Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολύποδας


Recommended Posts

elenaki25 σου απάντησα.Επίσης να σου αναφέρω ότι ο γιατρός μου είναι και στο ρεα και στο λητώ, απλά στο λητώ κοστίζει γύρω στα 1000ε η υστεροσκόπηση και όλα μαζί.απλά η αδελφή μου πήγε στο doctor;s hospital με 800ε όλα τα έξοδα και ο γιατρός μαζί και πήγαν όλα τέλεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 586
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσάκια να ρωτήσω και κάτι άλλο αν ξέρετε! Μετά την υστεροσκόπηση και αν υποθέσουμε οτι απλά βγάζουν τον πολύποδα και δεν υπάρχει τίποτα άλλο, πόσο καιρό χρειάζεται η ανάρρωση και πότε μπορείτε να ξεκινήσετε την προσπάθεια πάλι?

:cool:

Life is too short to be boring!!!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Elenaki25 εμένα μου είπε ο γιατρός να κάτσω σπίτι μου την ημέρα που έβγαλα τον πολύποδα.Την επόμενη πήγα κανονικά δουλειά.Απλά πρόσεχα για 4-5 μέρες να μην πολυσκύβω και δεν έκανα και ιδιαίτερα δουλειές.Αυτά.Μου είχε πει αν πονάω να πάρω ένα αναβράζον depon,ή panadol,αλλά ευτυχώς δεν είχα ιδιαίτερους πόνους, λίγο μόνο πόνεσα εκείνη τη μέρα λες και περιμένω να αδιαθετήσω.Αυτα.'Οσο για την προσπάθεια μου είπε να αδιαθετήσω και μετά βουρ στο ψητό!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, αν είναι έτσι τότε καλά!! Θα περιμένω και αυτόν τον μήνα και αν δεν, τότε θα κανονίσω να πάω να τον βγάλω, να μου φύγει τουλάχιστον η ιδέα οτι μπορεί να φταίει αυτό!!

:cool:

Life is too short to be boring!!!

:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια λίγο τα φώτα σας. Ξέρει κάποια πόσο κοστίζει να βγάλεις πολύποδα στο Ιασώ ή στο Μητέρα και γενικά ποιά είναι η διαδικασία; Επίσης ποιά ημέρα του κύκλου σου πρέπει να πάς στον γυναικολόγο για να μπορέσει να δεί αν υπάρχει πολύποδας ή όχι. Ρωτάω για μια φίλη μου η οποία έχει επιμήκυνση της περιόδου της κατά 15 ημέρες και ίσως οφείλεται σε πολύποδα, αν και το τεστ παπ έδειξε καθαρό.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια λίγο τα φώτα σας. Ξέρει κάποια πόσο κοστίζει να βγάλεις πολύποδα στο Ιασώ ή στο Μητέρα και γενικά ποιά είναι η διαδικασία; Επίσης ποιά ημέρα του κύκλου σου πρέπει να πάς στον γυναικολόγο για να μπορέσει να δεί αν υπάρχει πολύποδας ή όχι. Ρωτάω για μια φίλη μου η οποία έχει επιμήκυνση της περιόδου της κατά 15 ημέρες και ίσως οφείλεται σε πολύποδα, αν και το τεστ παπ έδειξε καθαρό.

 

Καταρχήν, το ΠΑΠ είναι άσχετο απ' όσο ξέρω. Ο πολύποδας συνήθως φαίνεται στον ενδοκολπικό υπέρηχο ή στην υστεροσκόπηση. Ιδανικά, πρέπει να γίνεται υπέρηχος μετά το τέλος της περιόδου, όπου το ενδομήτριο είναι λεπτό.

 

Συνήθως σε νέες κοπέλες ή που δεν έχουν κάνει παιδιά, αφαιρείται με επεμβατική υστεροσκόπηση και μέθη (ελαφριά νάρκωση). Άλλοι γιατροί

παλιάς γενιάς κάνουν απόξεση αλλά αν της πουν κάτι τέτοιο να πάει και σε άλλον! Μερικές φορές, μια απόξεση μπορεί να δημιουργήσει μεγαλύτερο πρόβλημα από τον ίδιο τον πολύποδα.

 

Το κόστος είναι ανάλογα με την αμοιβή του γιατρού. Για το Λητώ έχω ακούσει για 1400 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το Μητέρα είναι 1100 + η αμοιβή του γιατρού σου. Το ΠΑΠ όντως δεν έχει σχέση, το βλέπεις με υπέρηχο. Εγώ θα κάνω την ερχόμενη εβδομάδα στο Μητέρα την υστεροσκόπηση για αφαίρεση πολύποδα 4χιλ., τον οποίο τον εντόπισε η γιατρός μου σε υπέρηχο ρουτίνας το καλοκαίρι που μας πέρασε. Τον επιβεβαιώσαμε με την υστεροσαλπιγγογραφία, που και εκεί φάνηκε οτι υπάρχει πολύποδας. Περίμενα λίγους μήνες μήπως φύγει μόνος του αλλά δεν έφυγε και επειδή ακόμα δεν έπιασα παιδάκι, σκέφτηκα να τον βγάλω και αυτόν να τελειώνουμε! Σημάδι οτι έχεις πολύποδα είναι είτε η πολύ μεγάλη ροή αίματος είτε η μεγάλη διάρκεια των καφέ, σε σύγκριση βέβαια με το πως ήταν πριν η περίοδος σου.

:cool:

Life is too short to be boring!!!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια λίγο τα φώτα σας. Ξέρει κάποια πόσο κοστίζει να βγάλεις πολύποδα στο Ιασώ ή στο Μητέρα και γενικά ποιά είναι η διαδικασία; Επίσης ποιά ημέρα του κύκλου σου πρέπει να πάς στον γυναικολόγο για να μπορέσει να δεί αν υπάρχει πολύποδας ή όχι. Ρωτάω για μια φίλη μου η οποία έχει επιμήκυνση της περιόδου της κατά 15 ημέρες και ίσως οφείλεται σε πολύποδα, αν και το τεστ παπ έδειξε καθαρό.

 

 

Στο ΙΑΣΩ που τον έβγαλα εγώ μαζί με την αμοιβή του γιατρού πήγε 1400 ευρω.Το τεστ ΠΑΠ δεν παίζει κανένα ρόλο.Και μένα ο γιατρός μου σε έναν απλό υπέρηχο τον εντόπισε.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας. Αρα το ότι η περίοδός της διαρκεί 15-18 ημέρες δεν είναι απαραίτητο σημάδι πολύποδα έτσι; Ο γιατρός της είπε να πάει να την δεί την 12η ημέρα του κύκλου.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια είναι να αδιαθετήσω γύρω στις 20/12, πήγα σε άλλον γιατρό στη μέση του κύκλου και έκανα τεστ-παπ και υπέρηχο.Προσπαθούμε 1 χρόνο,έχω κάνει κάποιες ορμονολογικές οι οποίες είναι οκ.Ο υπέρηχος όμως μάλλον δείχνει πολύποδα στη μήτρα,το οποίο θα το επιβαιβεώσουμε στο τέλος της επόμενης περιόδου(ελπίζω να μην χρειαστει και να μην αδιαθετήσω) για να είμαστε σίγουροι.Μου μίλησε για απόξεση..Όμως εγώ έχω μια ανυσηχία μήπως πριν αφαιρέσω το πολύποδα πρέπει να κάνω την σαλπιγγογραφία..θα τον ρωτήσω φυσικά αλλά μήπως έχει κάποια κοπέλα σχετική εμπειρία..

Link to comment
Share on other sites

Niki27, έχω μια σχετική εμπειρία με πολύποδα, μάλιστα χθες έκανα υστεροσκόπηση και τον έβγαλα και μάλιστα ήταν και άλλος ένας που δεν είχε εντοπιστεί στους υπέρηχους. Την σαλπιγγογραφία σου προτείνω να την κάνεις γιατί αν εχεις όντως πολύποδα, με την εξέταση αυτή φαίνεται πεντακάθαρα! Συνεπώς κάνε πρώτα τη σαλπιγγογραφία (γίνεται αμέσως μόλις τελειώσεις με την περίοδο) και μετά κάνε όποια κίνηση θες. Αυτά. Καλή επιτυχία σου ευχομαι σε οτι και να αποφασίσεις!!

:cool:

Life is too short to be boring!!!

:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Niki27, έχω μια σχετική εμπειρία με πολύποδα, μάλιστα χθες έκανα υστεροσκόπηση και τον έβγαλα και μάλιστα ήταν και άλλος ένας που δεν είχε εντοπιστεί στους υπέρηχους. Την σαλπιγγογραφία σου προτείνω να την κάνεις γιατί αν εχεις όντως πολύποδα, με την εξέταση αυτή φαίνεται πεντακάθαρα! Συνεπώς κάνε πρώτα τη σαλπιγγογραφία (γίνεται αμέσως μόλις τελειώσεις με την περίοδο) και μετά κάνε όποια κίνηση θες. Αυτά. Καλή επιτυχία σου ευχομαι σε οτι και να αποφασίσεις!!

 

Ευχαριστώ Ελενάκι κι εγώ κατα πάσα πιθανοτητα αφού έχω φτάσει εδώ θα την κάνω αυτό το μήνα,να μου φύγει και η ιδέα.Να σε ρωτήσω κάτι?Ο δεύτερος πολύποδας είχε φανεί στην σαλπιγγογραφία ή απευθείας στην υστεροσκοπιση τον είδατε?Έχω διαβάσει τα υπέρ και τα κατά και για τις δύο μεθόδους(υστεροσκόπιση και απόξεση) αλλά έχω μπερδευτεί λιγάκι.Εμένα μου είπε για απόξεση και πως είναι το ιδιο πράγμα ουσιαστικά.Στο Μητέρα την έκανες?Πόσο σου κόστισε για όλα?

Πολλές οι ερωτήσεις ε?

Σε ευχαριστώ όμως γιατί με βοηθάς πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Niki27, έχω μια σχετική εμπειρία με πολύποδα, μάλιστα χθες έκανα υστεροσκόπηση και τον έβγαλα και μάλιστα ήταν και άλλος ένας που δεν είχε εντοπιστεί στους υπέρηχους. Την σαλπιγγογραφία σου προτείνω να την κάνεις γιατί αν εχεις όντως πολύποδα, με την εξέταση αυτή φαίνεται πεντακάθαρα! Συνεπώς κάνε πρώτα τη σαλπιγγογραφία (γίνεται αμέσως μόλις τελειώσεις με την περίοδο) και μετά κάνε όποια κίνηση θες. Αυτά. Καλή επιτυχία σου ευχομαι σε οτι και να αποφασίσεις!!

 

 

Επίσης Ελενάκι να σου ευχηθώ να πάνε όλα καλά τώρα που τους αφαίρεσες και σύντομα να έχεις αυτό που λαχταράς.

Link to comment
Share on other sites

Elenaki25 καλή ανάρρωση σου εύχομαι.Είδες δεν ήταν τίποτα τελικά.'Ολα να σου πάνε τέλεια από δω και πέρα.

 

NIki27 και εγώ είμαι της γνώμης να κάνεις πρώτα την σαλπιγγογραφία και μετά να αφαιρέσεις τον πολύποδα.Θα νιώσεις και εσύ ή ίδια πολύ καλύτερα όταν ξεμπερδέψεις από όλα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Elenaki25 καλή ανάρρωση σου εύχομαι.Είδες δεν ήταν τίποτα τελικά.'Ολα να σου πάνε τέλεια από δω και πέρα.

 

NIki27 και εγώ είμαι της γνώμης να κάνεις πρώτα την σαλπιγγογραφία και μετά να αφαιρέσεις τον πολύποδα.Θα νιώσεις και εσύ ή ίδια πολύ καλύτερα όταν ξεμπερδέψεις από όλα αυτα.

 

 

monicaa σε ευχαριστώ, αυτό αποφάσισα κι εγώ,δεν πάει άλλο θέλω να μου φύγει η ιδέα ότι ίσως κάτι τρέχει..

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.τελικα εκλεισα υστεροσκοπηση την τεταρτη με τον καπετανακη στο ιασω.πηγε παραπανο απο οσο περιμενα οταν ακουσε οτι θα χρησιμοποιησω ασφαλιστικη. απο ολους οσους πηγα αυτος ειχε μεγαλυτερη πειρα!

Link to comment
Share on other sites

Pixie καλή επιτυχία σου εύχομαι.'Ολα θα πάνε καλά δεν είναι τίποτα!!!!'Οσο για τα νοσοκομεία όταν ακούσουν ότι υπάρχει στη μέση ιδιωτική ασφάλεια βαράνε στο ψαχνό!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!

συγνώμη που δεν απάντησα τόσες μέρες αλλά είχα λίγο τρέξιμο και δεν προλάβαινα να μπω στο φόρουμ.

Λοιπόν, ας τα πάρουμε με τη σειρά:

Ευχαριστώ Ελενάκι κι εγώ κατα πάσα πιθανοτητα αφού έχω φτάσει εδώ θα την κάνω αυτό το μήνα,να μου φύγει και η ιδέα.Να σε ρωτήσω κάτι?Ο δεύτερος πολύποδας είχε φανεί στην σαλπιγγογραφία ή απευθείας στην υστεροσκοπιση τον είδατε?Έχω διαβάσει τα υπέρ και τα κατά και για τις δύο μεθόδους(υστεροσκόπιση και απόξεση) αλλά έχω μπερδευτεί λιγάκι.Εμένα μου είπε για απόξεση και πως είναι το ιδιο πράγμα ουσιαστικά.Στο Μητέρα την έκανες?Πόσο σου κόστισε για όλα?

Πολλές οι ερωτήσεις ε?

Σε ευχαριστώ όμως γιατί με βοηθάς πολύ.

ο δεύτερος πολύποδας δεν είχε ανιχνευτεί στη σαλπιγγογραφία που έκανα τον Αυγουστο, αλλά ήταν τόσο μικρός που μάλλον μόλις είχε αρχίσει να σχηματίζεται!!Να φανταστείς αυτός που ήξερα και που μου βγάλανε (ο μεγάλος και καλά) ήταν 4χιλ!!!Η υστεροσκόπηση απ'όσο ξέρω είναι πιο ιδανική για άτομα όπως είμαστε εμείς που δεν έχουμε γεννήσει γιατί επεμβαίνει λιγότερο στη μήτρα και δεν την ξύνει όπως κάνει ουσιαστικά η απόξεση. Στο Μητέρα την έκανα και κόστισε το νοσοκομείο 1100+ η αμοιβή του γιατρού μου, βέβαια έχω ιδιωτική ασφάλεια.

Pixie σου εύχομαι καλή ανάρρωση!!Δεν είναι τίποτα τελικά!!!Αντε και σύντομα να γίνουμε όλες μανούλες!!!

:cool:

Life is too short to be boring!!!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα τηλ στο Μητέρα για το κόστος της υστεροσκόπησης και μου είπαν γύρω στα 500Ε!!!(εκτός γιατρού φυσικά που είναι άλλο θέμα αυτό..)

Επίσης ακούστε διαφορές στις τιμές για υστεροσαλπιγγογραφία:173Ε στο Μητέρα,146Ε Ρέα και 130Ε Λητώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Niki27 όσον αφορά την υστεροσκόπηση στο Μητέρα, σίγουρα θα έκαναν το γνωστό κόλπο, να σου πουν μια τιμή που περιλαμβάνει μόνο τον standard 'εξοπλισμό' και οχι τα extra!!!Δηλαδή η τιμή αυτή να είναι χωρίς το δωμάτιο, ή να είναι τιμή για διαγνωστική υστεροσκόπηση και οχι επεμβατική!!!Εμένα πάντως 1100ευρώ μου ζήτησε το Μητέρα, σε δωμάτιο τρίκληνο οικονομικό και χωρίς διανυκτέρευση!

:cool:

Life is too short to be boring!!!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...