Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γνωρίζετε κάτι για την υπέρυθρη θέρμανση;


korina1974

Recommended Posts

Συγνώμη παιδιά, αλλά είστε τελείως ανημέρωτοι πάνω στο θέμα.

Εγώ έχω πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης (το καλύτερο της αγοράς και το πιο ακριβότερο). Αν κάνεις μια αναζήτηση στο ιντερνετ θα το βρείς, μην το γράψω εδώ και θεωρηθεί διαφήμιση. Κόψαμε το καλοριφέρ και έχουμε βάλει σε κάθε δωμάτιο ένα πάνελ ανάλογα με τα τετραγωνικά. Είναι όντως οικονομικό στην κατανάλωση, πολύ πιο φτηνό από το πετρέλαιο και πολύ πιο ζεστό, συν ότι έχεις και αυτόνομη θέρμανση (γιατί εμείς είχαμε κεντρική).

Πρόσεξε όμως, υπάρχουν πολλές εταιρείες υπέρυθρης. Η κορυφαία αυτή την στιγμή στον κόσμο εταιρεία είναι αυτή που έχω εγώ και είναι όντως δοκιμασμένα η πιο οικονομική.

Και τέλος, η υπέρυθρη ακτινοβολία είναι η πιο υγιεινή για τον οργανισμό μας. Μέχρι και το ΕΜΠ έχει κάνει μελέτη και εγκρίνει το προιόν.

 

Ster, παρακαλώ στείλε pm όνομα εταιρείας. Εδώ και ένα μήνα έχω κάνει την έρευνα μου μέσω internet(πολύύύ ψάξιμο) , και θέλω να απευθυνθώ για αγορά κάπου δοκιμασμένα.Επιπλέον πες μου πόσο σου κόστισε η αγορά των πάνελ.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν βλάπτουν, αντιθέτως κάνουν καλό στην υγεία, και είναι πιο οικονομικά στην κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

To έχω γράψει και σε άλλο ποστ μου, την εποχή που έψαχνα ακόμη. Μιλάω για τα redwell. Ερχονται κατευθείαν από την Αυστρία, με πιστοποιήσεις που δεν έχει κανένα άλλο προιόν υπέρυθρης θέρμανσης. Αν μπείτε στο επίσημο σάιτ της εταιρείας τα γράφει όλα αναλυτικά. Από κατανάλωση ανάλογα τα τετραγωνικά, τα πλεονεκτήματα της υπέρυθρης, μέχρι και την έκθεση του ΕΜΠ για το συγκεκριμένο προιόν και τους αντιπροσώπους σε όλη την Ελλάδα.

Σίγουρα παίζει ρόλο και αν το σπίτι σου είναι καλά μονωμένο. Αλλά το δικό μας που λίγο πολύ μπάζει από παντού (μέχρι και υγρασία είχαμε) γινότανε φούρνος, μέχρι που φτάναμε στο σημείο να ανοίγουμε και τα παράθυρα να παίρνουμε αέρα. Γιατί αυτό έχει θερμοστάτη (τον παίρνεις εξτρά) και μόλις φτάσει την θερμοκρασία που θέλεις, σβήνει και κρατάει αρκετά μέχρι να ξανανοίξει.

Τώρα από τιμές, είναι όντως τα πιο ακριβά στην αγορά, αλλά αν συγκρίνετε με άλλες μάρκες υπέρυθρης θα διαπιστώσετε ότι στα άλλα ανεβαίνουν τα βατ, δηλαδή η κατανάλωση. Οπότε οικονομικά είναι πιο ασύμφορα. Εμείς πχ στο υπνοδωμάτιο έχουμε ένα 900w (της σειράς standard που είναι και πιο οικονομικά στην τιμή) ενώ με έναν θερμοπομπό τύπου adax χρειαζόμασταν 2000 w! Ιδού και η διαφορά στην τιμή. Ενδεικτικά ένα 900 κόστιζε (δεν ξέρω τώρα αν άλλαξαν οι τιμές) στα 612 με ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

και εμεις με φυσικο αεριο πλεον θα ζεσταθουμε στο καινουριο σπιτι..συντομα θα σας πω την καταναλωση και ποσο ποιο οικονομικο ειναι

 

κι εμεις απο περσι βαλαμε φυσικο αεριο αλλα δεν εγιναν και θαυματα, εμενα πολλα μου φανηκε οτι δωσαμε δεν ειδα τρελη διαφορα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

70 euros τον μήνα? ακριβό?:P:p:p

.............................

120 τετραγωνικά, πετραίλαιο, τζάκι και aircondition, πέρσι 3500.....

 

 

:shock: :shock: :shock :shock:

 

αφώνη!!!!!!!!!!!!

μόνωση δεν έχει καθόλου το σπίτι????

 

Προσοχή! Τα πάνελ υπέρυθρης υπόσχονται εξοικονόμηση ενέργειας με την προϋπόθεση ότι ο χώρος για τον οποίο προορίζονται είναι επαρκώς μονωμένως και ενεργειακά αποδοτικός. Δηλαδή, εάν βάλει κάποιος σε παλιά οικοδομή χωρίς καλή μόνωση σε τοίχους, ταράτσα και με ξύλινα παράθυρα, την πάτησε. ....

 

 

συγγνώμη με τέτοια μόνωση που αναφέρει, την οποία και διαθέτω στο σπίτι μου + ξύλινα πατώματα, ΔΕΝ ανάβω ποτέ θέρμανση, εκτός αν έχει έξω κάτω από 5 βαθμούς, όποτε και θα βάλω έναν αφυγραντήρα της delonghi (που τον είχα στο προηγούμενο σπίτι) για καμιά ώρα και μετά κλείνει μόνος του!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήρα προσφορά για πάνελ από την συγκεκριμένη εταιρεία... Μόνο για καθιστικό 30τμ το κόστος είναι 1600e! Δηλαδή για να βάλω σε όλο το σπίτι καταλαβαίνεται...Άν δεν υπάρχει πιο οικονομική εταιρεία, πάλι φέτος πετρέλαιο με το σταγονόμετρο!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κι αυτη η προσφορα. Αξιζει αραγε?

 

 

http://www.goldendeals.gr/deals/39euros-yperythri-thermansi-power-on

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

:

συγγνώμη με τέτοια μόνωση που αναφέρει, την οποία και διαθέτω στο σπίτι μου + ξύλινα πατώματα, ΔΕΝ ανάβω ποτέ θέρμανση, εκτός αν έχει έξω κάτω από 5 βαθμούς, όποτε και θα βάλω έναν αφυγραντήρα της delonghi (που τον είχα στο προηγούμενο σπίτι) για καμιά ώρα και μετά κλείνει μόνος του!!!!!!

 

Εγώ αυτό διάβασα και αυτό μεταφέρω.

 

Συγνώμη, πού μένεις δηλ. και η θερμοκρασία μπορεί να πέσει κάτω από 5?? Η θερμοκρασία του σπιτιού πόση είναι τότε? Αν είναι π.χ. 15, τουρτουρίζεις ρε κούκλα (εγώ τουλάχιστον γίνομαι κασάτο και ανάβω καλοριφέρ).

 

Α, και μια απορια: Ο αφυγραντήρας κάνει αφύγρανση (σοφό) αλλά πώς γίνεται να ζεστάνει ένα χώρο??? Βοηθήστε λίγο, είμαι και με ανταύγεια.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλλον δεν διαβάσατε καλά αυτό που σας έλεγα...70 ευρω το μήνα για 70 τετραγωνικά. Όχι γενικώς! Οπότε, αν ισχύει αυτό που λέει η διαφήμιση και δεν είναι υπερβολές, για ένα σπίτι 100 τ.μ. θα θέλεις 100 ευρώ το μήνα κ.λ.π. Αν ανάψουμε σαν και πέρισυ θα θέλουμε δηλαδή γύρω στα 1000 ευρώ. Είναι λίγα? Γιατί αν είναι, εγώ ζω σε άλλη διάσταση!

Link to comment
Share on other sites

κοκοράκι ένα έχω να σου πω στα Γρεβενα πέρυσι είχαμε -15!!!!!!!!! κοκαλο γινόσουν!!!!!!

 

Ναι βρε, αλλά η κοπέλα μένει Σαλαμίνα (πολύ πολύ πολύ νότια από τα Γρεβενά):P:p Δεν αμφιβάλλω για τις πολικές θερμοκρασίες της Β. Ελλάδας!!!!!!

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

α, sorry, δεν το πρόσεξα... πάντως εμείς εδώ πάνω πληρώνουμε πολλάααααααα για να ζεσταθούμε γι' αυτό όποια κοπέλα έχει να μας συμβουλέψει για πιο φθηνές λύσεις πλην πετρελαίου να μας ενημερώσει γρήγοραααααααα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό διάβασα και αυτό μεταφέρω.

 

Συγνώμη, πού μένεις δηλ. και η θερμοκρασία μπορεί να πέσει κάτω από 5?? Η θερμοκρασία του σπιτιού πόση είναι τότε? Αν είναι π.χ. 15, τουρτουρίζεις ρε κούκλα (εγώ τουλάχιστον γίνομαι κασάτο και ανάβω καλοριφέρ).

 

Α, και μια απορια: Ο αφυγραντήρας κάνει αφύγρανση (σοφό) αλλά πώς γίνεται να ζεστάνει ένα χώρο??? Βοηθήστε λίγο, είμαι και με ανταύγεια.

 

το ξέρω πως αυτά διάβασες, δεν είπα ότι τα βγάζεις από την κοιλιά σου :lol:

 

με τη μόνωση που έχουμε αν έξω έχει μέχρι 5, η χαμηλότερη θερμοκρασία που φτάνει το σπίτι είναι 17 βαθμούς, ανάβοντας τον αφυγραντήρα ή το κλιματιστικό ζεσταίνεται αμέσως και διατηρείται ζεστό.

 

και είπα "ΑΝ" η θερμοκρασία πέσει κάτω από 5, δεν είπα ότι συνέχεια έχουμε κάτω από 5!!!!

 

ο αφυγραντήρας που έχω έχει 3 λειτουργίες : αφύγρανση, θέρμανση και ιονιστή.

ο ιονιστής δουλεύει ΜΟΝΟ μόνος του,

η θέρμανση και η αφύγρανση μπορούν να δουλέψουν ταυτόχρονα ή το καθένα μόνο του.

(υπάρχει και σχετικό θέμα εδώ στο πάρεντς)

 

το είχα αγοράσει γιατί το άλλο μου σπίτι που ΔΕΝ έχει καθόλου μα καθόλου μόνωση, γίνονται τα ταβάνια μου μούσκεμα, οπότε η αφύγρανση δούλευε στο φουλ και αν έξω έχει 8 βαθμούς μέσα έχει 5!!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή είμαστε σε αυτήν την κατηγορία κι εμείς

το άλλο μου σπίτι που ΔΕΝ έχει καθόλου μα καθόλου μόνωση, γίνονται τα ταβάνια μου μούσκεμα, οπότε η αφύγρανση δούλευε στο φουλ και αν έξω έχει 8 βαθμούς μέσα έχει 5!!!!!!!!!

πες μας αυτό μπας και σωθούμε

ποιος ειναι ο αφυγραντηρας που δουλευει και με θερμανση?
Link to comment
Share on other sites

ποιος ειναι ο αφυγραντηρας που δουλευει και με θερμανση?

 

delonghi de320

αυτός!!!!

http://www.smartlux.gr/details2.php?lang=1&wh=1&the1id=3&open1=3&theid=19&thepid=&thepid=99&page=3

 

 

με τη μόνη διαφορά στα χαρακτηριστικά εδώ γράφει " Ανεμιστήρας για το καλοκαίρι" το οποίο δεν το έχει, έχει όμως τον ιονιστή που προανέφερα, τον οποίο και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

 

το είχα πάρει το 2003 περίπου 600 ευρώ, πιστεύω όμως πως θα υπάρχουν μοντέλα πιο σύχρονα.

 

εκείνο το σπίτι δεν ζέσταινε μόνο με τον αφυγραντήρα, ζεσταίνε ΚΑΙ με τον αφυγραγνήρα και όλα τα υπόλοιπα μαζί !!!!!!!!!!

 

Επειδή είμαστε σε αυτήν την κατηγορία κι εμείς

πες μας αυτό μπας και σωθούμε

 

για ρίξε σε αυτό το τοπικ μια ματιά, http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=110266

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

underage....

 

σπίτι 1 χιλιόμετρο από δελτα ποταμού, μονοκατοικία χωρίς κεραμοσκεπή, με ακατοίκητο κάτω όροφο, στην μέση του πουθενά, με μεγαλα παράθυρα στις 4 πλευρές του ορίζοντα...

 

120 μ, πολύ ηλιολουστο, ευήλιο και ευάερο κατ' τα τ' άλλα... (ειδικά ευάρο, όταν φυσάει βαρδάρης ουρλιάζει σαν θρύλλερ)

 

ιππολύτη, μισο-πατριωτάκι, η πόλη των γρεβενών παίζει να είναι πιο κρύα και από το νευροκόπι... ψύχος και θανατερή υγρασία ταυτόχρονα, αυτός ο γρεβενίτης ένα φτυσιμο ποτάμι, την κάνει την δουλειά του... κάποτε περπάτησα από τα καστράκια ως το σχολείο που είναι στο δρόμο για μπούρα, 8 το πρωί, και έλεγα δεν θα φτάσω, θα μείνω στον δρόμο, θα πέσει η μύτη μου... πολύ κρύο!

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

αχ οσο σκεφτομαι τον χειμωνα απελπιζομαι, σκεφτομουνα κι εγω την θερμανση με υπερηθρες αλλα δεν μπορω να αγορασω τετοια σωματα λογω οικονομικων, θελω να περιορισω το αεριο αλλα οταν σκεφτομαι τα νερα που θα μαζευω απο τα πατωματα και το ποσο ασχημα θα νιωθω οταν ξυπναω το πρωι με πιανει τρελα. Πηραμε περσι αφυγραντηρα αλλα εβγαζε και κρυο αερα και επρπε να καιει και ολη μερα και η δεη θα ερθει στα υψη. Προς γκρεμος και πισω ρεμα

Link to comment
Share on other sites

underage....

 

σπίτι 1 χιλιόμετρο από δελτα ποταμού, μονοκατοικία χωρίς κεραμοσκεπή, με ακατοίκητο κάτω όροφο, στην μέση του πουθενά, με μεγαλα παράθυρα στις 4 πλευρές του ορίζοντα...

 

120 μ, πολύ ηλιολουστο, ευήλιο και ευάερο κατ' τα τ' άλλα... (ειδικά ευάρο, όταν φυσάει βαρδάρης ουρλιάζει σαν θρύλλερ)

 

ιππολύτη, μισο-πατριωτάκι, η πόλη των γρεβενών παίζει να είναι πιο κρύα και από το νευροκόπι... ψύχος και θανατερή υγρασία ταυτόχρονα, αυτός ο γρεβενίτης ένα φτυσιμο ποτάμι, την κάνει την δουλειά του... κάποτε περπάτησα από τα καστράκια ως το σχολείο που είναι στο δρόμο για μπούρα, 8 το πρωί, και έλεγα δεν θα φτάσω, θα μείνω στον δρόμο, θα πέσει η μύτη μου... πολύ κρύο!

 

πωπωπω, έτσι όπως τα περιγράφεις είναι....

 

αν ξαναρθεις πάρε τηλ. να συναντηθούμε

Link to comment
Share on other sites

underage....

 

σπίτι 1 χιλιόμετρο από δελτα ποταμού, μονοκατοικία χωρίς κεραμοσκεπή, με ακατοίκητο κάτω όροφο, στην μέση του πουθενά, με μεγαλα παράθυρα στις 4 πλευρές του ορίζοντα...

 

120 μ, πολύ ηλιολουστο, ευήλιο και ευάερο κατ' τα τ' άλλα... (ειδικά ευάρο, όταν φυσάει βαρδάρης ουρλιάζει σαν θρύλλερ)....

 

υποθέτω και ψηλοτάβανο και με χοντρούς πέτρινους τοίχους!!!!!!!!!!!!

 

ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΟ αλλά παγωμένοοοοοοοοοοοο

 

μου θυμίζει βιβλίο!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

οχι, βρε πέρτρινο δεν είναι, πέτρινο είναι το πατρικό της μάνας μου στα γρεβενά και από μόνωση εκείνα τα σπίτια δεν καταλαβαίνουν τίποτα... ειδικά το καλοκαίρι είναι πολύ δροσερά...

 

μπετόν απλό, αλλά ναι, πιο ψηλοτάβανο από οτι συνήθως.... και αν και με ξύλινο πάτωμα, παγωμενοοοο

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

μια καλή λύση (το κόστος της δεν ξέρω) είναι να το ντύσεις εσωτερικά με ραμποτέ ξύλο και ενδιάμεσα να βάλεις μονοτικό φελιζόλ dow, το κάναμε εμείς στα ταβάνια στο άλλο σπίτι και είδα τρομερότατη διαφορά (σταμάτησα να τα σφουγγαρίζω κιόλας :lol: :lol: )

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι μόνωση και πάντα με την μόνωση κερδίζεις. Τα δικά μου ταβάνια ήταν μονίμως μαύρα από υγρασία, καθάριζα και καθάριζα με χίλια δυο απορρυπαντικά, μέχρι και αρκετά ισχυρά για τον άνθρωπο, αλλά τίποτα. Με την μόνωση σώθηκα ακι από θερμοκρασία, έχω 6 βαθμούς κέρδος. Κορίτσια να οργανωθούμε να βρόυμε φτηνές λύσεις θέρμανσης.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...