Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ομοιοπαθητικη και παιδι


Recommended Posts

παιδια εγω πηγα τα παιδια πριν 2 μερες σε ομοιπαθητικο και εφυγα με ενα καρο αποριες και με αδειες τσεπες !!!!!!!!οσοι ασχολειστε με ομοιπαθητικη και ξερετε κατι παραπανω μηπως μπορειτε να μου πειτε αν ο ομοιπαθητικος χρειαζεται να ειναι γιατρος ή να ειναι παιδιατρος ? τι γινεται αν σε ενα εκτατο περιστατικο πρεπει να παν τα παιδια νοσοκομειο ? απο ενα ατυχημα παραδειγμα .εκει δεν υπαρχουν ομοιπαθητικα φαρμακα , ετσι δεν ειναι ?

 

Το ότι κάνει ομοιοπαθητική το παιδί δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να παίρνει συμβατικά φάρμακα αν τύχει κάτι. Τώρα αν 'πρέπει' να είναι παιδίατρος, εγώ δεν θα έδινα στο παιδί μου κάτι που δεν το είχε προτείνει παιδίατρος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 281
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο ομοιοπαθητικος δεν ειναι απαραιτητο να ειναι παιδιατρος. Η ομοιοπαθητικη δεν εχει ειδικοτητες. Τον ανιψιο μου τον παρακολουθει παθολογος ομοιοπαθητικος (μενουν στην επαρχια και δεν εχουν επιλογες), τον εχει βοηθησει ομως παρα πολυ.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κάνουμε οικογενειακός ομοιοπαθητική περίπου ένα χρόνο τώρα και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Γονείς και παιδί πηγαίνουμε στην ίδια και αυτό είναι πολύ καλό γιατί έτσι η γιατρός μας, ξέρει το ιστορικό όλης της οικογένειας. (Μπορεί η επίσκεψη να είναι λίγο ακριβότερη απʼ ότι σε ένα γιατρό της κλασικής (10 ευρώ ακριβότερη) αλλά πιστεύω ακράδαντα ότι η βοήθεια της, είναι παραπάνω από πολύτιμη.

 

Θα σου απαντήσω όμως και σε αυτό που αναρωτιέσαι για τα έκτακτα περιστατικά. Εμένα μου συνέβη πριν λίγο καιρό μια θλάση στη πλάτη και έπρεπε να πάω επειγόντως νοσοκομείο. Έχοντας όμως το μυαλό μου στην θεραπεία που έκανα πριν λίγο καιρό με την ομοιοπαθητικό, φοβήθηκα να πάω στο νοσοκομείο, νομίζοντας ότι θα μου δώσουν κάτι που θα παρεμποδίσει τη δράση του ομοιοπαθητικού φαρμάκου και πήγα πρώτα στην ομοιοπαθητικό. Έτσι έχασα αδίκως χρόνο και χρήμα και κατέληξα τελικά μετά από τη δικιά της συμβουλή στα επείγοντα του νοσοκομείου. Τώρα με καθαρή πλέον σκέψη, θα σου πω ότι ούτε η ομοιοπαθητική μπορούσε να με βοηθήσει στη παρούσα φάση, αλλά ούτε ο άσχετος γιατρός στα επείγοντα.

Αν το ξαναζούσα αυτό το περιστατικό θα διάλεγα να πάω σε ένα εξωτερικό καλό ορθοπεδικό από την αρχή και να πάρω τηλέφωνο στην ομοιοπαθητικό μετά να της πω την συνταγή που μου έδωσε και αν μπορώ να πάρω τα φάρμακα ειδάλλως να μου δώσει εκείνη το ανάλογο ομοιοπαθητικό.

 

Λέγοντας σου αυτή την ιστορία, θέλω να σου πω ότι η ομοιοπαθητική δεν αναιρεί την κλασική ιατρική. Μπορεί ακόμα και σε κάποιες περιπτώσεις να συνεργαστεί περίφημα μαζί της. Άπλα για κάθε περίπτωση θα πρέπει να συμβουλεύεσαι πρώτα τον ομοιοπαθητικό γιατρό σου.:wink::wink:

 

:idea:Ασπα κάτι μου λέει ότι πηγαίνουμε στην ίδια… και αν όντως είναι έτσι να ξέρεις ότι είναι κορυφαία γιατρός!!!

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω πηγα τα παιδια πριν 2 μερες σε ομοιπαθητικο και εφυγα με ενα καρο αποριες και με αδειες τσεπες !!!!!!!!οσοι ασχολειστε με ομοιπαθητικη και ξερετε κατι παραπανω μηπως μπορειτε να μου πειτε αν ο ομοιπαθητικος χρειαζεται να ειναι γιατρος ή να ειναι παιδιατρος ? τι γινεται αν σε ενα εκτατο περιστατικο πρεπει να παν τα παιδια νοσοκομειο ? απο ενα ατυχημα παραδειγμα .εκει δεν υπαρχουν ομοιπαθητικα φαρμακα , ετσι δεν ειναι ?

 

Εμάς μας συνέβη ακριβώς αυτό το επείγον που λές. Μπήκαμε στο νοσοκομείο με 40 πυρετό και σπασμούς. Πρώτη φορά άρρώσταινε και δεν ήξερα και τι ήταν οι σπασμοί (φανταστείτε τον πανικό μας). Νοσηλεύτηκε η μικρή 1 ημέρα με ισχυρά αντιπυρετικά και παράλληλα ισχυρά ομοιοπαθητικά σκευάσματα. Την επόμενη υπέγραψα και φύγαμε από την κλινική και ήταν όλα μια χαρά. Πιστεύω ότι βοήθησε στην γρήγορη θεραπεία της. Για τα επείγοντα λοιπόν , το νοσοκομείο δεν θα το αποφύγεις αλλά παράλληλα ρωτάς και τον ομοιοπαθητικό άν μπορεί να βοηθήσει. Πχ. σε σπασμένο πόδι δεν μπορεί να κάνει κάτι η ομοιοπηθητική αν θα χρειαστείς εγχείρηση. Επίσης για το αν χρειάζεται να είναι παιδίατρος η γνώμη μου είναι ότι όχι δεν είναι απαραίτητο από κάποια ηλικία και μετά. Τώρα που η μικρή μου είναι 2 χρονών και αφού συζήτησα με τον ομοιπαθητικό μου θεωρώ ότι είναι περιττός ο παιδίατριος. Έχω πάει και σε παιδίατρο ομοιπαθητικό πολύ γνωστό και δεν έμεινα ικανοποιημένη.

Ουπς σορρυ για την πολυλογία, παρασύρθηκα, έχω πολλές ιστορίες να διηγηθώ επί του θέματος!!

Το κορίτσι μας γεννήθηκε στις 26 Απριλίου 2008

Link to comment
Share on other sites

...έχω πολλές ιστορίες να διηγηθώ επί του θέματος!!

έχουν πολύ ενδιαφέρον τα περιστατικά. Ωραίο θα ήταν να ανοίξουμε τέτοιο νήμα κάτω από το Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία και να περιγράφει ο καθένας εμπειρίες.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ότι κάνει ομοιοπαθητική το παιδί δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να παίρνει συμβατικά φάρμακα αν τύχει κάτι. Τώρα αν 'πρέπει' να είναι παιδίατρος, εγώ δεν θα έδινα στο παιδί μου κάτι που δεν το είχε προτείνει παιδίατρος.

 

αφου λενε μονο depon .!!!!και την μικρη την πειραζει ακομα και το depon .ή δηλαδη κανοντας ομοιπαθητικη τα μωρα δεν θα αρρωσταινουν ? Δεν ξερω τι να περειμωνω κανοντας την ομοιπαθητικη .ουτε η γιατρος με κατατοπισε . Μια ωρα εγραφε και μετα μου ειπε να παω την επομενη να παρω την αγωγη ..Τι θα ειναι αυτη η αγωγη , τι να περειμενω , τι να μην περειμενω ......τιποτα δεν μου ειπε .Γενικοτητες.Αυτο που ξερω ομως ειναι οτι και απο την κλασικη ιατρικη φως δεν ειδα .Ειμαστε χρονια μεσα στους γιατρους και φως δεν ειδα .Απο τον εναν στον αλλον .2 γιατροι , 2γνωμες , 5 γιατροι 5 γνωμες .Με εχει κουρασει ολο αυτο το <<περιπου>> .

sppJp2.png

 

73j1p2.png

Link to comment
Share on other sites

αφου λενε μονο depon .!!!!και την μικρη την πειραζει ακομα και το depon .ή δηλαδη κανοντας ομοιπαθητικη τα μωρα δεν θα αρρωσταινουν ? Δεν ξερω τι να περειμωνω κανοντας την ομοιπαθητικη .ουτε η γιατρος με κατατοπισε . Μια ωρα εγραφε και μετα μου ειπε να παω την επομενη να παρω την αγωγη ..Τι θα ειναι αυτη η αγωγη , τι να περειμενω , τι να μην περειμενω ......τιποτα δεν μου ειπε .Γενικοτητες.Αυτο που ξερω ομως ειναι οτι και απο την κλασικη ιατρικη φως δεν ειδα .Ειμαστε χρονια μεσα στους γιατρους και φως δεν ειδα .Απο τον εναν στον αλλον .2 γιατροι , 2γνωμες , 5 γιατροι 5 γνωμες .Με εχει κουρασει ολο αυτο το <<περιπου>> .

 

Ας τα πάρουμε ένα ένα γιατί φαίνεσαι μπερδεμένη. Το 99% των ομοιοπαθητικών δεν απαγορεύουν τα οποιαδήποτε παυσίπονα και αντιπυρετικά. Ακόμη και κάποιες αντιβιώσεις μπορείς να πάρεις σε ακραίες καταστάσεις και σε συνενόηση πάντα με τον ομοιοπαθητικό σου. Κάνοντας ομοιπαθητική δεν σημαίνει ότι το παιδί δεν θα αρρωσταίνει. Απλά όταν αρρωσταίνει το περνάει πιο ανώδυνα και χωρίς χημικά που έχουν πολλές παρενέργεις. Μακροπρόθεσμα σε ένα παρθένο οργανισμό από φάρμακα, όπως είναι τα μωρά, μπορεί να ενισχύσει το ανοσοποιητικό του και όντως να μην αρρωσταίνει συχνά.

Το κορίτσι μας γεννήθηκε στις 26 Απριλίου 2008

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου έχει αλλεργία στο γάλα που καταλάβαμε όταν ήταν 10 μηνών και άρχισε να πίνει ξένο. Από τότε εως τώρα που είναι 25 μηνών αρρωσταίνει από κάτι περίπου 6 φορές το χρόνο (τα έχω σημειωμένα) Παρόλα αυτά δεν έχει πάρει ποτέ αντιβίωση αν και τις 2 από αυτές τις φορές η παιδίατρος μας ήταν κάθετη ότι πρέπει να την πάρει. Τώρα είναι με στοματίτιδα 1 εβδομάδα και ενώ είχε πληγές δεν έδειχνε να πονάει πολύ παρά μόνο όταν έπινα γάλα (το έκοψε κιόλας). Δεν της έχω βάλει ούτε 1 φορά αλοιφή ούτε οτιδήποτε άλλο στο στόμα της. Αν θέλεις λεπτομέρειε για τη λήψη των ομοιοπαθητικών στείλε μου πμ

Το κορίτσι μας γεννήθηκε στις 26 Απριλίου 2008

Link to comment
Share on other sites

Ο ομοιοπαθητικος δεν ειναι απαραιτητο να ειναι παιδιατρος. Η ομοιοπαθητικη δεν εχει ειδικοτητες. Τον ανιψιο μου τον παρακολουθει παθολογος ομοιοπαθητικος (μενουν στην επαρχια και δεν εχουν επιλογες), τον εχει βοηθησει ομως παρα πολυ.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Εμείς κάνουμε ομοιοπαθητική οικογενιακώς. Τα παιδία μου δεν έχουν πεί ποτέ συμβατικά φάρμακα και ούτε μπορώ να διανοηθώ κάτι τέτοιο. Ομοιοπαθητική μπορεί να ξεκινίσει το παιδί απο βρέφος αν χρειαστεί. Με τα πιαδία μου δεν αντιμετωπίζω το πρόβλημα που συνήθως αντιμετωπίζουν πολλές μαμάδες που δίνουν συμβατικά φάρμακα και το παιδι δεν θέλει να τα πάρει. Δεν ξέρω ίσως λόγω γεύσης? Ο γίος μου χαίρετε όταν θα πεί καψούλα, του τη δίνω την ανοίγει και την πίνει χωρίς καμια πίεση ή δυσκολία. Επίσης είναι πολύ χαρούμενος όταν του πώ ότι θα π'αμε στον ομοιοπαθητικό γιατί τον αγαπά πολύ.:-P:-P:-P

 

Α και κάτι ακόμα. Τα ομοιοπαθητικά πρέπει να είναι μακριά απο κινητά τηλέφωνα γιαυτό μην τα βάζεται στην τσάντα σας μαζί με το κινητό, μακριά απο ηλεκτονικές συσκευές και επίσης μη τα αφήνεται στο αυτοκίνητο για πολύ ώρα. Τα πιο πάνω αποδυναμώνουν τα ομοιοπαθητικά φάρμακα και έτσι δεν γίνεται η σωστή θεραπεία.

9SeWp3.pnglkHhup3.png
Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου έχει αλλεργία στο γάλα που καταλάβαμε όταν ήταν 10 μηνών και άρχισε να πίνει ξένο. Από τότε εως τώρα που είναι 25 μηνών αρρωσταίνει από κάτι περίπου 6 φορές το χρόνο (τα έχω σημειωμένα) Παρόλα αυτά δεν έχει πάρει ποτέ αντιβίωση αν και τις 2 από αυτές τις φορές η παιδίατρος μας ήταν κάθετη ότι πρέπει να την πάρει. Τώρα είναι με στοματίτιδα 1 εβδομάδα και ενώ είχε πληγές δεν έδειχνε να πονάει πολύ παρά μόνο όταν έπινα γάλα (το έκοψε κιόλας). Δεν της έχω βάλει ούτε 1 φορά αλοιφή ούτε οτιδήποτε άλλο στο στόμα της. Αν θέλεις λεπτομέρειε για τη λήψη των ομοιοπαθητικών στείλε μου πμ

 

και εμενα εχει αλλεργια και ακομα την θηλαζω .ειμσατε βεβαια ολοι σε μια διαιτα γιατι εχει και ο μεγαλος αλλεργια αλλα εκανα λαθος και δεν τον θηλασα τοσο .τελος παντων . ......Με την ομοιοπαθητικη δεν περναν οι αλλεργιες.Πανω σε αυτο στα παιδια δεν δω μια καποια βελτιωση .Η μικρη μου δεν τρωει γαλα ,μοσχαρι, σογια , καλαμποκι , πορτοκαλι , αυγο , ψαρι , και οσπρια .Να μην ελπιζω οτι θα βοηθηθει ?Συγγνωμη κιολας αν για καποιες απο εσας που κανετε ισως χρονια ομοιπαθητικη φαινονται ισως βλακωδες οι αποριες μου.Οσον αφορα για τα αντιβιωτικα , δεν υπαρχουν φυτα τα οποια εχουν αντιβιωτικες ιδιωτητες ? Επισης εχω παρατητηρησει οτι οσοι γνωστοι μου κανουν ομοιοπαθητικη ειναι στουμπουλοι .ΕΙναι τυχαιο αυτο ή γινεται κατι με το ορμονικο?

sppJp2.png

 

73j1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

aspa για το πάχος είναι σίγουρα τυχαίο. Εμείς και οι φίλοι μας που κάνουν δεν είναι κανένας χοντρός. Για τις αλλεργίες θα βοηθηθούν τα παιδιά σίγουρα αν όχι στην εξάλειψη σίγουρα στο να αντιμετωπίζει ο οργανισμός την βλαβερή τροφή με λιγότερες συνέπειες. Η μικρή μου είναι 2 ετών και δεν την έχει φύγει ακόμη η αλλεργία αλλά μην ξεχνάς ότι η αλλεργία μπορεί να έχει μελλοντικές επεκτάσεις που μπορείς ίσως να αποφύγεις (π.χ. αδύναμο ανοσοποιητικό, άσθμα, κτλ). Όσο για τις "αντιβιοτικές" ιδιότητες δεν χαρακτηρίζονται έτσι τα ομοιοπαθητικά σκευάσματα. Απλά σου κάνουν την θεραπεία στη θέση του αντιβιωτικού και από κει και πέρα δε νομίζω ότι θα σε απασχολήσει η ονομασία εφόσον θα έχεις θεραπεύσει κάτι.

Το κορίτσι μας γεννήθηκε στις 26 Απριλίου 2008

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως δεν πήγαμε ποτέ τον μικρό μας σε συμβατικό παιδίατρο, ούτε καν σε ομοιοπαθητικό. Απλά έχουμε μια γενική ομοιοπαθητικό κοντά στο σπίτι μας στην οποία θα πάμε όποτε χρειαστεί. Μια και δεν κάναμε όμως κανένα εμβόλιο και έχουμε πολύ προσκετική διατροφή είμαστε πολύ υγιείς και ο μικρός σταμάτησε τις τυπικές επισκέψεις ανά δίμηνο στους 8 μήνες και από τότε δεν ξαναχρειαστήκαμε γιατρό!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

aspaa60 γεια σου!

Κάνω και εγώ αρκετά χρόνια ομοιοπαθητική.

 

Δεν ξερω τι να περειμωνω κανοντας την ομοιπαθητικη .ουτε η γιατρος με κατατοπισε . Μια ωρα εγραφε και μετα μου ειπε να παω την επομενη να παρω την αγωγη ..Τι θα ειναι αυτη η αγωγη , τι να περειμενω , τι να μην περειμενω ......τιποτα δεν μου ειπε .Γενικοτητες.

Η γιατρός σου, σου είπε να πας την άλλη μέρα γιατί έπρεπε να μελετήσει διεξοδικά όλες τις πληροφορίες που τις έδωσες για να αποφασίσει ποιο είναι το καταλληλότερο ομοιοπαθητικό φάρμακο για σένα (τα παιδιά σου).

Αυτό είναι αρκετά σύνηθες, ειδικά στην αρχή.

Αυτο που ξερω ομως ειναι οτι και απο την κλασικη ιατρικη φως δεν ειδα .Ειμαστε χρονια μεσα στους γιατρους και φως δεν ειδα .Απο τον εναν στον αλλον .2 γιατροι , 2γνωμες , 5 γιατροι 5 γνωμες .Με εχει κουρασει ολο αυτο το <<περιπου>> .

Να είσαι προετοιμασμένη ότι πρέπει να έχεις υπομονή και επιμονή ΚΑΙ με την ομοιοπαθητική. Ειδικά αν υπάρχουν προβλήματα που έχουν ήδη εγκατασταθεί από καιρό.

 

και εμενα εχει αλλεργια και ακομα την θηλαζω .ειμσατε βεβαια ολοι σε μια διαιτα γιατι εχει και ο μεγαλος αλλεργια αλλα εκανα λαθος και δεν τον θηλασα τοσο .τελος παντων . ......Με την ομοιοπαθητικη δεν περναν οι αλλεργιες.Πανω σε αυτο στα παιδια δεν δω μια καποια βελτιωση .Η μικρη μου δεν τρωει γαλα ,μοσχαρι, σογια , καλαμποκι , πορτοκαλι , αυγο , ψαρι , και οσπρια .Να μην ελπιζω οτι θα βοηθηθει ?Συγγνωμη κιολας αν για καποιες απο εσας που κανετε ισως χρονια ομοιπαθητικη φαινονται ισως βλακωδες οι αποριες μου.Οσον αφορα για τα αντιβιωτικα , δεν υπαρχουν φυτα τα οποια εχουν αντιβιωτικες ιδιωτητες ? Επισης εχω παρατητηρησει οτι οσοι γνωστοι μου κανουν ομοιοπαθητικη ειναι στουμπουλοι .ΕΙναι τυχαιο αυτο ή γινεται κατι με το ορμονικο?

Για τις αλλεργίες δεν μπορείς να κάνεις τίποτα καλύτερο από την ομοιοπαθητική. Θα το δεις ότι θα σας βοηθήσει πολύ.

Όσο για τους στρουμπουλούς γνωστους σου.....καμία σχέση:lol:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

και ομοιπαθητικη σημαινει οχι εμβολιο ?πανε μαζι αυτα? η γιατρος που ειδε τα παιδια ηταν αρνητικη αλλα φυσικα το αφησε στην δικη μας αποφαση (δεν μας πιεσε εννοω για κατι ) αυτην την σταση εχουν ολοι οι ομοιπαθητικοι , να μην εμβλολιαζουν ?

sppJp2.png

 

73j1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδιά δεν αντιλέγω για τα θετικά της ομοιοπαθητικής. Και μάλιστα διαβάζοντάς σας με πείσατε να επισκεφτώ έναν ομοιπαθητικό για μένα αρχικά (με τις αλλεργίες μου) και αν είμαι ευχαριστημένη θα πάω και τα παιδιά μου.

Αλλά το να μην κάνουμε τα εμβόλια στα παιδιά????:shock::shock::shock: Εγώ προσωπικά τα θεωρώ απαραίτητα. Δε θα περιμένω να αρρωστήσει το μανάρι μου με ιλαρά ή ερυθρά ή παρωτίτιδα κτλ για να πειραματιστούν οι ομοιοπαθητικοί. Και ναι το ξέρω ότι το MMR κατηγορείται -χωρίς αποδείξεις ιατρικώς- για αυτισμό κτλ αλλά προτιμώ να το ρισκάρω παρά να αρρωστήσουν και να πάθουν τα χειρότερα.

Προσωπική γνώμη πάντα.

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν αντιλέγω για τα θετικά της ομοιοπαθητικής. Και μάλιστα διαβάζοντάς σας με πείσατε να επισκεφτώ έναν ομοιπαθητικό για μένα αρχικά (με τις αλλεργίες μου) και αν είμαι ευχαριστημένη θα πάω και τα παιδιά μου.

Αλλά το να μην κάνουμε τα εμβόλια στα παιδιά????:shock::shock::shock: Εγώ προσωπικά τα θεωρώ απαραίτητα. Δε θα περιμένω να αρρωστήσει το μανάρι μου με ιλαρά ή ερυθρά ή παρωτίτιδα κτλ για να πειραματιστούν οι ομοιοπαθητικοί. Και ναι το ξέρω ότι το MMR κατηγορείται -χωρίς αποδείξεις ιατρικώς- για αυτισμό κτλ αλλά προτιμώ να το ρισκάρω παρά να αρρωστήσουν και να πάθουν τα χειρότερα.

Προσωπική γνώμη πάντα.

 

Ορισμενα εμβολια γινονται σε μεγαλυτερη ηλικια, οπως το mmr, το οποιο θα κανουμε μετα τα 8-10 χρονια που θα εχει αναπτυχθει ο εγκεφαλος και δε θα κινδυνευει.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

και ομοιπαθητικη σημαινει οχι εμβολιο ?πανε μαζι αυτα? η γιατρος που ειδε τα παιδια ηταν αρνητικη αλλα φυσικα το αφησε στην δικη μας αποφαση (δεν μας πιεσε εννοω για κατι ) αυτην την σταση εχουν ολοι οι ομοιπαθητικοι , να μην εμβλολιαζουν ?

 

Άσπα μου πριν πας στη συγκεκριμένη γιατρό και γενικά πριν πάρεις την απόφαση να ακολουθήσεις την ομοιοπαθητική, έκανες κάποια έρευνα για το τι εστί ομοιοπαθητική και πως εφαρμόζεται???

 

Εγώ θα προτιμούσα να μη κάνω κανένα απολύτως εμβόλιο στο παιδί μου, αλλά η ομοιοπαθητικός μας συνέχισε κάποια εμβόλια που είχαμε αρχίσει από τον προηγούμενο γιατρό της κλασικής ιατρικής. Συνεχίσαμε το 5πλο και της ηπατίτιδας αλλά για το MMR, μας είπε ότι θα αργήσουμε να το κάνουμε για τους ίδιους λόγους που είπε και η alex4 ποιο πάνω.

 

Επίσης και εγώ παρ' ολου που έκανα κάποια έρευνα για την ομοιοπαθητική, δεν ήμουν και πάρα πολύ ενημερωμένη τελικά όταν πήγα, αλλά η γιατρός μου απάντησε σε ότι και αν τη ρώτησα. Πήρα και ένα ευκολοδιάβαστο βιβλίο πριν λίγο καιρό με τα συστατικά των ομοιοπαθητικών σκευασμάτων και τις ενέργειες τους και κάθε φορά που μου γράφει ένα φάρμακο ανοίγω το βιβλίο και το ψάχνω. Και αν δε το βρω μέσα στο βιβλίο, το βρίσκω σίγουρα στο ιντερνετ. Αλλά και την ίδια να ρωτήσω, σίγουρα θα μου πει… το ίδιο κάνω και με τα φάρμακα της κλασικής, που παρεμπιπτόντως, μου έχουν χρειαστεί σε κάποιες φάσεις και ας κάνω ομοιοπαθητική….

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

και εμεις κανουμε οικογενειακως ομοιοπαθητικη και ειμαστε απολυτα ευχαριστημενη. ο ομοιοπαθητικος που παρακολουθει εμας και την κορη μου ειναι στρατιωτικος ιατρος και αυτη που παρακολουθει τον γιο μου ειναι γενικη ιατρος. ειμαι τοσο ευχαριστημενη που πλεον τα παιδια μου δεν παιρνουν φαρμακα που βριζω τον εαυτο μου που δεν το εψαξα νωριτερα!!!! ξεκινησαμε πριν 1,5 χρονο. ο γιος μου που απο μωρο κανει ομοιοπαθητικη δεν εχει καμμια απολυτως σχεση με την κορη μου που ξεκινησε αργοτερα!!! σαν την ημερα με τη νυχτα ενα πραγμα....ομως πλεον ειμαι τοσο σιγουρη για την ομοιοπαθητικη που την συστηνω ανεπιφυλακτα ΑΛΛΑ σε ιατρο ομοιοπαθητικο και μονο σε ιατρο. εμβολια δυστυχως η κορη μου εκανε αλλα στο γιο μου εχω κανει λιγα και δεν σκοπευω να κανω κανενα αλλο!!!! η ιατρος μου συμφωνει αλλα ποτε δεν μου υπεδειξε τι να κανω καθως αυτο ειναι προσωπικη υποθεση του καθενος και του τι νομιζει καλυτερο για το παιδι του.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα πρεπει να παρω και μια αλλη γνωμη απο αλλον ομοιπαθητικο οσον αφορα τους εμβολιασμους .αυτη που πηγα τα παιδια δεν πρεπει λεει κανενα εμβολιο να κανω ποτε στα παιδια.νομιζω οτι παραειναι ακραιο αυτο .το mmr κι εγω το φοβαμαι και θα το αναβαλλω σιγουρα αλλα τωρα ειναι να κανει τα πρωτα 4 του βιβλιαριου επαναλληπτικα και της φυματιωσης το μαντου.για αυτα δεν ξερω .η μικρη μου ειναι ενα παιδακι που μεχρι στιγμης περα απο τις τροφικες αλλεργιες που εχει την εχει πειραξει στο παρελθον το depon το panadol και η procef η αντιβιωση . για αυτο φοβαμαι πολυ τα εμβολια .οσον αφορα αν εχω ψαχτει για την ομοιπαθητικη , ναι εχω διαβασει πολλα στο internet αλλα κολλαω στην γιατρο που δεν μου ειπε απολυτως τιποτα .μαλλον επεσα σε περιπτωση

sppJp2.png

 

73j1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Για τα εμβόλια δεν αλλάζω γνώμη.

 

Τώρα για ομοιοπαθητικό έχετε κάποιον τσεκαρισμένο στις περιοχές Ηλιούπολη, Δάφνη, Υμηττό, Βύρωνα ή Παγκράτι? Βασικά θέλω να πάω για τις αλεργίες μου πρώτα και αν είμαι ευχαριστημένη θα πάω και τα παιδιά. Οπότε μήπως να είναι παθολόγος ομοιπαθητικός? γιατί παιδίατρος λίγο δύσκολο να με δεχτεί! χαχα

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Για τα εμβόλια δεν αλλάζω γνώμη.

 

Τώρα για ομοιοπαθητικό έχετε κάποιον τσεκαρισμένο στις περιοχές Ηλιούπολη, Δάφνη, Υμηττό, Βύρωνα ή Παγκράτι? Βασικά θέλω να πάω για τις αλεργίες μου πρώτα και αν είμαι ευχαριστημένη θα πάω και τα παιδιά. Οπότε μήπως να είναι παθολόγος ομοιπαθητικός? γιατί παιδίατρος λίγο δύσκολο να με δεχτεί! χαχα

 

Οι ομοιοπαθητικοί δεν έχουν συγκεκριμένη ειδικότητα. Απʼ όσο γνωρίζω, η ομοιοπαθητική, χωρίζεται σε 3 ειδικότητες. Ομοιοπαθητική για ενήλικες, ομοιοπαθητική για παιδιά και ομοιοπαθητική για ζώα. Από εκεί και πέρα αν κάποιος ομοιοπαθητικός λόγο της ιατρικής που σπούδασε έχει κάποιες συγκεκριμένες γνώσεις από μελέτες και μεταπτυχιακά, αυτό θα πρέπει να το ψάξεις μόνη σου…

 

Όσο για το παιδίατρο που λες… εγώ και ο άντρας μου, που ξεκινήσαμε ομοιοπαθητική μετά τη κόρη μας, πηγαίνουμε στην παιδίατρο της. Της έκανα την ερώτηση αν δέχεται ενήλικες και εφόσον μου είπε ναι, θεώρησα ότι είναι ότι καλύτερο. Είναι καλό να ξέρει ένας γιατρός όλο το ιστορικό της οικογένειας…

 

Δεν έχεις λοιπόν παρά να ρωτήσεις. Και αν εκείνος δε σας δεχτεί, ρώτησε τον αν γνωρίζει κάποιον να σας συστήσει…;););)

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Άντι για τη διευκρίνηση. :)

 

Παρακαλώ alex4 και να σου γνωστοποιήσω ότι στη πρώτη επίσκεψη, η οποία διαρκεί περίπου μια ώρα γιατί σου κάνει πλήρη έλεγχο ιατρικού ιστορικού, πληρώνεις κάτι παραπάνω… Γενικά οι ομοιοπαθητικοί, είναι λίγο ποιο ακριβοί από τους κλασικούς ιατρούς στις επισκέψεις, αλλά πληρώνεις λιγότερα χρήματα για φάρμακα και εμβόλια (μιας και δε τα κάνουν όλα ή και κανένα).;););)

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ alex4 και να σου γνωστοποιήσω ότι στη πρώτη επίσκεψη, η οποία διαρκεί περίπου μια ώρα γιατί σου κάνει πλήρη έλεγχο ιατρικού ιστορικού, πληρώνεις κάτι παραπάνω… Γενικά οι ομοιοπαθητικοί, είναι λίγο ποιο ακριβοί από τους κλασικούς ιατρούς στις επισκέψεις, αλλά πληρώνεις λιγότερα χρήματα για φάρμακα και εμβόλια (μιας και δε τα κάνουν όλα ή και κανένα).;););)

Να προσθέσω ότι μετά την πρώτη επίσκεψη θα σε καθοδηγήσουν πάρα πολλές φορές από το τηλέφωνο για τρέχουσες ιώσεις κλπ, χωρίς να πληρώσεις μια:wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...