον χειμωνα, οποτε δεν ψωνιζω εγω πριν...περιεμενω....και για τον μεγαλο τον Μαρτιο μας "προμηθευουν" ανοιξιατικα και καλοκαιρινα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το θέμα μας είναι ποια είναι τα απολύτως βασικά και όχι πόσα χρειαζόμαστε ή πόσα θα θέλαμε ή πόσα έχουμε. Λοιπόν προσωπικά θεωρώ ότι η λίστα είναι επαρκής για τα απολύτως ΒΑΣΙΚΑ.

 

Όμως για εμάς έχουμε:

Εμείς έχουμε 3 μπουφάν

ένα παλτό

4 φορέματα

2 τζιν

μια φούστα

5 καλσόν

κάλτσες για κάθε μέρα

1 φόρμα σετ

2 φόρμες το παντελόνι

καμιά δεκαριά μπλουζάκια

2 ζακέτες

ένα ελαφρύ ανοιξιάτικο μπουφάν

εσώρουχα καμιά 10 μακρυμάνικα

περίπου 7 κοντομάνικα

3 πυτζάμες

5 αμάνικα

 

όλα τα παραπάνω για τις δικές μας ανάγκες τα θεωρώ τα άκρως απαραίτητα, όμως ειλικρινα΄νομίζω ότι η αρχική λίστα είναι η σωστή.

Link to comment
Share on other sites

zara και h&m μην τα ξεχνάτε!!

κι εγώ έβαλα λίστα με τα βασικά!!πάντα έχουμε όμως παραπάνω...

και είναι κορίτσι...να τις πάρω και καλσονάκια και φουστίτσες και φορεματάκια!!

εγώ αυτό που κάνω είναι να τα παίρνω λίγο μεγαλύτερα πάντα κι έτσι τα φοράμε 2 σεζόν...

επίσης τα φανελάκια του τζάμπο που έχω 2 δεν έχουν πάθει τίποτα,2 χρόνια τώρα.

βρακάκια από h&m,πολύ καλά!!και από το ίντερνετ έχω πάρει με 50 λεπτά το ένα!!

μπουφάν ζάρα,mothercare!!

εσώρουχα έπαιρνα κι από marcs&spencer,όπως και διάφορα ρούχα,ειδικά στις εκπτώσεις.

 

 

 

Πολύ σωστά και έμεις την γκαρνταρόμπα μας την φτιάξαμε από zara πολύ καλές τιμές, μιλάω για εκπτώσεις..... h&m δεν έχω κοντά μου, επίσης Mothercare & marks & spencer επίσης raxevsky στις εκπτώσεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

όλα τα παραπάνω για τις δικές μας ανάγκες τα θεωρώ τα άκρως απαραίτητα, όμως ειλικρινα΄νομίζω ότι η αρχική λίστα είναι η σωστή.

 

Βρε beba μου, συχνα μπορεί να έχουμε παραπάνω ρουχα από αυτά που μας χρειάζονται, αλλά με 4 ζευγάρια καλτσες, 3 μπλουζάκια και 2 φόρμες δεν βγαίνει πραγματικά!! Δεν θα κάνεις άλλη δουλεια παρά να πλένεις! Άσε που θα γίνουν κουρέλια πριν την ώρα τους από το πολύ πλύσιμο...εμείς κάθε μέρα αλλάζουμε καλτσες και παντελόνι γιατί παει στην παιδική χαρά και καθεται στα χώματα, αν έχω μόνο 2 φόρμες πώς θα γίνει;; Επιπλέον τα H&M, Zara, Jumbo κλπ που παιρνουμε για καθε μερα δεν ειναι και πρώτης ποιότητας οπότε αναγκαστικά πρεπει να έχεις πολλά. Καλά για άνοιξη και καλοκαίρι που ιδρώνουν κιόλας δεν το συζητώ...

Η αλήθεια είναι ότι έχουμε πάρα πολλά ρουχα αλλά τα περισσότερα τα έχουν αγοράσει οι γιαγιάδες και όχι εγώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

όλα τα παραπάνω για τις δικές μας ανάγκες τα θεωρώ τα άκρως απαραίτητα, όμως ειλικρινα΄νομίζω ότι η αρχική λίστα είναι η σωστή.

 

Διευκρίνησε τι ακριβώς εννοείς λέγοντας "άκρως απαραίτητα".

 

"άκρως απαραίτητα" για επιβίωση?

 

"άκρως απαραίτητα" για να αισθάνεται το παιδί άνετα?

 

"άκρως απαραίτητα" για να μην βάζει συνέχεια πλυντήρια η μαμά?

 

μιλάμε για παιδί (καταρχήν ποιας ηλικίας?)

 

που πάει σχολείο?

που έχει κοινωνική ζωή?

 

αν μιλάμε για θέμα επιβίωσης είναι μια χαρά η πρώτη σου λίστα. Για οτιδήποτε άλλο όμως, είναι υπερβολικά μικρή.

 

Εϊναι δυνατόν να μην υπάρχει έστω ένα δεύτερο μπουφάν? Εκτός και αν δεν πλένεις ποτέ το πρώτο, οπότε πάω πάσο.

 

1 ζευγάρι παπούτσια??? Αν φοράς εσύ συνέχεια το ίδιο ζευγάρι, πέρα του ότι θα φθαρεί, δεν θα σε χτυπήσει στο πόδι?

 

3 μπλουζάκια? Λίγο να λερωθεί, να κάνει έναν εμετό κτλ δεν θα έχεις μπλούζα να του βάλεις. Ακόμα και να είσαι πάνω από το πλυντήριο να πλένεις συνέχεια, θέλουν και κάποια ώρα να στεγνώσουν.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη σας πόσα είναι τα βασικά ρουχαλάκια που πρέπει να έχει ένα παιδί προσχολική ηλικίας (όχι πόσα έχουμε ή θα θέλαμε να έχουμε αλλά πόσα είναι ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ).

 

ένα μπουφάν

2 φόρμες

ένα τζιν

3 μπλουζάκια

1 ζευγάρι παπούτσια

4 ζευγάρια καλτσούλες

ένα φόρεμα

δυο ζακετάκια

για εμένα εξαρτάται από το πόσο συχνά μπορείς/θέλεις να πλένεις

Link to comment
Share on other sites

από που ψωνίζετε ;;; .

έχουμε γενέθλια το Σεπτέμβρη και μας φέραν πολλά χειμωνιάτικα ρούχα. Για φέτος το χειμώνα ψώνισα μόνο κάλτσες, πυτζάμες και ένα ζευγάρι παπούτσια :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και όλα αυτά σε τιμούλες χαμηλές δηλαδή έχουμε φθάσει τα 500 ευρώ χωρίς τα υπόλοιπα κάλτσες καλσόν, πυτζαμάκια, κλπ κλπ..Σωστά τα λέω ή κάνω λάθος;

από που ψωνίζετε ;;; μαγαζιά της γειτονιάς;; Jumbo ; Mothercare, επώνυμα κλπ...

 

Από μεγαλύτερα παιδάκια... από δώρα που κάνουν συγγενείς και φίλοι... από το ebay μεταχειρισμένα... και πότε πότε αγοράζουμε κι εμείς κάτι καλό, με την ελπίδα ότι θα κρατήσει πολύ και θα μπορούμε να το δώσουμε κι εμείς παραπέρα.

Από τότε που γεννήθηκαν τα παιδιά μέχρι τώρα δεν έχουμε φτάσει τα 500 Ευρώ, αλλά έχουμε πολύ περισσότερα απ΄όσα χρειάζονται τα παιδιά για να μεγαλώσουν με άνεση αλλά και απλότητα.

Link to comment
Share on other sites

Διευκρίνησε τι ακριβώς εννοείς λέγοντας "άκρως απαραίτητα".

 

"άκρως απαραίτητα" για επιβίωση?

 

"άκρως απαραίτητα" για να αισθάνεται το παιδί άνετα?

 

"άκρως απαραίτητα" για να μην βάζει συνέχεια πλυντήρια η μαμά?

 

μιλάμε για παιδί (καταρχήν ποιας ηλικίας?)

 

που πάει σχολείο?

που έχει κοινωνική ζωή?

 

αν μιλάμε για θέμα επιβίωσης είναι μια χαρά η πρώτη σου λίστα. Για οτιδήποτε άλλο όμως, είναι υπερβολικά μικρή.

 

Εϊναι δυνατόν να μην υπάρχει έστω ένα δεύτερο μπουφάν? Εκτός και αν δεν πλένεις ποτέ το πρώτο, οπότε πάω πάσο.

 

1 ζευγάρι παπούτσια??? Αν φοράς εσύ συνέχεια το ίδιο ζευγάρι, πέρα του ότι θα φθαρεί, δεν θα σε χτυπήσει στο πόδι?

 

3 μπλουζάκια? Λίγο να λερωθεί, να κάνει έναν εμετό κτλ δεν θα έχεις μπλούζα να του βάλεις. Ακόμα και να είσαι πάνω από το πλυντήριο να πλένεις συνέχεια, θέλουν και κάποια ώρα να στεγνώσουν.

 

Πολύ σωστή τοποθέτηση.

Αν το παιδί είναι συνέχεια έξω (παιδικό το πρωί και το απόγευμα ξαναβγάινει) δεν κάνει να φοράει το ίδιο παπούτσι. Αυτό ισχυεί και για τους μεγάλους.

Πρακτική λύση: 2 τουλάχιστον πυζάμες στο νούμερό του και 2 σε μεγαλύτερο.

Για το καλοκαίρι τι λίστα έχετε? Πέρυσι στις εκπτώσεις δεν αγόρασα τίποτα και φέτος πρέπει να τα αγοράσω όλα αρχή της σεζόν.

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη σας πόσα είναι τα βασικά ρουχαλάκια που πρέπει να έχει ένα παιδί προσχολική ηλικίας (όχι πόσα έχουμε ή θα θέλαμε να έχουμε αλλά πόσα είναι ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ).

 

ένα μπουφάν

2 φόρμες

ένα τζιν

3 μπλουζάκια

1 ζευγάρι παπούτσια

4 ζευγάρια καλτσούλες

ένα φόρεμα

δυο ζακετάκια

 

μπεμπα πολυ ωραιο θεμα.

και εγω θεωρω οτι αυτη η λιστα δεν ειναι αρκετη, ειδικα σε ο,τι αφορα σε μπλουζες, φορμες και καλτσες. επισης δεν εβαλες εσωρουχακια-φανελακια.

και εγω θα ελεγα

2 μπουφαν (ειχα ενα χοντρο/χειμωνιατικο στην αρχη της σεζον και ζοριστηκα)

4-5 φορμες

2-3 σετακια πιο καλα

επιπελον 3 μπλουζες

7 καλτσες (παταει ξυπολυτο και μπορει ανα πασα στιγμη να βραχουν χωρις να το καταλαβεις)

5 μπυτζαμακια (εναν πυρετο να σου κανει δεν εχεις με τι να τον αλλαξεις. το επαθα και εχω 7 μπυτζαμακια να φανταστεις)

2 πουλοβερακια αμανικα

στα ζακετακια θα συμφωνησω

10 φανελακια

 

τωρα κατι αλλο δεν θυμαμαι.

 

στο δευτερο ερωτημα απο που ψωνιζουμε:

ψωνιζω και απο τζαμπο και απο προσφορες στη γειτονια και εννοειεται οτι τα παιρνω μεγαλα. ηταν 6 μηνων και ψωνιζα για 18 μηνων και μια χαρα τα φορουσα απο τοτε και τα φοραω και τωρα. απλα γυριζα λιγο τα μανικια και τα μπατζακια. στην αθηνα ειχαμε κοντα μαγαζι πυ εβγαζε με 10-12 ευρω σετακια-φορμες. επισης υπηρχε και αλλο μαγαζι στην αγορα που επαιρνα πχ μπυτζαμακια και φορμες ελληνικα 100% βαμβακερα και αριστης ποιοτητας (πλυνε βαλε ασχιστα και μια χαρα) 5-10 ευρω. εννοειται οτι επαιρνα και απο εκει και μεγαλα ειπαμε. ουσιαστικα συμπληρωνω στα δωρα αμα κατι χρειαστω.

επισης βολευομαι με τα δωρα και αμα εχω το θαρρος καπου και με ρωτησουν λεω θελω αυτο. πχ η ξαδερφη μου με ρωτησε και της ειπα θελω μπυτζαμακι. η μανα μου ρωτησε και της ειπα 1 μπουφαν. βρηκε σε προσφορα και πηρε 2 μπουφαν χοντρα πολυ ωραια σε μαγαζι 57 ευρω (και τα 2). και της τονισα να παρει μεγαλα και ευτυχως πηρε μεγαλα. η πεθερα μου δεν με ρωταει. παιρνει ομως φορμες η σετακια απο ρουχα (οποτε βολευομαστε).

 

οφ τοπικ: προτιμω να παρω κατι πιο οικονομικο γιατι δεν το λυπαμαι ουτε να το φορεσω ουτε να το χαλασω στο πλυσιμο ουτε να το πεταξω αμα χρειαστει. πχ ταξιδευαμε απο θεσσαλονικη για αθηνα και ο μικρος στα 10 ταξιδια πρωτη φορα εκανε εμετο στα μαλγαρα. ευτυχως ηταν καλοκαιρι και ηταν με το φανελακι και ενα σαν μπυτζαμακι. τα πεταξαμε ολα, ακομα και την πιπιλα. δεν μπορουσαμε να παμε 500 χιλιομετρα με τα λερωμενα ρουχα στο αυτοκινητο να μυριζουν. ηταν τζαμπο και δεν τα λυπηθηκαμε.

Link to comment
Share on other sites

Από που ψωνίζω:

 

Εγώ έχω βρει ένα συνοικιακό μαγαζί στο πατρικό μου κοντά όπου έχει και μαρκάτα ρούχα αλλά και no name ελληνικά ρούχα πολύ καλής ποιότητας.

Ξεκινώντας η σεζόν βλέπω τι χρειάζομαι πηγαίνω στην κοπέλα τα πέρνω ότι χρειάζομαι και τις δίνω κάθε 15μερο που πληρώνομαι όσα χρήματα θέλω και με κάτι εξτρα λεφτά που πέρνω από τη δουλειά τη εξοφλώ.

Επίσης μου κάνει εκπτωσεις όλο το χρόνο συν το ότι ρουχα της περασμενης σεζον επώνυμα μου τα δίνει και με πάνω από 60% εκπτωση.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ βλέπω (ή μάλλον έβλεπα) στην παιδική χαρά ότι τα παιδάκια, οι πλειοψηφία έρχεται με τα ίδια ρούχα και παπούτσια.....και ναι είναι καθαρά....χωρίς λεκέδες. Τώρα πάμε παιδικό.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ για να είμαι ειλικρινής δεν μου αρέσει να του πέρνω πολύ μεγαλύτερα και ιδιαίτερα στα χειμωνιάτικα.Στα καλοκαιρινά δεν φαίνεται και τόσο άσχημα...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Διευκρίνησε τι ακριβώς εννοείς λέγοντας "άκρως απαραίτητα".

 

"άκρως απαραίτητα" για επιβίωση?

 

"άκρως απαραίτητα" για να αισθάνεται το παιδί άνετα?

 

"άκρως απαραίτητα" για να μην βάζει συνέχεια πλυντήρια η μαμά?

 

μιλάμε για παιδί (καταρχήν ποιας ηλικίας?)

 

που πάει σχολείο?

που έχει κοινωνική ζωή?

 

αν μιλάμε για θέμα επιβίωσης είναι μια χαρά η πρώτη σου λίστα. Για οτιδήποτε άλλο όμως, είναι υπερβολικά μικρή.

 

Εϊναι δυνατόν να μην υπάρχει έστω ένα δεύτερο μπουφάν? Εκτός και αν δεν πλένεις ποτέ το πρώτο, οπότε πάω πάσο.

 

1 ζευγάρι παπούτσια??? Αν φοράς εσύ συνέχεια το ίδιο ζευγάρι, πέρα του ότι θα φθαρεί, δεν θα σε χτυπήσει στο πόδι?

 

3 μπλουζάκια? Λίγο να λερωθεί, να κάνει έναν εμετό κτλ δεν θα έχεις μπλούζα να του βάλεις. Ακόμα και να είσαι πάνω από το πλυντήριο να πλένεις συνέχεια, θέλουν και κάποια ώρα να στεγνώσουν.

 

Η λίστα είναι για τα άκρως απαραίτητα.....επιβίωσης όπως το λες.

Για να αισθάνεται άνετα το παιδί δεν παίζει σε αυτή την ηλικία είμαστε 2,5 ετών.

Για να μην πλένει συνέχεια η μαμά με την λίστα αυτή, νομίζω είναι ανέθικτο. Πες μου τώρα όμως πως άλλες βολεύονται μαι λιγότερο από αυτά.

 

Για το μπουφάν παιδιά και με ένα βγάινει.....εμείς τυχαία έχουμε 3, το ένα περσινό μας κάνει, το άλλο δώρο της μαμάς και το τρίτο είναι για του χρόνου αλλά μας πέφτει ωραία. Εγώ όποτε το πλένω στεγνώνει αμέσως μα αμέσως. Λίγο έξω και μετά πάνω από καλοριφέρ με μια κρεμάστα ....έτοιμο.

 

Επίσης το ένα ζευγάρι είναι σωστό γιατί νομίζω ότι παίρνει το καλούπι του ποδιού και ίσα ίσα γίνεται πιο άνετο επίσης έχουν μικρή διάρκειά όχι πάνω από 6 μήνες. Τώρα εμείς σου λέω έχουμε ένα σπορτεξ, ένα μποράκι και μια μπαρετούλα. Όμως είναι πολλά.

 

Στα μπλουζάκια όντως έβαλα τα απολύτως απαραίτητα στην λίστα.....εγώ θέλω το λιγότερο 7. Εκεί νομίζω ότι είναι λίγα, αλλά είπαμε κάνουμε με τα άκρως απαραίτητα.

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για θέμα επιβίωσης τότε προφανώς και 1 ρούχο από το κάθε είδος που λέει ο λόγος είναι αρκετό.

 

Επειδή όμως εδώ μεσα αποκλείεται να υπάρχουν γονείς με θέμα επιβίωσης (γιατί προφανώς δεν θα είχαν ίντερνετ και υπολογιστή) θεωρώ ότι είναι σχετικό στο που θα δώσει βάρος ο καθένας και τι θεωρεί απαραίτητο για το παιδί του, δεδομένων των δύσκολων συνθηκών.

 

Για να απαντήσω στο που ψωνίζω, δεν ψωνίζω από κάπου συγκεκριμένα. Ψάχνω όμως για ρούχα (και ειδικά παπούτσια ποιότητας), φροντίζω να είναι ευκολοσυνδύαστα μεταξύ τους και προτιμώ να κόψω κάτι από μένα παρά από το παιδί.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Για το μπουφάν παιδιά και με ένα βγάινει.....εμείς τυχαία έχουμε 3, το ένα περσινό μας κάνει, το άλλο δώρο της μαμάς και το τρίτο είναι για του χρόνου αλλά μας πέφτει ωραία. Εγώ όποτε το πλένω στεγνώνει αμέσως μα αμέσως. Λίγο έξω και μετά πάνω από καλοριφέρ με μια κρεμάστα ....έτοιμο.

 

κόλλησα στο μπουφάν εγώ:lol::lol:

ήταν μια μέρα που είχε παγωνιά.ο κανακάρης μου ξέχασε ( νόμιζε ότι έχασε το μπουφάν ), τον πήρε ο παππούς από το σχολείο και εγώ τον παρέλαβα στις 16:20.

Το απόγευμα είχε προπόνηση ποδόσφαιρο...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

κόλλησα στο μπουφάν εγώ:lol::lol:

ήταν μια μέρα που είχε παγωνιά.ο κανακάρης μου ξέχασε ( νόμιζε ότι έχασε το μπουφάν ), τον πήρε ο παππούς από το σχολείο και εγώ τον παρέλαβα στις 16:20.

Το απόγευμα είχε προπόνηση ποδόσφαιρο...

 

:-P:lol::lol::lol:

 

Ναι ρε συ και το μπουφάν είναι σημαντικό και τα παπούτσια...

 

Και το μπουφάν για τι καιρό θα είναι? Λεπτό, χοντρό?

 

Τα 1 ζευγάρι παπούτσια τι θα είναι? Μποτάκια, μπαρέτες (για κορίτσια), αθλητικά?

Εμένα πάντα με χτυπάει ένα παπούτσι αν το φορέσω 2-3 μέρες συνεχόμενα.

 

Πάντως ειλικρινά δεν κάθομαι να μετράω τα ρούχα. Δεν νομίζω ότι υπάρχει σωστή συνταγή. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...