Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ομοιοπαθητικη και παιδι


Recommended Posts

@soevan7 μου άρεσε η τοποθέτησή σου, την βρήκα πολύ ... ισορροπημένη.

 

@chatzico μου αρέσουν αυτές οι μεγάλες δυναμοποιήσεις που δίνει ο Κ

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 281
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@chatzico μου αρέσουν αυτές οι μεγάλες δυναμοποιήσεις που δίνει ο Κ

 

Και η Ζώτου μας έδωσε Βelladonna 10 M.

Πρώτη φορά που πήραμε τόσο μεγάλη δυναμοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Στην μικρή, με το περνάει το 38,5 της δίνω. Δεν αντέχω να την ξαναδώ να τρέμει ..... Να κοιτάω να δω που είναι η γλώσσα της και αν γύρισαν τα μάτια της ανάποδα.

 

Δεν μπορώ να το διακινδυνεύσω.

 

 

Ούτε εγώ θα το διακινδύνευα!!!

Μην το συζητάς!

 

Εχω ζήσει μια παρόμοια κατάσταση

(ευτυχώς μία φορά μόνο-που αποδείχτηκε "καπρίτσιο"της μικρής)

και πίστεψέ με δεν θα ήθελα να το ξαναζήσω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Η γιατρός που παρακολουθεί τα παιδάκια μου είναι η κα Συκιώτου. Στην τελευταία μας επίσκεψη μας συνέστησε να κάνει η ''μεγάλη'' μας το ΜΜR προκειμένου να προστατευθεί το μικρό σε περίπτωση που θα μας φέρει η μεγάλη ιλαρά από τον παιδικό που προκειται να ξεκινήσει σε ένά μήνα περίπου. Μας είπε πως έχουν εμφανιστεί πολλά κρούσματα ιλαράς. Έχετε κάτι υπόψη σας??

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα. Η γιατρός που παρακολουθεί τα παιδάκια μου είναι η κα Συκιώτου. Στην τελευταία μας επίσκεψη μας συνέστησε να κάνει η ''μεγάλη'' μας το ΜΜR προκειμένου να προστατευθεί το μικρό σε περίπτωση που θα μας φέρει η μεγάλη ιλαρά από τον παιδικό που προκειται να ξεκινήσει σε ένά μήνα περίπου. Μας είπε πως έχουν εμφανιστεί πολλά κρούσματα ιλαράς. Έχετε κάτι υπόψη σας??

μάλλον εννοεί στην Γαλλία

Στην Ελλάδα δεν βλέπω τίποτα, οπότε αν σκέφτεστε να πάτε ταξίδι ... ίσως ...

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

μάλλον εννοεί στην Γαλλία

Στην Ελλάδα δεν βλέπω τίποτα, οπότε αν σκέφτεστε να πάτε ταξίδι ... ίσως ...

Xmmm...μου ανέφερε πως στη Γαλλία υπάρχει θέμα αλλά στη ροή της συζήτησης θεώρησε κ αυτή αυτονόητο κ εγώ πως δεν είναι καθόλου δύσκολο να μεταφερθεί η αρρώστια κ στις υπόλοιπες χώρες άρα κ στην Ελλάδα. Τελοσπάντων το θεμα μου είναι το μωρό.... έχω προβληματιστεί...

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! κάναμε και εμείς την πρώτη επισκεψει στον ομοιοπαθητικό....

Μας έδωσε μια θεραπεία για 10 μέρες(calcarea-puorspuotica) και μετα απο 1 μήνα θα μας ξαναδεί. εάν ωστόσο προκυψει κάτι να τον πάρω τηλ και μου είπε σε συνεργασία με την παιδίατρο μας θα μας δίνει την ανάλογη θεραπεία. Εμείς συνεχίζουμε ακάθεκτη με πυρετό και πολλές μύξες....και υγρό στα αυτάκια.... Μακάρι να δω αποτελέσματά!!!

 

πείτε μου όσες πάτε ετσι γινετε αυτη ειναι η διαδικασία.....

Αυτα τα φαρμακα σας ειναι γνωστά τα εχετε πάρει??

Link to comment
Share on other sites

Xmmm...μου ανέφερε πως στη Γαλλία υπάρχει θέμα αλλά στη ροή της συζήτησης θεώρησε κ αυτή αυτονόητο κ εγώ πως δεν είναι καθόλου δύσκολο να μεταφερθεί η αρρώστια κ στις υπόλοιπες χώρες άρα κ στην Ελλάδα. Τελοσπάντων το θεμα μου είναι το μωρό.... έχω προβληματιστεί...

 

Εαν έχεις εσύ αντισώματα ιλαράς

το μωρό τα παίρνει μέσω του θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!!! κάναμε και εμείς την πρώτη επισκεψει στον ομοιοπαθητικό....

Μας έδωσε μια θεραπεία για 10 μέρες(calcarea-puorspuotica) και μετα απο 1 μήνα θα μας ξαναδεί. εάν ωστόσο προκυψει κάτι να τον πάρω τηλ και μου είπε σε συνεργασία με την παιδίατρο μας θα μας δίνει την ανάλογη θεραπεία. Εμείς συνεχίζουμε ακάθεκτη με πυρετό και πολλές μύξες....και υγρό στα αυτάκια.... Μακάρι να δω αποτελέσματά!!!

 

πείτε μου όσες πάτε ετσι γινετε αυτη ειναι η διαδικασία.....

Αυτα τα φαρμακα σας ειναι γνωστά τα εχετε πάρει??

 

Kαλή αρχή!

 

Μπορεί κάποιο ομοιοπαθητικό φάρμακο

που να ταίριαξε σε εσάς, σε εμάς να μην έκανε τίποτα.

 

Εσύ θα δεις τα αποτελέσματα

(συνήθως μέσα σε ένα 24-ωρο)

Link to comment
Share on other sites

Εαν έχεις εσύ αντισώματα ιλαράς

το μωρό τα παίρνει μέσω του θηλασμού.

 

 

Δεν το έχω διαβάσει κάπου αυτό... αν ισχύει θα είναι πολύ σημαντικό... που το έχεις διαβάσει για να το τσεκάρω?? Ευχαριστώ :-P

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites

Για ΕΦΗΜΕΡΕΥΟΝΤΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ ΜΕ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΑ

http://ifarmakeia.gr/?page_id=33

 

(Στα φαρμακεία με ομοιοπαθητικά

έχει έναν κίτρινο σταυρό)

Με δάκρυα στα μάτια, μια μητέρα που έχει γυρίσει σχεδόν όλο το λεκανοπέδιο, ψάχνοντας πολλές φορές στα τυφλά, σαββατοκύριακα, αργίες και ξημερώματα, για ομοιο φαρμακείο ενώ το σάιτ της ομοιοπαθητικής, αναφέρει 2-3 μόνο, σου λέει

117684ygkpzfr3jr.gif

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μιας φίλης ο γιος πέρασε τριών μηνών ανεμοβλογιά που τους έφερε στο σπίτι το μεγαλύτερο παιδάκι και την πέρασε πάααααααρα πολύ ελαφριά (4 σπυράκια). Εννοείται ότι θήλαζε αποκλειστικά και ότι είχε περάσει και η μητέρα ανεμοβλογιά. Αλλά άλλο ανεμοβλογιά άλλο ιλαρά. Ξέρω κι εγώ;

 

Εμείς πάντως θα το κάνουμε τελικά..... Θηλάζει βέβαια ακόμη, αλλά σε αυτή την ηλικία ακόμη κι αν έχω αντισώματα εγώ από τον δικό μου εμβολιασμό δεν ξέρω αν μπορώ να τον βοηθήσω να το περάσει ελαφριά. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Με δάκρυα στα μάτια, μια μητέρα που έχει γυρίσει σχεδόν όλο το λεκανοπέδιο, ψάχνοντας πολλές φορές στα τυφλά, σαββατοκύριακα, αργίες και ξημερώματα, για ομοιο φαρμακείο ενώ το σάιτ της ομοιοπαθητικής, αναφέρει 2-3 μόνο, σου λέει

117684ygkpzfr3jr.gif

 

Καλό θα ήταν να τηλεφωνείς πρώτα γιατί μερικές φορές έχουν μόνο κατόπιν παραγγελίας (παθούσα.....)

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να τηλεφωνείς πρώτα γιατί μερικές φορές έχουν μόνο κατόπιν παραγγελίας (παθούσα.....)

Μιλάς σε κάτοχο μεταδιδακτορικής διατριβής στον συγκεκριμένο τομέα.

 

Πρώτα σιγουρεύομαι ότι έχει το συγκεκριμένο φάρμακο που θέλω, στην συγκεκριμένη δυναμοποίηση, παραγγέλνω τα τεμάχια που θέλω και ΜΕΤΑ ξεκινάω;)

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω διαβάσει κάπου αυτό... αν ισχύει θα είναι πολύ σημαντικό... που το έχεις διαβάσει για να το τσεκάρω?? Ευχαριστώ :-P

 

 

Μιας φίλης ο γιος πέρασε τριών μηνών ανεμοβλογιά που τους έφερε στο σπίτι το μεγαλύτερο παιδάκι και την πέρασε πάααααααρα πολύ ελαφριά (4 σπυράκια). Εννοείται ότι θήλαζε αποκλειστικά και ότι είχε περάσει και η μητέρα ανεμοβλογιά. Αλλά άλλο ανεμοβλογιά άλλο ιλαρά. Ξέρω κι εγώ;

 

Εμείς πάντως θα το κάνουμε τελικά..... Θηλάζει βέβαια ακόμη, αλλά σε αυτή την ηλικία ακόμη κι αν έχω αντισώματα εγώ από τον δικό μου εμβολιασμό δεν ξέρω αν μπορώ να τον βοηθήσω να το περάσει ελαφριά. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.....

 

Νόμιζα οτι τα "αντισώματα" είναι στάνταρ για όλες τις ασθένειες.

Δεν ήξερα οτι η ιλαρά είναι "ιδιαίτερη" :oops:

Link to comment
Share on other sites

Με δάκρυα στα μάτια, μια μητέρα που έχει γυρίσει σχεδόν όλο το λεκανοπέδιο, ψάχνοντας πολλές φορές στα τυφλά, σαββατοκύριακα, αργίες και ξημερώματα, για ομοιο φαρμακείο ενώ το σάιτ της ομοιοπαθητικής, αναφέρει 2-3 μόνο, σου λέει

117684ygkpzfr3jr.gif

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνεις ότι δε θα μπορούσα να αναλάβω ευθύνη για να τη διαβεβαιώσω για κάτι που δεν κατέχω. Επίσης η ανεμοβλογιά γενικά ακόυγεται ότι είναι πιο "εύκολη" ως προς τις επιπλοκές από την ιλαρά. Τουλάχιστον έτσι έχω καταλάβει. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος. Το τι ρίσκο παίρνει ο καθένας μας κάθε φορά είναι τεράστια συζήτηση με πολλά "κλειδώματα" χεχεχε.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

ρίσκο μη εμβολιασμού = ρίσκο να κολλήσει * ρίσκο να έχει σοβαρές επιπλοκές

 

ρίσκο εμβολιασμού = ρίσκο να έχει σοβαρές χρόνιες επιπλοκές , κάτι που εξαρτάται από το επίπεδο υγείας του παιδιού. Τις προσωρινές παρενέργειες (πυρετό κλπ) τις θεωρώ ασήμαντες.

 

"κλειδώματα";

 

Ο ομοιοπαθητικός που κατατάσσει το παιδί από άποψη υγείας;

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Παντως είστε τυχερές όσες έχετε παιδιάτρους-ομοιοπαθητικούς. Θα βγάλετε τουλάχιστον άκρη με τα εμβόλια. Εγω χρειάστηκε σήμερα να πάω σε μια άλλη συμβεβλημένη παιδίατρο για να μου γράψει ένα εμβόλιο και μόλις είδε ότι δεν έχουμε κάνει όλες τις δόσεις σηκώθηκε επάνω, χτύπησε το χέρι στο γραφείο και έβρισε λέγοντας (μπροστά στον μικρό μου) "Τι μαλ@κίες είναι αυτές". Έπαθα σοκ! Άρχισε να φωνάζει και τα σχετικά.....παλιογρια-μαυσωλείο, αντί να καθησυχάσει και να ακούσει τη μεριά του γονιού έκανε σαν την τρελη. Μακάρι να είχαμε κοντά μας έναν ομοιοπαθητικό-παιδίατρο...χίλια μακάρι!

Link to comment
Share on other sites

Παντως είστε τυχερές όσες έχετε παιδιάτρους-ομοιοπαθητικούς. Θα βγάλετε τουλάχιστον άκρη με τα εμβόλια. Εγω χρειάστηκε σήμερα να πάω σε μια άλλη συμβεβλημένη παιδίατρο για να μου γράψει ένα εμβόλιο και μόλις είδε ότι δεν έχουμε κάνει όλες τις δόσεις σηκώθηκε επάνω, χτύπησε το χέρι στο γραφείο και έβρισε λέγοντας (μπροστά στον μικρό μου) "Τι μαλ@κίες είναι αυτές". Έπαθα σοκ! Άρχισε να φωνάζει και τα σχετικά.....παλιογρια-μαυσωλείο, αντί να καθησυχάσει και να ακούσει τη μεριά του γονιού έκανε σαν την τρελη. Μακάρι να είχαμε κοντά μας έναν ομοιοπαθητικό-παιδίατρο...χίλια μακάρι!

 

Γιατι υπάρχουν κ όμοιο- παιδιατροι συμβεβλημενοι στα ταμεία;; Δεν το ηξερα...ο δικός μας δεν ειναι...

 

Πω πω απαράδεκτη συμπεριφορά...κι εμένα η κλασική παιδιατρος όταν της είπα πως λογω αλλεργιας δεν θα ήθελα να συνεχίσουμε τον εμβολιασμό προσπάθησε να μου βάλει τύψεις αλλα δεν με έβρισε κιόλας:shock:

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

μωρε κι εμένα αυτή που έχουμε μου είπε γιατι και πως αλλά αποδέχτηκε την επιλογή μας και μετά συνεργαστήκαμε άψογα...αλλά ετούτη έβρισε! Έβρισε μπροστά στο παιδί μου! Δεν ξέρω κατα πόσο είναι συμβεβλημένοι με ταμεία οι ομοιοπαθητικοί παιδίατροι αλλά αυτό που σε ενδιαφέρει είναι η σφραγιδούλα τους ;)

 

Ο δικός μας ομοιοπαθητικός πάντως που ειναι νευρολόγος μου έκοψε απόδειξη ιατρείου και θα πάρω ένα 20ευρω πισω από το ταμείο του συζύγου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...