Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γνωρίζετε κάτι για την υπέρυθρη θέρμανση;


korina1974

Recommended Posts

Εχω προχωρησει στην παραγγελεια πανελ με υπερυθρη ακτινοβολια και σκοπευω να την τοποθετησω στο δωματιο της 7μηνων κορουλας μου, ομως ακουσα οτι η συνεχομενη ροη ακτινοβολιας προκαλει μια ασθενεια στα ματια . Εψαξα παντου και δεν βρισκω καμια σχετικη ενημερωση τοσο για την βλαβη στα ματια οσο και για τα πιστοποιητικα των πανελ που να την εγγυουν. Πιθανος θα την ακυρωσω και θα την αλλαξω με θερμοπομπους αλλα πρωτα θα ηθελα να ακουσω και τις δικες σας γνωμες

Θα σου πω με βάση αυτά που έχω διδαχθεί(οπότε καταλαβαίνεις μιλάω θεωρητικά εντελώς).Η υπέρυθρη ακτινοβολία είναι ακτινοβολία μεγάλου μήκους κύματος.Δεν είναι ορατή και δεν διασπά τις ίνες της ύλης δλδ δεν τις διαπερνά.Αυτό ουσιαστικά την καθιστά εντελώς ακίνδυνη. Επικίνδυνες ακτινοβολίες είναι αυτές με μικρό μήκος κύματος που διαπερνούν την ύλη(υπεριώδεις,ακτίνες χ κ.λ.π.).Θεωρητικά λοιπόν είναι αβλαβής είτε συνεχόμενα είτε αποσπασματικά.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

http://www.imoney.gr/blog/nα-αγοράσω-ειδικό-μετρητή-ενέργειας-γι/?

 

Nα αγοράσω ειδικό μετρητή ενέργειας για οικονομία έως 20%;

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα. Ψάχνω και εγώ να βάλω σώματα υπέρυθρης (σσ. άλλο πράγμα οι ΘΕΡΜΟΠΟΜΠΟΙ!) σαν εναλλακτική μορφή θέρμανσης (κρατώντας το λέβητα πετρελαίου). Κατέληξα σε αυτή τη λύση γιατί το ενεργειακό τζάκι βγαίνει αρκετά ακριβά, όπως και ο λέβητας πέλλετ (αξίζει μάλλον να τα βάλει κανείς από την αρχή, όχι όταν ήδη έχει λέβητα πετρελαίου!), ενώ τα σώματα υπέρυθρης δεν θέλουν καμιά ιδιαίτερη εγκατάσταση - μπορεί δηλ. κανείς να τα βάλει αρχικά σε έναν χώρο (όροφο, δωμάτιο) και να τα δοκιμάσει, και σταδιακά να τα εγκαταστήσει σε όλο το σπίτι (αν είναι ευχαριστημένος) και να τα έχει παράλληλα με κάποια άλλη μορφή θέρμανσης (αέριο, πέτρέλαιο...). Επίσης, σκέφτομαι να βάλουμε χρονοδιακόπτη, και να τα ανάβουμε περισσότερο τις ώρες με το μειωμένο ωράριο. Από το ψάξιμο στο ιντερνετ, μάλλον καταλήγω σε αυτή την εταιρεία (έχει και πιστοποίηση από μελέτη που έγινε από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο): http://www.redwell.gr/

 

Καλημέρα! Είδα ότι είναι παλιά η ανάρτησή σου και δεν ξέρω εάν θα απαντήσεις, γιατί -ίσως- δεν το δεις...

 

Πάντως και εγώ μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στην ίδια εταιρεία,

Εννοείται πως είναι πολύ πιο ακριβά από άλλες.

 

Σκέφτομαι να πάρω ένα -δοκιμαστικά- για το παιδικό, το οποίο είναι και βορινό και βλέπουμε....

 

Έχει αγοράσει καμία κοπέλα την συγκεκριμένη εταιρεία?

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
http://www.imoney.gr/blog/προτάσεις-για-οικονομική-θέρμανση-στ/?

 

Προτάσεις για οικονομική θέρμανση στο σπίτι

Πολύ ενδιαφέρον, ευχαριστούμε! :)

Κρίμα που δεν περιλαμβάνει και τα πάνελ υπερύθρων στη σύγκριση! :((προφανώς δεν θα ήταν τόσο διαδεδομένα όταν γράφτηκε το άρθρο) ;)

flags_0
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ενδιαφέρομαι για πληροφορίες για τη συγκεκριμένη εταιρεία και περισσότερο με ενδιαφέρει αν η ακριβότερη αγορά τους ισοφαρίζεται κάπως με την οικονομία στην κατανάλωση! :)

flags_0
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ ενδιαφέρομαι για πληροφορίες για τη συγκεκριμένη εταιρεία και περισσότερο με ενδιαφέρει αν η ακριβότερη αγορά τους ισοφαρίζεται κάπως με την οικονομία στην κατανάλωση! :)

 

Καλησπέρα nikolaos p. Εγω εχω βάλει τη συγκεκριμένη εταιρεία και εχω μείνει αρκετά ικανοποιημένη. Δε ξέρω τι διάφορα θα είχα με άλλες μάρκες αλλά σίγουρα είχα διάφορα απο ότι θα είχα αν χρησιμοποιούσα πετρέλαιο. Το καλο είναι ότι μιλάμε για μεγάλα πάνελ που αν και δε σου γεμίζουν το μάτι κάνουν δουλίτσα. Εγω εχω βάλει σε δυο δωμάτια και σκέφτομαι σοβαρά να πάρω αλλά δυο. Να ξέρεις πως κουζίνα και μπάνιο δε χρειάζονται πάνελ. Οτι θες ρωτά με, όμως με πμ γιατι δε μπαίνω κάθε μέρα στο φόρουμ.

Τα αγγελουδια μου 24/10/12

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Έχουμε βάλει και εμείς πριν 3 χρόνια στον ενιαίο χώρο (σαλόνι - κουζίνα - τραπεζαρία) πριν 2 χρόνια πήραμε για την κρεβατοκάμαρα και φέτος άλλο ένα για το παιδικό. Στο μπάνιο έχουμε το σταντ (όχι το πάνελ, αλλά μου φαίνεται δεν υπάρχει πλέον). Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι. Τώρα όπως είπε και η Βούλα δεν ξέρω πως θα ήταν αν είχαμε βάλει άλλης μάρκας πάνελ, αλλά είμαστε από όλες τις απόψεις ευχαριστημένοι! Και βέβαια και από τα σχέδια που διαλέξαμε και τυπώσαμε και έτσι έχουμε και ταυτόχρονα πίνακες. 2 σε 1 δλδ. :D

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε βάλει και εμείς πριν 3 χρόνια στον ενιαίο χώρο (σαλόνι - κουζίνα - τραπεζαρία) πριν 2 χρόνια πήραμε για την κρεβατοκάμαρα και φέτος άλλο ένα για το παιδικό. Στο μπάνιο έχουμε το σταντ (όχι το πάνελ, αλλά μου φαίνεται δεν υπάρχει πλέον). Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι. Τώρα όπως είπε και η Βούλα δεν ξέρω πως θα ήταν αν είχαμε βάλει άλλης μάρκας πάνελ, αλλά είμαστε από όλες τις απόψεις ευχαριστημένοι! Και βέβαια και από τα σχέδια που διαλέξαμε και τυπώσαμε και έτσι έχουμε και ταυτόχρονα πίνακες. 2 σε 1 δλδ. :D

 

συμφερει οικονομικα σε σχεση με πετρελαιο-αεριο? διαβασα οτι για να αποδιδουν σωστα πρεπει να υπαρχει και σωστη μονωση στους τοιχους, εσας ειναι μονωμενοι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι συγκριτικά με τις τωρινές τιμές είναι πολύ πιο οικονομικά από πετρέλαιο-αέριο.

 

Όσο αφορά τη μόνωση δεν ισχύει! Για παράδειγμα... Στην κρεβατοκάμαρά μας έμπαζε αέρας από την μπαλκονόπορτα (τις αλλάξαμε φέτος όποτε λογικά θα χρειάζεται και λιγότερο χρόνος για να ζεσταθεί) και το δωμάτιο ήταν φούρνος. Κάποια στιγμή το κλείναμε (δεν έχουμε θερμοστάτη στην κρεβατοκάμαρα).

 

Το σπίτι μας είναι "ανοιχτό", δλδ δεν έχουμε τπτ άλλο γύρο μας, μας χτυπάει το κρύο από παντού.

 

Επίσης αν υπάρχει δυνατότητα σε νυχτερινό ρεύμα (εμείς το βάλαμε) κάνεις ακόμη περισσότερη οικονομία και όσο αφορά τα πάνελ αλλά και σε πλυντήριο, μαγείρεμα, θερμοσίφωνα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να ισχυρίζονται οι εταιρείες η ακτινοβολία είναι βλαβερή. Αρχικά είχαν σχεδιαστεί για να θερμαίνονται οι εργάτες στα εργοστάσια όσες ώρες δούλευαν. Κανονικά δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιούνται στο σπίτι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην γράφουμε πράγματα που δεν ισχύουν. Ενημερωθείτε τι είναι η υπέρυθρη θέρμανση πρώτα.

Εμείς βάλαμε redwell τελικά εδώ και πολύ καιρό. Εχω ένα στην κρεβατοκάμαρα και ένα στο σαλόνι. Τα 900w έκαναν κοντά στα 800 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Τα συστήνω ανεπιφύλακτα. Απίστευτη ζέστη, εμείς βάλαμε και θερμοστάτη (να υπολογίζετε ένα 50ευρω) και μόλις φτάνουν την επιθυμητή θερμοκρασία κλείνουν και κρατάνε έτσι για αρκετή ώρα πριν ξανανοίξουν διότι ο βικελίτης (αν θυμάμαι καλά) είναι αυτό το υλικό που κρατάει την θερμότητα αρκετή ώρα μετά.

Η εγκατάσταση είναι πανεύκολη. Ο άνδρας μου τα έβαλε μόνος του, δεν χρειάζεται να φωνάξεις κανέναν. Εχει μια μακέτα σε πραγματικό μέγεθος και το δοκιμάζεις στον χώρο σου για να δείς που θα τρυπήσεις.

Οσο για το μπάνιο δεν αξίζει να βάλεις redwell λόγω τιμής. Εμείς προτιμήσαμε adax που είναι θερμοπομποί (έχει ειδικό για μπάνιο) το οποίο είναι μικρούλι και εύχρηστο (μπαίνει και αυτό στον τοίχο πολύ εύκολα) και το ίδιο έβαλα και στην κουζίνα μου.

Παρόλο που είναι ακριβά κάνεις απόσβεση 100% και το θεωρώ μια πολύ καλή επένδυση.

Link to comment
Share on other sites

Με εργασιακό χώρο εννοούν τα γραφεία, ιατρεία κλπ. Μιας και είναι μουράτα και δεν φαίνεται ότι έχεις θέρμανση αλλά πίνακα.

 

Όσο για την ακτινοβολία... υπάρχει και στην τηλεόραση, υπολογιστή, κινητό, φορητό σταθερό... Στα πάνελ γράφει : "Η υπέρυθρη ακτινοβολία αυξάνει την αιμάτωση του δέρματος, διεγείρει τον μεταβολισμό, είναι πολύ καθαρή, εμποδίζει τον στροβιλισμό της σκόνης και επιδρά αντιοξειδωτικά. Οι ασθενείς με ρευματοπάθειες αντιδρούν πολύ θετικά στην ελλιπή κυκλοφορία του αέρα και στην σταθερή υγρασία στην ατμόσφαιρα. Οι ασθενείς με άσθμα ωφελούνται επίσης από καθαρό από σκόνη αέρα και την σταθερή υγρασία της ατμόσφαιρας. Οι αλλεργικοί μπορούν να αναπνέουν ελευθέρα επειδή δεν υπάρχει στροβιλισμός σκόνης σπιτιού, γύρης, βακτηρίων και σπόρων μυκήτων."

 

Αν θέλεις να βάλω τον άντρα μου να το ξαναψάξει μπορώ να το κάνω.

 

Τους είχαμε μάλιστα πει ότι θα αγοράσουμε ένα και για το παιδικό και μας είπαν ότι για παιδιά (νεογέννητο) είναι ότι καλύτερο (γνωστοί μας το είπαν και όχι απλά για να πουλήσουν...)

Link to comment
Share on other sites

Η ακτινοβολία λειτουργεί όπως ο ήλιος. Θερμαίνει τα σώματα που βλέπει και όχι τόσο τον χώρο. Γι' αυτό είναι καλό για τις ρευματοπάθειες. Όσο για τις αλλεργίες είναι λογικό αφού δεν σηκώνει σκόνη όπως τα aircondition κλπ. Ο αδελφός μου είναι μηχανολόγος μηχανικός και ασχολείται με τις μελέτες και εγκαταστάσεις θερμότητας το έχει ψάξει μέχρι εκεί που δεν πάει και κατέληξε ότι δεν είναι κατάλληλο. Ειδικά τον περασμένο χρόνο που ήμουν έγκυος είχαμε στριμωχθεί οικονομικά και κοιτούσαμε εναλλακτικούς τρόπους θερμότητας τα ξετινάξαμε. Μπορεί σε κάποια χρόνια να πουν ξέρετε.... τελικα θα θερμαντικά σώματα ευθύνονται για το ένα και το άλλο. Εννοείται ότι υπάρχει παντού ακτινοβολία γι' αυτό και δεν πρέπει να επιβαρυνόμαστε με επιπλέον. Τώρα την άποψή μου λέω και ότι έχω ψάξει. Καλά είναι να τα σκεφτόμαστε όλα και μακάρι να έχω άδικο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Σκεφτομαστε να βαλουμε στο παιδικο δωματιο (και ισως στο δικο μας υπνοδωματιο αργοτερα) εναν θερμοπομπο υπερυθρης ακτινοβολιας. Απ'οσο εχω διαβασει δεν τιθενται θεματα προβληματων υγειας λογω της ακτινοβολιας, μονο ισως επηρεαζονται τα ματια οταν ο πομπος ειναι μπροστα σου. Εμεις σκεφτομαστε μηπως τον βαλουμε στο ταβανι. Εχει καποιος/α εμπειρια επι του θεματος; Αποδοση; Εταιριες; Τιμες; Το δωματιο ειναι 8 τμ. Ποσα watt να προτιμησουμε; Ευχαριστω εκ των προτερων :)

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω μπερδευτεί. Θερμοπομπούς η πάνελ υπέρυθρης θα βάλετε; 

 

Γενικα εγώ πάνελ υπέρυθρης δεν τα συμπαθώ,  ζεσταίνουν ότι βλέπουν όποτε καλή ιδέα να τα βάλεις στο ταβάνι. Οικονομία μην περιμένεις, χίλιες φορές ένα καλό κλιματιστικό.

Από τα τετραγωνικά που λέει ότι ζεσταίνει πάρε ένα 30% επάνω εάν το δωμάτιο είναι βόρειο, εκτεθειμένο και όχι καλά θερμομονωμενο και κατέβαινε σιγά σιγά έως το 10-15% παραπάνω εάν είναι νότιο έχει αλουμίνια καλά είναι σε επαφή με αλλά δωμάτια (έχει λίγους τοίχους συμπεριλαμβανομένων και δαπέδου , οροφής εκτεθειμένους στο κρύο). 

Προσωπικα με την τιμή του ρεύματος την τωρινή χιλιες φορές κοιταχτε για άλλο τρόπο θέρμανσης. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Silky είπε:

Έχω μπερδευτεί. Θερμοπομπούς η πάνελ υπέρυθρης θα βάλετε; 

 

Γενικα εγώ πάνελ υπέρυθρης δεν τα συμπαθώ,  ζεσταίνουν ότι βλέπουν όποτε καλή ιδέα να τα βάλεις στο ταβάνι. Οικονομία μην περιμένεις, χίλιες φορές ένα καλό κλιματιστικό.

Από τα τετραγωνικά που λέει ότι ζεσταίνει πάρε ένα 30% επάνω εάν το δωμάτιο είναι βόρειο, εκτεθειμένο και όχι καλά θερμομονωμενο και κατέβαινε σιγά σιγά έως το 10-15% παραπάνω εάν είναι νότιο έχει αλουμίνια καλά είναι σε επαφή με αλλά δωμάτια (έχει λίγους τοίχους συμπεριλαμβανομένων και δαπέδου , οροφής εκτεθειμένους στο κρύο). 

Προσωπικα με την τιμή του ρεύματος την τωρινή χιλιες φορές κοιταχτε για άλλο τρόπο θέρμανσης. 

Πανελ υπερυθρων εννοω. Θεωρεις οτι το κλιματιστικο ειναι πιο οικονομικο;;; Εκτος του οτι απ'οτι εχω καταλαβει τα πανελ ειναι οικονομικα, θεωρω οτι ειναι απο τις πιο υγιεινες επιλογες. Οποτε αν η διαφορα στην οικονομια δεν ειναι μεγαλη με ενα κλιματιστικο, τοτε θα προτιμουσα τα πανελ. Προς το παρον εχουμε ενα ηλεκτρικο σωμα λαδιου που μας εχει δωσει η πεθερα μου, οποτε καταλαβαινεις για τι καταναλωση μιλαμε. Ευχαριστω για την απαντηση!

 
Link to comment
Share on other sites

Τα inverter γενικά είναι πιο οικονομικά, τώρα τρέλα πιο οικονομικά δεν είναι, δηλαδή με το ένα θα καις 100 με το άλλο 90-95. Το ένα βέβαια μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για ψύξη. Όντως ομως το κλιματιστικό κάνει ξερή ζέστη. 

Το υπόλοιπο σπίτι πως το ζεσταίνεται; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Silky είπε:

Τα inverter γενικά είναι πιο οικονομικά, τώρα τρέλα πιο οικονομικά δεν είναι, δηλαδή με το ένα θα καις 100 με το άλλο 90-95. Το ένα βέβαια μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για ψύξη. Όντως ομως το κλιματιστικό κάνει ξερή ζέστη. 

Το υπόλοιπο σπίτι πως το ζεσταίνεται; 

Σομπα pellet εχουμε στο σαλονι. Με το ενα απο τα δυο υπνοδωματια κλειστο πιανει μια καλη θερμοκρασια, αλλα ολο το σπιτι δεν το ζεσταινει γιατι δεν μοιραζεται καλα η ζεστη λογω του οτι φυσαει σε ενα μερος. Μπορει στο σαλονι να θες να εισαι με κοντομανικο και στο υπνοδωματιο απλα να μην εχει κρυο. Απλα δεν παει αλλο με το σωμα λαδιου στο παιδικο. Ξεραινεται ο λαιμος, καει πολυ ρευμα, ειναι παλιο και γι'αυτο σκεφτηκαμε το πανελ. Εκτος των αλλων δεν πιανει και χωρο και οπως και να το κανουμε ειναι κι αυτο ενα πλεονεκτημα σε ενα μικρο παιδικο ;-) 

 
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον το θέλεις για βοηθητική θέρμανση το εχεις σκεφτεί καλά. Μάρκα κλπ μην πολύ σκας, να έχει εγγύηση μόνο. Την ζέστη πάντως που έχει με το καλοριφέρ λαδιού δεν θα την εχεις. Ο λογος είναι ότι ζεσταίνει όπως ένα τζάκι η ο ήλιος. ότι είναι μπροστά ζεσταίνεται, ότι δεν το βλεπει είναι κρύο.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, κάτι πάνελ που πήρε φίλη μου, καλής μάρκας, απο εξωτερικό , καίνε όταν τα ακουμπάς.

Δηλαδη ναι ζεσταίνουν, αλλά για παιδιά δεν κάνουν με τίποτα, εκτός κ εάν είναι ψηλά όπως είπε φιλενάδα πιο πάνω, στο ταβάνι!

εκει θα το προτιμούσα γιατί είναι αθόρυβο κ δεν παίρνει χώρο στο δωμάτιο . 

Αλλα στην Ελλάδα επειδή υπάρχει το αιρ-κοντίσιον παντού, θα έλεγα ότι είναι λίγο κουραστικό αν είναι μικρό το δωμάτιο να βλέπεις διαρκώς δυο συσκευές..

 για ενήλικες, είναι πολύ πιο διακριτικό από κάθε άλλο μηχάνημα με τέτοια λειτουργία όποτε ψηφίζω ναι. 

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για τις απαντησεις :)

Μονο μια ερωτηση ακομη αν γνωριζετε. Οπως ειπωθηκε ζεσταινει ο,τι ειναι μπροστα. Δηλαδη αν βαλω ενα πανελ 90Χ60 στο κεντρο του ταβανιου θα ζεσταινει μονο το κεντρο του δωματιου, αυτο το κομματι 90Χ60 που υπαρχει απο κατω;;; (μην με πυροβολησετε αν ειναι χαζη η ερωτηση :-P ). Δηλαδη η ακτινα εκπομπης της ακτινοβολιας ειναι ιση με τις διαστασεις του πανελ;;; Θελω να πω, μηπως ειναι προτιμοτερο να το βαλω στον τοιχο ωστε να ζεσταινει και τα αντικειμενα που θα εκπεμπεται η θερμοτητα;

 
Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε ένα πάνελ με υπέρυθρες στο δωμάτιο της κόρης μου, το έχουμε και εμείς ως βοηθητική θέρμανση. Το είχαμε πάρει πριν 7-8 χρόνια και το έχουμε ψηλά στο τοίχο. Κάνει πολύ γλυκιά ζέστη και το χρησιμοποιούμε αρκετά, όταν δηλαδη δεν έχουμε το καλοριφέρ αναμμένο και το παιδί διαβάζει ανάβει το δικό της και είναι ζεστά. Τώρα βέβαια που έχει τρομερή παγωνιά δεν αποδίδει τόσο καλά αλλά από το τίποτα καλό είναι. Δεν έχει καμία σχέση με το air condition, άλλη ζέστη τελείως, δε το προτιμώ γενικά ως τρόπο θέρμανσης το κλιματιστικό. Απο κατανάλωση δεν καίει τρομερά(οκ ρεύμα είναι κάτι παραπάνω θα το δώσεις) αρκεί να πάρεις καλό μηχάνημα, το δικό μας δηλαδή το είχαμε πάρει τότε γύρω στα 250 ευρώ, έχει θερμοστάστη και το βάζεις να κλείσει μόνο του μόλις πιάσει μια θερμοκρασία. 

Από βατ δε θυμάμαι ακριβώς πόσα είναι αλλά θυμάμαι ότι είχε ένα πιο φτηνό για μικρά δωμάτια αλλά εμείς προτιμησαμε το μεγαλύτερο ώστε να είμαστε σίγουροι για ζέστη.

Αν χρειαστείς κάτι άλλο στην διάθεση σου!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , ΜΑΡΙΤΑ είπε:

Εμείς έχουμε ένα πάνελ με υπέρυθρες στο δωμάτιο της κόρης μου, το έχουμε και εμείς ως βοηθητική θέρμανση. Το είχαμε πάρει πριν 7-8 χρόνια και το έχουμε ψηλά στο τοίχο. Κάνει πολύ γλυκιά ζέστη και το χρησιμοποιούμε αρκετά, όταν δηλαδη δεν έχουμε το καλοριφέρ αναμμένο και το παιδί διαβάζει ανάβει το δικό της και είναι ζεστά. Τώρα βέβαια που έχει τρομερή παγωνιά δεν αποδίδει τόσο καλά αλλά από το τίποτα καλό είναι. Δεν έχει καμία σχέση με το air condition, άλλη ζέστη τελείως, δε το προτιμώ γενικά ως τρόπο θέρμανσης το κλιματιστικό. Απο κατανάλωση δεν καίει τρομερά(οκ ρεύμα είναι κάτι παραπάνω θα το δώσεις) αρκεί να πάρεις καλό μηχάνημα, το δικό μας δηλαδή το είχαμε πάρει τότε γύρω στα 250 ευρώ, έχει θερμοστάστη και το βάζεις να κλείσει μόνο του μόλις πιάσει μια θερμοκρασία. 

Από βατ δε θυμάμαι ακριβώς πόσα είναι αλλά θυμάμαι ότι είχε ένα πιο φτηνό για μικρά δωμάτια αλλά εμείς προτιμησαμε το μεγαλύτερο ώστε να είμαστε σίγουροι για ζέστη.

Αν χρειαστείς κάτι άλλο στην διάθεση σου!

Eυχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!  :)

 
Link to comment
Share on other sites

Κ εμείς έχουμε βάλει στο παιδικό πάνελ ως βοηθητική θέρμανση, νομίζω η μάρκα είναι κάτι με red, ελληνική αν θυμάμαι καλά και έχει 5 χρόνια εγγύηση. Το έχουμε βάλει ψηλά στον τοίχο απέναντι απτό κρεβάτι της. Αν έχεις κλειστή την πόρτα κάνει πολύ καλή ζέστη, δεν έχει θερμοστάτη οπότε πήραμε έναν που τον βάζεις στην πρίζα κ πάνω του συνδέεις την πρίζα του πάνελ κ μόλις πιάσει τη θερμοκρασία που θέλεις σταματάει. Ο άντρας μου το είχε ψάξει αρκετά πριν το πάρουμε, γενικά δεν καίει πολύ, σίγουρα λιγότερο από το αιρ κοντισιον και πολυυυύ λιγότερο άπτου λαδιου και η υπέρυθρη ακτινοβολία είναι ασφαλής. Κ εμείς είχαμε πάρει μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...