Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολύποδας


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 586
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας έχει απαντηθεί σχετικό ερώτημα  πιο πάνω  από επιστημονικό συνεργάτη (διαφορά απόξεσης και υστεροσκόπησης για αφαίρεση πολύποδα). Ευχαριστούμε

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα ειμαι 22 χρονων σε προσφατη επισκεψη μου στην γυναικολογο μου σε υπερηχο μου βρηκε ενα πολυποδα που πριν 1 χρονο που ειχα κανει υπερηχο δεν υπηρχε!

Η γυναικολογος μου,μου ειπε να το παρακολουθησουμε απλα και σε 6 μηνες να παω ξανα για υπερηχο!

Η αληθεια ειναι πως εχω αγχωθει δεν ξερω αν πρεπει να παω σε εγχειρηση η οχι?

Παραλληλα ενω παιρνω αγωγη για θυροιδη και ολα στις εξετασεις μου πηγαιναν καλα αρχισα να μην εχω σταθερο κυκλο και η προλακτινη που ρυθμιζει τον κυκλο βγαζει ακυρες τιμες επισκεφθηκα την ενδοκρινολογο μου και η αληθεια ειναι πως αποκλησαμε καποια δεδομενα του γιατι συμβαινει αυτο και καταληξαμε στο αγχος!!!

Το μεγαλο μου προβλημα λοιπον αυτη τη στιγμη ειναι ο πολυποδας μου τι να κανω να παω και σε αλλο γυναικολογο ,ψαχνοντας λιγο ειδα οτι η επεμβαση μπορει να γινει λαπαροσκοπικα εχει κανει καποια κοπελα να μου συστησει καποιο γιατρο?

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, angie-taxiarxoyla είπε:

Καλησπερα ειμαι 22 χρονων σε προσφατη επισκεψη μου στην γυναικολογο μου σε υπερηχο μου βρηκε ενα πολυποδα που πριν 1 χρονο που ειχα κανει υπερηχο δεν υπηρχε!

Η γυναικολογος μου,μου ειπε να το παρακολουθησουμε απλα και σε 6 μηνες να παω ξανα για υπερηχο!

Η αληθεια ειναι πως εχω αγχωθει δεν ξερω αν πρεπει να παω σε εγχειρηση η οχι?

Παραλληλα ενω παιρνω αγωγη για θυροιδη και ολα στις εξετασεις μου πηγαιναν καλα αρχισα να μην εχω σταθερο κυκλο και η προλακτινη που ρυθμιζει τον κυκλο βγαζει ακυρες τιμες επισκεφθηκα την ενδοκρινολογο μου και η αληθεια ειναι πως αποκλησαμε καποια δεδομενα του γιατι συμβαινει αυτο και καταληξαμε στο αγχος!!!

Το μεγαλο μου προβλημα λοιπον αυτη τη στιγμη ειναι ο πολυποδας μου τι να κανω να παω και σε αλλο γυναικολογο ,ψαχνοντας λιγο ειδα οτι η επεμβαση μπορει να γινει λαπαροσκοπικα εχει κανει καποια κοπελα να μου συστησει καποιο γιατρο?

Για λαπαροσκοπική αφαίρεση σου ειπε η γυναικολόγος ή το διάβασες μονη σου; Τους πολύποδες τους αφαιρούν με υστεροσκοπηση, καμια σχέση η μια διαδικασία με την άλλη απο άποψη κόστους και ταλαιπωρίας. Εκτος αν βρίσκεται σε θεση που βγαίνει λαπαροσκοπικά μόνο ή η γιατρός σου θελει να ελέγξει την μήτρα σου και για άλλους λόγους. Σε γενικές γραμμές ένας πολυποδας δεν λέει τίποτα, αλλα μιας και αναφέρεις και τον θυρεοειδή και την προλακτινη θα σου προτείνω κατι πολυ άσχετο, να κανεις μια ιδιωτική ασφάλιση την δίκη μου την εχω απο 22 χρόνων και με εχει καλύψει σε δυο λαπαροσκόπησεις και σε αλλα πολλα. Στο γράφω πολυ φιλικά οταν ξεκινάς με θεματάκια  απο τοςο μικρή θα τα βρεις μπροστά σου.

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι το λαπαροσκοπικα το γραφω γιατι το διαβασα δεν εχω συζητησει καθολου για εγχειρηση .

Η ιδιωτικη ασφαλεια δεν ειμαι και τοσο σιγουρη οτι θα με καλυψει γιατι οταν ρωτησα εναν ασφαλιστη μου ειπε πως πλεον οι ασφαλιστικες δυσκολα καλυπτουν ατομα που να προυπαρχει το προβλημα.

Για να ειμαι ειλικρινης θελω να βρω ενα καλο γιατρο σε ενα δημοσιο νοσοκομειο!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο πολύποδας στη μήτρα αφαιρείται με υστεροσκοπηση συνήθως και όχι με λαπαροσκοπηση. Έκανα τον Οκτώβρη που μας πέρασε, μπήκα στη κλινική στις 7 το πρωί και στις 10:30 έπινα καφέ στο cafe. Με υπνωτισαν ελαφριά κρατησε κανένα μισαωρο η διαδικασία και σε λιγη ώρα μπορούσα να σηκωθώ και να φυγω. Βαζουν ενα μηχανηματακι μικρο (εχει καμερα πανω του) απο τον κόλπο, μπαινουν στη μητρα ξεριζωνει  τον πολυποδα το μηχανηματακι και βγαινουν εξω. Δεν πονεσα καθολου ειχα μονο μερικα καφε υγρά για λιγες μερες, για τα οποια με ενημερωσε ο γιατρος οτι θα τα εχω. Είναι καλο να τον παρακολουθείς και σε κάποια φάση να πάρεις την απόφαση να τον αφαιρεσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κοριτσια καλησπερα,αποφασισα να παω στο Αρεταιειο μιας και μου ειπαν πως ειναι πολυ καλο για αφαιρεσεις πολυποδα .

Η γιατρος εκει μου ειπε οτι κανουν αποξεση και υστεροσκοπηση μαζι, η αληθεια ειναι οτι εγω δεν εχω ακουσει τα καλυτερα για την αποξεση οποτε δεν θελω αμεσα να παρω μια βιαστικη αποφαση διοτι φοβαμαι τα χειρουργια.

αλλα αναρωτιεμαι πως γινετε αποξεση και υστεροσκοπηση μαζι δεν ειναι διαφορετικες μεθοδοι λετε να καταλαβα κατι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα σας, 

προσφάτως επισκέφθηκα γυναικολόγο και ο ενδοκολπικός υπέρηχος έδειξε έναν αρκετά μεγάλο πολύποδα και η πιθανότητα αφαίρεσης μεγάλη. Οπότε έχω ξεκινήσει την αναζήτηση ενός καλού γυναικολόγου με εμπειρία τέτοιων χειρουργείων. Μου συνέστησε με τα καλύτερα λόγια τον κ.Σύνδο Μιχαήλ στο νοσοκομείο Αλεξάνδρα, κοπέλα με ανάλογο πρόβλημα πολύποδα ενδομητρίου, για τον οποίο διάβασα και σχετική ανάρτηση εδώ στο φόρουμ όπου επίσης λέγονται καλά λόγια. Παρόλα αυτά, θα με ενδιέφεραν και άλλες απόψεις για άλλους γυναικολόγους, και ειδικότερα από κοπέλες που έχουν κάνει κάποιο ανάλογο χειρουγείο αφαίρεσης ποδύποδα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας ,

προσπαθούμε για παιδάκι 1μιση με 2 χρόνια και δεν συμβαίνει ΤΙΠΟΤΑ. Δεν είχαμε εντοπίσει κανένα πρόβλημα από εξετάσεις που κάναμε, μέχρι που τον Ιούλιο ο γιατρός διέκρινε στον υπέρηχο πολύποδα 10 χιλιοστών.  Εντωμεταξύ από τον Ιούνιο στις γόνιμες μέρες κάνω ένα σωρό υπέρηχους και τον είδε τον δεύτερο μήνα που πήγα για παρακολούθηση ωορρηξίας. Είναι ναι μεν μικρός αλλά βρίσκεται στον ισθμό της μήτρας πράγμα που σημαίνει ότι ενδεχομένως και να εμποδίζει τη σύλληψη. Θα κανονίσουμε υστεροσκόπηση γιατί ούτως η άλλως είχαμε στα σχέδια να την κάνουμε για να δούμε καλύτερα την μήτρα από μέσα. Πολλές φορές, απ' ότι έχω καταλάβει, έχεις ευρήματα που στον υπέρηχο δεν τα βλέπεις. 

 

Μου έχει δημιουργηθεί η ελπίδα ότι τόσο καιρό μπορεί να ενοχλέι ο πολύποδας και επιτέλους να πετύχουμε εγκυμοσύνη με την αφαίρεσή του. Υπάρχει περίπτωση σαν την δική μου, που να είχε αίσιο τέλος μετά την αφαίρεση του πολύποδα;;;;;;;

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας! 

Είμαι καινούρια στο forum αν και σας παρακολουθώ κάποιους μήνες!! 

Προσπαθούμε με τον άντρα μου το τελευταίο 5μηνο για μωράκι χωρίς επιτυχία..

Έχω ένα πολύπόδα στο ενδομητριο 6χιλ. Ο γιατρός μου, μου είπε να μην ασχοληθώ ακόμη μαζί του. Οι εξετάσεις μου είναι άψογες οι ορμονολογικες, εκτός από το φυλλικό που ήταν αρκετά πεσμένο αλλά παίρνω το τελευταίο τρίμηνο. 

Ο άντρας μου έχει κάνει σπερμοδιάγραμμα και έχει πάρα πολύ καλό αριθμο(369.000.000 εκ και 77.000.000 ανά ml) 

Πολύ καλή κινητικοτητα

Εκτός από μορφολογία που είναι 1% φυσιολογικά. Ο γιατρός μας είπε πως είναι καλό σπερμοδιάγραμμα αλλά θα πρέπει να πάρει κάποιες βιταμίνες για να αυξηθούν τα φυσιολογικά. 

Επίσης πως τώρα θα πρέπει και εγώ να κάνω μια σαλπιγγογραφια για να δούμε αν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα. 

Συγγνώμη για το τεράστιο μνμ αλλά ήθελα να τα πω όλα!! 

Έχω αγχωθεί αρκετά πιστεύω πως πρέπει να βγάλω τον πολύπόδα γιατί αν υπάρχουν και από την μεριά μου μικροπροβληματακια θα δυσκολεύει το πράγμα!! Τι λέτε? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Τον επομενο μηνα "ετοιμάζομαι" να βγαλω πολυποδα λαπαροσκοπηκα , ειναι στο ενδομητριο κ σε θεση που μπορει να αφαιρεθει με αυτη την μεθοδο!εχω ακουσει οτι ειναι υποθεση ρουτινας!ειναι προυποθεση  ωστε να ερθει το φασολακι μου,να μεινω εγγυος δλδ !!εχει καμια εμπειρια πανω σε αυτην την επεμβαση;;ξερω οτι ειναι υποθεση ρουτινας ,ομως με εχει καταβαλει ομως το αγχος χωρις να το θελω!! Η εμπειρια σας;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κοριτσια ειμαι καινουργια στο forum. Επειδή υποφέρω απο αιμορραγιες πηγα στο γιατρό κ μου πε οτι εχω πολυποδα. Μου είπε οτι χρειάζεται αφαιρεση. Ειμαι απο επαρχία κ δεν εχω κανεναν γυναικολόγο στην Αθήνα. Μηπως ξέρει καμια από σας κανεναν καλο γυναικολόγο στην Αθήνα κ πως γίνεται η επέμβαση γιατί εχω αγχωθεί πολυ. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...