Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ομοιοπαθητικη και παιδι


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 281
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αλλά πληρώνεις λιγότερα χρήματα για φάρμακα και εμβόλια (μιας και δε τα κάνουν όλα ή και κανένα).;););)

 

Νομίζω ότι εδώ θα διαφωνήσω. Τα ομοιοπαθητικά φάρμακα βγαίνουν πολύ ακριβότερα μιας και δεν καλύπτονται από τα ταμεία. Όσο για τα εμβόλια, οι ομοιοπαθητικοί δεν εγγυώνται προστασία από τις αρρώστιες για τις οποίες παρέχουν ανοσία τα εμβόλια. Απλά κρίνουν -πολύ σωστά- ότι δεν είναι όλα τα εμβόλια κρίσιμα για τη ζωή του παιδιού και ότι καλύτερα να γίνονται σε λίγο μεγαλύτερη ηλικία. Να προσθέσω στα έξοδα και τις εξετάσεις/καλλιέργειες/αναλύσεις οι οποίες είναι επίσης συχνές και δεν καλύπτονται.

Παρόλα αυτά ψηφίζω ομοιοπαθητική δαγκωτό. Είμαι πολύ ευχαριστημένη και αν τα βάλουμε κάτω, τόσα και τόσα ξοδεύουμε από εδώ και από εκεί...γιατί να μην χαρίσουμε στα παιδιά μας καλή υγεία χωρίς χημικά και με μακροπρόθεσμο όφελος για τον οργανισμό τους;...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι εδώ θα διαφωνήσω. Τα ομοιοπαθητικά φάρμακα βγαίνουν πολύ ακριβότερα μιας και δεν καλύπτονται από τα ταμεία. Όσο για τα εμβόλια, οι ομοιοπαθητικοί δεν εγγυώνται προστασία από τις αρρώστιες για τις οποίες παρέχουν ανοσία τα εμβόλια. Απλά κρίνουν -πολύ σωστά- ότι δεν είναι όλα τα εμβόλια κρίσιμα για τη ζωή του παιδιού και ότι καλύτερα να γίνονται σε λίγο μεγαλύτερη ηλικία. Να προσθέσω στα έξοδα και τις εξετάσεις/καλλιέργειες/αναλύσεις οι οποίες είναι επίσης συχνές και δεν καλύπτονται.

 

Βεβαίως να διαφωνήσεις, εφόσον έχεις κάποιο ταμείο εκτός του ΙΚΑ.

 

Εγώ όμως που έχω ΙΚΑ και μέχρι να κλείσω ραντεβού και να πάω θα σας χαιρετώ από τον άλλο κόσμο και που είναι ικανοί να βγάλουν και τον παπά έγκυο στα εργαστήρια, προτιμώ να δίνω 60 στην ομοιοπαθητικό και αλλά 10 ευρώ το πολύ στα σκευάσματα που θα μου πει και να έχω ξεπεράσει το πρόβλημα μου μια για πάντα!!!!!!

 

Ούτος ή άλλος σε όποιον ιδιώτη και να πήγαινα, το ΙΚΑ δε θα κάλυπτε ούτε τον γιατρό ούτε τα φάρμακα που θα μου έγραφε…:evil::evil::evil:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

IKA είμαι κι εγώ. Απλά πηγαίνω κάθε τόσο και σε μια κλασική παιδίατρο που είναι και στο ΙΚΑ και μου τα γράφει τα εμβόλια (όσα γράφονται) και βλέπει και τα παιδιά για να έχω και μια δεύτερη άποψη...Οι εξετάσεις όμως; Νομίζω ότι όσοι γονείς ακολουθούν την κλασική ιατρική, βρίσκουν μια φόρμουλα κακήν κακώς για να μην τα πληρώνουν όλα...οπότε σίγουρα η ομοιοπαθητική θα τους βγει ακριβότερη. Αλλά αξίζει!

Link to comment
Share on other sites

Στο ΤΣΜΕΔΕ που είμαστε εμείς πάντως παίρνεις ό,τι θα έπαιρνες και για οποιονδήποτε γιατρό (20?). Μπορεί να σου γράψει τις εξετάσεις οπότε τις πληρώνεσαι. Μένουν μόνο τα φάρμακα. Οπότε η μια η άλλη έρχεται

Alex4 τα 120? μπορεί να είναι για την πρώτη επίσκεψη σε οποιονδήποτε ομοιοπαθητικό. Συνήθως στις επόμενες θα είναι κοντά στα 50?. Αυτό θα πρέπει να το ρωτησεις. Μη θεωρείς ότι θα παίρνει πάντα αυτό που θα ζητήσει την πρώτη φορά

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

IKA είμαι κι εγώ. Απλά πηγαίνω κάθε τόσο και σε μια κλασική παιδίατρο που είναι και στο ΙΚΑ και μου τα γράφει τα εμβόλια (όσα γράφονται) και βλέπει και τα παιδιά για να έχω και μια δεύτερη άποψη...Οι εξετάσεις όμως; Νομίζω ότι όσοι γονείς ακολουθούν την κλασική ιατρική, βρίσκουν μια φόρμουλα κακήν κακώς για να μην τα πληρώνουν όλα...οπότε σίγουρα η ομοιοπαθητική θα τους βγει ακριβότερη. Αλλά αξίζει!

 

Και εγώ αυτό είχα κάποτε σκοπό να κάνω όταν ο παιδίατρος που είχαμε, βγήκε στη σύνταξη, αλλά μετά από 2 επισκέψεις σε 2 διαφορετικές ιατρούς του ΙΚΑ που η μια έβγαλε το παιδί μου άρρωστο και ήθελε σον και καλά να του δώσει και αντιβίωση ενώ είχε μόνο λίγο υγρή μύτη και μετά από την προτροπή τους για ένα σωρό εμβόλια και εμπλουτισμένα γάλατα αλλά και το υφάκι με την ειρωνεία ότι δεν έχουμε κάνει όλα τα εμβόλια, του στιλ δεν είσαι σωστή μάνα και στο τέλος, πάρε και την κάρτα μου να έρθεις στο εξωτερικό ιατρείο να πληρώσεις την επίσκεψη για να γλυτώσεις τα λεφτά του εμβολίου, είπα αι σιχτιρ και έψαξα αλλού για κάτι λιγότερο επώδυνο και περισσότερο φυσικό για το παιδί μου!!!! Και ευτυχώς βρήκα την ομοιοπαθητικό…

 

Χίλιες φορές αξίζει τα λεφτά της. Χίλιες φορές…

 

Να σου πω μόνο ότι εγώ έπασχα από κρίσεις πανικού και ταχυπαλμίες. Στο νοσοκομείο μου έδωσαν αερολιν (πολύ γέλιο όμως) και ο νευρολόγος του ΙΚΑ μου τίναξε τα σωθικά με κάτι ηρεμιστικά και ψυχοτροπικά φάρμακα που κόντεψα να χάσω τη μασέλα μου από το σφίξιμο… Με μια επίσκεψη στην ομοιοπαθητικό και με τη θεραπεία που μου έδωσε εξαφανίστηκαν όλα!!!! Μέχρι και τη σχέση μου με τον σύζυγο θεράπευσε που ήταν τεταμένη μετά την εγκυμοσύνη και τη γέννα!!!!

 

Για να μη πω για το ενδιαφέρον της όταν έπαθα θλάση και έπρεπε να περάσω (δυστυχώς και χτυπάω το κεφάλι μου που πήγα) από το νοσοκομείο για να πάρω αναρρωτική (ούτε αναρρωτική πείρα και μου χώσαμε χωρίς καν να το καταλάβω, μια ένεση στο ποπό η όποια δε μου έκανε τίποτα απόλυτος και μετά από ένα μήνα ακόμα με πονάει. Όσο για τη διάγνωση του ορθοπεδικού στο νοσοκομείο???? Άσε και είναι για κλάματα… ) και μου έκανε συνεχώς τηλεφωνά στο σπίτι για να με παρακολουθεί επειδή ήμουν τέζα…

 

Φίλη μου, έχω περάσει πολύ δυσάρεστες καταστάσεις με τους γιατρούς της κλασικής ιατρικής. Πηγαίνω μόνο επιλεκτικά σε κάποιους που είναι σωστοί. Γιατί δε μπορώ να πω ψέματα… υπάρχουν και οι σωστοί…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι αξίζει τα λεφτά της η ομοιοπαθητική. Και ξεκινώντας από τα παιδιά έχουμε ξεκινήσει και εμείς ομοιοπαθητική ;) Εύχομαι να είναι η τελευταία σου περιπέτεια...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Κορίτσια, είμαι μάλλον εκτός τοπικ, αλλά επειδή έκανα την αναζήτηση και δεν κατάφερα να βρω τίποτα, θα ρωτήσω. Εσείς που κάνετε ομοιοπαθητική στα πιτσιρίκια σας, τι γνώμη έχετε γενικά για τα εμβόλια? Ρωτάω γιατί αποφασίσαμε -με τη σύμφωνη γνώμη της παιδιάτρου- να ακολουθήσουμε ένα πιο "χαλαρό" πρόγραμμα εμβολιασμού (δλδ όχι πάνω απο ένα τη φορά, με μεγαλύτερα διαστήματα ανάμεσα σε κάθε εμβολιασμό κλπ) και παρ' ότι νομίζω οτι κάνουμε το σωστό, εξακολουθώ να έχω αμφιβολίες. Αν έχετε βρει κανένα πιο σχετικό τοπικ πείτε το γιατί εγώ ειμαι άσχετη στην αναζήτηση :)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, είμαι μάλλον εκτός τοπικ, αλλά επειδή έκανα την αναζήτηση και δεν κατάφερα να βρω τίποτα, θα ρωτήσω. Εσείς που κάνετε ομοιοπαθητική στα πιτσιρίκια σας, τι γνώμη έχετε γενικά για τα εμβόλια? Ρωτάω γιατί αποφασίσαμε -με τη σύμφωνη γνώμη της παιδιάτρου- να ακολουθήσουμε ένα πιο "χαλαρό" πρόγραμμα εμβολιασμού (δλδ όχι πάνω απο ένα τη φορά, με μεγαλύτερα διαστήματα ανάμεσα σε κάθε εμβολιασμό κλπ) και παρ' ότι νομίζω οτι κάνουμε το σωστό, εξακολουθώ να έχω αμφιβολίες. Αν έχετε βρει κανένα πιο σχετικό τοπικ πείτε το γιατί εγώ ειμαι άσχετη στην αναζήτηση :)

Δεν βρήκες αυτο; http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=32648

Είναι μεγάλο για διάβασμα αλλά τουλάχιστον ρώτα εκεί και όχι εδώ.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν βρήκες αυτο; http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=32648

Είναι μεγάλο για διάβασμα αλλά τουλάχιστον ρώτα εκεί και όχι εδώ.

 

Όχι, δεν το βρήκα, αν το είχα βρει θα ρωτούσα εκεί και όχι εδώ! Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μολις γυρισαμε απο την επισκεψη στον ομοιοπαθητικο παιδιατρο που πηγαμε την κορουλα μας και η μαμα του αντρουλη μου συγχισμενη μας περιεγραψε οτι στο αλλο εγγονακι της καποιος ομοιοπαθητικος ειχε προτεινει δηλητηριο ταραντουλας για την αλλεργια του... Ο αντρας μου πολυ σοβαρος της ειπε "αχ μαμα που να ακουσεις τι προτεινε σε εμας... νυχια απο σκαντζοχοιρο και τερηδονα βατραχου". Εκεινη σοκαριστηκε και το μονο που καταφερε να πει με γουρλωμενα ματια ηταν απαπα....

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισαμε απο την επισκεψη στον ομοιοπαθητικο παιδιατρο που πηγαμε την κορουλα μας και η μαμα του αντρουλη μου συγχισμενη μας περιεγραψε οτι στο αλλο εγγονακι της καποιος ομοιοπαθητικος ειχε προτεινει δηλητηριο ταραντουλας για την αλλεργια του... Ο αντρας μου πολυ σοβαρος της ειπε "αχ μαμα που να ακουσεις τι προτεινε σε εμας... νυχια απο σκαντζοχοιρο και τερηδονα βατραχου". Εκεινη σοκαριστηκε και το μονο που καταφερε να πει με γουρλωμενα ματια ηταν απαπα....

 

 

:lol::lol::lol::lol:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισαμε απο την επισκεψη στον ομοιοπαθητικο παιδιατρο που πηγαμε την κορουλα μας και η μαμα του αντρουλη μου συγχισμενη μας περιεγραψε οτι στο αλλο εγγονακι της καποιος ομοιοπαθητικος ειχε προτεινει δηλητηριο ταραντουλας για την αλλεργια του... Ο αντρας μου πολυ σοβαρος της ειπε "αχ μαμα που να ακουσεις τι προτεινε σε εμας... νυχια απο σκαντζοχοιρο και τερηδονα βατραχου". Εκεινη σοκαριστηκε και το μονο που καταφερε να πει με γουρλωμενα ματια ηταν απαπα....

 

Κι εμείς μια παρόμοια αντίδραση είχαμε!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

The love of my life....

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

μήπως ξέρετε και κατι ακόμα? επειδή θηλάζω, αν κανει ο μικρός ομ, θα πρεπει να κόψω τον καφε εγω?

 

δεν ξερω να σου απαντησω επακριβως...παντως εαν πρεπει να τον κοψεις υπαρχει ενας καφες του Κορρε που ειναι συμβατος με την ομ.θεραπεια...τον επαιρνε ο πατερας μου που εκανε καποιο διαστημα...εαν δεν ξερει να σου πει ο παιδιατρος ρωτα καποια συμβουλο η ρωτα τα κοριτσια στην υποενοτητα του θηλασμου..θα ξερει σιγουρα η Αγλαια!!!!!!!!!!1

Link to comment
Share on other sites

μήπως ξέρετε και κατι ακόμα? επειδή θηλάζω, αν κανει ο μικρός ομ, θα πρεπει να κόψω τον καφε εγω?

 

Νομίζω πως ναι. Αλλά εσείς που έχετε και αλλεργίες, καλό θα ήταν να απεφευγες τον καφέ ούτως ή άλλως.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ναι. Αλλά εσείς που έχετε και αλλεργίες' date=' καλό θα ήταν να απεφευγες τον καφέ ούτως ή άλλως.[/quote']

 

καλα πειράζει και ο καφές στις αλλεργίες??? ελεος υπάρχει κάτι που δεν πειράζει?

οι 2 αλλεργιολόγοι δεν μου είπαν κατι πάντως.

Link to comment
Share on other sites

καλα πειράζει και ο καφές στις αλλεργίες??? ελεος υπάρχει κάτι που δεν πειράζει?

οι 2 αλλεργιολόγοι δεν μου είπαν κατι πάντως.

 

Καλό είναι να μην πεινούμε καφέ για πολλούς λόγους, εδώ γράφει λίγους μόνο

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/coffee_caffeine_decafeine.html

 

Μερικοί είναι υπερευαίσθητοι στον καφέ, ακόμα και ένας ελαφρύς τους κάνει ταχυκαρδίες / αισθήματα παλμών, όπως π.χ. η γυναίκα μου. Εγώ όταν έπινα, πριν 10+ χρόνια, με ενοχλούσε ο δεύτερος.

 

Υπάρχει σύστημα να τον κόψεις, νομίζω το είχα διαβάσει στον Mercola.

 

Είμαι κάπως ακραίος και έτσι κατά και του ντεκαφ καθώς και των υποκατάστατων που θυμίζουν καφέ. Έχουμε τόσα υπέροχα ελληνικά ροφήματα, τσάι του βουνού, πράσινο τσάι (νομίζω αυτό έχει λίγη καφεΐνη), φασκόμηλο, χαμομήλι και πολλά άλλα. Αγαπημένο μου όταν έχω τάση για κάτι γλυκό η γλυκόριζα. Ευκαιρία να τα δοκιμάσετε. :P

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

απλά εμένα μου αρέσει ο καφές, η γεύση του, πώς να το πω. Δεν θέλω να τον κόψω απο άποψη.

Τώρα αν κάποια στιγμή κάνει ο μικρός ομοιοπαθητική και τον θηλαζω ακόμη, τότε ναι, αναγκαστικά θα τον κόψω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και οι ομοιοπαθητικοί φαίνονται λίγο διχασμένοι στο θέμα.

 

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/pediatrics_children.html

 

"Στην πατρίδα μας τα τελευταία χρόνια λόγω προσέλευσης πολλών οικονομικών μεταναστών, επανεμφανίστηκαν ασθένειες όπως η διφθερίτιδα, η πολυομελίτιδα, οι οποίες είχαν εξαφανιστεί λόγω εμβολίων. Η αντιμετώπιση αυτών των ασθενειών είναι αρκετά δύσκολη διότι είναι νοσήματα για τα οποία δεν έχουμε προηγούμενη εμπειρία. Επομένως, τα παιδιά που έρχονται σε μας για παρακολούθηση πρέπει να εμβολιάζονται με τα απολύτως απαραίτητα εμβόλια.

 

Υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις στις οποίες πρέπει να βρούμε τη χρυσή τομή για το καλό της υγείας των παιδιών μας."

 

προσωπικά συμφωνώ με την παραπάνω άποψη...τα απολύτως απαραίτητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχω ακούσει καλά λόγια για το νούμερο 8 στην λίστα εδώ http://www.classicalhomeopathy.gr/gr/docs.htm

Είναι τα ομοιοπαθητικά συστεγαζόμενα ιατρεία στο Μαρούσι που πάω 10 χρόνια πλέον (αν και έχω αραιώσει τελευταία).

 

Έχω στείλει συνάδελφο με διάφορα προβλήματα ο οποίος έμμεινε πολύ ικανοποιημένος.

 

Κάνει ιατρείο και στο σπίτι του στην ΑΝΩ ΒΟΥΛΑ 210-8056810. Δεν είναι παιδίατρος αλλά δεν πρέπει να σε προβληματίζει ιδιαίτερα αυτός καθώς είναι παλαιός και έμπειρος.

 

καλό μεσημέρι.

 

θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με αυτά τα ομοιπαθητικά συστεγαζόμενα ιατρεία επειδή ενδιαφέρομαι και για μενα και για τη μικρή μου. Παίρνεις τηλέφωνο και αν δεν ξέρεις ήδη κάποιον από τους γιατρούς σου κλείνουνε με όποιον να ναι? Ξέρεις αν κάποιος είναι και παιδίατρος? ( αν και ξέρω ότι δεν έχει σημασία η ειδικότητα).

Η πρώτη επίσκεψη διάβασα ότι κοστίζει παραπάνω, αλλά περίπου για τι ποσό μιλάμε?

 

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλό μεσημέρι.

 

θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με αυτά τα ομοιοπαθητικά συστεγαζόμενα ιατρεία επειδή ενδιαφέρομαι και για μενα και για τη μικρή μου. Παίρνεις τηλέφωνο και αν δεν ξέρεις ήδη κάποιον από τους γιατρούς σου κλείνουνε με όποιον να ναι?

Ναι, όποιον έχει διαθέσιμο ραντεβού ελεύθερο σύντομα, ίσως από κάποια ακύρωση.

 

Ξέρεις αν κάποιος είναι και παιδίατρος? ( αν και ξέρω ότι δεν έχει σημασία η ειδικότητα).

Όχι δεν υπάρχει παιδίατρος. Υπάρχει ψυχίατρος, γιατρός, γενικός ιατρός, παθολόγος.

 

 

Η πρώτη επίσκεψη διάβασα ότι κοστίζει παραπάνω, αλλά περίπου για τι ποσό μιλάμε?

Μέχρι πριν κανένα 6μηνο που έχω να πάω ήταν 120 η πρώτη επίσκεψη και 80 μετά.

Ξέρω πως αλλού παίρνουν και αρκετά λιγότερα.

 

Θεωρώ όμως ότι πληρώνω και τα τηλέφωνα που τυχόν χρειαστεί να κάνω.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Κάνε όσες ερωτήσεις θες;)

 

Σ ευχαριστώ!!! ;)

 

Για τα εμβόλια που είχατε κάνει πριν με τους άλλους

τι σας είπε η Συκιώτου;;

Γενικώς αυτή δεν είναι υπέρ των εμβολίων;

 

Ξέρεις γιατί σε ρωτάω;

Γιατί όταν έρθει με το καλό το δεύτερο μωράκι μας

θα έχω την μεγάλη μου κόρη

που θα πηγαίνει παιδικό σταθμό

και φοβάμαι να αφήσω το μωρό εντελώς ανεμβολίαστο!!

 

Θα ήθελα να κάναμε νωρίς τα βασικά εμβόλια!

 

Αλλά τα ΒΑΣΙΚΑ

όχι όόόόλα αυτά που σε φορτώνουν οι κλασσικοί παιδίατροι :roll:

(άκου εμβόλιο ηπατίτιδας σε βρέφος!!:roll: :roll: )

 

Γιαυτό πιστεύω οτι μόνο σε ομοιοπαθητικό/παιδίατρο

θα μπορέσω να βρω ανταπόκριση!

 

Τώρα για την μεγάλη μου κόρη πάμε σε γενικό-ομοιοπαθητικό

που μας δίνει τα ομοιοπαθητικά για τις ιώσεις κλπ

Τα εμβόλια τα κάναμε όλα στον κλασσικό και πάνε αυτά τώρα τέλειωσαν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...