Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

:confused:

Καλησπερα σας

 

Εψαξα λιγο αλλα δε μπορεσα να βρω καποιο παρομοιο θεμα για το προβλημα μας.

 

Ο μικρουλης μου ειναι 2μιση χρονων ακριβως και ξεκινησε αποτ α χριστουγενα να φτυνει τα παιδακια κυριως οταν του επαιρναν τα παιχνιδια του. Δεν το κανε με μεγαλη συχνοτητα αλλα οταν νευριαζε ή οταν του επαιρναν τα παιχνιδια και κυριως οταν ηταν κουρασμενος και ηεθελε να κοιμηθει αρχισε να φτυνει τα διαφορα παιδακια κυριως τα μικροτερα. Το σταματησε 1 μιση μηνα περιπου μετα και τωρα εδω και ενα μηνα οταν οταν ειναι αυπνος και νευριαζει για καποιον λογο φτυνει τους μεγαλους:shock:Σταματησε να φτυνει τα παιδακια και το κανει με τους μεγαλους. Κατι το οποιο βεβαια με φερνει σε δυσκολη θεση. Μεχρι τωρα δοκιμαζοντας διαφορες μεθοδους κατελληξα στο οτι αν δεν το σχολιασω καθολου και το αφηνω να περασει ετσι το κανει μονο μια φορα και δεν ξαναασχολειται.Βεβαια αν ναευριασει με καπιον αλλο αλλη στιγμη θα το ξανακανει.και αν το κανει πια 2-3 φορε του θυμωνω λιγο και του εξηγω πως δεν πρεπει να κανει κατι τετοιο γιατι δεν αρεσει σε κανενα και τετοια και σταματαει σχετικα αν ειναι καος ο τροπος μου. Αλλα αν του θυμωσω και του πω πως δεν κανουμε τετοια πραγματα και δεν ειναι σωστο και τετοια νευριαζει απιστευτα και φτυνει παρα πολλες φορες και χωρις ελεγχο:(Δε μπορω να τον σενεφερω με τιποτα.Και ενω εχω διαβασει οτι ειναι γνωρισμα αυτης της ηλικιας και ακολουθω την τακτικη του να μην το σχολιαζω και απλα να του αποσπω με κατι αλλο την προσοχη, προχτε ςπου συναντηθηκαμε με μια φιλη μου και εφτυσε 1 φορα αυτη 1-2 το μικρο της και 1 τονα αντρα της(εκεινο το απογευμα ηταν πτωμα πραγματικα και σε τρομερη υπερρενταησ ο δικος μου) και δεν το σχολιασα οπως παντα μου ειπε η φιλη μου πως ειναι λαθος τακτικη και ετσι δε θα μαθει τι ειναι σωστο και τι οχι και πως δε μπορει να τον αφηνω να κανιε οτι θελει και πως οταν παει 5 χρονων θα δειρει και εμας και αλλα τετοια και ενιωσ α πολυ ασχημα και θελω να ρωτησω αν ξερετε κατι που μπορει να βοηθησει τη συμπεριφορα αυτη ωστε να τη σταματησει. Εγω πιστευω πως ειναι φαση και θα περασει αλλα η φιλη μου λεει πως δεν ειανι φαση και αν δεν του μαθω το σωστο θυμωναντας τον και με το να τον βαζω τιμωρια ποτε δε θα μαεθ τι ειναι σωστο και τι οχι.:idea:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είναι φάση και θα περάσει.Εννοειται ότι επαναλαμβάνεις συνέχεια ότι αυτό που κάνει είναι κακό και τον απομακρύνεις.Φωνες και υστερίας δε χρειάζονται.Εγώ σε εκείνη την ηλικία εφάρμοζαν την στέρηση προνομίων πχ αν δε σταματήσεις δεν θα δεις μακουιν

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Φάση είναι και περνάει!

 

Κι ο "μεγάλος" μας τα ίδια! Αλλά με το να μην δίνουμε σημασία (τις περισσότερες φορές), πέρασε! Ε... καλά, μπορεί που και που να το "ξαναθυμηθεί" :oops:, αλλά όχι όπως παλιότερα...;)

Και στον παιδικό που είχα ρωτήσει πριν 2 βδομάδες περίπου μου είπαν ότι έφτυνε, αλλά δεν έχω ξαναρωτήσει, να δω τι απέγινε... Βέβαια άρχισε πρόσφατα παιδικό, οπότε μπορεί να τους δοκίμαζε τα όρια, γιατί γενικά το έχει κόψει...

ουφ! Τελικά το δικό μας βλαστάρι δεν είναι το μόνο που αντιδρά έτσι...

Βέβαια, τώρα έχει αρχίσει άλλα...:shock: Αυτή όμως είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία... Ερώτηση: υπάρχει τελειωμός σ' όλα αυτά? (είναι ρητορική, ε?;))

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: υπάρχει τελειωμός σ' όλα αυτά? (είναι ρητορική, ε?;))

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς!

Μπα... Και εμενα μου κουβαλάνε διάφορα που ακούνε και βλέπουνε στον παιδικό. Σταματάει το ένα, αρχίζει το άλλο..:|

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μενα εμαθε να φτυνει οταν πηγε στο σχολειο οποτε φαση θα ειναι... Δες το θετικα! Μπορει πλεον να φτυσει και την οδοντοπαστα!!!

 

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Εμενα παντως αρχισε να φτυνει απο τοτε που του μαθαινα πως να φτυνει το νερο που ξεπλενε τα δοντια του μετα την οδοντοκρεμα. Του ελεγα"φτυνε το νερο φτυνε το!!!!" και απο εκεινη τη μερα αρχισε να φτυνει καιτα σαλια του. Οποτε του θυμωνα μας ελουζε και οπτοε δεν του δινω καμια σημασια σταματαει με την πρωτη. Αλλα στους ξενους πουτ ο κανει με φερνει σε πολλη δυσκολη θεση:oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου γιός, λίγο πριν τα 3, φτύνει όποτε νευριάσει. Κάποια στιγμή του είπα πως εφόσον δεν καταλαβαίνει πόσο με στεναχωρεί αυτό, κάθε φορά που το κάνει, θα του κάνω και εγώ κάτι αντίστοιχο, και αυτό είναι ένα ελαφρό σκαμπιλάκι- μην με παρεξηγήσετε, μιλάμε για χάδι.

Το έκανα μια φορά, έκλαψε, μου είπε συγνώμη. Τώρα κάθε φορά που τον ακούω να προετοιμάζεται και του λέω "δεν νομίζω να κάνεις αυτό που με στεναχωρεί!" μου λέει "όχι, μαμά, φυσάω, φουυυυ!!" και μου το αλλάζει.

Αυτό που θέλω να σου πώ είναι ότι πολλές φορές μας φέρνουν σε δύσκολη θέση, και έχω πιάσει τον εαυτό μου και καλά να είμαι πιο αυστηρή όταν είμαστε έξω και να νιώθω πως οι άλλοι με κρίνουν, και καλά "μα δεν μπορεί να συγκρατήσει το παιδί της?" Αλλά να σου πώ κάτι?? Χεστ...ες για τους άλλους και το τί νομίζουν! Οκ φτύνει το παιδάκι, τί να κάνουμε??

v6Khp3.pngBoDsp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 9 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια εύχομαι να είστε όλες καλά! Ο «μεγάλος» μου γιος (18 μηνών) άρχισε μια καινούργια τρέλα και φτύνει. Με ενοχλεί παρά πολύ , το ξεκινάει όταν πάμε να κοιμηθούμε και τον βάζω στο κρεβάτι του. Σηκώνεται κρατιέται στην άκρη στα κάγκελα του κρεβατιού και σκύβει και φτύνει το πάτωμα. Καταλαβαίνω ότι εξερευναει και του έχει τραβήξει αυτό την περιέργεια αλλά είναι παρά πολύ ενοχλητικό. Φοβάμαι κιόλας μην αρχίσει και φτύνει και τους άλλους μετά. Πως το σταματάω αυτό ; :( 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Καλησπέρα κορίτσια εύχομαι να είστε όλες καλά! Ο «μεγάλος» μου γιος (18 μηνών) άρχισε μια καινούργια τρέλα και φτύνει. Με ενοχλεί παρά πολύ , το ξεκινάει όταν πάμε να κοιμηθούμε και τον βάζω στο κρεβάτι του. Σηκώνεται κρατιέται στην άκρη στα κάγκελα του κρεβατιού και σκύβει και φτύνει το πάτωμα. Καταλαβαίνω ότι εξερευναει και του έχει τραβήξει αυτό την περιέργεια αλλά είναι παρά πολύ ενοχλητικό. Φοβάμαι κιόλας μην αρχίσει και φτύνει και τους άλλους μετά. Πως το σταματάω αυτό ; :( 

βρε ειναι 18 μηνων τι να σταματησεις? δεν δινεις σημασια κ περιμενεις να το βαρεθει... αντε να του πεις κανενα μη ... αλλα συνηθως το μη το βλεπουν κ αυτο σαν παιχνιδι

Link to comment
Share on other sites

Αδιαφορία βασικά είναι το καλύτερο για την ηλικία του σε μερικές μέρες θα το ξεχάσει η να πεις δε μου αρέσει να φτύνουν στο πάτωμα κ να τον ξαπλώνεις στο κρεβάτι του.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ninaki80 είπε:

βρε ειναι 18 μηνων τι να σταματησεις? δεν δινεις σημασια κ περιμενεις να το βαρεθει... αντε να του πεις κανενα μη ... αλλα συνηθως το μη το βλεπουν κ αυτο σαν παιχνιδι

Ναι γιατί φαντάσου ότι όταν του λέω όχι γελάει δεν το παίρνει στα σοβαρά .. πολύ σπάνια 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Ναι γιατί φαντάσου ότι όταν του λέω όχι γελάει δεν το παίρνει στα σοβαρά .. πολύ σπάνια 

κλασικα ολα ετσι κανουν ... το μη ειναι σαν να τους λες πολυ αστειο ξανακαντο χα χα χα!!! τοσο μικρα παντως τα βαριουνται πολυ ευκολα κ ξεκινανε αλλα...

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Super.mum said:

Ναι γιατί φαντάσου ότι όταν του λέω όχι γελάει δεν το παίρνει στα σοβαρά .. πολύ σπάνια 

Μα είναι δεκαοκτώ μηνών φυσικά και δεν θα το πάρει σοβαρά!

Είναι μωρό ακόμα!

Εγώ θα σου πρότεινα ότι και η @xaroumenh mama, είναι το καλύτερο και το πιο αποτελεσματικό σε βάθος χρόνου. Αυτό που σίγουρα δεν βοηθάει ποτέ είναι η φωνή, η τιμωρία και η  υπερανάλυση της πράξης αυτής (για να μην παρεξηγηθώ δεν εννοώ ότι το κάνεις απλά το αναφέρω για να μην το κάνεις).

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Μα είναι δεκαοκτώ μηνών φυσικά και δεν θα το πάρει σοβαρά!

Είναι μωρό ακόμα!

Εγώ θα σου πρότεινα ότι και η @xaroumenh mama, είναι το καλύτερο και το πιο αποτελεσματικό σε βάθος χρόνου. Αυτό που σίγουρα δεν βοηθάει ποτέ είναι η φωνή, η τιμωρία και η  υπερανάλυση της πράξης αυτής (για να μην παρεξηγηθώ δεν εννοώ ότι το κάνεις απλά το αναφέρω για να μην το κάνεις).

Ναι φυσικά δεν φέρομαι άσχημα στα παιδάκια μου. Θα φωνάξω μόνο αν κάνει κάτι που μπορεί να χτυπήσει. Και αυτό μου βγαίνει εκείνη την στιγμή .. δεν είναι ότι θέλω να φωνάξω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...