Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ομοιοπαθητικη και παιδι


Recommended Posts

Μπορείς να διαλέξεις μερικά από αυτά που έχουν χρειαστεί στο παρελθόν σε οξεία περιστατικά.

(π.χ. λίγα από μένα arnica, hepar sulp, apis, belladona, colocynthis, veratrum album)

 

Προσοχή επίσης να μην μένουν σε μεγάλη ζέστη (π.χ. μέσα στο αυτοκίνητο)

 

Εγώ κάπου πριν 10 χρόνια είχα πάρει την κασετίνα με 42! φάρμακα που έδινε η Προβατά στο Μαρούσι, είχε όμως μόνο 30ch και λίγα 200ch αλλά είχε ποσότητες από όλα. Μου έχουν μείνει αρκετά από αυτά ακόμα, δεν παθαίνουν κάτι (μακριά και από TV κλπ στο σπίτι)

Φυσικά και φάνηκαν χρήσιμα σε αρκετές περιπτώσεις (ακόμα και εδώ στον Ωρωπό που είμαι τα κουβάλαγα μαζί μου τα καλοκαίρια, έτσι και μια αμυγδαλίτιδα κάπου το 2007 την πέρασα μόνο με hepar sulphur & merc. solub. από τα δικά μου)

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 281
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμείς θα είμαστε σε camping στη Σιθωνία και το κοντινότερο χωριό είναι 30 – 45 λεπτά ανάλογα την κίνηση. Φαρμακείο το camping και γιατρό έχει, αλλά για τα απαραίτητα. Οπότε το σκέφτομαι σοβαρά να μπω στη διαδικασία να τα πάρω… άλλωστε δε χαλάνε και μπορεί να τα χρειαστώ και σε άλλη φάση.

Υπολογίζω περίπου 1 ευρώ η κάθε κάψουλα 200ch και 1,3 ευρώ το 1Μ, οπότε θα σου έλεγα γύρω στα 60 ευρώ. Αλλά και πάλι, δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο. Συμφωνώ με την Rosie.

Ο Άγιος Νικόλαος στη Σιθωνία να ξέρεις ότι έχει ομοιοπαθητικό φαρμακείο.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την Rosie. Ο Άγιος Νικόλαος στη Σιθωνία να ξέρεις ότι έχει ομοιοπαθητικό φαρμακείο.

 

Ναι η Rosie μου έδωσε μια καλή ιδέα. Θα ψάξω να βρω τα τηλέφωνα των φαρμακείων που βρίσκονται στα χωριά κοντά στο camping και θα μάθω αν έχουν ομοιοπαθητικά φάρμακα ή αν μπορούν να τα παραγγείλουν. Έτσι αντί για να δώσω μια περιουσία (που για την ώρα δεν την έχω μιας και οι διακοπές με ζεμάτισαν οικονομικά), θα έχω τα τηλέφωνα στο κινητό μου για ώρα ανάγκης και αν χρειαστώ κάτι θα τους πάρω να μου το παραγγείλουν.

 

Από εκεί και πέρα, θα πάρω μαζί μου μερικά φάρμακα. Έχω είδη μερικά στο σπίτι. Silica, arnica και belladonna, πιθανόν και κάποια άλλα, τα είχα πάρει προαιρετικά αλλά τελικά δε τα χρησιμοποιήσαμε και μας έμειναν.

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα!θα ήθελα την συμβουλή σας και την άποψη σας!

Έχω μια κορούλα ακριβώς 2 χρονών.την πάω στον παιδικό απο 16 μηνών. Είναι άρρωστη συνέχεια κάποιες φορές με πυρετό και κάποιες πιο ελαφριά με συνάχι ή και βήχα! Το πρόβλημα είναι οτι οπότε αρρωσταίνει έχει ευαισθησία στα αυτάκια της και παθαίνει ωτίτιδες με αποτέλεσμα να είμαστε συνέχεια με αντιβίωση για 10 μέρες μολις την σταματήσουμε με τα απο μια βδομάδα παλι τα ιδια και παλι αντιβίωση.Μας παρακολουθεί και παιδοωρρυλας ο οποίος μας είπε άλλη μια ωτίτιδα να κάνει η μικρή πρέπει να την βάλουμε χειρουργείο να της βάλουν κάτι σαν σωληνάκι που θα κρατάει το αυτάκι ανοιχτό για να μην μαζεύει υγρό.

Μετά απο πολύ σκέψει εχω κλεισει ενα ραντεβού με τον κύριο Αρσενιου(ομοιοπαθητικός)για την άλλη εβδομάδα.....

δεν έχω ξαναπάει

δεν ξέρω τι ακριβώς κάνουν....

πρέπει να το πω στην παιδίατρο μας?

και γενικά ειμαι πολυ μπερδεμένη....

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω ξαναπάει

δεν ξέρω τι ακριβώς κάνουν....

πρέπει να το πω στην παιδίατρο μας?

και γενικά ειμαι πολυ μπερδεμένη....

 

Θα σας παρει το ιστορικό, θα σας δωσει καποια ενισχυση του οργανισμου και οταν εχει καποια ιωση ή ωτιτιδα θα τη βοηθαει να το ξεπερασει χωρις αντιβιωση. Η αντιβιωση ειναι φαυλος κυκλος, οσο πιο πολυ παιρνει τοσο εξασθενει ο οργανισμος. Μην ανησυχεις..

Δε χρειαζεται να το πεις στην παιδιατρο, δεν την αφορα. Αν ο ομοιοπαθητικος σας ταιριαζει μπορειτε να εχετε μονο αυτον (αν ειναι και παιδιατρος). Διαφορετικα κρατας και τους δυο και εχεις δυο γνωμες. Κανε μια αναζητηση για ωτιτιδες στα θεματα της ομοιοπαθητικης...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σας παρει το ιστορικό, θα σας δωσει καποια ενισχυση του οργανισμου και οταν εχει καποια ιωση ή ωτιτιδα θα τη βοηθαει να το ξεπερασει χωρις αντιβιωση. Η αντιβιωση ειναι φαυλος κυκλος, οσο πιο πολυ παιρνει τοσο εξασθενει ο οργανισμος. Μην ανησυχεις..

Δε χρειαζεται να το πεις στην παιδιατρο, δεν την αφορα. Αν ο ομοιοπαθητικος σας ταιριαζει μπορειτε να εχετε μονο αυτον (αν ειναι και παιδιατρος). Διαφορετικα κρατας και τους δυο και εχεις δυο γνωμες. Κανε μια αναζητηση για ωτιτιδες στα θεματα της ομοιοπαθητικης...

 

 

Σ'ευχαριστω πολύ!το ότι ο ομοιοπαθητικός δεν είναι κοντά μας παίζει ρόλο?

Ειμαι απο επαρχία και ερχετε λίγες μέρες καθε χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολύ!το ότι ο ομοιοπαθητικός δεν είναι κοντά μας παίζει ρόλο?

Ειμαι απο επαρχία και ερχετε λίγες μέρες καθε χρόνο...

 

Σιγουρα παίζει ρόλο στη διάγνωση... μπορεις να έχεις καποιον άλλο για τις διαγνωσεις (σε κατι εκτακτο) κ τηλεφωνικά ο ομοιο να σου δίνει το αναλογο σκευασμα..

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς εχθές αντιμετωπίσαμε τον πρώτο μας πυρετό με τον ομοιό.

 

Ο οποίος συνέστησε να μην του δώσω τπτ του Μ βάσει του ότι, ναι μεν είχε πυρετό αλλά κατά τα άλλα ήταν μες στην καλή χαρά, όσο και να ανέβει ο πυρετός. Όλη τη νύχτα είχε από 38,5 μέχρι 39,4 και δεν έδωσα τπτ. Από τις 6 το πρωί είμαστε με 36,5 με βήχα και μια διαμαρτυρία για το λαιμό του.

 

Μετά από την οποία κατέβασε 1 κρέμα 3 φέτες ψωμί κι ένα πιάτο ριζότο.:mrgreen:

 

Βέβαια έχει πολύ έντονο βήχα από το πρωί, αλλά μου είπε να ξαναμιλήσουμε το απόγευμα ο παιδίατρος.

 

Πιο πολύ χάρηκα για τη δύναμή μου να μην του δώσω τπτ παρά για το ότι είναι καλά χεχε.

 

Και μου εξήγησε ο άνθρωπος ότι επειδή αφήσαμε τον οργανισμό να πολεμήσει μόνος του τον εξωτερικό εισβολέα με όπλο τον πυρετό και δεν καταστείλαμε το όπλο του, γι αυτό και είμαστε καλύτερα.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς εχθές αντιμετωπίσαμε τον πρώτο μας πυρετό με τον ομοιό.

 

Ο οποίος συνέστησε να μην του δώσω τπτ του Μ βάσει του ότι, ναι μεν είχε πυρετό αλλά κατά τα άλλα ήταν μες στην καλή χαρά, όσο και να ανέβει ο πυρετός. Όλη τη νύχτα είχε από 38,5 μέχρι 39,4 και δεν έδωσα τπτ. Από τις 6 το πρωί είμαστε με 36,5 με βήχα και μια διαμαρτυρία για το λαιμό του.

 

 

Συγνώμη βρε Κίκη μου αλλά η ομοιοπαθητική που εμπλέκεται στην παραπάνω περίπτωση;

Αφού δεν έδωσες ομοιοπαθητικό σκεύασμα στο παιδί! :roll:

 

Δεν σου αποκάλυψε και κανένα ομοιοπαθητικό "μυστικό" ο γιατρός σας, και ένας ψαγμένος συμβατικός παιδίατρος τα ίδια θα σας έλεγε, ότι δηλαδή τον πυρετό δεν πρέπει να τον καταστέλνουμε με αντιπυρετικά.

Μην σου πω ότι οι πιο πολλοί ομοιοπαθητικοί παιδίατροι δίνουνε εύκολα αντιπυρετικό, οπότε μπράβο στο δικό σας για τη στάση του!

 

Αλλά ας μην πιστώνουμε στην ομοιοπαθητική επιτεύγματα που δεν της αξίζουν... :?

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και πάλι η ομοιοπαθητική δεν εμπλέκεται καθόλου στην περίπτωση της Κίκης, σωστά;

Το αν είναι ψαγμένος ένας γιατρός ή όχι δεν έχει να κάνει με το αν είναι ομοιοπαθητικός ή συμβατικός!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

θεωρω οτι η ομοιοπαθητικη εμπλεκεται στο οτι αμφιβαλλω σοβαρα για το αν συμβατικος γιατρος δεν θα εδινε αντιπυρετικο σε υψηλο πυρετο, ψαγμενος ξεψαγμενος...

 

μου φαινεται εντελως απιθανο

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με τη Rosie, δεν είναι θέμα της ομοιοπαθητικής αλλά του σωστού γιατρού να σου πει να αφήσεις τον πυρετό ελεύθερο να δουλέψει και μόνο σε περίπτωση που θεωρείς ότι το παιδί δυσφορεί και θες να το ανακουφίσεις να προσπαθήσεις να τον κατεβάσεις (όχι απαραίτητα με φάρμακο). Αλλά γενικά, το ντεπόν έχει το ρόλο αυτού του σπαστικού διαμεσολαβητή που ενώ εσύ θες να πλακωθείς και να ξεσπάσεις μπαίνει στη μέση και λέει "όχι βρε παιδιά, μεγάλοι άνθρωποι είμαστε, να λύσουμε ειρηνικά τις διαφορές μας" :D:D:D ε δεν τσιτώνεσαι χειρότερα;

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη υπαρχει -εχετε ακουσει/συναντησει/φανταστει-

 

κλασσικο γιατρο, να του λεει η μανα 'γιατρε, το παιδι μου χτυπησε 39ρι' και να της απανταει 'ΦΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΤΑ'

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη υπαρχει -εχετε ακουσει/συναντησει/φανταστει-

 

κλασσικο γιατρο, να του λεει η μανα 'γιατρε, το παιδι μου χτυπησε 39ρι' και να της απανταει 'ΦΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΤΑ'

 

κοίτα, νομίζω ότι είναι λίγο αμφίδρομη σχέση, από την άποψη ότι η μέση μάνα αυτομάτως θα θεωρήσει ότι πρέπει να κατεβάσει τον πυρετό, οπότε αν ο γιατρός της πει "άστο να δουλέψει" μάλλον θα τον θεωρήσει σκιτζή και θα πάει αλλού... αντίστοιχα κι ο μέσος γιατρός ξέρει ότι οι περισσότερες μαμάδες ανησυχούν με τον υψηλό πυρετό και δεν θέλουν να ανεβαίνει (δες σε άλλο σχετικό θέμα ότι θερμομετρούν άνα μία ώρα κλπ κλπ), οπότε αντί να κάθονται να εξηγούν λένε απλά "ανά τόσες ώρες εναλλάξ ντεπόν και παναντόλ", τσεπώνουν το 60αρι και πάνε γρήγορα στο επόμενο ραντεβού ;)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικός μας ο ομοιοπαθητικός παιδίατρος (που τώρα τον άλλαξα αλλά για λόγους που δεν έχουνε σχέση με το πόσο ικανός ή εξυπηρετικός είναι) δεν μου πρότεινε ποτέ αντιπυρετικό ακόμη και όταν ο πυρετός του γιου μου ανέβηκε στους 40!

Αλλά τον έχω ακούσει με τα ίδια μου τα αυτιά να λέει σε μαμά από το τηλέφωνο να δώσει αντιπυρετικό όταν ο πυρετός ανέβει πάνω από 38.5... :rolleyes:

 

Προφανώς ισχύει αυτό που λέει η kinkajoujou, ο κάθε γιατρός, συμβατικός ή μη, κρίνει πόσα μπορεί ν' αντέξει η κάθε μαμά!

 

Αλλά θεωρώ ότι τα πιο πάνω είναι κάπως off-topic, γιατί το θέμα μας εδώ είναι η ομοιοπαθητική, και ίσα-ίσα με αυτά που μας έγραψε η Κίκη αποδεικνύεται ότι δεν χρειάζονται ούτε καν ομοιοπαθητικά σκευάσματα για τον πυρετό, ο οργανισμός μας έχει τη δύναμη να ανακάμψει και μόνος του!

 

Αν δηλαδή της έδινε ομοιοπαθητικό για τον πυρετό μπορεί και να ερχότανε εδώ και να μας έγραφε πως νικήσανε τον πυρετό με ομοιοπαθητικό και να λέγαμε όλοι "ουάου", μπράβο στην ομοιοπαθητική! :lol:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Τι σύμπτωση....

....η μεγάλη μου κόρη απο χθες χτυπάει 40-άρια και 39-άρια!

 

Της έδωσα depon χωρίς....τύψεις.

 

Όχι τόσο για τον πυρετό

αλλά για το οτι το παιδί ήταν το μαύρο του το χάλι!!!

 

Έκλαιγε, μου έλεγε οτι την πόναγαν τα μάτια της,

τα δόντια της, το κεφάλι της, δεν ήθελε φώτα,

δεν ήθελε να φάει.........

 

Ο Κυβέλος μου είπε οτι καλά έκανα και έδωσα......:?

 

Και "κακά" να μου έλεγε οτι έκανα,

πάλι θα της έδινα

γιατί δεν μπορούσα να την βλέπω να υποφέρει τόσο!!!

 

Εαν ήταν σε καλύτερη διάθεση, σίγουρα δεν θα έδινα!!

 

Σε αυτό έχει δίκιο η Rosie.

Είναι το κατά πόσο μπορεί ο γονιός να αντέξει

να βλέπει το παιδί του να υποφέρει!!

 

Εγώ πάντως δεν αντέχω!!

Δεν λέω οτι αυτό με κάνει "καλύτερη μητέρα"....

 

Προφανώς δεν την έχω "σκληραγωγήσει"

γιατί ίσως δεν είμαι εγώ σκληραγωγημένη. Τι να πω.

 

Γιαυτό άλλωστε ψάχνω για έναν ομοιοπαθητικό-παιδίατρο

όχι σκληροπυρηνικό!

 

Η Ζώτου πιστεύω οτι μου κάνει.....

...αρκεί να "με ακούει" αυτή και να νιώσω οτι με καταλαβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη υπαρχει -εχετε ακουσει/συναντησει/φανταστει-

 

κλασσικο γιατρο, να του λεει η μανα 'γιατρε, το παιδι μου χτυπησε 39ρι' και να της απανταει 'ΦΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΤΑ'

 

Καλά έπρεπε να δεις τη φάτσα των παιδιάτρων στο νοσοκομείο όταν είπα ότι δεν έδωσα αντιπυρετικό στο μικρό όταν έκανε 38.9 και ότι είδα πως με ένα ντουσάκι έπεσε στο 38 και ηρέμησα.

 

Λοιπόν εμείς έχουμε την παιδίατρο που είχε πριν η soevan. Μου τσακίζει το νευρικό σύστημα γιατί όντως είναι φέεεεεεετα. Ε, λοιπόν προχτές που της περιγράψαμε τηλεφωνικό τι βλέπαμε μας γκάζωσε για τα καλά (κι έπεσε και μέσα αλλά ευτυχώς όχι στο χειρότερο δυνατό σενάριο) για νοσοκομείο. Κοίτα τώρα θέμα, εγώ έχω την εντύπωση ότι με "ακούει" σε αντίθεση με τη Soevan07, σε αντίθεση με τον προηγούμενο παιδίατρό μας που απλά προσπαθούσε να μου αποδείξει τι καλά που τα ξέρει, χωρίς να μου δίνει καμία σημασία ή ακυρώνοντάς με. Τώρα για την ιδιοσυγκρασία του μικρού δεν είμαι σίγουρη ακόμη ότι την έχουμε πετύχει. Όμως βλέπω και το παιδί ότι αλλάζει συχνά (π.χ. το πόσο ιδρώνει ή το τι θέλει να φάει).

 

Το σημαντικό είναι ότι μέχρι στιγμή περνάμε απανωτά πράγματα, αλλά στο πόδι (ακόμη και το τελευταίο μας κράτησε ένα 24ωρο) χωρίς βαριά φάρμακα (σχεδόν χωρίς αντιπυρετικό). Ακόμη δεν έχω πεισθεί εντελώς για την αποτελεσματικότητα είτε της ομοιοπαθητικής είτε της συγκεκριμένης γιατρού. Όμως μου αρέσει πολύ το ότι αφενός καθυστερούμε παάαααρα πολύ να δώσουμε φάρμακα ή και τα αποφεύγουμε, αλλά και το γεγονός ότι το παιδί μου παλεύει με επιτυχία μέχρι στιγμής ό,τι του συμβαίνει (φτου φτου σκόρδα μας).

 

Γράφαμε παράλληλα Σ. Ακριβώς αυτό. Εγώ έβλεπα ένα παιδί που είχε πυρετό αλλά ήθελε να φάει και διαρκώς ασχολιόταν με κάτι ή με ρωτούσε γιαυτά που έβλεπε γύρω του. Οπότε κάθε περίπτωση πρέπει να αξιολογείται διαφορετικά.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γράφαμε παράλληλα Σ. Ακριβώς αυτό. Εγώ έβλεπα ένα παιδί που είχε πυρετό αλλά ήθελε να φάει και διαρκώς ασχολιόταν με κάτι ή με ρωτούσε γιαυτά που έβλεπε γύρω του. Οπότε κάθε περίπτωση πρέπει να αξιολογείται διαφορετικά.

 

Απο τότε που ξεκίνησε ο υψηλός πυρετός της

δεν έβαλε μπουκιά στο στόμα της!

 

Ήθελε μόνο να κοιμάται!

 

Δεν μπορώ να το αφήσω έτσι το παιδί....

.... Ι am sorry!

 

Στο 38.5 δεν έδωσα τίποτα.....

Αλλά στο 39.9 έδωσα!!

 

ΥΓ Ερώτηση:miriki μου γιατί πήγατε νοσοκομείο?????......

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

 

Πράγματι, έτσι θα έπρεπε να κάνει ένας ψαγμένος γιατρός, αλλά, εγώ, που κατατάσσω τον εαυτό μου στη μέση μάνα, έχω ανάγκη και τη στήριξη να ακούσω δλδ από τον ντόκτορ οκ,καλά κάνεις και το κάνεις γι αυτό και γι αυτό.

 

Όντως από την άλλη η τοποθέτησή μου δεν ήταν σωστή. Αυτό που ήθελα να πω, είναι πως πρώτη φορά ακολούθησα την τακτική της άλλης πλευράς με την οποία περισσότερο δυμφωνεί η ομοιό, μιας και όπω; λέει το φυστίκι, στους συμβατικούς πάνω από 38,5 δεν αφήνει κανείς άνευ αντιπυρετικού.

 

Παίζει βεβαίως φαντάζομαι ρόλο και η γενική εικόνα του μωρού. Δεν μπορούμε δλδ να κρίνουμε έναν γιατρό περίεργα γιατί σε εμάς άφησε τον πυρετό 40 ενώ σε άλλη μανούλα έδωσε από 38,5 αντιπυρετικό.

 

Ακριβώς γιατί μιλάμε για ολιστικούς τρόπους αντιμετώπισης, οπότε θα έμοιαζε περίεργο να άρχιζε ο ομοιό να λειτουργεί με το φασόν της συμβατικής (που δε συμβαίνει πάντα, αλλά είθισται) δλδ τα μισά από τα κιλά του παιδιού σε ντεπόν πάνω από 38/38,5 κτλ.

 

 

Ελπίζω να με καταλάβατε γιατί είναι δύσκολη ώρα είμαι σηκωμένη από τις 6 κι έχω αγκαλιά το Μ.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

 

ΥΓ Ερώτηση:miriki μου γιατί πήγατε νοσοκομείο?????......

 

Έκανε αιμορραγικό εξάνθημα και τα χρειαστήκαμε. Ευτυχώς ήταν ίωση και μας έδιωξαν την επόμενη μέρα με συνοπτικές διαδικασίες γιατί η εικόνα του ήταν καλή (τρεχοβολούσε σε όλο το νοσοκομείο μας έψαχναν για να τον εξετάσουν, έτρωγε, θήλαζε και μίλαγε ακατάπαυστα) και περισσότερο ανησυχούσαν μη τσιμπήσει και τίποτις άλλο εκεί μέσα (ή απλώς έπρεπε να σταματήσει να ενοχλεί τα άλλα παιδάκια μπας και αναρρώσουν κάποτε lol )

 

 

Κική συμφωνώ.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν δηλαδή της έδινε ομοιοπαθητικό για τον πυρετό μπορεί και να ερχότανε εδώ και να μας έγραφε πως νικήσανε τον πυρετό με ομοιοπαθητικό και να λέγαμε όλοι "ουάου", μπράβο στην ομοιοπαθητική! :lol:

 

:P :p :P

Link to comment
Share on other sites

Σοφάκι, συμφωνώ μαζί σου.

 

Στον πυρετό δίνω και ντεπόν, όχι πονστάν, μόνο ντεπόν. Η μικρή έχει πάει 2 φορές στο νοσοκομείο γιατί από τον πυρετό, έτρεμε συνέχεια, σαν σπασμούς μου είχαν πεί ότι κάνει. Δεν το διακινδυνεύω. Γενικά στην μικρή αποφεύγω να αφήνω να ανέβει πολύ ο πυρετός.

 

Στον πιτσιρίκο, πάλι πάει αλλιώς. Ανεβάζει ξαφνικά πυρετό και για λίγο. Εκεί που τον βλέπεις καλά, χτυπάει 39 και μέχρι το βράδυ του έχει πέσει. Μπορεί να δώσω ντεπόν αν ξεπεράσει το 39 αλλά μέχρι τώρα, κινείται σε αυτό το μοτίβο. Εκτίμησή μου, με τον πυρετό ξεσπάει και συνέρχεται.

 

Επίσης συμφωνώ με αυτό που λες για τις διαγνώσεις και τα φάρμακα.

 

Νομίζω ότι ισχύει για όλους τους γιατρούς αυτό.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Οσο είχε πυρετό και την έβλεπα "καλά"

δεν της έδινα depon.

 

Οταν ξεπέρασε το 39 είχε τα μαύρα της τα χάλια.

Τότε έδωσα.

 

Αλλωστε και ο Κ. και οι συνεργάτες του

μου έχουν πει οτι μετά τα 39 δίνεις κάτι.

 

Συμφωνώ Μαράκι για το ponstan.

 

Φαντάσου οτι και ο συμβατικός μας παιδίατρος

μας έχει πει να το αποφεύγουμε το ponstan.

Link to comment
Share on other sites

Στην μικρή, με το περνάει το 38,5 της δίνω. Δεν αντέχω να την ξαναδώ να τρέμει ..... Να κοιτάω να δω που είναι η γλώσσα της και αν γύρισαν τα μάτια της ανάποδα.

 

Δεν μπορώ να το διακινδυνεύσω.

 

Στο θέμα της όρεξης, συμφωνώ ότι φυσικό είναι να μην θέλει να φάει το παιδί.

 

Η μικρή μου από την Τετάρτη δεν είναι καλά. Ωτίτιδα, πυρετός (όχι πολύ).

 

Όρεξη, ναι καλά, τι λέγαμε ....

 

Μου έφτανε να κατεβάζει έστω δύο μπουκιές φαγητό.

 

Από εχθές το απόγευμα, μετά τον Φώσφορο 10Μ που της έδωσε ο Κ. συνήλθε. Τα αυτάκια ενοχλούν ακόμα αλλά ξεκίνησε να τρώει. Υποθέτω ότι άρχισε να συνέρχεται. Δεν της έδωσα τίποτα άλλο.

 

Θα μιλήσω με τον Κ αργότερα, για να ξέρω αν και τι θα της δώσω.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...