Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρούχα ....πόσα πρέπει τελικά ;;


Recommended Posts

Κατά την γνώμη σας πόσα είναι τα βασικά ρουχαλάκια που πρέπει να έχει ένα παιδί προσχολική ηλικίας (όχι πόσα έχουμε ή θα θέλαμε να έχουμε αλλά πόσα είναι ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ).

 

ένα μπουφάν

2 φόρμες

ένα τζιν

3 μπλουζάκια

1 ζευγάρι παπούτσια

4 ζευγάρια καλτσούλες

ένα φόρεμα

δυο ζακετάκια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • beba09

    beba09 7 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 6 δημοσιεύσεις

  • Lucy

    Lucy 4 δημοσιεύσεις

  • miamama

    miamama 3 δημοσιεύσεις

Είναι τελείως σχετικό αυτό που ρωτάς και δεν υπάρχει απάντηση... Όπως το βλέπει ο καθένας, ανάλογα με τις προτεραιότητες που δίνει...

 

Για παράδειγμα εγώ θεωρώ ότι απαιτούνται τουλάχιστον 2 μπουφάν (αν λερωθεί το ένα να έχει το άλλο).

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη σας πόσα είναι τα βασικά ρουχαλάκια που πρέπει να έχει ένα παιδί προσχολική ηλικίας (όχι πόσα έχουμε ή θα θέλαμε να έχουμε αλλά πόσα είναι ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ).

 

ένα μπουφάν

2 φόρμες

ένα τζιν

3 μπλουζάκια

1 ζευγάρι παπούτσια

4 ζευγάρια καλτσούλες

ένα φόρεμα

δυο ζακετάκια

 

Εμένα λίγα μου φαίνονται αυτά που έχεις γράψει.. π.χ. παππούτσια εάν σκιστούν ή χαλάσουν ή λερωθούν δεν θα πρέπει να έχει και ένα δεύτερο ζευγάρι? το ίδιο ισχύει και για το μπουφάν.. ακόμη και να μην φθαρεί ή σκιστεί άμα πλυθεί μέχρι να στεγνώσει δεν θα πρέπει να έχει και ένα δεύτερο... αν σκεφτείς μάλιστα πόσο εύκολα λερώνονται τα παιδιά σε αυτή την ηλικία μου φαίνονται πολύ λίγα αυτά που αναφέρεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εξαρτάται αν το παιδί πάει παιδικό ή όχι. Επίσης εξαρτάται πόσο συχνά θέλεις να βάζεις πλυντήριο καθώς επίσης και τι εποχή είναι. Τώρα που είναι χειμώνας και δεν στεγνώνουν γρήγορα πρέπει να σκεφτεί κάποιος ότι σήμερα θα βάλω πλυντήριο, εάν στεγνώσουν σήμερα αύριο να τα σιδερώσω για να είναι διαθέσιμα για τον παιδικό την επόμενη. Επομένως 2 ζευγάρια φόρμες δεν φτάνουν με τίποτα. Εμείς έχουμε 6-7 ζευγάρια φόρμες γιατί βάζω συνήθως πλυντήριο το Σάββατο, σιδερώνω Κυριακή για να είναι έτοιμες από Δευτέρα. Επίσης και εμείς έχουμε 2ο μπουφάν και 2ο ζευγάρια παπούτσια για τους ίδιους λόγους που ανέφεραν πιο πριν οι κοπέλες, 6-7 ζευγάρια καλτσούλες, το ίδιο και σετ εσώρουχα. Γενικά οι λόγοι είναι πρακτικοί για μένα γιατί είμαι εργαζόμενη και το παιδί πάει παιδικό. Εάν δεν εργαζόμουν και εάν το παιδί ήταν σπίτι εννοείται ότι θα είχα πολύ λιγότερα.

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα λίγα μου φαίνονται. Ο δικός μου βεβαια είναι πιο μικρός αλλά δεν νομίζω να αλλάξει κατι στο ρυθμό που λερώνεται, τουλαχιστον για τα επόμενα 10 χρόνια. Βασικά θελει μια φόρμα την ημέρα, γιατί ολο και κατι θα πέσει πάνω. ΤΟ ίδιο ισχύει και για τα παιδάκια που πάνω παιδικό. αρα θελεις τουλάχιστον 4-5 ζευγαρια φόρμες. Ειδικότερα χειμώνα που είναι δύσκολο να στεγνώσουν. Συμφωννω με τις κοπέλες και για το μπουφάν και για τα παπούτσια.

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα λίγα μου φαίνονται...

εγώ ας πούμε έχω και κάποια ρούχα που τα φοράει μόνο στο σπίτι,κολάν με μπλουζάκια.

κάλτσες αρκετές γιατί βρωμίζονται γρήγορα,αφού δεν θέλει παντόφλες.

μπουφάν σίγουρα 2 κι επειδή είναι κοριτσάκι της είχα κι ένα παλτό(είναι μικρό μας πλέον)

παπουτσάκια επίσης θέλεις αρκετά,1 ζευγάρι αθλητικά για φόρμες, 1 ζευγάρι μποτάκια για τζην,φούστες κλπ.

αρκετά καλσονάκια.

πυτζάμες 2-3.

αυτά θυμάμαι για την ώρα...

φέτος ας πούμε που ψώνισα πολύ λίγα ρούχα και παπούτσια για το παιδί,είχα αρκετά περσυνά.τώρα έχω θέμα με τα ρούχα,αφού πρέπει να βάζω μόνο μία φορά την εβδομάδα πλυντήριο,κι ακόμα δεν ξεκινήσαμε παιδικό,εκεί θα θέλουμε ένα σωρό φόρμες...

α επίσης αν είναι εποχή που βγάζετε πάνες...όλη μέρα πλένουμε ρούχα!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε Beba όλα είναι σχετικά… άλλα τα βασικά για σένα, άλλα τα βασικά για μένα, άλλα τα βασικά για την γειτόνισσα!!! Πάντως και μένα μου φαίνονται λίγα αυτά που έγραψες για τα δικά μου βασικά…

 

Και πάμε ένα-ένα ;)

 

2 μπουφάν

4 φόρμες

2 τζιν

4 μπλουζάκια

2 ζευγάρια παπούτσια

10 ζευγάρια καλτσούλες

(ένα φόρεμα) άστο έχω αγόρια!!!!!

δυο ζακετάκια (εδώ είμαστε οκ)

++++ 7-8 φανέλες…. 7-8 εσώρουχα ???

++++ 3-4 πιζάμες

 

Για μία φορά την εβδομάδα πλυντήριο με άνεση!!!! :D

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τις υπόλοιπες. Πιστεύω ότι είναι απαραίτητα 2 μπουφάν και 2 ζευγάρια παπούτσια. 4 με 5 ζευγάρια φόρμες, 1 με 2 τζιν, 1 φόρεμα (σ' αυτό συμφωνώ) επίσης και στα 2 ζακετάκια.

7 με 8 ζευγάρια κάλτσες, το ίδιο και φανελάκια. Ε και 1 με 2 μπλουζάκια για πιο καλά.

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περισσοτερα παπουτσια σιγουρα παντως. Βασικα μεσα στα παπουτσια βαλε και ενα ζευγαρι γαλοτσες ή μποτες για βροχη και χιονι......γιατι εχω δει αμοιρα παιδια στα χιονια με το σωσωνακι και το αθλητικο ενω η μαμα φοραγε αρβυλα........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Δυο μπουφαν σιγουρα δυο ζευγαρια παπουτσια σιγουρα

2 ζακετες που τις φορας ανοιξη φθινοπωρο η αμανικο μπουφανακι

2 τζιν η αλλου ειδους παντελονια και κανενα 6αρι φορμες σιγουρα

 

Μπλουζακια αρκετα και μποτες ενα ζευγαρι. Αυτα μου φαινονται απαραιτητα, εμενα λερωνεται και πολυ γιατι βγαινει πολυ εξω και παιζει.

 

Τωρα που κοβουμε πανα δεν φτανουν ουτε αυτα και τα παραπανω που εχει.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τα περισσότερα κορίτσια. Αλλά εξαρτάται πολύ από τις δραστηριότητες του παιδιού, πόσο πολύ λερώνεται, πόσο συχνά θες να την αλλάζεις και κάθε πότε βάζεις πλυντήριο ώστε να 'χεις πάλι καθαρά ρούχα.

 

Περισσοτερα παπουτσια σιγουρα παντως. Βασικα μεσα στα παπουτσια βαλε και ενα ζευγαρι γαλοτσες ή μποτες για βροχη και χιονι......γιατι εχω δει αμοιρα παιδια στα χιονια με το σωσωνακι και το αθλητικο ενω η μαμα φοραγε αρβυλα........

:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

κατα τη γνώμη μου αυτά είναι τα ελάχιστα.

Η λίστα σου επι 2 θα έλεγα.

Και πάλι εξαρτάται αν πάει παιδικό.

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς πάμε παιδικό

7 ζευγάρια φόρμες(διαφορετικό για κάθε μέρα μαζί με 1 εφεδρικό στην τσάντα του σχολείου και 1 στο σπίτι)

5-6 μπλούζες εξτρά(γιατί λερώνονται πολύ εύκολα)

2-3 παντελόνια για χρήση εκτός παιδικού

2 ζευγάρια μπιτζάμες

2 μπουφάν

από 7 φανελάκια - βρακάκια - ζευγάρια κάλτσες

2 ζευγάρια παπούτσια

Κάποιο πατούμενο για μέσα στο σπίτι(παντοφλάκι ή χοντρή κάλτσα με τη σιλικόνη από κάτω)

σκούφο-γάντια

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με μμδαδ αρχικά

κ με χρυσακι όσον αφορά τα του παιδικού.

χαμός από ρούχα σε εμάς.

κ μόνο που λερώνεται κάθε μέρα στον παιδικό φτάνει για να καταλάβει κανείς.

κάθε μέρα άλλα ρούχα.

 

υγ: δεν έχει να κάνει με απληστία, αλλά με πρακτικότητα.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη σας πόσα είναι τα βασικά ρουχαλάκια που πρέπει να έχει ένα παιδί προσχολική ηλικίας (όχι πόσα έχουμε ή θα θέλαμε να έχουμε αλλά πόσα είναι ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ).

 

ένα μπουφάν

2 φόρμες

ένα τζιν

3 μπλουζάκια

1 ζευγάρι παπούτσια

4 ζευγάρια καλτσούλες

ένα φόρεμα

δυο ζακετάκια

Ο ρουχισμός του παιδιού είναι στην υποκειμενική κρίση του γονέα.Εγώ έχω 3,δυο κορίτσια και ένα αγόρι. Η μεγάλη δεν πάει ακόμα σχολείο και μένει στο σπίτι.Τα δίδυμα είναι πολύ μικρά οπότε δεν θα μιλήσω γι'αυτά ακόμα.

Κατά τη γνώμη μου τα βασικά για ένα παιδί προσχολικής ηλικίας,και λαμβάνοντας υπόψιν φθορές και λέκκέδες είναι(* έχουν τα προαιρετικά όμως χρήσιμα) :

3-4 μπουφάν,δυο χειμωνιάτικα και δύο ανοιξιάτικα,με την προυπόθεση ότι πρέπει να πλένονται και μπορεί να το ξεχάσει στο σχολείο ή να το σκίσει/λερώσει

*1 αδιάβροχο

2 τζιν παντελόνια

8-9 μπλούζες για κάθε εποχή.Μια για κάθε μέρα και δυο έξτρα για κάθε ενδεχόμενο

2 πουλοβερ για το χειμώνα

5-6 φόρμες

2 φούστες ,αν είναι κοριτσάκι

3 φορέματα,δυο πρόχειρα για το σχολείο και ένα καλό

4 ζευγάρια παπούτσια,2 αθλητικά,1 μπότα και 1 καλό

2 πυτζαμάκια

8-10 βρακάκια και φανελάκια

2 κασκολ με σκουφάκια

*1 ζευγάρι γαλότσες

 

Τα επίσημα ρούχα τα θεωρώ απαραίτητα.Στις γιορτές του σχολείου το παιδάκι θα νιώθει άβολα αν πηγαίνει με την φόρμα ενώ οι συμμαθητές του είναι με τα καλά τους.Επίσης,εγώ έφτιαξα την παραπάνω λίστα με την λογική το παιδί να φοράει την κάθε εποχή τα σωστά ρούχα και να μην ''λιώνουν'' πάνω του.Να έχει επιλογή μια χειμερινή αλλά λιγότερο κρύα μέρα να φορέσει ένα φορεματάκι αντί για την καθημερινή φόρμα με την επένδυση ;)

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε (βάζοντας μέσες τιμές καταστημάτων σε πολύ λογικές τιμές όχι Jumbo)

 

2 μπουφάν Χ 40 = 80

2 ζακέτες Χ 20 = 40

2 παπουτσια Χ 45 = 90

2 τζιν Χ 20 = 40

7 μπλούζες Χ 10 = 70

1 φορεμα χ 30 = 30

5 φόρμες Χ 30 = 150

 

και όλα αυτά σε τιμούλες χαμηλές δηλαδή έχουμε φθάσει τα 500 ευρώ χωρίς τα υπόλοιπα κάλτσες καλσόν, πυτζαμάκια, κλπ κλπ..Σωστά τα λέω ή κάνω λάθος;

από που ψωνίζετε ;;; μαγαζιά της γειτονιάς;; Jumbo ; Mothercare, επώνυμα κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Ψώνια ιντερνετικά και στις εκπτώσεις.

Συμφωνω! Ακόμα και αν δεν είσαι fun του ιντερνετ οι εκτώσεις είναι καλή περίοδος για αγορές. Εγώ βρήκα φόρμες με 15 ευρώ και μπουφαν με 25. Οπότε γλυτώνεις αρκετα χρήματα σε πραγματα που σίγουρα θα χρειαστείς για την επόμενη χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

Για εμάς απαραιτητα είναι 3 μπουφάν, παπουτσια τουλάχιστον 2 αθλητικά, 1 για βόλτα 2 για ποδόσφαιρο,1 για χιόνι βροχή.Φόρμες 7,πυτζαμες 5 και υπάρχουν φορές που χρειάζομαι και άλλες πυτζαμες.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η αρχική λίστα είναι πολύ περιορισμένη. Εξαρτάται και από το παιδί, όπως γράφτηκε. Πάντως στο δικό μας πλυντήριο αυτά τα ρούχα θα έλιωναν μέσα σε 2-3 μήνες από το συχνό πλύσιμο. Πόσες μέρες μπορεί να φορέσει τα ίδια ρούχα ένα παιδί;

 

Εγώ πάλι, αν το μπάτζετ είναι περιορισμένο, δεν το βρίσκω απαραίτητο το δεύτερο μπουφάν. Τις περισσότερες μέρες της εβδομάδας, η μόνη διαδρομή που κάνει το παιδί είναι καμιά δεκαριά μέτρα ανάμεσα στην πόρτα του παιδικού-το αυτοκίνητο-την πόρτα του σπιτιού μας και τα μπουφάν τα πηγαινοφέρνουμε χωρίς να τα φοράμε καν... Είναι και πώς είναι η καθημερινότητα του καθενός.

 

Για κορίτσι, δεν θα διάλεγα μόνο φόρμες και τζιν. Εμείς φοράμε κολάν αρκετά με μπλούζες και μπλουζοφορέματα. Επίσης ευκολοφόρετα βαμβακερά φορεματάκια, με καλσόν. Τη φόρμα την έχουμε μόνο για τα μεγάλα κρύα.

 

Εμείς αγοράζουμε αρκετά ρούχα στις εκπτώσεις για την επόμενη χρονιά. Παπούτσια από το ιντερνετ. Ψωνίζουμε αρκετά από H&M που δεν είναι ακριβά, αλλά η αλήθεια είναι ότι χαλάει πιο εύκολα από τα πλυσίματα η μάρκα αυτή...

 

Για αγόρι δεν ξέρω τι κάνετε εσείς, εμάς μας τρυπάνε τα παντελόνια και οι φόρμες. Ήδη από την αρχή της σχολικής χρονιάς έχουν αχρηστευθεί 5-6... Εκτός από μια συγκεκριμένη μάρκα, που αν το ήξερα θα είχα πάρει μόνο από αυτήν. Το 2-3 παντελόνια για όλη τη σεζόν μου φαίνεται επιστημονική φαντασία.

Link to comment
Share on other sites

Αληθια πως τα καταφερνετε με δυο πιτζαμες??? Εμας ολο κατι συμβαινει και λερωνονται.. μα θα βραχουν γιατι θα ξεχιλισει η πανα, μα θα ριξουν το γαλα τους, θα κανουν εμετο...

 

Οσο για τις τιμες εγω για το σχολειο συνηθως τους αγοραζω φθηνα ρουχα. Πχ μπουφαν με 10 ευρω. Αυτο που κανω ειναι να περνω πιο ακριβα για τον μεγαλο που θα τα φορεσει και ο μικρος αν δεν χαλασουν και για τον μικρο συμπληρωνω αν κατι χρειαζεται.

Παπουτσια τους περνω με 25-3 ευρω γιατι δεν τα κραταω για τον μικρο αλλα και γιατι τα λιωνει ο μεγαλος.

Παντως εδω μπορεις να βρεις ρουχα και σε οικονομικες τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Πιτζάμες δεν είχαμε κανένα ζευγάρι σχεδόν μέχρι τώρα... Είναι μια παραξενιά μου που ξεκίνησε από το ότι δεν ήθελα να βλέπω τα παιδιά στο σπίτι με τα ίδια και τα ίδια... Και δεν έβρισκα ωραίες πιτζάμες. Την ίδια δουλειά κάνουν οι φόρμες για αγόρια και τα κολαν για κορίτσια. Εμείς πάλι φόρμες δεν πολυφοράμε έξω από το σπίτι.

 

Στην πράξη όταν μικρύνουν λίγο οι φόρμες και οι μπλούζες και τα κολάν ή αν κάνουν καμια τρυπίτσα ή λεκιαστούν, τα φοράμε στον ύπνο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...