Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχεσεις με γειτονες??? Να τρελαθω τωρα?


rena95

Recommended Posts

Καλημερα σας γονεις..

 

Ειπα να ανοιξω σημερα το θεμα, γιατι ειλικρινα δε ξερω τι να κανω..Ειστε η τελευταια μου ευκαιρια για λυση στο προβλημα μου.

Εδω και 5 χρονια, αγορασαμε το διαμερισματακι μας, μπηκαμε στο σπιτακι μας, καναμε το παιδακι μας και συνεχιζουμε...

 

Η πολυκατοικια που μεναουμε, εχει 3 οροφους. Στο ημιυπογειο εχει γκαρσονιερες που ενοικιαζονται, στον ημιοροφο εχει 2 διαμερισματα και στον δευτερο οροφο αλλα 2. Εμεις μενουμε στον δευτερο.

 

Τα προβληματα με τους απο κατω μας ξεκινησαν απο την πρωτη κι ολας μερα της μετακομησης. Συνεχιζοντουσαν καθημερινα για 1-2 χρονια. Τους ενοχλουσαν τα παντα. Να φανταστητε καποια μερα μας χτυπησαν τη πορτα γιατι μου επεσαν τα κλειδια απο τα χερια και τους ενοχλησε ο θορυβος! Σε καθε συνελευση γινοταν χαμος! Μονο ξυλο που δεν παιζανε! Εγω κι ο αντρας μου προσπαθουσαμε να ηρεμουμε παντα τα πνευματα, και να κραταμε ισσοροπιες. Παντα την καλημερα μας τη λεγαμε κι ας σφιγγομαστε για να μας βγει μονο και μονο για να εχουμε καλες σχεσεις.

 

Πολλα τα προβληματα αλλα το τελευταιο που δε μπορω να χωνεψω με τιποτα ειναι το εξης.

Δεν θελουν να πληρωνουν κοινοχρηστα.Κατι για το οποιο ολοι μας υπογραψαμε με την αγορα του διαμερισματος. Δε θελουν να πληρωνουν το ασανσερ γιατι δε το χρησιμοποιουν λεν στον πρωτο οροφο. Δε θελουν να πληρωνουν το ρευμα των κοινοχρηστων γιατι δεν αναβουν φως, δε θελουν να πηρωνουν το παγιο του πετρελαιου γιατι δεν αναβουν καλοριφερ! Και επειδη εδω και καιρο δεν πληρωνουν ουθτε την αμοιβη του διαχειριστη, ουτε τα υπολοιπα, ο διαχειρηστης μας φευγει! Με αποτελεσμα, στους επομενους μηνες, να μην εχουμε πετρελαιο...ρευμα.. ασανσερ... και ποιος ξερει τι αλλο!

 

Να τους παμε στα δικαστηρια, δε θεωρω οτι ειναι λυση, γιατι πρωτον χρειαζομαστε λεφτα για να το κανουμε αυτο, επισης θα παρει πολυυυυ καιρο να βρεθει λυση και επιπλεον θα γινουμε και απο 2 χωρια και ποιος ξερει τι αλλα προβληματα θα μας δημιουργησουν!

σας παρακαλω πειτε μου αν το εχετε αντιμετωπησει, και τι κανατε?

 

Προς το παρον, θα περασουμε το χειμωνα μας μονο με το τζακι μας, αφου δε θα εχουμε καλοριφερ.

Να πω επισης οτι ουτε καθαριστρια δεχονται να πληρωνουν, και βαζω εγω μια γυναικα μια φορα το μηνα να καθαριζει και την πληρωνω εγω! Με λιγα λογια ειναι ανθρωποι που δεν συνεννοουνται. Βλεπετε κανενα φως στο τουνελ, η πρεπει τελικα να δεχτουμε οτι κι αν μας πουν εκεινοι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ειναι ιδιοκτητες, ή ενοικιαστες?

 

λογικα δικαστικα θα τα παρετε,

αλλα μεχρι τοτε θα πρεπει να μπαινει κανονικα στα κοινοχρηστα το εν λογω διαμερισμα,

κ το ποσο που του αναλογει, εισπρατεται απο το αποθεματικο ταμειο (αν υπαρχει). αλλιως πληρωνεται εσεις μεχρι να τα παρετε!

(τα κοινοχρηστα σας, οχι τπτ αλλο.):lol:

 

ειχε κ μια γνωστη μας ακριβως το ιδιο προβλημα κ τελικα, τα πληρωσανε.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει κανονισμός πολυκατοικίας τότε στο συμβόλαιο αγοράς του σπιτιού αναφέρεται ότι πρέπει να ακολουθήται από όλους τους ενοίκους.

Φοβάμαι ότι αν είναι πεισματάρηδες (όπως δείχνουν τα πράγματα) μόνο με δικηγόρο θα ξεμπλέξετε. Τα έξοδα του δικηγόρου θα μπουν στα κοινόχρηστα μοιρασμένα κατ' αναλογία σε όλους.

 

Ο κακός ο χρόνος περνάει...ο κακός ο γείτονας όχι λέγαν οι παλιοί:-(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πώ κάτι άλλο, μήπως να δώσεις τα κλειδιά στο μωρό να παίζει (όχι τις ώρες κοινής ησυχίας, αλλά όλες τις άλλες)??Ξέρεις θα τα ρίχνει συνέχεια κάτω και θα χαιρεται πολυ.... Χε Χε Χε

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας γονεις..

 

Και επειδη εδω και καιρο δεν πληρωνουν ουθτε την αμοιβη του διαχειριστη, ουτε τα υπολοιπα, ο διαχειρηστης μας φευγει! Με αποτελεσμα, στους επομενους μηνες, να μην εχουμε πετρελαιο...ρευμα.. ασανσερ... και ποιος ξερει τι αλλο!

 

Συγνώμη επειδή φεύγει ο διαχειριστής δεν θα έχετε πετρέλαιο, ρευμά και ασανσερ? Δεν το κατάλαβα....

 

Ελπίζω να ξεμπερδεψετε σύντομα! Οι υπολοιποι ένοικοι τί λένε? Αν κατάλαβα μιλάς μόνο για τους απο κάτω σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον....

Ειναι αγοραστες και οχι ενοικοι... Το προβλημα το εχουν οι δυο αγοραστες του πρωτου οροφου.

Δεν θελουν να πληρωνουν τα κοινοχρηστα!! Φυσικα και στο συμβολαιο λεει οτι υποχρεουμαστε ολοι να πηρωνουμε!

Ο διαχειριστης εφυγε γιατι ο ανθρωπος ενα χρονο τωρα σχεδον ππηρωνε απο την τσεπη του. Αυτα που του χρωστουσαν τα πηρε απο το αποθεματικο μας για το πετρελαιο αφου φυσικα συμφωνησαμε κι εμεις.

Τωρα.. αφου ο διαχειριστης εφυγε, ποιος θα βγαζει τα κοινοχρηστα? Ποιος θα πληρωνει τους λογαριασμους για τους κοινοχρηστους χωρους?

Αυτοι δεν πληρωναν ουτε την αμοιβη του διαχειριστη γιατι ελεγαν οτι ειναι πολλα τα λεφτα.. (9 ευρω το μηνα) Ο αντρας μου προτεινε να μπει εκεινος διαχειριστης χωρις αμοιβη φυσικα αλλα εγω δε το βρισκω καλη ιδεα.. Αφου αποκλειεται να πληρωσουν...να πληρωνουμε και τα δικα τους???

 

Ωχ ωχ.. δυσκολος χειμωνας μας περιμενει,....και κρυος!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωχ τι κακό και αυτό....αν προσπαθήσετε να τους τρομάξετε λίγο?Να πείτε ότι μιλήσατε με δικηγόρο και σας είπε ότι αν δεν συμμορφωθούν θα ακολουθήσετε δικαστικές διαδικασίες κτλ. μήπως τότε κουνηθούν λίγο...

Και η ιδέα της Ανθής δεν είναι κακή...βάλε τακουνάκι και περπάτα μέσα στο σπίτι,παίξε με το παιδάκι σου με τα κλειδιά,με μεταλλικά μπαλάκια....αχαχαχαχα!!:lol::lol::lol:

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν προβλέπεται σαφώς από το καταστατικό της πολυκατοικίας η υποχρέωση τους, υπάρχει μια πιο σύντομη δικαστική οδός από τη συνηθισμένη. Σε κάθε περίπτωση πάντως θα πρέπει να πάτε δικαστικά και να απαιτήσετε να τους χρεωθούν και τα δικαστικά έξοδα. Πριν γίνει αυτό, πληρώστε ένα δικηγόρο να τους στείλει μια έκθεση-ειδοποίηση ότι το πράγμα είναι έτοιμο να πάρει τη δικαστική οδό... Ίσως να το ξανασκεφτούν και να αρχίσουν να πληρώνουν... Και να τους πείτε ότι αν ήθελαν να μην ανάβουν φως και να μη χρησιμοποιουν ασανσέρ, θέρμανση κλπ, να αγόραζαν μια μονοκατοικία ή καλύτερα ένα τσαντίρι που θα είχε και λιγότερα έξοδα...:lol:

Link to comment
Share on other sites

aaaa είχαμε κι εμείς ένα τέτοιο ¨τεμάχειο "

εροχταν ένα μήνα : δεν θα πληρώσω το το20% του πετρελαίου γιατί έλειπα 1 εβδομάδα

δεν θα πληρώσω την συντήρηση ασανσέρ γιατί δεν πιστεύω ότι την κάνετε καλα

δεν θα πληρώσω το ρευμα γιατί εγώ έχω κερία ...

κι αλλα τέτοια !

 

στα δικαστήρια θα τα βρείτε !

στην τελική με μια εξώδική δήλωση (ένα 159αρι) ίσως την ¨ακούσουν ¨

Link to comment
Share on other sites

λοιπον υπαρχουν εταιρεις οι οποιες αναλαμβανουν να βγαζουν κοινοχρηστα και τα διαφορα των πολυκατοικιων. λογικα θα αναλαμβανουν και αυτοι την εισπραξη. δες μηπως μπορεις να κανεις μια κουβεντα με τετοιους μηπως βγαλεις καμια ακρη.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον υπαρχουν εταιρεις οι οποιες αναλαμβανουν να βγαζουν κοινοχρηστα και τα διαφορα των πολυκατοικιων. λογικα θα αναλαμβανουν και αυτοι την εισπραξη. δες μηπως μπορεις να κανεις μια κουβεντα με τετοιους μηπως βγαλεις καμια ακρη.

 

ρε συ χρεώνουν πολλά

 

εμάς για την έκδοση χρεώνουν 18ε το μήνα

αλλα διαχειριστής είναι ο μπαμπάς μου και δεν παίρνει λεφτά

μια χρονία είχαμε ρωτήσει και πήγαινε 250 ..!

(είσπραξη κλπ κλπ )

η έκδοση είναι φτηνή όπως και να χει ... !

 

 

και ξέρεις μετά τι ;;; τον άλλον δνε τον νοιάζει δεν θα πληρώσεις ... ;;;

ε θα σου πει σε παρατάω δεν έχει πετρέλαιο το άλλο μήνα !

θέλει άνθρωπο που να κάτοικοι να νοιάζεται να είναι εκεί τεσπα !

Link to comment
Share on other sites

εγω το ειπα για αλλο λογο. οτι μηπως ντραπουν η το δουν αλλιως αν αρχισει καποιος "αλλος" να ασχολειται και να τους ζηταει χρηματα. οτι και καλα το θεμα εχει ξεφυγει πλεον απο τα πλαισια της πολυκατοικιας και οτι μπορουν ευκολα να γινουν ρεζιλι παραεξω.... ( μη πει ο κοσμος πως δεν εχουν να πληρωσουν ή οτι ειναι τσιγκουνηδες)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

εγω το ειπα για αλλο λογο. οτι μηπως ντραπουν η το δουν αλλιως αν αρχισει καποιος "αλλος" να ασχολειται και να τους ζηταει χρηματα. οτι και καλα το θεμα εχει ξεφυγει πλεον απο τα πλαισια της πολυκατοικιας και οτι μπορουν ευκολα να γινουν ρεζιλι παραεξω.... ( μη πει ο κοσμος πως δεν εχουν να πληρωσουν ή οτι ειναι τσιγκουνηδες)

 

ααα ναι ...δίκιο έχεις

αλλα αν είναι έτσι όπως τα περιγράφει η φίλη ...σόρι αλλα μάλλον πρόκειται -περί των φίλτατων κατά τα αλλα - γαϊδουριών !

δεν μασάνε τέτοιοι άνθρωποι !

Link to comment
Share on other sites

μωρε πιθανοτατα γαιδουρια να ειναι αλλα μια προσπαθεια δε βλαπτει...ετσι κ αλλιως χωρις διαχειριστη δε μπορουν να μεινουν. και δε πιστευω πως θα αναλαβει κανεις αλλος διαχειριση απο τους αγοραστες αν τα πραματα ειναι ετσι και εχουν να κανουν με μη συνεργασιμους ανθρωπους...οποτε μια "απροσωπη" εταιρια ισως αυτη τη φαση να ειναι καποια λυση!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ καλα το προβλημα αυτο το εχουν οι γονεις μου εδω και 2 χρονια παρακαλω...2 χρονια χωρις πετρελαιο, χωρις ρευμα το οποιο κατα καιρους πληρωνε ο πατερας μου ως διαχειριστης και χωρις συντηρηση ασανσερ...φανταστειτε κρυο παγωνια και να τουρτουριζουν ολοιιιιιιι απο το κρυο γιατι εμας δεν ηταν το θεμα ενος γειτονα αλλα ολοκληρης της πολυκατικοιας κανενας δεν πληρωνε ομως ολοι παγωνανε..ειχε και κοπλεα με μικρα παιδια η οποια τους παρακαλουσε να βαλουν εστω και λιγο αλλα εκει τα γαιδουρια...ρευμα;;;ποσες φορες επεσε μια κοπελιτσα απο τις σκαλες,ασανσερ;;;οταν πληρωνε ο πατερας μου το ρευμα και ειχανε και ασανσερ τοτε ανεβαινες μεχρι τον πρωτο τσουπ και σταματουσε...ξαναμανα πας στο δευτερο τσουπ σταματουσε και παει λεγοντας ωσπου φτανεις στο σπιτι σου τα ξημερωματα...δεν χαμπαριαζαν με τιποτα...καθαριστρια;;;;3 ειχαν και φυγανε επειδη δεν τις πληρωνανε,συνεργειο ειχαν τους παρατησε επειδη δεν πληρωνανε,τωρα εχουν μια αλλα ουτε φιδι στον κορφο της,,,,τι να πω μονο δικαστικα αλλιως τιποτα..κακος ειχα συμβουλεψει τον πατερα μου να μην το παρατραβηξει λεω που θα παει θα παγωσουν και θα βαλουν τιποταααααααααααα εκει αυτοι...θα δουμε φετος....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαράς την υπομονή σας !!! να κοπεί η παροχή τότε του καλοριφέρ προς τα διαμέρισμα τους και να βγάλουν τις λάμπες από τους κοινόχρηστους χώρους στον όροφο τους ... μπορεί να είναι βλακεία αυτό που λέω και τραβηγμένο αλλά αφού δεν τους χρειάζεται και δεν τα χρησιμοποιούν ποιος ο λόγος να τα έχουν ..

Καλό είναι να συμβουλευτείτε δικηγόρο να δείτε τι θα κάνετε γιατί ο χειμώνας έρχεται και υπάρχει και το παιδάκι που δεν φταίει σε τπτ να μην υπάρχει θέρμανση στο σπίτι επειδή έτσι θέλουν αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

Μακριά απο τους εξωτερικούς διαχειριστές !!!!!!! Μεγάλος μπελάς, μόνο πληρώνεις, δεν κάνουν κάτι παραπάνω.

 

Εξώδικο θα έλεγα και εγώ και ο Θεός βοηθος .........

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

να κοπεί η παροχή τότε του καλοριφέρ προς τα διαμέρισμα τους και να βγάλουν τις λάμπες από τους κοινόχρηστους χώρους στον όροφο τους ...

μια χαρα λογικο ειναι....αυτοι με πονηρια θα προσπαθησουν να το φτασουν στα ακρα με τη λογικη πως αποκλειεται να μη βαλετε πετρελαιο ολο το χειμωνα η να μην εχετε ασανσερ κ φως στη σκαλα, οποτε θελουν να επωφεληθουν αυτων χωρις να πληρωσουν.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάποτε που αντιμετωπίσαμε κά τι αντίστοιχο, κάνα με εξώδικο. Από τότε πληρώνουν κανονικα. ΄Βέβαια, τα στραβόξυλα δεν ισιώνουν, αλλά τουλάχιστον είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις τους προς τους υπόλοιπους.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κούκλα μου έχουμε τόσο @@ αποκάτω που ειλικρίνα σε καταλαβαίνω όσο δε φαντάζεσαι. Εμείς λύση δεν βρήκαμε όσο κι αν προσπαθήσαμε. Το λόγο έχει πλέον ο άνδρας μου και ο δικηγόρος του. Βαρέθηκα να κλαίω και να υποχωρώ σε παράλογες απαιτήσεις. Πλέον δεν έχω ούτε την οικονομική δυνατότητα να πληρώνω δικές τους ιδοτροπίες. Ολα τέλος. Ισως όχι καλό τέλος αλλά η κατάσταση για μένα πεθαίνει όσο βγαίνω απέξω και ηρεμώ.

Τώρα έχω κι ένα παιδί να σκεφτώ και σημαντικότερα θέματα από δαύτους. Οικονομικές εκρεμμότητες θα λυθούν με κράτημα ενοικίων από το νοικάρη και ας πλακωθούν μόνοι τους :)

Στο μόνο που σε λυπάμαι είναι ότι το αγοράσατε εσείς, πάλι καλά που εμείς δεν!

Σαυτό που σε χαίρομαι είναι που έχετε συμβόλαια και δεν είστε μόνοι σαυτή την τρέλα όπως εμείς.

Ο κόσμος δεν παίζεται πια. Δεν ξέρεις τί σου ξημερώνει με τόση τρέλα.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Ο κακός ο χρόνος περνάει...ο κακός ο γείτονας όχι λέγαν οι παλιοί:-(
Πολύ σωστά λέγαν οι παλιοί, φταίμε όσοι προσπαθούμε να πιστευουμε το αντίθετο και να δίνουμε ελαφρυντικά. Ολα έχουν τα όρια τους, εμείς αν είχαμε συμβόλαιο υπογράψει σαν ένοικοι και δεν το τηρούσαν θα είχαμε την καλύτερη μας. Αλλά στην επαρχεία είναι πιο ζωώδη τα πράγματα. Κι επειδή αρκετά μας φέρθηκαν σαν ζώα (τους) καταλήξαμε σε συμβουλή δικηγόρου χθές.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

μηπως να μιλαγες με τον ιδιοκτητη στο ισογειο υπογειο (καποιος το εχει)οι ενοικιαστες τι λενε θα ειναι και αυτοι χωρις πετρελαιο?και να τους κλειδωσετε το ασανσερ στον πρωτο να πηγαινει μονο δευτερο και να τους κλεισετε το πετρελαιο απο το υπογειο τουλαχιστον να μην σας κλεβουν(ζεστενονται τσαμπα)οσο για το ρευμα βγαλτε τις λαμπες στον πρωτο αφου δεν τα χρειαζονται οπως λενε να μην σας επιβαρινουν και ρωτα εναν δικηγορο δεν χρειαζεται χρηματα για να σε συμβουλεψει

Link to comment
Share on other sites

Λύσεις:

  1. Βγάζεις τις λάμπες στον όροφό τους
  2. Κόβεις την παροχή στο καλοριφέρ τους
  3. Βάζεις ατομικό καλοριφέρ
  4. Κλείνεις το ασανσέρ στον όροφό τους
  5. Καθαρίζεις μόνο τον δικό σου όροφο στην πολυκατοικία και αναγκαστικά ανέχεσαι τη βρωμιά στη είσοδο
  6. Πας σε δικηγόρο

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

(η παροχή για να κοπεί πρέπει να μπει άνθρωπος στο σπίτι )

επίσης στην δικήμας πολυκατοικία ακόμα και να γίνει διακοπή παροχής για το καλορυφέρ

(βάση αταστατικού ) πάλι θα πληρώνει το 40% επί του ποσού που έχει να κάνει με συντηρήσεις καυστήρτα και περτέλαιο

 

δεν κλείνει το ασανσέρ σε όροφο είναι παράνομο

 

ψυφίζω το νούμερο 6 :-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...