Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως θα τα βρω με τη μαμά του παιδιού;


ELENI G

Recommended Posts

ως μητερα τριων παιδιων κ νονα επισης θεωρω οτι ειναι εγωιστικο οι γονεις να ανακατευονται στο τι θα παρει ο νονος.εκεινη η μερα ειναι του παιδιου κ του νονου οχι των γονιων.δεν προταγωνιστουν αυτοι.μας αρεσει δεν μας αρεσει ο νονος πρεπει να διαλεξει εκτος κ αν ζητησει τη βοηθεια μας.το μονο που ειχα ζητησει ειναι οι σταυροι να μην ειναι χρυσοι γιατι το απεχθανομαι.

 

Ναι και εγω το θεωρω λιγο ασχημο να επιβαλει η μαμα την γνωμη της στα βαφτιστηκα.Στο κατω κατω η νονα πληρωνει,αγοραζει οτι μπορει,συμφωνα με την οικονομικη της δυνατοτητα.Στην προκειμενη περιπτωση ομως,ειναι φιλες,οποτε θεωρησαν και οι δυο μια "ομορφη συνεργασια".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

για πείτε τι να κάνω εγω??

Βαπτίζω το καλοκαίρι ένα αγοράκι και η μαμά θέλει ρούχα υπερπαραγωγή (κοντά στα 1000 μόνο τα ρούχα). Η βάπτιση θα γίνει σε ένα απομακρυσμένο χωριό χωρίς τραπέζι για πολλά άτομα. Τα ρούχα ζήτημα είναι αν θα τα φορέσει το παιδάκι. Δεν την ενδιαφέρει καθόλου για το σχέδιο και το κόστος του σταυρού. Και είναι και αδιαπραγμάτευτη για το θέμα ρούχων(θέλει συγκεκριμένα ρούχα) λες και άλλες μάρκες επώνυμες δεν αξίζουν.

 

Το ζευγάρι έχει πολλά εξοδα, άνεργοι, με δύο παιδιά.

Και επίσης και εμείς με πολλά έξοδα και 2 παιδιά.

Μου προτεινε η μητέρα του παιδιού να της δώσω ένα μέρος του ποσού για τα ρούχα και το υπόλοιπο να το βάλει αυτή.

Δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσει γιατί θα ήθελα να διαλέξω κατι εγώ για το παιδάκι και να μην είμαι απλώς ο χρηματοδότης.

Ειλικρινά ελπίζω να αλλάξει γνώμη και να σκεφτεί καλύτερα τα πράγματα και την κατάσταση την οικονομική.

 

Υπολόγιζα περίπου 600 ευρώ για ρούχα και βαπτιστικά. (400-500 τα ρούχα και 200 ο σταυρός από εργαστήριο γνωστού). Είναι λίγα ή πολλά?

Link to comment
Share on other sites

για πείτε τι να κάνω εγω??

Βαπτίζω το καλοκαίρι ένα αγοράκι και η μαμά θέλει ρούχα υπερπαραγωγή (κοντά στα 1000 μόνο τα ρούχα). Η βάπτιση θα γίνει σε ένα απομακρυσμένο χωριό χωρίς τραπέζι για πολλά άτομα. Τα ρούχα ζήτημα είναι αν θα τα φορέσει το παιδάκι. Δεν την ενδιαφέρει καθόλου για το σχέδιο και το κόστος του σταυρού. Και είναι και αδιαπραγμάτευτη για το θέμα ρούχων(θέλει συγκεκριμένα ρούχα) λες και άλλες μάρκες επώνυμες δεν αξίζουν.

 

Το ζευγάρι έχει πολλά εξοδα, άνεργοι, με δύο παιδιά.

Και επίσης και εμείς με πολλά έξοδα και 2 παιδιά.

Μου προτεινε η μητέρα του παιδιού να της δώσω ένα μέρος του ποσού για τα ρούχα και το υπόλοιπο να το βάλει αυτή.

Δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσει γιατί θα ήθελα να διαλέξω κατι εγώ για το παιδάκι και να μην είμαι απλώς ο χρηματοδότης.

Ειλικρινά ελπίζω να αλλάξει γνώμη και να σκεφτεί καλύτερα τα πράγματα και την κατάσταση την οικονομική.

 

Υπολόγιζα περίπου 600 ευρώ για ρούχα και βαπτιστικά. (400-500 τα ρούχα και 200 ο σταυρός από εργαστήριο γνωστού). Είναι λίγα ή πολλά?

 

 

Eιναι γνωστο το παραμυθι,ο νονος ισον σπονσπορας του παιδιου!Τι να σου πω,βρησκω υπερβολικο το ποσο για τα ρουχα του μωρου,που στην τελικη ποσο καιρο θα τα φορεσει?Τι ποσο σου προτεινει να βαλεις για τα ρουχα?

 

Εφοσον ειχες σκοπο να χαλασεις για την βαφτιση ενα αλφα ποσο,δωστης οτι ζηταει,και αφαιρεσε απο τα υπολοιπα!Το να τσακωθεις μαζι της,δεν λεει!Και τι να της πεις δηλαδη?Το σωστο ειναι η μαμα να μην επεμβαινει στα εξοδα του νονου αλλα αφου με τετοια οικονομικη κριση η μαμα εχει μεγαλωμανεια,τι να πουμε και εμεις.....

Link to comment
Share on other sites

1000 Ευρώ μόνο για ρούχα βαφτιστικά??? Το ποσό είναι υπερβολικό!!! Αλλά από την άλλη δεν θα μου άρεσε να γίνω νονά και να τα βάλω μισά μισά με την μαμά του παιδιού!!! Εγώ για να πω την άληθεια έγινα νονά τον Οκτώβριο, οι γονείς βέβαια τρομερά συζητήσιμοι και οι δύο, τους είπα ότι για τα ρούχα θέλω να πάμε μαζί και να διαλέξουν εκείνοι. Αρχικά είχαν διαλέξει με 450 και καταλήξανε με 600 αλλά με ρώτησαν πρώτα αν είναι σύμφωνο με το budget μου (ξέραν ότι αν μου έλεγαν να βάλουν και εκείνοι ένα ποσό ίσως να μην το έπαιρνα πολύ καλά). Σχετικά με τον σταυρό τους είπα ότι θα είναι του δικού μου γούστου γιατί θα είναι και το μόνο που θα μείνει στο παιδί από την νονά του, όπως και έγινε. Τώρα η μητέρα του παιδιού που θα βαφτίσεις εσύ μου φαίνεται κάπως.... τι σημαίνει είναι αδιαπραγμάτευτη??? Σοκ Σοκ Σοκ

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

για πείτε τι να κάνω εγω??

Βαπτίζω το καλοκαίρι ένα αγοράκι και η μαμά θέλει ρούχα υπερπαραγωγή (κοντά στα 1000 μόνο τα ρούχα). Η βάπτιση θα γίνει σε ένα απομακρυσμένο χωριό χωρίς τραπέζι για πολλά άτομα. Τα ρούχα ζήτημα είναι αν θα τα φορέσει το παιδάκι. Δεν την ενδιαφέρει καθόλου για το σχέδιο και το κόστος του σταυρού. Και είναι και αδιαπραγμάτευτη για το θέμα ρούχων(θέλει συγκεκριμένα ρούχα) λες και άλλες μάρκες επώνυμες δεν αξίζουν.

 

Το ζευγάρι έχει πολλά εξοδα, άνεργοι, με δύο παιδιά.

Και επίσης και εμείς με πολλά έξοδα και 2 παιδιά.

Μου προτεινε η μητέρα του παιδιού να της δώσω ένα μέρος του ποσού για τα ρούχα και το υπόλοιπο να το βάλει αυτή.

Δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσει γιατί θα ήθελα να διαλέξω κατι εγώ για το παιδάκι και να μην είμαι απλώς ο χρηματοδότης.

Ειλικρινά ελπίζω να αλλάξει γνώμη και να σκεφτεί καλύτερα τα πράγματα και την κατάσταση την οικονομική.

 

Υπολόγιζα περίπου 600 ευρώ για ρούχα και βαπτιστικά. (400-500 τα ρούχα και 200 ο σταυρός από εργαστήριο γνωστού). Είναι λίγα ή πολλά?

 

Πραγματικα λυπαμαι που ενα τετοιο σημαντικο μυστηριο το εχουμε κανει εμποριο!

Δε θελω να σχολιασω τιποτα,γιατι πολλα απο τα παραπανω με εξοργισαν!Δε θα ηθελα να σε επηρεασω!

Απλως συζητησε το με τη κουμπαρα σου!Τι σκεφτεσαι εσυ σα νονα!Τι θα σε ευχαριστουσε να κανεις!Κοιτα κοπελα μου,ειναι μανα,αλλα ο ρολος της νονας ειναι επισης πολυ σημαντικος!

Οταν εγινα και γω νονα,στο γιο της κουνιαδας μου,επελεξα φθηνα βαφτιστικα!Μονο στο σταυρο ξοδεψα περισσοτερα!Συνολικα μου κοστισε 1000 ευρω η βαφτιση!Πριν την αναζητηση των βαφτιστικων,ειχα πει πως δεν ηθελα να ξεπερασω αυτο το ποσο!Οποτε κινηθηκα σε αυτο το βελινεκες!

Το τελικο ποσο που μου αναφερεις θεωρω πως ειναι μεσα στα λογικα πλαισια!

Εγω να σου ευχηθω απο τωρα,πανταξια!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν θα συμφωνουσα με τιποτα να βαλουν οι γονεις χρηματα!!!! να το κανουν γιατι? και μετα? να ανοιξουν το στομα τους και να με ρεζιλεψουν? και αργοτερα? Εαν εγω εχω να διαθεσω αν χ ποσο για δωρο γενεθλιων, χριστουγεννων κτλ? και αν παλι δνε θα τους αρεσει? παλι θα βαζουν χρηματα?

Προσωπικα δεν θα προχωρουσα σε κουμπαρια. Τι παει να πει ειναι αδιαπραγματευτη? Εαν θελει ας το βαφτισει μονη της το παιδι!!!

Link to comment
Share on other sites

ανεργοι με 2 παιδια κ θελουν ρουχα 1000 ευρω??:evil:θεε μου!τι κοσμος υπαρχει!μετα θα σου ζητανε αυτοκινητο κ σπιτι να προικισεις το παιδι!!αυτα που δεν εχουμε φραγκο αλλα να μπουμε στο ματι του αλλου (γιατι αυτο θελουν)ειναι τοσο μεγαλη γυφτια!!!συγγνωμη εξοργιστηκα!εισαι σιγουρη οτι πρεπει να την κανεις την κουμπαρια??πολυ απαιτητικη η μαμα κ δεν ξερω αν θα σου βγει σε καλο!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

για πείτε τι να κάνω εγω??

Βαπτίζω το καλοκαίρι ένα αγοράκι και η μαμά θέλει ρούχα υπερπαραγωγή (κοντά στα 1000 μόνο τα ρούχα). Η βάπτιση θα γίνει σε ένα απομακρυσμένο χωριό χωρίς τραπέζι για πολλά άτομα. Τα ρούχα ζήτημα είναι αν θα τα φορέσει το παιδάκι. Δεν την ενδιαφέρει καθόλου για το σχέδιο και το κόστος του σταυρού. Και είναι και αδιαπραγμάτευτη για το θέμα ρούχων(θέλει συγκεκριμένα ρούχα) λες και άλλες μάρκες επώνυμες δεν αξίζουν.

 

Το ζευγάρι έχει πολλά εξοδα, άνεργοι, με δύο παιδιά.

Και επίσης και εμείς με πολλά έξοδα και 2 παιδιά.

Μου προτεινε η μητέρα του παιδιού να της δώσω ένα μέρος του ποσού για τα ρούχα και το υπόλοιπο να το βάλει αυτή.

Δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσει γιατί θα ήθελα να διαλέξω κατι εγώ για το παιδάκι και να μην είμαι απλώς ο χρηματοδότης.

Ειλικρινά ελπίζω να αλλάξει γνώμη και να σκεφτεί καλύτερα τα πράγματα και την κατάσταση την οικονομική.

 

Υπολόγιζα περίπου 600 ευρώ για ρούχα και βαπτιστικά. (400-500 τα ρούχα και 200 ο σταυρός από εργαστήριο γνωστού). Είναι λίγα ή πολλά?

Εμένα μου κάνει φοβερή εντύπωση ότι τη νοιάζει περισσότερο για τα ρούχα παρά για το σταυρό που είναι αυτό που μένει. Το μόνο που μένει δηλαδή και μπορεί το παιδί να το φοράει και όλη του τη ζωή. Τώρα για τα ρούχα μου φαίνονται κάπως πολλά. Εδώ μου φάνηκαν πολλά αυτά που έδωσε η δική μου κουμπάρα, 600 ευρώ για όλο το σετ βάφτισης εκτός από το σταυρό. Και μάλιστα τα ρούχα ήταν γνωστής επώνυμης εταιρείας το ίδιο και τα παππούτσια. Αλλά η κοπέλα μένει επαρχία και δεν είχε πολλές επιλογές, της είχα πει αν θέλει να ανέβει Αθήνα να ψάξουμε για βιοτεχνίες αλλά τελικά δεν προλάβαινε και τα πήρε από ένα γκλαμουράτο κατάστημα σε μια πολη κοντά στο χωριό της. Ήταν βέβαια φανταστικά δεν μπορώ να πω. 1.000 όμως μονο για ρούχα μου φαίνονται πάρα πολλά...Μπορείς να βρεις φανταστικά πράγματα με πολύ λιγότερα. Ακόμη και επώνυμα αν θέλει επώνυμα υπάρχουν σε πολύ καλύτερες τιμές από 1.000 ευρώ. Απ' ότι κατάλαβα όμως θέλει συγκεκριμένη μάρκα αλλά αυτό είναι πολύ περιοριστικό πιστεύω. Κι εγώ πιστεύω ότι πρέπει να το συζητήσεις μαζί της και να της πεις το ποσό που διαθέτεις και ότι δεν είναι μόνο τα χρήματα αλλά και η επιλογή ότι θες να είναι δική σου. Εξήγησέ της ότι θέλεις να κάνεις εσύ την επιλογή αυτή. Εγώ το μόνο που είχα πει στην κουμπάρα μου ήταν να είναι τα ρούχα λευκά του πάγου προπάντων γιατί μου αρέσει αλλά και γιατί μας είχαν δώσει ένα χαρτί από την εκκλησία ότι τα ρούχα του νεοφώτιστου πρέπει να είναι λευκα. Βεβαια στο προφορικό δε μου είχε πει κάτι ο παπας αλλά με συνέφερε αυτό το χρώμα γιατί εμένα μου αρέσει πολύ το λευκό. Ηταν σα νυφούλα! Τώρα αν δε μου άρεσε θα ρώταγα τον παπά ευθέως! Ε φοβήθηκε και η κουμπάρα μου γιατί είχε παέι σε μια βάφτιση που η νονά είχε πάρει φούξια ρούχα και την έκραξε ο παπάς και μου λέει λευκά θα τα πάρω μη σε νοιάζει. Αλλο θέμα βέβαια αυτό με τους παπαδες αλλά τέλος πάντων!Κατά τα άλλα δεν της έδωσα καμιά άλλη οδηγία, ούτε για το σταυρό που είναι τέλειος! Εμπιστεύτηκα το γούστο της και είχα δικιο. Όταν τα είδα της είπα όυτε εγώ να τα διάλεγα τόσο πολύ μου άρεσαν!Πιστεύω πρέπει να δίνεις χώρο στους ανθρώπους που επιλέγεις για νονούς του παιδιού σου. Αν δεις ότι δε βρίσκεις άκρη δεν ψάχνεις μήπως υπάρχει κανένα στοκατζίδικο της συγκεκριμένης εταιρείας που θέλει να τα πάρεις από εκεί; Εχουν αρκετές εταιρείες στοκατζιδικα ή βγάζουν προσφορές περσινά κομμάτια που τα δίνουν σε πολύ καλύτερες τιμές, το χα ψάξει κι εγώ για να βρω λύσεις στην δική μου κουμπάρα, γι αυτό στο λέω. Ψάξε στο internet αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για αυτή την εταιρεία ή πάρε ένα τηλεφωνάκι στην ίδια την εταιρεία να μάθεις τι παίζει και πρότεινέ της τουλάχιστον αυτη τη λύση...

Link to comment
Share on other sites

Πάντα πίστευα ότι το δώρο πρέπει να το διαλέγει αυτός που το κάνει γιατί εκτός από τα λεφτά του βάζει και το προσωπικό του γούστο και μένει και σε μας αυτό. Στην βάφτιση της μικρής ό,τι άλλαξα το πήρα μεγαλύτερο νούμερο και όχι άλλο σχέδιο. Η ογδοντάχρονη θεία της είχε πάρει ένα φόρεμα κόκκινο καρό πολύ εκκεντρικό για τα δικά μου τα γούστα. Ήταν όμως η άποψή της περι αισθητικής και το κράτησα και πιστέψτε με άρεσε σε όλες τις γιαγιάδες, 4-5 φορές το φόρεσε. Άλλωστε τα μωρά έιναι τόσο χαριτωμένα που ό,τι και να βάλουνε όμορφα είναι.

 

Τώρα για την θεματοθέτρια. Δεν θα έδινα το δικαίωμα στη μητέρα να μου πει που να δώσω τα ωραία μου λεφτά αλλά αφού το ξεκινήσατε έτσι πρέπει να το συνεχίσετε. Πάρτε κάτι στη μέση, δηλαδή να αρέσει στη μαμά και σε σένα έστω και λιγότερο. Κάτι θα υπάρχει δεν μπορεί. Μπορείτε να το παραγγείλετε από εργαστήριο με τις ανάλογες τροποποιήσεις.

 

Peppi, για το άνεργο ζευγάρι που ενώ νιώθει στο πετσί του τι πάει να πει κρίση αλλά μεγαλοπιάνεται με αλλουνού τσέπη συγγνώμη θα τους παράταγα στα κρύα του λουτρού κι ας τρέξουν να βρουν νονο/νονά για το παιδί εν καιρώ κρίσης. Θα μου πείτε τι φταίει το παιδί, δεν φταίει αλλά κάποια στιγμή θα την πληρώσει με την μεγαλομανία των γονιών του στο ακέραιο και θα έχει και πλήρη συναίσθηση οπότε ας φάνε το "χαστούκι" τώρα οι γονείς μπας και ισιώσουν. Εναλλακτικά θα έλεγα στους γονείς "τόσα μπορώ να δώσω, take it or leave it".

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο..Η νονά της πρώτης κόρης είναι η κουνιάδα μου η οποία πάντα ήθελε κοριτσάκι αλλά ο Θεός της έστειλε 2 αγοράκια και της έμεινε ο καημός που λένε. Έκανε τρελλή χαρά για το πρώτο κοριτσάκι της οικογένειας κι έτσι αποφασίσαμε να το βαφτίσει αυτή. Πήρε βαφτιστικά από πολύ γνωστό κατάστημα και σταυρό επίσης. Τα βαφτιστικά υπερπαραγωγή όσον αφορά στην ποιότητα απλά της είχα πει ότι θα ήθελα να είναι ευκολοφόρετα για να μην έχουμε δράματα κατά το ντύσιμο στην εκκλησία και συμφώνησε. Έρχεται και η ώρα του σταυρού και βγάζει ένα μικρό σταυρουδάκι με 4 πετρούλες επάνω. Σκέφτηκα ότι θα μπορούσε να κόψει κάτι από τα ρούχα για να πάρει κάτι καλύτερο σε σταυρό. Φυσικά και δεν μίλησα και έδιωξα την σκέψη από το μυαλό μου γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν μου άρεσε που το σκέφτηκα αυτό.

 

Την άλλη βδομάδα έρχεται σπίτι με κάτι χαρτιά σε σκληρό φάκελο και μου λέει "αυτά είναι τα πιστοποιητικά για τα μπριγιάν του σταυρού". Περιττό να σας πω πώς ένιωσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...