Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολύποδας


Recommended Posts

ειναι η πρωτη φορα που ανοιγομαι γιαυτο το θεμα γενικα δεν το εχω συζητηση με κανεναν ισως απο φοβο...ειμαι 26 χρονον προσπαθω εδω κ 6 μηνες να μηνω εγκυος κ ο γιατρος μου πριν περιπου 4 μηνες διαπιστωσε ενα μικρο πολυποδα.με διαβεβαιωσε πως δεν ειναι κατι το ανησυχειτικο κ πως αμα δεν καταφερω να μηνω εγκυος μεσα σε ενα χρονο θα προχωρησουμε σε επεμβαση.μεχρι που διαβασα ολα τα παρακατω σχολεια σας κ αγχωθηκα κ θελω την βοηθεια σας μηπως κανω κατι λαθος??μηπως πρεπει να το ψαξω??γιατι δεν μενω τοσο καιρο εγκυος ενω ολες η εξετασεις μου ειναι καλες????

 

εγω παντως ειχα εναν μικρο πολυποδα στον κολπο-μαλιστα η γιατρος μου παντα επαιρνε παπ απο εκει για σιγουρα-και δεν ειχα προβλημα ουτε να μεινω εγκυος (εμεινα χωρις να το καταλαβω!) ουτε στην εγκυμοσυνη

γεννησα φυσιολογικα και η γιατρος μου το αφαιρεσε αμεσως μετα τον τοκετο οχι για καποιο λογο αλλα αφου ημουν ηδη "ετοιμη" παει κι αυτο!

μην αγχωνεσαι, πρεπει ομως να εχεις γιατρο που εμπιστευεσαι!

I

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 586
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

συγγνωμη αν κανω λαθη αλλα τα αγγλικα ειναι η μητρικη μου γλωσσα.

Αποφασισμαε να μεινουμε εγκιος.... οχι πολυ ενα μηνα..... και πιγα στο γυναικολογο προλυπτικα ειχα και πολυ καιρο να παω....

αχχχ στην εξεταση μου βρικε ενα πολυποδα στο ενδοτραχηλο 30mm... το οπιο λειτροθγει σαν φελος και δεν αφηνει το σπερμα να περασει.... στεωαχωριεμε πολυ διοτι το μεγαλητερο ονειρο στην ζωη μου ειναι να κανω παιδια... ειμαι 29 ετων.... και λεω γιατι σε εμενα?

αυριο μπαινω χειρουργειο και βγαινω το μεσιμερι... ολικη ναρκωση κτλ... κοστιζει 1500 ευρω!... ευτηχος ειχα κατι στην ακρη τα μονο που ειχα....

ελπιζω να πανε ολλα καλα.:confused:

Link to comment
Share on other sites

και εγινε το χειρουργιοο και αντι για ενα πολυποδα 30μμ ειχα πολλλα πολλα μικρα πολυποδες που φαινοτουσαν σαν ενα μεγαλο στο υπεριχογραφιμα...

καλ ειμαι λιγους πονους εχο και αιμα.... ελπιζο να πανε ολλα καλα απο εδο κ περα ...να μεινω εγκιοσ και να εχω υγεια

Link to comment
Share on other sites

και εγινε το χειρουργιοο και αντι για ενα πολυποδα 30μμ ειχα πολλλα πολλα μικρα πολυποδες που φαινοτουσαν σαν ενα μεγαλο στο υπεριχογραφιμα...

καλ ειμαι λιγους πονους εχο και αιμα.... ελπιζο να πανε ολλα καλα απο εδο κ περα ...να μεινω εγκιοσ και να εχω υγεια

 

Περαστικα κοπελα μου....αφου ξεπερασατε το προβλημα ολα θα πανε καλα απο δω και περα..κανε λιγο υπομονη...να αναρρωσεις οσο χρειαστει και μετα θα ρθει και το παιδακι σας..εισαι μικρη ακομη..τι ειναι τα 29...

cu35p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρίνα , έχω ακούσει από γνωστές μου οτι αν και είχα πολύποδα έμειναν έγκυες. Εμένα δεν μου συνέβη , ωστόσο εσύ μπορεί να είσαι πιο τυχερή... Εγώ εκτός του πολύποδα είμαι και υπεραγχώδης . Επομένως , όλα αυτά λειτουργούν σαν την καλύτερη αντισύλληψη υποθέτω.... Αν θες μπορείς να επισκεφτείς και άλλον γυναικολόγο για δεύτερη γνώμη . Εγώ αυτό σκοπεύω να κάνω ούτως ή άλλως .

 

Σε συνέχεια του μηνύματός μου και προς γνώση των κοριτσιών εδω , έχω να πω να παίρνετε πάντα και 2η γνώμη!!!!

Τελικά αυτό που είχα ΔΕΝ ΗΤΑΝ πολύποδας , αλλά ένα πολύ μικρό ινομύωμα . Τόσο μικρό που δεν χρειαζόταν καν να το βγάλω, όπως μου είπε ο β' γιατρός και οτι σε καμία περίπτωση δεν θα εμπόδιζε την σύλληψη κλπ!!! Μου είπε μάλιστα , ξέχνα κιόλας οτι στο ανέφερα . Θα κάνεις το ετήσιο παπ σου και δεν θα αγχώνεσαι. Επί λέξει μου είπε"φύγε και πήγαινε να κάνεις 2ο παιδάκι"!!!!! Ο α΄γιατρός μου είπε οτι δύσκολα θα συλλάβω και οτι ΠΡΕΠΕΙ να το αφαιρέσω!!! Δεν με νοιάζουν τα χρήματα που θα έδινα , ή τουλάχιστον όχι τόσο.. Όχι δεν είμαι τόσο large οικονομικά . Απλά με τρομοκρατούσε η ιδέα της εγχείρισης και μάλιστα την στιγμή που δεν χρειαζόταν τελικά!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΕΚΑΝΑ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΙΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΩ ΕΝΑ ΠΟΛΥΠΟΔΑΚΙ ΣΤΗ ΜΗΤΡΑ. ΚΑΤΑ ΤΙΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΦΥΣΙΚΑ ΜΟΥ ΒΡΗΚΑΝ Κ ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΜΦΥΣΕΙΣ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΣΕ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΞΑΝΑ?

Link to comment
Share on other sites

Μαρίνα καλημέρα διάβασα για το πως σου μίλησε ο γιατρός σου και ναι ισχύει ότι δεν πρέπει να μιλάνε έτσι στο εξωτερικό αλλά και εδώ υπάρχουν γιατροί που δεν μιλάνε έτσι είναι ευγενικοί.λοιπόν δεν γίνεται να σου έβγαλε νομίζω κάποιους και να σου εμειναν πίσω άλλοι.αλλά καλό θα ήταν να πας μία επίσκεψη να σε δουν και αλλού κλινικά μετα το χειρουργείο μετα την φλεγμονή που λέει ότι εχεις.οτι θες ενημέρωσε με

μια χαρά γίνεται!!υπάρχουν πάααρα πολλοί γιατροί που δεν ξέουν τη δουλειά τους!!άσε που πολλές φορές επίτηδες δεν τα βγάζουν όλα!!είτε απο άγνοια είτε σκόπιμα!....και ο νοων νοείτω!

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ συμβαινει παντα με ολους τους γιατρους.

και μια φίλη μου το ίδιο έπαθε!!μήπως ο γιατρός σου είναι στο Χαλάνδρι?-μη πεις όνομα,απλά περιέργεια...

πάντως όντως πολλοί εκμέταλλέυονται την άγνοια κια το φόβο μας..εμένα η φίλη μου κόντεψε να πεθάνει απο την αγωνία της--ξέρεις τώρα πως τα φουσκώνουν κιόλας μερικοί γιατροί και πως τα διογκώνουμε εμείς όταν φοβόμαστε.ευτυχώς που η φίλη μου ήρθε στο δικό μου γιατρό και πραγματικά η κοπέλα σώθηκε!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 μήνες έκανα υπέρηχο όπυ ο γιατρός μου βρήκε οτι εχω 2 πολυποδες κ οτι πρεπει να αφαιρεθούν.Έτσι λοιπόν μου έκλεισε ραντεβού για να τους βγάλω με υστεροσκοπηση.Ευτυχώς σκέφτηκα να παω κ σε άλλον γιατρό, ο οποιος μου ειπε οτι δεν έχω τίποτα!Πρέπει να σας πω οτι ο πρώτος γιατρος έκανε το ίδιο ακριβώς με άλλες 2 κοπέλες, οι οποιες στο τέλος αποδείχτηκε οτι κ αυτες δεν είχαν κατι.Καταλαβαίνετε τί γίνεται;ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ

και μια φίλη μου το ίδιο έπαθε!!μήπως ο γιατρός σου είναι στο Χαλάνδρι?-μη πεις όνομα,απλά περιέργεια...

πάντως όντως πολλοί εκμέταλλέυονται την άγνοια κια το φόβο μας..εμένα η φίλη μου κόντεψε να πεθάνει απο την αγωνία της--ξέρεις τώρα πως τα φουσκώνουν κιόλας μερικοί γιατροί και πως τα διογκώνουμε εμείς όταν φοβόμαστε.ευτυχώς που η φίλη μου ήρθε στο δικό μου γιατρό και πραγματικά η κοπέλα σώθηκε!!

 

(λάθος παράθεση έκανα πριν και δεν ξέρω πως σβήνει..:s)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας!ειμαι καινουρια στην παρέα κ ήθελα να πω πως πήγα εχθές για το τεστ παπ του χρόνου,αλλά 7 μέρες πριν την περίοδο μου,λέγοντας τόσο το αναφέρω διότι ο κύκλος ειναι σταθερός,κ είδε το ενδομητριο παχύ....μου είπε ότι 99% δεν διακρίνει κάτι από την πείρα του αλλά να ξανά παω μετά την περίοδο μου για μια ακόμα εξέταση να το σιγουρεψει πως δεν ειναι ας πούμε πολυποδας...μια που το πε μια που χλωμιασα...εσείς απο την πείρα σας λέτε αδίκως ανησυχώ απ το πουθενά να τρελαίνομαι,όντως το ενδομητριο γίνεται παχύ πριν την περίοδο μας;ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!ειμαι καινουρια στην παρέα κ ήθελα να πω πως πήγα εχθές για το τεστ παπ του χρόνου,αλλά 7 μέρες πριν την περίοδο μου,λέγοντας τόσο το αναφέρω διότι ο κύκλος ειναι σταθερός,κ είδε το ενδομητριο παχύ....μου είπε ότι 99% δεν διακρίνει κάτι από την πείρα του αλλά να ξανά παω μετά την περίοδο μου για μια ακόμα εξέταση να το σιγουρεψει πως δεν ειναι ας πούμε πολυποδας...μια που το πε μια που χλωμιασα...εσείς απο την πείρα σας λέτε αδίκως ανησυχώ απ το πουθενά να τρελαίνομαι,όντως το ενδομητριο γίνεται παχύ πριν την περίοδο μας;ευχαριστώ

Στην δική μου περίπτωση για να μου πουν για πιθανότητα πολύποδα(μέσω παπ)πήγα σε 2 γιατρούς.Ο καθένας μου έλεγε να πάω διαφορετικές ημέρες μετά την περίοδο(ο ένας μετά απο 7 και ο άλλος μετά απο 13 μέρες).Αυτό που ξέρω με σιγουριά είναι πως για να ξέρεις με βεβαιότητα για ύπαρξη ή μη πολύποδα η εξέταση είναι η υστεροσαλπιγγογραφία.Αυτή έκανα και εγώ και έδειξε ένα τοσοδούλικο πολυποδάκι.

Μην αγχώνεσαι.Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Στην δική μου περίπτωση για να μου πουν για πιθανότητα πολύποδα(μέσω παπ)πήγα σε 2 γιατρούς.Ο καθένας μου έλεγε να πάω διαφορετικές ημέρες μετά την περίοδο(ο ένας μετά απο 7 και ο άλλος μετά απο 13 μέρες).Αυτό που ξέρω με σιγουριά είναι πως για να ξέρεις με βεβαιότητα για ύπαρξη ή μη πολύποδα η εξέταση είναι η υστεροσαλπιγγογραφία.Αυτή έκανα και εγώ και έδειξε ένα τοσοδούλικο πολυποδάκι.

Μην αγχώνεσαι.Ελπίζω να βοήθησα.

 

 

οντως!πολυ καλά εκανεσ και πηγεσ σε δευτερο γιατρο!!παιζει πολυ κοροιδια και εκμεταλλευση απο μερικουσ γιατρους εκει έξω!ειδικα σε ο τι αφορα κατι πιο σοβαρο χρειάζεται να εχεισ τυφλη εμπιστοσυνη στο γιατρο σου και στη διαγνωση του.αν δεν το χεισ αυτο, καλυτερα να παιρνεισ και δευτερη για ν αμη πω και τριτη γνωμη.μιλαει η πειρα--τησ φιλης;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω έκανα διάνοιξη τραχήλου μήτρας και έχω την απάντηση της ιστολογικής εξέτασης

ΜΑΚΡΟΣΚΟΠΙΚΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ: λευκόφαια και ερυθρόφαια ιστοτεμάχια 11,5 εκ.

ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ:το υλικό αποτελείται από τμήματα ενδομητρίου εκκριτικής φάσης του κύκλου και ενδομητρικό λειτουργικό πολύποδα.

Ξέρει καμία τί σημαίνει αυτό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα και καλως σας βρήκα, με λένε Άννα και γράφω πρώτη φορά.

Είμαι 34 χρονων και έχω ένα πολύποδα στη μητρα που μου ειπαν 2 γυναικολόγοι ότι πρέπει να αφαιρεθεί. Ο ένας που είπε ότι πρεπει πρωτα να γίνει μια εξεταση για να τον δουν καλύτερα που θα κοστίσει 100 ευρω και μετά θα μου έλεγε το κόστος της επέμβασης (μου μίλησε για απόξυση). Ο αλλος μου είπε ότι αυτη η επέμβαση δεν ειναι αναγκαια αφου φαίνεται καθαρά την τελευταια μερα της περιόδου που ειναι λεπτό το ενδομήτριο και πως η αποξυση ειναι απαγορευτική στις γυναικες που θελουν να κάνουν παιδια, γι αυτο πρέπει να γινει ενδοσκόπηση. Μου ζήτησε 600 ευρω για να κάνει την επεμβαση, 100 για την αναισθησια και ο,τι ζητουσε η κλινικη. Ο συγκεκριμένος γιατρος ειναι και στο ιπποκράτειο (εγώ πήγα στο ιατρείο του) και οταν του ειπα αν γινεται να γινει στο νοσοκομείο η εξέταση, μου ειπε πως δεν γινεται.

Τα έξοδα όμως ειναι πολλά και αποφάσισα να πάω και στο παπαγεωργείου, χωρίς να ξέρω τιποτα για τους γιατρούς εκει.edit admin

Δεν έχω ακόμα παιδιά και επειδή θέλω να κάνω, έχω φοβηθεί πολύ με όλα αυτα και δεν ξέρω τι να κάνω. Ειναι ασφαλές να κάνω σ αυτο το νοσοκομείο την επέμβαση? edit admin

Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους σας :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, εγώ έκανα απόξεση πέρσι τον Οκτωβριο για πολύποδα στον τράχηλο. Ήταν μια πολύ απλή διαδικασία. Ο πολύποδας φάνηκε με υπέρηχο τις τελευταίες μέρες της περιόδου που το ενδομήτριο, όπως αναφέρεις και εσύ είναι πιο λεπτό. Πηγα και εγώ σε δυο γιατρούς που όμως δεν μου μίλησαν άμεσα για απόξεση. Μου ανέφεραν τρεις εναλλακτικές 1)αντισυλλιπτικά για τρεις μήνες, γιατί έτσι μπορεί ο πολύποδας να μειωθεί ή να φύγει και τότε αν δεν φύγει να δούμε τη λύση της απόξεσης 2) απόξεση 3) να προσπαθήσω να μείνω έγκυος (γιατί ήταν κάτι που το θέλαμε σε εκείνη τη φάση) και αν έμενα να αποβάλλονταν με τη γέννα. Βέβαια μου είχαν πει και οι δυο οτι η παρουσία ενός πολύποδα μπορεί να δυσκόλευε τη σύλληψη. Επέλεξα να τον αφαιρέσω άμεσα χωρίς να δεχτώ πίεση απο τους γιατρούς, ίσα ίσα που έκλειναν στη λύση των αντισυλλιπτικών. Ο ένας μπου είπε 600 ευρώ στη γενική και ο άλλος 400 στο γενεσις. Όσο για το αν θα επηρέαζε την μελλλοντίκή μου ικανότητα για σύλληψη με διαβεβαίωσαν οοτι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος κατι που επιβεβαιω΄θηκε κκαι στην π΄ραξη αφού είμαι έγκυος!

Τώρα σε σχέση με το Παπαγεωργίου έκανε απόξεση πολύποδα στη μήτρα μια φίλη το Φεβρουάριο. Απολύτως ικανοποιημένη απλά αργούν λίγο τα αποτελέσματα ενώ άργησαν και να την βάλουν σε προγραμματισμό για να κάνει την απόξεση περίπου 2 μήνες. Κατά τα άλλα ήταν πολύ ικανοποιημένη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Και εγώ είχα πολύποδα στην μήτρα τον οποίο και αφαίρεσα το 2009 με κανονικό χειρουργείο, αναισθησία κτλ. Ο πολύποδας αυτός, επειδή ακριβώς ήταν στην μήτρα, ήταν και ο λόγος που δεν έμενα έγκυος. Συγκεκριμένα ο γιατρός μου είχε πει ότι "λειτουργεί σαν σπιράλ", δηλαδή κρατάει το σπέρμα. Τον επόμενο μήνα από την αφαίρεση έμεινα έγκυος. Ο γιατρός τον επιβεβαίωσε (τον πολύποδα) με υστεροσκόπηση που έγινε στο ιατρείο του. Η όλη διαδικασία τότε μου κόστισε 1200 ευρώ. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

ειχα και'γω πολυποδα, μου ειχε πει ο γιατρος οτι εμποδιζει τη συλληψη, τον οποιο αφαιρεσα τον απριλιο του 2012 κανοντας υστεροσκοπηση στο γεννεσις αθηνων και κοστισε ολη η διαδικασια 1400.

Αννα σου ευχομαι συντομα να γινεις μανουλα! και σε οσες προσπαθουμε!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα ειμαι καινουργια στο φορουμ, θα ηθελα να ρωτισω το εξης. πηγα στο γυναικολογο για τον ετησιο ελεγχο και μου βρηκε 4 πολυποδακια και μου ειπε αφου θελω να μεινω εγκυος οτι πρεπει να τα βγαλω αλλιως υπαρχει νεγαλο ποσοστο αποβολης(επισκεψη περιπου 10 μερες πριν αδιαθετησω).

Τον επομενο μηνα σ αλλον γιατρο(πολυ γνωστο)και μου ειπε οτι βρηκε ενα πολυποδακι, του εξηγησα τι μου ειπε ο προηγουμενος και μου ειπε οτι δεν υπαρχει κατι τετοιο σε καμια γυναικολογικη βιογραφια,δηλαδη αμα δεν το βγαλω να αποβαλω, αυτος μου βρηκε ενα(πηγα μολις αδιαθετησα), στο τελος μου ειπε οτι με βλεπει πολυ αγχωμενη και οτι θα ειναι καλυτερα για μενα να το βγαλω,γιατι αν στο μελλον τυχει καμια αποβολη(αυτος ειπε οτι δεν προκειτε να γινει αποβολη απο πολυποδα αλλα απο αλλο λογο) εγω θα ριχνω ευθηνες στον ευατο μου και σ αυτον που δεν το εβγαλα

Δεν ξερω τι να κανω..... ειμαι 38ετων και τα χρονια περνανε και ενα μωρο δε θα ρθει οποτε θελω εγω, εχει καποια συναντησει τετοιο διλημμα?

Και ολα αυτα τα τραβαω γιατι ο προσωπικος μου γιατρος που του ειχα εμπιστοσυνη δεν ειναι πλεον στη ζωη

Link to comment
Share on other sites

οντως!πολυ καλά εκανεσ και πηγεσ σε δευτερο γιατρο!!παιζει πολυ κοροιδια και εκμεταλλευση απο μερικουσ γιατρους εκει έξω!ειδικα σε ο τι αφορα κατι πιο σοβαρο χρειάζεται να εχεισ τυφλη εμπιστοσυνη στο γιατρο σου και στη διαγνωση του.αν δεν το χεισ αυτο, καλυτερα να παιρνεισ και δευτερη για ν αμη πω και τριτη γνωμη.μιλαει η πειρα--τησ φιλης;)

 

happymamma μου εχουν ακουσει τοσα πολλα τα αυτακια μου που πλεον σε καιριες αποφασεις παιρνουμε τουλαχιστον 2 γνωμες για διασταυρωση.

Η τελικη αποφαση ειναι παντα δικη μας αλλα καλο ειναι να εχεις διασταυρωμενες ιατρικες αποψεις μεχρι την τελικη αποφαση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειμαι καινουργια στο φορουμ, θα ηθελα να ρωτισω το εξης. πηγα στο γυναικολογο για τον ετησιο ελεγχο και μου βρηκε 4 πολυποδακια και μου ειπε αφου θελω να μεινω εγκυος οτι πρεπει να τα βγαλω αλλιως υπαρχει νεγαλο ποσοστο αποβολης(επισκεψη περιπου 10 μερες πριν αδιαθετησω).

Τον επομενο μηνα σ αλλον γιατρο(πολυ γνωστο)και μου ειπε οτι βρηκε ενα πολυποδακι, του εξηγησα τι μου ειπε ο προηγουμενος και μου ειπε οτι δεν υπαρχει κατι τετοιο σε καμια γυναικολογικη βιογραφια,δηλαδη αμα δεν το βγαλω να αποβαλω, αυτος μου βρηκε ενα(πηγα μολις αδιαθετησα), στο τελος μου ειπε οτι με βλεπει πολυ αγχωμενη και οτι θα ειναι καλυτερα για μενα να το βγαλω,γιατι αν στο μελλον τυχει καμια αποβολη(αυτος ειπε οτι δεν προκειτε να γινει αποβολη απο πολυποδα αλλα απο αλλο λογο) εγω θα ριχνω ευθηνες στον ευατο μου και σ αυτον που δεν το εβγαλα

Δεν ξερω τι να κανω..... ειμαι 38ετων και τα χρονια περνανε και ενα μωρο δε θα ρθει οποτε θελω εγω, εχει καποια συναντησει τετοιο διλημμα?

Και ολα αυτα τα τραβαω γιατι ο προσωπικος μου γιατρος που του ειχα εμπιστοσυνη δεν ειναι πλεον στη ζωη

 

καλησπερα βασω και γω ξαφνικα απο το πουθενα ενα βημα πριν την εξωσωματικη μου βρηκαν εναν πολυποδα στη μητρα και μου ειπε ο γυναικολογος μου οτι πρεπει να τον αφειρεσω για να συνεχισουμε. αυτα....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειμαι καινουργια στο φορουμ, θα ηθελα να ρωτισω το εξης. πηγα στο γυναικολογο για τον ετησιο ελεγχο και μου βρηκε 4 πολυποδακια και μου ειπε αφου θελω να μεινω εγκυος οτι πρεπει να τα βγαλω αλλιως υπαρχει νεγαλο ποσοστο αποβολης(επισκεψη περιπου 10 μερες πριν αδιαθετησω).

Τον επομενο μηνα σ αλλον γιατρο(πολυ γνωστο)και μου ειπε οτι βρηκε ενα πολυποδακι, του εξηγησα τι μου ειπε ο προηγουμενος και μου ειπε οτι δεν υπαρχει κατι τετοιο σε καμια γυναικολογικη βιογραφια,δηλαδη αμα δεν το βγαλω να αποβαλω, αυτος μου βρηκε ενα(πηγα μολις αδιαθετησα), στο τελος μου ειπε οτι με βλεπει πολυ αγχωμενη και οτι θα ειναι καλυτερα για μενα να το βγαλω,γιατι αν στο μελλον τυχει καμια αποβολη(αυτος ειπε οτι δεν προκειτε να γινει αποβολη απο πολυποδα αλλα απο αλλο λογο) εγω θα ριχνω ευθηνες στον ευατο μου και σ αυτον που δεν το εβγαλα

Δεν ξερω τι να κανω..... ειμαι 38ετων και τα χρονια περνανε και ενα μωρο δε θα ρθει οποτε θελω εγω, εχει καποια συναντησει τετοιο διλημμα?

Και ολα αυτα τα τραβαω γιατι ο προσωπικος μου γιατρος που του ειχα εμπιστοσυνη δεν ειναι πλεον στη ζωη

 

Για να γινει σωστη διαγνωση πρεπει να γινει ελεγχος αμεσως μετα απο περιοδο.... Επισης πολλα εξαρτωνται και απο τη θεση και το μεγεθος του πολυποδα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!!! είμαι 40 ετών και πριν από 2 μήνες περίπου, μου βρήκε ο γιατρός στον υπέρηχο 2 πολύποδες. Περίμεναμε έναν κύκλο μήπως και φεύγανε μόνοι τους, αλλά δεν ήμουν τόσο τυχερή...

Αδιαθετήσα 10/05/2013, κανονίσαμε να γίνει η επέμβαση μόλις καθάριζα από την περίοδο, έτσι κλείσαμε ημερομηνία για 21/5/2013.

Μου αφαιρέθηκαν 2 πολύποδες. Για καμιά εβδομάδα είχα λίγο αίμα και βλέννα.

Συγχρόνως, μέχρι και χτες, ήμουν πολύ πρησμένη, λες και με είχαν φουσκώσει με αέρα!!!! ασε δε το στήθος, νούμερο 15 κοντεψα να φτάσω!!!

Πηγα στον γιατρό για να με δει στις 31/5/2013.

Είδαμε το dvd, μου είπε ότι ο ένας πολύποδας ήταν στην είσοδο του τραχήλου, γι' αυτό και δεν είχα συλλάβει, ήταν σαν φράγμα για το σπέρμα.

Στον κολπικό υπέρηχο, φάνηκε κενός πια ο χώρος όπου ήταν οι πολύποδες. Μου είπε ότι θα έκανα ωορρηξία από δεξια και το ενδομήτριο ήταν 3,6χιλ.

Τον ρώτησα πότε θα αδιαθετήσω και μου είπε περίπου σε 30 ημέρες από την ημ/νια επέμβασης, ήτοι γύρω στις 20/6.

Επίσης, λογω ηλικίας, μου είπε να προσπαθήσω το καλοκαίρι χαλαρά και αν δεν...να πάμε για εξωσωματική το φθινόπωρο. Όσον αφορά σπερματέγχυση, δεν ήταν θετικός, γιατί στην ηλικία μου οι πιθανότητες ειναι 4-5%, άσε δε που το σπέρμα του άντρα μου δεν είναι και είναι και το καλύτερο.

 

Με τον άντρα μου είχαμε επαφή στις 19/05/2013 (πριν την επέμβαση) και χθες.

Είχα και κάτι πόνους δεξιά κάτω και έμοιαζαν λιγο με πονο ωορρηξίας.

Σήμερα το πρωι όμως έχω αίμα!!!! Όχι πάρα πολύ, αλλά πονάει και η μέση μου και ξεπρήστηκε και το στήθος μου. Σαν κανονική 1η μέρα περιόδου (δική μου). Και είναι μόνο 18 ημέρες μετά από την επέμβαση!!!

Αν δεν μεσολαβουσε η επέμβαση σήμερα ή αύριο θα αδιαθετούσα κανονικά.

 

Τι στο καλό συμβαίνει;;;;:?:???::?

9oXNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...