Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως θα τα βρω με τη μαμά του παιδιού;


ELENI G

Recommended Posts

Βαπτίζω ένα κοριτσάκι μιας πολύ καλής μου φίλης τον Σεπτέμβριο. Είχαμε συμφωνήσει να πάμε μαζί για βαπτιστικά και για Σταυρό και όντως πήγαμε πρόσφατα να ρίξουμε μια ματιά. Κατάλαβα ότι θέλουμε τελείως διαφορετικά πράγματα και ιδιαίτερο πρόβλημα έχουμε με τον Σταυρό. Αυτούς που θέλει εκείνη, εμένα δεν μου αρέσουν καθόλου και δεν ξέρω τι να κάνω. Πως να το χειριστώ; Δεν θέλω να παρεξηγηθώ...

 

 kh4Ap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βαπτίζω ένα κοριτσάκι μιας πολύ καλής μου φίλης τον Σεπτέμβριο. Είχαμε συμφωνήσει να πάμε μαζί για βαπτιστικά και για Σταυρό και όντως πήγαμε πρόσφατα να ρίξουμε μια ματιά. Κατάλαβα ότι θέλουμε τελείως διαφορετικά πράγματα και ιδιαίτερο πρόβλημα έχουμε με τον Σταυρό. Αυτούς που θέλει εκείνη, εμένα δεν μου αρέσουν καθόλου και δεν ξέρω τι να κάνω. Πως να το χειριστώ; Δεν θέλω να παρεξηγηθώ...

 

Καλησπέρα!

& εγώ τον Σεπτέμβριο βαφτίζω το κοριτσάκι της κολλητής μου & είπαμε για να μην χαλάσουμε τις καρδιές μας τα μοιράσαμε, δλδ θα κάνουμε το φόρεμα του απόλυτου γούστου μου, τον σταυρό με το δικό της γούστο & τα υπόλοιπα σε συννενόηση... γιατί δεν προτείνεις κάτι τέτοιο ???

αν & όσο αφορά ειδικά τον σταυρό, θα σου πρότεινα να αρέσει στην μαμά, γιατί είναι το μόνο που θα μείνει, και καλό θα ήταν να το δεις φορεμένο απ'την βαφτιστικιά σου, έστω & αν δεν σ'αρέσει, παρά καταχωνιασμένο σε καμιά μπιζουτιέρα !!!:shock:

Link to comment
Share on other sites

είναι λίγο δύσκολη η θέση σου,εγω είπα στους νονους απο βαπτιστικα να διαλεξουν ότι θελουν (αλλα να με ενημερωσουν τα χρωματα..) αλλα απο σταυρο τους είπα να διαλεξουν κατι μικρο αφου είναι αγορακια και να συνδιαζει χρυσο με λευκοχρυσο.Ετσι αποφασισα να μην παω μαζί τους και γίνει καμια παρεξήγηση αλλα τους καθοδήγησα... Παντως θα σου ελεγα αφου είναι φίλη σου και μαλιστα καλη να της μιλησεις ανοικτα για το θεμα δεν νομίζω ότι θα υπαρχει προβλημα.

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ έγινα νονά 4 φορές....Σε όλες τις βαφτίσεις η επιλογή ήταν της μαμάς,αυτό ένιωθα εγώ, αυτό επέτρεψα να γίνει...

Στην βάφτιση του γιου μου η επιλογή ήταν δική μου...

Μία λύση είναι να της προτείνεις 4-5 σχέδιο που σου αρέσουν και να της πεις ...μου άρεσαν αυτοί οι σταυροί, σου αρέσει κάτι.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να της μιλήσω και να της εξηγήσω γιατί δεν μου αρέσουν, αλλά μου λέει ότι θα μείνει πιστή στις επιλογές της. Εγώ θέλω ο σταυρός να είναι λευκόχρυσος και σχετικά απλός γιατί θεωρώ ότι ακόμα και όταν μεγαλώσει το παιδί, θα μπορεί να τον φοράει αν θέλει. Εκείνη θέλει χρυσό με διάφορα σχεδιάκια γιατί πιστεύει ότι στη ζωή της δεν θα ξαναγοράσει χρυσό (γιατί δεν αρέσουν ούτε στην ίδια) οπότε να έχει χρυσό τον βαπτιστικό της, ώστε αν αποφασίσει ποτέ να φορέσει ένα χρυσό σταυρό να είναι ο βαπτιστικός της. Δεν μπορώ να δεχτώ αυτό το σκεπτικό και ειδικά για κάτι που δεν μου αρέσει κιόλας.

 

 kh4Ap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσπάθησα να της μιλήσω και να της εξηγήσω γιατί δεν μου αρέσουν, αλλά μου λέει ότι θα μείνει πιστή στις επιλογές της. Εγώ θέλω ο σταυρός να είναι λευκόχρυσος και σχετικά απλός γιατί θεωρώ ότι ακόμα και όταν μεγαλώσει το παιδί, θα μπορεί να τον φοράει αν θέλει. Εκείνη θέλει χρυσό με διάφορα σχεδιάκια γιατί πιστεύει ότι στη ζωή της δεν θα ξαναγοράσει χρυσό (γιατί δεν αρέσουν ούτε στην ίδια) οπότε να έχει χρυσό τον βαπτιστικό της, ώστε αν αποφασίσει ποτέ να φορέσει ένα χρυσό σταυρό να είναι ο βαπτιστικός της. Δεν μπορώ να δεχτώ αυτό το σκεπτικό και ειδικά για κάτι που δεν μου αρέσει κιόλας.

 

Θέλει χρυσό πάρε χρυσό, τι σκας??? Αυτή θα τον φοράει στο γιό της και εσύ θα έχεις κάνει αυτό που θέλει και ήσυχη με την συνείδησή σου.....σαν σκεπτικό σίγουρα είναι κομματάκι μπανάλ αλλά τι να κάνουμε τώρα...

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω...με το σκεπτικό της κουμπάρας σου διάλεξα εγώ το σετ χρυσαφικών που μου έκαναν δώρο τα πεθερικά μου στον αρραβώνα.Διάλεξα ένα σε χρυσό, τα λεγόμενα βυζαντινά.Ένα πολύ ιδιαίτερο κομμάτι που δεν πρόκειται να το έπερνα ποτέ στη ζωή μου.Και ναι το φοράω σε πολύ ιδιαίτερες στιγμές αλλά είναι ένα "ξεχωριστό" κομμάτι για εμένα...

Από όλα τα άλλα κατά καιρούς έχω πάρει, δηλ.πιο λητά,ή λευκόχρυσο ή swarowski

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ όταν ακούω η μαμά να έχει δικαίωμα στην επιλογή του τι θα πάρει η νονά.. μου κάνει κάπως...

Και νονά έγινα και τα παιδιά μου βάφτισα, ούτε τέτοιες απαιτήσεις συνάντησα, ούτε είχα απο τους νονούς μας..

Θα ήθελα βέβαια να ξέρω τους χρωματισμούς για να "δέσω" το θέμα της βάφτισης αλλά μέχρι εκεί.

Και στην ερώτηση σου τώρα.... επειδή την έπαθα στο γάμο μου που ήταν τότε πολύ της μοδός τα βυζαντινά αν θυμάστε εκείνο το πολύ κίτρινο χρυσό με τα βαρύγδουπα σχέδια και τίγκαρα στα βυζαντινά απο γονείς/πεθερικά και συγγενείς........

τώρα όποτε έχω τη δυνατότητα να πάρω κάτι, προτιμώ χρυσό και μόνο χρυσό ή έστω με λίγες λεπτομέρειες λευκόχρυσου.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να αρεσουν και στις δυο σας αλλα το ιδιο προβλημα θα ειχα και εγω πιστευω αφου το γουστο της νονας της κορης μου ειναι εντελως διαφορετικο απο το δικο μου ετσι πηγε μονη της γιατι θεωρω οτι εκεινη δινει τα λεφτα σε εκεινη πρεπει να αρεσουν και απλως εγω ειχα γνωμη στα χρωματα μεχρι εκει οσο για το σταυρο αυτος ειναι και το πιο σημαντικο κομματι της βαφτισης και ειναι δωρο της νονας στο βαφτιστηρι ακομα και ως ενθυμιο θελω να καταληξω οτι η βαφτιση ειναι το γουστο της νονας κυριως η μαμα να εχει αποψη για προσκλητηρια μπομπονιερες και οτι αλλο την αφορα εξαλλου αν θα αρεσουν η οχι στο κοσμο βαφτιστηκα σταυρος εσενα θα σχολιασουν και οχι τη μαμα θα μου πεις ειναι και το λιγοτερο

Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου γνώμη είναι ότι ο νονός είναι αυτός που επιλέγει, οι γονείς δεν θα έπρεπε να συμμετέχουν καθόλου σε αυτό. Και εγώ έγινα νονά και διάλεξα τα πάντα μόνη μου χωρίς καμία παρέμβαση από τους γονείς. Εξάλλου από την στιγμή που δέχονται να γίνεις νονά, πρέπει να σου δώσουν και το ελεύθερο. Εξάλλου εσύ πληρώνεις και δεν είναι και λίγα τα χρήματα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό σκέφτομαι και εγώ. Αυτά που προσφέρει η νονά σε ένα παιδί που βαπτίζεται είναι μέρος του εαυτού της. Είναι κάτι που δωρίζει η νονά στο παιδί και όχι στη μαμά. Αν πάρω κάτι που δεν μου αρέσει θα είναι σαν να κάνω αγκαρία και θα την έχω πληρώσει κιόλας (και σας πληροφορώ δεν μου περισσεύουν καθόλου, μάλιστα θα στερηθώ πάρα πολλά για να το κάνω). Δεν θα είναι ουσιαστικά από εμένα και γι' αυτό προβληματίζομαι. Αφήστε που όντως την ώρα της βάπτισης δεν θα σχολιάσουν το γούστο της μαμάς αλλά της νονάς γιατί υποτίθεται εκείνη τα παίρνει.

 

 kh4Ap3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως που βαφτισα προσφατα τον μικρο δεν ειπα τιποτα για τον σταυρο αν και δεν ηταν και πολυ ωραιος,επειδη ο κουμπαρος πληρωσε και επειδη ξερω πως δεν ηταν σχετικα ακριβος αλλα και επειδη γνωριζα την οικονομικη του κατασταση δεν επεμενα,δεν γινεται επειδη ειναι νονος να κανω εγω τα γουστα μου,εγω πιστευω πως ειναι καλυτερα να αγορασετε αυτο που θελει η μαμα για να μην εχετε παρατραγουδα τελευταια στιγμη,ειναι ακριβος ο σταυρος;εγω παντως προσπαθω σε τοσο σημαντικες στιγμες να τα βρισκω γιατι δεν μπορω καθολου τα μπιρι μπιρι τα θεωρω γρουσουζικα,παρτε ενα που να αρεσει και στις δυο σας και τελος....μην αρχιζουμε εγω αυτο θελω οχι εγω εκεινο θελω....εμενα πρωτο μελημα μου ηταν να βαφτιστει ο μικρος και σκασιλα μου αν θα αρεσει σε καποιους η οχι η βαφτιση,τα ρουχα και ο σταυρος ,το σημαντικο ειναι να αρεσει και στις δυο σας,μια βαφτιση παμε να κανουμε μην το κανουμε και ανατολικο...αυτη ειναι η αποψη μου...βεβαια ο σταυρος ειναι σημαντικος αλλα αφου η μανα θελει αυτον και δεν αλλαζει γνωμη παρτο

Link to comment
Share on other sites

το σημαντικο ειναι το παιδι να ξερει για πιο λογο φοραει τον σταυρο και οχι να ειναι λευκοχρυσο,χρυσο,πανακριβο και τελειο,εμενα παντως τον φοραει μια χαρ και δεν ειναι και σουπερ αλλα τι να κανεις,μου αρεσει που την νυχτα το φιλαει...

Link to comment
Share on other sites

Bασικά είναι τι σχέση έχεις...

Όλα τα άλλα δηλ. αν πρέπει να είναι του γούστο της μαμάς ή της νονάς είναι δευτερεύοντα.

Το ιδανεικό θα ήταν μέση λύση ή το γούστο να συμπίπτει.

Ο μόνος λόγος που οι άφησα τις κουμπάρες μου να έχουν αυτές τον πρώτο λόγο στα βαφτιστικά είναι ότι και εγώ θα ήθελα το γούστο της βάφτισης στο παιδί μου να είναι το δικό μου...Πρώτη φορά νονά έγινα πολύ πριν γίνω μαμά.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα, τα βαφτιστικά είναι το δώρο της νονάς στο παιδί και μπορεί να πάρει ότι θέλει. Εγώ τον ντύνω καθε μέρα, την ημέρα της βάφτισης τον ντύνει η νονά, και νομίζω ότι δεν την τιμώ αν πάω μαζί της για να τα εγκρίνω. Αν δεν μου αρέσουν, δεν του τα ξαναφοράω, πολύ απλό.

Αφού τα αγόρασε, την ρώτησα μόνο τι χρώμα είναι για να κανονίσω τον στολισμό και τις μπομπονιέρες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω πρωτη φορα εδω μεσα ειδα οτι μπλεκονται οι γονεις σε ολα οσα κανει ο νονος για τη βαφτιση (δεν ξερω μηπως ετσι γινεται στην ελλαδα?)

 

εγω παντω οταν βαφτισα, οτι πηρα και οτι εκανα ηταν δικη μου επιλογη, η μαμα βασικα ιδεα δεν ειχε τα ειδε στη βαφτιση, και γενικα ετσι ξερω να γινεται εδω (κυπρος)

 

μου φαινεται πολυ περιεργο να μου βαφτιζουν το παιδι και να εχω αποψη για τα ρουχα/δωρα κλπ που κανει ο νονος, πρωτα απ ολα γιατι ειναι σαν να υποτιμω το οποιο γουστο του και τελος θα ενιωθα ασχημα να πω τη γνωμη μου μηπως και οτι πω βγει πιο ακριβο απ' οτι μπορει να διαθεσει ο νονος

 

στη συγκεκριμενη περιπτωση ομως, αφου ολα μαζι τα κανετε

ή πεισε τη μαμα να παρετε σταυρο που αρεσει και στις 2 ή παρε αυτον που θελει η μαμα γιατι θα παρεξηγηθειτε χωρις ουσιαστικο λογο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι είτε η μαμά δεν έχει λόγο,είτε η νονά το σίγουρο είναι ότι η σχέση θα είναι η τυπική Πάσχα,Χριστούγεννα,γεννέθλια.Δεν πιστεύω ότι δεν μποει να βρεθεί κάτι που να καλύπτει όλα τα γούστα.Κάποια κοπέλα είπε για το οικονομικό.Όταν η σχέση είναι αληθινή και όχι μόνο το κουμπαριό έχεις όλη την άνεση να το συζητήσεις

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως οταν μου βαφτισαν τα παιδια ουτε καν ρωτησατι θα τους παρουν οι νονες. ειχα εμπιστοσυνη και μια χαρα πηγαν ολα. φανταστειτε πως ουτε ενα μηνα πριν δε ρωτησα ουτε τι θεμα ειχαν οι λαμπαδες ( επειδη ειχαμε 2πλη βαφτιση δε τα πηραμε βαση θεματος ολοκληρης της βαφτισης). Δε ξερω αν υπαρχει εμπιστοσυνη ειναι το παν, αν ηδη δε ταιριαζετε σε αυτο, ειναι δυσκολο

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

ς

 

στη συγκεκριμενη περιπτωση ομως, αφου ολα μαζι τα κανετε

ή πεισε τη μαμα να παρετε σταυρο που αρεσει και στις 2 ή παρε αυτον που θελει η μαμα γιατι θα παρεξηγηθειτε χωρις ουσιαστικο λογο

ακριβως αυτο λεω κι εγω,δεν χρειαζετε να χαλασετε τις καρδιες σας ειδικα τωρα που πατε να κανετε κατι καλο....
Link to comment
Share on other sites

Κι η δική μου άποψη είναι πως αν μη τί άλλο στη βάφτιση αφήνεις το νονό ή τη νονά να επιλέξει πράγματα του γούστου του. Υποτίθεται πως τον ξέρεις τον άλλο πριν συμφωνήσεις για κουμπαριές κλπ και πως του έχεις εμπιστοσύνη ή πως τουλάχιστον συμβαδίζουν κάπου τα γούστα σας .

Μιλώντας τόσο σαν μαμά όσο και σαν νονά (δις και τα δυο το καθένα) δεν είχα την απαίτηση να επιλέξουν οι άλλοι βάσει του δικού μου γούστου. Απλά, στο κορίτσι πχ το μόνο που ζήτησα ήταν το ρούχο να είναι σε ουδέτερο χρώμα πχ λευκό με λίγο ροζ όχι φούξια ! Τον σταυρό και στα 2 μου παιδιά τον είδα στην εκκλησία. Το εάν θα τον φορέσουν ή όχι είναι δικό τους θέμα όταν μεγαλώσουν. Εγώ, ως μαμά, οφείλω να τους τον βάζω στις επίσημες ας πούμε εξόδους. Όσο για τα βαφτιστικά έλεος δλδ πόοοοοοσες φορές πια ένα μωρό θα προλάβει να φορέσει το οποιοδήποτε ρουχαλάκι ?

Στην θέση σου θα μίλαγα με την μαμά πάλι χωρίς να την πιέσω ζητώντας της στην καλύτερη των περιπτώσεων να επιλέξει ανάμεσα σε 2-3 σχέδια...

Με το καλό !

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου γνώμη είναι ότι ο νονός είναι αυτός που επιλέγει, οι γονείς δεν θα έπρεπε να συμμετέχουν καθόλου σε αυτό. Και εγώ έγινα νονά και διάλεξα τα πάντα μόνη μου χωρίς καμία παρέμβαση από τους γονείς. Εξάλλου από την στιγμή που δέχονται να γίνεις νονά, πρέπει να σου δώσουν και το ελεύθερο. Εξάλλου εσύ πληρώνεις και δεν είναι και λίγα τα χρήματα..

ετσι ειναι!!!αλλιος γιατι κανουμε νονα?μονο για να μασ πληρωσουν τα πραγματα???

αφου ειναι νονα εχει και την επιλογη να διαλεξει!!

εγω αυτο εκανα..μου ειπαν να παμε μαζι..ειπα παρτα ολα εσυ,θελω να ειναι δικο σου το γουστο,..!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήγαμε μαζί με την νονά αλλά στο μόνο που είχα γνώμη ήταν στο σχέδιο για το κουτί για να ταιριάζει με το θέμα της βάπτισης.

Ειδικά στο σταυρό την άφησα να τον διαλέξει και απλά είπα το οκ

Link to comment
Share on other sites

Εμεις πάλι επειδή έιχαμε νονό μου έδωσε το ελεύθερο να κάνω οοοο,τι ήθελα...το ευχαριστήθηκα!!! Του έλεγα θέλω αυτο, πλήρωνε...είναι και στο χαρακτήρα του βέβαια χρόνια φίλος μας.

Το καλύτερο βέβαια στην παρίπτωσή σου θα ήταν να υπάρξει μια κοινή γραμμή γιατί καταλαβαίνω ότι κι εσύ δεν θα τα δώσεις με την καρδιά σου για κάτι που δεν σου αρέσει, κακά τα ψέμματα όμως νομίζω ότι η μαμά θα πρέπει να έχει το πάνω χέρι μιας και το μωρό δεν μπορέι να αποφασίσει. Αργότερα που θα μεγαλώσει θα το ρωτάς και θα παίρνεις ότι θέλεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν βάφτισα το γιο μου, διαλέξαμε τα βαφτιστικά με τις νονές, είχαμε παρόμοιο γούστο, δε διαφωνήσαμε πουθενά. Τον σταυρό τον διάλεξαν μόνες μετά από δική μου προτροπή, μου είχαν πει να πάω μαζί, αλλά ήθελα να έχω μια έκπληξη στην εκκλησία. Γενικά δε συμφωνώ στο να κάνει η νονά το γούστο της, καλό είναι να συνεννοούνται με τη μαμά. Κι εγώ, αν γίνω νονά κάποια στιγμή, θα τα διαλέξουμε με τη μαμά. Βρείτε μια μέση λύση, αποκλείεται να μην υπάρχει ένας σταυρός που να αρέσει και στις 2!

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Apo th στιγμή που μπήκες στη διαδικασία να πάτε μαζί θα πρεπει να πάρεις αυτό που αρέσει στη μαμά (όσο αντεχει φυσικά η τσέπη σου) διαφορετικά δε θα έπρεπε να της προτίνεις να πάτε μαζί!Ας τα αγόραζες και ας μην έλεγες τίποτα!

Στο γιο μου ο νονος μου είπε να διαλέξω τι θέλω και μετα να ερθει να τα δει και να τα πληρώσει, τωρα στην κορη μου επειδη η νονα ειναι στη Κρήτη της είπα να πάρει οτι θέλει απλά να ειναι λευκά!για το σταυρο της ειπα να παρει οτι θελει!

Για το δικο της δωρο τη ρωτησα τι θελει κ μου ειπε ρολοι (εγω ηθελα κοσμημα) θα πάρω ρολοι!Διαφορετικα τι νοημα ειχε να ρωτησω..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...