Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καμιά ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ?


Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ

 

Γνωρίζετε τι γίνετε πλέον με το επίδομα των 2500 ευρώ και τις εξετάσεις α και β επιπέδου?

Γέννησα πριν 15 μέρες. το επίδομα ισχύει κανονικά (τουλάχιστον προς το παρόν) και μπαίνει στο λογ/μο μας. όσο για τις εξετάσεις, από την τσέπη μας...

για τις αιματολογικές, όμως, αν σου τις συνταγογραφήσει ο γιατρός, νομίζω ότι είναι εντελώς δωρεάν. εγώ δεν το έκανα γιατί το έμαθα στον 8ο. αλλά μπορείς να ρωτήσεις.

 

μου το είπαν σε διαγνωστικό κέντρο μεγάλου ομίλου

ANHVp2.png

eNortjKzUjI0NzE0NVGyBlwwFYkC0w,,08.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γέννησα πριν 15 μέρες. το επίδομα ισχύει κανονικά (τουλάχιστον προς το παρόν) και μπαίνει στο λογ/μο μας. όσο για τις εξετάσεις, από την τσέπη μας...

για τις αιματολογικές, όμως, αν σου τις συνταγογραφήσει ο γιατρός, νομίζω ότι είναι εντελώς δωρεάν. εγώ δεν το έκανα γιατί το έμαθα στον 8ο. αλλά μπορείς να ρωτήσεις.

 

μου το είπαν σε διαγνωστικό κέντρο μεγάλου ομίλου

Μπορει να σου δικαιολογίσει όλες τις αιματολογικές + καλλιεργειες κολπικων αλλά πάνω στο παραπεμπτικό ο γιατρός σου να γράφει "ΕΠΑΠΗΛΛΟΥΜΕΝΗ ΚΥΗΣΗ" εγώ κ στα 2 παιδια τις εκανα στη βιοιατρική κ τα έπαιρνα όλα πίσω καθε μηνα....στο ΤΣΜΕΔΕ με ειχαν συμβουλέψει ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ και εγώ, και ως μισθωτή είμαι και στο ΙΚΑ. Από το ΙΚΑ έλαβα επίδομα κυοφορίας και λοχείας. Για το λοχείας μου κράτησαν στο ΙΚΑ τη βεβαίωση τοκετού, το άσπρο πρωτότυπο στέλεχος από το μαιευτήριο. Από το ΤΣΜΕΔΕ όμως για την είσπραξη των 2500 μου ζητούν τώρα οπωσδήποτε το ίδιο πρωτότυπο στέλεχος. Ξαναδίνεται αυτό από το μαιευτήριο πάλι? Συνάντησε καμιά σας που έλαβε τα ίδια επιδόματα το ίδιο πρόβλημα?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά το τρέξιμο με ένα μωράκι στο σπίτι δε λέγεται...

 

Το επίδομα τοκετού τελικά το πήρα, για την ακρίβεια πήρα τη διαφορά των 2500? - ΚΕΝ (Κλειστό Ενοποιημένο Νοσήλειο). Αλλά μας ενημέρωσαν ότι το επίδομα το πήρα γιατί γέννησα πριν τις 6 Ιουνίου, όπου το υπουργείο αποφάσισε ότι αν χρησιμοπιήσεις το ταμείο σου για να πληρώσεις το νοσοκομείο (το οποίο στην περίπτωσή μου κόστισε 550?) δεν δικαιούσαι το επίδομα των 2500?. Οι κοπέλες που γέννησαν μετά τις 6 Ιουνίου και δεν πλήρωσαν νοσοκομείο και τους τα κάλυψε το ΤΣΜΕΔΕ δεν θα το πάρουν , σύμφωνα με την ενημέρωση που είχα. Είναι πολύ άδικο όλο αυτό αλλά έτσι μου είπαν. Ως αποτέλεσμα, όποια είναι να γεννήσει καλό είναι να τα πληρώσει μόνη της τα νοσήλεια, προκειμένου να λάβει το επίδομα των 2500?. Καλό είναι βέβαια να ρωτήσετε πριν.

 

Στη διάθεσή σας,

Ευτυχία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι καμία κοπέλα ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ και γεννάει από το νέο έτος;

Με τις εξετάσεις τι κάνετε; εγω μόνο τις αποδείξεις από το γυναικολόγο πάω και παίρνω τα 20 ευρώ, μου είπαν για επαπειλούμενη αλλα ποιος το πιστοποιεί ο γυναικολόγος; εμένα μου είπαν για ενδοκρινολόγο αν εχεις θυροειδή ή διαβητολόγο για διαβήτη,και μεις που γεννάμε το 2013 και θα μπούμε στον ΕΟΠΠΥ ούτε τα 2500? θα πάρουμε ούτε κάλυψη στις εξετάσεις έχουμε τώρα. Τα νεύρα μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ίδια... εμένα μου τις έγραψε τις εξετάσεις παθολόγος. Αλλά όχι για την ερυθρά. Ευτυχώς που ο γυναικολόγος μου θα με στείλει άλλη 1 ή 2 φορές για εξετάσεις.

Πλέον άν σου γράφουν εξετάσεις πρέπει να κάνεις και θεώρηση, Τα νεύρα μου!!!!!!!!

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

γεννάω τον Μάρτιο εγώ, για τα 20 ευρώ που λέτε οτι παίρνεται με την απόδειξη του γυναικολογου σίγουρα ισχυει, γιατι εμενα μου ειπανε οτι επειδή γράφει κύηση πάνω δεν δικαιουμαι τιποτε και στο τέλος θα πάρω το επίδομα, το οποιο τωρα ετσι πως θα μπει το ΤΣΜΕΔΕ στο εοπυυ χλωμό το βλέπω. Τις μηνιαιες εξετασεις τις πληρώνω εγώ γιατι επισης λενε γραφει κύηση το χαρτί. Την αυχενική δεν την χορηγουνε, οπως και λήψη τροφοβλάστη που έκανα δεν πήρα τιποτε. Ουσιαστικά μονο τα φάρμακα μου παρέχουνε.

Link to comment
Share on other sites

Ο γυναικολόγος μου δεν γράφει κύηση, και παίρνω τα 20 ?, και μάλιστα το είπα και στην υπάλληλο του ΤΣΜΕΔε και ξίνισε τη μούρη της, καλά μου λες ότι είσαι έγκυος και θέλεις να πάρεις και τα λεφτά της επίσκεψης; και της απαντάω πως στο γυναικολόγο πήγα γιατί είχα κολπίτιδα και το βούλωσε, μα πως κάνουν έτσι λες και τα βάζουν από την τσέπη τους. Πάντως όσες γεννάμε από το νέο έτος είμαστε πολύ αδικημένες και κάτι πρέπει να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστευω οτι κάτι θα γίνει, γιατι δεν ειναι δυνατόν αυτο το πράγμα, η κοινή λογική το λεει, οτι πρεπει να πάρουμε κανονικά το επίδομα, αλλιως αν ειναι να μην το δώσουνε, να μας πληρώσουνε ολες τις εξετάσεις μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ γέννησα τον Ιούλιο. Όλες τις αιματολογικές και ούρων τις έκανα στην Βιοιατρική που είναι συμβεβλημένη με το ΤΣΜΕΔΕ και πλήρωνα περίπου 10?. Ακόμα και τις πιο εξειδικευμένες τις πλήρωνα πάμφθηνα.

όσο για το πλήθος των εξετάσεων, μην τα λυπάστε.

όσες περισσότερες μπορείτε τόσο καλύτερα. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τί προβλήματα εντοπίζονται και προλαμβάνονται!

Link to comment
Share on other sites

καλά για τις εξετάσεις δε το συζητάω εννοειται, οτι θα τις κάνουμε ολες,(άλλωστε ειμαι παθούσα, περσι εκανα μια διακοπή κυησης και τοτε ειχα ΙΚΑ, και μου έδωσε επιδομα τοκετου) αλλά άσχετο με το αν θα τις κάνουμε ή οχι το θεμα ειναι να βοηθησει και το ταμειο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα τον Ιούλιο. Όλες τις αιματολογικές και ούρων τις έκανα στην Βιοιατρική που είναι συμβεβλημένη με το ΤΣΜΕΔΕ και πλήρωνα περίπου 10?. Ακόμα και τις πιο εξειδικευμένες τις πλήρωνα πάμφθηνα.

όσο για το πλήθος των εξετάσεων, μην τα λυπάστε.

όσες περισσότερες μπορείτε τόσο καλύτερα. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τί προβλήματα εντοπίζονται και προλαμβάνονται!

 

Tiς εξετάσεις τις γράφει γυναικολόγος? Έγραφε επαπηλούμενη?

Μου είπανε οτι αν γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο δεν δικαιούμαι τίποτα. Το ΤΣΜΕΔΕ πληρώνει απ ευθείας το νοσοκομείο.

Όσο για τις εξετάσεις ... δεν τις αμελώ... απλά μάλλον ο γυναικολόγος μου δεν είναι ο γιατρός που κάθε μήνα μετράει το σίδηρο και δεν ξέρω τι άλλο.

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου παραπεμπτικό έγγραφε κύηση και κανείς δεν δίνει σημασία.

Ούτε καν τσεκάρουν στο ΤΣΜΕΔΕ τί εξετάσεις έχεις κάνει τους προηγούμενους 9 μήνες για να στις αφαιρέσουν από το τελικό επίδομα, όπως συμβαίνει με τις ιδιωτικές ασφάλειες!

Γενικά το ΤΣΜΕΔΕ είναι μπάχαλο, κανείς δεν ξέρει τί δικαιούται, οι υπάλληλοι οι χειρότεροι που έχω δει στο Δημόσιο, η εξυπηρέτηση επίσης και κάθε φορά παθαίνεις νευρικό κλονισμό. Οι δε κρατήσεις απίστευτα υψηλές σε σχέση με τις παροχές!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Στο ΤΣΜΕΔΕ δεν ισχυέι η μειωμένη σύνταξη στις μητέρες με ανήλικα τέκνα.

Κάπου γράφει 15 χρόνια χρόνια ασφάλειας, σύνταξη απο τα 60 (συν τις αυξήσεις των ορίων). Αυτό γνωρίζετε αν ισχυεί για τα τελευταία 15 χρόνια ή μπορούν να μετρηθούν οποιαδήποτε?

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Τελικα δυστυχως Το ΤΣΜΕΔΕ και γενικοτερα το ΕΤΑΑ ενταχθηκε στο ΕΟΠΠΥ , με τον

Ν 4093 /2012, κοιταξτε και εδω

http://www.eopyy.gov.gr/Έγγραφα%20ΕΟΠΥΥ/Νέα%20-%20Ανακοινώσεις%20-%20Δελτία%20Τύπου/ΕΝΤΑΞΗ%20ΛΟΙΠΩΝ%20ΤΑΜΕΙΩΝ%20ΣΤΟΝ%20ΕΟΠΥΥ%2014-11-2012.pdf

 

Επισης τροποποιηθηκε ο κανονισμος του ΕΟΠΠΥ,σε

 

«ΕΝΙΑΙΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΠΑΡΟΧΩΝ ΥΓΕΙΑΣ( ΕΚΠΥ) με την Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΦΕΚ 3054/18-11-2012),

 

Ο ενιαιος κανονισμος και τι προβλεπει. Δεν το διαβασα, αλλα φανταζομαι θα λεει και για το επιδομα τοκετου

http://www.eopyy.gov.gr/Έγγραφα%20ΕΟΠΥΥ/Κανονισμός%20-%20Νομοθεσία/ΦΕΚ%20Β%203054-2012%20Ενιαίος%20Κανονισμός%20Παροχών%20Υγείας%20(Ε.Κ.Π.Υ.).pdf

 

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλισμένη κι εγώ και τα παιδιά μου στο τσμεδε μέχρι πριν λίγο, τώρα που γίναμε εοππυ, ξέρει καμία να μου πει όταν αρρωστήσει ένα παιδί, πώς κλείνω ραντεβού σε γιατρό εοππυ αυθημερόν;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...