Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ομοιοπαθητικη και παιδι


Recommended Posts

spyni σιγα δεν έχεις να πας και χρόνια! πες του ότι είσαι στο χωριό! Για πυωδη αμυγδαλίτιδα τι θα πάρεις κανονικά εκτός αντιβίωση; το θέμα είναι αν μπορείς να βρεις εκεί ομοιοπαθητικά.

Εγώ μια φορά που έπεσα του θανατα με μαστίτιδα και πυρετό κλτ με έπιασε ΑΜΕΣΩΣ! σε 3 ώρες ήμουν περδίκι ενω αν πήγαινα συμβατικά ήθελα μια εβδομάδα αντιβίωση. ΣΚ ήταν και μιλούσα με τον Κ. συνέχεια στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 281
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

spyni σιγα δεν έχεις να πας και χρόνια! πες του ότι είσαι στο χωριό! Για πυωδη αμυγδαλίτιδα τι θα πάρεις κανονικά εκτός αντιβίωση; το θέμα είναι αν μπορείς να βρεις εκεί ομοιοπαθητικά.

Εγώ μια φορά που έπεσα του θανατα με μαστίτιδα και πυρετό κλτ με έπιασε ΑΜΕΣΩΣ! σε 3 ώρες ήμουν περδίκι ενω αν πήγαινα συμβατικά ήθελα μια εβδομάδα αντιβίωση. ΣΚ ήταν και μιλούσα με τον Κ. συνέχεια στο κινητό.

 

σε ευχαριστω καλο μου...τελικα πηγα σημερα σε συμβατικο γιατρο, διοτι η ομοιο λειπει Γερμανια...και εκεινος μου ειπε οτι και αντιβιωση να μην παρω-οταν ακουσε οτι θηλαζω μου το ειπε-θα περασει μονη της...η αληθεια ειναι οτι κατι με λεμονακι και σοδα γαργαρα σημερα νιωθω περδικι!και διχως πυρετο!κατι ηξεραν οι παλιοι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια.

Λοιπόν καταρχάς πάμε σε συμβατικό παιδίατρο και είμαι υπερ ευχαριστιμένη. Σκέφτομαι όμως να δώ και κάποιον ομοιοπαθητικό για να πάρω και μία άλλη άποψη. Πάσχω από αλλεργικό άσθμα το οποίο μου πρωτοπαρουσιάσθηκε στα 5. Από τότε και σχεδόν κάθε χρόνο (μόνο όταν ήμουν έγκυος ήμουν καλά) ταλαιπωρούμαι με κρίσεις άσθματος που αρκετές φορές με είχαν στείλει νοσοκομείο. Επειδή, όπως μας είπε ο παιδίατρος, αυτές οι αλλεργίες συνήθως περνάνε και στα παιδιά και εμφανίζονται γύρω στα 4 ένα άγχος το έχω. Δεν θέλω να τα πλακώσω από μικρά τα παιδιά σε κορτιζόνες και αντισταμινικά όπως μου συνέβει εμένα. Όπως επίσης θέλω να το προλάβω πριν γίνει. Ο παιδίατρος μας είναι δύσκολος στη χορήγηση φαρμάκων. ΕΥτυχώς δεν αρρωσταίνουν εύκολα παρόλο που πάνε από 1 έτους παιδικό (έχουν να πάρουν από περισι αντιβίωση που ο ένας αρρωστησε με οστρακιά και η άλλη με ωτίτιδα και υψηλό πυρετό) ενώ έχει τύχει να έχουν βρογχίτιδα και ωτίτιδα και να μας αφήσει χωρίς αντιβίωση αφού δεν πονούσαν ούτε πυρετό είχαν. Παρόλο αυτά αν εμφανίσουν αλλεργία τέτοιας μορφής (ο γιος έχει δείξει κάποια δείγματα) σίγουρα θα μας στείλει σε παιδοαλλεργιολόγο που θα μας φορτώσει με ότι υπάρχει, μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον ομοιοπαθητικό (αν είναι και παιδίατρος ή αλλεργιολόγος ακόμα καλύτερα) στην περιοχή Μοσχάτου, Πειραιά άντε και Καλλιθέα) που να μην είναι αρνητικός με τα εμβόλια όμως. Ή αν έχετε τύχει παιδάκι με αλλεργικό άσθμα να δει βελτίωση με όμοιο;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

andigo να τα πας σε ομοιοπαθητικό οπωσδήποτε. Εφόσον εχεις αποφασίσει για τα εμβόλια θα του πεις την αποψη σου και τέλος....δεν σου λενε τιποτα καλέ :)

Ο γιατρός που πηγαίναμε στον Πειραιά ήταν καλός αλλά πλέον πηγαίνει στο ιατρείο του στην Ερυθραία και στον Πειραια βρισκεις ραντεβού μετά από μήνες...επίσης αν χρειαστείς κάτι μιλάς πρώτα με το 15μελές οπότε και εγω αλλαξα γι' αυτον τον λόγο :(

Βρες κάποιον από τη λίστα κοντά σου. Ειναι πολύ σημαντικό να ειναι κοντά ο γιατρός, να μην τραβιέσαι και να εχεις προσωπική σχέση μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

andigo να τα πας σε ομοιοπαθητικό οπωσδήποτε. Εφόσον εχεις αποφασίσει για τα εμβόλια θα του πεις την αποψη σου και τέλος....δεν σου λενε τιποτα καλέ :)

Ο γιατρός που πηγαίναμε στον Πειραιά ήταν καλός αλλά πλέον πηγαίνει στο ιατρείο του στην Ερυθραία και στον Πειραιά βρίσκεις ραντεβού μετά από μήνες...επίσης αν χρειαστείς κάτι μιλάς πρώτα με το 15μελές οπότε και εγω αλλαξα γι' αυτον τον λόγο :(

Βρες κάποιον από τη λίστα κοντά σου. Ειναι πολύ σημαντικό να ειναι κοντά ο γιατρός, να μην τραβιέσαι και να εχεις προσωπική σχέση μαζί του.

+1

15μελές :D:D:D

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γιατρός που πηγαίναμε στον Πειραιά ήταν καλός αλλά πλέον πηγαίνει στο ιατρείο του στην Ερυθραία και στον Πειραια βρισκεις ραντεβού μετά από μήνες...επίσης αν χρειαστείς κάτι μιλάς πρώτα με το 15μελές οπότε και εγω αλλαξα γι' αυτον τον λόγο

 

:lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...