Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πώς αντιδρατε οταν ενα παιδακι χτυπαει το παιδι σας?


Recommended Posts

Εμένα το παιδί μου είναι πλέον (εδώ και κανα εξάμηνο, απο τότε που έκλεισε τα δύο) απο τα άλλα παιδάκια. Αυτά, ξέρετε, τα ανάγωγα. Καμαρώναμε εμείς οι δολιογονείς οτι το παιδί μας μοιράζεται, οτι δεν χτυπάει κτλ κτλ. Τώρα κάθε μέρα που θα πάω σχολείο να τον πάρω, τρέμει η ψυχή μου. Σε μία μέρα δάγκωσε 3 παιδάκια. Εκείνη την ημέρα για παράδειγμα κοιμήθηκε το μεσημέρι με αναφιλητά γιατί τον μάλωσα και τον είχα τιμωρία. Επίσης να μην παραξηγηθώ όταν λέω τον μάλωσα εννοώ οτι αφου τον ρώτησα τί έκανε σχολείο και μου τα είπε (σε σπασμένα ελληνικα αλλα γενικά τα μαρτυράει )του έλεγα συνέχεια αυστηρα οτι δεν δαγκωνουμε και είναι τιμωρία. Ποτέ μα ποτέ δεν τον αφήνουμε χωρίς να τον μαλώσουμε ή να τον απομακρύνουμε όταν ξεφεύγει. Επίσης να σας πώ ότι μπορεί να ζητάει επίμονα μόνο τα παιχνίδια που παίζουν τα άλλα παιδάκια, ευτυχώς συνήθως φίλων μας, που ξέρουν και πως ήταν πρίν και ότι εμείς δεν αδιαφορούμε. Απο την άλλη τί να πώ αυτά τα ζούσαμε απο την ανάποδη στο προηγουμενο διάστημα που τα παιδάκια που κάνει παρέα, ως μεγαλύτερα ένα εξάμηνο ήταν στην φάση την δική του. Τελειώνοντας θα πώ πως μάλλον οι περισσότερες κοπέλες στο φόρουμ είναι πολυ καλές μανούλες, μιας και τα δικά τους τα παιδάκια δεν κάνουν τέτοια πράγματα. Εμείς μάλλον (στον κύκλο μου αλλα και στην παιδική χαρα και στο σχολειο) έχουμε πέσει πολλές εξαιρέσεις μαζεμένες να έχουμε αυτά τα όπως αναφέρθηκε προς εγκλεισμό παιδια΄.

 

Μην ανησυχεις καθολου.ΟΛΑ τα παιδακια την περνανε τη φαση τους αργα ή γρηγορα.Τα ιδια εγραφα και εγω στην πρωτη σελιδα και ολοι λιγο πολλοι τα ιδια εχουν βιωσει.Με σταθεροτητα,υπομονη και επιμονη θα στρωσει!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 171
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα της :wink:

 

Μα αυτο το παραπανω ειναι ολη η ουσια. Θα μπω στην μεση. Το να αναφερθεις στο παιδι λεκτικα δεν ειναι σωστο προφανως αλλα δεν θελω να κρινω την μανα που πανω στον τρομο της ή οτιδηποτε αλλο συμπεριφερθηκε ετσι. Δεν ξερω αλλα ειδικα με αυτα που εχω δει να γινονται εκατερωθεν δεν θελω να λεω πολλα.....καταλαβαινεις.......

Καταλαβαίνω. Εκτίθεσαι.....:D

 

Ως εχει δεν διαφωνω με του τι λετε εσυ και η Ριτα, απλα επιλεγω να μην πιαστω σε λεξεις αλλα στην ουσια, η οποια για μενα παραμενει, αν το παιδι μου βρισκεται σε (distress) και δεν μπορει να το διαχειριστει μονο του (γιατι παντα στην αρχη μονη της την αφηνω), και βλεπω επισης οτι ο γονεας του αλλου παιδιου καθεται και το χαζευει (ειδικα αυτο μου γυρναει το ματι) τοτε θα μπω στην μεση. Δεν θα αρχισω (μαλλον γιατι ποτε δεν λεω ποτε) τα κοσμιτηκα επιθετα αλλα σιγουρα ΔΕΝ θα ειμαι και ηρεμη σε εκεινη την φαση ;) Και τα νευρα μου δεν θα τα εχω με το επιτηθεμενο παιδι, αλλα με την αδιαφορη μανα που καθεται και το κοιταει (πολλες φορες και με χαμογελο).........:evil::evil::evil::evil::evil:

Χμμμ, μάλιστα. Distress ο ...οικοδόμος....

Ε, αυτό θέλω να το δω!

Και δηλαδή, αν, λέμε τώρα, συναντηθούμε κάπου και οι μικρές μας παιζουν και κάποια στιγμή, αρχίσουν τις αβροφροσύνες και κάθομαι εγώ και ...γελάω σαρδόνια και στείλω εσένα να βγάλεις το φίδι από την τρύπα, τι θα μου κάνεις? Ε, τι????:lol::lol:

Πέραν της πλάκας πάντως, δεν νομίζω να έλεγες στο μικρό παιδί "θα σε ξεμαλλιάσω". Στη μάνα του μπορεί, αν και πάλι δεν βλέπω το λόγο. Υπάρχουν καλύτεροι τρόποι να την προσβάλεις......

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ως εχει δεν διαφωνω με του τι λετε εσυ και η Ριτα, απλα επιλεγω να μην πιαστω σε λεξεις αλλα στην ουσια,

 

Εγω ξερεις γιατι πιανομαι απο λεξεις;Γιατι με τα λυπης μου εχω διαπιστωσει οτι δεν ειναι μονο λεξεις...

Υπαρχουν πολλοι που πιστευουν οτι τα παιδια που φερονται αναρμοστα σε καποιες φασεις ,ειναι αναγωγα και οτι οι γονεις τους δεν τους εχουν μαθει τροπους...νιωθουν υπερανω...πως να το πω;

Και για να ειμαι ειλικρινης;Πριν και ο δικος μου αρχισει τα διαφορα (οταν τα εκανε γυρω στα 2)εβλεπα αλλα παιδακια σε παιδοτοπους κουνιες κτλ να τρωνε την φλασια του''τωρα θα σε σπρωξω''που ακουμπησες το παιχνδι που ηθελα και ελεγα ''μα ειναι δυνατον;;;Ευτυχως ο δικος μας αγαπη μου κοιτα πως τρεχει να μοιραστει τα παιχνδια του,κοιτα κανενα παιδακι δεν πειραζει...τι καλο παιδι εχουμε ,το εχει μεσα του φαινεται...!!''

Μετα αναθεωρησα γιατι πολυ απλα οταν τα παιδακια αρχιζουν να διεκδικουν και μεχρι να τους θεσουμε ορια και να μαθουν να μην τα παραβιαζουν κανουν πολλααα απροβλεπτα.Εκτοτε βλεπω με συμπαθεια τους περισσοτερους γονεις γιατι πιστευω ειλικρινα οτι ειναι κατι που δεν μπορεις να ελεγξεις παντα.

 

Αν δω φυσικα αδιαφορια απο γονεις στο μεγιστο σε καποιο χοντρο σκηνικο εννοειται οτι θα απομακρυνω το παιδι μου και ενδεχομενως θα κανω παρατηρηση σε αυστηρο τονο αλλα ως εκει.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω. Εκτίθεσαι.....:D

 

ΕΝΤΕΛΟΥΤΑΤΑ φιλε ομως......:D

 

Και δηλαδή, αν, λέμε τώρα, συναντηθούμε κάπου και οι μικρές μας παιζουν και κάποια στιγμή, αρχίσουν τις αβροφροσύνες και κάθομαι εγώ και ...γελάω σαρδόνια και στείλω εσένα να βγάλεις το φίδι από την τρύπα, τι θα μου κάνεις? Ε, τι????:lol::lol:

 

Εσενα συγκεκριμενα θα σε πεθανω λεμε......! :rolleyes:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πολλοι που πιστευουν οτι τα παιδια που φερονται αναρμοστα σε καποιες φασεις ,ειναι αναγωγα και οτι οι γονεις τους δεν τους εχουν μαθει τροπους...νιωθουν υπερανω...πως να το πω;

 

α καλά από δαύτους πολλοί...

Απλά είναι η εύκολη σκέψη αυτό και το ανέβασμα του εγώ μας, μη σκεπτόμενοι τι μας περιμένει στην επόμενη στιγμή....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και για να ειμαι ειλικρινης;Πριν και ο δικος μου αρχισει τα διαφορα (οταν τα εκανε γυρω στα 2)εβλεπα αλλα παιδακια σε παιδοτοπους κουνιες κτλ να τρωνε την φλασια του''τωρα θα σε σπρωξω''που ακουμπησες το παιχνδι που ηθελα και ελεγα ''μα ειναι δυνατον;;;Ευτυχως ο δικος μας αγαπη μου κοιτα πως τρεχει να μοιραστει τα παιχνδια του,κοιτα κανενα παιδακι δεν πειραζει...τι καλο παιδι εχουμε ,το εχει μεσα του φαινεται...!!''

Μετα αναθεωρησα γιατι πολυ απλα οταν τα παιδακια αρχιζουν να διεκδικουν και μεχρι να τους θεσουμε ορια και να μαθουν να μην τα παραβιαζουν κανουν πολλααα απροβλεπτα.Εκτοτε βλεπω με συμπαθεια τους περισσοτερους γονεις γιατι πιστευω ειλικρινα οτι ειναι κατι που δεν μπορεις να ελεγξεις παντα.

 

Τα ιδια λεμε Ριτακι,

 

Το παραπανω το εχω παθει ΚΑΙ εγω. Που ελεγα κοιτα πως το μαθαινουν το αλλο κλπ οταν η μικρη ηταν .....πιο μικρη αλλα οταν μεγαλωσε το ειδα απο την αλλη. Με μια μικρη ενσταση. Οταν δω την δικια μου να κατεβαζει μουρη παιδιου (που το κανει τα μαλα) θα μπω στην μεση και θα την αρπαξω και θα εχω καθετη αυστηροτητα απεναντι της. Οπως θα δωσω μεγιστη σημασια στο πληγωμενο παιδι. Κατι το οποιο δεν κανουν 'καποιοι' γονεις για λογους που μονο εκεινοι ξερουν......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Και καλα κανεις και εγω το εκανα και το κανω,και τον απομακρυνα και τον επερνα και φευγαμε και μιλουσα και μιλουσα και εξηγουσα...για αυτο φτασαμε σε ενα σημειο που τουλαχιστον σκεφτεται πριν ενεργησει(θελω να πιστευω) .

 

Αλλα εκανα και το αλλο..αν τον εβλεπα να τσιγκλαει κανα μεγαλυτερο παιδι και να φερεται προκλητικα τον αφηνα να φαει και καμμια ετσι για να καταλαβει ποσο ασχημο ειναι να ποναμε τους αλλους.Κοινως δεν ετρεχα με την πρωτη να τον σωσω και νομιζω οτι καλο του εκανε.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και καλα κανεις και εγω το εκανα και το κανω,και τον απομακρυνα και τον επερνα και φευγαμε και μιλουσα και μιλουσα και εξηγουσα...για αυτο φτασαμε σε ενα σημειο που τουλαχιστον σκεφτεται πριν ενεργησει(θελω να πιστευω) .

 

Εμεις οχι ακομα, αλλα 'πλησιαζουμε' θελω να ελπιζω......:wink: Ε, καπου θα πιασει τι διαολο.......!

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι στις διακοπές χτύπησε ο γιος μου (3 ετών) χωρίς λόγο ένα αγοράκι 7 χρονών. Περιττό να σας πω ότι πέσανε τα μούτρα μας, ζητήσαμε συγγνώμη από τους γονείς του παιδιού και από το ίδιο το παιδί και ανεβήκαμε στο δωμάτιό μας...

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Και καλα κανεις και εγω το εκανα και το κανω,και τον απομακρυνα και τον επερνα και φευγαμε και μιλουσα και μιλουσα και εξηγουσα...για αυτο φτασαμε σε ενα σημειο που τουλαχιστον σκεφτεται πριν ενεργησει(θελω να πιστευω) .

 

Αλλα εκανα και το αλλο..αν τον εβλεπα να τσιγκλαει κανα μεγαλυτερο παιδι και να φερεται προκλητικα τον αφηνα να φαει και καμμια ετσι για να καταλαβει ποσο ασχημο ειναι να ποναμε τους αλλους.Κοινως δεν ετρεχα με την πρωτη να τον σωσω και νομιζω οτι καλο του εκανε.

 

Σωστηηηηη ετσι ;) Και εμενα τις εχει 'φαει' (φυσικα μιλαμε για απλα πραγματα) και εχει ερθει κλαιγοντας και της εχω πει 'εσυ γιατι τον κλωτσαγες ε? καλα σου εκανε'........:lol::lol::lol::lol:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εσενα συγκεκριμενα θα σε πεθανω λεμε......! :rolleyes:

Εμ το ξέρω.

Για αυτό δεν έρχομαι....:-D

 

Και για να σοβαρευτώ, συμφωνώ, ότι αν ο γονιός κάθεται απαθέστατα θα τα πάρω. Και ναι, υπάρχουν τέτοιοι.....

Underage, και εγώ το ίδιο έπαθα κάποια φορά με την κόρη μου που αποφάσισε να δώσει φάπα σε κάποιο παιδάκι.

Ντράπηκα πολύυυυ λέμε....

Εννοείτε πως την μαλωσα την κόρη μου, η άλλη μαμά, το χειρίστηκε άψογα, μου είπε να μην νοιώθω άσχημα, αυτά συμβαίνουν, αλλά ρε παιδιά, εγώ ήθελα να κρυφτώ κάτω από το τραπέζι....

Κάτι το οποίο ΔΕΝ θα κάνω για σένα κυρία μου!!!!:lol:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
καλα ρε παιδια να ρωτησω κατι?δε καταλαβατε οτι η κοπελα τα ειχε παρει στο κρανιο?μαλλον κατι τετοιο πρωτη φορα της συνεβει.και γω αν ενα παιδακι εκανε επιθεση στο γιο μου και μετα πηγαινε να κανει αυτο που εκανε το παιδι μου και γω τις φωνες θα εβαζα.εφοσον η μανα του απλα του ελεγε οτι δεν ειναι δικο του αλλα δεν εκανε καμια κινηση να το απομακρυνει η να του πει οτι δε πειραζουμε τα ξενα πραγματα καλα εκανε και του φωναξε.οχι τα δικα μου δικα σου και τα δικα μου δικα μου!!

 

 

Πολύ σωστά μιλάς maria-giannis. Δεν κάνουμε ότι δε θέλουμε να μας κάνουν. Μ' αυτή την αρχή μεγάλωσα και θα τη μεταδώσω και στα παιδιά μου. Νομίζω ότι τα παιδιά που συμπεριφέροντε άσχημα σε άλλα έχουν κακές αρχές και κανένας δεν ασχολείτε να τις διορθώσει. Εντάξει να περνάει τη φάση στα 2 αλλά όχι και στα 3 και στα 4. Εκεί δεν υπάρχει δικαιολογία, το παιδί καταλαβαίνει πολύ καλά τι είναι αποδεκτό και τι όχι και κάποιοι δεν έχουν φροντίσει ναι του το δείξουν.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά μιλάς maria-giannis. Δεν κάνουμε ότι δε θέλουμε να μας κάνουν. Μ' αυτή την αρχή μεγάλωσα και θα τη μεταδώσω και στα παιδιά μου. Νομίζω ότι τα παιδιά που συμπεριφέροντε άσχημα σε άλλα έχουν κακές αρχές και κανένας δεν ασχολείτε να τις διορθώσει. Εντάξει να περνάει τη φάση στα 2 αλλά όχι και στα 3 και στα 4. Εκεί δεν υπάρχει δικαιολογία, το παιδί καταλαβαίνει πολύ καλά τι είναι αποδεκτό και τι όχι και κάποιοι δεν έχουν φροντίσει ναι του το δείξουν.

 

 

ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΓΝΩΜΗΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΤΑ ΑΓΟΡΑΚΙΑ ΜΟΥ.....ΑΛΛΑ ΟΤΝΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΑ ΧΤΥΠΑΝΕ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΩ Η ΤΑ ΦΤΥΝΟΥΝΕ,ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΟΥΝΕ ΟΤΙ Κ ΑΥΤΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙΔΥΝΑΤΟΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ......ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΟ ΙΔΙΟ...ΕΙΝΑΙ 4,5 ΧΡΟΝΩΝ....ΤΙ ΝΑ ΑΚΝΩ;;;ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΓΟΡΙΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

εκανες καλα. συμφωνω. ακι εγω αν ημουν απολιτιστο ον θα του εριχνα σφαλιαρα αλλα περισσοτερο τη μανα του που δε ξερει συμπεριφορα να τη μεταδωσει στο παιδι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε εμάς συνέβη παρόμοιο περιστατικό πρώτη φορά χθες.

Εντάξει μας έχει τύχει ως τώρα σε παιδικές χαρές να τις κοροϊδέψουν ή να τις ειρωνευτούν μεγαλύτερα παιδάκια ή να τους παίρνουν τη σειρά αλλά δεν επενέβην εννοείται.Σκέφτομαι ότι θα αντιμετωπίσουν άπειρες τέτοιες συμπεριφορές στη ζωή τους και θα πρέπει να τα βγάζουν πέρα μόνες τους.

 

Έπαιζαν σε ένα φουσκωτό τραμπολίνο.

Δεν ξέρω γιατί ένα παιδάκι τις έβαλε στο μάτι και άρχισε να τις χτυπάει άγρια.

(αν τον χτύπησε καμιά δικιά μου και θύμωσε δεν το είδα αλλα κι αν συνέβη θα έγινε κατά λάθος όπως χοροπηδούσαν γιατί επιτούτου δεν χτυπάνε άλλα παιδιά ακόμη τουλάχιστον-ωστόσο αν το είχα δει θα είχα τρέξει αμέσως να διευθετήσω το θέμα,να τις πω να προσέχουν,να ζητήσουν συγνώμη κτλ)

 

Η μαμά του καθόταν απέναντι.Σηκώθηκε και πήγε και του είπε κάτι.

Εκείνος συνέχισε.Η μια μικρή μου έβαλε τα κλάματα,της είπα να φύγουμε αν θέλει αλλά ήθελε να παίξει και άλλο οπότε της είπα να παίζει μακριά από το παιδάκι.

 

Όμως εκείνος συνέχισε να τις κυνηγάει.Τις κλωτσούσε στο πρόσωπο και τις σφαλιάριζε και τις έσπρωχνε.Μέχρι να τρεξω κοντά τους αναγκάστηκε μια άλλη κυρία να μπει στη μέση για να τον σταματήσει.Φυσικά τις πήρα και τις 2 κλαίγοντας.

Πάντως η μαμά του καθιστή απλά παρακολουθούσε και του φώναζε από απόσταση.

Όταν ο άντρας μου τη ρώτησε "γιατί δεν τον μαζεύεις" του είπε "τί να κάνω 3 φορές πήγα"...

Εκείνος έξαλλος φεύγοντας έλεγε "αν μπορούσα θα τον τσάκιζα".Φυσικά και διαφώνησα μαζί του.

 

Εννοείται πως δεν θα χτυπούσα κανένα ξένο παιδί για κανένα λόγο,ούτε θα απιτούσα από τη μαμά του να τον δείρει.

Ούτε συγνώμη απαιτούσα να μου ζητήσει.

Εκείνο που ήθελα ήταν να τον πάρει και να φύγει,να μου δείξει ότι επιβάλλει όρια,ότι ενδιαφέρεται για το παιδί της που δημιουργούσε πρόβλημα στο συγκεκριμένο χώρο εφ'οσον μαζί με εμάς έφυγαν και άλλα 2 παιδάκια εξαιτίας του...Αν και σκέφτομαι ότι παίζει να μην ήταν και μαμά του και απλά τον πρόσεχε...Αλλά όπως και να εχει...

 

Πιο πολύ με στεναχώρησε το γεγονός της αδιαφορίας της παρα με νευρίασε,αν και ο μικρός κλωτσώντας στο πρόσωπο είχε γίνει αρκετά επικίνδυνος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυσκολες περιπτωσεις ολες εχουμε βρεθει και θα βρεθουμε. Το θεμα οπως ειπες ειναι η αλλη πλευρα . Η αδιαφορια και να κοιταζω το παιδι μου απο μακρια και απο μακρια να του φωναζω...... εχει τυχει να παω στις κουνιες να υπαρχουν μεγαλυτερα παιδια και να αρχιζουν να κοροιδευουν τον μικρο , ο μικρος θυμωσε και φωναζε... αυτα γινοντουσαν διπλα μου. Εγω δεν μιλαγα... αφηνα τον μικρο να υπερασπισει τον ευατο του ειτε φωναζοντας, ειτε μαλωνοντας τους , ειτε κοροιδευοντας τους και αυτος. Οι 2 μητερες τους ηταν στο παγκακι και χαζογελαγαν. Εγω τα φωναξα να ερθουν πιο κοντα μου μαζι με τον δικο μου τα εβαλα ας πουμε σε ενα κυκλο και τους ρωτησα γιατι τον κοροιδευουν. Αρχισαν και αυτα τα δικα τους ... τοτε τους ειπα . Θελετε να σας πω ενα παραμυθακι για να καταλαβετε οτι δεν ειναι σωστο να κοροιδευτε αλλα παιδακια? Ναι φωναξαν ολα με ενα στομα μαζι με τον δικο μου. Σκαρφιστηκα μια ιστορια και μετα τα ειδα λιγο πιο ηρεμα συνεχιζαν για λιγα λεπτα να τον κοροιδευουν παλι αλλα μετα τον επαιξαν . ΠΧ τον ελεγαν αγγουρι, ντοματα, :):):) και αυτος θυμωνε και του ελεγα ειναι πολυ ωραιο αγαπι μου να εισαι αγγουρι, ντοματα , πες τους οτι εισαι μηλο , αχλαδι και μετα αρχισα χαμογελωντας να λεω στα αλλα παιδακια εσυ εισαι πατατα , εσυ εισαι σταφυλι ,εσυ εισα..... και ετσι ησυχασαν. Τωρα αν εκαναν κινηση καποιο παιδι να τον χτυπησει η να τον σπρωξει ΘΑ ΤΟΝ ΑΦΗΝΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ. Θα πρεπει να υπερασπισει τον ευατο του χωρις να παρεμβω. Θα ειμουν απο κοντα ομως και αν εβλεπα οτι το πραγμα χοντρενε τοτε θα παρεμβαινα. Αν ερχοταν και μου ελεγε μαμα αυτο το παιδακι με χτυπησε η με εσπρωξε θα του ελεγα και εσυ τι εκανες η τι θα κανεις αμα στο ξανακανει? Δεν θα του δωσω την λυση οπως πχ χτυπα τον , η ελα να παμε παρεα να του μιλησουμε. Θα τον αφησω να αποφασισει για τον ευατο του και μετα εγω θα παρεμβω

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αν εκαναν κινηση καποιο παιδι να τον χτυπησει η να τον σπρωξει ΘΑ ΤΟΝ ΑΦΗΝΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ. Θα πρεπει να υπερασπισει τον ευατο του χωρις να παρεμβω. Θα ειμουν απο κοντα ομως και αν εβλεπα οτι το πραγμα χοντρενε τοτε θα παρεμβαινα. Αν ερχοταν και μου ελεγε μαμα αυτο το παιδακι με χτυπησε η με εσπρωξε θα του ελεγα και εσυ τι εκανες η τι θα κανεις αμα στο ξανακανει? Δεν θα του δωσω την λυση οπως πχ χτυπα τον , η ελα να παμε παρεα να του μιλησουμε. Θα τον αφησω να αποφασισει για τον ευατο του και μετα εγω θα παρεμβω

 

 

Πραγματικά δεν ξέρω ποιό είναι το σωστό.

Εγώ χθες τους είπα ότι αν άλλη φορά σας χτυπήσει άλλο παιδάκι θα του φωνάξετε "μη με χτυπάς σε παρακαλώ" και θα φύγετε να παίξετε αλλού.

Αλλά δεν είμαι και σίγουρη αν και αυτό είναι σωστό.Αλλά και το να ανταποδίδουν τα χτυπήματα...δεν ξέρω μπερδεμένη είμαι,ίσως επειδή πρωτη φορά το αντιμετώπισα τόσο έντονα.

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρία δηλαδή αν αποφασίζει καθε φορά να χτυπάει κι αυτός θα τον αφήσεις;;;; Δεν θα τον μάθεις να λύνει αλλιώς τα θέματα αυτά;; Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει να χτυπάει το παιδί μου για οποιοδήποτε λόγο.

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν ξέρω ποιό είναι το σωστό.

Εγώ χθες τους είπα ότι αν άλλη φορά σας χτυπήσει άλλο παιδάκι θα του φωνάξετε "μη με χτυπάς σε παρακαλώ" και θα φύγετε να παίξετε αλλού.

Αλλά δεν είμαι και σίγουρη αν και αυτό είναι σωστό.Αλλά και το να ανταποδίδουν τα χτυπήματα...δεν ξέρω μπερδεμένη είμαι,ίσως επειδή πρωτη φορά το αντιμετώπισα τόσο έντονα.

 

μεχρι προτεινως εκανα και εγω αυτο που λες εσυ! ωσπου ρωτησα μια παιδαγωγο-ψυχολογο και μου ειπε ολα αυτα τα παραπανω που εγραψα για υπερασπιση του ευατου του χωρις να δινω την λυση.

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρία δηλαδή αν αποφασίζει καθε φορά να χτυπάει κι αυτός θα τον αφήσεις;;;; Δεν θα τον μάθεις να λύνει αλλιώς τα θέματα αυτά;; Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει να χτυπάει το παιδί μου για οποιοδήποτε λόγο.

 

εννοειτε οτι δεν θα του λεω εφοσον σε χτυπησε χτυπα τον και εσυ! οπως ειπα δεν θα του δινω την λυση ειμαι της αποψης να λυνοντε ολα με διαολογο οταν ομως το αλλο το παιδακι το χτυπαει και αυτος του λεει σε παρακαλω μην με χτυπας δεν ειναι σωστο αυτο που κανεις (δηλαδη εκεινη την ωρα υπαρχει ας πουμε ενας ΄΄διαολογος΄΄ μονο απο την μερια του ΄΄θυματος΄΄) δεν το προτιμω. Δεν θελω ενα παιδι με ευνουχισμενη προσωπικοτητα, και εναν εγκλωβισμενο φοβο.

Link to comment
Share on other sites

Όμως εκείνος συνέχισε να τις κυνηγάει.Τις κλωτσούσε στο πρόσωπο και τις σφαλιάριζε και τις έσπρωχνε.Μέχρι να τρεξω κοντά τους αναγκάστηκε μια άλλη κυρία να μπει στη μέση για να τον σταματήσει.Φυσικά τις πήρα και τις 2 κλαίγοντας.

Πάντως η μαμά του καθιστή απλά παρακολουθούσε και του φώναζε από απόσταση.

Όταν ο άντρας μου τη ρώτησε "γιατί δεν τον μαζεύεις" του είπε "τί να κάνω 3 φορές πήγα"...

 

 

 

:mad::mad::mad::evil:Για τη μαμα!!!!

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

. Τωρα αν εκαναν κινηση καποιο παιδι να τον χτυπησει η να τον σπρωξει ΘΑ ΤΟΝ ΑΦΗΝΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ. Θα πρεπει να υπερασπισει τον ευατο του χωρις να παρεμβω. Θα ειμουν απο κοντα ομως και αν εβλεπα οτι το πραγμα χοντρενε τοτε θα παρεμβαινα. Αν ερχοταν και μου ελεγε μαμα αυτο το παιδακι με χτυπησε η με εσπρωξε θα του ελεγα και εσυ τι εκανες η τι θα κανεις αμα στο ξανακανει? Δεν θα του δωσω την λυση οπως πχ χτυπα τον , η ελα να παμε παρεα να του μιλησουμε. Θα τον αφησω να αποφασισει για τον ευατο του και μετα εγω θα παρεμβω

 

Πολύ σωστή αντιμετόπιση και σε βάθος χρόνου θα δικαιωθείς πίστεψε με;)

Σωτηρία δηλαδή αν αποφασίζει καθε φορά να χτυπάει κι αυτός θα τον αφήσεις;;;; Δεν θα τον μάθεις να λύνει αλλιώς τα θέματα αυτά;; Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει να χτυπάει το παιδί μου για οποιοδήποτε λόγο.

 

Ο γιος μου είναι 6,5 ετών και όλα τα παιδάκια στον κύκλο μας είναι πάνω κάτω σε αυτή την ηλικία...πίστεψε με ότι κανένα παιδάκι που έχει την αντιμετόπιση που λέει η Σωτηρία δεν σηκώνει χέρι με το παραμικρό.

Ο δικός μου ας πούμε που ήμουν πολύ ανοιχτή στο χτύπα τον και'συ στη χειρότερη να σπρώξει και ουδέποτε θα πειράξει μικρότερο παιδάκι...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω του ειχα μαθει οτι οταν τον πειραζουν στο σταθμο να το λεει αμεσως στις κυριες του. Αν τον πειραζουν στην παιδικη χαρα να το λεει σε μενα χωρις να κανει τιποτα. Το συζητησα που λες Dalia τυχαια με μια παιδαγωγο-ψυχολογο και μου ειπε οτι δεν το χειριζομαι σωστα. Να αφησω το παιδι να εκφραστει για να μαθει να υπερασπιστει τον ευατο του ειτε λεκτικα ειτε σωματικα. Τι να το κανω να μου ερθει δημαδεμενο και να μου λεει ΄΄ μαμα εγω του ειπα να μην με βαραει γιατι δεν ειναι σωστο αυτο που κανει , αλλα αυτος συνεχιζε να με χτυπαει και ηρθα να στο πω΄΄ . Οχι καταλαβα το λαθος μου και δεν θα το συγχωρησω στον ευατο μου να το ξανακανω αυτο. Θα μαθε να αμυνεται με οποιοδηποτε τροπο!

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα η ανταλλαγή των απόψεών σας...

Ωστόσο εννοείς Σωτηρία πως επιτρέπουμε τη βιαιοπραγία για χάρη της άμυνας;

Ο άντρας μου σίγουρα θα συμφωνούσε με αυτό,εγώ πάλι δεν ξέρω...

Από τη μια δεν θέλω τα παιδιά μου να γίνουν οι τύποι που θα ανέχονται το ξύλο,δεν θέλω όμως και να χτυπάνε.Επομένως τι να επιλέξω;

 

Δίνοντάς τους τη συγκεκριμένη κατεύθυνση,είχα στο μυαλό μου την εξής αντιμετώπιση:

"σου δηλώνω ότι δεν θέλω να με χτυπάς γιατί δεν είναι σωστό.

αφού συνεχίζεις φεύγω."

 

Και αυτό σκεπτόμενη να το χρησιμοποιήσουν και μακροπρόθεσμα στη ζωή τους σαν κοπέλες,καταλαβαίνετε τι εννοώ...

 

Λέτε δηλαδή πως δεν τους προτείνω τίποτα και τις αφήνω να επιλέξουν μόνες τους το πως θα το αντιμετωπίσουν;

 

Το σίγουρο είναι πως δεν θα κάνουν τίποτα και θα μου έρθουν κλαίγοντας.

Τότε λοιπόν εγώ θα τους προτείνω να ανταποδώσουν;

Και τότε το μήνυμα που παίρνουν είναι το θεμιτό;

Ωστόσο δε με αφήνει αδιάφορη και η άποψη αν μου έρθουν σημαδεμένες μετά τι να τις κάνω τις θεωρίες

(πλάκα πλάκα μια ψιλιμελανιά στο μάτι η μεγάλη την έχει,από την κλωτσιά πρέπει να είναι)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...