Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καμιά ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ?


Recommended Posts

κανονικα ειναι για ολο τον πρωτο χρονο του παιδιου, δηλ απο τον πρωτο μηνα

 

πρέπει να κάνουμε κάποια αίτηση? Που το δηλώνουμε? Εγώ γέννησα τον Σεπτέμβριο 2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρέπει να κάνουμε κάποια αίτηση? Που το δηλώνουμε? Εγώ γέννησα τον Σεπτέμβριο 2012

Εγώ έστειλα τον άντρα μου στα κεντρικά με την ληξιαρχική γέννησης του παιδιού και πήρε το επίδομα και δήλωσε και τη γέννησή του ώστε να έχω μειωμένες εισφορές και έβγαλε και βιβλιάριο-συνταγολόγιο. Τα έκανε όλα μαζί στα κεντρικά στην Αθήνα με την ληξιαρχική, εξουσιοδότησή μου και κάποιες υπεύθυνες δηλώσεις που ζήτησαν (τα βρίσκεις στη σελίδα του τσμεδε). Για την μείωση των εισφορών θέλαν να δουν μόνο την ληξιαρχική πράξη γέννησης. Εμένα είχε εκδοθεί λογαριασμός γιατί γέννησα Οκτώβριο 2010 και μου ειπαν να μην τον πληρώσω. Εκαναν την αλλαγή στο ποσό και το πλήρωσα επιτοπου στα κεντρικά. Αν το είχα πληρώσει θα έπρεπε να ακολουθούσα άλλη διαδικασία για να μου τα επιστρέψουν

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σημερα πηγα στο τσμεδε, που γινοτανε το σωσε!! (ευτυχως, εχω μια κοιλια ως απεναντι και ετσι μπηκα σφηνα!!) εμαθα ομως οτι οσοι γεννουν σε δημοσιο νοσοκομειο δε δικαιουται το επιδομα. βγαζουν κανονικα εισιτηριο και μαλλον δικαιουται πρωτη θεση, χωρις να ειναι 100% σιγουροι...αλλα παλι μετα μου λενε οχι, οχι δικαιουσαι α θεση, απλα δεν μας εχει τυχει ακομα. (γιατι παλια επαιρνες το επιδομα και δεν ασχολιοντουσαν με τη θεση)

οσοι γεννουν σε ιδιωτικο παιρνουν κανονικα το επιδομα, αλλα οχι για πολυ καιρο ακομα, μου ειπαν θα κοπει και αυτο. Γυρω στον ιουνιο θα βγει ενα ενιαιο επιδομα που θα τα καλυπτει ολα δημοσιο -ιδιωτικο.

Τέλος, την ωρα που εφευγα μου ειπε οτι να τους ξαναρωτησω μετα απο λιγο καιρο μηπως δικαιουμαι να παρω τη διαφορα χρηματων του επιδοματος και των νοσηλειων του δημοσιου νοσοκομειου. απλα δεν ειναι καθολου σιγουρο μου ειπε, απλα συζητιεται, ξαναρωτησε μας σε λιγο καιρο μου ειπαν. αυτα

WEW9p3.png

 

 

gZ5Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σημερα πηγα στο τσμεδε, που γινοτανε το σωσε!! (ευτυχως, εχω μια κοιλια ως απεναντι και ετσι μπηκα σφηνα!!) εμαθα ομως οτι οσοι γεννουν σε δημοσιο νοσοκομειο δε δικαιουται το επιδομα. βγαζουν κανονικα εισιτηριο και μαλλον δικαιουται πρωτη θεση, χωρις να ειναι 100% σιγουροι...αλλα παλι μετα μου λενε οχι, οχι δικαιουσαι α θεση, απλα δεν μας εχει τυχει ακομα. (γιατι παλια επαιρνες το επιδομα και δεν ασχολιοντουσαν με τη θεση)

οσοι γεννουν σε ιδιωτικο παιρνουν κανονικα το επιδομα, αλλα οχι για πολυ καιρο ακομα, μου ειπαν θα κοπει και αυτο. Γυρω στον ιουνιο θα βγει ενα ενιαιο επιδομα που θα τα καλυπτει ολα δημοσιο -ιδιωτικο.

Τέλος, την ωρα που εφευγα μου ειπε οτι να τους ξαναρωτησω μετα απο λιγο καιρο μηπως δικαιουμαι να παρω τη διαφορα χρηματων του επιδοματος και των νοσηλειων του δημοσιου νοσοκομειου. απλα δεν ειναι καθολου σιγουρο μου ειπε, απλα συζητιεται, ξαναρωτησε μας σε λιγο καιρο μου ειπαν. αυτα

Ευχαριστώ που απάντησες. Εγώ πλήρωσα 210 ευρώ για 3 διανυκτερεύσεις (δηλαδή επιβάρυνση 70 ευρώ τη διανυκτέρευση) στο lux δωμάτιο του Έλενα γιατί το χαρτί της εισαγωγής που έδωσαν στον άντρα μου στο ΤΣΜΕΔΕ (απορώ γιατί λένε ότι δεν τους έχει τύχει) έλεγε ότι δικαιούμαι Α θέση, ενώ έμεινα στο lux.

Σχετικά με το επίδομα τοκετού, στο τηλέφωνο που μίλησα με το ΤΣΜΕΔΕ Περιστερίου (το μόνο που απαντούσε στα τηλέφωνα), μου είπε η υπάλληλος ότι μόνο στο κεντρικό της Αθήνας το δίνουν και όχι τα υπόλοιπα υποκαταστήματα της Αττικής.

... τι άχρηστο ταμείο, ένα καλό είχε (το επίδομα τοκετού) και το κόβουν κι αυτό οι άχρηστοι... ακούω ΤΣΜΕΔΕ και βγάζω σπυράκια...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι σχετικο και ασχετο. Εχει παρει καμια αναδρομικα επιστροφη των εισφορων? Ο μεγαλος μου γεννηθηκε τον Ιουλιο του 2007 και εμαθα οτι δικικαιουμε επιστροφη εισφορων απο τον Απριλιο του 2008 μεχρι τον Ιουλιο που χρονισε. Εκανα την αιτηση το 2009 που το εμαθα και που γεννησα το δευτερο παιδι. Για το δευτερο εγινε αμεσως η εκαθαριση και η μειωση των εισφορων. Για τον πρωτο ακομη περιμενω... Το 2010 που ειχα παει για αλλο λογο μου ειχαν πει οτι αλλαξαν οι υπαλληλοι και ηταν σε φαση ενημερωσης...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια,

 

Σήμερα πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ της Αγ. Παρασκευής. Ρώτησα για τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για να πάρω το επίδομα τοκετού και αντί για απάντηση με ρώτησαν που θα γεννήσω. Εγώ τους είπα Αλεξάνδρα και μου είπαν ότι εφόσον είναι Δημόσιο πρέπει να αλλάξω το βιβλιάρειό μου πριν γεννήσω, να πάρω εισιτήριο για να μου πληρώσουν το νοσοκομείο και επίδομα τοκετού δε δικαιούμαι. Χάνω δηλαδή πάνω από 2000Ευρώ, γιατί στο Αλεξάνδρα δε θα βρεις και 1η θέση. Όταν τους είπα ότι στην αρχή της κύησης μου είχατε πει ότι ναι μεν δε σας καλύπτουμε τα έξοδα προγεννητικού ελέγχου αλλά σας δίνουμε το επίδομα τοκετού και πριν από 1 μήνα μου είχατε πει ότι σας καλύτουμε το νοσοκομείο και σας δίνουμε στο χέρι τη διαφορά μου είπαν ότι η νέα απόφαση (η οποία δεν έχει ανακοινωθεί πουθενά ούτε στο site τους) λέει ότι δεν το δικαιούμαστε. Αλλά μου είπαν να πάω να ρωτήσω και την κ. Τζώρτζη στα κεντρικά.

 

Θεωρώ ότι πρέπει να το κάνουμε θέμα τουλάχιστον να μας δίνουν τη διαφορά γιατί είναι πολύ άδικο να το δίνουν σε εκείνες που πάνε στο ιδιωτικό και όχι σε εκείνες που πάνε στο δημόσιο.Εγώ σχεδιάζω μια μέρα μετά το Πάσχα να πάω Αθήνα και να δω τι γίνεται, θα σας ενημερώσω αν έχω νέα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι σχετικο και ασχετο. Εχει παρει καμια αναδρομικα επιστροφη των εισφορων? Ο μεγαλος μου γεννηθηκε τον Ιουλιο του 2007 και εμαθα οτι δικικαιουμε επιστροφη εισφορων απο τον Απριλιο του 2008 μεχρι τον Ιουλιο που χρονισε. Εκανα την αιτηση το 2009 που το εμαθα και που γεννησα το δευτερο παιδι. Για το δευτερο εγινε αμεσως η εκαθαριση και η μειωση των εισφορων. Για τον πρωτο ακομη περιμενω... Το 2010 που ειχα παει για αλλο λογο μου ειχαν πει οτι αλλαξαν οι υπαλληλοι και ηταν σε φαση ενημερωσης...

 

Ακριβώς το ίδιο ιστορικό έχω και εγώ. Έκανα την αίτηση Οκτώβρη του 2009 για την κόρη μου που είχε γεννηθεί Οκτώβρη του 2007 και την επιστροφή φόρου την πήρα πριν από 2-3 μήνες (γενάρη του 2012). Για το γιο μου που γεννήθηκε μάη του 2010, όλα έγιναν αυτόματα. Γνώμη μου, πρέπει να πηγαίνεις συχνά άπό εκεί (Γραφείο "Επιστροφή Εισφορών") και να τους πρήζεις για το θέμα σου.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι αιτήσεις επιστροφών -ανεξάρτητα για ποιο λόγο ζητάς επιστροφή- εκκαθαρίζονται σε τουλάχιστον σε τουλάχιστον 2.5 χρόνια με τα μέχρι σήμερα δεδομένα (γκρρρρρ). Για αίτηση που είχα κάνει τον Μάιο του 2009 με ειδοποίησαν πριν ~1 μήνα ότι έχει βγει το ποσό. Επειδή στο διάστημα αυτό κάθε φορά που περναγα για άλλο λόγο από το ΤΣΜΕΔΕ ρώταγα πάντα λάβαινα απάντηση του τύπου..."τώρα εκκαθαρίζουμε τις αιτήσεις του (π.χ.) Σεπτεμβρίου του 2006..."

 

Βασικά, για να γίνει αυτόματα η εκκαθάριση δεν πρέπει να έχεις πληρώσει τις εισφορές για το τρέχον εξάμηνο που γεννάς και να πας να κάνεις την τακτοποίηση κατευθείαν.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο ιστορικό έχω και εγώ. Έκανα την αίτηση Οκτώβρη του 2009 για την κόρη μου που είχε γεννηθεί Οκτώβρη του 2007 και την επιστροφή φόρου την πήρα πριν από 2-3 μήνες (γενάρη του 2012). Για το γιο μου που γεννήθηκε μάη του 2010, όλα έγιναν αυτόματα. Γνώμη μου, πρέπει να πηγαίνεις συχνά άπό εκεί (Γραφείο "Επιστροφή Εισφορών") και να τους πρήζεις για το θέμα σου.

 

Δεν ειναι και ακριβως στο δρομο μου το ΤΣΜΕΔΕ... Θα περασω οταν ερθω Ελλαδα...Παντως και εγω την αιτηση Σεπτεμβρη με Οκτωβρη του 2009 την εκανα οταν εγρψα τον μικρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

 

Σήμερα πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ της Αγ. Παρασκευής. Ρώτησα για τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για να πάρω το επίδομα τοκετού και αντί για απάντηση με ρώτησαν που θα γεννήσω. Εγώ τους είπα Αλεξάνδρα και μου είπαν ότι εφόσον είναι Δημόσιο πρέπει να αλλάξω το βιβλιάρειό μου πριν γεννήσω, να πάρω εισιτήριο για να μου πληρώσουν το νοσοκομείο και επίδομα τοκετού δε δικαιούμαι. Χάνω δηλαδή πάνω από 2000Ευρώ, γιατί στο Αλεξάνδρα δε θα βρεις και 1η θέση. Όταν τους είπα ότι στην αρχή της κύησης μου είχατε πει ότι ναι μεν δε σας καλύπτουμε τα έξοδα προγεννητικού ελέγχου αλλά σας δίνουμε το επίδομα τοκετού και πριν από 1 μήνα μου είχατε πει ότι σας καλύτουμε το νοσοκομείο και σας δίνουμε στο χέρι τη διαφορά μου είπαν ότι η νέα απόφαση (η οποία δεν έχει ανακοινωθεί πουθενά ούτε στο site τους) λέει ότι δεν το δικαιούμαστε. Αλλά μου είπαν να πάω να ρωτήσω και την κ. Τζώρτζη στα κεντρικά.

 

Θεωρώ ότι πρέπει να το κάνουμε θέμα τουλάχιστον να μας δίνουν τη διαφορά γιατί είναι πολύ άδικο να το δίνουν σε εκείνες που πάνε στο ιδιωτικό και όχι σε εκείνες που πάνε στο δημόσιο.Εγώ σχεδιάζω μια μέρα μετά το Πάσχα να πάω Αθήνα και να δω τι γίνεται, θα σας ενημερώσω αν έχω νέα.

Προτείνω σε πρώτη φάση να τους ζητήσουμε εγγράφως στο πρωτόκολλο (η κάθεμιά μας) γραπτή απάντηση για τη χορήγηση ή μη του επιδόματος τοκετού καθώς και την εγκύκλιο που το λέει και σε επόμενη φάση να μαζευτούμε και να απευθυνθούμε στον Συνήγορο του Πολίτη. Έχω στείλει e-mail στο [email protected] αλλά είμαι σίγουρη ότι θα με γράψουνε κανονικά (μιας και δεν τους υποχρεώνει ο νόμος να απαντήσουν) και με είχαν γράψει και μία προηγούμενη φορά σε άλλο ερώτημα που τους είχα απευθύνει. Αν γίνει γραπτό αίτημα είναι υποχρεωμένοι βάσει νόμου να απαντήσουν εντός συγκεκριμένου διαστήματος (50 ημέρες για αίτημα και 20 για χορήγηση εγγράφου).

 

Έχω ετοιμάσει τη δική μου αίτηση για να την καταθέσει ο άντρας μου, η οποία έχει ως εξής :

 

 

 

ΑΙΤΗΣΗ

 

Της .............................

........................ Μηχανικού

Αριθμός Μητρώου : ..................

 

Διεύθυνση οικίας : .............................

ΤΚ .................. Πόλη .......................

Τηλ ................................................

 

 

 

ΘΕΜΑ : Ενημέρωση σχετικά με το επίδομα τοκετού και χορήγηση σχετικής εγκυκλίου-απόφασης

 

Προς

ΤΣΜΕΔΕ

Κλάδο Υγείας

 

 

Παρακαλώ να με ενημερώσετε εγγράφως σχετικά με τη χορήγηση του επιδόματος τοκετού στις ασφαλισμένες που γεννούν σε δημόσια μαιευτήρια, καθώς και σχετικά με τη δυνατότητα κάλυψης της δαπάνης των ιατρικών επισκέψεων και των εξετάσεων προγεννητικού ελέγχου και εγκυμοσύνης.

Παρακαλώ επίσης να μου χορηγήσετε αντίγραφο της εγκυκλίου-απόφασης βάσει της οποίας ρυθμίζεται το ανωτέρω θέμα εντός της 20ήμερης προθεσμίας που καθορίζεται βάσει της παρ. 2 του άρθρου 11 του Ν. 3230/2004, της εγκυκλίου ΔΙΣΚΠΟ/Φ17/ΟΙΚ/4468/1-3-2004 του ΥΠ.ΕΣ.Δ.Δ.Α. και του άρθρου 5 του Ν. 1943/1991.

 

Αθήνα ......... -4-2012

Η αιτούσα

 

 

.........................(ονοματεπίθετο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβώς το ίδιο ιστορικό έχω και εγώ. Έκανα την αίτηση Οκτώβρη του 2009 για την κόρη μου που είχε γεννηθεί Οκτώβρη του 2007 και την επιστροφή φόρου την πήρα πριν από 2-3 μήνες (γενάρη του 2012). Για το γιο μου που γεννήθηκε μάη του 2010, όλα έγιναν αυτόματα. Γνώμη μου, πρέπει να πηγαίνεις συχνά άπό εκεί (Γραφείο "Επιστροφή Εισφορών") και να τους πρήζεις για το θέμα σου.

 

Λοιπον μου τηλεφωνησαν και εμενα σημερα να στειλω το ΙΒΑΝ!!! Εσεις τελικα μετα απο ποσο καιρο απο το τηλεφωνημα τα πειρατε? Ποσο περιπου βγαινει το μηνα?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μου τηλεφωνησαν και εμενα σημερα να στειλω το ΙΒΑΝ!!! Εσεις τελικα μετα απο ποσο καιρο απο το τηλεφωνημα τα πειρατε? Ποσο περιπου βγαινει το μηνα?

 

Εγώ είχα στείλει τον αριθμό λογαριασμού μου σε προηγούμενη φάση. Νομίζω όμως ότι είσαι πλέον πολύ κοντά. Σου δίνω το πολύ 2 εβδομάδες. Το ποσό, αν θυμάμαι καλά, βγαίνει γύρω στα 50 ευρώ το μήνα. Αλλά είμαι δημόσια υπάλληλος. Δεν ξέρω μήπως είναι διαφορετικές οι δικές μου από τις δικές σου κρατήσεις.....

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

λοιπον εγω την εκανα την αιτηση της mariori και μεσα στις επομενες μερες θα τη στειλω με συγγενικο μου προσωπο.

Ισως να καταφερουμε κατι γιατι ακομα και η υπαλληλος στο τσμεδε που ρωτησα οταν ειχα παει πριν απο κανα μηνα, μου ειχε πει να ξαναρωτησω γιατι κατι μπορει να γινει.

επισης, να σας πω οτι πηγα στο τμημα επιστροφης εισφορων και μου ειπαν οτι τωρα εκκαθαριζουν τα ποσα και τις αιτησεις του ιανουαριου του 2009.

WEW9p3.png

 

 

gZ5Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

τι να πω... μου κόψατε τα φτερά...

 

κι εγώ έγκυος στον 7ο μήνα, τοπογράφος και προχθες που έκανα εξετάσεις μου είπε η κοπέλα ότι αν είχα παραπεμπτικό δεν θα πλήρωνα τίποτα και ότι από 1/6/12 μπαίνουμε στον ΕΟΠΥΥ.

 

Πάντως λογικά θα υπάρχει διαφορά και σε όσες θα γεννήσουν σε ιδιωτικό (κι εγώ σε ιδιωτικό μιας και στη Θεσ/νίκη δεν έχουμε ποικιλία...).

Διάβασα ότι ίσως κοπεί και το επίδομα των 2500 και πάρουμε μόνο 900.

Δλδ, εμ δεν πήραμε τίποτα στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, εμ δε θα πάρουμε τίποτα στο τέλος? εμ κερατάς εμ δαρμένος...

 

Είναι δυνατόν να μην υπάρχει ένα μεταβατικό στάδιο για τις ήδη εγκυμονούσες? δλδ όσες γεννήσουν 1/6/12 την έκατσαν? θα τρέχουν για καισαρική στις 31/5...

 

Πάντως, συμφωνώ ότι αν γίνει κίνηση από εσάς για το συνήγορο του πολίτη είμαι κι εγώ μέσα. Μας έχουν κάνει... μην πω...

ANHVp2.png

eNortjKzUjI0NzE0NVGyBlwwFYkC0w,,08.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακάρι!

Τουλάχιστον λόγω και της πολιτικής κατάστασης πιστεύω ότι ούτως ή άλλως θα πάρει κάποια παράταση. Μακάρι να είναι μέχρι τέλος του έτους...και γενικότερα μακάρι να υπάρχει πρόβλεψη για όσες κοπέλες διανύουν ήδη κάποιο μήνα της εγκυμοσύνης τους, όποτε και αν εφαρμοστει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ. Θέλω να κάνω μαντού στο γιο μου (προαπαιτούμενο για αίτηση σε δημοτικό παιδικό σταθμό). Ξέρει καμία πώς μπορώ να το κάνω δωρεάν;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ. Θέλω να κάνω μαντού στο γιο μου (προαπαιτούμενο για αίτηση σε δημοτικό παιδικό σταθμό). Ξέρει καμία πώς μπορώ να το κάνω δωρεάν;

 

http://www.etaa.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=53&Itemid=84#AnchorAjax

 

Διαλέγεις συμβεβλημένο ιατρό, επικοινωνείς και πας!

Link to comment
Share on other sites

http://www.etaa.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=53&Itemid=84#AnchorAjax

 

Διαλέγεις συμβεβλημένο ιατρό, επικοινωνείς και πας!

 

Μίλησα με συμβεβλημένο γιατρό και μου είπε ότι το μαντού δεν είναι όπως τα άλλα εμβόλια. Το πληρώνω εξολοκλήρου (στοιχίζει 25 ευρώ) και δεν το παίρνω από φαρμακείο. Ενημερώνω το γιατρό ότι θέλω μαντού και το αγοράζει ο ίδιος από το Ινστ. Παστέρ.

Όμως εγώ θέλω να το κάνω δωρεάν και με παρέπεμψε σε δημοτικό ιατρείο. Πήρα στο δημοτικό ιατρείο του Δήμου μου και μου είπαν ότι με την ασφάλειά μου (τσμεδε) δε μπορούν να με εξυπηρετήσουν και να απευθυνθώ σε υπηρεσία της Νομαρχίας (προφανώς νυν Περιφέρειας). Μου έδωσαν και 3-4 αριθμούς τηλεφώνου, οι οποίοι όμως δεν απαντούν. Οπότε ψάχνω μήπως κάποια έχει ολοκληρώσει αυτή τη διαδικασία για να μου πει τι ακριβώς έκανε.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εμενα μου απαντησαν στην αιτηση σχετικα με την επιδομα κυησης (γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο, βλ. παραπανω την αιτηση).

μου στελνουν τα δικαιολογητικα , που απαιτουντα προκειμενου να παρω το επιδομα (αυτο που κανεις οταν γεννας σε ιδιωτικο) και χειρογραφα μου γραφουν το εξης:

Μπορειτε να υποβαλλετε αίτηση για τη διαφορά Κλειστου Ενοποιημενου Νοσηλιου και επιδοματος.

υπογραφη: η Προισταμενη τμ . Διοικ/σης Νοσηλίων.

 

οποτε θα κανω ακομα μια αιτηση (ισως και να με δουλευουν, αλλα τι εχω να χασω...)

WEW9p3.png

 

 

gZ5Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τις πρώτες εξετάσεις αίματος που κάνατε κατα την κύηση πόσο τις πληρώσατε?

Απο τα συμβεβλημένα ιατρικά κέντρα μου λένε είναι δωρεάν αν είναι γραμμένα στο βιβλιάριο υγείας. Ο γυναικολόγος μου λέει δεν γράφεται σε αυτό το βιβλιάριο καμία εξέταση είναι για οδοντιατρικά (έχω το παλιό βιβλιάριο). Χωρίς βιβλιάριο πληρώνω με βάση το κρατικό τιμολόγιο.

Πλις τα φώτα σας...

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πακέτο το έκανα πριν 2,5 χρόνια. Με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν έχω και πολύ καλή μνήμη πήγε γύρω στα 100? ή κατι παραπάνω. Πήγα σε συμβεβλημένο με το ΤΣΜΕΔΕ κέντρο έχοντας μόνο το παραπεμπτικό του γυναικολόγου μου δηλ ένα απλό χαρτι. Γιατί όμως δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο πριν πας να κάνεις τις εξετάσεις να ρωτήσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Τις πρώτες εξετάσεις αίματος που κάνατε κατα την κύηση πόσο τις πληρώσατε?

Απο τα συμβεβλημένα ιατρικά κέντρα μου λένε είναι δωρεάν αν είναι γραμμένα στο βιβλιάριο υγείας. Ο γυναικολόγος μου λέει δεν γράφεται σε αυτό το βιβλιάριο καμία εξέταση είναι για οδοντιατρικά (έχω το παλιό βιβλιάριο). Χωρίς βιβλιάριο πληρώνω με βάση το κρατικό τιμολόγιο.

Πλις τα φώτα σας...

εγώ τις έκανα πριν 3,5 χρόνια σχεδόν με απλό παραπεμπτικό γιατρού. τότε δεν είχαμε καν συνταγολόγιο! νομίζω, όμως, ότι ήταν παραπάνω από 100?. στις πρώτες εξετάσεις κοιτάζουν και για HIV και ΣΜΝ και σε ξεκοκκαλίζουν κανονικά. γι' αυτό είναι ακριβούτσικες. Μεγάλα διαγνωστικά κέντρα που είναι συμβεβλημένα κάνουν πολύ καλές τιμές.

 

αλλά γιατί δεν πας να βγάλεις το καινούριο βιβλιάριο? θα σου χρειαστεί. σε υποκαταστήματα του ΤΣΜΕΔΕ της επαρχίας οι διαδικασίες είναι πιο γρήγορες. στη Θεσ/νίκη έκλεισα το Δεκέμβρη ραντεβού για Μάιο!!!!! και τελικά πήγα στη Βέροια και μου το έκαναν εκείνη την ώρα. ένα τηλ πήρα μόνο για να σιγουρευτώ ότι δεν είχαν κόσμο...

 

αλλά εγώ έχω και την εξής απορία: αυτές οι καλύτερες τιμές ισχύουν και τώρα που δε μπήκαμε στον ΕΟΠΥΥ?

 

Τέλος, ήθελα να σου πω ότι για παπ-α τεστ να προτιμήσεις μεγάλα διαγνωστικά κέντρα. πάρε κανένα τηλ να ρωτήσεις τιμές πριν πας.

εγώ το έκανα σ' ένα μικροβιολογικό που είναι κοντά στο ιατρείο του γιατρού μου, πλήρωσα 130? (!!!!) και όταν ρώτησα σε ένα τέτοιο κέντρο (δεν ξέρω αν κάνει να πω ποιο, αν θεωρείται διαφήμιση) πόσο παίρνουν από κάποιον που έρχεται τελείως ανασφάλιστος, δλδ άσχετα από τιμολόγιο δημοσίου κλπ, μου είπε.... 43?!!!!!!!!!!

 

προσοχή στις εξετάσεις, λοιπόν!

 

και με το καλό το μωράκι σου!

ANHVp2.png

eNortjKzUjI0NzE0NVGyBlwwFYkC0w,,08.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Σας ευχαριστώ πολύ

 

Γνωρίζετε τι γίνετε πλέον με το επίδομα των 2500 ευρώ και τις εξετάσεις α και β επιπέδου?

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...